Op Schouwen-Duiveland werkt GAK al meer bedrijfsgebonden Hele straat versierd voor 65-jarig huwelijk Aantal muskusratten in Zeeland daalt Concert Lincolnshire Youth Orchestre Ziekteverzuim Schoutven-Duiveland iets lager dan landelijk gemiddelde Mosselzaad ontdekt Fototentoon stelling in Goes Kinderkermis in Zierikzee Concert barok- ensemble uitgesteld Pierenspitter bekeurd Geen r turbines in monding Oosterschelde Garage Kerkwerve DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 NR 25002 3 GOES/ZIERIKZEE - Ziek zijn, wat doen we eraan of beter nog hoe voorkomen we het? Om een beter ant woord op die vraag te geven heeft het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) in Goes gekozen voor een bedrijfsgebonden aanpak. Een aanpak die op Schouwen-Duiveland om praktische (geografi sche) redenen al min of meer wordt uitgevoerd door verzekeringsgeneeskundige H. G. van Loon, ,,het ge zicht van het GAK op Schouwen-Duiveland". drijf Zuidwest-Nederland mee te tellen gelden die verzuimge gevens voor 275 van de in totaal 3100 slechts bij het GAK verze kerde werknemers op Schou wen-Duiveland. Ziek zijn. Afgaande op uitla tingen van niet altijd ter zake kundige lieden is de gemiddel de Nederlander een typisch Kortjakje; altijd ziek, vooral middenin de week; oftewel in werktijd. De realiteit is echter aanmerkelijk gecompliceerder en vraagt een meer genuan ceerd oordeel. „Gemiddeld meldt iemand zich in Nederland 1,7 1,8 keer per jaar ziek" diept mevrouw H. A. Bouwman, adviserend ge neeskundige en hoofd van de medische dienst van het GAK in Goes uit haar statistieken op. Absoluut gezien betekent dit dat er vorig jaar bij de werkgevers op Schouwen- Duiveland in het totaal 5405 ziekmeldingen binnenkwa men, hetgeen 6,24% van het to taal aantal ziekmeldingen in het GAK-rayon Goes (Zeeuws- Vlaande- ren, de Bevelanden, Walche ren, Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee) is. Minder ziek? Dit gegeven plus het feit dat het verzuimpercentage in het eerste kwartaal van 1991 op Schouwen-Duiveland met 8,7% onder het percentage van het GAK rayon (9.7%) ligt doet ver moeden dat de Schouwen- Duivelander zich minder gauw ziek meldt of gewoon minder ziek is.. Er zit echter een be zwaar aan deze wat oppervlak kige gevolgtrekking. Het per centage van 8.7% is berekend op basis van gegevens, ver strekt door de grotere bedrij ven (met minimaal 35 werkne mers) op Schouwen-Duiveland die zijn aangesloten op het Ziekteverzuimregistratie- systeem van het GAK. Dit registratiesysteem is een van de activiteiten van het GAK om het ziekteverzuim te beperken. Zonder WSW-ers en de circa negenhonderd werkne mers van het streekvervoerbe- Vijfhonderd De kleinere bedrijven waarvan Schouwen-Duiveland er bijna vijfhonderd telt worden in dit registratiesysteem niet meege rekend. Zou dit wel het geval zijn, dan zou het verzuimpercentage wellicht wat hoger liggen: een zieke werknemer in een kleine onderneming met weinig per soneel jaagt het verzuimper centage immers snel omhoog. Hoewel enige voorzichtigheid geboden is bij het verklaren van de cijfertjes, zijn dokter Van Loon en adviserend ge neeskundige Bouwman van mening dat het ziekteverzuim op Schouwen-Duiveland wat lager ligt dan elders. Dat geldt zeker voor de werkvoorzie ningschap De Zuidhoek, waar het ziekteverzuim drie procent minder is (13%) dan bij verge lijkbare instellingen elders in den lande. Oorzaken Belangrijker nog dan de cijfers zijn het inzicht in de de oorza ken van het ziekteverzuim op Schouwen-Duiveland en de aanpak ervan. Landelijk gezien hebben man kementen aan het bewegings apparaat en psychische klach ten h samen met de toename van het aantal werknemers en een groeiend aandeel van de ri sicogroep 40 tot 45 jarigen bin nen de beroepsbevolking ge leid tot eefc hoger ziektever zuim. Wat dat betreft is de si tuatie op Schouwen-Duiveland niet echt afwijkend, vindt dok ter Van Loon. In hoeverre de hoge werkdruk - Nederland heeft de hoogste ar beidsproductiviteit ter wereld een rol speelt bij de toename van het aantal zieke werkne mers is nog niet onderzocht, Van Loon krijgt echter tijdens zijn spreekuur meer dan eens te horen dat iemand het 'alle maal niet meer bij kan benen. Zeker wat oudere werknemers in jonge bedrijven die volop in beweging zijn kunnen dat ge voel krijgen. Bedrijfsklimaat Een niet te onderschatten aan tal ziekmeldingen heeft te ma ken met zaken als'arbeidsom standigheden, de organisatie en inhoud van het werk en de stijl van leidinggeven. „Het be drijfsklimaat speelt een essen tiële rol bij het ziekteverzuim en steeds meer breekt binnen het management van een on derneming het besef door dat bij de aanpak van het ziekte verzuim ook het eigen optre den moet worden onderzocht" is de ervaring van mevrouw Bouwman. Brochure Daar ziekteverzuim dus in veel gevallen ook een management- probleem is heeft het GAK in februari van dit jaar alle be drijven met meer dan tien werknemers een brochure toe gezonden met daarin richtlij nen over een meer individuele (en dus menselijke) aanpak van het ziekteverzuim binnen de onderneming. In deze aan pak is voor de chef van een af deling een sleutelrol wegge legd. Van Loon: „Werkgever of chef moeten niet alleen oog hebben voor de productie bin nen hun bedrijf of afdeling maar ook moeten zij de werk druk en gezondheid van de werknemers in de gaten hou den". In geval van ziekte van de werknemer is diezelfde chef de aangewezen persoon om het contact met de zieke werkne mer te onderhouden en hem te begeleiden bij zijn terugkeer op de werkvloer. Dit bijvoor beeld door hem de mogelijk heid van aangepast werk te bieden. Aangepast werk Dat laatste komt volgens Van Loon steeds meer voor: ,,In te genstelling tot enkele jaren ge leden zien werkgevers tegen woordig meer in dat het goed is om werknemers na een periode van ziekte met aangepast werk weer in het arbeidsproces op te nemen. Al zijn er ook nog steeds werkgevers die nog niet geheel herstelde werknemers terugsturen met de boodschap dat ze maar terug moeten ko men als ze weer helemaal her steld zijn"aldus Van Loon. Bedrijfsgebonden aanpak Behalve de aanpak van het ziekteverzuim vanuit het be drijf zelf heeft ook het GAK Goes gekozen voor een andere werkwijze. In navolging van de GAK-kantoren in de Randstad die door hun bedrijfsgebonden aanpak het ziekteverzuim op sommige plaatsen (onder ande re in de Rotterdamse Haven) met twee procent zagen dalen, heeft nu ook het GAK Goes die bedrijfsgebonden aanpak inge voerd. Het streven daarbij is om deze bedrijfsgebonden aanpak voi- gend jaar voor alle bedrijven in Zeeland met meer dan vijf endertig werknemers (in totaal tweehonderd) in te voeren. Hoewel deze nieuwe aanpak meer tijd kost, duurder is en mogelijk ook tot gevolg heeft dat zieke werknemers wat lan ger moeten reizen voor het be zoeken van de GAK-arts, we gen deze nadelen niet tegen de voordelen op. Deze nieuwe werkwijze, waar bij één GAK-arts alle zieke werknemers van een bepaald bedrijf onder zijn hoede krijgt biedt volgens de geneeskundi gen Bouwman en Van Loon het voordeel dat het eerder duide lijk wordt als er iets mankeert aan de arbeidsomstandighe den. Hierdoor kan het GAK ook eerder aan de bel trekken om het bedrijf te adviseren en te begeleiden bij het vinden van oplossingen voor een ge zonder bedrijfsklimaat. Vrijwillig Medewerking aan deze nieuwe aanpak, die naast het Ziektere gistratiesysteem en de Syste matische Individuele Verzui- maanpakeen een bijdrage kan leveren aan het terugdringen van het ziekteverzuim ge- NOORDWELLE - Toen de 82-jarige mevrouw J. J. Hart-Vis uit Noorwelle dinsdagmorgen beneden kwam hoefde zij er niet aan te twijfelen dat het een bijzondere dag was. De bewoners van de In- gridstraat hadden ter gelegenheid van het 65-jarig huwelijk van het echtpaar S. Hart en J. J. Hart-Vis niet alleen het huis van het diamanten echtpaar, maar de hele straat versierd. Tevens boden zij het jubileren de echtpaar een fotoboek aan waarin alle dierbare plaatsen in de buurt en de buurtbewo ners per woning waren te zien. Meneer en mevrouw Hart ont vingen nog vele ander geluk wensen. Onder andere via een gelukstelegram van HKH ko ningin Beatrix en een bezoek van de nieuwe burgemeester van Westerschouwen H. Tbes. S. Hart is nu 89 jaar. Hij werd geboren in Noordwelle en ont moette zijn vrouw op de boer derij Landzicht van de familie Boogert waar hij indertijd als boerenknecht werkte en zijn aanstaande vrouw als dienst bode. Mevrouw J. J. Hart-Vis is nu 82 jaar. Het echtpaar trouw de in Noordwelle en bleef daar altijd wonen. ,,We zijn alleen weggeweest vanwege drie evancuaties. Tijdens de tweede wereldoorlog, de watersnood ramp en vorig jaar even vanwe ge de Wellebom die ontmanteld moest worden". De heer Hart was lange tijd koster en kerkeraadslid van de Nederlands Hervormde Ge meente in Noordwelle, hij was lid van de gemeenteraad toen Noordwelle nog een zelfstan dige gemeente was en hij is een trouw lid van de landarbei- dersbond, waarvan hij bijna 60 jaar lid is. Mevrouw Hart was lange tijd voorzitster van de plaatselijke bejaardensoos en werkte vroeger namens de Fe deratie Maatschappelijke Dienstverlening bij ouderen thuis. Het echtpaar kreeg vijf kinde ren en heeft nu 15 kleinkinde ren en zes achterkleinkinde ren. Ter gelegenheid van het 65- jarig huwelijk wordt zaterdag 24 augustus in het dorpshuis te Noordwelle een receptie ge houden waarbij iedereen die dat wil meneer en mevrouw Hart kan feliciteren. Van 16.00 tot 17.30 uur. Daarna wordt het diamanten huwelijk in fami liekring gevierd met een eten tje. schiedt op basis van vrijwillig heid en op grond van een con tract dat het GAK met het des betreffende bedrijf sluit. Ofschoon deze werkwijze vrij nieuw is voor het GAK in Goes klinkt de opzet van de bedrijfs gebonden aanpak dokter Van Loon vertrouwd in de oren. Op Schouwen-Duiveland wordt om praktische redenen (de aan wezigheid van één GAK-arts) al geruime tijd min of meer be drijfsgericht gewerkt door het GAK. Daarbij doet zich echter wel een organisatorisch pro bleem voor: het grote aantal kleine bedrijven maakt het on mogelijk om deze bedrijfjes re gelmatig te bezoeken. Een be zoek aan zo'n klein bedrijf ge beurt daarom vaak incidenteel of nadat bij het GAK signalen zijn binnengekomen dat er bij zo'n bedrijf iets mis is met de werkomstandigheden. Onvoldoende Wordt er door de werkgever zelf aan de bel getrokken dan heeft het probleem vaak al ern stige vormen aangenomen. Tb vaak nog zien werkgevers en werknemers het GAK nog als een controlerend orgaan Dat het GAK zich in toenemende mate heeft ontpopt als een in stantie die werkgevers en werknemers kan adviseren en begeleiden bij het realiseren van „gezond werk" wordt door werkgevers én werknemers nog onvoldoende ingezien. Wel licht dat bij werkgever ook eni ge schroom bestaat om bij het GAK aan te kloppen voor ad vies en/of begeleiding. Het zou misschien weieens de indruk kunnen wekken dat de werkge ver de situatie in zijn bedrijf niet meer de baas is? Het is echter, zegt Van Loon, geens zins mijn bedoeling om als een koppensneller door het bedrijf te gaan maar wel om samen naar oplossingen te zoeken om het ziekteverzuim tegen te gaan". BRUINISSE - Op een beperkt aantal particuliere percelen in de Waddenzee, die wegens de schaarste aan mosselen onbe nut liggen, is mosselzaadval ontdekt. Normaal zou men dat hebben laten liggen om het te laten opgroeien, maar dat kan niet meer. Om het van de eidereenden vandaan te houden, is het in middels opgevist. Veertien da gen geleden kochten drie of vier mosselkwekers voor veel geld halfwas mosselen uit Noord-Duitsland, die ze in de Waddenzee verder tot con sumptiemosselen wilden laten groeien. Ze hadden buiten de eidereenden gerekend en zijn toen tegelijk overgeschakeld om het halfwas op Zeeuwse percelen over te brengen. GOES - Op woensdagavond 4 september wordt er bij het REC in de Zusterstraat 11 te Goes een fototentoonstelling geopend met foto's van Ine Bloemen uit Koudekerke. De opening is om 19.30 uur en valt samen met de Open Avond van het REC. De tentoonstel ling is daarna te bezichtigen tijdens kantooruren tot 1 okto ber. Het tentoongestelde werk is een fotodokumentaire over de tabakskuituur in de Ardennen. Deze nogal onbekende cultuur aldaar staat op het punt te ver dwijnen. De foto's roepen dan ook een sfeer van weemoed op om wat verloren gaat. De ten toonstelling omvat vijftien zwart/wit foto's. Ine Bloemen is docente fotografie bij de af deling Kunstzinnige Vorming, van het REC. 22 Krht.nnnr Hart heeft al 65 ianr lief en leed met elkaar qedeeld. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - De plannen om de boete voor bedrijven die een personeelslid zien verdwijnen in de WAO daarvoor te beboe ten met een bedrag ter grootte van een jaaruitkering vormt een bedreiging voor circa 200.000 bedrijven met tien per soneelsleden of minder. ZIERIKZEE - Woensdag 28 augustus wordt om 10.00 uur de kinderkermis in Hutten- dorp 1991, achter de tennis baan in Poortambacht Zierik zee, geopend. Op 28, 29 en 30 augustus be staat de mogelijkheid voor de kinderen om zelf de eigen kermis- attraktie te timmeren. Het gebeuren is toegankelijk voor kinderen tot twaalf jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Het concert van het Rotterdams Barok Ensemble dat stond ge pland voor morgen, vrijdag 23 augustus gaat niet door. Het concert moet worden uit gesteld wegens ziekte van een van de uitvoerenden. Het is de bedoeling om het concert op een latere datum alsnog uit te voeren. De kaarten die reeds zijn verkocht blijven daarvoor geldig. Nadere informatie via de WV Burgh-Haamstede. OUDE-TONGE - Piercnspit- tcrs kregen een bekeuring toen ze deze verboden bezigheid uit oefenden op de Plaat van Oude Tongc in het Grevelingenmcer. De pierenspitter J. C. M. M. uit Dinteloord probeerde weg te lopen toen de politie arriveer de, maar de politie slaagde er toch in, de persoon te pakken te krijgen. ZIERIKZEE - Het aantal mus kusratten in Zeeland loopt sinds men de bestrijding in 1988 heeft geïntensiveerd te rug. De muskusrat wordt als een gevaarlijke vijand gezien omdat de dieren onder water en in de dijken gangen graven waardoor de dijken worden verzwakt Er zijn in Zeeland speciale rat- tenbestrijders, die alles doen om het dier uit te roeien, wat op Schouwen-Duiveland, Wal cheren en Oostelijk Zuid- Beveland bijna is gelukt. In Tholen wordt een toename ge constateerd, vooral oostelijk van het Schelde-Rijn kanaal. Het Spuikanaal naar Bath en de Schelde-Rijn verbinding via het Zoommeer vormen een ge bied, dat nog problemen geeft. In totaal werden in Zeeland in 1990 17.597 muskusratten ge vangen. 73% daarvan in Zeeuws-Vlaanderen. De rat neemt geen douaneformalitei ten in acht om de grens over te steken. De bestrijding laat in België veel te wensen over, daar staat de rat als „waterko nijn" dikwijls op het menu van een restaurant. NEELTJE JANS - Omdat men van mening is dat de stroom van het water rond de pijler- dam in de Oosterscheldemon- ding te wild is, wordt afgezien van de bouw van een turbine voor de opwekking van electri- citeit door gebruikmaking van de getij beweging tussen eb en vloed in Zeeland. Het ontwerp daarvoor is gemaakt door de Belgische scheepsbouwer L. Worms. Het Lincolnshire Youth Orchestre bezoekt Zierikzee op 4. 5 en 6 september. Gastgezinnen gezocht ZIERIKZEE - Op 4, 5, en 6 september bezoekt het Engelse jeugdorkest, Lincolnshire Youth Orchestre, Zierikzee. Om de solisten te huisvesten wordt drin gend een aantal gastgezinnen gezocht in Zierikzee en omgeving. Mensen die bereid zijn voor drie nachten, twee mensen van omstreeks twintig jaar te ont vangen kunnen zich aanmel den bij de familie Blikman, Oude Haven 50 in Zierikzee (te lefoon: 01110 - 16349). Op vrijdag 6 september wordt er een uitvoering gegeven in de Grote Kerk in Zierikzee. Ver der geven ze in Middelharnis en in de Koorkerk in Middel burg een concert. Het concert in Middelburg vindt plaats op 7 september. Het betreft een jeugdorkest waarvan de leden allemaal een conservatorium opleiding volgen. Het orkest bestaat uit 34 leden. Zij spelen de volgende stukken: Ouvertu re, In the Italian Style van Schubert, Vioolconcert in E van Mendelssohn, Symphony in C van Beethoven, Song col lection; uiteraard van verschil lende componisten. Door vakantieperioden is de oproep voor gastgezinnen wat verlaat, maar men rekent op een passend ontvangst voor de Engelse gasten. Verwachting t/m maandag 26 au WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht west 3 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 06.35, onder 20.48 Maan op 1951, onder 04.21 Volle Maan: 25 aug. (11.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De tropische lucht van vandaag wordt vannacht verdreven door wat koelere lucht. Een koufront passeert dan met een enkele regen- of onweersbui. De minimumtempe ratuur is met 17 graden vrij hoog. Morgenoverdag klaart het van het westen uit op en blijft het. op de meeste plaatsen droog. De aange voerde lucht is nog vrij warm zodat de middagtemperatuur rond de 24 graden ligt. De wind draait in de loop van de dag van zuid naar zuid west en neemt toe tot matig, aan de kust en op het .IJsselmeer tot krach tig, mogelijk hard. Advertentie APK keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 MAASTRICHT - Voor het doodschieten van een vuurge- vaarlijke klant door de Maastrichtse kastelein G.K. eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr, P. van Hilten, woensdag avond acht jaar gevangenis straf. De verdediger van de verdachte, mr. M-.-Moszkewicz sr. tekende meteen na het re quisitoir bezwaar aan tegen de dagvaarding. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes ses" (t/m 4 regels) f 650. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3