Ouwe jongens, krentenbrood hi mi i mi Hi «m nu ii De competitie door de ogen van Tonny Schiettekatte Ingrid Haringa weet geen raad met gouden status Transport postduiven onder loep genomen Vriendenclub vormt nieuw elftal Voorn vervangt Hendrix Medaille achteloos in box VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1991 NR 24999 7 ZIERIKZEE - Op 7 september aanstaande start op vele velden in de regio de nieuwe voetbalcompetitie. Hoe wel er in de overschrijvingsperiode voor een enkele club op Schouwen-Duiveland enige mutaties te melden waren, zaten er eigenlijk geen schokkende mutaties tussen. Daarentegen viel het grote aantal overschrij vingen en aanmeldingen bij de Zierikzeese voetbalvereniging MEVO wel in het oog. Navraag bij de oranje- witten leert dat dit veroorzaakt is, doordat een groepje 'voetbalvrienden' heeft besloten een ploegje te for meren en zich in zijn geheel aan te sluiten bij bovenvernoemde vereniging. De vriendenploeg die komend seizoen in de competitie gaat deelnemen als Mevo 2. Staand v.l.n.r.: Johan Heikamp (gastspeler). Peter Schrauwen, René Bijdevaate, Marco Bijdevaate, Peter van de Poel, Jan Heikamp (gastspeler). Dirk Schults. Zittend v.l.n.r.: Piet de Boer, Victor van Oosterom (gastspeler), Ramazan Ajaz, Carlos de Mendonqa, Peter Hendrikse, John Reynen, Peter Fooy, Mar cel Altena. (Foto: Joop van Houdt). WAGENINGEN - Ruim vijftigduizend duivenmelk- ders in ons land beleven bij elke wedstrijdvlucht ve le spannende uren aan hun duivensport. De duiven, die in transportmanden per auto naar een plaats er gens in Europa zijn gebracht, moeten zo snel moge lijk weer naar huis terugvliegen. Om de vaak lange afstanden onder soms barre weersomstandigheden 'te kunnen afleggen moeten ze in uitstekende condi tie verkeren. De Nederlandse Postduivenhouders-Organisatie gaat door de Landbouwuniversiteit Wageningen laten onderzoeken welke in vloed transport van duiven per auto heeft op de conditie van het dier. Initiatiefnemers hiertoe waren de in Zierikzee woonachtige Peter Hendrikse (ex eerste elf talspeler van MEVO) en de van Burgh-Haamstede afkomstige Marco Bijdevaate (ex MEVO en ex DFS). Hendrikse en Bijdevaate be merkten bij een aantal vrien den en bekenden dat er behoef te bestond aan het uitoefenen van het "spelletje" op relaxte wijze. Strand Menig vrij uurtje wordt dan ook voetballend op het strand van Burgh-Haamstede doorge bracht. Omdat dit een bijna wekelijks terugkerend gebeu ren werd, was het idee lekker te ballen in competitieverband snel geboren. Twintig man hiertoe bij elkaar brengen moest niet zo'n probleem zijn, dachten de initiatiefnemers. Elke bekende werd daarom ge polst naar de interesse. Uiteindelijk wisten Hendrikse en Bijdevaate achttien man bij elkaar te scharrelen. Het voor nemen van beide heren was al lereerst met deze groep aan de Zomeravondcompetitie deel te gaan nemen. Omdat binnen de groep duidelijk bleek dat de meeste spelers elke week, het zij eens in de veertien dagen aan de bak wilden, werd beslo ten de hele groep bij voetbal vereniging MEVO aan te mel den en onder MEVO-2 de com petitie in te gaan. Peter Hendrikse liet desge vraagd weten: „Het relaxt spe- De 27-jarige politieagente zocht naar de juiste houding. Moest ze lachen, huilen, jui chen of uit haar bol gaan. De Noordhollandse wist het niet in de benauwde Hanns Martin Schleyer Halle in Stuttgart. Haar reactie was een nuchtere, afstandelijk ogenschijnlijk. „Ik besef het nog niet zo goed", gaf ze toe. „Het is nog zo' onwezenlijk, maar wel waar. Ik ben hier ge start om kwalificatie voor de Olympische Spelen in Barcelo na af te dwingen. Ik kom thuis met een gouden plak. Wellicht dat het morgenvroeg pas tot me len van een partijtje voetbal staat bij het merendeel van de groep voorop". Hoewel hij te vens erkend dat de ploeg met spelers als Peter Fooy (ex- DFS), Aart van de Linde, John Reynen (beiden ex- Zierikzee) en oud MEVO-1 spelers als An- dré Kort, Ramazan Ayaz, Dick doordringt." In Duitsland zorg de Haringa voor een Neder landse primeur. Voor het eerst in de nationale wielerhistorie veroverde een vrouw het regen boogtricot op de sprint. Brinkhof Sinds in 1958 voor het eerst op de WK de sprint voor vrouwen werd ingevoerd hadden alleen Minni Brinkhof en Truus van der Plaat, respectievelijk in 1972 en 1979, het zilver gepakt. Haringa verbijsterde in Stutt gart de specialisten op de Schults, Peter van der Poel en Rein de Vries, de nodige kwali teit in huis heeft. Met een gemiddelde leeftijd van rond de 28 jaar rijst dan ook snel de vraag, wat zij be zielen in de derde klas afdeling te gaan spelen. Voor Marco Bij sprint. Met een minimale voor bereiding was ze in Duitsland gearriveerd. Haar enige ervaring was een paar trainingen in Alkmaar en het Nederlands kampioen schap een aantal weken gele den. Op een houten ovaal zoals in de Schleyer Halle had ze nog nooit gereden. Onbevangen was ze aan het karwei begon nen. Zonder schroom of plan kenkoorts. En juist de onerva renheid en de gebrekkige tacti sche kennis bleken een groot voordeel te zijn. Tactiek „Een beetje schaven aan de tac tiek kan geen kwaad", liet Ha ringa weten, „maar ik ben niet van plan me de trucs en geint jes van de experts eigen te ma ken. Ik blijf mijn eigen weg devaate is deze vraag echter niet zo moeilijk te beantwoor den. „Kijk het zijn namelijk allemaal jongens die om uit eenlopende redenen het niet meer zien zitten tweemaal in de week te moeten trainen om in het eerste elftal te spelen, dus is deze ploeg een aardig al- uitstippelen. Zo hard mogelijk trappen en mijn tegenstander op pure snelheid kloppen." Titels scheppen verplichtin gen. Als geen ander is de lako- nieke Noordhollandse zich daarvan bewust. .„Vandaag word ik opgehemeld, maar in dien ik zaterdag in de punten- koers of volgende week op de vijftig kilometer tijdrit voor ploegen niet naar behoren presteer, gooien ze een emmer koud water over mijn hoofd. Dan word ik afgeserveerd." Haringa is een zogenaamde laatbloeier. Nog geen twee jaar geleden stapte ze op de fiets. De schaatsen borg ze op na een hooglopend conflict met de KNSB. Bondscoach Eppie Bleeker eiste dat ze meer zou trainen en alle bijeenkomsten van de kernploeg bijwoonde. De viervoudige nationale kam pioene sprint op de schaats, ei genzinnig als ze is, weigerde en bedankte. „Achteraf heb ik een beetje spijt dat ik pas zo laat met wielrennen ben begonnen. Tien jaar geleden kreeg ik al het advies voor de wielersport te kiezen. Ik zat toen echter net in de kernploeg voor de junio ren. En dat leek me wel wat. ternatief om een beetje bezig te blijven." Degradatie „Het is achteraf alleen jammer voor ons dat MEVO-2 vorig sei zoen gedegradeerd is naar de 3e klas afdeling, want ik ben er heilig van overtuigd dat we met deze ploeg makkelijk in de 2e klas en misschien zelfs wel in de reserve le klas afdeling kunnen spelen en wie weet welke spelers er zich dan nog bij ons aan zullen sluiten", al dus een optimistisch gestemde Bijdevaate. Bang voor het ontstaan van een vereniging binnen de vereni ging MEVO zijn beide initia tiefnemers echter niet. „We hebben met het bestuur alsme de met trainer Tbine Tiggel- man de zaken goed doorgespro ken en we verwachten wat dat aangaat weinig problemen. Als het eventueel nodig is zullen we zowel naar boven als naar onder toe de nodige hand en span diensten verrichten." Opsteker „Het is de bedoeling dat er om toerbeurt gespeeld gaat wor den en diegenen die dan het weekend vrij zijn, zijn dan ook vrij om te doen en te laten wat ze zelf willen. Willen ze zich be schikbaar stellen voor hetzij het eerste elftal of het derde elftal dan moeten ze dat zelf beslissen", vertelt Hendrikse. Voor de voetbalvereniging MEVO is de aanmelding van de vriendenploeg een aardige opsteker. Moest men er enige jaren geleden toe besluiten het derde elftal terug te trekken wegens gebrek aan spelers, met ingang van het komende seizoen zullen er dus weer drie seniorenelftallen te bewonde ren zijn. Een tweetal sponsors hebben inmiddels het nieuwe MEVO-2 in het nieuw gestoken en zullen binnenkort tevens tassen beschikbaar stellen, zo dat de spelers hun voetbalca paciteiten en de gezelligheid mee naar het veld kunnen ne men. Als wielrenster heb ik kenne lijk meer mogelijkheden dan als schaatsten Bovendien is het wielrennen beter te combine ren met mijn werk als politiea gente", vindt ze. Momenteel werkt de in woonster van Hoofddorp voor tachtig procent. Ze weet dat ze volgend jaar in de aanloop naar de Olympische Spelen iets meer moet trainen. „Ik denk een oplossing te vinden. Uitgekiend programma Dat behoeft niet zo moeilijk te zijn", verwacht ze. „In overleg met de bondscoaches kan een uitgekiend programma opge steld worden." Eerst wil ze zaterdag in de pun- tenkoers kwalificatie afdwin gen voor de finale. De tijdrit is van latere zorg, evenals het feit dat maandag 26 augustus het leven van alledag weer begint voor Haringa. Met een dag dienst bij de gemeentepolitie van Heemstede. Op patrouille gaat ze in een auto. Achter het stuur. „Want van fietsen word ik zo moe", giechelde de Neder landse winnares van een gou den medaille. Niet wetend hoe ze zich als wereldkampioene moest gedragen. De duivensporters doen er al les aan hun vogels goed ver zorgd voor transport aan te bieden, maar op hetgeen daar na gebeurt hebben zij geen in vloed meer. De Nederlandse Postduivenhouders-Organisa tie (NPO) wil nu meer greep krijgen op de omstandigheden tijdens het duiventransport. Daarom heeft zij de Land bouwuniversiteit verzocht daar onderzoek naar te doen. De Veterinaire Dienst van het ministerie van landbouw on dersteunt dit onderzoek. Gezocht Onder leiding van ing. W. van der Hel van de vakgroep Vee houderij zal in eerste instantie gezocht worden naar de in vloed van de wisselende en vaak hoge temperaturen die tijdens de transporten optre den. De duiven zullen daartoe één a twee dagen in manden doorbrengen in een klimaat- en respiratiecel bij temperaturen overeenkomstig die in de trans portauto's. Bij een- vooronderzoek is al vastgesteld dat duiven tijdens transport vaak aanzienlijk ge wicht verliezen. De NPO wil weten hoe dat komt en welk ef fect het heeft op de conditie van de duiven, uiteraard om vervolgens de eisen te kunnen formuleren waraan duiven- transporten moeten voldoen. Vlak voor de befaamde wed vlucht vanuit Orleans (op 24 augustus) zullen ing. W. van der Hel en voorzitter G. Pan kras van de NPO meer infor matie over het onderzoek ge ven en gelegenheid bieden de onderzoeksaccommodatie (met name klimaat- en respiratiecel len) te bezichtigen. Dat gebeurt tijdens een pers bijeenkomst op 20 augustus, aanvang 13.30 uur, in gebouw Zodiac, Marijkeweg 40 in Wage ningen. ROTTERDAM - Albert Voorn keert terug in de equipe van de Nederlandse springruiters. Bij de landenwedstrijd die vrijdag in Rotterdam wordt verreden vervangt hij Emile Hendrix. Voor het overige heeft bonds coach Horn de ploeg, die on langs in La Baule de gouden medaille ongewijzigd te laten. Met Voorn rijden Lansink, Tops en Raymakers. Voorn maakte voor de laatste keer deel uit van de selectie bij de landenwedstrijd in Aken, eveneens door Nederland ge wonnen. Voor het EK viel hij af, hetgeen resulteerde in een conflict met de bondscoach. Dat heeft Horn er niet van weerhouden Voorn te selecte ren. Bovendien reed Voorn de laatste weken goed met Oister- wijk. Bij het NK in Den Haag werd hij twee weken geleden tweede. STUTTGART - Verzoeken van de fotografen negeer de ze. Op commando lachen weigerde ze. De gouden medaille liet ze achteloos in een hoekje van de Ne derlandse box vallen. Ingrid Haringa wist zich geen raad met haar nieuwe status: wereldkampioene sprint. In de nu volgende edi ties. tot aan de start van de nieuwe voetbalcom petitie (weekend 7 en 8 september), wordt tel kens één speler, van de dertien eilandelijke clubs, in de schijnwer- pers gezet en hem onder andere gevraagd naar zijn verioachtingen met betrekking tot het sei zoen 1991/1992. De linksback van SKNWK Tonny Schiettekatte. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - De in Nieuwerkerk geboren en getogen Tonny Schiettekatte maakt momenteel voor het vierde seizoen deel uit van de selectie van SKNWK. De nu 26-jarige verdediger heeft vanaf zijn pupillentijd een 'logische' doorstroming meegemaakt naar het eerste elftal. Drie seizoenen geleden maakte hij daarin zijn debuut. Daar de beste Nieuwerkerkse voetballers toen ook al in de eerste klas uitkwamen, heeft hij, na de nu andermaal gerealiseerde promotie, enige ervaring met het niveau van dat hoogste afdelingsvoet bal. ,,In de eerste klas wordt vooral veel fysieke kracht in de strijd gegooid en is de snelheid van handelen ook hoger", is in zijn ogen het belangrijkste verschil. De in het dagelijks leven het beroep van reproductie-foto graaf uitoefenende linksback van SKNWK, begon zijn 'voet balcarrière' als zesjarig jonge tje bij zijn plaatselijke voetbal club. Als jeugdspeler bezette Schiettekatte vooral vanwege zijn snelle sprint veelal de po sitie van linksbuiten. Bij het verstrijken der jaren zakte hij langzaam via het middenveld af naar de achterhoede. Fijne wedstrijd „En zeker in dit elftal voel ik me daar helemaal thuis", ven tileert Schiettekatte naar alle tevredenheid. Een spits heeft met name een fijne wedstrijd gehad wanneer hij weet te 'sco ren, maar hoe zit dat met een verdediger eigenlijk? „Ik heb een lekkere wedstrijd gespeeld wanneer ik mijn man heb we ten uit te schakelen, zodat hij amper gevaarlijk is geweest. En wanneer ik me ook nog met de opbouw kan bemoeien kan het helemaal niet meer stuk", vertelt de ranke verdediger. Linksback Tbnny Schiettekat te is overigens de schrik voor elke aanvaller. Wanneer een spits, veelal gezegend met de meest mooie schijnbewegin gen, uiteindelijk toch voorbij Schiettekatte weet te komen komt de aanvaller hem vaak genoeg nóg een keer tegen. „Ik moet het dan ook met name van mijn werklust hebben en het snel reageren op de diverse acties. Als ik de spits niet meer kan bijhalen neem ik meestal de plaats van de laatste man over, omdat die dan op de door gebroken man afgaat. En dat lukt meestal goed", legt Tbnny uit. Debuut In het seizoen 1988/1989 maak te Tbnny Schiettekatte zijn de buut in het eerste elftal van SKNWK. Hij weet derhalve uit ervaring wat de overgang dit seizoen ongeveer kan inhou den. „In de eerste klas wordt veel fysieke kracht in de strijd gegooid en is de snelheid van handelen veel hoger'. Op de lo gische vraag of zijn team het nu, in tegenstelling tot drie jaar geleden, wel redt, ant woordt hij: „In 1988 schoten we op veel fronten tekort, de over gang was te groot. Nadien is de verjonging ingezet en nu speelt dit team alweer geruime tijd samen. En tevens hebben we op het middenveld nu twee dra gende spelers erbij gekregen, namelijk Erwin Theunisse en Ronnie de Bruine. En in de voorhoede is Peter van de Cin- gel ook een goede snelle spits", weet Schiettekatte. Opgerolde mouwen De linksback met de immer op gerolde mouwen is derhalve optimistisch gestemd met be trekking tot het hernieuwde optreden van SKNWK in de eerste klas, „Ik denk niet dat we net als drie jaar geleden er nu weer meteen uitliggen", klinkt het overtuigend. Wel verwacht hij de nodige veran deringen. „Vorig jaar hebben we nagenoeg niet verloren en dat zal nu waarschijnlijk wel eens wat meer gaan gebeuren". Het sterke punt van het huidi ge SKNWK ligt, volgens Tbnny Schiettekatte, op het midden veld. „Er wordt daar snel ge kaatst en de bal wordt zo snel mogelijk diep gegeven". In de voorhoede staan daar dan de spitsen Michel Flikweert en ook Peter van de Cingel, die wel raad weten met een bal. „Hopelijk kan Peter blijven, want hij zit geloof ik moeilijk met zijn werk of zo", denkt Schiettekatte hardop. Ook een aantrekkingskracht, bij de linksbenige voetballer, op het spelen in de eerste klas heeft het relatief hoge aantal derby's. „Dat is toch veel mooi er. Vooral de wedstrijden tegen Duiveland blijven altijd iets aparts. Daar kijk je dagen naar uit. Het zijn meestal wel wat hardere duels, maar dat zal in de eerste klas over het alge meen toch wel meer zijn". Blessurevrij Momenteel is Tbnny Schiette katte in de gelukkige omstan digheid geheel blessurevrij te zijn. Dat was twee jaar geleden wel anders. ,/Iben heb ik achter elkaar blessures gehad aan mijn enkel, achillespees en wreef. Pas na de winterstop kon ik toen weer beginnen met voetballen. De laatste jaren gaat het gelukkig goed qua blessures", aldus de nummer vier van SKNWjC. Hoewel Tbnny Schiettekatte enkele toekomstige tegenstan ders reeds eerder heeft ont moet, is hij zich ervan door drongen dat de verschillende elftallen er momenteel best weer geheel anders kunnen uit zien. „De Schouwen-Duive- landse ploegen ken ik natuur lijk wel en ook Heinkenszand en Krabbend ij ke zijn geen ech te onbekenden. Alleen van Middelburg en Nieuwdorp weet ik eigenlijk nog niets", besluit Schiettekatte die in zijn - summiere - vrije tijd nog aan squash doet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7