'n Los kaartje of toch maar liever 'n theaterabonnement? Agenda theaterseizoen '91/' 92 in Concertzaal Ana-Maria Vera (piano) Heijermans! Partnerkuil Lebbis en Jansen en dat is negen" Chopin Das Land des Lachelns Draken bestaan! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ana Maria Vera, ooit een wonderkind en nu een volwassen vrouw certpianiste speelt Bach, Bartok, Beethoven en Schumann. De jonge pianiste Ana-Maria Vera werd al in haar prilste jeugd door onder meer The Washington Post erkend als een buitengewoon muzikaal ta lent en nu, op een leeftijd van 25 jaar, is zij duidelijk op weg naar een grootse internationa le carrière. De recente samen werking met Riccardo Muti tij dens haar Philadelphia Or- chestra-debuut verrukte het publiek, de critici en de orkest leden. Geboren in Washington uit Ne- derlands-Boliviaanse ouders, studeerde Ana-Maria in de Ver enigde Staten bij wijlen Ylda Novik en bij Leon Fleisher. Zij heeft veelvuldig opgetreden in de VS, Zuid-Amerika en Euro pa, met uitzonderlijke concer ten voor het staatshoofd van Monaco en op het Witte Huis voor president Carter. Recitals op het Festival van Berlijn, het Ambassador Audi torium in Pasadena en het Ken nedy Center in Washington zijn mijlpalen op weg naar haar so- lodebuurt in de grote zaal van met een grote reputatie als con- het Amsterdamse Concertge bouw in 1988. Ook heeft zij concerten gegeven met de meest vooraanstaande symfo nie-orkesten, waaronder het Cleveland Orchestra, het Nati onal Symphony Orchestra, het Deens Radio Orkest en de Boston Pops. Haar recital vermeldt werken van Bach (Vier Duette), Beet hoven (Sechs Bagatellen), Bar- tók (Suite op. 14) en Schumann (Fantasie op. 17 in C gr.t.). Zaterdag 14 december Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. van Frits Lambrechts en Ar thur Japin door het Nederlands Volksto neel met o.a. Frits Lambrechts, Maeve van der Steen, Annette Nij der en Ben Cramer. Regie: Tbn Lutz. Bij volkstoneel denken we al gauw aan de naam Herman Heijermans, en dan vooral aan diens maatschappelijk geladen toneelstukken. Over zijn privé- leven weten we in het algemeen bitter weinig. Tbch valt er juist over dat leven heel wat interes sants te melden. Hij was niet alleen toneel schrijver, maar vóór die tijd ook nog een genadeloos thea terrecensent, die later op zijn beurt door college-critici gena deloos werd neergesabeld. Hei jermans was een welopgevoede bourgeois, maar tegelijk over tuigd lid van de SDAP, en kon uit sociaal-bewogen woede ont ploffen, maar ook uit puur sen timent. Hij was principieel anti-huwelijk, maar wel twin tig jaar getrouwd, zat regelma tig op zwart zaad, maar hing toch graag de 'grand seigneur' uit. Over dit leven vol tegenstellin gen, maar altijd met allure, presenteert het Nederlands Volkstoneel nu een muzikale produktie die op aansprekende en vaak humoristische wijze meer inzicht zal geven in de turbulente handel en wandel van een realistische dromer: Herman Heijermans. Vrijdag 20 december Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. blijspel van Dolf de Vries met o.a. Marijke Merckens, Kees Coolen, Marijke Veuge- lers en Frederik de Groot. Regie: Adriënne Wurpel. Dolf de Vries kreeg het blijspel als het ware met de paplepel ingegoten bij de Haagsche Co- medie, waar o.a. Paul Steenber gen en Bob de Lange zijn leer meesters waren. Tijdens zijn carrière als acteur ontdekte hij de grote voorliefde van het pu bliek voor de society comedy. Maar het schrijven van een aantrekkelijke comedie is moeilijk en goede blijspelaute- zus zijn schaars. Dolf de Vries schreef eerst een twintigtal romans, jeugd- en reisboeken, en regisseerde, schreef en speelde een aantal solo-cabaretproframma's vóór met „2 keer rielksen voor 1 geld" Hans Sibbel (die magere) en Dolf Jansen (die magere met die bril) waren de overduidelij ke winnaars van het Leids Ca baretfestival 1989. Daarnaast pikten zij ook de publieksprijs van het festival nog even mee. Het duo baarde vooral opzien door op drie avonden (voorron de, halve finale en finale) tel kens een vrijwel ander pro gramma te brengen. Ze hadden al genoeg materiaal voor een avondvullend programma en om de .gaatjes te vullen pakten ze er gewoon de laatste krant bij. Want improviseren en spits op de actualiteiten inhaken, dat kunnen de heren. En dat bleek ook uit hun eerste officiële hij zijn ervaren voldoende achtte tot het schrijven van Partnerkuil. Deze ontspannen de comedie behandelt een klas siek thema dat dusdanig hu moristisch en geraffineerd is uitgewerkt, dat het meerdere generaties zal aanspreken. In Partnerkuil maakt u kennis met twee echtparen die zeer met elkaar bevriend zijn. De echtgenoten in beide huwelij ken lijken in sommige opzich ten wel erg veel op elkaar. Als zij van hun werk thuiskomen, zijn ze moe en grijpen naar de krant of willen televisie kij ken. Om haar man wakker te schudden, wendt één van de echtgenotes voor een vriend te hebben. En daarmee beginnen de problemen, want waar haalt ze die vriend zo gauw van daan Vrijdag 22 november Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. theaterprogramma Pas op voor de hond, waarin zij de samen leving op intelligente wijze naar de.strot vlogen met snelle, felle tirades en grappige poli tieke conferences. Daarnaast werden hedendaagse proble men als milieuterrorisme en voordring bejaarden niet uit de weg gegaan. Ook hun nieuwe programma belooft weer een frisse mix te worden van rake woordgrap pen, kolder en venijn, waarbij de actualiteit hoog in het vaan del staat. Daarom kunnen en willen Hans en Dolf ook nog niets over de inhoud zeggen, want achteraf grappen maken over het nieuws is één ding, maar om het nieuws nu al te voorspellen, dat is zelfs voor Lebbis en Jansen wat veel ge vraagd. Zaterdag 30 november Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. Vriend en vijand zijn het er over eens: het gaat goed met Purper. Het grote succes van hun vorige programma Opus 8, waarmee Purper haar tweede lustrum vierde, heeft de groep doen besluiten dit jaar de Vier Mannen Formule niet te wijzi gen en het accent nadrukkelijk te verleggen naar onvervalste kolder. De groep gaat tenslotte het elfde seizoen in en elf is nu eenmaal het zottengetal. Maar ook zonder deze prozaï sche reden is er natuurlijk niets op tegen om in deze barre tijden eens heerlijk een avond onbekommerd te lachen. La chen om vier mannen die de draak met zichzelf en alles en iedereen steken, zonder grof te worden of (bewust) te shocke ren, in nummers met een knip oog en virtuoze samenzang. Immers, het was Purper die in 1980 de close-harmony als thea tervorm herontdekte en deze discipline in tien jaar tot hoge school-niveau uitwerkte; dót niveau zult u vaak en veel ho ren in Purper's negende thea terprogramma. Vrijdag 10 januari Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. ZIERIKZEE - Natuurlijk, wie 'n keertje naar het theater wil kan nog altijd proberen om kort voor de voorstelling een kaartje aan de kassa te kopen. Wie echter zeker wil zijn van een entreebewijs voor een bepaalde voorstelling of wie regelmatig het theater bezoekt doet er goed aan een theaterabonnement te kopen, waarmee men bepaalde voordelen geniet. Zo'n theaterabonnement dat uitgaat van minimaal vier voorstellingen per persoon geeft aanzienlijke kortingen op de entreeprijzen. De abon nementhouder die thuis in alle rust zijn eigen abonnement heeft samengesteld krijgt in ie der geval 10% korting. CJP- houders of de bezitters van een pas 65 kunnen rekenen op een reductie van 20%, terwijl kin deren tot en met 12 jaar een kaartje voor de helft van de prijs kunnen krijgen. Meer kans Wellicht het grootste pluspunt van het theaterabonnement is dat "de abonnementhouder bij grote publiekstrekkers aan zienlijk meer kans op een en treebewijs maakt dan niet abonnementhouders. Deze voorstellingen die vaak snel zijn uitverkocht worden geheel in abonnement doorverkocht. Een ander pré van dit theater- met Reniga Albrink (piano), Jadwiga Sosinka (sopraan) en Gerard Borkus (acteur). Is dit een theatraal concert of èen muzikaal theaterstuk? Ei genlijk iets van beide, want in de voorstelling wordt met mu ziek en acteerwerk een beeld geschetst van leven, werken en nalatenschap van de Pools- Franse componist en pianovir tuoos Frédéric Chopin. Chopin's geniale oeuvre staat uiteraard centraal; er wordt een keuze gemaakt uit zijn bal lades, walsen, etudes, polonai ses en nocturnes. Daarnaast is er een aantal liederen en enke le van de liedbewerkingen die Pauline Viardot-Garcia van sommige van Chopin's mazur ka's vervaardigde. De muziek speelt dus een uiterst promi nente rol, maar wel in een ka- abonnement is dat het niet per soonsgebonden is en ook niet geldt voor één bepaalde loca tie. Abonnementhouders die verhinderd zijn een voorstel ling uit hun abonnement bij te wonen kunnen deze kaart aan familie of vrienden cadeau doen of zo men wil omwisselen voor een andere niet uitver kochte voorstelling. Het abonnement kan worden samengesteld uit voorstellin gen in Zierikzee, Middelburg, Vlissingen of Goes. Zo is de af gelopen jaren een groot gedeel te van de abonnementenkaar- ten voor de Concertzaal op Wal cheren en de Bevelanden ver kocht! Dit kan omdat de Uit- gids alle programma's van de theaters en concertzalen van Zierikzee, Goes, Middelburg en Vlissingen bevat. Woensdag 21 augustus ver schijnt deze nieuwe Uit-gids '91/'92, die gratis verkrijgbaar is bij de VVV-kantoren op Wal cheren, de Bevelanden en der dat de dramatische omlijs- tiifg van de composities vormt. Hierbij wordt geput uit brief en dagboekfragmenten, ro mans, beschrijvingen en getui genissen van tijdgenoten. Twee van Chopin's intieme vriendinnen zullen in dit ver band een overheersende positie innemen. De schrijfster George Sand was jarenlang de maï- tresse van Chopin en bleef ook later bij zijn leven en lijden be trokken. De zangeres en com poniste Pauline Viardot-Garcia was met zowel Chopin als Sand intiem bevriend, maar ook met Liszt, Berlioz en Toergenjev. De driehoek Chpin-Sand-Viar- dot heeft diverse menselijke en artistieke implicaties gehad en een aantal daarvan zullen in deze produktie worden belicht. Zaterdag 12 oktober Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. Schouwen-Duiveland. Diege nen die vorig jaar een theater abonnement aanvroegen krij gen de gids automatisch thuis gestuurd en in Zierikzee wordt de programmabrochure huis aan huis verspreid. Het bestellen van een theater abonnement kan uitsluitend via de in de Uit-gids opgeno men bestelbon. Gold voorgaan de jaren het principe wie het eerste komt die het eerste maalt, dit jaar worden alle in- schrijfbonnen op een grote hoop gelegd, waarna toewij zing van de entreebewijzen in willekeurige volgorde ge schiedt. Vrijdag 23 augustus Zaterdag 12 oktober: Chopin, door Regina Albrink, Jadwiga Sosinka en Gerard Borkus. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 19 oktober: Draken bestaan, kindertheater door Tfeater Taptoe. Aanvang: 15.00 uur. Zaterdag 2 november: Das Land des Lachelns door de Goese Operette Vereniging. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 22 november: blijspel Partnerkuil. Aanvang: 20. 00 uur. Zaterdag 30 november: Caba ret/kleinkunst door Lebbis Jansen. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 14 december: Piano concert door Ana-Maria Vera. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 20 december: Heijer mans door Nederlands Volkstoneel. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 10 januari: caba ret/kleinkunst door Purper. Aanvang: 20.00 uur. van Frans Lehdr door de Goese Operette Vereni ging. Naeerdere successen met opera (Hoffman's Vertellingen) en musical (Show Boat) brengt de Goese Operette Vereniging dit seizoen weer met een echte ro mantische operette-klassieker die zich afspeelt in Wenen en in Peking aan het begin van deze eeuw. Lisa, de mooie dochter van Graaf Mchtenfels, wordt in We nen het hof gemaakt door de huzarenofficier Graaf Gustav von Pottenstein, die haar zelfs ten huwelijk vraagt. Maar Lisa is in de ban geraakt van de Chi nese diplomaat Prins Sou- Chong. Als de prins wordt aan gesteld tot minister-president van zijn land, besluit Lisa hem naar China te volgen. Het geluk van Lisa en Sou- begint men bij Uit in Zeeland met de verwerking van de gere tourneerde bestelbonnen. Telefonisch bestellen van een theaterabonnement is even eens mogelijk en wel tussen maandag 26 augustus tot en met dinsdag 3 september tus sen 09.00 en 17.00 uur en wel via de nummers 01180- 11511 en 01180-38452. Wie geen abonne ment wil kan acht dagen voor een voorstelling (mits die nog niet is uitverkocht), een entree bewijs in de voorverkoop ko pen bij de VVV-Zierikzee aan het Havenpark. Tfelefonisch be stellen is eveneens mogelijk en wel dagelijks tussen 19.00 en 20.00 uur via 01110- 12192. Ook is het mogelijk op de avond van de voorstelling zelf een kaart bij de kassa van de Concertzaal te kopen. De kassa is steeds drie kwartier voor aanvang van de voorstelling geopend. Zaterdag 25 januari in Vier schaar Stadhuis: Aitos Trio. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 1 februari: Folklo ristisch Danstheater. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 15 februari: Flairck. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 februari: Hoe verzin je het, kindertheater door de Stich ting Jeugdkomedie Amster dam. Aanvang:15.00 uur. Zaterdag 7 maart: komedie Lusten en Lasten. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 18 maart: wanwoe- mansjoo Tineke Schouten. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 27 maart: dansmusical Visions and Voices from a sto ryteller door Opus One. Aan vang: 20.00 uur. Woensdag 8 april: toneel De Wijze Kater. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 24 april: caba ret/kleinkunst Harrie Jek kers. Aanvang 20.00 uur. Chong lijkt onverwoestbaar, maar zij worden al snel gecon fronteerd met grote culturele verschillen en vooral de starre Chinese tradities. Lisa beseft dat zij in China nooit als een volwaardige echtgenote van de prins beschouwd zal worden en denkt met weemoed terug aan haar geliefde Wenen. Graaf von Pottenstein, die in middels als niilitair attaché in Peking verblijft, besluit Lisa te helpen naar haar vaderland terug te keren. Maar dat is een voudiger gezegd dan gedaan, want Sou-Chong houdt Lisa in het paleis gevangen Zoals gebruikelijk worden de solistenrollen weer vertolkt door professionele vocalisten: Christiane Bbyl speelt de rol van Lisa en Luc van der Hey- den die van Sou-Chong. Koor en solisten worden muzikaal ondersteund door een ruim 20 man sterk orkest onder leiding van Hans Swinnen. Zaterdag 2 november Concertzaal, Zierikzee 20.00 uur. door Teater Taptoe voor iedereen vanaf 7 jaar duur: ca. 75 minuten, geen pau ze. Draken bestaan, althans dat is de heilige overtuiging van Lina die voor haar klas een spreek beurt houdt over deze bijzon dere dieren. Gewapend met boeken, poppen en allerlei prenten begint ze haar verhaal. En dan komt plots op en achter de klaswand, waarop ze dia's projecteert, een mysterieuze wereld van ridders en draken tot leven en Lina speelt de hoofdrol in een even humo ristisch als spannend verhaal. We maken kennis met de im mer snoepende ridder Ottokar, de boosaardige drakendoder Hildebrand Zilvertand, de mu zikale Kwelegast en het aan doenlijke babydraakje Kroko- potamus, dat oefent voor de 100 meter vuurspuwen voor junio ren. Draken bestaan!" is een vro lijk sprookje waarin het Gent se figurentheater Thptoe poppen- en acteursspel ver mengt in een adefnbenemende enscenering. Voorts zorgen pro jectie, belichting, trucs uit het zwarte theater en ook muziek voor perfect werkende illusio nistische effecten. En mis schien mogen we hier nog aan toevoegen dat niet alleen kin deren met deze voorstelling een heerlijke middag zullen be leven. Voorstelling in het kader van .Branding", de Zeeuwse kin- dercultuurmanifestatie. Zaterdag 19 oktober Concertzaal, Zierikzee 15.00 uur En dat is negen. Zo heet het nieuwe programma van de cabaretgroep Purper. (Foto: Chris-Paul Sta pels). Met Draken bestaan bezorgt het Gentse gezelschap Draken be staan niet alleen kinderen, maar ook hun begeleiders een leuke middag. (Foto: Rudy Gadeyne).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6