§3 r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 'Waarde vroongronden kan worden verhoogd door verwijderen Vroonweg' Reisorganisaties voeren geen Sovjet-Unie-reizen meer uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I~1 OPROEP! bezorger(ster) F. Beekman over toekomst vroongronden in Kop van Schouwen: Geen consequenties voor reisbureaus op Schouwen-Duiveland Inbraak woning Moriaans- hoofd Jongens opgepakt voor vernielen auto's - Inbraak woning Diefstal uit auto's Diefstal uit bouwcomplex Beddeweeg l~ -1 I dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 148e JAARGANG NR 25002 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 waar zijn". de klinkers gespaard BURGH-HAAMSTEDE - De vroongronden zijn re delijk beschermd tegen planologische aanslagen maar wil dat in de toekomst zo blijven dan is het zaak om natuurmonument Kop van Schouwen niet helemaal te isoleren en alles er omheen vol te bou wen. Dat betoogt F. Beekman in het jongste nummer van Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. De waarde van de vroongronden kan volgens Beekman onder meer verhoogd worden door het verkeersarm maken of verwijderen van de Vroon weg. Vroongronden zijn zwak gol vende schrale duingraslanden tussen de hoge kustduinen en de achterliggende polder. In een artikel in Sterna over die vroongronden op Schouwen- Duiveland beschrijft Beekman het ontstaan, de natuur- en cul tuurwaarden en de aantastin gen van dit merkwaardige cul tuurlandschap. Oud landschap De Kop van Schouwen heeft volgens Beekman het grootste duingebied van Zeeland. Ten westen en noorden van Haam stede liggen de reliëfrijke bui tenduinen en tussen Haamste de en Eenesse liggen de relië- farme binnenduinen. De grens tussen de duinen en de polder wordt gevormd door de lijn Westerschouwen/Burgh- Haamstede/Renesse. Het vroonlandschap is, zo stelt Beekman, een heel oud land schap. ,,In het midden van de 19e eeuw hadden de laagste de len van de binnenduinen een bebost karakter. Daar lagen de zogenaamde elzenmeten, een bijzonder cultuurlandschap van een begreppelde binnen- -duinvlakte, omzoomd door houtwallen. Dit gesloten land schap werd later grotendeels omgezet in boomgaarden en thans is het grotendeels in ge bruik door de verblijfsrecrea- tie", aldus Beekman. Het bijzondere in de Kop van Schouwen is volgens hem dat het overgangsgebied tussen duin en polder nog grotendeels aanwezig is. „En niet zoals in Holland op grote schaal is af gegraven". Beekman stelt in zijn artikel dat juist die gelei delijke overgang in reliëf, maar ook in grondwaterstand en kalkgehalte belangrijke na tuurwaarden vertegenwoordi gen. Een andere funktie van het vroongrondengebied is die van buffer tussen Renesse en Haamstede. „Het heeft lintbe bouwing voorkomen en geeft met z'n uitzicht op de karakte ristieke vuurtoren van Haam stede een belangrijk gevoel van ruimte in de 's zomers overvol le Kop van Schouwen met 65.000 en meer overnachtingen per dag". De vroongronden worden door Beekman beschouwd als de oudste Jonge Duinen. „Door hun 1000-jarige ouderdom zijn ze ontkalkt en door de eeuwen lange beweiding kregen eiken en berken geen kans. Er ont wikkelde zich een steppe achtig landschap". Typerend voor de ligging van de vroon gronden boven polderniveau is de grote afwisseling van zomer- en wintergrondwa- terstand. „In de slenken staat 's winters het water decimeters boven het maaiveld en men heeft in het verleden met allerlei greppelt jes dit winterwater proberen af te voeren", aldus Beekman. In de zomer, zo blijkt uit het ver haal van Beekman, staat het grondwater tot een meter on der het maaiveld. Uiteraard heeft een en ander invloed op de vegetatie. Aangetast Het Vroonlandschap wordt echter volens Beekman op ver schillende manieren bedreigd. Door diverse omstandigheden is de grondwaterstand hier meer dan een meter gedaald. „De waterwinning bij Haam stede heeft daaraan bijgedra gen, maar nog meer de polder- peilverlaging na de herverka veling (1954-1960) en vooral de verwaarlozing van het draina gestelsel in het gebied", aldus Beekman. „Nu loopt één mil joen kubieke meter zoet water per jaar de polder in". Niet alleen planten verdwenen door de verdroging. Ook de vo gelwereld veranderde. „Sinds ongeveer 1950 verminderde het aantal broedparen van Wulp, Tureluur, Grutto en Gele Kwikstaart. De Watersnip, Kemphaan en Kluut verdwe nen als broedvogels". Type rend voor vroongronden is de Thpuit. „Broedend in konij nenholen is het een echte vogel van de vroongronden", aldus Beekman. De ernstigste aantasting van de vroongronden in de Kop van Schouwen is volgens Beekman in 1915 de aanleg van de tram baan door de vroongronden ge weest. In 1940 werd langs de trambaan ook een straatweg aangelegd. „De straatweg werd geasfalteerd en vormt een verbindingsweg tussen Renes se en Haamstede. Drukker dan de oude verbinding Hogezoom, In de Sterna wordt het voortbestaan van de Vroonweg in de Westhoek bekritiseerd. (Foto: Joop van Houdt). Verstorende invloed De Vroonweg, want daar gaat het over, heeft volgens Beek man een storende invloed op de vroongronden. „Op termijn zou de weg moeten verdwij nen", luidt de conclusie van Beekman. Een conclusie die overigens ook al te vinden was in het rapport Zeeuwse duinen: knelpunten en kansen (1990) en de Structuurstudie Wester- schouwen (1973). Beekman stelt dat alle perike len rond de plannen voor de aanleg van een golfbaan langs de Hogezoom in zekere zin een tescase zijn geweest. „Tussen 1986 en 1989 is een heftige en principiële strijd gestreden of een 9-holes golfbaan met een oppervlakte van 21,5 hectare hier mocht komen. De golfclub sprak van een ver sterking van de landschappe lijke waarde. De natuurbe schermers op hun beurt stelden dat aanleg van een golfbaan ge paard zou gaan met verlaging van de grondwaterstand, ver gravingen, besproeiing, bemes ting en permanente betreding. „Dat zou de natuurlijkheid van dit deel van de binnendui nen aantasten", zo werd ge steld. En de natuurbescher mers werden door Raad van State in het gelijk gesteld. Het doek viel voor de golfbaan. Toekomst De toekomst van de vroongron den is volgens Beekman afhan kelijk van een aantal zaken. Het hangt er met name vanaf hoe men omgaat met Natuur monument Kop van Schouwen. „Het moet een natuurmonu ment zijn dat via over gangsstroken met minder in tensief bodemgebruik een funktionerend onderdeel is van een groter geheel", aldus Beekman. Naast de al eerder aangehaalde voorstellen met betrekking tot de Vroonweg stelt Beekman dat camping De Prinsenhoeve verplaatst zou moeten worden terwijl ook de overige ver- blij fsrecreatie in het gebied tussen de vroongronden en de Hogezoom veel extensiever ge maakt zou moeten worden. „Of dit alles ook werkelijk gebeurt hangt af van de besluiten van allerlei maatschappelijke groe peringen", aldus Beekman. „Ook hier zal het cultuurland schap uitdrukking zijn van de wensen van de samenleving op een bepaald moment in de lan ge geschiedenis van dit deel van Zeeland". ZIERIKZEE - De roerige situatie in de Sovjet-Unie heeft de reisorganisaties in Nederland genoopt tot en met 31 augustus geen reizen naar de Sovjet-Unie uit te voeren. Een veilige en ongestoorde uitvoering van de reizen naar Sovjetbestemmingen kan niet meer worden gegarandeerd. Dit heeft de Vereniging Reisor ganisatoren ANVR kort voor het bekend worden van het mislukken van de staatsgreep besloten. Voor Schouwen- Duiveland een beslissing zon der schokkende consequenties. Hoewel het ministerie van bui tenlandse zaken nog geen aan leiding zag en ziet een (nega tief) reisadvies te geven, is de animo op Schouwen-Duive land voor reizen met Sovjet bestemmingen minder dan ge ring. Reisbureau Van Oeveren, reis bureau Holland International Van Fraassen en de reisafde ling van de Rabobank, allen te Zierikzee, hebben de laatste periode niet één boeking voor een reis naar de Sovjet-Unie gekregen. Deze bureaus verzor gen het gros van de reizen op Schouwen-Duiveland. Te duur „De reizen naar de Sovjet-Unie zijn misschien te duur. Deze reizen interesseren weer een heel ander publiek dan mensen die naar de Canarische eilan den op vakantie gaan. Het pu bliek dat naar de Sovjet-Unie gaat, bestaat grotendeels uit senioren. Vaak moeten die van een AOW rondkomen en dan is een reis naar de Sovjet-Unie gewoon te duur", aldus een me dewerkster van reisbureau Van Oeveren te Zierikzee. Geen inkomstenderving dus voor de reisbureaus op Schouwen-Duiveland, want de gedupeerde vakantiegangers kunnen hun reizen gratis annu leren. In heel Nederland gaat het, volgens een ANVR- woordvoerder, naar schatting om zeventig tot honderd men- vemekBiunias- HOOGTePUN^ema(WNoorN. boottocht fs(nian)Zv(eden rondht St^°^ m Rrfand overtocht voor imoint^?doeveten ToUtitt9ca,b Met advertenties voor Sovjet-uitstapjes is het voorlopig even ge daan. (Advertentieknipsel). sen. „Op 26 augustus bekijken de reisorganisaties of reizen vanaf 1 september weer kun nen doorgaan. De reizen na die datum kunnen vooralsnog niet gratis worden geannuleerd. Voor ons heeft dit geen conse quenties omdat er geen reizen naar de Sovjet-Unie geboekt zijn", aldus Ellen Kanters van reisbureau Holland Internatio nal Van Fraassen. Voorheen werd er in de kranten regelmatig geadverteerd voor reizen naar de Sovjet-Unie. Volgens Ellen Kanters gebeur de dit om de reizen naar de Sovjet-Unie toch nog enigszins vol te krijgen. „De meeste rei zen met Sovjet-bestemmingen worden echter toch meestal geannuleerd vanwege een ge brek aan animo". Volgens een woordvoerder van de ANVR verblijven momenteel zo'n 250 300 Nederlandse toeristen in georganiseerd verband in de Sovjet-Unie of zijn er onder weg naar toe. Met de reismede- werkers in de Sovjet-Unie wordt regelmatig overlegd zo dat zonodig het reisprogram ma van groepen die door de Sovjet-Unie trekken, wordt aangepast. Een aantal reisgroepen heeft dit al gedaan en er is sprake van dat een aantal groepen eer der terugkomt, aldus de ANVR-woordvoerder. Een reis van een groep die volgende week zou vertrekken, is inmid dels afgelast. Jaargetijde De geringe animo voor reizen naar de Sovjet-Unie is ook te wijten aan het jaargetijde, vol gens Joke van den Houten van de Rabobank. Dergelijke rei zen worden volgens haar meer in het voorjaar geboekt. „Hoe wel er geen reden toe bestaat is er ook al iemand geweest die zijn reis naar Polen heeft uitge steld", aldus haar collega Ellen Kanters. MORIAANSHOOFD - Woens dag werd ingebroken in een woning aan de Provinciale Weg nabij Moriaanshoofd. Uit de kamer van een Duitse toeriste mevrouw W. die in de woning een kamer huurde, werd een bedrag van ongeveer 250 gulden gestolen. De dieven kwamen door middel van braak de woning binnen. WESTENSCHOUWEN - In de nacht van woensdag op don derdag werden door de politie twee jongens opgepakt die aan de Lage Weg bij het dorp Westenschouwen een aantal auto's beschadigden. Het waren De V. uit Haamste de en H. uit Scharendijke. Zij braken de buitenspiegels van auto's en trapten er deuken in. In totaal werd aan vier auto's voor vele honderden guldens schade aangericht. De vanda len konden worden opgepakt en verantwoordelijk gesteld voor hun daden doordat ie mand hen bezig zag en de poli tie waarschuwde. Zij zitten nu vast op het politiebureau te Zierikzee en worden verhoord. Tbgen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt en ook wordt de schade op hen ver haald. Onder leiding der natuur kunt gij nooit dwalen. Cicero Enkale onweersbui HET WEER Perioden met zon, maar eerst nog een enkele regen- of onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 17 graden. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Wind draaiend van zuid naar zuidwest, matig, kracht 4. 7 ZIEKTEVERZUIM Het GAK zet zich er voor in om het ziekteverzuim op Schouwen-Duiveland te verminderen. SPEELWEEK In Zierikzee vindt een speelweek voor kinderen met een verstandelijke handicap f WAO-BUS De drie vakcentrales rijden volgende week met een WAO-bus over Schouwen-Duiveland. GELIJK SPEL Tijdens een oefenduel speelden Mevo en Bruse Boys gelijk: 3-3. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in de woning van de heer K. aan de Nieuwe Ha ven te Zierikzee. Het is niet bekend of de inbre kers de woningen zijn binnen gekomen door braak of via in sluiping. Ze namen een porte feuille, een paspoort, een rijbe wijs en bankpapieren mee. De inbraak vond plaats om onge veer 03.00 uur. NIEUW-HAAMSTEDE - Aan de Strandweg te Nieuw- Haamstede werden woensdag twee auto's opengebroken. Uit de auto van de Duitse me vrouw U. H. werd een autora dio gestolen en uit de auto van een Belgische toerist V. D. uit Berlaar werd een autoradio plus boxen gestolen. DEN HAAG - De EG- topconferentie die vrijdag in Den Haag zou worden gehou den om de staatsgreep in de Sovjetunie te bespreken gaat definitief niet door. ZIERIKZEE - Uit een aantal in aanbouw zijnde woningen aan de Beddeweeg te Zierikzee werd tijdens de bouwvakva kantie al het hang- en sluit werk beschadigd of gestolen. Ook de erfafscheidingen die al waren aangebracht werden ge stolen. Het is voor de tweede keer dat tijdens de bouw van de woningen vernielingen wor den aangericht. Eerder werd onder andere een ruit inge gooid. De huizen worden ge bouwd in opdracht van de wo ningbouwvereniging Beter Wo nen. Advertentie Aan onze lezers te Ellemeet of omgeving Wij zoeken met spoed een nieuwe in uw woonomgeving voor het rondbrengen van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Nieuwsbode Extra. Heeft u interesse? Bel 01110-16551 of 01110-17314 en vraag naar de heer Th. Oirbans en hij geeft u alle informatie. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45.— C jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode plaats: telefoon handtekening: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee f 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1