Zevende Vlasdag in Dreischor trekt recordaantal bezoekers §2 Ere-medaille in zilver voor peilbo.ot-schipper Versluis r DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2>2fci9 Q C: Bram is pas in z'n element als er iets aan de hand is Vlasdemonstraties dé trekpleister k voor 'n merk-latten- /bodem naar Zonnemaire? Jazeker!! ^VJBVLEU M NUMMEfi mi I dé hunt van schouwen - duiveland! X ZIERIKZEESCHE H MAANDAG 19 AUGUSTUS 1991 148e JAARGANG NR 25000 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - 'Een zeer uitstekend en betrouwbaar persoon. Een bekwame varensman". Die vleiende aanbeveling kreeg het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland in 1961 te horen toen zei na vraag deed naar het arbeidsverleden van Bram Ver sluis. Versluis kreeg vrijdag in 's Landskamer in Zie- rikzee uit handen van loco-burgemeester L. J. van Gastel de ere-medaille in zilver behorende bij de Or de van Oranje-Nassau. De koninklijke onderschei ding werd hem toegekend wegens het feit dat Ver sluis vrijdag precies 40 jaar in overheidsdienst was. Op 16-jarige leeftijd begon de nu 64-jarige Versluis als beurt schipper in Kamperland. In 1947 en 1948 was hij werkzaam als motor drijver bij het gemaal Walcheren in opdracht van werkspoor Utrecht. In 1949 stapte hij over op de sleep- vaart. Hij werd stuurman op de Ideaal. In augustus 1951 trad Versluis in overheids dienst. Visserijpolitie Hij ging werken bij de visserij politie in Zeeland. Zijn funktie was motordrijver-dekknecht. Versluis voer op verschillende voertuigen van de visserij poli tie. Tijdens de watersnood ramp in 1953 deed Versluis dienst op motorvletten in Ouwerkerk en omgeving. In 1961 kwam Versluis werken bij het Waterschap Schouwen- Duiveland als machinist van gemaal 't Sas én schipper van de peilboot. Veertig jaar, da's een heel eind'-', begon loco-burgemees ter L. J. van Gastel zijn toe spraak tot de jubilaris. Hij schetste in het kort het ar beidsverleden van de peil- bootschipper en koppelde daar de conclusie aan vast dat Ver sluis iemand is die echt verbon den is met zijn. ,,De peilboot was een beetje 'jouw' boot en het gemaal was een beetje 'jouw' gemaal", aldus Van Gas tel. Het werk maakte het, zo stelde Van Gastel, voor Versluis om op het maatschappelijk vlak aktief te zijn. De peilboot- schipper moet immers bij nacht en ontij present zijn als dat nodig is. Als er bijvoor beeld dijkval optreedt moet Versluis er met de peilboot naartoe om de schade op te ne men. ,,Maar in de haven hou je wel een oogje in het zeil", aldus Van Gastel. Hij besloot zijn toespraak met het opspelden van de ere-medaille in zilver. Mooiste baan Vervolgens werd het woord ge voerd door dijkgraaf mevrouw A. P. den Haan. Zij stelde dat Versluis de mooiste baan bin nen het waterschap heeft en dat zelf ook zeer waardeert. „Na al die jaren bent u nog steeds enthousiast en u weet ook anderen enthousiast te ma ken voor het werk", aldus Den Haan. „De peilboot is voor u het mooiste dat er is. U nodigt ook regelmatig bestuurders uit om een tochtje mee te maken aan boord van het peilschip en u vindt ons geloof ik een beetje flauw als we de uitnodiging af slaan", aldus de dijkgraaf. Zij tekende daar bij aan dat het werk van Versluis ook gewoon doorgaat als het slecht weer is. „Veertig jaar in overheids dienst. Dat kan alleen als je echt plezier hebt in je werk". Namens het bestuur van het Peilboot-schipper Versluis krijgt de versierselen opgespeld door loco-burgemeester L. J. van Gas tel. (Foto: Joop van Houdt). waterschap overhandigde de dijkgraaf Versluis een aantal geschenken waaronder een in gelijste oorkonde. Vervolgens werd de gedeco reerde toegesproken door chef technische dienst W. D. Schee- Ie. Hij kenschetste Versluis als een geluksvogel. „Je hebt net het werken op de riemen ge mist", aldus Scheele. Uit zijn verhaal bleek dat Versluis nog meer meevallers heeft gekend. „De peilboot Meermin I zonk in de haven en je kreeg er een veel modernere Meermin II voor terug", aldus Scheele. Zuinig Versluis is, zo benadrukte Scheele, altijd zeer zuinig op z'n spullen. „Je let ook altijd heel goed op de veiligheid. Maar alles kan. De pechman is de man die voor jou in moet vallen, want je bent nooit ziek", aldus Scheele. „Normaal/ gesproken hoorde ik het nooit als er iemand ziek is, maar als jij eens ziekt bent hoor ik het wel. Maar dan ben je meestal de volgende dag alweer aan het varen". Hoewel Versluis zoals gemeld altijd uiterst zuinig is geweest op z'n materiaal had Scheele toch een klein incident op we ten te sporen. „Je hebt ooit een afstandslijn verspeeld". Na het nodige speurwerk, zo bleek uit het verhaal van Scheele, is men erin geslaagd een exemplaar van de sinds lang al niet meer in gebruik zijnde afstandslij- nen op de kop te tikken. Een stukje van die lijn werd ver werkt in een ingelijst eerbe toon aan Versluis. De gedecoreerde zelf had het laatste woord. Hij stelde in de 30 jaar die hij voor het Water schap Schouwen-Duiveland heeft gewerkt veel te hebben meegemaakt. Versluis wimpel de alle lof aan zijn adres weg en stak zelf de loftrompet over de bemanning van de peilboot. „Er zijn wat wisselingen ge weest en toch liep het altijd weer voor 100 procent", aldus Versluis. Na al dit verbaal ge weld werd in de vergaderzaal van 's Landskamer aansluitend een receptie tere ere van het ju bileum van Versluis gehouden. DREISCHOR - „Met tellen ben ik gestopt, maar ik weet wel zeker dat het dit jaar weer drukker was dan vorig jaar". Dat zegt M. C. J. Mol van het Comité Vlasdag Dreischor. Hij kan terugzien op een uit stekend verlopen Vlasdag die begunstigd werd door, door de bank genomen, prima weer. „Alleen toen we aan het opruimen waren kwam er even een hoosbui maar verder hebben we het getroffen met het weer", aldus Mol. De grote trekpleister van het jaarlijkse evenement is en blijft volgens Mol de 'vlasstraat' waar gerepeld, gebrakeld en gezwingeld wordt. „En we proberen het plaatje steeds completer te maken", aldus Mol. Het zwerk is nog grauw, maar te oordelen aan het aantal ge parkeerd staande auto's heb ben veel belangstellenden de weg naar het oude vlasdorp reeds gevonden. Een speur tocht langs de Boogerdweg le vert geen parkeerplaatsen meer op. Een enkeling probeert zijn auto zo dicht mogelijk bij het dorp neer te zetten. De meesten zien zich echter ge dwongen hun trouwe vierwie ler ergens langs de Stoofweg of één van de andere toevoerwe gen naar Dreischor te parke ren. Vlassstraat De meeste bezoekers stromen Dreischor binnen via de Zuid- straat en stuiten daar meteen op de vlasdemonstraties. Het hele proces van de vlasbewer king begint bij het repelen waarbij het vlas door een vlas- kam gehaald wordt om de zaadbolletjes van de stengels te scheiden. De repelaars, waaronder oud-vlassers, moe ten hun verhaal die dag hon derden keren vertellen. Hetzelfe geldt voor de man die de bollenbreker, een apparaat waarmee het lijnzaad uit de zaadbolletjes gehaald werd, demonstreert en zijn collega die keer op keer uit moet leg gen hoe de wanmolen werkt en wat de funktie van het appa raat is. Wat verderop staat de brakel, waar de houtdelen in de vlasstengel gebroken wor den en de zwingelmolen die de laatste houtdeeltjes uit de sten gels slaat. Na het brakelen en het zwinge len volgt nog het hekelen waar bij de vezelbundels door fijne kammen worden gehaald en steeds zachter worden ge- IHR f m O N De revoluties bereiken slechts hun doel door het voorbij te streven. Froudhon Perioden met zon HET WEER In de nacht veel bewolking en mo gelijk wat regen. In de loop van de dag perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden. Middagtemperatuur om streeks 21 graden. Wind uit zuid west tot west, matig, kracht 3 4. GORBATSJOV Michael Gorbatsjov niet langer president van Sovjet Unie na staatsgreep. FEEST Mooi weer, maar weinig publiek tijdens Midzomer nachtfeest van Ouwerkerk. BETRAPT Tijdens de wielerronde van Zierikzee is de nieuwe Citroen ZX betrapt. WIELERRONDE Vrijdagavond werd de negende editie van de Zierlk- zeese Wielerronde verreden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De vlas-droogboeketten vonden gretig aftrek. (Foto: Joop van Houdt). vervolg pagina 5 Voor u ligt vandaag het 25.000e nummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Verschijnend in een wisselende frequentie wordt het nieuwblad al sinds 1844 gemaakt en intensief gele zen. En daar hoort de viering van een jubileum bij. Augustus is door de uitgever uitgeroepen tot jubileummaand. Op zater dag 31 augustus verschijnt een speciaal jubileumnummer. Daarin aandacht voor de krant door de jaren heen. Uiteraard is er aandacht voor de historie van de oude krant. Maar ver der wordt ingegaan op noe menswaardige gebeurtenissen door de jaren heen aan de hand van oude krantenartikelen. Voor de puzzelaars is er van zelfsprekend werk aan de winkel en onder de goe de inzenders wordt een aantal fraaie prij zen verloot. Kortom, een krant om naar uit te zien. Het geeft tevens een aardig beeld van de ontwikkeling die de nieuwsbladen in het algemeen en de Zierikzeesche Nieuwsbo de in het bijzonder hebben on dergaan. Wist u bijvoorbeeld, dat de Zierikzeesche Nieuws bode zich in het verleden 'be perkte' tot het brengen van we reldnieuws en het streek- nieuws een bescheiden plaatsje was toegedicht? En dat terwijl vandaag de dag de rollen omge draaid zijn. Nu wordt alleen pagina twee gebruikt voor het landelijke en wereldnieuws, waarvoor op de redactie van de krant 24 uur lang een ANP- datalijn open staat. Dat ver klaart bijvoorbeeld, waarom de Zierikzeesche Nieuwsbo de vandaag als één van de eerste kranten het nieuws over de val van Gorbat sjov kan mel den. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 45,— C jaarabonnement a f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. O® Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierik zee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1