'Fruitgaardregeling verworden tot sluipweg recreatieontwikkelingen' Nieuw theaterprogramma van Uit op Schouwen-Duiveland DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Strafvervolging gevraagd in Zeeuwse b elast ingaf faire 5 U ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE tJ Ook voor kantoorprojekten bellen naar Zonnemaire? Jazeker!! Twaalf bezwaarschriften tegen ontwerp-bestemmingsplan Lagezoom Programma met variatie én enkele grote namen Toerist valt van viaduct J ■p ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24997 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- wen besteedt in het ontwerp-bestemmingsplan La gezoom onvoldoende aandacht aan het Natuurbe leidsplan, het streekplan én het Zeeuws Milieube leidsplan Kerend Tij. Dat stelt de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, mede namens de Zeeuwse Milieu Federatie, in haar bezwaarschrift tegen genoemd ontwerp bestemmingsplan. Alles bij elkaar zijn twaalf bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan binnengekomen. In zijn algemeenheid stelt de Natuur- en Vogelwacht dat de gemeente Westerschouwen zich in het bestemmingsplan Lage zoom te weinig gelegen laat lig gen aan de beleidsvisie van zo wel rijk als provincie met be trekking tot het gebied in kwestie. Eigenlijk, zo stelt de Natuur- en Vogelwacht gaat het om een dermate kwetsbaar gebied dat het ontlast zou moe ten worden van verblijfsrecrea- tie. En dat staat volgens de Na- tuur- en Vogelwacht niet cen traal in het bestemmingsplan. Fruitgaardregeling De kritiek van Natuur- en Vo gelwacht en Zeeuwse Milieu Fedratie spitst zich tot op het gebruik van de zogenaaamde fruitgaardregeling. Het gaat dan met name om wat ge noemd wordt het plan Koo- man. Kooman heeft een oude boomgaard in bezit en wil daar caravans plaatsen via genoem de fruitgaardregeling. Die regeling heeft tot doel om waar het voortbestaan van een oude boomgaard in het geding is en deze 'gered' kan worden door het plaatsen van kam peermiddelen dat laatste toe te staan. Aan die fruitgaardrege ling zijn wel diverse voorwaar den verbonden, maar het biedt in ieder geval een aantal eige naren van boomgaarden om middels het plaatsen van cara vans op het terrein een centje bij te verdienen. In het Plan Kooman ligt het wat ingewikkelder. Op de plek waar Kooman eigenlijk cara vans zou willen plaatsen kan dat niet omdat genoemd ge bied grenst aan een beschermd natuurgebied. De gemeente heeft hem nu een ander plaats je aangeboden waar Kooman kampeermiddelen mag plaat sen. Als tegenprestatie wordt Kooman verantwoordelijk ge steld voor het beheer van het gebied in kwestie. De Natuur- en Vogelwacht heeft weinig goede woorden over voor deze constructie. „Bovenop de fruitgaardrege ling, die volgens ons thans ver worden is tot een sluipweg voor recreatieontwikkelingen, is er nog een glibberige be leidsmatige sluipweg ge- creeëerd die makkelijk uitno digt tot 'vriendjespolitiek', al dus de natuurbeschermingsor ganisatie. Beloftes Door de gemeente zijn volgens de natuur- en vogelwacht in de richting van Kooman eerder 'uit sociaal-maatschappelijk oogpunt' beloften gedaan die men niet had mogen doen. Eer der veroordeelde de ZMF in een brief aan de gemeente ook al het gebruik van de fruit gaardregeling. ,,Het kramp achtig in stand houden van fruitgaarden door middel van verblijfsrecreatieve neven- funkties is een doodlopende weg", aldus de Zeeuwse Milieu Federatie. „Iedereen die een verwilderde boomgaard koopt (waarmee de ZMF onder meer op Kooman doelt red.) of wat nieuwe fruit bomen aanplant kan een fruit gaardregeling claimen", aldus de ZMF. De milieufederatie koppelt daaraan de opmerking dat haars insziens het behou den van landschapswaarden door die fruitgaardregeling al lang achterhaald is. „Op de meeste plaatsen in de Westhoek waar fruitbomen staan is of wordt het volgezet met caravans en tenten. Met de rust is het daar gedaan terwijl ook de visuele verstoring groot is", aldus de niets aan duide lijkheid te wensen overlatende conclusie van de Zeeuwse Mi lieu Federatie. Afbreuk aan landschapsschoon Niet alleen de ZMF. hekelt de fruitgaardregeling'. Ook W. van Dalen uit Renesse blijkt niet bijster blij met deze regeling. „Het aantal kampeereenheden is van een dergelijke omvang dat enerzijds geen sprake is van beperkte verblijfsrecreatie en dat anderszijds ernstig af breuk wordt gedaan aan het landschapsschoon", schrijft Van Dalen in zijn bezwaar schrift tegen het ontwerp-be stemmingsplan Lagezoom. Ook de directie Landbouw Na tuur en Openluchtrecreatie haalt in haar bezwaarschrift tegen het ontwerp-bestem mingsplan uit naar de fruit gaardregeling. Men maakt met name bezwaar tegen het eerder genoemd plan Kooman. Dat plan wordt omschreven als 'een ongewenste planologische ont wikkeling met mogelijk ver gaande precedentwerking'. De bezwaarschriften staan op de lijst van ingekomen stuk ken die behandeld wordt tij dens de gemeenteraadsverga dering van maandag 19 augus tus. Het college van b en w stelt de raad voor de bezwaar schriften na advies van de commssie ruimtelijke orde ning ter afdoening in handen te stellen van het college. De ge meenteraadsvergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. Waar de caravans verschijnen verdwijnt de rust volgens de Natuur- en Vogelwacht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De rijkelijke hoeveelheden zonne schijn van de afgelopen weken doen het niet vermoe den, maar het eind van de zomer komt snel naderbij. Nog even en dan breekt de periode van de lange en gure winteravonden weer aan. Avonden die uitnodi gen tot een bezoek aan het theater. Op het moment dat menigeen zich nog door het zonnetje bruin laat bakken is door de werkgroep Uit op Schouwen- Duiveland achter de schermen reeds hard gewerkt aan het programma voor het nieuwe theaterseizoen '91/'92. En met resultaat! Met een programma van in totaal zeventien voorstellingen waarbij alle vormen van theater aan bod komen en waarin ook enkele grote namen voorkomen mag Uit op Schouwen- Duiveland, gezien haar mogelijkheden best een beetje trots zijn. Sinds jaar en dag zorgt Uit op Schouwen-Duiveland ervoor dat theaterliefhebbers op Schouwen-Duiveland niet per sé naar Middelburg, Goes of zelfs Rotterdam moeten afrei zen om te genieten van een avondje theater. Via een inten sieve samenwerking met thea terbureau Uit in Zeeland biedt Uit op Schouwen-Duiveland de mogelijkheid voor een avondje theater in de Zierikzeese Con certzaal waarover elders in dez krant uitvoerige informatie. Nemen we die voorstelling of kiezen we toch maar die ande re? Het zijn voor Uit op Schouwen-Duiveland bekende vragen die bij de samenstelling van het nieuwe theaterpro gramma elk jaar opnieuw aan de orde komen. Die keuze valt niet altijd mee; er zijn immers meer wensen dan financiële mogelijkheden. Met de wensen van het publiek en de budgettaire beperkingen in het achterhoofd is het de he ren P. Mom en J. Chr. Erbrink - de stuwende krachten achter Uit op Schouwen-Duiveland - ook dit jaar weer gelukt om een gevarieerd theaterpro gramma samen te stellen. „Een programma waarmee we voor de dag kunnen komen en dat afgestemd is op de wensen van een breed publiek" vat de heer Mom de opzet van het nieuwe Uit-programma voor Schou wen-Duiveland samen. Een programma waarin nagenoeg alle vormen van theaterkunst, of dat nu kindertheater of een pianorecital of operette is- een plaatsje hebben gekregen. Zeventien keer In de periode oktober tot en met eind april gaat in de Zie rikzeese Concertzaal zeventien keer het doek op voor een Uit- voorstelling. Een aantal dat nagenoeg gelijk is gebleven aan het aantal voorstellingen van vorig jaar. Een blik op het nieuwe programma geeft een aantal bekende namen te zien, zoals Tineke Schouten en in mindere mate ook Harrie Jek kers. Groepen als Purper en Flairck die dit seizoen ook in Zierikzee optieden genieten eveneens grote bekendheid bij het pu bliek, hetgeen ook gezegd kan worden van het Folkloristisch Danstheater. Een gezelschap dat in Zierikzee „op herha ling" komt omdat de dansers en danseressen in hun optre dens altijd een groot enthou siasme aan de dag leggen. Hoogtepunt Wellicht wat minder bekend bij het grote publiek maar ze ker een grote in de wereld van de klassieke muziek is Ana- Maria Vera. Het optreden in Zierikzee van deze nog jonge pianiste, die deels van Neder landse afkomst is en die al heel wat optredens op haar naam heeft staan, onder andere voor president Carter, vormt vol gens Mom een. hoogtepunt in het nieuwe theaterprogramma van Uit op Schouwen-Duive land. Een andere publiekstrekker vormt ongetwijfeld het optre den van Tineke Schouten in haar „wanwoemansjoo Tien maal tien" Voor zover Mom be kend is dit het enige optreden van deze rasartieste in Zee land. In haar jubileumshow Tien maal tien brengt Tineke Schouten allerlei „tiepetjes" tot leven en bezorgt ze haar pu bliek een avondje onbezorgd theaterplezier. Van een geheel ander genre is de opvoering van de Wijze Ka ter, een boosaardig sprookje van Herman Heijermans dat gespeeld wordt door onder an dere Carol Herwijnen en Paul Röttger. In dit stuk worden de hogere klassen op geestige maar ook scherpe wijze op de korrel genomen door de spre kende kater Hans. De persoon van Heijermans zelf, de verte genwoordiger van het sociaal realisme in Nederland wordt eerder dit seizoen door het Ne derlands Volkstoneel uitge beeld. In dit stuk over het tur bulente leven van toneelschrij ver kan men onder andere Frits Lambrechts en Ben Cra mer aan het werk zien. Kindervoorstellingen Niet één maar twee kinder voorstellingen bevat het nieu we Uit-programma. Het Gent se figurentheater Thptoe brengt in het kader van de Zeeuwse kindercultuurmani- festatie Branding het vrolijke sprookje Draken bestaan op de planken. Een eerdere voorstel ling in het kader van het Bel gisch Uitfestival vorig jaar trok weinig belangstelling. Ge zien de kwaliteit van deze voorstelling besloot Uit op Schouwen-Duiveland dit stuk opnieuw op het programma te zetten. Hoe verzin je het is de titel van de tweede kindervoor stelling. Deze door Hetty Hey- ting geschreven musical wordt gespeeld door de Stichting Jeugdeomedie Amsterdam, voor wie dit het derde optreden in Zierikzee is. Ofschoon dit stuk als kindertheater wordt omschreven kunnen ook vol wassenen plezier aan deze zeer professioneel uitgevoerde voorstelling beleven. Behalve toneel en muziek is in het nieuwe Uit-programma ook plaats ingeruimd voor dans en operette en uiteraard ook cabaret. Purper, dat reeds eerder in Zierikzee optrad, Harrie Jekkers met zijn pro gramma Het gelijk in de kof- fietent en Lebbis en Jansen in Twee keer rieleksen voor één keer geld bezorgen de cabaret liefhebber in het Zeeuwse on getwijfeld genoeglijke uurtjes, terwijl de Goese Operette Ver eniging, inmiddels uitgegroeid tot een semi professioneel ge zelschap, met het Land des La- chelns van Frans Léhar een echte operettetopper in Zierik zee op de planken brengt. Toekomst Wat betreft de nabije toekomst - het nieuwe theaterseizoen lijkt er voor Uit op Schouwen- Duiveland geen wolkje meer aan de lucht te zijn. Wie echter wat verder kijkt dan dit sei zoen stuit echter op onzekerhe den. Nu bekend is dat de pro vincie de subsidie (jaarlijks drie ton voor de bureaukosten) aan Uit in Zeeland met ingang van 1993 beëindigt is het op dit moment echter nog onduide lijk hoe theatervoorstellingen in de toekomst zullen worden geregeld. Gezien het feit dat Zierikzee te klein is voor het op eigen houtje organiseren van professionele theater voorstellingen zal samenwer king met Middelburg of Goes onvermijdelijk zijn. Het pro bleem op dit moment is, zo stelt Mom, dat het nog niet dui delijk is wat genoemde ge meenten gaan doen. Dat maakt het voor Zierikzee moeilijk om zich op die toekomst na '93 te beraden. Dat er samengewerkt moet worden is duidelijk, maar de wijze waarop die sa menwerking gestalte moet krijgen daar draait volgens Mom om en daarop zal de aan dacht zich zeker moeten con centreren. MIDDELBURG - Leden en oud-leden van gedepu teerde staten van Zeeland die waren betrokken bij de zogenoemde Zeeuwse belastingaffaire moeten strafrechtelijk worden vervolgd. Dit verzoek heeft notaris mr. R. M. Bos uit Krimpen aan den IJssel in- -gediend bij de hoofdofficier van justitie in Middel burg. Ernstig is het leven, vrolijk is de kunst. Schiller Rustig weer HET WEER Af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind, rond kracht 3. o 3 wao Ook op Schouwen-Duiveland heerst grote bezorgd heid ovcer de WAO-plannen van het kabinet. 4 concert Charles de Wolft verzorgt morgen, woensdag, een concert in de NH-kerk in Renesse. 6-7 uit Het programma van Uit op Schouwen-Duiveland is rond. 9 trimloop Arjan Beye heeft de vijfde Trimloop in Burgh- Haamstede gewonnen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Bos heeft tot deze stap besloten omdat hij niet tevreden is met de wijze waarop de zaak op po litieke en staatsrechtelijke wij ze is afgedaan. Weliswaar stap ten enkele Zeeuwse politici op, maar de overheidsgelden die met deze zaak gemoeid waren, zijn nooit terugbetaald, zo voert hij aan. Declaraties In de Zeeuwse belastingaffaire declareerden leden en oud-le den van GS ruim twee ton te veel. De provincie Zeeland be taalde vervolgens de naheffing van de belasting en de kosten voor de rechtsprocedure: in to taal twee miljoen gulden. Bos, die zegt dat zijn actie los moet worden gezien van zijn functie, vindt vooral de indirecte scha de groot. Bij het publiek is vol gens hem namelijk de indruk ontstaan dat politici dingen mogen die andere mensen niet mogen. „Op deze manier vèr- HAARLEMMERMEER - De 31- jarige asielzoeker uit Guinee Bissau die sinds vrijdag werd vermist, blijkt te zijn verdron ken. dwijnt het laatste restje be- lastingmoraal. Er zijn grenzen overschreden. Als belastingbe taler voelde ik mij geroepen hieraan iets te doen", alduS" Bos. SCHARENDIJKE - C. V. uit Asten werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee vanwege verwondingen die hij opliep doordat hij van een viadukt viel. Het ongeluk gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag om ongeveer 03.55 uur. Door onbekende oorzaak stapte de jeugdige toerist van het via dukt waar hij overheen liep. Hij viel op of naast de weg on der het viaduct en bleef daar bewusteloos liggen. Bewakers van camping Duin en Strand vonden de jongen en zorgden er voor dat hij naar het zieken huis werd vervoerd. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, M Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1