Meer dan tien jaar quattro- aandrijving van Audi-serie Originele opzet diner Modeshow Patty Monard Wat je moet weten als je een kind krijgt Oer-quattro ten einde In Zierikzee en Middelharnis Schouwen-Duiveland twee vogelobservatiehutten rijker Orgelconcert in Dreischor Zomerbus- project slaat aan Senioren fietstocht Winnaar Soundmix- show in Concertzaal Fruit- wandeltocht 14 september in goes 1 ING. JAAP VISSER WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1991 3 ZIERIKZEE - Oorspronkelijk zouden er 400 exem plaren worden gebouwd, het werden er tenslotte meer dan 14.500. Twee getallen, die aangeven hoe groot het succes van de Audi quattro is geweest. In 1980 vond in Genève de eerste presentatie plaats. De oer-quattro", zoals hij ook liefdevol genoemd werd, heeft de autowereld blijvend veranderd: sinds de quattro er is, heeft de permanente viervvielaandrij- ving voor snelle personenauto's algemeen ingang ge vonden. Na zo'n elf produktiejaren heeft in mei 1991 de laatste nieuwe Audi quattro de fa briekshallen verlaten. Dat de ze geliefde auto niet meer ge bouwd wordt, ligt ook in zijn ontstaan verankerd: produktie en logistiek waren op relatief kleine aantallen afgestemd: De oer-quattro liet zich dan ook niet integreren in de systemen van de massaproduktie. Stamvader De stamvader van alle quattro- modellen heeft techniek-ge schiedenis geschreven. Wereld wijd gezien is Audi de enige fa brikant die in iedere modelseie permanente vierwielaandrij- ving aanbiedt. Vanaf 1980 tot maart 1991 heeft Audi meer dan 220.000 personenauto's met quattro-aandrijving verkocht. Als alternatief voor de Audi quattro 20V is de Audi Coupé S2 op de markt gebracht, die eveneens standaard is voorzien van quattro-aandrijving en een 162 kW (220 pk) sterke vijfcilin der turbo-motor. Door een gun stige cw-waarde en een moder ne constructie biedt deze coupé ten opzichte van de oer-quattro nog betere rij prestaties^ Toen in de winter van 1977, aan de poolcirkel, verschillende prototypes van Audi op hun winter-deugdelijkheid werden getest, bevond zich daaronder ook een .litis". Deze door Audi ontwikkelde terreinwagen stal als begeleidingsvoertuig de show. De litis, met inschakel- bare vierwielaandrijving, een korte wielbasis en een hoog zwaartepunt, was op de met ijs en sneeuw bedekte wegen haantje de voorste. Reden genoeg voor de Audi in genieurs, de vierwielaandrij ving verder te ontwikkelen. Aanmoediging Het was de toenmalig tech nisch directeur van Audi en de huidige algemeen directeur Dr. Ferdinand Piëch, die het idee oppakte en de ingenieurs aan moedigde om een vierwiel aandrijving voor snelle perso nenwagens te realiseren. De vierwielaandrijftechniek van de litis was slechts bruik baar bij lage snelheden en bo vendien veranderde door het in- en uitschakelen van de vier wielaandrijving het rijgedrag van de auto. De ingenieurs wil den echter bereiken, dat een Audi-rijder in iedere situatie op hetzelfde rijgedrag kan re kenen. Want alleen zo is een snelle personenauto veilig te besturen. In tegenstelling tot de met de hand inschakelbare vierwiel aandrijving, moet voor een verfijnde, permanent werken de vierwielaandrijving een ba lans tussen de omwentelingen van de wielen aan de voor- en achteras worden gerealiseerd. Anders ontstaan er wringingen tussen beide assen, waardoor de auto in scherpe bochten moeilijker te besturen is. Ook leiden dergelijke wringingen tot grotere banden- en materi- aalslijtage. De oplossing bracht het tussen- differentieel. De vraag was slechts: waar kan deze worden ondergebracht en hoe vindt de aandrijving plaats? Tenslotte moet de aandrijfconstructie in één vlak liggen en met zo min mogelijk kosten worden uitge voerd. Een Audi ingenieur kwam met een baanbrekend idee: hij stelde voor de aandrij ving te voorzien van een holle as met een flens-verbonden tussendifferentieel. In deze holle as draait nog een as, die via het tussendifferentieel de vooras beweegt. Vanuit het tus sendifferentieel leidt boven dien een flens naar de cardans voor de achteras-aandrijving. De permanente vierwielaan drijving "quattro" was gebo ren. lijk over beide assen. Zodra echter de grip van de wielen aan één as minder is, wordt aan de andere as een hoger koppel toegekend. De verde ling gebeurt variabel en trap loos. Op deze manier kan tot 75 procent van het koppel aan de voor- of achteras toegevoerd worden. Steeds krijgt de as niet de beste grip op het weg dek het hogere koppel. Deze automatische trekkrachtverde ling verbetert het rijgedrag aanmerkelijk. De sperwerking van het Tbrsen-differentieel functio neert alleen onder belasting, dus zolang de bestuurder gas geeft. Zodra geen* aandrijf- kracht meer wordt overge bracht, bijvoorbeeld wanneer de bestuurder zijn voet van het gaspedaal wegneemt, draaien voor- en achteras weer onaf hankelijk van elkaar. Daarom werkt het anti-blokkeer- systeem onder alle omstandig heden» De sper van het conventionele achteras-differentieel kan met de hand ingeschakeld worden bij het wegrijden in buitenge wone situaties. Bij een rijsnel heid boven 25 km/u wordt de sper automatisch uitgescha- vijfcilinder motor. De 2,1 liter turbomotor met laadluchtkoe- ling en een modern elektro nisch geregeld motor-mana gementsysteem leverde in de normale weguitvoering 220 kW (330 pk). Tot eind 1984 werden nog zes Audi-modellen met quattro- aandrijving gepresenteerd: vanaf de Audi 90 tot de Audi 100 en Audi 200, beide ook in een Avant uitvoering. Alle auto's werden aangedreven door vijfcilinder motoren met een vermogen van 100 kW (136 pk) tot 134 kW (182 pk)." Sportieve successen Al in het eerste jaar van zijn sportieve optreden, 1981, de monstreerde de quattro- aandrijving zijn superioriteit. De Audi quattro won de Janner Rally in Oostenrijk, de Rally van Zweden, de Rally van San Remo en de Britse RAC Rally. Vanaf dat moment snelden de Audi's quattro van overwin ning naar overwinning. In 1982 leidde het revolutionai re aandrijfconcept na overwin ningen in zeven races voor het wereldkampioenschap tot het behalen van het Rally Wereld kampioenschap voor merken. De Francaise Michéle Mouton behaalde tegelijkertijd een tweede plaats in het Wereld kampioenschap voor rijders. In 1983 volgden het Rally We reldkampioenschap voor rij ders en een tweede plaats in het wereldkampioenschap voor merken. In hetzelfde jaar werd de Audi Sport quattro ge- 4udi quattro modeljaar 1980. Door gebruik van een tussen differentieel kunnen de wielen op een gladde ondergrond doordraaien. Daardoor wordt de aandrijf kracht op de andere as verminderd. Om steeds vol doende aandrijfvermogen te garanderen, werd bij de quattro-aandrijving het diffe rentieel van een extra sper voorzien. Het eerste vierwielaandrijf- systeem zorgde slechts voor een constante toerentalverde ling op voor- en achteras. Ook functioneerde het anti- blokkeer-systeem niet, wan neer de sper van het tussendif ferentieel ingeschakeld was. Daarom werd in 1986 de quattro-aandrijving technisch verfijnd. Om een toerentalver deling te verkrijgen die afhan kelijk is van de tractie, en om het ABS systeem in alle voor komende situaties te laten functioneren, werd als eerste bij de Audi 80 quattro het ,,Tor- sen"-tussendifferentieel inge voerd. Het wordt op dit moment in al le handgeschakelde quattro- modellen gebruikt. Torsen is afgeleid van het Engelse torque-sensing" hetgeen bete kent ,,het koppel aanvoelend". Beste grip Het Torsen-tussendifferentieel verdeelt bij normale wegdek condities het koppel gelijke- keld en het anti-blokkeer-sys- teem weer geactiveerd. In alle series Tot 1980, het jaar waarin de Au di quattro werd gepresenteerd, zijn er vele tests uitgevoerd, om de vierwielaandrijving ook voor personenauto's geschikt te maken. Deze proeven waren echter geen succes. Pas door de quattro-aandrijving werden voor het brede publiek de voor delen van deze techniek duide lijk. Natuurlijk speciaal door de spectaculaire successen, die al in het eerste jaar werden ge boekt. De uitstekende rij- eigenschappen moesten echter ook voordeel bieden in het ver keer van alledag. Audi ging in 1982 zo ver, de verplichting op zich te nemen, om in elk van zijn modelreeksen een type met quattro-aandrijving te rea liseren. De eerste stap op weg naar de serieproduktie vormde de pre sentatie in december 1982 van de Audi 80 quattro. Deze auto was voorzien van qen 2,1 liter vijfcilinder motor, met een ver mogen van 100 kW (136 p,k). In september 1983 kwam de twee de Audi 80 quattro op de markt met een 2,0 liter vijfcilinder (85 kW/115 pk). In dezelfde maand werd de Au di sport quattro geïntrodu ceerd. Dit was de eerste uitvoe ring met een 20 kleppen- presenteerd. Deze versie is ook bekend onder de naam ,,de kor te", omdat de auto ter verbete ring van de sturing voorzien is van een bijzonder korte wiel basis /2.224 mm ten opzichte van 2.695 mm voor de oer- quattro). Om te voldoen aan het regle ment voor Groep B voor toer- wagens met hoog vermogen, werden 224 auto's gebouwd in de rally-uitvoering met 400 pk. Aërodynamisch In 1984 werd Audi Rally we reldkampioen voor merken en het team Stig Blomqvist/ Björn Cederberg kregen de ti tel wereldkampioen rally rij ders. In hetzelfde jaar werd de Audi Rally quattro de titel .jMotorsport-Automobiel 1984" verleend, als eerbetoon aan de pionierswerkzaamheden bij de ontwikkeling van de perma nente vierwielaandrijving voor de motorsport en in de normale serieproduktie. In 1985 was voor de Audi Sport quattro SI in het rally- gebeuren een grote rol wegge legd. Walter Röhrl stuurt het aërodynamisch geoptimali seerde en door een betere ge wichtsverdeling nog beter ma- noeuvreerbare model naar de eerste overwinning in de rally van San Remo. Michèle Mounton won met de Sport quattro de bergrace op de 4.302 meter hoge top van de Pikes Peak in Colorado/USA. ZIERIKZEE - Vrijdag 27 en zaterdag 28 en maandag 30 september houdt Patty Monard een modeshow met diner waarbij ze haar nieuwe wintercollektie showt. Het gebeuren vindt op 27 september plaats in de Concertzaal in Zierikzee, op 28 september in res taurant De Parel van de Delta in Middelharnis en op 30 september op rondvaartboot Stad Zierikzee in Zierikzee. In Galgepolder en op Neeltje Jans ZIERIKZEE/NEELTJE JANS - Schouwen-Duive land is weer een stukje aantrekkelijker geworden voor de vogelliefhebber. Donderdag 5 september worden twee nieuwe vogelobservatiehutten, één in de Galgepolder bij Zierikzee en één op Neeltje Jans in gebruik genomen. Diezelfde dag wordt het laatst aangelegde gedeelte duinlandschap op Neeltje Jans officieel geopend door gedeputeerde G. de Vries- Hommes. Advertentie STICHTING MIDDENSCHOUWEN CULTUUREEL Namens het organiserend comité Jeugddag/Zomerpop wil ik de begunstigers, sponsors, vrij willigers en alle overige personen bedanken die een bijdrage hebben geleverd in het welslagen van de Jeugddag Zomerpop van 3 augustus j.l. te Scharendijke. Ik hoop dat we het volgende jaar weer een beroep op u mogen doen. H. VAN DER LUGT, voorzitter DREISCHOR - Op donderdag 22 augustus geeft de organist Dirk Jansz. Zwart weer een or gelbespeling op het fraaie or gel van de Hervormde kerk te Dreischor. Het programma bestaat dan voor een belangrijk deel uit verzoeknummers, derhalve uit composities van Bach, Handel, Wesley, Roger en anderen. De orgelbespeling begint om 20.00 uur. Aan deze Modeshow-karavaan wordt door een aantal kollega- ondernemers medewerking verleend, te weten: Verton schoenen, Coen Honig optiek en Lingerie Diane in Zierikzee en in Middelharnis: Verton schoenen, Groeneveld optiek en Lingerie Diane. De menu's worden verzorgd door gere nommeerde restaurateurs. Res taurant Mondragon Zierikzee verzorgt het zogenaamde Mon dragon menu in de Concert zaal: gerookte zalm en gerook te paling, gebraden speenvar ken met honingsaus en flensjes met vanille-ijs en sinaasappel saus. Restaurant De Parel van de Delta te Middelharnis ver zorgt het Parelmenu: gebonden kervelsoep, snoekbaarsfilet met een zachte bicslooksaus of varkensfilet met oesterzwam- mensaus en walnotenparfait. Delta Catering verzorgt het bootmenu op rondvaartboot Stad Zierikzee van rederij Den Breejen: Champignon pasteit je, varkensfilet met kerrysaus en garnituur en Grand dessert. Originele opzet Tbneindc een zo optimaal mo- h gelijk aantal belangstellenden te krijgen is gekozen voor een orginele opzet waarbij niet al leen de modeshow voorop staat maar waarbij men tevens in de gelegenheid is om van een uit stekend dineetje te genieten tijdens de show. Vooropgezet doel is om een gezellige avond te produceren die zowel de man als de vrouw kan bekoren. Hierdoor is ook gekozen voor mannequins uit eigen kring waardoor een sfeer wordt ge schapen waarmee men zichzelf kan identificeren. Tijdens de maaltijd, maar tussen de ver schillende gangen door, tonen de dames de collektie temid den van de tafels om de kle ding, schoeisel en optiek zo goed mogelijk tot uitdrukking te laten komen. De show op de rondvaartboot is niet alleen uniek maar is ook een speciale belevenis om tijdens een diner al varend te kunnen genieten van al het moois dat Patty Mo nard met zich meebrengt. Er was ook een overwinning bij de rally-première in ,,het rijk van het midden". Meer dan 600.000 mensen huldigden op het plein van de „hemelse vre de" in Peking de overwinnaars Hannu Mikkola/Arne Hertz bij hun Audi quattro. In 1986 trok Audi zich, in over leg met het berijdersteam te rug uit de wereldkampioen schappen, om in 1987 met een indrukwekkende dubbele overwinning in een bijna stan daard Audi 200 quattro de roemruchte Safari-rally in Ke- nia/Oost-Afrika te winnen. Snelheid en precisie De Pikes Peak-bergrace in de Rocky Mountains was een test van een hele andere orde. Niet uithoudingsvermogen wordt daarbij gevraagd, maar snel heid en precisie. Ook hier over tuigt de quattro-aandrijving. Walter Röhrl bestormde in 1987 met een 440 kW (598 pk) sterke Audi Sport quattro SI de top en won de beroemdste bergrace ter wereld in een nieuwe re cordtijd. Ook in de Amerikanse TransAm-race, waarin alleen produktieauto's worden toege laten, bevestigde de quattro- aandrijving in 1988 zijn kwali teit. Op basis van een Audi 200 quattro werd een 375 kW (510 pk) sterke versie ontwikkeld. Met acht overwinningen in het eerste jaar dat men meedeed aan de Trans Am-races, won Auti met grote voorsprong de merken- en Hurley Haywood de rijderstitel. In 1989 trad Audi voor het eer ste in de GTO-klas van de IMSA-serie aan, de topklasse voor produktie-auto's in de Verenigde Staten en Canada. Voor deze race combineerden Audi ingenieurs de carrosserie van de Audi 90 quattro met de bij de Pikes Peak-bergrace met succes ingezette 20V- turbomotor. Deze versie be schikte over 529 kW (720 pk). Met de volledig nieuwe auto re den Hans-Joachim Stuck, Hur ley Haywood en Walter Röhrl in het raceseizoen 1989 van overwinning naar overwin ning. Hans-Joachim Stuck stuurde de Audi 90 quattro ze ven keer als eerste over de fi nishlijn en werd daarmee de meest succesvolle 'piloot' van dit kampioenschap. Realisatie idee De afsluiting van een tienjari ge quattro race- en rallysport serie vormde in 1990 de over winning bij het Duitse Tbe- renwagen-kampioenschap (DTM) met de Audi V8 quattro. In 1991 nemen vier Audi's V8 quattro deel aan de DTM-races. Na een indrukwekkende dub bele overwinning in Hockem- heim pakte Hans-Joachim Stuck op 14 oktober 1990 de ti tel. Zelden heeft de realiteit van een idee zo'n grote verandering in de autofabricage veroor zaakt als de quattro-aan drijving van Audi. Iedere gere nommeerde automobielonder neming heeft op zijn minst één personenwagenmodel met vierwielaandrijving in het pro gramma opgenomen. Onder de naam „quattro GmgH" werd een Audi- dochteronderneming opge richt, die het quattro-begrip ook actief benut. Met een eigen accessoire-programma gericht op vrije tijd en sport, voldoen de modern vormgegeven pro- dukten aan de opvallende ken merken „vernieuwend", „hoog waardig" en „functioneel". "Quattro" staat voor vooruit gang, dynamiek en functionele techniek. Deze eigenschappen zijn inmiddels kenmerken ge worden voor het merk Audi en onderstrepen de slogan „Voor sprong door techniek" waar mee Audi zich presenteert als een deskundige ontwikkelaar van moderne, toekomstgerich te automobieltechniek. Naast de pullovers, jumpers, rokken en accessoires gecombi neerd met byoux (Monet, Trifa- ri, Ermani Bulatti, Giovanni, en anderen) van Patty Monard, toont Lingerje Diane haar nieuwste collektie lingerie en nachtkleding. Verton Schoenen laat zien dat men voor iedere kombinatie het goede schoeisel voorhanden heeft. Coen Honig Optiek en Groeneveld optiek laten de modieuze brillen voor zowel de winter alsook dage lijks gebruik de revue passe ren. De diverse restaurants staan garant voor een voortref felijk dineetje tijdens de Diner Modeshow. Muzikale begeleiding De muzikale begeleiding van de mannequins tijdens de show wordt gedaan door Opus Sound te Goes, terwijl tijdens de maaltijd zelf te genieten is van het subtiele pianospel van Maarten Bruynes. De organisa tie is er alles aan gelegen om een sfeervolle avond te realise ren. Na afloop van de show be staat de gelegenheid de getoon de modellen nader te bekijken. Alle modellen worden genum merd en kunnen via voorkeur- kaarten die uitgereikt worden onmiddellijk worden herkend. Middels bestelkaarten kunnen verschillende modellen wor den gereserveerd. A ZIERIKZEE Hoewel het zo- merbusproject nog niet is afge rond bestaat bij alle betrokke nen de wens om het project voort te zetten. Aan het minis terie is verzocht hiervoor de nodige gelden beschikbaar te stellen. Dat blijkt uit mededelingen van de vervoersmaatschappij ZWN (Zuid West Nederland). Wel overweegt men om het zo- merbusproject ipts te wijzigen. Verder wil de vervoersmaat schappij de avondritten van de stadsdienst Middelburg/Vlis- singen beter laten aansluiten op de bezoekuren van het streekziekenhuis Walcheren. Dat is van belang omdat het ziekenhuis in Middelburg (op de polikliniek na) wordt geslo ten. ZIERIKZEE - Voor de tweede keer dit seizoen biedt het co mité Senioren fietstochten Schouwen-Duiveland ouderen de mogelijkheid van een fiets tocht. Dit uitstapje begint dinsdag 3 september om 13.30 uur vanaf sportpark De Hooge Blok. Op het programma staat een Dijkentocht, een tocht met een afstand van circa 24 kilometer. Deze dijkentocht voert de deel nemers over het oostelijk ge deelte van Schouwen- Duiveland naar Sirjansland. Begeleiders en een EHBO-er van het Nederlandse Rode Kruis zullen de tocht begelei den en ook de bezemwagen met daarin een reparatieploeg is van de partij. Deze seniorenfietstocht is niet alleen bedpeld voor mensen die gewend zijn om afstanden te fietsen, vooral ook ouderen die minder vaak fietsen kun nen aan deze tocht meedoen. Tbr dekking van de kosten geldt een startgeld van ƒ2,- per delenemers. Deelname aan de tocht geschiedt op eigen risico. Opgave voor deze senioren- fietstocht is dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uurmogelijk bij de Stichting Welzijn voor Ou deren, telefoon: 01110- 13224. ZIERIKZEE - Op vrijdag 6 sep tember treedt in de Concert zaal te Zierikzee de winnaar van de Soundmixshow 1988 John Adams op. Adams zingt liederen van John Denver. Aan het optreden wordt meegewerkt door de zan geres Claudette Pam en de dwarsfluitist Vivianne van de Walle. John Adams trad enkele weken geleden voor het eerst op in de Concertzaal in Zierik zee. Het concert op vrijdag 6 september begint om 20.00 uur. Tbt 23 augustus kunnen kaar ten worden besteld via 01110- 15202. GOES - Zaterdag 14 september vindt de 32ste editie van de fruitwandeltochten in Goes plaats. Tussen 9.30 en 10.00 uur begint de wandeltocht voor veertig kilometer lopers. De afstanden van vijf, tien, vijf tien en vijfentwintig kilome ter beginnen vanaf 10.00 uur. Alle wandeltochten starten bij de kleine kantine van De Be- tho, Klein Frankrijk 3, in Goes. Inschrijvingen kunnen verricht worden tot en met donderdag 12 september bij Berkenstraat 80, 4462 VZ in Goes tel. 01100 - 16992). Het in schrijfgeld bedraagt voor de tocht van veertig kilometer, tien gulden bij voor-inschrij ving en elf gulden aan de start. De andere afstanden kosten vier gulden bij voor inschrijving en 4,50 gulden aan de start. Leden van erkende wandelsportorganisaties ge nieten een reductie van 0,50 gulden. Zonder lunch en zon der herinnering geniet men een reductie van twee gulden. Het Rode Kruis, afdeling Goes- Borsele, neemt de verzorging op zich en zorgt bij de veertig kilometer route voor soep, fruit en frisdank. AMSTERDAM - De staat heeft dinsdag f 1,4 miljard binnenge haald met de 8,75 procent tien jarige staatslening, die in de vorm van een „toonbankuitgif te" aan de man wordt gebracht. Gedurende de eerste twee in- schrijvingsdagen is de op brengst zodoende op f 2,5 mil jard gekomen, zo heeft het mi nisterie van financiën bekend gemaakt. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap werken sa men aan de natuur op het voor malige werkeiland. Eerder werd al een gedeelte van Neel tje Jans ontdaan van materiaal dat na de afronding van het werken overbodig werd. Daar na werd met de 'aanleg' van duinen een eerste aanzet gege ven. De natuur moest het ver der zelf vervolmaken. Onderdeel van de plannen voor wat betreft Neeltje Jans van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap was ver- Hadden we dat tevoren maar geweten"; zeggen duizenden ouders van een gehandicapt kind. Van de 9.000 kinderen met een aangeboren handicap had zeker tien tot dertig pro cent voorkomen kunnen wor den, zeggen deskundigen. Denk jij aan de komst van een baby of ben je al zwanger? Dan zul je je vast weieens afvragen: kan dat lot ook ons kindje tref fen? Je leest er alles over in het praktische boekje 't Zit in de familie. Daarin staan allerlei belangrijke dingen over erfe lijkheid. Je behoort ze te weten als je aan kinderen denkt of misschien al in verwachting bent. Je denkt immers toch goed na over je eigen kind. Het boekje geeft antwoorden op allerlei vragen, zoals: heeft mijn kind kans op een erfelijke of aangeboren aandoening? Wat moet ik vermijden als ik zwanger ben? Is het nodig om me te laten onderzoeken? Hoe weet ik of er iets mis is met m'n kind? Het boekje is een uitgave van Welzijn, het blad van alle zie kenfondsen. Je kunt het bestel len door 6,25 over te maken op giro 4024 of banknummer 69.99.52.530 van de VNZ in Zeist, onder vermelding van Boekje Erfelijkheid. Je krijgt het dan snel thuis gestuurd. Veel fabeltjes Over erfelijkheid en zwanger schap zijn veel fabeltjes in om loop. Het boekje 't Zit in de fa milie maakt er korte metten mee. Een paar fabeltjes hebben we op een rijtje gezet. Met de juiste tekst uitleg erbij uit de nuttige Welzijn-gids. ,,Ik ben zwanger. Nu. wil ik graag een vruchtwateronder- zoek of een vlokkentest om ze ker te zijn dat er niets aan de hand is". „In mijn familie ko men geen aandoeningen voor. Tbch wil ik vóór ik zwanger word een onderzoek om zeker te zijn dat alles OK is". De garantie op een perfekt, ge zond kindje is niet te geven. Niet alle afwijkingen zijn na melijk voorspelbaar of vast te stellen. Bovendien zijn niet al le afwijkingen te voorkomen. Er blijft altijd ongeveer 5% kans op de geboorte van een kindje met een aandoening. De kans op een kindje met een aangeboren aandoening is al leen te voorspellen als er con crete aanwijzingen zijn. Bij voorbeeld als de vrouw ouder is dan 36 jaar of een familielid heeft een aangeboren aandoe ning. Afwijkingen kunnen zich ook plotseling voordoen, zon der dat deskundigen kunnen aantonen wat nou precies de oorzaak is. Niet alle afwijkin gen kunnen tijdens de zwan gerschap worden vastgesteld. De vlokkentest en vruchtwa terpunctie en de echoscopie bij- Advertentie DIEFSTAL! beveilig met geluidstechniek/beveiligingen ELLEMEET 01117-1875 der de bouw van een vogelob servatiehut. De Rotaryclub Goes-De Bevelanden nam de kosten voor de bouw van de hut op zich. Eerder die dag wordt een voge lobservatiehut in de Galgepol der bij Zierikzee in gebruik ge nomen. Deze hut wordt ge opend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zie rikzee. De hut wordt de Frans Jansen-hut gedoopt. Dit omdat Jansen als bestuurslid veel werk voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft ver richt. voorbeeld kunnen alleen be paalde afwijkingen aantonen. Reageerbuisbaby: een baby in een buisje Reageerbuisbaby is de popu laire naam voor een embryo dat is ontstaan nadat in een glazen schaaltje of buisje een eicel bevrucht is. Hierna wordt het embryo in de baarmoeder gebracht en gaat de zwanger schap normaal verder. Alle aangeboren af wijkingen zijn erfelijk „Mijn man heeft een oogafwij king doordat zijn moeder rode hond had tijdens de zwanger schap. Wij willen graag kinde ren; hoeveel kans is er dat mijn kinderen die oogafwijking ook krijgen? Aids is erfelijk, want een kindje dat met aids gebo ren wordt heeft het toch van zijn moeder gekregen?" Een aangeboren aandoening is niet altijd erfelijk. Maar een erflijke aandoening is wel al tijd aangeboren. Een aandoe ning is pas erfelijk als in de kern van de zaadcel en /of de kern van de eicel een fout zit in het erfelijk materiaal. Ziektes van een zwangere vrouw kun nen wel veroorzaken dat een kind ziek of met een aandoe ning geboren wordt. Wij hebben geen erfelijke ziek te. Onze kinderen dus ook niet. Dat klopt niet. Waneer een gen (voor een bepaalde ziekte) van de vrouw bij de bevruchting samengaat met het gen van de man (voor diezelfde ziekte) zal de ziekte bij het kind tot uiting komen, terwijl de ouders geen verschijnselen van de ziekte hebben. In het erfelijk materiaal kun nen zich ook plotselinge wijzi gingen voordoen. Een normaal gen verandert dan in een gen dat een ziekte kan veroorza ken. Alleen vrouwen ouder dan 36 jaar lopen meer risico's. Geluk kig kunnen ze alles tevoren on derzoeken. Over zwangerschap op latere leeftijd bestaat veel misverstand. Een vrouw van 36 jaar en ouder heeft meer kans op de geboorte van een kindje met chromosoomafwijkingen, een mongooltje bijvoorbeeld. Vóór de zwangerschap kan niet worden onderzocht of alles OK is omdat de eicel (die nog be vrucht moet worden) door gaans niet van te voren te on derzoeken is: zaadcellen al he lemaal niet. Onderzoek kan pas na de bevruchting. Een gezonde leefstijl is al be langrijk vóór de bevruchting. Dat geldt voor de vrouw én de man. Medicijnen, alcohol en veel radio-actieve straling kun nen schade aanrichten. AMSTERDAM - Htt Nationale Ballet opent het dansseizoen 1991/1992 met „4 Balletjuwe len". De eerste van de in totaal tien voorstellingen is op 5 sep tember in het Amsterdamse Muziektheater. Het program» ma bestaat uit Violin concerto (George Balanchine). Pyrrhi- sche dansen IV (Tber van Schayk), Artifact II (William Forsythe) en Trois gnossiennes V H Handig boekje over zwangerschap erfelijkheid ZIERIKZEE - In Nederland wordt elke drie minuten een baby geboren. Dat zijn er twintig per uur. Deze baby's zijn nagenoeg allemaal kerngezond. Maar elk uur komt er ergens in ons land ook één gehandicapt kind ter wereld. De afwijking kan erfelijk zijn, bij voorbeeld als er iets 'in de familie zit'. Maar de han dicap kan ook zijn ontstaan tijdens de zwangerschap of bij de bevalling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3