'Alleen landarbeiders mochten vroeger een volkstuintje huren' Stoommachines in Zierikzee 'Van de bomen en het bos in het wollige ambtelijke taalgebruik' Diefstal strandpalen en rijshout Stichting Nutstuingrondverhuring bestaat 80 jaar Dirk Jeroense over WAO; 'Je voelt je uitgeteld' Karrevrachten aan Middelbugse notities weinig verhelderend J. Dirksen wnd. districts commandant rijkspolitie Diefstal video apparatuur Baldadigheid in Renesse Inbraak woning Politie waarschuwt voor venters DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 NR 24998 Verwachting t/m maandag 19 au WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp, 14 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht noordw. 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht noordw. 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op 06.24, onder 21.03 Maan op 14.46, onder 22.59 Eerste Kwartier: 17 aug. (07.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uitloper van het Azo- renhoog blijft bepalend voor het weer in onze omgeving. Vannacht passeert weliswaar een storing ons land maar deze neemt sterk in bete kenis af zodat er enkele wolkenvel den overblijven. Op een enkele plaats kan er een spatje regen val len. In de vroege ochtend klaart het van het westen uit flink op en moge lijk ontstaan er dan enkele mistban ken. Zodra deze verdwenen zijn krij gen we een dag met aardig wat zon waarbij de temperatuur oploopt tot ongeveer 23 graden. De westelijke wind is matig. DEN HAAG - De opleiding tot ingenieur aan de technische universiteiten in Delft, Twente en Eindhoven kan beperkt blij ven tot de. huidige vier jaar. Dat schrijven de Adviesraad Wetenschaps- en Technologie beleid (AWT) en de Adviesraad Hoger Onderwijs (ARHO) in een gezamenlijke advies dat zij onlangs aan minister Ritzen van onderwijs hebben uitge bracht. SCHARENDIJKE - Op het strand in de gemeente Midden- schouwen nabij de Brouwers- dam werden 35 palen met bij behorend draad uit de grond getrokken en weggehaald. Tevens verwijderden vandalen ongeveer 125 meter rijshout. Allemaal materiaal dat is aan gebracht om te voorkomen dat stukken strand wegspoelen wanneer het zeewater bij vloed erg hoog komt. Het materiaal is van het Waterschap Schou- wen-Duiveland. De schade die werd aangericht bedraagt on geveer 1500 gulden. per seizoen langs alle volks tuintjes om te kijken hoe ze er bij stonden. „Het overgrote deel ligt er altijd prima bij. Maar toch kun je aan de tuinen zien of mensen hele dagen tijd hebben om er in te werken of dat ze dat alleen in het week end en 's avonds kunnen doen. De geldprijzen varieëren van 35 tot 10 gulden. Vervolg van pag. 1 ZIERIKZEESCHEI nieuwsbode! Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen 'zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-18551. 62 cent per mm; succes ses" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen 2ijn exclusief 6% B.T.W. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 ZIERIKZEE - Je ziet het helemaal voor je. De crème de la crème van de Zeeuwse welzijnswereld zit in een 'gelieve niet te roken'-ruimte in het Middelburgse Abdij-complex de nota Als het tij verloopt te formu leren. En jawel hoor, na menig vergaderuurtje is de doelstelling op papier gezet: „het verkennen, signa leren, initiëren en activeren, alsmede informeren omtrent beleidsrelevante ontwikkelingen". De jour nalistieke komkommertijd nodigt uit tot een rondje wollig taalgebruik. Dagelijks produceren politiek en ambtelijk Middelburg een overdosis aan beleidsnotities. De enorme productiedrift moet debet zijn aan de dalende pa- pierprijs; het vraag en aanbod verhaal. En wie zich eens se rieus verdiept in de materie, die aan het hagelwitte papier wordt toevertrouwd, dreigt een acute aanval van zelfonder- schatting op te lopen. Immers het gemiddelde ambte lijke stuk is niet te volgen. De intentie is voor een redelijk er varen iemand wel uit de brei te halen, maar waag je niet aan het letterlijk absorberen van de zo creatief vormgegeven zin nen. De tijd, dat alleen het wel zijnswerk kreten als concept versie, middenstructuur en eindplaatje hanteerde ligt al ver achter ons. Iedere zichzelf respecterende ambtenaar is de kunst van het omslachtig for muleren meester. Streefmodel Een aardige zin in het eerder genoemde rapport is ook: ,,In dit opzicht menen wij dan ook dat het beter is de voorstellen te blijven zien in het licht van een dynamisch streefmodel en niet als een eindplaatje, dat langere tijd onveranderlijk kan blijven". Dynamisch streefmodel? Eindplaatje? En zo moet er nog het een en ander in de structuur gewijzigd wor den. Wat te denken van de ef fectuering van ontstrengeling en succesievelijke invoering van evaluatie-technieken". Maar zoals gezegd, het zijn niet langer de welzijnsmensen, die patent hebben op wollig taal gebruik. De Stichting voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw heeft geld nodig voor een proef, die ze gestart is. De secretaris van de club for muleert het alsvolgt aan gede puteerde staten:,,De noodzaak voor continuiteit van de lopen de proef, alsmede de urgentie van meer praktijkonderzoek in Zeeland op het gebied van landbouw/waterbeheersing/ milieu rechtvaardigen naar de mening van onze commissie de voortzetting van het subsidie beleid in deze". Met andere woorden: We doen belangrijk werk, steek ons nog wat geld toe. Kritiek om die onteering van de op zich goed formuleerbare Nederlandse taal is volkomen terecht. Het omslachtig neer zetten van op zich éénvoudige zaken draagt niet bij aan een heldere vergadercultuur (weer zo'n woord). Het maakt het buitenstaanders zo goed als on mogelijk om betrokken te wor den bij het onderwerp. Ook de politiek heeft niet de tijd om de karrevracht aan notities se rieus in te zien. De taal wordt tegenwoordig ook steeds vaker gebruikt om harde maatregelen te verbloe men. Afvloeien klinkt heel wat aardiger, dan op straat zetten. En nivelleren komt heel wat beter over dan salaris inleve ren. En zo zijn er nog prachtig klinkende woorden als opscho nen, afslanken en amoveren (slopen). Het klinkt allemaal fantastisch, maar het zal je maar overkomen. Mitsen en maren Thai als een mogelijkheid om pijnlijke boodschappen te ver bloemen dus. Ook een zeer be denkelijke wijze van besturen. Iedereen weet, dat het bedrij ven van politiek een mitsen en maren-verhaal is. Continue af wegen van belangen, waarin zorgvuldige formulering op zijn plaats is. Maar het ver zandt in een taalgebruik, dat niet langer te volgen is. En de stelling, dat zelfs direct- betrokkenen af en toe in de ogen zullen wrijven, is niet zo ondenkbaar. Met het doorspitten van deel- notities, concept-plannen en beleids-ontwerpen bekruipt menig lezer bij tijd en wijle het gevoel dat een niet onbelang rijke groep ambtenaren zich zelf aan het werk houdt. En wanneer een wat kordate mi nister in de openbaarheid het nut van een omvangrijk ambte narenapparaat in twijfel trekt, breekt de paniek uit bij de mi nisteries en de provinciale en lokale ambtenarij. Gelukkig is zo'n uitspraak dan toch weer goed voor een grootscheeps on derzoek, waarmee vele mensja ren zijn gemoeid. De vicieuze cirkel? Conclusie? In het kader van de bestuurlijke cultuur is het ini tiëren en motiveren van een in terne zelfstudie, mede gelet op de financiële consequenties van deze cultuur en de daaruit voortvloeiende soms niet rele vante eindconclusies, ver woord in diverse notities, een zeer verdedigbaar initiatief, dat het rechtvaardigt om finan ciële middelen te onttrekken uit de daarvoor bestemde fond sen. Wenst u een vertaling: trek eens wat geld uit om het kaf van het koren te scheiden. MIDDELBURG - Met ingang van 1 september is J. C. H. F. M. Dirksen uit Heerlen be noemd tot hoofd algemene dienst en waarnemend dis trictscommandant van de Rijkspolitie Zeeland. Dirksen volgt overste M. A. C. Mathijs- sen op. Dirksen begon zijn politieloop baan als agent bij de gemeente politie in Utrecht. Via de ge meentepolitie in Almelo werd hij docent van de politie- opleidingsschool in Lochem. Na zijn studie aan de Neder landse Politie Academie in Apeldoorn werkte Dirksen ge ruime tijd als hoofdinspecteur bij de gemeentepolitie in Bre da. Vervolgens werd hij ad junct-directeur en hoofd-oplei- ding van de politieschool in Heerlen, waarvan hij laatste vijf jaar directeur was. wel ingaan op het aanbod. In middels waren vele maanden verstreken". In 1912 kon de verhuur van grond dan beginnen. .Uit een lijst van 20 gegadigden koos de stichting negen landarbeiders die voor 30 cent per roe een volkstuintje kregen toegewe zen. In de oude notulen staat in keurig handschrift genoteerd wie dat waren. Krijger, Quist, Kloet, Van Dongen en andere typisch Zierikzeese namen. Na een jaar kon de stichting nog zes landarbeiders een ple zier doen doordat men een tweede stuk grond kon kopen langs de Weg naar de Val, Tbch bleef de wachtlijst met gega digden bestaan en werd steeds groter. In 1917 kreeg de stich ting een anonieme brief waarin werd gevraagd de tuinpercelen te splitsen omdat de volkstuin- huurders rijk zouden worden van de opbrengst van hun volkstuin. ,,De groenten die men verbouwde werden vaak op de markt of via groentehan delaren verkocht". De stichting besloot aan de anonieme sugesstie tegemoet te komen. Wanneer iemand zijn tuin opzegde werd die gesplitst en aan twee nieuwe huurders toegewezen. Later werden de tuinen nog verder verkleind. In de dertiger jaren liet men ook het principe varen dat alleen aan landarbeiders mocht wor den verhuurd. Ondanks én door al deze maatregelen bleef tot voor drie jaar een wacht lijst van potentiële huurders bestaan. Ongeveer 20 jaar geleden, toen de stichting wat meer geld in kas kreeg doordat de lening voor de aankoop van de grond was afgelost, begon men met het jaarlijks uitloven van geld prijzen voor de mooiste tuinen. De bestuursleden met een agrarische- of tuinbouw ach tergrond liepen drie a vier keer HILVERSUM - Tijdsein, de ac tualiteitenrubriek van de-EO, besteedt donderdagavond aan dacht aan onder meer de her denking van de slachtoffers van de Jappenkampen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Tijd sein gaat vooral in op de span ningen die tussen deze slacht offers en premier Lubbers zijn ontstaan na het bezoek van de Japanse premier Kaifu aan ons land. ZIERIKZEE - De heer B. uit het Limburgse Panningen werd dinsdag zo geboeid door de oude stoommachines die op het Havenplein te Zierikzee stonden opgesteld dat hij zijn tas met video-apparatuur even uit het oog verloor. Hij had de tas naast zich neer gezet op straat. Tben hij de spullen weer wilde pakken ble ken ze gestolen te zijn. De ap paratuur vertegenwoordigde een waarde van enkele duizen den guldens. Door de herverkaveling na de watersnoodramp werden de volkstuinen na 1953 verplaatst naar het gebied langs de Emil Sandströmweg nabij het zie kenhuis in Zierikzee. Daar lig gen momenteel 66 tuinen met een gemiddelde grootte van vijf are. Zij worden verhuurd voor 30 tot 45 gulden per jaar. Volgens de heer Van de Zande zijn de huurders voornamelijk mensen van 40 jaar en ouder. ,,Bij twintigers en dertigers bestaat tegenwoordig bijna geen belangstelling meer om een volkstuin te huren". Dat heeft niet alleen tot gevolg dat de wachtlijst is verdwenen, er staan ook twee tuinen onge bruikt. De voorzitter wijt die verminderde belangstelling aan de welvaart van tegen woordig. ,,Als je een tuin hebt moet je alle groenten die je ver bouwt ook schoonmaken en klaarmaken. Tferwijl het tegen woordig allemaal, zomer en winter, kant en klaar in de winkel ligt". Hij ziet de toe komst van de volktuinverhu- ring door die veranderende mentaliteit een beetje zorge lijk tegemoet. „Over 20 30 jaar zou het best eens moeilijk kunnen worden". Tbch is er volgens het bestuur van de stichting Nutstuin grondverhuring alle reden om het 80-jarig bestaan te vieren. „We hebben nog nooit eerder een jubileum gevierd. Bij het 75-jarig bestaan stonden we op het punt dat te doen, maar toen ging het niet door vanwege een sterfgeval". Nu is de jubileumviering ge pland op vrijdag 6 september in het Huis van Nassau. Het he le feest is op poten gezet door enkele volktuinhuurders onder leiding van de heer J. Vermeu- le. Het programma omvat on der meer een optreden van de Zeeuwse troubadour Engel Reingoudt en een tuin-kwis en begint om 19.30 uur. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag hield de politie in het centrum van Renesse vier jongelui aan van wege baldadig gedrag of urine ren op straat. In het kader van het lik-op- stuk-beleid werd hun direct een geldboete opgelegd die va- rieërde van 50 tot 90 g.ulden. OOSTERLAND - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een woning aan de Rijkweg te Oosterland. Dat gebeurde tijdens afwezig heid van de bewoners, de fami lie S. De dieven verschaften zich door middel van braak toegang tot de woning en door zochten alle vertrekken. Zij richtten daarbij voor ongeveer 150 gulden schade aan en maakten veel rommel. Tbt nu toe is niet gebleken dat ze ook spullen meenamen. niet waarschijnlijk. „Werkge vers moeten worden verplicht om maatregelen voor het te gengaan van de werkdruk te treffen" Ook het voornemen om werkgevers van wie relatief veel personeel arbeidsonge schikt wordt te beboeten juicht Jeroense toe. Het zijn echter niet alleen de werkgevers die een taak hebben bij het beteu gelen van het ziekteverzuim. Naleving CAO Ook werknemers hebben hier bij een eigen verantwoorde lijkheid. Zij zouden de werkge ver meer moeten aanzetten op naleving van de CAO-voor- schriften, vindt Jeroense. En ook zelf moeten werknemers zich houden aan de voorschrif ten in de CAO die omwille van hun veiligheid en gezondheid zijn opgesteld. Hete herfst Ofschoon Jeroense ervan uit gaat dat een gedeelte van de kabinetsplannen voor de WAO alsnog wordt teruggedraaid gaat hij zich maandag 19 sep tember samen met de andere FNV-bestuurders in de regio buigen over de acties die de ENV, CNV en MHP vanaf Prinsjesdag (dinsdag 17 sep tember) gaan voeren. Dat het er inderdaad hard aan toe zal daar twijfelt Jeroense niet aan en dat het uiteindelijk uit zal draaien op een kabinetscrisis acht de FNV-man op dit mo ment zeer reëel. ZIERIKZEE - In verband met meldingen die, vooral vanuit de Westhoek, zijn binnengeko men waarschuwt de politie voor een groep mannen die via via illegale verkoop aan de deur en op straat mensen tracht te bestelen. Het gaat om zuidelijke types die in een auto met een Oost- Europees nummerbord rijden. Volgens een politiewoordvoer der proberen ze via de voor deur mensen af te leiden door kunstbloemen te verkopen, om water te vragen of te vragen of zij even de dokter mogen bel len of een briefje mogen schrij ven. Ondertussen dringen an dere leden van de groep via de achterzijde de woning binnen en stelen spullen uit de keuken of slaapkamer. Vaak ontdek ken mensen pas later dat er wat weg is gehaald. Ook wor den mensen op straat door le den van de groep aangesproken waarna men mee gaat naar de woning. De politie adviseert om direct de voordeur dicht te slaan en naar de achterzijde van zijn huis te gaan wanneer men dergelijke figuren aan de deur krijgt. De politie probeert de groep aan te houden op grond van illegaal venten en diefstal. Maar dat is heel moei lijk omdat ze door allerlei trucs moeilijk te betrappen zijn. ZIERIKZEE - Het is dit jaar precies 80 jaar geleden dat het Zierikzeese Departe ment tot Nut van het Algemeen de stichting Nutstuingrondverhuring oprichtte. De stichting werd gevormd door vijf deftige heren die zich tot de elite van Zie rikzee mochten rekenen. Via het Departement tot Nut van het Algemeen deden zij aan liefdadigheid. De Nutstuingrondverhuring was bedoeld voor landarbei ders die geen eigen stukje grond hadden. Want dat was in het begin van deze eeuw voor die bevolkingsgroep noodzakelijk om aan voldoende voedsel te ko men. Stichting Nutstuingrondverhuur; vroeger alleen verhuur aan landarbeiders. (Foto: Joop van Houdt). „Ze verbouwden er vooral aardappelen. Want landarbei ders aten dagelijks aardappe len met aardappelen en aard appelen toe", aldus de huidige voorzitter van de stichting Nutstuingrondverhuring H. J. van de Zande uit Zierikzee. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan is hij in oude stich tingspapieren gedoken. De no tulen waarin alleen de jaren 1940 en 1953 ontbreken. Het eerste reglement dat al kant en klaar was voor het toenmalige bestuur onder voorzitterschap van mr J. P. Cau nog maar een stuk grond had gekocht. „Dat kwam omdat men zeven gem et oude maat) grond wilde kopen aan de Kadeweg in Zierikzee. Dat was in het ge bied waar nu plan West is. Maar de eigenaar van die grond, ene heer Aalbrechtse, vroeg daar 9100 gulden voor en dat vond het stichtingsbestuur veel te veel. Men plaatste daar- om eerst nog een advertentie in de hoop ergens anders grond te kunnen kopen. Tben dat ook geen soelaas bood moest men ZIERIKZEE - ,.Die hebben zeker nog nooit van het milieu gehoordreageerde een van de bezoe kers op het Zierikzeese Havenplein spontaan toen de stoommachines met grote rookpluimen het centrvm binnen reden. Afgelopen dinsdag bracht een aantal stoommachines een bezoek aan Zierik zee. De groep, veelal Engelse, hobbyisten was op doorreis naar Hellevoetsluis, waar de stoomdagen voorde deur staan. De stoommachines, groot en klein, vormden een publiekstrekker van de eerste orde. Een samensmelting van stoompluimen, nostalgie, techniek en fraai opgepoetste machine rieën. (Foto: Joop van Houdt). A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3