Natuurlijk groenbeheer ter discussie in Westerschouwen ,,Kind en buiten spelen" Veel belangstelling voor laatste Maandagavondzang Open avond REC Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Naar aanleiding van klacht over onderhoud slootkanten Senioren fietstocht DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 NR 25001 De laatste maandagvondzang van dit seizoen in de Gereformeerde Kerk in Haamstede trok veel belangstelling. (Foto: Joop van Houdt). HAAMSTEDE - De reeks van zeven Maandagavond- zangdiensten die gisteren in de Gereformeerde kerk in Haamstede werd afgesloten is een succes gewor den. Was er met name vorig jaar sprake van een wat wisselende belangstelling, dit jaar bestond er grote belangstelling voor alle bijeenkomsten. Deze Maandagavondzang-bij eenkomsten, die dit seizoen voor de negentiende keer wer den gehouden zijn een initia tief van het trio Jan van den Driest, ds. W. van der Kooy en Frans van Tilburg. Met deze speciale zangdiensten veelal rond een bepaald thema hoop ten zij recreanten in de West hoek te boeien. Het idee van deze Maandagavondzang, waarvoor vakantieganger Jan van den Driest al negentien jaar lang het programma sa menstelt, sloeg echter niet al leen bij vakantiegangers aan. Ook de eigen gemeente en men sen van elders kwamen erop af en voor mensen die anders nooit een kerk van binnen zien bleken deze avonden een dus danig lage drempel te hebben dat ook zij de avonden bezoch ten. Maandagavond werd deze ne gentiende reeks afgesloten met een eveneens druk bezochte bijeenkomst, waaraan Costel Puscoiu (panfluit), Bert Kruis (piano) en Frans van Tilburg (orgel) hun medewerking ver leenden. Het programma voor deze avond bestond uit gecom bineerde optredens van de van oorsprong Roemeense Puscoiu en organist Frans van Tilburg alsook een gezamenlijk optre den van Van Tilburg, Puscoiu en Kruis. Vooral dit gezamen lijke optreden waarbij een tweetal geestelijk liederen werd uitgevoerd viel bij het pu bliek goed in de smaak. Zowel Van Tilburg als Kruis speelden werk van elkaar. Zo bevatte het optreden van Van Tilburg een koraalbewerking over psalm 135 van Bert Kruis. Kruis op zijn beurt speelde de lofgezangen van Frans van Til burg. Na deze circa vijf kwar tier durende muziekhappening maakte een aantal aanwezigen van de gelegenheid gebruik om in de recreatiezaal van de kerk nog even een kopje koffie te drinken. ZIERIKZEE - Het Regionaal Edukatief Centrum, het REC, houdt dinsdgavond 3 september a.s. Open Avond in haar gebouw aan het Jannewekken 19 in Zierikzee (voormalige Julianaschool). Het REC en Linea RECta presenteren deze avond alle cursussen die in september of later in het jaar op Schouwen- Duiveland starten. De avond is van 19.00 tot 21.00 uur en de entree is gratis. Elk jaar heeft het REC wel weer iets nieuws in petto. Dit jaar zijn dat maar liefst drie cursusprojecten. Allereerst is dat de Open School voor Oude ren. De Open School biedt seni-' oren die vroeger niet de kans hadden voortgezet onderwijs te volgen, nu de kans om zich te ontplooien. Er wordt gewerkt aan de hand van zelfgekozen actuele thema's, terwijl ook veel aandacht uitgaat naar de taal. De werkwijze is erg af wisselend. Film, video, lezing, gesprek en excursie maken deel uit van het programma, tempo en niveau worden aan gepast aan de deelnemers. Ook nieuw is de cursus Engels Totaal. Deze cursus is bedoeld voor volwassenen met niet meer dan twee jaar voortgezet onderwijs. In deze cursus wordt niet alleen Engels ge leerd, maar ook aan Engeland zelf, de rijke historie en de cul tuur wordt veel aandacht ge schonken. De wekelijkse bij eenkomst duurt dan ook 2,5 uur. De kosten zijn laag: 100,- voor een heel jaar. Algemene ontwikkeling De cursus Algemene Ontwik keling is in de plaats gekomen van de cursus Praktisch Neder lands. ,,Wie met taal bezig is, is ook altijd met de wereld om zich heen", zegt Tineke Kalwij van het REC in Zierikzee. ,,Het accent is meer komen te liggen op de algemene ontwikkeling en iets minder op taal, hoewel dat oolj: nog steeds deel uit maakt van het programma. Het is heel leerzaam en zeker voor mensen die een tijd niet hebben geleerd een prachtige gelegenheid om bij te komen, en bij te blijven", aldus Tineke Kalwij. Deze cursus wordt zo wel in Zierikzee als in Renesse aangeboden. Wie verder wil leren maar niet goed weet wat te kiezen, kan terecht in de Bruggroep van het REC. In de bruggroep - maak je kennis met allerlei vervolgopeleidingen, je leert een bewuste keuze maken en wordt voorbereid om met suc ces die keuze ook te kunnen, volgen. Ook in de Bruggroep is Nederlands een vast onder deel. Door de komst van de ne venstichting van het REC, Li nea RECta genaamd, worden de mogelijkheden om een cur sus te volgen aanzienlijk ver groot. Linea RECta is vooral gespecialiseerd in talen en computercursussen. Op de Open Avond kan men uitge breid kennis maken met de ac tiviteiten van Linea RECta. Op de open avond vindt men ook informatie over de cursus sen Engels/Nederlands in Bruinisse en Brouwershaven. Bezoekers kunnen op de Open Avond tegen inlevering van een bon een grote mand met bood schappen winnen. Tineke Kal wij: ,,Dat is langzamerhand traditie geworden. Wie niet tot de prijswinnaars hoort, krijgt een kleine attentie, maar het belangrijkste is toch dat men vrijblijvend kennis kan maken met allerlei cursusmogelijkhe den". Wie niet kan komen, kan de gratis cursuskrant aanvra gen bij het REC, Jannewekken 19, 4301 HH Zierikzee, telefoon 01110-17687. Bij geen gehoor wordt men automatisch door verbonden met het REC in Goes. 91/366. Op deze gravure, die dateert van het jaar 1745, zien we het kleine dorpje 't Schutje in Schou wen, dat officieel Nieuwerkerk in Schouwen heet. Dergelijke plaatjes beslaan van een groot aan tal plaatsen op Schouwen-Duiveland. De meeste in hun soort zijn ondertekend met de initialen C.P.d., hetgeen betekent: Cornelis Pronk en de kleine letter d staat dan voor Dordrecht, waar Pronk woonachtig was. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. 1*1. (01110) 12754. schot te nemen op de dan te voeren discussie. Hij stelde dat perken 'waarin het onkruid boven de heesters uitsteekt' niet past in een ge meente als Westerschouwen. ,,En graspollen tussen de ste nen vind ik ontsierend", aldus Padmos. Het relaas van Pad mos was voor VVD-woordvoer- der A. Verseput, die zich tot op dat moment buiten de discus sie gehouden had, aanleiding om ook een duit in het zakje te doen. Hij zei ook niet zo bijster ge lukkig te zijn met de nieuwe aanpak. In de ogen van Verse put is de conclusie gerechtvaar digd dat het natuurlijk groen beheer zoals dat pu gepleegd wordt simpelweg niet opti maal werkt. ,,Ik denk dat er op sommige plaatsen toch een be hoorlijke achterstand in het onderhoud is ontstaan", aldus de liberaal. Geduld Wethouder Veerhoek herhaal de nog eens dat natuurlijk groenbeheer vooral een kwes tie van wennen én van persoon lijke smaak is. Hij stelde dat het even tijd kost eer men echt een goed beeld heeft van de re sultaten van natuurlijk groen beheer. ,,Ik denk dat u wat dat betreft nog even geduld zult moeten oefenen", aldus de wet houder. Met enige aarzeling, wellicht ingegeven door de discussie tij dens de behandeling van de in gekomen-stukken, schaarde de raad zich met algemene stem men achter het voorstel van het college tot vaststelling van het beheersplan voor Noodwelle. In dit plan is het gewenste be leid aangegeven ten aanzien van het beheer van het bomen- bestand en het overige groen in deze kern voor de komende tien jaar. Het beheersplan is samenge steld in nauwe samenwerking met een door de gemeente in gestelde werkgroep 'begelei ding uitvoering landschapsbe leidsplan'. 'Om'het beheersplan uit te kunnen voeren is naast het normale budget voor be heer van het groen in de kern Noordwelle een extra investe ring van 20.000,- nodig. De ge meenteraad, zo bleek tijdens de vergadering, had daar geen moeite mee. ZIERIKZEE - Op woensdag 6 november 1991 geeft PTT Post de nieuwe kinderpostzegels uit met dit jaar als thema ,,Kind en buiten spelen". De postze gels zijn ontworpen door Gerard Hadders uit Rotter dam. Het is precies de 65-ste serie kinderpostzegels die door PTT Post wordt uitgegeven. De serie bestaat uit drie post zegels. De postzegel van 60 30 cent heeft als onderwerp 'spe len met poppen en robots'. Het onderwerp van de tweede zegel (70+35 cent) is 'fietsen om het hardst', terwijl op de postzegel van 80 40 cent het spel 'ver stoppertje' centraal staat. Naast de drie postzegels is ook een velletje met postzegels ver krijgbaar met vier zegels van 60 30 cent en twee van 80 40 cent, met een totaalprijs van ƒ6,-. Postzegelvelletje Met name het postzegelvelletje zal gebruikt worden in de kin derpostzegelactie dit najaar, waar zo'n 300.000 schoolkinde ren aan zullen meedoen. De op brengst van de bijslag op de postzegels is voor de Stichting Kinderpostzegels Nederland, die het geld bestemd heeft voor projecten op het gebied van de jeugdwelzijnszorg. De gebruikte druktechniek voor de postzegels is offset, ter wijl het velletje gedrukt is in rotatiediepdruk. De postzegels zijn uitgevoerd in de kleuren geel, magenta, cyaan en zwart. Op dinsdag 3 september 1991 geeft PTT Post drie nieuwe postzegels uit met daarop afge beeld drie Nobelprijswin naars. Het gaat om de Neder landers J. H. van 't Hoff, P. Zeeman en T. M. C. Asser, die alle drie begin deze eeuw een Nobelprijs ontvingen. Ontwerpen De zegels zijn ontworpen door Monica Waalwijk de Carvalho uit Amsterdam. De postzegels hebben de waarden 60, 70 en 80 cent. Op de zegel van 60 cent staat J. H. van 't Hoff, die in 1901 de eerste Nobelprijs voor scheikunde ontving. Van 't Hoff leefde van 1852 tot 1911 en was onder meer lector schei kunde, geologie en mineralo gie. De postzegd van 70 cent toont P. Zeeman (1865-1943, ge boren in Zonnemaire), die in 1902, samen met H. A. Lorentz, de Nobelprijs voor natuurkun de kreeg. Hij hield zich onder meer bezig met spectraal- analyse. Op de 80 cent postzegel staat T. M. C. Asser, die van 1838 tot 1913 leefde. Hij werd bekend door de organisa tie van de Vredesconferenties van 1889 en 1907 in Den Haag. Daarvoor ontving hij in 1911 de Nobelprijs voor de vrede. Kleuren De voor de nieuwe postzegels gebruikte druktechniek is ro tatiediepdruk. Ze zijn uitge voerd in de volgende kleuren en komen uit in de volgende oplagen: 60 cent: oranje, paars, oranjegeel, zwart - 12.750.000 stuks; 70 cent: violet, blauw, groenblauw, zwart - 11.600.000 stuks; 80 cent: rood, donker groen, lichtgroen, zwart - 16.000.000 stuks. Uitreiking Algemeen directeur van PTT Post, de heer A. J. Scheepbou wer, zal de nieuwe postzegels op 3 september presenteren. Hij zal de zegels uitreiken aan drs. J. K. M. Gevers, voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amster dam, en aan dr. C. C. A. Vos kuil, directeur van het Asser Instituut te Den Haag. TILBURG: tot en met 1 sep tember toont het Nederlands Textielmuseum in Tilburg een tentoonstelling van werken van Wilma Kuil. Zij bewerkt stoffen met verf en applicatie technieken. Het museum is ge opend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is 5 gulden voor volwassenen en voor pas 65-houders 3,50 gul den. Voor meer informatie: 013- 367475. ZIERIKZEE - Voor de tweede keer dit seizoen biedt het co mité Senioren fietstochten Schouwen-Duiveland ouderen de mogelijkheid van een fiets tocht. Dit uitstapje begint dinsdag 3 september om 13.30 uur vanaf sportpark De Hooge Blok. Op het programma staat een Dijkentocht, een tocht met een afstand van circa 24 kilometer. Deze dijkentocht voert de deel nemers over het oostelijk ge deelte van Schouwen- Duiveland naar Sirjansland. Begeleiders en een EHBO-er van het Nederlandse Rode Kruis zullen de tocht begelei den en ook de bezemwagen met daarin een reparatieploeg is van de partij. Deze senioren fietstocht is niet alleen bedpeld voor mensen die gewend zijn om afstanden te fietsen, vooral ook ouderen die minder vaak fietsen kun nen aan deze tocht meedoen. Tbr dekking van de kosten geldt een startgeld van 2,- per delenemers. Deelname aan de tocht geschiedt op eigen risico. Opgave voor deze senioren fietstocht is dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uurmogelijk bij de Stichting Welzijn voor Ou deren, telefoon: 01110- 13224. De nieuwe kinderpostzegels. AMSTERDAM - Op 29 septem ber wordt in het Muziektheater in Amsterdam een gala-voor- stclling verzorgd ten bate van het Aids Fonds. Medewerking wordt verleend door Het Na- Itionale Ballet, het Nederlands Dans Theater en dansgezel schap Opus One. In het beheersplan Noordwelle staat omschreven hoe men de eerstkomende tien jaar met het ge meentelijk groen in de kern omgaat. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Nog voordat het gemeente lijk milieubeleidsplan er ligt wordt in de gemeente Westerschouwen al gediscussieërd over de voor- en nadelen van natuurlijk groenbeheer. Naar aanlei ding van een klacht over het onderhoud aan sloot kanten ontspon zich gisteren tijdens de gemeente raadsvergadering in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede een geanimeerde woordenwisseling over het al dan niet gebruiken van chemische onkruid verdelgers. CDA-woordvoerder A. J. Padmos wond er geen doekjes om. Het gaat mijns insziens te ver als de perken vol onkruid staan. Ik zal daar nooit aan wennen", aldus de christen-democraat. tiek vanuit de raad dat het in de eerste plaats een kwestie van wennen is. ,,Als we naar een milieuvrien delijker groenbeheer gaan heeft dat consequenties. Als je ergens rozen wilt, moet je ze daar planten en verzorgen ter wijl vuulte vanzelf groeit. We zullen moeten wennen aan een wat andere vegetatie", aldus Veerhoek. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat als men als gemeente echt werk wil maken van een meer milie- vriendelijk beheer van het ge meentelijk groen men daar ook de gevolgen van dient te aan vaarden. Veel onderhoud kwestie in de ogen van zijn fractie volkomen gelijk heeft. ,,Het is bijzonder slordig ge daan", aldus de sociaal-demo craat, doelend op het in zijn ogen weinig efficiënte maai- werk dat verricht zou zijn. SGP/RPF/GPV-woordvoerder J. van den Berge schaarde zich volmondig achter Hendrikse en ook CDA-raadslid Padmos liet weten moeite te hebben met deze wijze van onderhoud van het gemeentelijk groen. Wethouder ir. C. W. Veerhoek stelde in een reactie op de kri- Volgens Veerhoek brengt on derhoud van het groen op de ouderwetse, minder milieu vriendelijke, manier veel werk met zich mee. Veerhoek besloot zijn betoog met de opmerking dat een en ander nader uitge werkt wordt in het gemeente lijk milieubeleidsplan. CDA- woordvoerder Padmos kon toch niet nalaten vast een voor- Aanleiding voor de discussie was, zoals reeds aangestipt, een brief van een inwoner van de gemeente waarin deze klaagt over het onderhoud aan de slootkanten. Zelf heeft hij zijn tuintje keurig in orde en hij ergert zich aan het onkruid dat de gemeente aan de ge meentezijde van de sloot laat groeien. Slordig PvdA-voorman J. C. Hendrikse stelde dat de briefschrijver in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5