Bewoners Bruse Molenstraat eensgezind voor rooien bomen Dirk Jeroense over WAO: „Je voelt je uitgeteld" DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 3265 ft c Q O Open dag in nieuwe ZWN-stalling n u ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE de „In het buitenland zijn drie mensen voor wat hier met twee man moet worden gedaan 14 Veel klachten over illegale recreanten Ook voor deskundig slaapadvies naar Zonnemaire? Jazeker!! ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24998 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ,,'t Is hartstikke gevaarlijk. Je breekt je benen over schuine tegels BRUINISSE - De bewoners van de Molenstraat in Bruinisse hebben zich tijdens Je hoorzitting in het Bruse gemeentehuis massaal uitgesproken voor het rooien van de bomen in hun straat. Een tegenvaller voor het college van burgemeester en wethouders, want haar voorkeur ging uit naar reconstructie van de straat met behoud van de huidige bomenrij. „Ze moeten gewoon weg. Die bomen horen in een park en niet in een straat", aldus één van de bewoners. De Molenstraat in Bruinisse is hërd aan een opknapbeurt toe. Het plaveisel ligt er rommelig bij. Als het regent komen er flinke plassen in de straat te staan en de wijze waarop het trottoir langs de straat erbij ligt is de bewoners, zo bleek tij dens de hoorzitting, een doorn in het oog. Verkeersveiligheid Verder klagen de bewoners van de Brusë straat over veel te hard rijdend verkeer. De straat wordt volgens de bewoners ge zien als een soort racebaan, ,,'t Is onvoorstelbaar", stelde Au- ke Wiebrens. „Ze komen al met een flinke vaart aan en dan tjoep d'n bocht in. Leg daar maar een flinke drempel. Dan is het zo over". Zover wil het college echter niet gaan. Aan de bewoners van de Molenstraat werden twee plannen voorgelegd. In plan A wordt uitgegaan van het aanleggen van parkeerstro- ken afwisselend ter linker- en ter rechterzijde. Die par- keerstroken zouden dan ge markeerd moeten worden met nieuw te planten bomen. „De snelheid moet naar bene den, maar de Molenstraat moet wel rijdbaar blijven", aldus technisch ambtenaar M. van Zetten in een korte toelichting op de plannen. Door de par keervakken afwisselend links en rechts in te tekenen hoopt de gemeente het aanzicht van de straat zodanig te veranderen dat automobilisten minder snel geneigd zullen zijn om hard te rijden. „Nu is de Molenstraat een lan ge en rechte weg. Door die par keervakken en het planten van te veranderen. Door die bomen wordt het doorzicht ook min der", legde Van Zetten uit. Ver der, zo stelde hij, is het de be doeling dat de kruising Molen straat/Dreef/Pad anders, over zichtelijker, wordt ingedeeld. Dreef en Molenstraat moeten als het ware in elkaar gaan overlopen. Dat kan gereali seerd worden door een bepaal de manier van bestraten en het iets verleggen van de bocht. De flauwe bocht in de Molenstraat ter hoogte van de Dreef zou iets verscherpt kunnen worden, ook weer met het idee om het lange rechte karakter van de straat te veranderen. Ook de kruising van de Molen straat met de O. F. Weisestraat en de Poststraat wordt aange pakt. Door middel wat na tuursteenkeien wil men probe ren het kruispunt wat meer vorm te geven. Van die ingreep, zo stelt het college in een schriftelijke toelichting op de plannen, moet men echter niet al te veel verwachten. Plan B is voor het overgrote deel iden tiek aan plan A. Het enige ver schil is dat de parkeerstroken in plan B allemaal aan dezelf de kant van de straat geprojec teerd worden. „Het remmend effect van plan B is iets min der", aldus Van Zetten. Bomen Beide plannen werden door het college van b en w in twee vari anten aan de bewoners van de Molenstraat voorgelegd: met of zonder de bestaande bomenrij. Het college zelf geeft de voor keur aan behoud van de be staande bomen. „Ze zijn ka rakteristiek voor de straat en wij willen dat karakteristieke graag behouden", aldus burge meester A. Vogelaar. De bewoners van de Molen straat zijn, zo bleek tijdens de hoorzitting, een heel andere mening toegedaan. Als het aan hen ligt worden de achttien lijsterbessen zo snel mogelijk gerooid, ,,'t Is echt hardstikke gevaarlijk. Je breekt je benen over de schuine tegels", aldus een van de bewoners van de Molenstraat. De trottoirtegels in kwestie liggen zo scheef omdat ze om hoog geduwd worden door de wortels van de bomen. En dat maakt van een trottoir een voetpad met hindernissen. „Met een kinderwagen is het gewoon niet te doen", aldus me vrouw Geelhoed. „En de klei ne mag van mij alleen op de stoep fietsen, maar dat gaat niet. Dan kiept-ie steeds om". Verbreden S. A. Jumelet Azn, ere-burger, oud-wethouder én bewoner van de Molenstraat, deed de sug gestie om als men toch de straat aanpakt meteen het trot toir te verbreden. ,jlk kan nu niet uit de voeten op dat trot toir. En als ik over straat loop, rijden ze de vouwen uit m'n broek", aldus Jumelet. Zijn suggestie, zo liet burge meester burgemeester Voge laar doorschemeren, kan waar schijnlijk niet gehonoreerd worden. Van Zetten: „Als we dat gaan doen wordt de straat te smal. Je hebt toch minstens een rijbaan van 4.20 meter no dig". Ook de opmerking uit de kring van bewoners dat de aan leg van verkeersdrempels wel licht soelaas kan bieden werd door het college afgewimpeld. In de regel, zo werd gesteld, brengt een verkeersdrempel de snelheid van het verkeer wel licht terug maar zorgt tevens voor een toename van de ge luidsoverlast. „De auto's rem men af voor de drempel en trekken daarna weer op. En dat merk je", zo luidde het commentaar. Een verkeers drempel zou verder ook, zo werd gesteld, weieens trillin gen in huizen of mogelijk zelfs scheuren in muren, kunnen veroorzaken. Nieuwe bomen De eindconclusie van de hoor zitting liet niets aan duidelijk heid te wensen over. Als het aan de bewoners ligt hebben de lijsterbessen hun langste tijd gehad. Overigens is het wel de bedoeling dat als de bestaande bomen gerooid worden er nieu we, zij het veel minder, voor in de plaats komen. Welke bomen dat gaan worden is nu nog niet bekend. „We denken aan smal le, opgaande bomen", aldus technisch ambtenaar Van Zet ten. „En we letten er natuur lijk op dat we weer geen bomen planten met wortels die de te gels weer omhoog duwen". de bomen hopen we dat beeld Plan A in kaart gebracht; als de 13 Lijsterbessen verdwijnen komen er zes andere bomen voor terug. BROUWERSHAVEN - Hoe is 't mogelijk, zoiets kan toch niet waar zijn, Hitste door het hoofd van Dirk Jeroense uit Brouwershaven toen hij 14 juli vernam wat het kabinet van plan was met de WAO en de ziektewet. De secretaris van de FNV Schouwen- Duiveland en zelf WAO-er was met stomheid gesla gen toen bekend werd hoe het kabinet de groei van de WAO en het hoge ziekteverzuim wil aanpakken. Niet alleen als vakbondsman maar vooral ook als WAO-er was Jeroense geschokt door de voorstellen van het kabinet om 4,4 miljard te bezuinigen op dit stukje sociale zekerheid. Voor stellen die in Nederland inmid dels tot een storm van protest hebben geleid. In deze storm van kritiek, die nog steeds aan zwelt, is de stem van de WAO- er zelf echter maar heel dun netjes te horen geweest. Afgezien van het feit dat veel mensen die arbeidsongeschikt worden volgens Jeroense lid blijven van de vakbeweging - die met stemverheffing het doodvonnis heeft geveld over deze kabinetsplannen- zijn er nog veel andere WAO-ers die zich in een berustend stilzwij gen hullen. Wellicht bevreesd dat hun kritische houding weer de nodige afkeurende reacties van de buitenwereld opwekt. Anonimiteit Waarschijnlijk ook daarom verkiest een aantal WAO-ers de anonimiteit. Dat die buitenwe reld soms onbarmhartig hard kan oordelen over arbeidson geschikten is niet alleen de er varing van Jeroense. Een paar andere WAO-ers die na veel speurwerk en eindeloos telefo neren voor een interview wor den benaderd geven blijk van dezelfde soort ervaringen. Jeroense: „Alleen van iemand die in een rolstoel rijdt of die een duidelijk zichtbare kwaal heeft, wordt geaccepteerd dat hij in de WAO zit. In andere ge vallen wordt al gauw gezegd waarom werkt die vent niet? Zeker als je als WAO-er ook maar iets onderneemt, al is het alleen maar een beetje in de tuin werken, zijn dergelijke reacties te horen" Mentale dreun Reacties die bij iemand die vol ledig is afgekeurd hard aan ko men. In een land als Neder land, waar het arbeidsethos nog steeds hoog in het vaandel staat, betekent het verlies van arbeid vaak al een forse menta le dreun en als de omgeving daarbij nog eens de houding aanneemt van „weer zo'n profi teur" dan kan dat een extra psychische belasting voor de arbeidsongeschikte zijn en kan dit zijn maatschappelijk isole ment aanzienlijk versterken. Wat het betekent om uit het ar beidsproces te worden gestoten weet Jeroense uit eigen erva ring. In 1981, toen Nederland economisch in het slop geraak te, werd Jeroense van de een op de andere dag ontslagen, om dat zijn werkgever voor hem als uitvoerder geen werk meer had. Dat ontslag werd hem pre cies op zijn eenenvijfstige ver jaardag aangezegd. Jeroen se:,.Zoiets komt na 36 jaar in het baggerbedrijf te hebben ge werkt heel hard aan, vooral ook omdat er eerder geen sig nalen, van een mogelijk ontslag waren gegeven. „De eerste zes maanden zijn verschrikkelijk geweest, ik was er geestelijk kapot van. Dankzij m'n vrouw heb ik het toch gered". Uitgeteld De werkloosheid van Jeroense was niet blijvend. Jeroense ging werken als sjouwerman in de bouw en dat had hij als reu mapatiënt beter niet kunnen doen. De klachten verergerden dusdanig dat Jeroense in 1984 volledig werd afgekeurd. „Je voelt je uitgeteld en ik denk dat dat bij 85% van de WAO-ers het geval is" schat de Brouwse vakbondsman voorzichtig in. Door politiek actief te zijn en zich in te zetten voor de FNV (in het bijzonder de Bouw en Houtbond) voorkwam Jeroen se dat hij na zijn afkeuring in een zwart gat viel. En dat wordt hem niet door iedereen in dank afgenomen, getuige de opmerkingen die hij soms naar zijn hoofd geslingerd krijgt. De in juli bekend geworden ka binetsplannen voor de aanpak van de WAO en de ziektewet hebben hem als WAO-er én als vaknbondsman met stomheid geslagen. Er werd weliswaar al geruime tijd gesproken over het koste wat kost terugdrin gen van het ziekteverzuim maar dat een man als Wim Kok, ooit FNV-voorzitter- zo ver mee zou gaan dat had Je roense in het geheel niet ver wacht. Stapje terug Onder druk van de algehele verontwaardiging (zeventig procent van de Nederlandse be volking heeft bezwaar tegen deze plannen) lijkt Kok bereid te zijn een stapje terug te doen. De tumultueuze gebeurtenis sen van de afgelopen weken hebben volgens Jeroense nog iets anders aan het licht ge bracht en wel hoe ver de poli tiek afstaat van de mensen. In vakantietijd paniek zaaien met weinig doordachte plannen is geen verstandige zaak. Of het kabinet met deze plan nen ter bestrijding van het ho ge ziekteverzuim op de goede weg is betwijfelt Jeroense dan ook ten zeerste. Voor hem staat vast dat de duur en hoogte van de WAO niet mag worden aan getast voor hen die niet (meer) tot werken in staat zijn.. Je roense is realist genoeg om daarnaast ook te erkennen dat er in sommige gevallen ten on rechte gebruik wordt gemaakt van de WAO. Dat onterecht gebruik maken van de WAO gebeurt zijns in ziens van zowel werknemers als werkgeverszijde. De meer bedrijfsgerichte aanpak van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK) die sinds kort mogelijk is, is zo denkt hij een betere manier om profiteurs buiten de WAO-deur te houden dan het korten op duur en hoogte van de WAO- uitkering. Door deze bedrijfs gerichte aanpak (door zowel artsen als rapporteurs) krijgt de GAK-arts de zieke werkne mers van een en hetzelfde be drijf onder zijn hoede, waar door hij beter in staat zal zijn om te beoordelen of de ziekte voortvloeit uit de situatie op de werkvloer. Werkdruk Het meest essentiële is volgens Jeroense dat de oorzaken van het hoge ziekteverzuim aan het licht worden gebracht. „Nu wordt de oorzaak te eenzijdig bij de werknemer gelegd en is er te weinig aandacht voor werkgevers die de werkdruk almaar verhogen" vindt Je roense. Dat die werkdruk soms absurde vormen aanneemt il lustreert de vakbondsman met een voorbeeld uit de praktijk, waarbij een werknemer meer dan een jaar lang werd ver plicht om zeven dagen (van meer dan tien uur) per week te maken. Jeroense: „Voor het werk dat dat in Nederland met twee man wordt gedaan, zijn in het buitenland drie man no dig". Karin Adelmund van de FNV ging zelfs zo ver om deel name aan het arbeidsproces te vergelijken met het bedrijven van topsport!. Het hoge ziekte verzuim is dan ook de keerzij de van de hoge arbeidsproduc tiviteit hier (Nederland heeft de hoogste arbeidsproduktivi- teit ter wereld). Dat werkgevers daarin op vrij willige basis verandering in zullen brengen acht Jeroense vervolg pagina 3 Zo zult gij hen (de bomen) dan aan hun vruchten kennen. Mattheus Periaden met zon HET WEER Vannacht kans op mistbanken en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Matige westen wind, kracht 3 a 4. JUBILEUM NUTSTUINGROND De Stichting Nutstuingrondverhuring bestaat 80 jaar INGEWIKKELD Het ambtelijk taalgebruik lijkt steeds ingewikkelder te worden. MIDZOMERNACHTFEEST Muziek en theater vormen belangrijke onderdelen van het Midzomernachtfeest in Ouwerkerk. OEFENDUEL De w Bruse Boys won het eerste oefenduel tegen SSV '65. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HAAMSTEDE - Ter gelegenheid van de ingebruik name van de nieuwe ZWN-stalling in Haamstede houdt de nv Streekvervoer Zuidwest-Nederland za terdag 7 september open huis. Dit speelt zich tussen 10.00 en 17.00 uur af in en rondom het nieuwe pand. Belangstellenden wordt tij dens deze dag de gelegenheid geboden om een kijkje te ne men in het nieuwe onderko men van de ZWN-bussen. Ook het materieel van de ZWN krijgt daarbij aandacht. Daar naast is er een presentatie van de organisatie zelf en firma's die nauw met de ZWN samen werken. Voorts geven Veilig Verkeer Nederland, het buurt buscomité en het autobus mu seum Zeeland acte de présence. Vertegenwoordigd zijn ook de afdeling Grevelingen van de RTM-stoomtram, de Delta Ex po en het Rode Kruis, terwijl de vrijwillige brandweer van Westerschouwen enkele de monstraties zal geven. De red dingsbrigade en de Computer Hobby Club (ZWN Heine- noord) zullen eveneens present zijn. Om 10.00 uur opent de heer Po lak het geheel. De brandweer laat om 11.30 uur een staaltje van zijn kunnen zien, hetgeen eveneens gebeurt om 14.30 uur. Rond de klok van vier uur wor den de winnaars van de kleur- wedstrijd bekend gemaakt. Een uurtje later (circa 17.00 uur) wordt de open dag afgeslo ten. Tbr gelegenheid van de inge bruikname van deze nieuwe ZWN-stalling wordt kunnen de reizigers meedoen met een prijsvraag. Daarvoor moeten zes vragen over de ZWN wor den beantwoord. Tijdens de open dag kan de oplossing wor den ingeleverd. RENESSE/BURGH-HAAM- STEDE/SCHARENDIJKE - Vanuit de hele Westhoek ko men bij de politie veel klach ten binnen over illegale re creanten. Campinghouders en particulie ren bellen op om te melden dat ze illegale recreanten hebben gesignaleerd. Vaak staan die in de vrije natuur in de omgeving van een camping en maken van daaruit gebruik van de toilet ten, waterkranen en douches op het kampeerterrein, uiter aard zonder daarvoor te beta len. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie Zierikzee is het voor de politie wegens tijd- en personeelsgebrek on mogelijk om op alle meldingen te reageren en de illegale re creanten allemaal weg te stu ren en te beboeten. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1