Flairck Het Aitos Trio Lusten en lasten Hoe verzin je het! Tineke Schouten Opus One De Wijze Kater Harrie Jekkers Het Folklo- ristich Danstheater DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 NR 24997 7 De groep Flairck treedt in de Concertzaal op met haar programma De Optocht. (Foto: Yasmin Har- greaves). Vrijdag 27 maart Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur Opus One brengt Visions and Voices from a Storyteller, een pro gramma dat overeenkomsten vertoont met de Amerikaanse dansmusical. Carol van Herwijnen (de koniitg) en Paul Röttger (Hans de kater) vervullen de hoofdrollen in het boosaardige sprookje De wijze kater van Herman Heijermans. (Foto: Jan Swinkels). met De Optocht Flairck staat al jaren garant voor wervelende shows vol vro lijke, inventieve muziek, uitge voerd op een enorm uitgebreid instrumentarium. Hun inmid dels karakteristieke stijl kan kortweg aangeduid worden als Flairck-muziek: een eigenzin nige mengeling van folk, klas siek, jazz en pop. Na de uiterst succesvolle toer- nee met De Reünie langs uit verkochte theaters in Neder land en België gaat de groep dit seizoen op pad met De Op tocht, een programma geïnspi reerd op het werk van de be roemde Middeleeuwse schilder bestaande uit: Frank de Groot (viool), Liesbeth Steffens (alt viool) en Koen Schouten (vio loncello). Frank de Groot studeerde aan het Koninklijke Conservato rium te Den Haag bij Isidor La- teiner en Jürgen Kussmaul en voorts bij Ricardo Odnopossof in Stuttgart. Liesbeth Steffens studeerde aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag bij Nobu- ko Imaï en Ferdinand Erblich. In 1987 behaalde zij het diplo ma Uitvoerend Musikus en won daarbij de Nicalaïprijs. Zij vervolgde haar studie in Jeroen Bosch. Met het oog op de hallucinante sfeer die zo kenmerkend is voor diens schilderijen zal Flairck een uiterst spektaculair toneel beeld en een uniek lichtplan la ten ontwei'pen. En dat de mu ziek ook live uitgevoerd weer van onberispelijke CD-kwali- teit zal zijn, is bij Flairck niet meer dan vanzelfsprekend. De Optocht wordt een indruk wekkend theaterconcert, naar ideeën van gitarist/componist en muzikaal leider Erik Visser. Samen met twee Flairck-leden van het eerste uur - broer Hans Visser (gitaar/bas) en multi- fluitist Peter Weekers - en en kele nieuwe jonge musici, waaronder een violiste, zal de illusie gewekt worden dat er Düsseldorf bij Jürgen Kussmaul. Koen Schouten studeerde aan het Koninklijk Conservato rium te Den Haag bij Jean De- croos. Voorts studeerde hij ka mermuziek bij Lev Markiz. Hij is thans solocellist ih het Nieuw Sinfoniëtta Amster dam. Het Aitós Trio werd opgericht in 1987 en maakte twee jaar la ter zijn debuut in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw waar het sindsdien nog regelmatig is te ruggekeerd. Het programma van het Aitos Trio vermeldt werken van o.a. Mozart en Beethoven. Zaterdag 25 januari De Vierschaar, Zierikzee 20.00 uur gedurende de voorstelling een lange stoet van verschillende muzikanten met een karavaan van instrumenten aan oor en oog voorbijtrekt. Kortom, een avontuurlijk au diovisueel gebeuren, waarbij variatie, virtuositeit en spel- plezier de sleutelwoorden zijn. Zaterdag 15 februari Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur Tineke Schouten in haar nieuwe ,,Wan Woemen Sjow". komedie van Peter Shaffer met Margreet Blanken, Bea Meulman en René Regel Regie: Andy Daal Lettice is als gids werkzaam in een oud Engels landhuis. Dat heeft van zichzelf zo weinig te bieden, dat Lettice tijdens de rondleidingen haar levendige fantasie laat spreken en er - tot groot enthousiasme van de be zoekers - de meest spannende verhalen bij verzint. Lotte, een functionairs van de Dienst Mo numentenzorg, stelt echter tij dens een controlebezoek vast dat de handelwijze van de fan tasierijke gids onaanvaard baar is en zo wordt Lettice ont slagen. Tbch houden de vrouwen con- musical voor kinderen vanaf 7 jaar van Hetty Heyting door de Stichting Jeugdkome- die Amsterdam muziek: Joop Stokkermans poppen: Feike Boschma duur: ca. 100 minuten, inclusief pauze Gewoontegetrouw is ook de Stichting Jeugdkomedie Am sterdam weer present met een nieuwe musical van 'huis- schrijfster' Hetty Heyting. En gewoontegetrouw draait alles weer om Liesje, het meisje dat eerder al zulke spannende, gek ke en vrolijke dingen beleefde in Kijk naar je eigen en Dat had je gedroomd. Liesje gaat 'dit keer met haar ouders op vakantie naar een heerlijk hotel aan zee. Liesje is blij en droevig tegelijk, want haar vriendje Joep kan niet mee. Het is maar gelukkig dat Liesje zoveel fantasie heeft; ze doet gewoon of Joep met haar meereist. Haar ouders merken er niets van en juist haar gefan taseerde vriendje kan haar uit stekend helpen als zij in een ver vreemd land autopech krij gen. En dat is nog maar het be gin van een reeks dolkomische avonturen Ook Hoe verzin je het! belooft weer een groots opgezet thea- terfeest te worden met toneel, dans, poppen, muziek, liedjes, prachtige decors en kostuums. Zaterdag 22 februari Concertzaal, Zierikzee 15.00 uur met haar wahwoemansjoo Tien Maal Tien Nadat zij in 1989 en in 1990 met veel succes ettelijke tv-shows had gemaakt, keerde Tineke Schouten vorig jaar terug in het theater om daar met alle liefhebbers van de gulle lach haar tweede lustrum te vieren. In haar jubileümshow passe ren allerlei bekende 'tiepetjes' opnieuw de revue in geheel nieuwe sketches. De telefoniste bijvoorbeeld, dié een andere baan heeft gevonden bij'èèh"Ö6- lijn. En natuurlijk worden ook tal van artiesten weer op onna volgbare wijze door Tineke ge parodieerd, van Kate Bush tot Gert Hermien en van Annie Schilder tot Tina Turner Begeleid door een solide kom- bo bezorgt Tineke Schouten u een avond onbezorgd theater- plezier waarbij de lachsalvo's niet van de lucht zijn. Woensdag 18 maart Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur tact, vooral omdt zij een passie voor de schoonheid en drama tiek van het verleden blijken te delen. Dit laatste leidt er zelfs toe, dat zij dramatische gebeur tenissen uit de geschiedenis, met name terechtstellingen, gaan naspelen. En dit doen zij zo levensecht dat het uiteinde lijk uitloopt op een beschuldi ging van poging tot moord. Dat alles toch nog goed afloopt, zal niemand verbazen. Wel de uiterst originele wijze waarop. Lusten en Lasten (van de au teur van Amadeus en Equus) is met recht een fantastisch blij spel: oergeestig, spannend, theatraal en ontroerend. In En geland uitgeroepen tot de beste comedy van 1988 en bekroond met de Evening Standard Dra ma Award. Zaterdag 7 maart Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur met Visions and Voices from a Storyteller Wat vier jaar geleden begon als een enthousiast initiatief is nu al niet meer weg te denken uit de Nederlandse dans- en thea terwereld; Opus One heeft in korte tijd de harten veroverd van een groot dansminnend theaterpubliek. De veelzijdig heid van de groep zal daar ze ker toe hebben bijgedragen. Want naast klassieke dans, jazz- en tapdans wordt er ge zongen en staat het vertellen van een verhaal centraal. Met deze vorm die een nauwe ver wantschap vertoont met die van de Amerikaanse 'dansmu sical', richt Opus One zich steeds nadrukkelijker op een breed familiepubliek. Het afgelopen seizoen bracht dit enthousiaste gezelschap in de Zeeuwse theaters het ge danste sprookje De stukge- danste schoentjes en hetzelfde artistieke team dat hiervoor verantwoordelijk was zal ook weer meewerken aan hun nieuwste produktie. Vissions and Voices from a Sto ryteller is gebaseerd op een aantal fabels en vertellingen van Roald Dahl. Deze onlangs overleden auteur is niet alleen 's werelds nummer één onder de kinderboekenschrijvers, zijn werk is ook razend popu lair onder volwassen lezers. Zijn absurde en griezelige ver halen die getuigen van een schokkende, soms zenuw schokkende originaliteit vor men de basis voor een werve lend, entertainend program ma. van. Herman Heijermans met o.a. Carol van Herwijnen, Paul Röttger, Niek Pancras, Hein van Beem, Hymke de Vries, IJf Blokker. Regie: Fans Boelen. Heijermans schreef ,,De Wijze Kater" een venijnige variant op het bekende sprookje over in Het gelijk van de koffietent Twee seizoenen terug verraste de voormalige zanger van Het Klein Orkest met 2x3 Kwar tier, een sympathiek klein- kunstprogramma waarin Har rie Jekkers liedjes zong en ver halen vertelende, zo ontwape nend en direct dat het leek als of het publiek bij hem thuis op de koffie was. de gelaarsde kat die alle hoge heren te slim af is. Het stuk ging in 1917 in première met de grote Jan Musch in de hoofdrol. Ook in de bewerking van 1991 wordt het hoogst gezeten deel van de samenleving scherp en vooral geestig op de hak geno men door de sprekende kater Hans, die als 'rattenvanger' het hof van de koning van onge dierte zuivert. De kater wordt gespeeld door Paul Röttger, die het vorige seizoen groot succes oogstte als Mozart in de pro- In zijn tweede programma draait Harrie de zaken om en zoekt contact met de basis in een ouderwets Haagse koffie tent. Hij luistert er aandachtig naar de vaste klanten die van achter een 'bakkie leut' moei teloos wereldproblemen als voetbalvandalisme, woning nood, het gat in de ozonlaag en de opvang van Duitse Trabant- vluchtelingen oplossen. Tbgenover dit geluid van 'de ge wone man' schildert Harrie het jachtige leventje van Martijn en Inez, een koppel eigentijdse tweeverdieners, die fout zijn duktie Amadeus. Carol van Herwijnen, dit seizoen ook nog te zien in het blijspel En ik dan?, speelt de dragende rol van de koning. De Wijze Kater is een onver valste toneelklassieker, een speelse, feestelijke voorstel ling, die uitstekend geschikt is om met het hele gezin naar toe te gaan. Woensdag 8 april Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur geweest in de zeventiger jaren toen ze nog idealen hadden. Jekkers koppelt deze twee we relden speels en geestig aan el kaar met milde humor. Hij velt geen oordelen en verkoopt geen boodschappen, maar geeft op een lichtvoetige ma nier wel aan waar hij staatUi- teraard zal Harrie Jekkers naast zijn smeuïge conferences ook een tiental eigen liedjes zingen, die soms hilarisch en vaak ontroerend zijn. Vrijdag 24 april Concertzaal. Zierikzee 20.00 uur. het fouuo/t/sr/sc^ In Langs Europa's heirbanendanst het Folkloritisch Dans theater door nagenoeg heel Noord-, West- en Zuid-Europa. brengt Langs Europa's Heirbanen" In 1992 horen alle grenzen van Europa open te gaan. Maar ei genlijk heeft Europa zich nooit veel aan nationale grenzen ge legen laten liggen. Het Folklo ristisch Danstheater kiest als thema van haar nieuwste pro gramma de vele wegen die 'tus sen Keulen en Parijs' onder meer naar Rome geleid heb ben. Want langs die 'heirbanen' verspreidde zich de specifieke cultuur. De pelgrim die uit Haarlem vertrok naar het Spaanse San tiago de Compostella en daar uit terugkeerde met een jacobs- schelp op de muts. verbond noord en zuid met elkaar. De kruisridders die over land naar Jeruzalem trokken, volgden een vaste route uit Frankijk door Duitsland en de Balkan naar Turkije en van daar, al dan niet over zee, naar het Be loofde Land. Gebaande heirwe- gen lagen er ook al voor de Ro meinen, die doorgestoten wa ren tot Noviomagum (Nijme gen) en Brittannië. Het programma bevond zich bij het ter perse gaan van dit blad nog in een voorbereidend stadium, maar wel was reeds duidelijk langs welke assen het gezelschap zich door het grenzeloze Europa zal gaan be wegen; vanuit nagenoeg geheel Noord-, West- en Zuid-Europa zullen de meest interessante dansvormen worden verwerkt tot een uiterst gevarieerde folklore-avond, gedomineerd door vele kleurrijke kostuums, prachtige live-muziek en - niet te vergeten - het enthousiasme van zo'n 20 dansers en danse ressen. Zaterdag 1 februari Concertzaal. Zierikzee 20.00 uur. Margreet Blanken, Bea Meulman en René Retel in de komedie Lusten en Lasten. Harrie Jekkers brengt in Zierikzee ..het gelijk van de koffietentop de planken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7