Duitsers treuren over val van 'vader van hereniging-' Hevige strijd in Oost-Kroatië Mijnwerkers staken voor Jeltsin Politiek en bedrijfsleven schoven ruim twintig jaar met WAO-problemen agenc Jeltsin wil ontbinding van het Staatscomité Opsporing Verzocht levert vele tientallen tips op MER nodig voor proefboring bij Groote Peel Russisch pers bureau RIA: bijna 200 tanks naar Leningrad 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BONN - Het nieuws van de staatsgreep in de Sovjet unie is in het Westen waarschijnlijk nergens niet zo veel treurnis ontvangen als in Duitsland. Voor de Duitsers geldt Gorbatsjov als de 'vader van de here niging'. Kohl illustreerde het Duitse respect voor Gorbatsjov maandag met zijn oproep aan de nieuwe machthebbers in de Sovjetunie om de afgezette pre sident geen haar te krenken en diens beleid voort te zetten. Wegens de staatsgreep onderbrak de Duitse kanselier zijn vakantie in Oostenrijk en keerde hij naar Bonn terug. Op straat reageerden de Duit- sers teleurgesteld. ,,Ik ben bang dat in de Sovjetunie iets vreselijks zal gebeuren waar wij niets aan kunnen doen. Ik ben blij dat de hereniging al een feit is", aldus een 53-jarige vrouw in het voormalige Oost- Berlijn. ,,Ik vind het vreselijk dat Gorbatsjov weg is want de hereniging zou zonder hem on mogelijk zijn geweest", zei een jongeman. Val communisten Gorbatsjovs toenadering tot het Westen maakte de val van het communistische bewind in de Duitse Democratische Re publiek (DDR) in 1989 moge lijk. Tijdens demonstraties dat jaar scandeerden Oostduitsers de naam van de Sovjet president. Nadat de Oostduitse communisten in verkiezingen waren verslagen, brak Gor batsjov het verzet bij conserva tieve Sovjet-militairen tegen een Duitse hereniging. Hij leg de zich vast op terugtrekking van alle 380.000 Sovjettroepen in het oosten van Duitsland voor eind 1994. In Bonn, waar Gorbatsjov tijdens bezoeken in 1989 en 1990 was verrast door een ware 'Gorbimanie', toon den mensen zich geschokt. Gorbatsjov is zo aardig en heeft zoveel goeds gedaan, vooral voör ons Duitsers", zei bloemiste Karen Michalsky over de man die volgens som migen in Duitsland makkelij ker verkiezingen zou winnen dan in eigen land. Ongeloof Vrijwel niemand in Duitsland geloofde dat de staatsgreep in Moskou de Duitse hereniging nog kan bedreigen, maar som migen zeiden een mogelijke te rugkeer van de Koude Oorlog te vrezen. In Berlijn toonden Sovjet-burgers die na een be zoekje aan Duitsland met de trein naar huis terugkeerden, zich verbaasd en geschokt. ,,Kijk naar mijn handen", zei de 23-jarige student Yuri Bo- rowski. Zijn handen trilden, minuten nadat het nieuws over de staatsgreep zich razendsnel over het Berlijnse station had verspreid. ,,Het kan niet waar zijn, het kan gewoon niet", zei een studente met een asgrijs gezicht. Bondskanselier Kohl belde maandag met de Ameri kaanse president George Bush, de Britse premier John Major en de Franse president Fran cois Mitterrand voor overleg over de situatie in Moskou. Bonn weigerde economische sancties tegen de Sovjetunie af te kondigen. Volgens minister van financiën Theo Waigel is de Duitse hulp gebonden aan de terugtrekking van de Sovjet troepen en ,,zal dat zo blijven". Militairen In het oosten van Duitsland verblijven nog 272.000 militai ren uit de Sovjetunie en 188.000 van hun familieleden. Een woordvoerder van het Rode Le ger in Berlijn zei dat hun terug trekking zal plaatshebben .zo als voorzien". Als deel van een pakket maatregelen om de Duitse hereniging voor de Sov jetunie acceptabeler te maken zei Bonn 15,5 miljard mark aan hulp toe, evenals 25 miljard aan exportkredieten. De beurs en valutamarkt in Duitsland verkeerden maandag in een shocktoestand. ,,Als in de Sov jetunie een totalitair regime te rugkeert zal dat dramatische gevolgen hebben voor de Duit se economie", aldus een ban kier. De koersen op de beurs van Frankfurt sloten bijna tien procent lager en de Duitse mark verloor fors tegen andere westerse valuta. BELGRADO/ZAGREB - In Kroatië zijn dinsdagoch tend vroeg deels zware gevechten uitgebroken tus sen leden van de Nationale Garde en Servische guer rillastrijders. Daarbij zijn volgens de Kroatische ra dio zeker zes mensen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers zou echter aanzienlijk hoger kunnen liggen. De strijd deed zich vooral voor in het gebied van Slavonië, ten oosten van Zagreb. Het Joe goslavische federale leger greep in bij de gevechten, zo verluidt. Legereenheden be schoten, meldde de radio, het stadscentrum van Osijek, 130 km noordwestelijk van Belgra do, met automatische wapens en granaatwerpers. De strijd om het zwaar bevochten Osijek kostte zeker twee mensen het leven. Het aantal slachtoffers in het dorp Pakrac, 100 km zuidoostelijk van Zagreb, waar tot de vroege ochtend felle ge vechten werden gevoerd, was niet bekénd. Felle gevechten werden ook gemeld uit diverse dorpen ten zuiden en zuid oosten van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Servische guerrillastrijders beschoten verscheidene dorpen met zwa re granaten, meldde radio- Zagreb. DEN HAAG - Minister Ritzen van onderwijs wil de gebou wen van de 82 Nederlandse ho gescholen aan die hogescholen verkopen voor een bedrag van 1 miljard gulden. Van de op brengst zal Ritzen 300 miljoen gulden storten in een waar borgfonds voor de scholen. Voor de bewindsman zelf res teert zo een opbrengst van 700 miljoen. ZWOLLE - De waterstand in Noord-West-Overijssel is door droogte zo sterk gedaald dat het Waterschap Vollenhove maandag heeft besloten vanuit Friesland water in te laten stromen. MOSKOU - Leiders in de Russische federatie van president Boris Jeltsin zullen dinsdag een lijst met eisen aan de nieuwe orthodox-communistische lei ding in het Kremlin uitgeven. Een van de eisen is dat het Comité voor de noodtoestand, dat de macht in de Sovjetunie heeft overgenomen, wordt ontbonden, zo verklaarde dinsdagochtend een woordvoerder van Jeltsin. De Russische leiders zijn van plan de eisen later dinsdag, een dag na het afzetten van presi dent Michail Gorbatsjov, te overhandigen aan de voorziter van het Sovjet-parlement, Anatoli Loekjanov. Dit ver klaarde Jeltsins woordvoerder Valentin Sergejev. De leiding van de Russische federatie eist onder meer het opheffen van het Comité onder leiding van vice-president Gennadi Jana- jev en intrekking van alle afge kondigde maatregelen, inclu sief het uitroepen van de nood toestand voor zes maanden. De eisen, die worden overgebracht door een delegatie met onder anderen Aleksandr Roetskoj en premier Ivan Silajev, omvat ten ook de terugkeer naar de kazernes van alle legertroepen, die in Moskou en andere steden de straat zijn opgestuurd om verzet van de bevolking de kop in te drukken. HOORN/EINDHOVEN - De politie in Hoorn en Eindhoven heeft maandagavond vele tien tallen tips binnen gekregen naar aanleiding van het televi sieprogramma Opsporing Ver zocht. Daarin werd het pu bliek om medewerking ver zocht in de moordzaken van Jessiva Laven en Gerrie Schel- lekens. Het Hoornse recherche- bijstandsteam kreeg opnieuw zo'n honderd tips over de ont voering van en de moord op de 11-jarige Jessica Laven. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Hoorn meegedeeld. Het totaal aantal tips in deze zaak is daarmee op ruim 1200 gekomen. Over de bruikbaar heid van de maandagavond ontvangen aanwijzingen kon ,,nog niets zinnigs" worden medegedeeld. Dat zei ook de politie in Eindhoven over de ongeveer zestig tips die bin nenkwamen in de moordzaak Gerrie Schellekens. Het lijk van deze 24-jarige vrouw werd half juli in de bossen bij Ves- sem gevonden, nadat ze sinds 3 juni vermist was. DEN HAAG - De afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State vindt het no dig dat een proefboring van Clyde Petroleum Exploratie (voorheen British Petroleum) nabij natuurgebied de Groote Peel voorafgegaan moet wor den door een Milieu Effect Rapportage (MER). Dit is dins dag bepaald. De afdeling schorste een be schikking van de minister van VROM en de staatssecretaris van Landbouw Natuurbeheer en Visserij waarin voor de proefboring geen MER nodig wordt geacht. Een motivatie voor de uitspraak volgt later. Werkgroep Behoud de Peel diende het schorsingsverzoek in. Men vreest verzakkingen en verschuivingen in de onder grond door proefboringen naar gas en olie. Door het opstellen van een MER worden de gevol gen van de boringen vooraf duidelijk. De ministeries van VROM en LNV menen dat de plek van de proefboring ver ge noeg van de Groote Peel afligt en dat de boring geen belang rijke nadelige gevolgen zal hebben. Tijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 augustus 01.15 114 07.20 - 106 13.45 114 19.50 -125 22 augustus 02.30 134 08.30 - 110 14.55 132 21.00 -135 ROOMPOT BUITEN 21 augustus 00.20 106 06.30 - 99 12.50 107 19.00 -118 22 augustus 01.20 126 07.25 -105 13.45 127 19.45 -131 BRUINISSE 21 augustus 01.20 125 07.25 -111 13.50 125 19.55 -131 22 augustus 02.30 143 08.30 -118 14.55 141 21.00 -143 WEMELDINGE 21 augustus 01.25 126 07.25 -117 14.00 127 20.05 -137 22 augustus 02.40 150 08.30 -124 15.05 149 21.05 -149 Springtij 27 adgustus Actuele informatie over afwijkingen 06-.91122353 EDE: Ede staat in de week van 23 tot en met 31 augustus in het teken van de Heideweek. Tij dens deze week worden er tal loze evenementen gehouden. MOSKOU - Rond 180 tanks, waarvan 120 zware en 60 lichte, van elitedivisies van de gehei me dienst KGB en het gewone leger, hebben dinsdagochtend koers gezet richting Lenin grad, zo werd vernomen van het Russische persbureau RIA. Dit gebeurde nadat de burge meester van Leningrad, Anato li Sobtsjak, in de nacht opriep tot burgerlijké ongehoorzaam heid tegen de nieuwe macht hebbers en de noodtoestand en tot deelneming aan de algeme ne staking, waartoe de Russi sche president, Boris Jeltsin, maandag had opgeroepen. MOSKOU - In Siberië zijn de helft van alle mijnen in de Koezbass, het grootste kolenbekken van de Sovjetunie, stilgelegd na de stakingsoproep van de Russische president Boris Jeltsin. Ook in Vorkoeta in het hoge noorden hebben kompels het werk neer gelegd. „Natuurlijk volgen we Jeltsins oproep", aldus een woordvoer der van de Koezbass. „In 26 mijnen is men vanmorgen op gehouden te werken, de helft van onze mensen heeft het werk neergelegd." De kompels volgen hiermee het stakingsparool dat de Rus sische president maandag af kondigde uit protest tegen de machtsgreep van het Comité voor de Noodtoestand. „Er is hier geen loyaliteit voor dat zelfbenoemde noodcomité", al dus de woordvoerder van Koez bass. 4 Oproep In Vorkoeta volgden vijf van de 13 mijnen de oproep om te sta ken. „We zullen onze staking voortzetten zolang Janajev (die het presidentschap van Gor batsjov overnam) en zijn kame raden van het Comité niet van de macht afzien", zei Viktor Kovalenko, een van de sta kingsleiders voor de radio in Moskou. Kovalenko verwacht dat in de loop van de dag de overige mijnwerkers zich bij de stakers zullen voegen. In de in dustriestad Sverdlovsk in de Oeral, een bastion van Jeltsin- getrouwen, wordt niet gestaakt. De toestand is er rustig. De stadsraad besloot er maandag de decreten van pre sident Jeltsin te volgen ,en bestempelde het Comité als „illegaal". De arbeiders in het olieveld van Tjoemen, leggen de oproep van Jeltsin naast zich neer, aldus de vak bondsleider Nikolaj Trifonov. Wel staan ze achter zijn veroor deling van het Comité. „We steunen Jeltsin tot het punt van een staking. Als de olié- werkers staken, raakt de eco nomie gedestabiliseerd. We zouden dan de confrontatie in het land verspoedigen en daar mee de burgeroorlog." UTRECHT - In „Zeezicht" aan de Nobelstraat 2 in Utrecht wordt van 25 augustus tot 22 september een tentoonstelling gehouden van 15 T-shirt- ontwerpen. De shirts zijn be dacht door deelnemers aan de Kunstbende, een project dat tot doel heeft jongeren voor kunst en cultuur te interesseren. ARNHEM: Tot en met 23 augustus is een gedeelte van het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem ook 's avonds geopend, Bezoekej? krijgen .de gelegenheid om onder leiding van gidsen een avondwande ling te maken door de kruiden tuin en de kwekerij. De rond leiding duurt ongeveer ander half uur. om 19.00 uur starten de wandelingen. DEN HAAG - Vakbeweging, het georganiseerd be drijfsleven en de politiek hebben de boot voor een herziening van het sociale zekerheidsstelsel om kos ten van ziektewet en WAO te beheersen meer dan twintig jaar afgehouden. Dat is in een baaierd van rapporten vastgelegd. Al op 13 oktober 1972 waar schuwden enkele jonge onder zoekers van bureau Berenschot en Bosboom en bureau Hege- ner exact tegen de risico's die werden gelopen met de WAO. Aanleiding: een adviesaanvra ge van 10 februari 1967 van ex- minister Veldkamp van sociale zaken aan de Sociaal- Economische Raad (SER). Premie Veldkamp wilde weten of er één premie zou kunnen komen voor de sociale verzekeringen die met de loon- en inkomsten belasting door de belasting dienst kon worden geheven. Dan zou er ook één organisatie kunnen komen die alle uitke ringen zou verzorgen. Dat bespaart geld in de uitvoering sorganisatie, dacht Veldkamp. De onderzoekers zagen meer voordelen. Een verschil in be handeling van kort ziek of lang arbeidsongeschikt is ondoel matig, constateerden zij. Je krijgt te maken met drie pro blemen: wie is nou precies kort ziek (ziektewet, één jaar maxi maal) en wie onherstelbaar ziek (WAO); wat kost het ach teraf niet om een WAO'er weer aan het werk te krijgen; boven dien moet de keuringsarts een nauwkeurigheid veinzen bij de mate van arbeidsongeschikt heid die niet waar te maken is. Samenwerking Twintig jaar later werden de opvattingen van Veldkamp en de onderzoekers pas opgepakt. Staatssecretaris Ter Veld wil inmiddels wat doen aan sa menwerking tussen ziektewe tartsen en keuringsartsen. Do commissie Stevens (vereenvou diging belastingen) wil belas tingen en premies over het in komen op één gelijke manier laten heffen door de belasting dienst. De onderzoekers raakten ook de kern van de uitvoe ringspraktijk die Nederland inmiddels met 900.000 arbeidis- ongeschikten heeft opgeza deld: De scheiding tussen be drijfsverenigingen en GAK (Ziektewet) en anderzijds de Gemeenschappelijke Medische Dienst, de GMD (WAO). Want alhoewel beide diensten vaak in hetzelfde gebouw zitten, be staat er onderling een bureau cratische waterscheiding die men zelf niet zoekt maar door de regels wordt opgelegd. Wie zich ziek meldt krijgt te maken met de controleur van het GAK of de bedrijfsvereniging. De controlerend arts bekijkt of de werknemer echt niet in staat is zijn werk te doen en kan het daarbij laten. Keuringsartsen Wie langer dan een jaar in de ziektewet loopt (het kan al na een half jaar) krijgt te maken met de keuringsartsen van de GMD. Die liggen, terwijl ze steeds meer gedeeltelijk ar beidsongeschikten aan betaald werk helpen, tegen de stroom aan nieuwe afgekeurden in, on der vuur wegens hun vermeen de „zachte" keuring van lang durig zieken die op het spreek uur komen. Van de adviesaan vrage van 1967 tot nu is dat vraagstuk heen en weer ge kaatst tussen het overleg van werkgevers, vakbeweging en politiek in de Sociaal- Economische Raad (SER) en de politiek. Het is een record in vertraging, dat zijn evenknie vindt in een stapel openbare, opvraagbare rapporten. De oorzaak, zoals verwoord in een deeladvies van de SER van 1984: ..Al spoedig bleek dat het voor de in de Raad deelnemen de centrale organisaties van werknemers en werkgevers on mogelijk was om in eigen kring, zonder voorbij te gaan aan historisch bepaalde struc turen, sociaal-politiek tot een standpunt te komen." Prijsgeven De grote werkgeversorganisa ties en de vakbeweging wilden hun zeggenschap over ziekte wet en wao-praktijk niet prijs geven. Zij vormen immers de besturen van bedrijfsvereni gingen, het GAK en de GMD. Werkgevers en vakbeweging hadden belang bij een goede WAO-uitkering voor slachtof fers van bedrijfssaneringen. Van aantasting van de ziekte wetuitkering om het verzuim tegen te gaan moest de vakbe weging al helemaal niets heb ben. Het was minister Den Uyl van sociale zaken die daarmee in het tweede kabinet Van Agt een storm van maatschappe lijk protest opriep. Tussen 1967 en 1984 waren er echter wel de gelijk alarmsignalen afgege ven. Het was niet staatssecreta ris Tbr Veld die de noodklok als eerste luidde. Het kabinet Den Uyl signaleerde in 1973 in zijn regeringsverklaring al dat „de kostenontwikkeling van de sociale verzekeringen in relatie tot de groei van het nationaal inkomen, het noodzakelijk maakt krachtig te streven naar een betere beheersing van die kostenontwikkeling." Verengd Die zaak is door de sociale partners in de SER verengd en 'kaltgestellt'. Dat gebeurde via de ambtelijke band: de poli tiek brandde zich er de vingers niet aan en het probleem werd versmald door een zware com missie, onder leiding van de toenmalige topambtenaar van Sociale Zaken, Lamers. Onder invloed van die commissie werd er in 1984 door de SER geen advies afgegeven over de problemen „aan de voet" die de problemen gaven, zoals de praktijk van de ziektewetarts en de keuringsarts van de GMD, die met hun regels en taak niet uit de voeten konden. Het ging toen alleen nog maar om de organisatie aan de „top": kon het het toezicht op de uitvoering niet wat strakker georganiseerd worden. Tbnslotte ging het staatssecre taris Dales (de huidige minster van binnenlandse zaken) van sociale zaken in mei 1982 ook niet langer om een spoedadvies over de echte problemen in de uitvoering die inmiddels, vol gens berekeningen van het mi nisterie van sociale zaken, ten minste 190.000 (van de 900.000) arbeidsongeschikten heeft op geleverd die wel degelijk in een andere baan aan het werk kun nen. „Niet op korte termijn," schreef Dales de SER over haar gevraagde advies. Zonder wij ziging van het „stelsel" wilde zij slechts met spoed iets weten over de beheersings-, coördinatie- en informa tiestructuur. Het zou duren tot de voorspelling van de Sociale Verzekeringsraad dat de één miljoen arbeidsongeschikten zouden worden gehaald in deze kabinetsperiode voordat de po litiek wakker werd. Begin ko mend jaar moet er een wets voorstel liggen om wat te doen aan de bureaucratische baaierd van artsen en deskundigen van bedrijfsverenigingen, het GAK en de GMD-kantoren die zich nu met zieken en arbeidsonge schikten bezighouden. Impasse Staatssecretaris Tbr Veld, de huidige staatssecretaris van so ciale zaken, kampt met de erfe nis van de bestuurlijke impas se. Zij staat niet alleen voor een oplossing van de uit de hand gelopen WAO, maar wil de GMD-artsen en arbeidsdes- kundigen onderbrengen bij de bedrijfsverenigingen. Die kun nen dan bijtijds, in het eerste ziektejaar, potentiële WAO- klanten opvangen en aan het (aangepaste) werk houden. Maar tegelijk heeft zij de GMD harder nodig dan ooit, en geeft zij de organisatie dan ook tot de liquidatie meer geld. De grote partijen in de Tweede Ka mer koesteren grote bedenkin gen tegen dit aspect van haar blauwdruk van de uitvoering sorganisatie in de sociale ze kerheid. Zij vrezen dat de des kundigheid van dc GMD zowel bij keuringen als bij werkaan- passingen en het zoeken naar aangepast werk voor WAO'ers teloor zal gaan in de nieuwe or ganisatie. Maandag 19 t/m 23 augustus Zierikzee Speelweek geestelijk gehandi capten in Speel-o-theek. Dage lijks van 9.30 tot 15.30 uur. Tot en met 24 augustus Burgh-Haamstede Expositie klederdrachten en mutsen in De Bewaerschole, dagelijks (met uitzondering van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Tijdens braderiedagen ook van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Augustus en september Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Van maandag 19 t/m zaterdag 24 augustus Zierikzee Avondexpositie Tie Hof in ga lerie De Eenhoorn. Dagelijks van 16.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 20 augustus t/m zondag 8 september Zierikzee Expositie Willem van Anraad in Noordhavenpoort; dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 20 augustus Zierikzee Optredens The English Brass Group. Om 12.00 en 16.00 uur bij muziektent, om 20.00 uur in de Concertzaal. Renesse 15.00-17.00 uur Waterlijnbal. Inschrijven bij VW-Renesse. Strand. Woensdag 21 augustus Nieuwerkerk Lingerie-verkoop. Zaal kerk Gereformeerde Gemeente Ne derland. 19.30 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede 19.00 uur Excursie door het slotbos en de Zeepe duinen (in formatie bij VW-Burgh- Haamstede). Renesse 9.00-13.00 uur Weekmarkt. Kerkring. 19.30 uur Theater Robhetty. Schelpenterrein. Zomeravondconcert. Orgel- klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 22 augustus Burgh-Haamstede TROS Zomertoer. Van 12.00 tot 16.00 uur. Commissie Openbare Werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse 16.00-18.00 uur Brandweerde monstratie met diverse activi teiten zoals de zeephelling. Parkeerterrein aan de L&one (inschrijven bij VW-Renesse). Vrijdag 23 augustus Renesse 14.00-17.00 uur Bodyschmink. Strandpaviljoen De Schorpi oen. 17.00-19.00 uur Gezinsactivi teit. Kerkring. Zaterdag 24 augustus Renesse 12.00-14.00/15.00-17.00 uur Strandspelen. Strandpaviljoen De Loze Vissers. 19.00-21.00 uur Demonstratie afstand bestuurbare auto's. Kerkkring. Brouwershaven Vaartocht voor ouderen uit de gemeente Brouwershaven. Los- wal. 14.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Jan Hage in Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 26 augustus Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse 17,00-19.00 uur Fancy Fair (leef tijd t/m 12 jaar). Schelpenter rein. Zierikzee Commissie financien. Stad huis. 19.30 uur. Woensdag 28 augustus Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland in 's Landskamer 9.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2