:v i Speciale zomereditie Concert Gruysenorgel streeknieuws Poppenbeurs in Dreischor Jeugdige inbrekers kregen hun gereedschap van nachtwaker Diefstallen uit auto's Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Diefstal geldcassette en paspoort STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN 4 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 NR 24997 BURGH - In de serie concerten rond het historische Albertus Gruysenorgel wordt donder dag 15 augustus het laatste concert gegeven door het duo Henny en Nico Blom. Dit ge beurt in de Nederlands Her vormde kerk in Burgh, waar zich het oudste orgel van Schouwen-Duiveland bevindt. De aanvang van het orgel- en spinet concert is 20.00 uur. In het programma is ook plaats ingeruimd voor vierhandig or gelspel, dat in de 19e eeuw erg populair was in met name Duitsland. Behalve werk van Tbmkins en Carlston bevat het programma ook werken van Handel, Joh. Albrechtsberger en P. A. Soler. Een van de hoogtepunten van het concert vormt de bewer king van het eerste deel van Mozarts Eine Kleine Nachtmu- sik. Dit stuk laat zich goed op het orgel vertolken. Dit laatste concert uit de reeks concerten rond het Gruysenorgel wordt afgerond met het Rondo in F- Dur van Bach. Het duo Blom dat dit laatste concert verzorgt speelt sinds oktober '89 quatre-mains en heeft al samen al heel wat keertjes opgetreden. Beiden studeerden aan een conservato rium. Behalve organist, koor dirigent en schoolmusicus is Henny Blom bovendien ook stadsbeiaardier. Nico Blom is behalve organist ook koordiri gent. Twee keer achtereen won hij het orgelconcours (hoogste categorie) in Gorinchem. rJ DREISCHOR - Tijdens de Vlasdag zaterdag 17 augustus in Dreischor wordt in het oude ringdorp wederom een poppenbeurs gehouden in het dorps huis aan de Ring. De poppenbeurs is toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uu. De organisatie van de pop- pênmbeurs 'is in handen van mevrouw A.' van Velzen-Ver- laari en'zij is er ook dit jaar weer in geslaagd een tiental poppenmaaksters naar Drei schor te halen. Tijdens de pop penbeurs zijn niet alleen pop pen te bewonderen maar wor den ook demonstraties van de verschillende technieken om poppen te maken verzorgd. Daarnaast wordt informatie gegeven over bepaalde cursus sen. Wie geïnspireerd wordt door een bezoek aan de pop penbeurs en zich zelf ook aan die hobby wil wagen kan op de poppenbeurs ook terecht voor het benodigde basismateriaal. De collectie poppen omvat zo wel honderd procent stoffen poppen als poppen met zelfge- boetseerde gezichtjes en lede maten. Ook zijn een aantal kle derdrachtpoppen te bewonde ren. De poppenbeurs is een voor de regio vrij unieke ge beurtenis. ZIERIKZEE - De vijf jongeren die in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Westhoek ruim 25 auto's openbraken werden van inbrekersgereedschap voorzien door een nachtwaker van de camping waar zij ver bleven: de heer P. uit Dor drecht. Dat is gebleken uit het onder zoek dat de politie heeft inge steld naar de daders en de ach tergrond van de inbraken. P. werkte gedurende het zomer seizoen op de camping. Drie van vijf jongeren die de inbra ken pleegden kwamen even eens uit Dordrecht. Een van hen A. B. gaf hij P. een gasa- larm revolver in bewaring. En P. voorzag de vijf jongeren van het inbrekersmateriaal waar mee zij aan de Adriaan van der Weijdeweg en de Hogeweg ruim 25 auto's openbraken. Bij huiszoeking in het tijdelijk verblijf van P. in Westerschou- wen trof de politie behalve in brekerswerktuigen ook een ge laden pistool en munitie aan. P. is in verzekerde bewaring ge steld vanwege verboden vuur wapenbezit en uitlokking van misdaden. In het politiebureau te Zierikzee zitten ook nog twee van de vijf jeugdige in brekers vast. De andere drie zijn, nadat ze allen werden voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg, weer in vrijheid gesteld. BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag of maan dag overdag werden aan de Ha- geweg te Bruinisse drie auto's opengebroken. Uit de auto van F. de P. uit Arendonk werd een radio/cas settespeler gestolen. Ook uit de auto's, van de Duitsers B. B. uit Bierefeld en M. L. uit Ade- nau werd de geluidsappara tuur gestolen. 91/364. Ouwerkerk verloor tijdens de laatste wereldoorlog haar trouwe wachter en daar bedoelen we natuurlijk de dorpstoren mee. Bovenstaande foto laat ons de ruïne zien van de kerk en toren in mei 1945. De wijzerplaat ligt op het puin en het haantje, dat boven op de toren stond, werd later tussen het puin gevonden. De luidklok, die in de toren hing werd gelukkig gespaard want die werd al eerder geroofd maar op de grens van de provincie Groningen en Duitsland vastgehouden. De ou de glorie van deze zo unieke dorpstoren is voorgoed voorbij. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. ZIERIKZEE Tie Hof In galerie De Eenhoorn aan het Havenpark wordt met ingang van maandag 19 augustus de eerste avondexpositie gehou den. Het betreft hier werk van Tie Hof uit Burgh-Haamstede, dat tot en met zaterdag 24 augustus in deze Zierikzeese galerie te zien is. De expositie is dagelijks van 16.00 tot 21.00 uur voor het publiek toeganke lijk. DREISCHOR D. J. Zwart De orgelist Dirk Jansz. Zwart geeft donderdag 15 augustus een concert in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. Dit concert, het zevende dit sei zoen, begint om 20.0 uur en be vat werken van Handel, Men delssohn, Guilmant, Widor, Dienel en van de concertgever zelf. BRUINISSE Benoeming Na zijn functie 17 jaar tot tevre denheid te hebben vervuld is aan A. J. Deurloo uit Bruinisse met ingang van 1 september 1991 eervol ontslag verleend als administrateur van de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland. Als opvolger voor de heer Deurloo is benoemd J. Land man uit Kerkwerve. Als gevolg van de personeelwisseling luidt het postadres van de Christelijke Woningbouwver eniging vanaf 1 augustus: Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland, Postbus 121, 4310 AC Bruinisse. SCHARENDIJKE - Uit een bus die geparkeerd stond aan de Noordzijde van de Brou- wersdam werd een geldcasset te gestolen waarin ook een aantal paspoorten zaten. De diefstal vond maandag om ongeveer 13.30 uurplaats. U. J. uit Middenschouwen had zijn bus, van waaruiLhij surfarti kelen verhuurt, aan de Noord zijde van de Brouwersdam neergezet. Op het moment dat het voertuig even onbewaakt stond drongen onbekenden de bus binnen en namen daaruit een geldcassette mee. Behalve enkele honderden honderden guldens aan contant geld zaten daarin ook een aantal paspoor ten van mensen die surfspullen hadden gehuurd. Het is gebrui- Ikelijk dat zij daarbij hun pas poort als borg moeten afgeven. Dirk Janszn. Zwart Het meest verbaasd was ik over de reactie van het publiek na het laatste orgelakkoord. Als één man stond men op. Het applaus klaterde door de kerk. Gezichten knikten lovend. Het applaus duurde aan en ging over in een gescandeerde twee- kwarts maat. Met beide han den aan de balustrade boog de concertgever diep en een goed keurend gemompel ging op toen men zag dat de ovatie werd beloond met een toegift. Een applaus was op z'n plaats, maar zo'n applaus? Ik ben echt geen 'zwart' kijker, maar eer lijk gezegd heb ik Bach's Pre ludium en fuga wel eens stra lender en de Prelude, Fugue et Variation van Franck heel wat jouyeuzer gehoord. En toch zie je mensen genieten en op weg naar huis hoor je zeggen 'Het was prachtig!'. Blijkbaar een geslaagd concert en in zekere zin ook een leerzaam concert. Wat 'heeft' die Zwart dat ande ren die minstens zo goed of zelfs beter spelen niet hebben? Sinds onheuglijke tijden con certeert hij in de kerk van Dreischor. En ook deze zomer gedurende twee maanden weet hij een trouwe, vaste aanhang veel muzikaal plezier te bren gen. Misschien vinden afgestudeer de conservatorium-studenten orgel een avondje Dirk Janszn. Zwart niet de moeite waard. Toch raad ik ze aan eens te gaan luisteren. Deze avond begon hij met een compositie van zichzelf. Op zichzelf echt geen bijzonder stuk, maar het is of de organist een verbindingslijn begint uit te zetten tussen het publiek en de muziek. Het is een psalmva riatie over een herkenbaar lied. Voor iedereen te begrij pen. Al luisterend besef ik dat ook Bach eigenlijk zo werkte. Hij maakte composities over liederen die iedereen toen ken de. Hetzelfde Bach-koraal van daag is dan ook veel afstande lijker. In de bewerking van Psalm 92 hoor je reeds de echte 'Zwart' kenmerken: het be wust ongelijk neerzetten van de akkoorden en het daardoor merkbaar uiten van een inwen dig beleven alsóf de geest op dat moment vaardig over ie mand wordt en die vol vreugde 'in de toetsen grijpt'. Hij speelt het koraal zoals de kerkganger dat zelf ervaart. Hij laat ook horen dat hij als een van de aanwezigen het lied zelf mee beleeft. De organist niet al6 een vertolker van klassieke werken, toevallig op een kerk orgel, maar iemand die in de diepste zin van het woord 'kerk'organist wil zijn en dat laat blijken. Over de invulling kun je an ders denken, maar van het be gin aan heeft hij de luisteraar wel vast en neemt hij met name de gewone" luisteraar aan de hand mee en brengt hem zelfs tot het meebeleven van een aantal werken van Bach. Daar na maakt het concert program ma een draai en mondt uit in een glorieuze terugkeer naar de vertrouwde stijl. Dat gaat via het programmapunt 'Franck' gevolgd door een veel minder diepgaand, maar wel meeslepende finale van de So nate van Guilmant. De herken bare staccatisso-akkoorden klinken vol enthousiasme. Het publiek ziet de organist aan het werk. Het jasje uit, stropdas af en boordje los. Af en toe zwaait er een hand bo ven z'n hoofd en trekt re gistrant Luud Barendrecht een sprintje als hij op de duidelijke hoorbare mondelinge instruc ties snel reageert. Het is alle maal puur en dat er in het en thousiasme van het spel af en toe een toets teveel wordt inge drukt deert geen luisteraar. Het slotstuk is 'van de hand van mijn vader' zoals hij vante- voren had verteld. Op zichzelf is dat een dimensie meer en als geen ander weet hij dan ook de beroemde „Vaste Burght" te vertolken en worden we opge beurd door de stevigheid van de burcht en zwijmelen we bij het middeldeel weg bij de echte Zwartsiaanse akkoorden. De toegift is verrassend. Drie fortissimo-akkoorden klinken en tijdens een wel erg lange rust raakt het publiek in ver warring. De organist bedenkt zich en neemt de klaagpsalm 6 uitmondend in een grootse be werking van Psalm 95. Al ja renlang laat in Dreischor de heer Zwart zien hoe je mensen kunt meenemen naar muziek en brengt hij wellicht meer mensen tot vreugde in muziek dan ivoren toren-organisten met een grote perfectie. Tbch maar eens heengaan. Dirigent Jaap Knuist 'Even de computer uitzetten, hoor!' zegt Jaap Knuist als ik hem op z'n administratiekan toor kom halen voor een be zoek aan een terrasje in Drei schor. De afstand naar dat ter ras is ongeveer een kwart-Ring rond. Met een Spa en een alco holvrij biertje zitten we op een schilderachtig plekje in Drei schor. 'Het valt niet mee de mensen naar dit gat toe te krij gen' zegt Jaap en doelt op de activiteiten van de Stichting Musi Voca waarvan Jaap de geestelijke vader is. 'We orga niseren vier concerten per jaar. Soms gaat het goed, maar soms zijn we dolblij dat we gemeen telijke subsidie hebben. We richten ons op het publiek van Schouwen-Duiveland. En de mensen uit Dreischor? De belangstelling van het eigen publiek is minimaal. Jammer. Jaap wil de inwoners van Dreischor erbij hebben. Ook op zijn kerkkoor. Kerk koor. Tja, dat kerkkoor. Ie mand die helemaal is opge groeid in de wereld van het orkest-wezen en naar eigen zeggen 'helemaal niet zingen kon'. Toch werd hij na de diri geerstok van de Oosterlandse Fanfare ter hand te hebben ge nomen dirigent van een kerk koor. Een kerkkoor .dat meer leden kent dan het gemiddeld aantal kerkgangers in Drei schor. Het begon met 'Daar ruist langs de wolken'. In het begin zei ik (ze hadden twintig maan den stil gelegen): Ik hou het wel even aan de gang tot jullie iemand anders gevonden heb ben'. Dat 'even' is nu tien jaar. Nadien kwamen er ook nog de Brassband Apollo uit Brou wershaven bij en de Kon. Mu ziekvereniging Witte van Haemstede, zodat iemand met vier avonden dirigeeraktivitei- ten per week gerust in het tele foonboek 'dirigent' achter z'n naam mag zetten. Wat is het verschil tussen het dirigeren van een koor en een orkest. 'Een koor is meestal vierstem mig en een orkest heeft meer partijen. Je moet ook de tech niek weten van de instrumen ten. Op een orkest wordt vaak bewuster gewerkt. De leden hebben kennis van het muziek- lezen. Dat is bij een koor an ders. Ik vind het voor mezelf vermoeiender, maar dat komt wellicht omdat ik niet in de koorwereld opgegroeid ben. De mensen komen ook veel meer voor de gezelligheid. Vooral de sopraantjes, die kunnen gezel lig babbelen. Bij de alten is dat minder. En mannen heb ik niet zoveel. Ttenoren zijn het ondeu- genste van het hele koor. Via een schriftelijke cursus en wat praktijkbegeleiding kwam de 'gewone' cornet-speler Jaap Jaap Knuist. (Foto: Joop van Houdt). Knuist op het dirigeerpodium te staan. Hebben de leden dat geaccepteerd? 'In het begin zag ik daar tegen op. Maar dat is prima gegaan. Kijk, onder de repetitie ben ik 'de' dirigent, maar na afloop en in de pauze ben ik gewoon een van hen. Sommige mensen begrijpen dat niet goed. Ik kan best wel eens uithalen op de repetitie. Ik ben impulsief en kan aardig moeilijk wezen. Aan de andere kant mogen de leden ook best zeggen waar het op staat maar dan kunnen ze wel iets terug verwachten. Soms gelijk, maar soms ook achteraf. 'Kan iemand zeggen: Jaap, dat tempo neem je veel te vlug?' Jaap knikt. Dat kan best voor komen. Op dat moment neem ik het tempo ook langzamer, maar een paar weken later zit ik weer op 'mijn' tempo. Laatst had ik een orkest-repetitie waarbij iemand weigerde toe te geven dat hij fout zat. Hij bleef maar volhouden dat ik verkeerd was en niet hij. Nou, die heeft na de pauze heel wat riedeltjes alleen moeten spe len. Hij deed het nog ook. Ik had het zelf nooit gedaan. Ik had gezegd: Man, barst! Naar elke repetitie leef ik bewust toe. Je bereidt je muziek voor en je denkt: 'hoe zou die dat op vangen' of hoe zou die zich er uit praten?' Ik ken al mijn mu zikanten bij hun voornamen. Ik weet ook precies wat ze stuk voor stuk aankunnen. Mijn fout is dat ik wel eens een te moeilijk stuk voor ze kies. Maar daar leer je weer van. Ik leef er elke keer weer naar toe en de Brouwse dag? Daar kijk ik echt een jaar naar uit. Groeten uit... Dat is me even een probleem. Drie maal zijn we deze serie be gonnen met een lied over een bepaalde plaats die we bezoch ten. We bezongen de rust van Renesse, de bloesem van Burgh en de poorten van Zierikzee. Nu we de laatste keer deze zo mer in Dreischor aangeland zijn blijkt er geen enkel lied te zijn dat de schoonheid van Dreischor en deszelfs inwoners bezingt. Hier moet iets aan ge daan worden. Streekdichters, dit is uw kans. Wie weet zal het nageslacht nog eens uw woor den in de mond nemen als u nu de pen neemt en uw literaire ader laat stromen en in bloem rijke woorden het mooiste dorp ter aarde, ons Dreischor, bezingt. Stuur het op naar het Noot verband en we zullen het van de ontroerendste noten voorzien. Want een dorp zonder lied, dat kan toch niet? In Dreischor bezochten we een orgelconcert van Dirk Jans- zoon Zwart en op het terrasje -4ian de Ring praatten we in de warme zomerzon met de muzi kaalste zoon van Dreischor: Jaap Knuist. Het betekent het einde van deze speciale vierde lige zomerserie van onze Stich ting tot bevordering van komi sche en kritische noten. Tbt ziens in de volgende jaargang van 'Het Nootverband'. Het affiche Elke donderdagavond in augustus is organist Dirk 'Janszn. Zwart in*Dreischor te beluisteren. Tbegang is 5,- maar pas op er is ook nog een open schaalkollekte aan de uitgang. Aangezien de heer No- tenbaerd slechts nog een dub beltje en een vijf gulden munt bij zich had betekende dat een verdubbeling van de toe gangsprijs. Maar het is voor een goed doel. Wat betreft de aktiviteiten van Musi Voca: op 7 september treedt het 'Lood- senkoor' en Brassband Apollo op. Het loodsenkoor schijnt spectaculair te zijn. De ansichtkaart De laatste muzikale ansicht kaart spreekt eigenlijk van zelf. Jaren geleden was er in Dreischor een koor met een schitterende naam: Streven naar beter. Uit dat koor is het Hervormd Kerkkoor opge richt. Dat was in 1940. Meer dan vijftig jaar geleden. Er is een lied dat meer dan vijftig jaar lang trouw lid is geweest van dit koor: Mevrouw Van der Linde-van der Linde uit de M. P. Moggestraat. Zo'n trouw lid verdient van alle muzikale Schouwen-Duivelandse be langstelling. Uit bewondering sturen we u deze week de muzi kale kaart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5