DE HOEVE AAN DE LINGE k f r Muziek en theater tijdens Middernachtsfeest Ouwerkerk Uitwisseling gegevens heffing en invordering belastingen Eerste aanzet voor samenwerking tussen gemeenten en waterschap Expositie in Bewaerschole Optreden Kwintet De Branding Mermaids in Concert zaal in Zierikzee Franse barokmuziek in Hervormde kerk Burgh 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Samenwerking tussen de gemeenten in de regio en het Waterschap Schouwen-Duiveland. Dat is het doel dat waterschap en gemeenten uiteindelijk hopen te bereiken. Als deze samenwerking er komt kan kostenbesparend ge werkt worden en dat is voor inwoners en ingelanden voordeliger. Een eerste aan zet tot die samenwerking is het uitwisselen van gegevens over heffing en invor dering van belastingen, bevolkingsgegevens en kadastrale gegevens. Een en an der komt aan de orde tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland op woensdag 28 augustus. De vergadering wordt gehouden in 's Landskanier en begint 0111 9.00 uur. In de samenwerkingsovereen komst tussen gemeenten en waterschap zoals die aan het algemeen bestuur van het Wa terschap wordt voorgelegd staat het uitwisselen van aller lei gegevens centraal. Het gaat daarbij voorlopig alleen om sa menwerking inzake de bepa ling van de heffingsgrondslag van onroerende goederen en verwerking van kadastrale ge gevens. Kosten Uiteraard is het de bedoeling dat de samenwerking kosten besparend werkt. Voor wat be treft het onroerend goed wor den de kosten van de vijfjaar lijkse hertaxatie in het vervolg Mermaids is een inzichtelijk en grappig verhaal over een moe der die bang is zich te binden, zowel aan mannen als aan om gevingen vanwege de sexuele bewustwording van haar doch ter. Mrs. Flax, gespeeld door Cher, is een excentrieke alleen staande moeder die het nooit ergens lang uithoudt en daar om samen met haar dochters Charlotte (Winona Ryder) en Kate (Christina Ricci) constant verhuist van de ene stad naar de andere. De 'vijftienjarige Charlotte ervaart voor het eerst haar liefde-op-het-eerste gezicht als ze de knappe Joe Pe- retti (Michael Schoeffling) ont moet, die het gezin in hun nieu we huis in East Port, Massa chusetts, welkoni heet. Char lotte kan slechts hopen dat haar drang naar het katholi cisme helpt bij het beheersen van haar hormonen, in ver band met geruchten dat Joe's laatste vriendin de stad is uit gevlucht vanwege een zwanger schap. Mrs. Flax heeft ook sinds een gedeeld door gemeenten en wa terschap. Hetzelfde geldt voor kosten van mutatietaxaties en kosten verbonden aan de af handeling van bezwaar- en be roepsschriften die gericht zijn tegen de waardebepaling van onroerend goed. De overeen komst wordt aangegaan voor de duur van vijf jaar. Rekening Verder op de agenda van de wa terschapsvergadering de reke ning van baten en lasten en ka pitaalsinkomsten en uitgaven. Voor wat betreft de waterkwa- liteitstaak heeft het water schap te maken met een nega tief saldo van liefst 318.000,- Dat heeft volgens het water tijdje een oogje op iemand. De gelukkige is de charmante, so ciabele Lou Landsky (Bob Hos- kins), die eigenaar is van de plaatselijke schoenenzaak. Al vrij snel raken ze intiem be vriend, maar Mrs. Flax wordt afgeschrikt door het feit dat Lou haar en haar dochters voor altijd om zich heen wil hebben, als een echt; gezin. Charlotte is ervan overtuigd dat ze heeft ge zondigd en wel eens het slacht offer zou kunnen kunnen zijn van een onbevlekte bevruch ting, nadat ze voor het eerste Joe heeft gekust. Vlucht Ze neemt het gedrag van haar moeder over door te vluchten. Gelukkig is Lou er om het ge zin weer bij elkaar te brengen en ervoor te zorgen dat ze eens goed met elkaar gaan praten. Op een liefdevolle manier wor den de conflicten, die alle moe ders en dochters en gezinnen moeten doorstaan, opgelost. schap vooral te maken met ho gere kapitaalslasten in ver band met stijging van de rente. Verder is de opbrengst van de verontreinigingsheffing terug gelopen en zijn meer kosten van de technische buitendienst doorberekend. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt voor het nadelig saldo van de waterkwaliteitsbeheers taak te dekken uit de saldi re serve waterkwaliteitsbeheer. Ook voor wat betreft de taak waterkering kampt men met een nadelig saldo maar dit is wel in vergelijking met de be groting teruggelopen. Hetzelf de geldt voor de taken waterbe heersing en het onderhoud van wegen. Voor wat betreft het AMSTERDAM - „Het vrou wengezelschap" is de titel van een foto-expositie die van 16 augustus tot 10 september in het gebouw van de Stichting Amazone aan de Amsterdamse Singel wordt gehouden. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee vertoont zaterdag 17 aug. 20.00 uur zondag 18 aug. 20.00 uur hoofdstukje algemeen wordt gesproken over een batig saldo dat 235.000,- hoger is dan in het voorgaande jaar. Rechtspositie Verder op de agenda van de wasterschaps vergadering vooral zaken die te rpaken met het personeel. Aan het gezel schap van hoofdingelanden wordt een aanvulling op de Rechtstoestandregelingen Wa- terschapspersoneel voorge legd. Ook ter sprake komt de WWV-vervangende uitkering. Ook wordt aandacht gevraagd voor het verbeteren van het zo genaamde Zeekoe-bestand. Achter deze fraaie naam gaat het gezamenlijk computer bestand van de beheerders van waterkeringen in Zeeland schuil. „Gebleken is dat in dit bestand door het uitvoeren van peilingen verkregen gegevens ten gevolgde van programma- fouten niet altijd op de juiste wijze zijn terechtgekomen", al dus het dagelijks bestuur van het waterschap. Gesteld wordt dat een en ander tot verkeerde conclusies kan leiden. „Het is derhalve nood zakelijk dit bestand te corrige ren", aldus het dagelijks be stuur. In totaal vergt het in schakelen van een externe pro grammeur 26.000,-. Van het Waterschap Schouwen-Duive land wordt een bijdrage van 3700,- verwacht. BURGH HAAMSTEDE - Bur gemeester H. Tees van Wester- schouwen verricht vrijdag 30 augustus in de Bewaerschole in Haamstede de opening van de expositie Schouwen aan schouwd Het tijdstip waarop de expositie wordt geopend is 16.00 uur. Schouwen Aanschouwd is een expositie van kaarten, prenten, tekeningen en foto's uit de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. AMSTERDAM - In de Amster damse Hortus Botanicus wordt van 16 t/m 18 augustus een Fuchsia-weekeinde gehouden. De zogenoemde bellenpiant staat dan centraal. De opening is om 19.00 uur. De Hortus is gevestigd aan de Plantage Mid denlaan. AMSTERDAM - Vier onlangs aan de Minerva'Academie Gro ningen afgestudeerde theater vormgevers exposeren hun werk van 15 augustus t/m 15 september in liet Theatermu seum in Amsterdam. Het zijn Carla Kazemier, Sandra de Vries, Bina K9ster en Carin Helsinga. De 'tentoonstelling bestaat uit schetsen, tekenin gen, maquettes en foto's. De composities beginnen met een sterk melodieus thema, on dersteund door ritmepatronen. Daarna krijgt iedere muzikant de gelegenheid het thema zelf te interpreteren en te vertalen in spetterende, rauwe dan wél oorstrelende soli. Kwintet De Branding bestaat uit Harry van der Wékken (saxofoon), Jaap Verseput (saxofoon), Etiënne van Oeveren (gitaar). Bill Hillebrand (bas) en John Muis (drums). Het optreden van de Branding tijdens het Middernachtsfeest in Ouwerkerk begint om- Vrijdag 16 augustus NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.26 uur Kerkepad, toeristi sche routes langs kerken. Van daag: Mechelen. Herh. 16.02 uur Studentenruil (Stu dent Exchange), Disneyfilm. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur De tuin van Eden, na tuurserie. 18.25 uur Kids, 16-delige Cana dese jeugdserie. Afl. 9. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Kerkepad, toeristi sche routes langs kerken. Van daag: Oldambt. 19.47 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.18 uur Hotel Puinzicht (Playing for keeps), Ameri kaanse speelfilm. 22.06 uur Spiegels, praatpro gramma. 22.46 uur Cop rock, Ameri kaanse politieserie. 23.30 uur Opmaat, Jo Ivens be speelt het orgel van de basiliek in Hulst. 23.45 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. Presentatie: Wubbo Ockels. Herh. 17.57 uur Dieren in het wild, natuurdocumentaire serie. Afl.: De prairiewolf en het dik- hoornschaap. 18.42 uur Tik tak, Belgische kleuterserie. 18.53 uur Avonturen van de zwarte hengst, jeugdserie. 19.19 uur én blaffen kan ook, 6-delige serie over 12 hon denrassen. Afl.: De hazewind hond en de Border Collie. 19.32 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 15. 20.00 uur Journaal. uur. Deze avond staat muziek op het programma van J. M. Le- clair, die ooit voor de prins van Oranje optrad en van Elisabeth Jacquet de la Guerre, een van de weinig vrouwelijke compo nisten die bovendien de favo riete musica was van de franse keizer. Ook is werk te horen van Marin Marais, Francois Couperin, de muziekleraar van de kinderen van Louis de 14 e en van J. Ph Rameua. Met het bewind van zonnekoning Louis de 14 begint de bloeiperiode van de Franse barok. Een pe- 20.27 uur Te land, ter zee en in de lucht, j serie behendig heidsspelen. Afl.: Hoog en droog. 21.21 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.22 uur Wielrennen: De Prof ronde van Nederland, verslag van de 5e etappe: Tilburg- Heythuizen. 21.32 uur America funiest ho me video's, thuis-video's gepre senteerd door Bob Saget. 21.56 uur Allo allo, Engelse co medyserie. Afl. 6. 22.26 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport, samen vatting paardesport: CHIO te Rotterdam. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Met de prijs voor ogen, Amerikaanse documen taire serie. Afl. 7. 21.16 uur Zomerjazz bij de NOS: Sidney Bechet John Coltrane, opnamen uit 1958 en 1965. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie. 23.05 uur In guten Handen, Duitse speelfilm. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 168. 18.05 uur Samson. 18.10 uur Haydaze, 12-delige riode die ongeveer honderd jaar zou duren (tot circa 1750). Bloei In de woelige zeventiende eeuw, met zijn Dertigjarige en Tachtigjarige oorlog, brak met de vrede van Munster (1648) een voorlopige periode van rust aan. In dit klimaat kon den kunsten en wetenschappen bloeien. Tbonaangevend in de Europese cultuur waren Italië en Parijs. Lodewijk de Veer- Australische jeugdserie. Afl. 11. 18.35 uur Mooi en meedogen loos (The bold and the beauti ful), Amerikaanse serie. Afl. 230. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen. 19.24 uur Sla je slag, spelpro- gramma gepresenteerd door Geert Hoste. 19.28 uur Programma-over zicht. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Rock in de gevangenis (Jailhouse rock), Amerikaanse speelfilm uit 1957. 22.15 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. 22.25 uur Kunst-zaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur Dame Edna. Dame Edna Everage ontvangt Sir John Mills, Cynthia Payne en Rudolph Nurejev. 23.30 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. Afl.: Cloud nine. 00.20 uur Coda, Myriam van Hee leest voor uit eigen werk. Vandaag: Ze kwam de nachten door BRT 2 19.00 uur Programma van de Socilistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Goden uit het Oos ten, documentaire serie. 20.55 uur Concert. 4e interna tionale Mozart wedstrijd m.m.v. het' Symfonie Orkest van de ORF o.l.v. Michael Gie- len. 21.45 uur Abdijen der Lage Landen, 11-delige documentai re serie. Afl. 7. tiende speelde een centrale rol in het politieke en culturele le ven. Lully en Couperin werden onder zijn bewind benoemd tot hofcomponist. Lodewijk sticht te ook de koninklijke acade mie voor muziek en ballet en richtte ook een eigen orkest op. Hierdoor oefende het muziek leven in de lichtstad een grote aantrekkingskracht uit op mu sici. Kopieën De muziek die vrijdagavond in de Burghse kerk wordt ge speeld was zo'n driehonderd jaar geleden te horen in de hof zalen van de franse vorsten. Voor een zo getrouw mogelijke weergave maken de drie musici (Heidi Erbrich viool, Johannes Boer, viola da gamba en Corin- ne Rieske clavecimbel) gebruik van kopieen van instrumenten uit die Franse barokperiode. Door MIEN VAN 'T SANT 47 'Ik zal je extra verwennen, Koert. Sorry, dat ik me zo'n slechte gastvrouw toon'. En ter wijl ze met de koffie bezig is, over haar schouder: 'Maak ondertussen die twee enve loppen maar open. De éne voor het bureau; de andere voor jezelf'. Nog vlugger dan ze het gezegd heeft, heeft hij de inhoud al nageteld. Dan ze met een nonchalant gebaar in zijn zak stekend: 'Prachtig! Over dat vervelende geld hoeven we het nu niet meer te hebben'. 'Alleen ik moet er nog wel de zorgen over hebben', zegt ze, haar stem wat onze ker. 'Van Aries part heb ik een behoorlijk deel af moeten nemen'. "Ibb je daarover? Als je voorlopig even stopt met je plannen heb je het in no time weer aangezuiverd. De jongen hoeft er trou wens niets van te weten. Hij is tenslotte nog niet meerderjarig. Wat niet weet wat niet deert!' Ze schiet in de laclfr. 'Jij bent er ook een zeg!' 'Hoezo dan?' 'Zopas beweerde je nog dat er aan de inrich ting van mijn huis nog zoveel ontbreekt. Nu 'Ik meende het ook. Maar daarom kun je best even wachten. Tegen het voorjaar begin je dan met nieuwe moed'. Ze schiet opnieuw in de lach. 'Met moed? Ik vond het alleen maar heerlijk. Opwindend zelfs' En vlug opstaand: 'Koert! Nu mijn herinnering aan deze avond. Ik ben zo te rug'. Triomfantelijk staat ze even later met een fles champagne in de kamer. 'Die maken we na de koffie soldaat. Op jouw verder succes in je vak. En op misschien een blijvende vrindschap. Bedenk je maar niet te lang wat mogelijke vernieuwingen aan 'Zon rondom' betreft. Ik kan echt niet tot het voorjaar wachten. O, haast niet te geloven dat jij volgend jaar al mijn overbuurman zult zijn!' Het is half negen, als de kurk met een luide knal van de fles vliegt. Even later parelt het gouden vocht in de ouderwetse glazen. 'Die nooit wegdoen, Diana', waarschuwt Koert haar vóór hij zijn arm uitsteekt om met haar te klinken. Ze knikt vaag; in haar ogen kun je lezen dat zo'n nuchtere opmerking op dit moment al lerminst door haar geapprecieerd wordt. 'Daar ga je dan, Koert!' zegt ze kinderlijk opgewonden. En haar arm door de zijne strengelend: 'Zo moet je champagne met een goede vrind drinken'. Dan zich tegen hem aanvlijend: 'Je hebt me een heerlijke tijd bezorgd, Koert. Een troost voor de da gen, waarop ik je niét zien zal. Ik moet er gewoonweg niet aan denken'. 'Zo is het. Voorlopig heb je je mooie huis, waarvan je nu het zo echt gaat winteren, moet gaan genieten'. 'Toch zal ik je missen. Je weet niet half hoé afschuwelijk eenzaam ik ben. Heel anders dan dat met jou het geval is. Je hebt je werk, dat je doen moét'. Hij houdt het antieke glas nogmaals tegen het haardlicht. „De champagne heeft een verkeerde uitwerking op je, geloof ik. Ben jij nu Diana, de snelvoetige godin van de jacht?' Ze veert op. En baldadig de bloem van haar schouder losmakend steekt ze hem in haar blonde haar. 'Je hebt alweer gelijk. Ik moet er meer van drinken, denk ik. Ik wil van avond vrolijk en gelukkig zijn'. Resoluut pakt ze de fles, vult haar glas en drinkt het achter elkaar uit. 'Heerlijk!' zucht ze. 'Ja, nu ga ik het voelen, Koert. Nu bén ik je snelvoetige Diana'. Ze gaat zo in zichzelf op, dat het haar volko men ontgaat, dat hij zijn glas onaangeroerd heeft gelaten. 'Kom, laten we op de bank gaan zitten. Bij het haardvuur is het nu toch wel érg warm'. Hij voldoet aan haar wens. 'Je zou bij de schouw niets dan tin moeten hebben, Dia na. Van dat mooie, oude tin. Heb je daar echt niets van? Ergens op zolder misschien?' Ze schudt haar hoofd. 'Mijn man hield niet van tin. Wel stik ik in het koper'. OUWERKERK - Muziekliefhebbers en fans van theater kunnen vrijdagnacht 16 augustus in Ouwer kerk hun hart ophalen. Muziek is er van onder ande re kwintet De Branding. Theatersportgezelschap Kiekieris geeft haar visie op werk van Shakespeare en Pinter. Kwintet De Branding is een dit voorjaar opgerichte vijfkoppi ge muziekgroep. De groep werd opgericht op initiatief van drummer John Muis, geen on bekende in de eilandelijke mu ziekwereld. Hij koos voor het samenbrengen van vijf mensen met zeer uiteenlopende muzi kale achtergronden. Grillig Dat heeft, zo zegt de band zelf, geleid tot een verrassend resul taat: een nieuw soort branding op Schouwen-Duiveland. „De Branding is grillig en onvopr- spelbaar, kan bruisen en brie sen maar ook lieflijk kabbe len", aldus de band. De Bran ding improviseert op jazz en blues thema's. streeks 01.00 uur. Het is de be doeling dat het kwintet een uur lang speelt. Ijs en weder dienende wordt in de open lucht gespeeld. Zoals al aangestipt ook theater tijdens het Middernachtsfeest in Ouwerkerk. Theatersportge zelschap Kiekieris heeft spe ciaal voor deze gelegenheid een monoloog uit Shakespeare's King Lear en een korte versie van Harold Pinter's De Kamer ingestudeerd. Beide acts worden bij goed weer buiten gespeeld. Kiekie ris probeert in deze traditiona- le theaterstukken een aantal vertrouwde improvisatietech nieken te gebruiken en door middel van licht- en geluidsef fecten het middernachtelijke gebeuren te verluchtigen. Spe lers voor Kiekieris zijn. Caroli ne Brandenbarg, Janneke van Veeren, Martijn Priemis, Ka ren Verseput, Peter Jansen, Sophie Hendriks en Cobie Kleemans. Improvisatiewedstrijd De regie is in handen van Reint Laan, geassisteerd door Ard Boot die ook het drumwerk verzorgt. Het optreden van Kiekieris begint omstreeks 0.30 uur. De eerste improvisa tiewedstrijd van Kiekieris staat gepland voor vrijdag 20 september in de Concertzaal in Zierikzee. Kwintet De Branding ZIERIKZEE - Zaterdag 17 en zondag 18 augustus wordt in de Concertzaal de film Mermaids gedraaid. De hoofdrollen worden gespeeld door: Cher, Winona Ryder en Bob Hoskins. De film is geregisseerd door Richard Benjamin. De voorstelling begint op beide dagen om 20.00 uur. BURGH - The Rotterdam Consort speelt vrijdag 23 augustus franse barokmuziek in de Nederlands Her vormde kerk in Burgh. Dit optreden begint om 20.15

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4