'Als je dat hoort denk je: wat is het halen dat mijn club dit doet' René Baartse wil wereldreis maken met Batavus bilonet Aanrijding- op kruising Heuvelsweg WAO Duitser rijdt tegen schrikhek WAO-besluit kabinet houdt ook gemoederen in regio- PvdA-kringen danig bezig Verzamelaar van oude fietsen met hulpmotor DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 NR 24997 3 Verwachting t/m zaterdag 17 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 aug. Zon op 06.21, onder 21.07 Maan op 12.14, onder 22.13 15 aug. Zon op 06.22, onder 21.05 Maan op 13.32, onder 22.33 Eerste Kwartier: 17 aug. (07.00) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag wordt het weer grotendeels beheerst door een zwak hogedrukgebied, dat lang zaam over ons land naar het oosten trekt. Er is af en toe zon, maar er ko men ook enkele wolkenvelden. De ze hangen samen met een storing, die over het Engels Kanaal in onze richting trekt. Het blijft echter over wegend droog. De middagtempera- tuur wordt ongeveer 21 graden. De wind is zwak tot matig uit uiteenlo pende, later uit overwegend zuidelij ke richtingen. Woensdag en don derdag zijn de regenkansen groter. KERKWERVE - Op de krui sing Kakkersweelweg/Heu- velsweg bij Kerkwerve vond maandagmorgen een aanrij ding plaats waarbij twee auto's zwaar werden bescha digd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 9.30 uur toen de heer J. van IJ. uit Kerkwerve met zijn personenauto komende vanaf de Kakkersweelweg het kruis punt met de Heuvelsweg over reed. Hij zou daarbij geen voorrang hebben gegeven aan een personenauto bestuurd door mevrouw T. R. uit Brou wershaven die over de Heuvels weg reed. Er onstond een aan rijding waarbij beide auto's zo zwaar wérden beschadigd dat ze moesten worden wegge sleept. Beide bestuurders wer den bij de aanrijding niet noe menswaardig verwond. ZIERIKZEESCHEfêi NIEUWSBODEIÜ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. -Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f .169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Hoeveel socialisten zouden er momenteel arbeidsongeschikt worden van de crisis binnen de PvdA? De WAO dreigt de PvdA de das om te doen. Als er nu verkiezingen zouden zijn, dan zou de partij als een haast lachwekkend kleine fractie overblijven in de Tweede Ka mer. Maar wat te denken van de consequenties voor provin ciale en lokale besturen. Nie mand binnen de PvdA - op welk niveau ook - kan de WAO-problematiek naast zich neerleggen. De landelijke poli tiek bepaalt nog steeds in hoge mate de zetelverdeling in de gemeenteraden. Als het ver lies op gemeentelijk niveau even desastreus zou zijn als het er nu op nationaal niveau uit ziet, is het nog maar de vraag of de PvdA haar vier wethou ders in de regio (Zierikzee, Westerschouwen, Midden- schouwen en Brouwershaven) allemaal op hun zetels kan houden. Nou heeft het eigenlijk nog geen zin om te speculeren over een verkiezing, die nog ver van ons afstaat. Maar de PvdA is ziek en er is alle reden om aan te nemen, dat het om meer dan een griepje alleen gaat. De naderende geforceerde partij top zal dienst moeten doen als gespecialiseerd artsenteam. Er zal een diagnose gesteld moe ten wordep.Eén ding staat buiten kijf, er moet iets gebeu ren. En dat iets zal echt niet één twee drie tot gevolg heb ben, dat de Partij van de Ar beid met een 'gezond-verkla ring' de wintermaanden in zal gaan. Het is in ieder geval te hopen voor democratisch Ne derland, dat de PvdA niet de WAO in hoeft, want iedere par tij (groot of klein) heeft een be langrijke functie in het demo cratisch bestel. Ook de PvdA. Al moet het momenteel voor iedereen - socialist, liberaal of christen-democraat - moeilijk zijn om de huidige WAO-plan- nen uit de PvdA-koker te zien komen. Beterschap AvdW SCHARENDIJKE - In de nacht van zondag op maandag is W. K. uit Aken met zijn auto tegen een schrikhek langs de Rampweg nabij Scharendijke gereden. Het ongeluk gebeurde om on geveer 24.00 uur toen de Duit ser over de Rampweg reed. Naar eigen zeggen moest hij uitwijken voor een tegenligger. Bij die manoeuvre raakte hij met zijn auto van de rijbaan af in de berm langs de weg en kwam tegen een schrikhek tot stilstand. De auto werd daarbij zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. W. K. kwam er zonder noemens waardige verwondingen af. genlijk is de Spartamet van te genwoordig niets nieuws. Het is een heel oud principe". René Baartse heeft vijf van die oude fietsen met hulpmotor in zijn verzameling. De le Poulain uit 1950 is de meest bijzondere. „Dat motortje heb ik in Schie dam op een beurs gekocht. De oude fiets waarop hij nu zit had ik al via een kennis". Een van de grootste wensen van de knutselaar is om nog eens een Berini eitje M-13 op de kop te tikken. „Een van de oudste Ne derlandse motoren. Hij kwam in 1949 op de markt vanuit een fabriek die werd opgericht door ene BErnhard, RInus en Nico. Vandaar de naam Beri ni". Behalve oude fietsen met hulp motoren knapte René Baartse ook allerlei andere oude din gen op. Meubelen, landbouw werktuigen, de VW Kever van zijn moeder en zijn jongste lief de: oude motorfietsen. „Oude dingen vind ik meestal mooi. Vroeger was alles veel origine ler. Ik wou dat ik veel eerder geboren was zodat ik in de tijd had geleefd dat al die dingen werden gemaakt en gebruikt". Maar René Baartse leeft nu. Daarom verzamelt hij oude dingen, brengt ze weer in de originele staat en wil ze vervol gens graag laten zien aan men sen. Daarom wil hij dat zijn verzameling na zijn dood wordt verkocht aan een mu seum. „Het geld dat het op brengt is voor een goed doel. Ik denk voor Greenpeace". Het maken van een grote reis met een oude brommer ziet de Serooskerkenaar ook als een mogelijkheid om mensen dat oude voertuig te laten zien. „Als je met zo'n brommertje rondrijdt kijken de mensen naar je Daarom zou ik er best een wereldreis mee willen ma ken. Dat breekt gelijk de sleur van het dagelijks bestaan". waarvan hij lid is, aan de on derdelen te komen die hij no dig heeft. In en voor zijn schuurtje prijken inmiddels 17 oude brommertjes en fietsen met hulpmotoren waarvan er twee nog moeten worden opge knapt. Het meest bijzondere vindt Re né zijn oudste exemplaren. De fietsen waarop een hulpmotor werd geplaatst. Ze kwamen in 1902 op de markt en verdwenen na 1945 geleidelijk toen de eer ste brommers werden ver kocht. „Die motortjes werden op de fiets bevestigd om te wor den aangezet wanneer men moe was van het fietsen. Als je een handle naar voren zette of een bepaalde versnelling aan zette startte de motor. Dus ei- De Batavus bilonet was ook de brommer'waarmee René zijn hobby zes jaar geleden begon. „Ik werk bij de buitendienst van de gemeente Westerschou wen. Het leek me leuk om een oude brommer te hebben om van Serooskerke naar Burgh- Haamstede op en neer te rijden als het mooi weer was. Daarom kocht ik van een buurjongen voor honderd gulden een Bata vus bilonet uit 1955". Een ding dat nog wel een beetje moest worden opgeknapt. Tben hij daarmee bezig was onstond bij René Baartse een ware pas sie voor oude brommers en fietsen met hulpmotoren. „Ze zijn zo mooi. Veel mooier dan die moderne brommers van te genwoordig waarin al dat kunststof is verwerkt. Vroeger werden alle onderdelen nog ge maakt van metaal en het zat al lemaal zo lekker simpel in el kaar". Een simpelheid die niet direct is te herkennen wanneer een oude brommer in honderden onderdelen uit elkaar ligt in het werkplaatstje van René Baartse achter in de tuin van zijn ouderlijk huis. „Hoe rom meliger het is, hoe beter ik kan werken. Als het zo neerligt kan ik alle onderdelen terugvin den. Wanneer ik opruim ben ik het vervolgens alles kwijt". In de vakantie of wanneer hij 's avonds of in de weekends tijd heeft werkt René Baartse ge durende vele uren aan het op knappen van een 'nieuwe' roestige oude aanwinst. „Eerst knutsel ik tot de motor weer loopt. Dan haal ik het hele frame uit elkaar en vervolgens moet ieder onderdeeltje wor den geschuurd en geplamuurd Rene Baartse, gewapend met pothelm, op een van de fietsen met hulpmotor uit zijn verzameling. (Foto: Joop van Houdt). sinds kort statenlid voor haar partij, vertelt dat zij nogal ge schokt was toen ze voor het eerst van de kabinetsplannen vernam. In eerste instantie wil de het er bij haar nog niet in dat de PvdA-Tweede Kamer fractie geen scherp protest te gen de plannen zou laten ho ren. Pas toen zij besefte dat een veroordeling uitbleef sloeg haar verbazing om in woede. „Dan denk je: wat is het balen dat mijn club dit doet", aldus Ineke Sturm. „Op zich is het natuurlijk niet slecht als het stelsel van sociale voorzienin gen onder de loupe wordt geno men, maar dit is echt veel te eenzijdig. Ik ga er gewoon niet van uit dat er op grote schaal misbruik gemaakt wordt van de WAO. Nee, zoals het er nu ligt moet het gewoon van ta fel". Overigens vindt de PvdA-poli- tica het prima dat een en ander behoorlijk wat stof heeft doen opwaaien. „Die commotie is prima. Het zou helemaal niet zo gek zijn als er binnen de par tij eens flink gediscussieerd zou worden. Op zich ben ik wat dat betreft heel tevreden dat deze kwestie zoveel reacties oproept". Onverdedigbaar G. J. W. van der Salm, PvdA- wethouder van de gemeente Westerschouwen omschrijft de kabinetsplannen als 'niet ver dedigbaar'. Ook hij verbaast zich er niet over dat de kwestie de gemoederen zo bezig houdt. „Het vervelende is alleen dat je als wethouder van een ge meente weinig kunt doen", al dus Van der Salm. De afdeling Westerschouwen van de PvdA, zo blijkt uit een reactie van voorzitter drs. P. J. H. den Hartog, is in ieder geval van plan om wel actie te onder nemen. Hij tekent daarbij aan dat er onder de leden vari de PvdA al veel langer onvrede bestaat over het beleid van de partij.' „Eri daar komt deze WAO-kwestie rui. nog eens bo venop",' aldus Den Hartog. Hij is van mening dat de kabi netsplannen zoals ze er nu lig gen onverwijld van tafel moe ten. „Ik denk dat het terecht is dat er bij veel mensen paniek is ontstaan. Je neemt een stuk ze kerheid van mensen af. Wat dat betreft moeten we denk ik fors aan de rem trekken", aldus Den Hartog. Van de afdeling uit is inmiddels al een brief uitgegaan naar de Tweede Ka merfractie van de PvdA. Uitleggen Verder heeft de afdeling Wes- Ineke.Sturm: ,,Even flink staan foeteren". (Archieffoto). Geen ledenverlies ZIERIKZEE - „Eerst stak ik mijn kop in het zand toen ik het hoorde, inaar een dag later drong het al lemaal tot em door en toen heb ik flink staan foete ren". Dat is de reactie van PvdA-statenlid Ineke Sturm uit Zierikzee op de plannen van het kabinet met betrekking tot de Wet Arbeids ongeschiktheid én de, vrij lauwe, reactie daarop van de PvdA- tweede kamerfractie. De perikelen rond de WAO houden, zo blijkt uit een telefonische rondgang, ook op Schouwen-Duiveland de gemoederen in PvdA- kringen danig bezig te houden. democraten bepaald niet in dank afgenomen. Opiniepeilingen hebben uitge wezen dat als er nu verkiezin gen gehouden zouden worden de PvdA van de huidige 48 ze tels er minder dan de helft zou overhouden. Een niets aan dui delijkheid overlatende aanwij zing voor de PvdA dat het aan beveling verdient zo snel moge lijk de zaken nog eens duchtig door te spreken en met een dui delijk standpunt voor de dag te komen. Bezorgd terschouwen van de PvdA on der meer Tweede Kamerlid John Lilypaly uitgenodigd om samen met een of meerdere col lega's het beleid van de PvdA maar eens uit te komen leggen aan de achterban. „En dan gaat het niet alleen om de WAO, er speelt nog veel meer", aldus Den Hartog. „De lasten druk op de burger dreigt veel te groot te worden, het open baar vervoer wordt duurder en ga zo maar door. Daar moet iets aan gebeuren". De afdeling Brouwershaven, van oudsher een bolwerk van de PvdA, heeft voorzover interim-voorzitter mevrouw M. Klip-Sas bekend nog geen con crete plannen om protest aan te tekeken tegen de kabinetsplan nen én de houding van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Zowel burgemeester L. N. La- bruyère van Brouwershaven, voorzitter van de afdeling Zee land als de Brouwse wethou der L. C. J. B. Losschacoff-de Kanter waren wegens vakantie onbereikbaar voor commen taar. maar men houdt wel een slag om de arm. „Ik heb er eigen lijk geen idee van", aldus D. van der Wekken. Hij hecht er wel aan te melden dat de afde ling Zierikzee van de PvdA zich bezint op stappen. „We gaan zeker als afdeling iets van ons laten horen", aldus Van der Wekken. „Maar wat dat gaat worden is nog niet concreet uitgewerkt. En ik weet dat er in ieder geval op ge westelijk niveau ook over ge- paar wordt. De algemene lijn is toch wel dat men zeer bezorgd is over de hele kwestie". Overigens zegt geen van de on dervraagden op dit moment al te maken hebben gehad met mensen die hun lidmaatchap van de PvdA hebben opgezegd, G. J. W van der Salm: Plan nen niet verdedigbaar". (Ar chieffoto). SEROOSKERKE - Al ruim zes jaar is de 33-jarige René Baartse uit Serooskerke gek van oude fietsen met hulpmotoren. Hij verzamelt ze, knapt ze hele maal op en staat er mee op beurzen of evenementen in de regio. Af en toe maakt René een ritje op een van zijn pronkstukken. Zo ging hij in de afgelopen jaren diverse keren naar Engeland en reed hij een keer naar Oost-Brabant. Daarbij steeds op de origi nele wijze gekleed in een lange leren jas en een ou derwetse pothelm op zijn hoofd. Eigenlijk zou René dat best wat vaker willen doen en dan wat verder wegwillen. „Als ik gesponserd wordt zou ik best een wereldreis willen maken. Met de Batavus bilonet hè. En dan een karretje er achter met een reservebrom mer er op". om de gaatjes van de pitroest weg te werken". Daarna gaat alles in de grondverf, wordt af gelakt en voorzien van de ori ginele biesjes. Het grootste probleem is meestal om goede originele banden te krijgen voor sommi ge brommers. „Bijvoorbeeld Solex banden. Die worden niet meer gemaakt en de meeste ou de Solex banden die nog be staan zijn versleten". Deson danks slaagt de Serooskerke naar er meestal in om via be kenden, beurzen of de vereni ging De Gevleugelde Fiets, D. van der Wekken:Grote be zorgdheid onder de mensen". (Archieffoto). Het kabinet wil het aantal mensen dat in de WAO terecht komt drastisch terugdringen. Voornaamste middel om dat doel te bereiken is het verkor ten van de duur dat men aan spraak kan maken op «een uit kering in het kader van de WAO. Terwijl voorheen een ver blijf in de WAO vrijwel geen beperkingen kende wil men nu de uitkering na anderhalf jaar afhankelijk maken van het ar beidsverleden: Bijstand Vrij vertaald komt het erop neer dat iemand die na een paar jaar werken het ongeluk heeft om geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt te worden verklaard slechts korte tijd een WAO-uitkering krijgt. Vervol gens krijgt de persoon in kwes tie dan een bijstandsuitkering. Een WAO-uitkering is geba seerd op het laatstverdiende loon. Een bijstandsuitkering staat daar volkomen los van en is in veel gevallen veel lager dan de WAO-uitkering. Vlak voor het zomerreces kwam het kabinet met die plannen en in de ogen van de PvdA-stemmers, de achterban, had hun partij toen onmiddel lijk het onaanvaardbaar over die plannen uit moeten spre ken. Het feit dat dat niet ge beurd is wordt de tweede ka merfractie van de sociaal- „De bezorgdheid onder de mensen is groot", concludeert D. van der Wekken, fractie voorzitter van de PvdA-Zierik- zee. Hij wordt, zo zegt hij, als bekend PvdA-politicus in de regio regelmatig aangesproken over de kabinetsplannen en de reactie van de PvdA op die plannen. „Er zijn een hoop le den die het er moeilijk mee hebben", aldus Van der Wek ken. Dat die mensen vervolgens hun vertegenwoordigers in de ver schillende gemeenteraden aan spreken op de kwestie, daar heeft de Zierikzeese PvdA-er geen enkele moeite mee. „Je moet je dan zeker niet ver schuilen achter de landelijke politiek", aldus Van der Wek ken. Hij koppelt daar de op- mekring aan vast dat de ach terban, de mensen die tijdens de verkiezingen op de PvdA stemmen, een dergelijk gedrag ook niet zouden pikken. Voor Van der Wekken persoon lijk zijn de WAO-plannen on aanvaardbaar en hij zal, zo zegt hij, ook niet schromen om rond voor zijn mening uit te komen als daar naar gevraagd wordt. „Nee, ik vind het niet verve lend om mijn eigen partij te be kritiseren en ik denk ook dat de stem van de achterban bij de Tweede Kamerfractie van de PvdA wel degelijk gewicht in de schaal zal leggen. Ik denk dat er zeker naar de basis wordt geluisterd". Te éénzijdig" Ineke Sturm uit Zierikzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3