Mc Delta organiseert open toertocht voor motoren Thuiszorger staat centraal tijdens nationale Ziekendag F-voetballers huldigen trainster Kampeerboer mag: 35 in plaats van 10 kampeermiddelen plaatsen Dag van Nederlandse Zeevisserij deels aan boord Stad Zierikzee streeknieuws Diefstal uit bedrijf Sirjansland Auto total loss door opnemen autotelefoon Tekort aan plaatsen in verzorgings huizen in de regio Havenmeester berispt 2600 voor Wester- schouwse sjaals en stropdassen MAANDAG 12 AUGUSTUS 1991 NR 24996 5 Het leek ons leuk om 'n stukje door het buitenland te rollen ZIERIKZEE - De Belgische en de Brabantse Kempen. Door dat gebied loopt de open tourtocht voor motoren die op initiatief van de me Delta wordt gehouden op zondag 15 september Het is voor de eerste keer dat de motorclub een derge lijk groot evenement organiseert waarbij de deelname openstaat voor alle mo- torbezitters. De tocht gaat over ongeveer 360 kilometer. De motorclub, die eind 1989 werd opgericht, telt momen teel 28 leden. Bijna allemaal motorrijders die hun rijbewijs haalden via de Zierikzeese auto- en motorrijschool Delta waarnaar de club is genoemd. Als introducé van de clubleden •is het ook voor andere motor liefhebbers mogelijk lid te worden van de mc Delta. Maan delijks komt men onder voor zitterschap van Martin de Roo uit Zierikzee bijeen om over de gezamenlijke hobby de praten en evenementen op het gebied van motorrijden te organise ren. Dit voorjaar werd voor het eerst een toertocht georgani seerd waaraan ruim 20 leden van de motorclub deelnamen. Volgens motorclublid en tour- tochtbeleider J. Bleijenbergh uit Zierikzee deed men daarbij zoveel positieve ervaring op dat men het nu aandurft om een Open Tbertocht te organi seren. Een evenement dus waarvoor iedereen zich kan aanmelden. Daarmee kunnen we de naam van de motorclub weer wat meer bekend maken", aldus het motorclublid. Hij vertelde dat de organisatoren van de tocht voor een route door de Kempen kozen omdat dat ge bied zich zowel door Belgie als Nederland uitstrekt. ,,Het leek ons wel leuk om ook een stukje door het buitenland te rollen. In de Belgische Kempen is het ook heel mooi". De deelnemende motorrijders kunnen het landschap goed in zich opnemen want de toer tochtroute loopt voornamelijk over secundaire wegen. ,,Hier en daar gaat het een stukje over de snelweg vanwege een tankstop die is ingelast". Eind hoven is tevens het verste punt van de tocht. Daar is een stop gepland waarbij de deelnemers in een restaurant een maaltijd krijgen voorgeschoteld. De routebeschrijving omvat nog diverse andere tank- rook- en koffiestops. Men rijdt in groepjes van onge veer 20 motorrijders. Zij wor den gegroepeerd aan de hand van het type motor waarop ze rijden. Elke groep wordt verge zeld door twee toerbegeleiders die de route kent. De toertocht gaat op 15 september om 9.30 uur van start bij zwembad On derdak in Zierikzee. Naar ver wachting is men om ongeveer 18.30 uur terug in Zierikzee. Mensen die belangstelling heb ben om aan de toertocht deel te nemen kunnen (nu al) telefone ren met de organisatoren van het evenement. Telefoon 01110- 15081 of 01119-1708. Zij krijgen dan een inschrijfformulier, een raamposter en nadere informa tie over de tocht toegestuurd. Via het opsturen van dat in schrijfformulier plus een con tant geldbedrag (voor de con sumpties onderweg) kunnen ze zich definitief aanmelden. Behalve de grote open tour tocht op 15 september wordt op initiatief van de mc Delta ook een zomernachttourtocht ge houden. Een evenement voor de eigen leden dat plaatsvindt in de nacht van zaterdag 31 augustus op zondag 1 septem ber. Vanaf 21.00 uur rijdt men een geïmproviseerde route in noordelijke richting die om on geveer 24.00 uur eindigt in Re- nesse. Daar wordt het evene ment besloten met een barbe cue in de (grote) tuin van een van de motorclubleden. Verder staat op 18 augustus een voortgezette rij-opleiding op het programma. Een evene ment dat er op is gericht de mo torclubleden hun motor beter te leren kennen. Men moet daarbij onder andere achtjes rijden op een helling, een rem proef doen bij hoge snelheid en door een dikke laag grind en zand rijden. Als lokatie voor de proef wordt de Brouwers- dam gebruikt. Volgens J. Bleijenbergh is de mc Delta er niet op uit om via gerichtte acties veel leden te werven. „Motorliefhebbers die dat willen mogen er gerust bij komen. Maar we zijn zeker niet op zoek naar vele tientallen le den". ZIERIKZEE - Deze keer toas het geen voetbal, maar rijst en bloemen waarmee de F-pupillen van de voetbalvereniging Zierikzee in de weer waren. In vol tenue stonden de jeugdige voetballers vrij dagmiddag voor het stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee gereed om hun trainster Jolanda van Vossen uit Zierikzee te huldigen. Jolanda trad in het huwelijk met Aart van der Linde uit Zierik zee. Zij is sinds drie jdar trainster van de jongste voetballers van de vv Zierikzee en zal die werk zaamheden na haar huwelijk voortzetten. SIRJANSLAND - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd vcor ongeveer 3000 gulden aan elektronische apparatuur ge stolen uit een bedrijf te Sir jansland. De benadeelde is de heer N. uit Sirjansland. De dieven dron gen binnen in zijn bedrijf aan de Bredeweg en namen onder andere een schrijfmachine, een telefoontoestel en een faxappa raat mee. KERKWERVE - De personen auto van de heer J. K. uit Dor drecht werd totaal vernield na dat hij er mee tegen een boom langs de Heuvelsweg bij Kerk- werve reed. Dat gebeurde zondag om onge veer 14.00 uur. De Dordrechter had in zijn auto een autotele foon die hij opnam terwijl hij over de Heuvelsweg reed. Hij liet daarbij per ongeluk de te lefoonhoorn vallen en bukte zich om die op te rapen. Bij die beweging stuurde hij zijn auto ongewild naar rechts waardoor het voertuig in de berm van de weg terecht kwam en vervol gens tegen een boom knalde. De auto was zo zwaar bescah- digd dat hij als total loss moet worden beschouwd. Hij werd weggesleept. J. K. kwam er zonder noemenswaardige ver wondingen af. In verband met toekomstige ontwikkelingen BURGH-HAAMSTEDE - Officieel mag het niet, maar wij knijpen tijdelijk een oogje dicht. Dat is, wellicht wat simpel gesteld, het standpunt van het college van b en w van Westerschouwen met betrek king tot het verzoek van kampeerboer A. H. Hanson uit Noordwelie om vrijstelling voor 35 kampeereen- heden op zijn mini-camping. Of de gemeenteraad zich daarin kan vinden zal blijken tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 19 augustus. De vergadering wordt gehouden in het gemeente huis en begint om 19.30 uur. Hanson plaatst al jaren veel meer dan de hem officieel toe gestane tien kampeermiddelen op zijn mini-camping en tot dusverre, zo stelt hij zelf, heeft de gemeente daar nooit iets van gezegd. Tben de gemeente hem vrijstelling voor meer dan tien kampeermiddelen weiger de keek de kampeerboer wat vreemd op. Hij tekende beroep aan tegen de weigering van de gemeente. Gedogen In het beroepsschrift van Han son wordt gesteld dat door het oogluikend toestaan van de overschrijding van het aantal standplaatsen bepaalde ver wachtingen zijn gewekt. De kampeerboer kreeg het idee dat de gemeente vooruitlopend op de recreatieve ontwikkelin gen aan de zuidelijke aanzet van de Brouwersdam de 35 standplaatsen van hem zou le galiseren. Voorzover de kampeerwet en het bestemmingsplan voor het verlenen van deze vrijstelling in de weg zou staan zou het col lege volgens de advokaat van Hanson de overstand bij Han son dienen te gedogen. Dit in afwachting van het definitieve afronden van het onderzoek naar het aantal standplaatsen op de kampeerplaats van Han son. De commissie bezwaarschrif ten wist, zo blijkt uit de toe lichting van het college, eigen lijk ook geen raad met de kwestie. „De commissie heeft moeten concluderen dat de wettelijke bepalingen, in casu de kampeerwet en het vigeren de bestemmingsplan het niet mogelijk maken het verzoek van de heer Hanson in te willi gen", aldus het college. Toekomst De commissie vindt wel, net als Hanson en diens advokaat, dat gezien hét feit dat het aan tal van 35 kampeermiddelen reeds jaren wordt gedoogd het nietuitgesloten moet worden geacht dat Hanson in de toe komst wel vrijstelling zal krij gen voor 35 standplaatsen. Men verwijst daarbij naar de Minister P. Bukman te gast VLISSINGEN - Demonstraties palingroken, netten boeten en vis fileren. Het is maar een kleine greep uit het programma van de Dag van de Nederlandse Zeevisserij die zaterdag 24 augustus in Vlissingen gehouden wordt. Het evenement speelt zich deels af in de vismijn in Vlissingen en deels aan de boord van de Stad Zierikzee. De organisatie van de Dag van de Nederlandse Zeevisserij is in handen van het produktschap voor vis en visprodukten in samen werking met de gemeente Vlissingen. Onder de speciale gasten tij- dens de dag bevinden zich on der meer drs. P. Bukman, mi nister van landbouw, natuur beheer en visserij, diverse ambtenaren van dit ministerie, leden van de vaste kamercom missie voor visserij alsmede vertegenwoordigers uit de vis- sector. Prijzen Tijdens de Dag van de Neder landse Zeevisserij worden de produktschapsprijzen uitge reikt. Deze prijzen zijn be stemd voor de vissers die van 1 november 1989 tot en met 31 ok tober 1990 gemiddeld de beste kwaliteit garnalen, haring, rondvis of platvis aan land hebben gebracht. Bij het beoordelen van de'kwa liteit van de vis is door de keurmeester van het produkt schap gekeken naar versheid, verzorging en behandeling aan boord. Voor wat betreft de rondvis gaat de prijs naar de VD 128 uit Volendam. De UK 105 uit Urk heeft in de ogen van het produktschap de beste platvis binnengebracht. Onder de prijswinnaars ook een Zeeuwse visser: de BR 47 uit Breskens. Voor haring gaat de prijs naar het span OD6 en OD8 uit Ouddorp. Het programma van de Dag van de Nederlandse Zeevisserij gaat zaterdag om 9.30 uur van start met ontvangst van de gas ten in Cosmo aan de Voltaweg in Vlissingen. Vandaaruit wan delt het gezelschap omstreeks 10.00 uur naar de vismijn. Daar worden vanaf 10.15 tot 10.45 uur demonstraties paling ro ken, netten boeten en vis file ren verzorgd. Stad Zierikzee De inscheping aan boord van de Stad Zierikzee staat ge pland voor 10.45 uur. Een kwartiertje later vertrekt het schip voor een rondvaart. Om streeks 11.30 uur barst enig verbaal geweld los. Op het pro gramma staan toespraken van T. R. K. Meijers (wethouder visserij Vlissingen), P. Buk man (minister van landbouw, natuurbeheer en visserij) en D. J. Langstraat (Voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten. Het optreden van De Zeeuwse Visser staat gepland voor 11.55 uur en om 12.10 uur worden de produktschapsprijzen uitge reikt. Het is de bedoeling dat de Stad Zierikzee omstreeks 15.00 uur weer terug is in Vlis singen. toekomstige ontwikkelingen in het gebied in kwestie. De wat tegenstrijdige eindconclu sie van de commissie is dat het beroepsschrift van Hanson vol gens de letter van de wet onge grond verklaard dient te wor den maar dat de gemeente maar een oogje toe moet knij pen en de 35 kampeerplaatsen bij Hanson moet gedogen. ,/Ibt het moment dat door uw raad een besluit is genomen over de ontwikkelingen bij de Brou wersdam. Wie de discussie over deze kwestie wil volgen is wel kom op de publieke tribune tij dens de gemeenteraadsverga dering. ZIERIKZEE - Volgens het spreidingsplan bejaardenoor den is er op Schouwen-Duive- land een tekort aan plaatsen in verzorgingshuizen. Dat blijkt uit de herziene versie van de evaluatie van het sprei dingsplan. Met name in de Kop van Schou wen is volgens het sprei dingsplan gebrek aan plaat sen. Twee suggesties worden gedaan om daar iets aan te doen. Als in Zierikzee het aan tal plaatsen gereduceerd zou worden zou de capaciteit in de Kop van Schouwen uitgebreid kunnen worden. De tweede op tie is uitbreiding van de capaci teit bij de bestaande tehuizen. De druk op bejaardenverzor gingshuizen is volgens het spreidingsplan vrij hoog. Ver der wordt in de herziene versie van de evaluatie gesteld dat voor de groep op Bruinisse geo riënteerde ouderen uitbreiding van de dagverzorging dient te worden gerealiseerd. TERNEUZEN - De havenmees ter van de Stichting Jachtha ven Terneuzen ging buiten zijn boekje, door publicaties in zijn kantoor of daarbuiten op te hangen over de campagne die door het bestuur van de Jacht haven Zierikzee tegen de hoge sleep- of bergingsionen voor het bicden van hulp aan ple zierjachten. Hij kreeg hiervoor van zijn be stuur een berisping en het be stuur van Tferneuzen verbood hem zich nog verder met de werkzaamheden of de prijzen van de Zeeuwse bergers te be moeien. In het bestuur van de Jachthaven Tbrneuzen zit ook de heer Cees Muller, familie van mevrouw Muller-Ribben, eigenaresse van Multraship Tbrneuzen, die enkele weken geleden het Duitse jacht Baclu- dia, aan de ketting liet leggen toen men een geschil kreeg over de betaling. LITH - De 17-jarige R. Goseling uit Eindhoven is zondagavond op een camping in Lith om het leven gekomen door een explo derende lege wijnfles. De fles was neergelegd op een barbe cue waaraan hij met twee vrienden zat. Door de rondvlie gende scherven liep de jongen een slagaderlijke bloeding op waaraan hij overleed. RENESSE Optreden Gruttepikkers Op dinsdag 13 augustus treedt de Zonnemairse boerenkapel De Gruttenpikkers op in Re- nesse. De muzikanten lopen muciserend door het dorp en staan op diverse lokaties stil voor een live concert. Het mu zikale evenement begint om ongeveer 20.00 uur en werd ge organiseerd door de exploitant van de bewaakte autostalling in Renesse. OOSTERLAND Geslaagd Sebastiaan Clerx uit Ooster- land slaagde aan de Centrale School voor Technologie in Ede voor het diploma vakbe kwaamheid koeltechnisch be drijf. BOSKOOP - Een 45-jarige man uit Boskoop is zaterdag om het leven gekomen toen hij na een botsing werd overvaren door de speedboot waarin hij als passagier meevoer. Het onge luk gebeurde op de Gouwe na bij Boskoop. BURGH-HAAMSTEDE - Re presentatie. Onder dat hoofd stukje valt het voorstel van het college van b en w van Wester schouwen aan de gemeente raad om 2600,- uit te trekken voor de aanschaf van 100 sjaals en 50 stropdassen die voorzien zijn van het gemeentewapen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 19 augustus. De gemeentedas en gemeente sjaal vormen in voorkomende gevallen een passend relatiege schenk bij jubilea en officiële gebeurtenissen. „En bij ont vangsten van gezelsdhappen dragen de das en sjaal bij bij tot een representatieve presen tatie van de gemeente", aldus het college. Op dit moment zijn er nog vol doende stropdassen en sjaals in voorraad, maar in septem ber komt er een gezelschap op bezoek en het is de bedoeling dat ook zij verrijkt worden met een stropdas cq sjaal met het gemeentewapen van Wester schouwen. „De overblijvende voorraad is daardoor mini maal", aldus het college. De kwestie is reeds besproken bin nen de commissie financiën. Die had ,er geen moeite mee. NIJKERK - Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aange richt aan tientallen graven op de algemene begraafplaats in Nijkerk. De daders trokken de grafzerken van de graven af, al dus de rijkspolitie in Nijkerk. DRACHTEN - Een baby van twee maanden in Drachtenb is vrijdagavond door een St. Bernhardhond doodgebeten. Dat heeft de politie maandag morgen meegedeeld. De hond, die in de keuken zat opgeslo ten, slaagde erin om bij het meisje in de kamer te komen. Hij haalde de baby uit de wieg en heeft haar met één beet doodgebeten. De aanwezige ge zinsleden konden niks uitrich ten. Volgens de politie had de hond last van jaloezie. Het beest is inmiddels afgemaakt. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te St. Annaparochie: mevr. P. Speelman, kandidaat te Eibergen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wetsinge-Sau- werd: P. F. Messelink, kandi daat te Enschede; te Zuid broek: T. C. Zwarts, kandidaat te Bilthoven. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Driesum: A. Vlietstra te Melissant; te Blari- cum als predikant voor bijzon dere werkzaamheden (geeste lijke verzorging streekzieken huis Gooi-Noord): mevr. drs. K. E. Biezeveld, eervol ontheven predikant te Hilversum die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Spaken burg-Zuid voor de missionaire dienst te Zaïre: G. J. Bruijn te Voorthuizen-Barneveld. Gerefeormeerde Gemeenten Bedankt voor Rijssen: N. W. Schreuder te Goes. Op zondag 8 september ZIERIKZEE - Het liefste thuis is het thema van de Nationale Ziekendag die dit jaar op zondag 8 sep tember wordt gehouden. Een thema waarmee aan dacht wordt gevraagd voor de ervaringen en vragen van de thuiszorgers. De mensen die in de eigen om geving een zieke huisgenoot of levenspartner verzor gen. Steeds meer beroepshulpverle ners erkennen de spilfuncties van de thuiszorgers en zien in dat zij zowel materieel als geestelijk ondersteund moeten worden. Dat wil men op 8 sep tember onder de aandacht van het grote publiek brengen. Want iedereen die als vrijwilli ger of vanuit een kerkgenoot schap bij een zieke thuis op be zoek gaat kan ook aandacht ge ven aan degene die die zieke verzorgt, de thuiszorger. De Nationale Ziekendag werd in 1974 voor het eerst georgani seerd door de Zonnebloem. De katholieke nationale vereni ging die zich inzet om het wel zijn van zieken van alle gezind ten te bevorderen. Sindsdien wordt iedere tweede zondag in september de Nationale Zie kendag gevierd. Ook in België dat zich in 1983 bij de viering aansloot. In een speciale brochure die ter gelegenheid van de Nationale Ziekendag werd uitgegeven wordt gesteld dat huisbezoek waarbij ook aandacht t wordt besteed aan de huisgenoten van de zieke ook een vorm van thuiszorg is. De brochure is ge schreven door Marinus van den Berg en heet Het liefste thuis. In het eerste deel staat Van den Berg stil bij de positie van de thuiszorger, in het tweede deel bij de positie van de persoon die dc thuiszorg ontvangt. Het liefste thuis is tegenwoor dig een wens van zeer veel mensen. Men hoopt zolang mo gelijk thuis te kunnen blijven. Ook als men afhankelijk wordt van hulp. Het liefste thuis is ook een politieke wens geworden. Het beleid van de overheid stimuleert de thuis zorg. Dat betekent onder meer dat het steeds minder gemak kelijk wordt om in een tehuis te worden opgenomen en ook de verblijfsduur in ziekenhui zen wordt korter. De wacht lijsten voor verpleeg- en ver zorgingshuizen maar ook ge zinsvervangende tehuizen en tehuizen voor de geestelijke ge handicaptenzorg worden steeds langer. Er ontstaan steeds meer thuis zorgorganisaties. Behalve de betaalde beroepszorg spelen vrijwilligersorganisaties een steeds grotere rol. Om de wens het liefste thuis mogelijk te maken moeten volgens de Zon nebloem vele praktische en or ganisatorische zaken worden geregeld en op elkaar af gestemd. En moet ook voldoen de aandacht worden besteed aan de huisgenoten op wie de zorg neerkomt. De problemen worden nog vaak onderschat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5