Illegale lozing Vakbeweging: massale acties tegen WAO-plannen van kabinet Financiële rel in raad Enkhuizen gesust Melding bedrijfsonge vallen schiet tekort 150.000 bezwaarschriften tegen huurverhoging Bussignaleringssysteem voor watersporters Groen Links bezorgd over lot Albanese vluchtelingen Bank over vallen met nepbom Openbaar Ministerie wil aantal bekeuringen quoteren 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - De vakcentrales FNV, CNV en MHP roepen de 1,5 miljoen leden van de aangesloten vak bonden op om op Prinsjesdag, dinsdag 17 september, het werk minstens een uur massaal neer te leggen uit protest tegen de voorgenomen verslechteringen van WAO en Ziektewet. DEN HAAG - Veel bedrijven verzuimen bedrijfson gevallen direct te melden bij de Arbeidsinspectie. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands In stituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) in op dracht van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid. In de week van 7 oktober, als de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer plaatsvin den, houden de bonden acties inclusief stakingen in bedrij ven en instellingen. Het pu bliek mag van die acties geen hinder ondervinden. FNV, CNV en MHP houden op 5 ok tober een grote landelijke ma nifestatie onder het moto „Ge zond werk verzekert beter". Als deze acties geen resultaat hebben, komt het zwaartepunt op de cao-onderhandelingen te liggen. „Als werkgevers niet mee willen werken, praten we over maanden en maanden van arbeidsonrust", aldus CNV- bestuurder A. Westerlaken in Amsterdam op een persconfe rentie van de drie vakcentra les. Intensiteit Vanaf begin september zullen de vakbonden acties tegen de kabinetsplannen organiseren „in intensiteit en omvang oplo pend naar de Algemene Be schouwingen". „Discussies on der werktijd, petities, kantine bijeenkomsten, poortacties, werkonderbrekingen, we zul len alle mogelijkheden gebrui ken. Ook stakingen horen daarbij", aldus Westerlaken. Het is voor het eerst sinds de acties tegen de aantasting van de Ziektewet in 1982 dat de Ne derlandse vakbeweging zo'n grootscheepse actie tegen kabi netsplannen organiseert. De samenwerking tussen FNV, CNV en MHP is uniek te noe men in de geschiedenis van de vakbeweging. De vakcentrales willen met de acties de Tweede Kamer en de werkgevers onder druk zetten. Tbt 17 september zullen de vakcentrales op lan delijk, regionaal en plaatselijk niveau politici duidelijk ma ken dat de kabinetsplannen van tafel moeten. Begin sep tember brengen FNV, CNV en MHP een speciale huis-aan- huiskrant uit („De Nederland Gezond Krant") in een oplage van vijf miljoen exemplaren. Voor de eigen achterban zijn een miljoen pamfletten ge drukt. Uitzondering Het kabinet is van plan om het recht op een wao-uitkering voor werknemers jonger dan 50 jaar te bekorten. (Gedeeltelijk) arbeidsongeschikte werkne mers vallen daardoor na ver loop van tijd terug naar 70 pro cent van het minimumloon. De PvdA wil een uitzondering ma ken voor schrijnende en moei lijk te aanvaarden gevolgen, maar de vakbeweging is daar van niet onder de indruk. Het bekorten van de duur van de wao-uitkering ligt immers nog onverkort op tafel. Het kabinet wil dat zieke werknemers ge durende „enige tijd" 70 pro cent in plaats van 100 procent krijgen doorbetaald. Per ziek melding zouden werknemers één vakantiedag moeten inle veren. Deze maatregelen kun nen werkgevers en werkne mers eventueel in het cao- overleg terugdraaien. Vice-voorzitter K. Adelmund van de FNV verwacht dat er in de Tweede Kamer geen meer derheid zal zijn om de kabi netsplannen te steunen. „De plannen moeten van tafel. Zo simpel is dat. Als dat zou bete kenen dat dan ook het kabinet verdwijnt; het zij zo", aldus Adelmund. Zij maakte maan dag nog eens duidelijk dat het kabinet „principieel niks met werknemersverzekeringen als de wao en de Ziektewet te ma ken heeft". De beoogde „bespa ring" van 4,4 miljard gulden „is geen geld van of voor het kabinet". „De kortingen kun nen wel leiden tot verlaging van de collectieve lastendruk, waardoor er ruimte ontstaat voor lastenverzwaringen. En zo betaalt de werknemer dan twee keer", aldus Adelmund. Verkeerde kant In plaats van steun voor pre ventie, begeleiding en reïnte gratie van zieke en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkne mers „begint het kabinet aan de verkeerde kant van de pro blematiek". De voorgestelde maatregelen zijn bovendien „een schoolvoorbeeld van on behoorlijk bestuur". Werkne mers die altijd wao/aaw-pre- mie hebben betaald, moeten er op kunnen rekenen dat zij in geval van arbeidsongeschikt heid een behoorlijke uitkering krijgen. Geen compromissen' De vakbeweging is niet meer te porren voor compromissen, al dus Adelmund. „Daar zijn we twee jaar lang mee bezig ge weest, maar het kabinet laat zijn oren niet naar de vakbewe ging hangen. We kiezen nu voor de actielijn om hoogte en duur van de wao-uitkering veilig te stellen en de Ziektewet- en va kantierechten", aldus de vice- voorzitter. De vakcentrales en bonden gaan de komende we ken hun actiedraaiboeken opstellen. Zij rekenen op be grip van het publiek voor de acties. Zeker de demonstratie op 5 oktober in Den Haag en de werkonderbreking op Prins jesdag kunnen voor het pu bliek gevolgen hebben, al is het maar in het verkeer. Een opi niepeiling heeft uitgewezen dat 70 procent van de bevol king de kabinetsplannen af wijst.' „We doen dus niet aan een politieke staking, maar ba seren ons op het maatschappe lijk draagvlak", aldus Adel mund. De werkgevers worden nadrukkelijk in de acties be trokken omdat zij verantwoor delijk zijn voor de uitstrom naar Ziektewet en wao. Zeer kwaad De Verbondsraad van het CNV is zeer kwaad over de zwijg zaamheid van de CDA-fractie. „Het is en grof schandaal dat het CDA tot nu toe zo met de schrik is vrijgekomen. Het is een schone taak voor het CNV om in het CDA net zoveel on rust te zaaien als bij de PvdA is gebeurd", aldus CNV- bestuurder Westerlaken. Voor de vakcentrale MHP (middel baar en hoger personeel) is deelname aan de acties een historisch feit, aldus voorzitter G. van Dalen. „Het is voor de MHP uniek dat geen enkele vorm van actie is uitgesloten. Ik verwacht dat onze leden de acties steunen en er zelf een bijdrage aan leveren". De wao- plannen zijn zeker voor mid delbaar en hoger personeel be dreigend omdat zij er zeer fors in inkomen op achteruit zou den gaan. Vanaf 1 januari 1988 moeten werkgevers krachtens de Ar beidsomstandighedenwet be drijfsongevallen zowel melden als registreren. De bedoeling daarvan is de Arbeidsinspectie direct in staat te stellen een on derzoek te plegen naar ernstige ongevallen of ongevallen met grote materiële schade. In de praktijk zijn werkgevers in meerderheid niet bekend met de inhoud van deze wetsbepa ling. Vooral kleinere bedrijven zijn onwetend. Geen motivatie De meeste werkgevers zien de meldingsplicht wel als terecht, Volgens de bond gaat het om een schatting, gebaseerd op ge gevens die zijn verstrekt door de huurcommissies in het land. De bond gaat het er van uit dat het aantal bezwaarschriften nog zal toenemen. De bond heeft de afgelopen maanden de huurders aange moedigd zoveel mogelijk be- maar een aanzienlijk deel daarvan verzuimt desondanks ongevallen te melden. Argu menten daarvoor zijn gelegen in tekortschietende motivatie en kennis alsmede de wens om de vuile was niet buiten te han gen. Het NIA concludeert dat voorlichting over de meldings plicht nodig is voor zowel werkgevers als werknemers. UITHOORN - De brandweer van Uithoorn en twee brand weerploegen uit Amstelveen zijn sinds zondagmiddag half- drie bezig met het blussen van een brand in een opslagloods in Uithoorn. zwaarschriften in te dienen bij de verhuurders. Daarnaast wil de Woonbond de komende we ken zoveel mogelijk protest brieven verzamelen om de huurverhoging alsnog van de baan te krijgen. De bond wil die brieven in september aan bieden aan staatsecretaris Heerma van Volkshuisvesting. Volgens Woonbond AMSTERDAM - Ruim 150.000 individuele huurders hebben inmiddels een officieel bezwaarschrift inge diend tegen de huurverhoging van 5,5 procent die per 1 juli is ingegaan. Dat heeft de Woonbond in Am sterdam bekendgemaakt. WOUDSEND - Watersporters in Woudsend en Osin- gahuizen weten voortaan dat ze voor de brug moeten wachten omdat er een bus in aantocht is. De Friese gedeputeerde J. Walsma heeft in Woudsend het bus signaleringssysteem op de brug in het watersport dorp officieel in gebruik genomen. ENKHUIZEN - De commotie in de gemeenteraad van Enkhuizefi over niet door raadsbesluiten gedek te uitgaven van burgemeester en wethouders lijkt gesust. PvdA-wethouder J. Sandstra-Loots van fi nanciën hield tijdens de raadsvergadering vol dat het college niets te verwijten valt, maar zegde de raad een ruimhartiger overleg toe. Het signaleringssysteem be staat uit een matrixbord met het woord „bus" erop, en is ontwikkeld door de provincie, de Friese Autobus Maatschap pij (FRAM) en de gemeente Wymbritseradiel. Het bord hangt momenteel alleen bij de bruggen van Woudsend en Osingahuizen, maar volgens Walsma heeft een ambtelijke werkgroep inmiddels een lijst van 23 bruggen opgesteld die eveneens in aanmerking ko men voor het systeem. Volgens de gedeputeerde is het bussignaleringssysteem een van de onderdelen om de infra structuur van het openbaar vervoer te verbeteren. Hij ver wacht dan ook dat het systeem ook elders in Nederland zal worden overgenomen. Daar naast kan het worden gezien als service voor de waterspor ter, die nu weet waarom hij de brug nog niet kan passeren. En dat bespaart de brugwachter weer opmerkingen van boze wachtende schippers. Walsma weerlegde de kritiek van de Koninklijke Schippers vereniging Schuttevaêr dat het systeem voor onveilige situa ties en onnodige vertragingen voor de scheepvaart zou zor gen. „Bij gevaarlijke situaties op het water zal de bus moeten blijven wachten tot het scheep vaartverkeer de brug is gepas seerd. Datum Z1ERIKZEE 14 augustus IS augustus ROOMPOT BUITEN 14 augustus 15 augustus BRUINISSE 14 augustus IS augustus WEMELDINGE 14 augustus IS augustus Voor de beoordeling van de si tuatie blijft de brugwachter verantwoordelijk' DEN HAAG - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken moet er bij Italië op aandrin gen dat de honderden Albane se vluchtelingen aldaar een menswaardiger behandeling ondergaan. De parlementa riërs van Groen Links Beckers (Tweede Kamer) en Van Wijn gaarden en De Broek (Eerste Kamer) dringen hier op aan in schriftelijke vragen aan de be windsman. Beckers en haar collega's ma ken zich grote zorgen over de mensonterende omstandighe den waarin de Albenese boot vluchtelingen verkeren. Zij verwijzen onder meer naar het gegeven dat er onvoldoende medische en voedselhulp wordt geboden en dat de vluch telingen niet in staat worden gesteld een asielverzoek in te dienen maar linea recta wor den teruggestuurd naar Alba nië. Hoogwater Laagwafcr tijd stand tijd stand 07.30 177 01.15 - 164 19.40 168 13.25 -118 08.OS 167 01.50 - 160 20.10 164 13.55 -118 05.30 194 11.40 -107 17.50 180 - 06.15 178 00.10 - 160 18.35 170 12.25 -118 07.50 192 01.00 -169 20.00 180 13.10 -126 08.20 181 01.40 - 166 20.35 173 13.50 -127 07.25 201 01.10 -177 19.35 194 13.20 -132 08.05 191 01.50 -172 20.10 188 13.55 -133 ROTTERDAM - Een man heeft maandag bij een bankkantoor aan de Binnenban in Rotter dam-Hoogvliet voor de nodige consternatie gezorgd, door te dreigen met een bom. De man legde op de balie een briefje neer met de mededeling dat er een bom in zijn sporttas zat en dat hij geld wilde. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie kreeg de man en kele duizenden guldens mee. De tas liet hij echter achter in de bank. Omdat een eerste onderzoek door de politie uitwees, dat er best explosieven in de tas kon den zitten werd de Explosieven Opruimingsdienst ingescha keld. Het bankkantoor en de panden ernaast werden ont ruimd en het winkelcentrum werd voor het publiek afgeslo ten. Na enkele uren kwam de EOD tot de conclusie dat de in houd van de tas niet gevaarlijk was. De politie wil in verband met het onderzoek niet zeggen wat er in de tas zat. LEEUWARDEN - Het Open baar Ministerie wil de stort vloed van bekeuringen inzake verkeersovertredingen gaan indammen. Dat zou moeten ge beuren door het vaststellen van een bepaald quotum aan processen-verbaal dat de poli tie mag uitschrijven. Dat staat in het eindrapport van van de werkgroep Verbaliseringsbe- leid Verwerkingscapaciteit Verkeersovertredingen (VVV). Werkgroeplid mr. R. Daver- schot, procureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden en voorzitter van de verkeers- commissie van het OM, wil dat het Openbaar Ministerie meer zeggenschap krijgt over de handhaving van de verkeersre gels door de politie. De politie moet zich volgens hem bezig houden met projectmatige aan pak van verkeerszaken en niet met het meer en meer opmaken van processen-verbaal, aldus Daverschot. In het rapport van de werkgroep VVV wordt ge constateerd dat het aantal ver keersovertredingen in de afge lopen jaren is gestegen. Ook waren minder overtreders be reid een schikkingsvoorstel van de politie te accepteren. Daverschot: „Daardoor kwa men veel zaken bij de rechter terecht, wat we nu proberen te voorkomen." Tevens vermin derde het aantal door officier van justitie en rechters ver werkte zaken. De raadsvergadering boog zich over een brief van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland,' waarin opheldering werd ge vraagd over een aantal ge meentelijke uitgaven en hét budget-recht van de raad nog eens werd toegelicht. Brieven De zeven raadsleden van Enk- huizer Belang, Gemeentebe langen Enkhuizen, RPF, WD en de Vrije Poorter hadden in brieven aan minister Dales van binnenlandse zaken en aan GS hun beklag gedaan over het fi nancieel beleid. Binnen een jaar zou in 15 geval len een bedrag van 3,5 miljoen zijn uitgegeven zonder vooraf gaande toestemming van de raad. Ook achtte het zevental zich op ondemocratische wijze systematisch buiten het ge meentelijke bestuur van Enk huizen geplaatst door de vaste meerderheid van 10 raadsleden van CDA, PvdA en Verenigd Links. Wethouder Sandstra lichtte de niet-collegepartijen toe dat de omstreden uitgaven alle te verantwoorden waren als eindafrekeningen van eer dere raadsbesluiten, bestellin gen onder voorbehoud van goedkeuring door de raad, kleine eenmalige uitgaven of spoedeisende voorzieningen. Wel erkende zij „dat het college wel eens "anders dacht over spoedeisendheid" en dat een enkele bekritiseerde uitgave „geen schoonheidsprijs ver diende". Rapportage De wethouder zegde toe de raad eerder bij uitgaven te zul len betrekken, in overleg met de aangewezen raadscommis sie een systematischer krediet bewaking te zullen hanteren, een regelmatige rapportage aan de raad te verzorgen, ad hoe uitgaven tot een minimum te beperken en het financieel beleid van de gemeente struc tureel in meerjaren-begrotin gen zichtbaar te maken. Hoe wel de niet-collegepartijen in vaak scherpe bewoordingen hun afkeuring over vermeende fouten bleven uitspreken, stemden zij tenslotte in met de beloften van beterschap „om de sfeer in deze raad niet nog verder te verzieken". SCHIEDAM - Alle ruim drie honderd bedrijven en 35 huis houdens in de 's-Gravelandse Polder in Schiedam hebben weer drinkwater. Doodtij: 19 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 RENESSE - Een wellicht niet in geestelijke, maar onmiskenbaar in hoge nood verkerende jongen, gebruikt de Nederlandse Hervormde kerk in Renesse als openbaar toilet. Veel jongeren hebben er zichtbaar moeite mee om een toilet te zoeken. Bosjes, gevels, muurtjes of in dit geval een kerk bie den dan uitkomst. Verboden is het echter wel. De politie schrijft bij constatering direct pias bonnenuit. En daarmee levert een water-crimineel meteen vijftig gulden in op zijn vakantiebud get.En dat zijn tweehonderd kwartjes voor op het schoteltje van de toilet-juffrouw. Maar ja, het is voor de wet nou éénmaal een illegale lozing (foto Joop van Houdt). I i Tot en met 24 augustus Burgh-Haamstede Expositie klederdrachten en mutsen in De Bewaerschole, dagelijks (met uitzondering van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Tijdens braderiedagen ook van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Augustus en september Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Dinsdag 13 augustus Burgh-Haamstede 19.00 uur Lachspektakelshow met Bassie en Adriaan. Dorps huis De Schutse. Voorverkoop adres VW-Burgh-Haamstede. Renesse 15.00-17.00 uur Slagbal met hindernissen. Inschrijven bij VW-Renesse. Woensdag 14 augustus Burgh-Haamstede 19.00 uur Excursie door het slotbos en de Zeepe duinen (in formatie bij WV-Burgh- Haamstede). Renesse 09.00-13.00 uur weekmarkt. Kerkring. 12.00-17.00 uur £eekajakken. Strandpaviljoen De Loze Vis sers. 19.30 uur Theater. Schelpenter rein. Zomeravondconcert. Orgel klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 15 augustus Zierikzee Optreden van circus Renz op parkeerterrein aan Schel- destraat. 15.00 en 19.00 uur Burgh-Haamstede 10.00-17.00 uur Ringpromotie. Gezellige braderie met diverse activiteiten. 14.00-17.00 uur Bodyschmink. Strandpaviljoen De Zwaluw. 19.30 uur Trimloop kinderen (2,5 km). 20.00 uur Trimloop (3,3/6,6 of 9,9 km). Inschrijven bij de kerk. Renesse 19.00-21.00 uur Volleybaltoer nooi. Inschrijven bij WV- Renesse. Strandpaviljoen De Zwaluw. 17.00-19.00 uur Survival rope course. Bij de Kerkring wordt een touwcircuit uitgezet. Vrijdag 16 augustus Zierikzee Optreden van circus Renz op parkeerterrein aan Schei destraat. 15.00 en 19.00 uur. Renesse 12.00-17.00 uur Zeekajakken. Strandpaviljoen De Zwaluw. 17.00-21.00 uur Avondmarkt. Kerkring. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Op de Ring. Vanaf 21.00 uur. Zaterdag 17 augustus Renesse 999-puntenspel. Kerkring. Van af 14.00 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. 10.00 uur. Zondag 18 augustus Renesse 12.00-14.00/15.00-17.00 uur Strandspelen. Strandpaviljoen De Branding. Maandag 19 augustus Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Renesse Spelspektakel (leeftijd t/m 12 jaar). Schelpenterrein. 17.00- 21.00 uur. Dinsdag 20 augustus Zierikzee Optredens The English Brass Group. Om 12.00 en 16.00 uur bij muziektent, om 20.00 uur in de Concertzaal. Renesse 15.00-17.00 uur Waterlijnbal. Inschrijven bij VW-Renesse. Strand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2