§2 'Direct contact tussen chef en zieke medewerker is belangrijk' Hogere bezoekersaantallen Delta Expo in het voor- en naseizoen 0 Zestal tenten leeggeroofd TAXA TIE? DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2%8 Q .C Ook voor design in o.a. halogeen-verlichting naar Zonnemairel Jazeker!! Corneliastichting wil ziekteverzuim van personeel terugdringen de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode Belangstelling Nederlands middelbaar onderwijs gedaald 3 CAMPING 4 DANSAVONDEN 7 VOETBAL U -J ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24999 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - ,,In Nederland hebben mensen vaak het idee 'als ik ziek ben, ben ik niet bereikbaar voor het bedrijf'. Maar zo is het niet. Een bedrijf heeft er recht op te weten hoe het met een zieke medewerker gaat. Daarom is het heel belangrijk dat de afdelingshoofden regelmatig contact houden met hun zieke personeelsleden. Uit allerlei onderzoeken is gebleken dat de duur van het ziek teverzuim daardoor aanzienlijk bekort kan worden". Ajunct directeur beheer van verpleeghuis Corneliastichting drs P. Jongepier is lid van een commissie, die zich er voor inzet het ziekteverzuim van het personeel van het verpleeghuis terug te dringen. Het ziekteverzuim onder de medewerkers moet teruggebracht worden bij de Corneliastichting. (Foto: Joop van Houdt). Dat ziekteverzuim vertoont de laatste jaren een stijgende lijn. Het steeg van acht procent in 1989 naar tien procent in het eerste half jaar van dit jaar. Daarmee is het nog steeds niet hoger dan het landelijk gemid delde dat ook tien procent is. Maar volgens adjunct-direc teur Jongepier toch verontrus tend. „Wij zijn ongerust over die stijging en daarom probe ren we er wat aan te doen". Daarom werd enkele maanden geleden in de Corneliastichting een commissie opgericht die zich in het probleem is gaan verdiepen. Een commissie die bestaat uit een directielid, de diverse afdelingshoofden van het verpleeghuis, ziekenver- zorgsters en een arts van de Be- drijfs Geneeskundige Dienst. Men begon met het probleem op een rijtje te zetten en kwam daarbij tot de ontdekking dat zowel het korte als langere ziekteverzuim is toegenomen. Dat vooral ziekenverzorgsters en huishoudelijke medewer kers zich ziek melden en er geen verschil zit tussen het aantal ziektemeldingen van full-time en part-time mede werkers. Als oorzaak voor het groeiende ziekteverzuim noemt Jonge pier de toenemende werkdruk en de mentaliteit van werkne mers. „Door het rijksbeleid ten aanzien van de gezondheids zorg mogen we niet zoveel per soneel aannemen als eigenlijk wenselijk zou zijn. Mede om dat het verpleeghuis altijd voor 100 procent vol zit en de mensen intensieve verzorging vragen wordt het werk steeds zwaarder". Ook is het volgens Jongepier zo dat het ene perso neelslid zich sneller ziek meldt dan het andere. „De een blijft thuis met lichte klachten ter wijl de ander dan doorwerkt". Bij dat laatste «speelt de be trokkenheid bij het werk en het verantwoordelijkheidsge voel een grote rol. Daarom speelt het stimuleren daarvan een rol bij de maatregelen die men in de komende maanden wil gaan nemen. Tijdens de werkvergaderingen, die per af deling regelmatig met het per soneel worden gehouden, wordt gesproken over het pro bleem van het toenemende ziekteverzuim. „Collega's moe ten harder werken of oproep krachten moeten worden inge schakeld. We proberen het per soneel zoveel mogelijk bij die problemen te betrekken zodat ze zich verantwoordelijk voe len en minder snel geneigd zijn zich ziek te melden". Een spilfunctie bij de maatre gelen die genomen kunnen worden vervullen de afdelings hoofden. Volgens Jongepier is het de bedoeling dat zij via te lefoontjes en bezbek direct con tact houden met de perso neelsleden die zich ziek hebben gemeld. „Op die manier willen we precies bijhouden hoe het met iemand is. Of het ziekte verzuim wat te maken heeft met het werk en of we daar wat aan kunnen doen". Wanneer het ziekteverzuim iets langer duurt worden de Be- drijfs Gezondheids Dienst en de Bedrijfs Vereniging Gezond heidszorg ingeschakeld. Ook van daaruit wordt gekeken wat iemand mankeert en of daar aan wat is te doen in het be drijf zelf. „Wellicht via een an dere werkplek of aangepast werk waarbij men weer begint met minder uren en lichter werk. Via regelmatig contact proberen we de drempel tot het bedrijf voor de zieke zo laag mogelijk te houden. Want ge bleken is dat die drempel ho ger wordt naarmate iemand langer ziek is". Voorafgaand aan bovenge noemde maatregelen, die ove rigens nog niet vastliggen, wordt in augustus onder het personeel van de Cornelia stichting een enquête gehou den waarbij het onderwerp ziekteverzuim centraal staat. „Wij willen graag weten hoe hierover door het personeel wordt gedacht". Volgens Jongepier is het de be doeling om via het nieuwe be leid het ziekteverzuim in de Corneliastichting terug te brengen tot 7 procent. „Ik denk dat dat op deze manier moet lukken". Bezoek vanavond het fietsspektakel in Zierikzee Aanvang 18.30 uur GRATIS TOEGANG NEELTJE JANS - Werd Delta Expo in 1989 gecon fronteerd met een onverwacht sterk dalende belang stelling, in 1990 trok deze belangstelling weer aan. Opvallende daarbij is de groei in de bezoekersaan tallen in het voor- en naseizoen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990 van Delta Expo. Volgens dat jaarverslag is er ook sprake van een groeiende be langstelling voor de vaktechnische en speciale bege leidingen. Dat wil niet zeggen, zo wordt benadrukt, dat de noodzaak tot het creëren van nieuwe attrac ties wegvalt. „Dit belang wordt vanuit bedrijfstech- nisch oogpunt door het verstrijken van de tijd alleen maar groter". Delta Expo werd in 1990 door 422.811 mensen bezocht. Delta Expo is één van de weini- ge punten in Nederland waar het grote publiek kennis kan maken met alle Nederlandse activiteiten op waterbouwkun dig gebied. Delta Expo is infor matiecentrum, museum en da gattractie ineen. „De aantrek kingskracht is zeer groot voor zowel specialisten, onderwijs groepen als belangstellende toeristen", aldus het jaarver slag. Onderwijsgroepen In 1990 bezochten 519 onder wijsgroepen Delta Expo. Dat waren er drie meer dan in 1989. Volgens het jaarverslag is het opvallend dat de belangstel ling voor Delta Expo vanuit het middelbaar onderwijs in Nederland terwijl de belang stelling vanuit België en Frankrijk fors gestegen is. Eigenlijk hadden de mensen van Delta Expo er rekening mee gehouden dat na de daling van het aantal bezoekers in 1989 het bezoekersaantal in 1990 nog verder zou dalen. Er waren immers geen grote ver anderingen aangebracht in het produkt Delta Expo. „Enigs zins verrassend was daarom dat gedurende het verslagjaar Delta Expo ruim 15.000 bezoe kers meer trok dan in 1989. Volgens het jaarverslag heeft een en ander weilicht te maken met de verandering van het va kantiepatroon. Er is sprake van een toename van het aantal vooral korte vakanties in voor- en naseizoen in eigen land. „De nadruk in het toeristisch be leid deze spreiding aan te moe-' digen lijkt vruchten af te wer pen", aldus het jaarverslag. Italianen In het toeristisch hoogseizoen liep het aantal bezoekers ten opzichte van 1989 iets terug. Volgens het jaarverslag is het verder opvallend dat het aantal uit Italië afkomstige bezoekers flink toegenomen is. „Daarbij dient opgemerkt te worden dat de belangstelling vanuit Italië in het gehele land geconsta teerd is", aldus het jaarverslag. De belangstelling voor Delta Expo vanuit het Oostblok is vooralsnog niet opzienbarend toegenomen. Ongeveer eenzesde van de be zoekers van Delta Expo zijn, volgens het jaarverslag, al eer der op het voormalige werk- eiland geweest. Dat 'herha- lingsbezoek' komt vooral uit Zeeland. Noord-Brabant, Utrecht en Zuid-Holland. De groep bezoekers die het Tops- huis al eerder met een bezoek vereerde bestaat voor meer dan de helft uit 50-plussers. Tussen een eerste en een tweede be zoek zit soms meer dan één jaar. In het jaarverslag wordt wel melding gemaakt van het te ruggeven van een deel van het voormalige werkeiland aan de natuur. Niet duidelijk is hoe het met de belangstelling voor de in het duinlandschap uitge zette wandelroutes gesteld is. Wel zijn er volgens het jaar verslag pogingen ondernomen om het natuurgebied in de hui dige exploitatie van Delta Ex po op te nemen, daar zijn nog geen afspraken uit voortge vloeid. Hoge opleiding In de maanden februari en maart is door een student van de Reinwardt-Academie een onderzoek uitgevoerd. Uit dat onderzoek is onder meer geble ken dat de meeste individuele bezoekers van Delta Expo een vrij hoge opleiding hebben ge noten. Ongeveer 30 procent van de bezoekers heeft een techni sche opleiding gevolgd. Ruim 20 procent van de door de student ondervraagde bezoe kers zei via mond-tot-mond re clame gehoord te hebben van Delta Expo. De helft van de on dervraagde bezoekers had ook weieens iets op televisie gezien over Delta Expo. „De bezoe kers van Delta Expo zijn meer musea- en planten- en dieren tuinenbezoekers dan pret park tbezoekers", zo wordt ge concludeerd. De waardering van de bezoe kers voor hetgeen Delta Expo hen biedt ligt over het alge meen vrij hoog. Negentig pro cent van de bezoekers is tevre den over het gebodene. Men blijft ook langer rondkijken op de expositie dan men van plan was, zo blijkt uit het onder zoek. Volgens het onderzoek wordt het documentatiecen trum van Delta Expo door 60 procent van de bezoekers aan gedaan. Ongeveer driekwart van de bezoekers zegt nog wei eens terug te willen komen. De belangstelling voor Delta Expo is nog steeds groot. (Archieffoto). Ziekte is een soort vroege ouderdom; zij doet ons de broosheid van ons aardse bestaan beseffen. Pope Koe!er HET WEER Af en toe zon. Later op de dag van het noordwesten uit meer be wolking gevolgd door enige regen. Min.temperatuur 13 graden, mid- dagtemp. ongeveer 21 graden. Westelijke wind, matig, rond kracht 4, aan de kust krachtig, 6. 1 POPCONCOURS Het Zeeuwse Popconcours roept bands op om mee te doen. Staatsbosbeheer wil camping De Vierbannen in Ouwerkerk afstoten. Er is veel belangstelling voor de dansavonden op het Bruse Aqua Delta. De competitie gezien door de ogen van Tonny Schiet- tekatte van SKNWK. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE/HAAMSTEDE - Gisteren, donderdag, is een zestal tenten, op campings in Renesse en Haam stede, leeggeroofd. Gestolen werden onder meer fo totoestellen en geld. D. S. uit Duitsland deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn tent, staande op en cam ping in Renesse. Uit de tent verdween een fototoestel, een walkman en contant geld. Eveneens in Renesse werd op klaarlichte dag de tent van R. O. uit Duitsland leeggehaald. Ontvreemd werden onder meer cheques en 1000,- contant geld. R. van H. uit Geldrop deed bij de politie aangifte van diefstal van geld en kleding uit zijn tent. De tent stond op een cam ping in Haamstede. Ook de tent van G. A. uit Duitsland, die eveneens op een camping in Haamstede stond, werd leege- roofd. Een handtas met papie ren en een portomonnaie ver dwenen. De tent van A. D. uit Zwaagdijk stond op een cam ping in Renesse. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN. TELEFOON 01119-2015 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN 1 BRUIDSAUTO1 VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ERKIEINBUS ROLSTOELVERVOER Al het nieuws van Schouwen-Duivela.id in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: ZZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1