Verkeersactie schoolgaande jeugd in de regio binnenkort van start Westerschouwse en maren achter raad met mitsen aanleg bushaltes streeknieuws Lezen Engels meisje voor kust Sche veilingen verdronken Maandag 2 september weer naar school 'We creeëren zo een onveilige situatie Vergadering Wester schouwse commissie OB Boomslang zorgt voor consternatie DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 NR 25Q01 3 Wie een spannende roman op zij legt en eens een blik werpt in de begroting van de Ge meenschappelijke Bilüio- theekvoorziening komt even als voorgaande periode weder om een groeiend, tekort tegen. De rekenmeesters van de bi bliotheek hebben voor ko mend jaar een tekort van ruim zeshonderdduizend gulden be rekend en dat is 26.000 gulden meer dan vorig jaar. Terwijl lezen de individuele mens zonder twijfel verrijkt, dreigt de samenleving er een stukje armer van te worden. Het staat buiten kijf, dat de bilbiotheek een wezenlijke functie heeft in de regio. Na tuurlijk moet daar veel over heidsgeld bijgelegd worden, omdat de functie van het lenen anders wat ingedamd zou wor den. Maar waar ligt de grens? Tegenwoordig geeft de rijks overheid de gemeenten een welzijnspot, waaruit allerhan de welzijns activiteiten be taald moeten worden. De tijd dat er bepaalde bedragen voor bepaalde activiteiten werden uitgegeven, is voorbij. Wat naar de bibliotheek gaat, wordt niet meer besteed aan bijvoorbeeld emancipatie of sport. Met dat in het achterhoofd, is het dus aan de gemeenten zelf om de jaarlijkse pot te verde len. In dat opzicht kan de haast structurele kostentoena- me van de bibliotheek niet langer op zichzelf gezien wor den. Het moet worden ge plaatst in het licht van het hele welzijnsveld. Prioriteiten stel len dus. Of misschien met een werkgroep eens gaan bezien, waar die stijgende kosten van daan komen en waar mogelijk misschien wat beknibbelen. Verhoging van abonnements gelden moet een uiterst middel zijn. Maar het moge duidelijk zijn, dat het zonder discussie verhogen van de gemeentelij ke bijdrage niet langer accep tabel is. AvdW DEN HAAG - Een 16-jarig En gels meisje is maandagmiddag voor de kust van Scheveningen verdronken. Dat heeft een woordvoerder van de Haagse politie bekend gemaakt. Volgens de politie ontstond maandag ten gevolge van har de westenwind een sterke on derstroom. Het meisje, dat zich te ver in zee had gewaagd, kwam in de sterke stroming in nood en wist vervolgens de kust niet meer te bereiken. Met diverse verkeersacties onder de regionale jeugd wordt gewerkt aan een veilige situatie op de wegen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Als het maandag 2 september weer ge daan is met de schoolvakanties in de regio, sluipt ook meteen het gevaar van het razende verkeer om de hoek voor de schoolgaande jeugd. Hopenlijk met succes worden ook dit jaar weer spandoeken in de regio opgehangen om automobilisten te attenderen op de fietsende jeugd. De actie is landelijk vorige week van start gegaan, omdat de scholen in de noor delijke provincies al weer bevolkt zijn. De door Veilig Verkeer Neder- land samen met de regionale organen voor de verkeersvei ligheid ontwikkelde actie 'Wij gaan weer naar school' is be doeld om de verkeersveilig heid voor de jeugd in de leef tijdsgroep van vier tot zeven tien jaar te verhogen. De cam pagne is landelijk vorige week gestart en' duurt tot 22 septem ber. De campagne richt zich op het verbeteren van het verkeersge drag, ondermeer via lesbrie ven, van leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs enerzijds en dat van hun con flictpartners in het verkeers anderzijds, zoals automobi listen. Deze laatste groep wordt benaderd middels stic kers en televisie- en radiospots. Hoger Het is een gegeven, dat in de eerste weken na de zomerva kantie het aantal verkeerson gevallen met scholieren aan zienlijk hoger is dan geduren de de rest van het jaar. Een oor zaak van die toename is dat veel jongeren geconfronteerd worden met een nieuwe en dus onbekende schoolroute, waar mee ze nog vertrouwd moeten raken. Evenals in andere regio's is het onderwijs geconcentreerd in één plaats; Zierikzee. Jonge scholieren (vanaf twaalf jaar) bezoeken vanuit Bruinisse en Haamstede hun school in Zie rikzee. Wat eerder nog inciden teel gebeurde, voltrekt zich voor de meesten vanaf de eer ste schooldag dagelijks: een fietsrit naar Zierikzee. Om de gemeenten in staat te stellen gestalte te geven aan de campagne, was voor hen een zo genaamde actiewijzer samen gesteld, die kan worden be schouwd als de gereedschaps kist bij het organiseren van ac tiviteiten op lokaal niveau. Want 'Wij gaan weer naar school' is in de eerste plaats een gemeentelijke actie, opge zet door een actiecomité, waar in naast de gemeente en de scholen, de politie en Veilig Verkeer Nederland zitting heb ben. Dit jaar doen ongeveer driehonderd gemeenten mee aan de actie. Het lespakket voor het basisonderwijs werd aangevraagd door 1100 scholen, dat voor het voortgezet onder wijs door 700 scholen. Masterplan Veilig Verkeer Nederland besteedt de komende tijd ove rigens veel tijd aan het veiliger maken van het verkeer voor de fietser. Minister Maij-Weggen Wij gaan weer naar school en veiliger fietsen inhoud moet gaan geven. Zo maakt VVN deel uit van de door het ministerie opgerichte en door Rijkswaterstaat ge coördineerde Klankbordgroep voor overleg over het fietsbe- leid. In die groep hebben diver se andere instanties ook zit ting, zoals de ANWB, het streekvervoer en de Stichting Landelijk Fietsplatform. Volgens minister Maij-Weggen zal WN aanhakend op de be staande Adviesraad Verkeers- en Vervoerseducatie VVN ook een duidelijke rol gaan vervul len in het korte termijnsproject Fiets-educatie. Dit project wordt opgezet 'ter versterking van de inbreng van de fiets- en vervoerseductaie door meer aandacht voor de fiets in bla den, produkten en diensten van particuliere organisaties'. Het Masterplan Fiets, een na dere uitwerking van het eind vorig jaar door de Tweede Ka mer vastgestelde Tweede Structuurschema Verkeer en vervoer, ziet minister Maij- Weggen als een aanbod om ge zamenlijk - particuliere orga nisaties, rijk en andere overhe den, openbaar vervoersbedrij ven - aan de slag te gaan. Een dergelijke samenwerking is volgens haar van cruciaal be lang om de gestelde doelstel lingen van meer, beter en veili ger fietsen te kunnen bereiken. De particuliere organisaties worden volgens haar dan ook mede betrokken bij de uitvoe ring van tientallen (veelal re gionale en lokale) voorbeeld en proefprojecten, waarvoor kennis zal worden overgedra gen en bij de voorbereiding van het beleid van de nieuwe ver voersregio's. Organisaties als veilig Verkeer Nederland zijn verder, aldus het Masterplan Fiets, door der den in te schakelen 'om het ge drag van verkeersdeelnemers te beinvloeden ten gunste van het gebruik van de fiets'. van verkeer en waterstaat gaat VVN nauw betrekken bij het uitwerken van haar fietsbe- leid, dat staat verwoord in het onlangs gepresenteerde Maser- plan fiets, dat aan meer, beter WAALWIJK - Een 38-jarige di recteur van een bedrijf in Waal wijk is maandagochtend enke le uren gegijzeld door zes men sen, onder wie twee zakenrela ties die hem wilden dwingen akkoord te gaan met een finan ciële regeling. Dit maakte de politie van Waalwijk dinsdag bekend. ZOETÈRMEER - De thans lo pende export-transporten rich ting Sovjetunie kunnen het best teruggeroepen worden. Dat heeft de verladersorgani satie EVO maandag geadvi seerd. BURGH-HAAMSTEDE - „Handhaven van de huidi ge haltes, dat is eigenlijk de enige juiste oplossing". Dat stelde VVD-gemeenteraadslid dr. H. J. van Zuy- len gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. Met de nodige mitsen en maren schaarde de raad zich uiteindelijk met algemene stemmen achter het voorstel van het college om ruim 18.000,- uit te trekken voor de aanleg van bus haltes aan weerszijden van de Burghseweg. maal te kunnen vinden in de woorden van Hendrikse. Een zelfde geluid kwam van VVD- zijde, bij monde van dr. H. J. van Zuylen. Hij stelde dat het eigenlijk het allerbeste zou zijn als de huidige situatie, waarbij de bus de weg verlaat het terrein opdraait en daar de passagiers oppikt, eigenlijk het beste is. stak in een eerste reactie niet onder stoelen of banken dat er ook in de ogen van het college betere oplossingen denkbaar zijn. „Maar als de grondeige naars niet wil houdt het op", aldus Veerhoek. Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat er volgens het college geen alternatieve plaats denkbaar is voor de haltes. De gemeente Westerschouwen zit met een probleem. Streek- vervoersmaatsc happij Zuid- West-Nederland bouwt op het bedrijfsterrein een nieuw bus station cq remise. Als dat ge bouw klaar is heeft men het oude station aan de Burghse weg niet meer nodig en komen dientengevolge ook de bushal tes die deel uitmaken van het complex te vervallen. Handhaven Men wil echter de inwoners van Burgh, en diegenen die kiezen voor het openbaar ver-, voer om naar Burgh te reizen, niet in de kou laten staan. Er moeten nieuwe haltes komen en als het even kan op dezelfde plaats, op redelijke (loopaf stand van de kern Burgh. Het realiseren van de bushalte aan de zuidzijde van de weg is geen enkele probleem. Anders is het gesteld met de aan de noordzijde te realiseren halte. Om ter plaatse een bushalte aan te kunnen leggen moet in de eerste plaats een stuk sloot gedempt worden. Op zich is dat echter het probleem niet. Het probleem is dat grondeigenaar Noordhoek grote bezwaren heeft tegen aanleg van een bus halte op zijn perceel. Noordhoek heeft een garagebe drijf en hij is bang dat als er op dat punt een bushalte komt de mensen zijn showroom niet meer kunnen zien. Na de nodi ge onderhandelingen is als oplossing een compromis uit de.bus gerold. Er komt wel een bushalte, maar geen abri. Een oplossing waaraan volgens de gemeenteraad, zo bleekrtijdens de vergadering, nogal wat be zwaren kleven. Verkeersonveilig „Onze fractie heeft hier toch de grootst mogelijk moeite mee", aldus PvdA-woordvoerder J. C. Hendrikse in een eerste reactie op de plannen. Hij stelde dat de aanleg van een bushalte zon der abri een bijzonder gevaar lijke situatie oplevert voor hen die op de bus staan te wachten. „Voor hen zijn er helemaal geen voorzieningen", aldus Hendrikse. Hij besloot zijn be toog met de opmerking dat het college wat de PvdA betreft verder moet gaan met onder handelen. SGP/RPF/GPV-woord voerder J. van den Berge zei zich hele- Wethouder ir. C. W. Veerhoek PvdA-voorman Hendrikse maakte van de gelegenheid ge bruik om uit te halen naar streeksvervoersmaatschappij ZWN. „Ik ga er toch vanuit dat ook zij pal staat voor de veilig heid van de passagiers", aldus Hendrikse. Padmos schaarde zich achter de conclusie van de wethouder dat het college, en in feite ook de gemeenteraad, op dit moment geen andere keus heeft dan het realiseren van een bushalte zonder abri. Uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat de gemeente raad zich met algemene stem men achter het voorstel van het college schaarde. Dit wel met de toezegging van de kant van Veerhoek dat men nog eens met de ZWN zal gaan praten. „Maar ik weet nu al wat ze gaan zeggen", besloot de wet houder. BURGH-HAAMSTEDE - Een reconstructie van de Hoge- zoom te Haamstede met herbe strating en snelheidsremmen- de maatregelen. Dat is een van de onderwerpen die aan de orde komèn tijdens de openbare vergadering van de Westerschouwse adviescom missie Openbare Werken. De commissie komt op donderdag 22 augustus bijeen in het ge meentehuis te Burgh-Haamste- de. Men zal daarbij zijn mening naar voren brengen over vier onderwerpen. De rapporten die zijn uitgebracht over de aanleg van een cultuurhistori sche fietsroute over Schouwen- Duiveland. De reconstructie van de Hogezoom, het aanbren gen van een hijsmast in de ha ven van Burghsluis en een kre dietaanvraag van de GBS's. De vergadering kan door iedere belangstellende worden ge volgd vanaf de publieke tribu ne. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE Kynologenclub De Kynologenclub Zeeland houdt woensdag 21 augustus voor (aanstaande) hondenbe zitters een informatie-avond in de handbalkantine op sport park Bannink te Zierikzee. Dé bijeenkomst begint 19.45 uur. Expositie Riet Jachman- ter Haar uit Re- nesse exposeert vanaf maan dag 26 augustus tot en met za terdag 7 september in galerie De Eenhoorn in Zierikzee. Het werk van deze kunstenares, dat in de Eenhoorn te zien is bestaat uit etsen, aquarellen en werken die met andere technie ken zijn gemaakt. De expositie is 's maandags van 14.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. Van dinsdag tot en met zaterdag is galerie De Eenhoorn van 10.00 tot 18.00 uur geopend. BURGH-HAAMSTEDE Tros Zomertoer Zoals eerder gemeld komt Tros Zomertoer, na eerder niet te recht gekund te hebben in an dere Zeeuwse plaatsen, op don derdag 22 augustus naar Burgh-Haamstede. Aan het be zoek wordt ondermeer mede werking verleend door het Goede Doel, Bonny St Claire en het Mannenkoor Kar- respoor. Tussen 12.00 uur en 14.00 uur presenteert Karei van Cooten het programma Vijftig pop of een enveloppe en tot 16.00 uur worden er opnamen gemaakt voor het programma Hitwerk. DREISCHOR Vlasdag In Dreischor kon er tijdens de zevende Vlasdag het nodige ge raden worden. De kaas woog 11 kilogram en 260 gram. Het werd geraden door D. Waayen- berg uit Schuddebeurs. De twee koeien, moeder en doch ter, hadden gezamenlijk in één jaar tijd 15.126 liter melk gege ven. Dat werd geraden dor M. van Damme uit Kerkwerve. THOLEN Jubileum In het kader van de viering Tholen-stad 625 jaar is er van 24 tot en met 31 augustus in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Ou- delandsestraat 11 te Tholen een tweetal exposities. Het gaat om Visserlui en visserschepen, verleden, heden van de Thoolse visserij en Tholen door de eeu wen heen. De openingstijden zijn op zaterdag de 24e van 13.30-17.30 uur, zondag de 25e gesloten, maandag de 26e van 13.30-17.30 uur, dinsdag tot en met donderdag de 29e van 10.00-12.00 uur en van 13.30- 17.30 uur, vrijdag de 30e van 10.00-12.00 uur en van 13.30- 21.00 uur en op zaterdag de 31e augustus van 10.00-12.00 uur en van 13.30-20.00 uur. VVD-raadslid dr. H. J. van Zuylen: chieffoto). Handhaven oude situatie eigenlijk enig juiste oplossing". Ar- AMSTERDAM Meer dan voorgaande jaren zullen bezoe kers vrijdag, zaterdag en zon dag rekening moeten houden met wachttijden voor de evene menten tijdens de veertiende Amsterdamse Uitmarkt. Verwachting t/m zaterdag 24 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50 Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht zuidoost 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidwest 4 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 aug. Zon op 06.32, onder 20.52 Maan op 19.06, onder 02.06 22 aug. Zon op 06.34, onder 20.50 Maan op 19.31, onder 03.11 Volle Maan: 25 aug. (11.07) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied af komstig uit het zeegebied ten westen van het Engels kanaal trekt naar het oosten en zal morgen boven onze omgeving zijn aangekomen. Komen de nacht kan er zich een enkele mist bank vormen en daalt het kwik tot on geveer 13 graden. Overdag laat de zon zich langdurig zien en omdat de aangevoerde lucht vrij warm is loopt de temperatuur op tot ongeveer 25 graden. De wind waait uit een zuide lijke richting en is zwak tot matig. Ook na morgen blijft het zonnig en loopt de temperatuur nog verder op. AMSTERDAM -- Een twee me ter lange slang heeft maandag avond voor enige consternatie gezorgd op de Nieuwe Achter gracht in Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de poli tie ging het om een zogenaam de Conysomo Oxykephalum, een soort boomslang dié wel bijt maar niet giftig is. Een 6-jarig meisje en haar moe der zagen tijdens een wande ling plotseling de slang op de weg liggen, vlak nadat een mo torrijder was gepasseerd. De politie vermoedt dat het beest uit een tas is gevallen die de motorrijder vervoerde. Het dier kronkelde zich rond een brugleuning en stak zo het wa ter over. Aan de overkant klom hij in een boom. De slang is er uitgehaald door een door de politie opgetrommelde des kundige. De rechtmatige eige naar kan hem daar gaan opha len. ZIERIKZEESCHËÜJ NIEUWSBODE li Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) 1 45.00; per jaar 169,00, losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3