dichters DE HOEVE AAN DE LINGE Amateur Comedie vindt nieuwe repetitieruimte in Brogum <u Vanaf september Schouwen-Duiveland twee vogelobservatiehutten rijker Expositie 3 x Fotografie IÏ1UZ 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Brogumboerderij wordt de nieuwe stek van de ACZ. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Na ruim drie jaar heeft de Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) een vaste stek in Zierikzee gevonden. Na overleg met het bestuur van jongeren centrum Brogum begint de ACZ het nieuwe theater seizoen haar repetitie-avonden in Brogum. In de beginjaren van de ama- teurcomedie bood de Theo Thijsenschool onderdak aan de leden voor repetite-avonden. De situatie was niet ideaal en het toenmalige bestuur besloot te verhuizen naar het dorps huis in Kerkwerve, waareen echt toneel voorhanden was. Uitwijken was noodzakelijk, omdat de gemeente Zierikzee geen andere ruimte kom bie den. Maar alle leden hadden dezelfde wens: terug naar Zie rikzee, naar een eigen plekje met alles bij de hand. Want de requisieten en decorstukken waren ondergebracht bij be vriende bedrijven en de toneel- kleding eveneens. Het was doorlopend gesjouw van de ene naar de andere plek om de spullen bij elkaar te krijgen voor een repetitie of een uit voering. Dit voorjaar werd het idee ge boren om samen te werken met Brogum. Dit jongerencentrum beschikt over een ruime zaal met toneel en heeft opslag ruimte genoeg. Bovendien staat de Brogumboerderij voor het grootste gedeelte van de tijd leeg. Het eerste gesprek tussen beide besturen was po sitief. De situatie in Brogum leek ideaal: een eigen repetite- ruimte, opslagruimte voor de decors in de schuur en opslag ruimte voor de kleding, dus al les bij de hand. Een ideale si tuatie voor de toneelvereni ging die sinds haar oprichting, zes jaar geleden, nooit over een eigen plek heeft kunnen be schikken. Al snel kwamen Bro gum en de ACZ tot een ak koord. Dus vanaf maandag 2 september zijn de toneelspe lers van de ACZ iedere week te vinden in Brogum voor repeti ties. Men heeft het plan om in de toekomst in Brogum korte pro- dukties of eenakters te presen teren. Niet alleen voor de jeugd, alhoewel de benaming jongenrencentrum daar wel aan doet denken, maar voor al le leeftijden en alle lagen van de plaatselijke en eilandelijke bevolking. Misschien kan uit deze samenwerking een soort minitheater ontstaan of een mini-cultureel centrum, waar jong en oud culturele mani festaties kunnen beleven op het gebied van theater en mu ziek. Het is zeker niet de be doeling de uitvoeringen van de ACZ in Brogum te concentre ren. Veel (de meeste) produk- ties vragen om de entourage van een groter toneel en de fa ciliteiten van de Concertzaal. Maar daarnaast .zou de zaal van Brogum ook een belang rijke culturele functie kunnen vervullen", aldus de ACZ-le- den. In Galgepolder en op Neeltje Jans ZIERIKZEE/NEELTJE JANS - Schouwen-Duive land is weer een stukje aantrekkelijker geworden voor de vogelliefhebber. Donderdag 5 september worden twee nieuwe vogelobservatiehutten, één in de Galgepolder bij Zierikzee en één op Neeltje Jans in gebruik genomen. Diezelfde dag wordt het laatst aangelegde gedeelte duinlandschap op Neeltje Jans officieel geopend door gedeputeerde G. de Vries- Hommes. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap werken sa men aan de natuur op het voor malige werkeiland. Eerder werd al een gedeelte van Neel tje Jans ontdaan van materiaal dat na de afronding van het werken overbodig werd. Daar na werd met de 'aanleg' van duinen een eerste aanzet gege ven. De natuur moest het ver der zelf vervolmaken. Onderdeel van de plannen voor wat betreft Neeltje Jans van Natuurmonumenten en Het tZeeuwse Landschap was ver der de bouw van een vogelob servatiehut. De Rotaryclub Goes-De Bevelanden nam de kosten voor de bouw van de hut op zich. Eerder die dag wordt een voge lobservatiehut in de Galgepol der bij Zierikzee in gebruik ge nomen. Deze hut wordt ge opend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zie rikzee. De hut wordt de Frans Jansen-hut gedoopt. Dit omdat Jansen als bestuurslid veel werk voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft ver richt. Door MIEN VAN 'T SANT 50 Dan suft ze weg, diep onder de dekens weg gedoken. Alleen het blonde hoofd met de wat verflenste anjer erin, is nog zichtbaar. De wat troosteloze herinnering aan een avond, waarop ze een verloren stuk jeugd had willen inhalen. Troosteloos, maar ook grotesk. Alleen: Dien zelf is nog niet zo ver dit laatste in te zien. Tegen tienen wordt ze met een barstende hoofdpijn wakker. Versuft kijkt ze om zich heen. Wat is dat voor geks? De schemer lamp op haar toilettafel brandt nog. En waardoor zijn haar kleren van de stoel ge gleden? Ineens weet ze weer alles. Het op haar nachtkastje staande glas herinnert er haar aan. Ze pakt het op, ruikt eraan. Dat was dus champagne. Champagne, die je bloed in vuur en vlam moest zetten. Die je deed voe len dat je nog niet oud bent en dat het leven nog steeds aan je deur klopt. Kort en drin gend! Maar dan hoort ze beneden lopen. Rina kan het niet zijn; Arie evenmin. Natuurlijk die Van Drimmelen. Hij moet al uren op zijn, zal er wel van opkijken haar niet beneden te treffen. Met moeite sukkelt ze het bed uit, loopt dan naar het medicijnkastje en neemt twee ta bletten. Nee! Niet uit het glas dat de hele nacht naast haar gestaan had. Voor geen geld drinkt ze daar meer uit voorlopig. Tijdens het aankleden knapt ze al wat op. Vlug bergt ze de neergegooide kleren in de kast, vist de verminkte anjer uit haar bed en smijt hem in de prullenmand. Nee! Aan eten heeft ze geen behoefte. Wel aan een kop sterke koffie. Meteen maar naar de keuken trekken! 'Ik ben boven wat blijven rommelen', zegt ze, als ze de onuitgesproken vraag in Van Drimmelen's ogen leest. 'Daar is nu ten minste alles kant en klaar. Aanstaande maandag komt iemand nog weghalen wat ik van de zolder missen kan. Dan kan Rina die daarna ook een goede beurt geven'. En als hij geen antwoord geeft, haar alleen maar met zijn doordringende blik aankijkt, vraagt ze op goed geluk: 'Bent u tevreden over de verbeteringen, die het bedrijf on dergaan heeft?' Hij knikt. 'Meer dan! De eerste jaren kun nen we weer voort. Het is altijd verstandig een reserve te fokken voor eventuele slechte jaren'. 'Maar dit jaar is toch ook goed geweest?' 'Inderdaad! En gelukkig maar! Het had ook anders kunnen lopen'. Ze kan zijn ernstig staand gezicht opeens niet meer zien. 'Nog een kop koffie?' vraagt ze zakelijk. 'Of drinkt u het liever op kantoor?' 'Ja goed! Ik ben met de loonadministratie bezig. U zult ook wel willen uitrusten na de drukke weken. Voelt u zich niet goed? U ziet er miserabel uit'. Ze haalt haar schouders op. 'Een storing in je ingewanden noemen ze dat, geloof ik', zegt ze gewild onverschillig. 'Een dag niet eten, dan is het wel weet over. Echt ziek ben ik gelukkig nooit!' Nadat Dien die middag, geheel tegen haar gewoonte in, nog een paar uur naar bed ge trokken is, voelt ze zich inderdaad stukken beter. En met dat zich beter voelen keert ook haar levenslust terug. Koert heeft ge lijk. Ze moet in de week, waarin hij weg zal zijn, maar echt van haarhuis gaan genieten. O, en ook eens aan het breien trekken. Daar zal ze vanmiddag dan vast maar mee begin nen. Het patroon is gemakkelijk; gelegen heid te over dus om heerlijk weg te dromen. Goed bekeken is een week zo weer voorbij. 'Moeder, nu je voor 'Zón rondom' zoveel geld overgehad hebt, krijg ik toch zeker ook wat meer? Ik durf tegenover de meeste jon gens op school niet eens te bekennen dat wat ik aan zakgeld krijg nog steeds maar heel matig is. Een zakgeld de zoon van de vorstin van 'Zon rondom' onwaardig. Zeg nu zelf?' (wordt vervolgd) Woensdag 21 augustus NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur KRO's tekenfilm festival. 18.10 uur Feesten uit de hele wereld, 12-delige serie over feestelijke gebeurtenissen. 18.35 uur Neighbours, Austra lische serie. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Great journeys, docu mentaire serie. 20.20 uur Als de dag van toen..., terugblik op een jaar tussen 1956 en 1980. 21.15 uur Matlock, Amerikaan se misdaadserie. 22.10 uur Brandpunt politiek café, politiek magazine. 22.40 uur Menuhin - Een fami lieportret, portret van de vio list Yehudi Menuhin n.a.v. zijn 75ste verjaardag. Deel 1. 23.35 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.44 uur Bereboot, kleuterse rie. 17.04 uur Bassie en Adriaan, kinderserie. 17.11 uur Therion natural state, korte natuurfilm over Rwanda. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kinderen en kunst. Afl. 5. 17.55 uur TROS reisavonturen,- toeristische natuurdocumen- taires. 18.48 uur Tik tak, kinderserie. 18.54 uur De teenage hero turt les, tekenfilmserie. 19.18 uur Stopwatch, geva rieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Dierenmanieren, die- renmagazine, 21.04 uur De TV dokter, medi sche tips van dr. Ferdinand Zwaan. 21.05 uur Derrick, Duitse mis daadserie. 22.07 uur Aktua, actualiteiten magazine. 22.32 uur Babes, Amerikaanse comedyserie. Afl. 12. 22.57 uur Het luchtruim over wonnen, 14-delige serie over de geschiedenis yan de lucht vaart. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Werk in zicht, film van het Nederlands Blinden- en Slechtziendenwezen. 20.30 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.59 uur Zomerjazz bij de NOS: Chet Baker, de laatste dagen, portret. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal. 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie. 23.00 uur Studio sport, met Ne derlands competitievoetbal: 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 173. 18.05 uur Samson. 18.10 uur De woudlopers, Ame rikaanse serie. 18.35 uur Mooi en meedogen loos (The bold and the beauti ful, Amerikaanse serie. Afl. 233. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen. 19.24 uur Sla je slag, spelpro- gramma. 19.28 uur Programma-over zicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Tatort, Duitse mis daadserie. 21.35 uur Clive James, Engels satirisch programma. 22.25 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. Aansl. Paardenkoersen. 22.35 uur Vandaag en sport. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur Wie schrijft die blijft, literair magazine. 23.40 uur Coda, Myriam van Hee leest voor uit eigen werk. Vandaag: Hoe het niet juist was... BRT 2 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Landendocumentai- re: vandaag: Tirol. 20.55 uur Ten huize van.... een terugblik op de loopbaan van een prominente Vlaming. 21.35 uur Sportavond. Aansl. Kijk uit! Donderdag 22 augustus NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.15 uur Vrouw zijn, compila tie van dit magazine voor de vrouw. 15.55 uur Gospel Holland, live optredens vanuit de Stadsge hoorzaal in Leiden. 16.20 uur De wereld van de Gibsons, natuurfilm. 16.43 uur Ceddie, tekenfilmse rie. 17.06 uur Dunne Dirk en Dikke Dorus, kinderprogramma. 17.08 uur Het gebeurde in Utrecht, verhaal. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Op de vleugels van de wind, reportage over de zeil tocht rond de wereld van de Aspasia Alpha. Afl. 8. 18.25 uur Highlight, maande lijks portret van een bekende persoonlijkheid privé. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Avonturenbaai, Ca nadese serie. 19.45 uur Haaien, natuurfilm. 20.30 uur Dokter video, repor tage over het gebruik van vi deospelletjes bij het oplossen van leermoeilijkheden. 20.55 uur The Soul Children of Chicago, reportage over dit zwarte koor o.l.v. Walt Whit man bestaande uit 130 straat jongeren. 21.20 uur Tijdsein 2, actualitei tenrubriek. 21.50 uur Warrior of Kosovo, documentaire over de Albanese Igballe Rugova en de situatie in Kosovo. 22.20 uur Midlife, informatie voor veertigers over levensvra gen. 23.10 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Crazy crow, teken filmserie. 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur Club Veronica, jonge renmagazine. 18.10 uur Top 40, muziekpro gramma. 18.55 uur Empty nest, comedy serie. 19.25 uur Veronica film&video, filmmagazine. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Run the Gauntlet, sportspektakel vanuit het Zwitserse Veysonnaz. 21.20 uur The best of Married with children, Amerikaanse comedyserie. 21.50 uur Nieuwslijn, actuali teitenmagazine. 22.20 uur The gangster chroni cles, Amerikaanse serie. 23.05 uur Voyager, 26-delige do cumentaireserie over de wereld van National Geographic. Afl. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport. 20^)0 uur Journaal. 20.25 uur Goa, de gouden stad, portret van deze stad aan de Westkust van India. 20.51 uur De kandidaten, ein dexamenfilm van de Neder landse filmacademie van Idse Grotenhuis. 21.15 uur Zomerjazz bij de NOS: Dizzie Gillespie en Mat Roach. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.00 uur PC privé, voorlich ting over deze nieuwe cursus. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 174. 18.05 uur Samson. 18.10 uur De geheimzinnige steden van goud, 39-delige Ja panse serie. Afl. 22. 18.35 uur Mooi en meedogen loos (The bold and the beauti ful), Amerikaanse serie. Afl. 234. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen. 19.24 uur Sla je slag, spelpro- gramma. 19.28 uur Programma-over zicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Matlock, Amerikaan se serie. 20.50 uur De kolderbrigade, 7- delige serie. Afl. 6. 21.25 uur Panorama. 22.25 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. 22.35 uur Kunst-zaken. 22.40 uur Vandaag en sport. Aansl. Kwislijn. 23.00 uur Filmportret: Mont gomery Clift. 00.20 uur Coda, Drie volkslie deren, Bartok. Uitgevoerd door Piet van Bockstal, hobo en Renaat Beheydt, piano. BRT 2 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Document: ik was een smokelaar, historische do cumentaire over de smokkel aan de Frans-Belgische en de Nederlands-Belgische grens in de periode 1930-1970. 20.50 uur Architecten in Euro pa, filmportret van de Deense architect Henning Larsen. MIDDELBURG - Vanaf 4 sep tember t/m 20 oktober 1991 is in het Zeeuws Museum te Mid delburg de tentoonstelling 3 x Fotografie te zien, welke deel uit maakt van een culturele uitwisseling tussen de provin cies Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen en Zeeland. Dit jaar staat de culturele uitwis seling in het teken van fotogra fie. De expositie omvat werk van drie fotografen: Dirk Braeckman, Jean Godecharle en Wim Riemens. De officiële opening wordt verricht door mevrouw De Vries-Hommes, gedeputeerde van de provincie Zeeland, in het Zeeuws Mu seum op 3 september 1991 om 16.30 uur. Dirk Braeckman (1958), werk zaam in de provincie Oost- Vlaanderen, maakt portretten en zelfportretten. Er is een se- Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 21 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse. Koperklanken: Brassband De Lage Landen (Rotterdam). 23 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh. Barok-concert 1, Barokensemble The Rotter dam Consort (20.15). 30 augustus: Ned. Herv. kerk, Burgh. Barok-concert 2, Barokensemble The Rotter dam Consort (20.15). 6 september: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Lincolnshire Youth Orchestra. 6 september: Ned. Herv. kerk, Bruinisse. Concert Poolse Nachtegalen. 7 september: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Loodsen koor m.m.v. Brassband Apollo. 14 september: Mobiele Muziektent Zonnemaire Concert Nut en Uitspanning (19.30 uur). 20 september: Ned. Herv. kerk, Burgh. Barokconcert 3, Barokensemble The Rotterdam Consort (20.15). 28 september: Ned. Herv. kerk, Haamstede Korenavond Schouwen-Duiveland. (19.30 uur). 4 oktober: Lutherse kerk, Zierikzee Kerkconcert Ger. kerkkoor, Zierikzee. 20 oktober: Ned. Herv. kerk, Burgh Barokconcert 4, Barokensemble The Rotter dam Consort (20.15). 20 december: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Ceremony of Christmas Carols. De bedoeling van deze rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoeringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uitvoering rekening kunnen houden met de reeds inge vulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig na het bekend worden van de datum deze door te geven aan M. van der Veer 01110-14585 lectie te zien van zijn werk uit de periode 1989-1991. De foto's zijn fragmenten uit zijn eigen „foto-biografie". Braeckman creëert in zijn foto's een geheel eigen sfeer. De personages zijn in al hun kwetsbaarheid in hun eigen omgeving weergegeven; de context vertelt. Braeckman kiest voor een eigen fotogra fisch procédé; de foto's zijn in een zilveren donkergrijze waas gehuld, ontstaan in de donkere kamer. Jean Godecharle (1956), werk zaam in West-Vlaanderen, maakte een reeks van 25 zwart wit foto's van „vriendinnen". De kunstenaar laat zich inspi reren door vrouwen uit zijn ei gen omgeving, die hij van nabij of iets minder goed kent maar waar hij zich gied bij voelt en die hij ook wil fotograferen. Godecharle brengt zijn „vrien dinnen" in beeld zoals hij ze ziet. De continue belichting en het gebruiken van dezelfde achtergrond benadrukken de eenheid van de fotoreeks. Wim Riemens (1933), werk zaam in Zeeland, legt met na me aspecten van het Zeeuws landschap vast in kleur. In de loop der jaren heeft hij ge werkt aan een totaalbeeld dat hij in zich draagt en van waar uit hij werkt. Zijn technisch perfecte kleurenfoto's tonen de natuur, het land, de zee, de lucht en de wind, de mensen en dieren. Riemens houdt niet van van enscenering. Zoals Rie mens zelf zegt: „In 3 x Fotogra fie is de keuze geïnspireerd vanuit een bericht aan Vlaan deren, zonder woorden, een aantal flarden van Zeeland". Q) Dag Je was onze eerste, je gaat het laatste weg. je was net schoon, dat is wat ik zeg. Je was gezellig, behulpzaam, fijn om dit neer te schrijven. Je handen kunnen veel, dat zal wel zo blijven. Er waren ups en downs, lief en leed. Zoveel mooie jaren, die ik nooit meer vergeet. Wij wensen jou een heel gezond en gelukkig leven. Rijden we deze kant op, mogen we dan even? En kom jij langs het huis, eens woonde je daar. Vergeet dan niet, chocomel is zo klaar. Dag Moeder Aly Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4