Kok wil buitengewoon PvdA-congres over WAO Pompeuze herbegrafenis Pruisische vorst leidt tot een controverse Succesvolle lancering van Kuifje-raket in Welkenraedt Studenten gaan actie voeren tegen bezuinigingen De Zierikzee terug uit de Golf Kinder postzegels dit jaar gewijd aan buiten spelen Demon stratie Kurden in Rotterdam Demon stratie Kurden in Rotterdam WAO-discussie woedt in alle hevigheid Hoge Raad: zorgverplichting politie voor arrestanten Asielzoeker gedood bij brand Ruimteveer Atlantis veilig geland 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BERLIJN (REUTER) - De bezoedelde erfenis van Pruisen komt in het verenigde Duitsland weer aan de oppervlakte. Dit maakt een emotioneel debat los over de vraag of de houdingen ten opzichte van de rijk geschakeerde geschiedenis van het land een na tionalistische toon krijgen. Het debat is verhevigd door festiviteiten rond de 200e ver jaardag van de Brandenbuger Tbr op 6 augustus, en plannen voor de herbegrafenis van de Pruisische strijder-filosoof- koning Frederik de Grote op 17 augustus. Tbt de controverse draagt nog de keuze bij van Berlijn, de oude Pruisische hoofdstad, tot de regeringsze tel van het verenigde Duits land. Incidenten Het pad naar de voorzichtige rehabilitatie van Pruisen is be zaaid met incidenten die dui den op ongevoeligheid voor as pecten van Duitslands keizer lijke en nationaal-socialisti- sche verleden. In een plechtig heid die door de hereniging mogelijk is geworden, worden de stoffelijke resten van Frede rik naar zijn Sanssouci-Paleis in Potsdam teruggebracht in aanwezigheid van kanselier Helmut Kohl, een militaire er ewacht, tienduizenden toe schouwers en televisiecame ra's. In de ogen van critici heeft de ceremonie veel weg van een staatsbegrafenis" van de beli- De zondag aanwezige PvdA- kopstukken als fractieleider Wöltgens, partijvoorzitter Sint, vice-fractievoorzitter Leijnse en vice-partijvoorzitter Castricum steunen Koks sug gestie, op een buitengewoon congres verantwoording af te leggen. Kok verkiest een con gres boven een extra partij raad, waarop door veel partij gewesten is aangedrongen. ,;Met alle begrip en respect voor de partijraad, maar er is behoefte aan een breed debat over de plannen. Alle leden hebben het recht op deelname De zaak waarom het draait is al oud. In april 1983 werd de eerste woning van een serie in de Amsterdamse Staatslieden buurt ontruimd. Daarbij werd toen fel actie gevoerd. Een van de mensen die daaraan mee deed was een 41-jarige Amster dammer. Door toedoen van de politie zouden zijn tanden op de vensterbank kapot geslagen zijn en raakte hij bewusteloos. Hij werd ingesloten op het bu reau aan de Warmoesstraat, waar hij de politie wees op het feit dat hij pillen tegen epilep tische aanvallen moest gebrui ken. Hoewel die medicijnen meteen naar het bureau ge- Datum ZIERIKZEE 13 augustus 'ROOMPOT BUITEN 13 augustus BRUINISSE 13 augustus WEMEl.DINGE 13 augustus chaming van het oude Duitse militarisme, wat bepaald af wijkt van een nieuwere tradi tie van bescheiden democratie die een sceptisch Europa vorig jaar deed instemmen met de hereniging. Dwaze hoofden ,,Als men de natie wil vieren met deelname van de kanselier, dan leidt dat tot gejuich in dwaze hoofden (in het eigen land) en een pijnlijk alarm in Europese hoofdsteden", meent de conservatieve historicus Go- lo Mann. Voorstanders van de ceremonie beschouwen de 18e- eeuwse koning niet alleen als een beruchte legerleider die Polen ontleedde maar ook als een „verlicht despoot" die min derheden onderdak bood en de kunsten bevorderde. „Als bij veel grote historische figuren het geval is, liggen de lichte en donkere kanten van Frederik dicht bij elkaar", zei Kohl vrij dag, toen hij zijn beslissing verdedigde om de herbegrafe nis bij te wonen. Onder hen die menen dat Prui sische waarden van belang zijn aan dat debat. En de partijlei ding om er zich te verdedigen", aldus Kok op zijn persconfe rentie. Het partijbestuur besluit wel licht dinsdag al of en zo ja wan neer een buitengewoon congres er komt. Een afvaardiging van het bestuur heeft dan in Utrecht een onderhoud met de vertegenwoordigers van de ze ventien PvdA-gewesten over de opschudding in de partij. Aan sluitend is er die avond in Utrecht een extra vergadering van het partijbestuur uitge schreven. bracht werden, kreeg de man deze niet van de agenten, aldus zijn raadsman. Een epilepti sche aanval was het gevolg, waardoor de man zijn handen kapot sloeg tegen de celmuren. Hij eiste schadevergoeding van ruim viereneenhalf duizend gulden. De rechtbank wees dit af. Het hof in hoger beroep vond 2.000 gulden voldoende wegens de kapotte tanden. Met smartegeld wegens het onthou den van de medicijnen ging het hof niet akkoord omdat, aldus Kersting, de man niet bij her haling en duidelijk gemoti veerd op zijn gezondheidstoe stand gewezen had. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 06.50 184 00.35 - 166 19.05 169 12.40 - 120 04.50 203 11.00 - 123 17.05 184 23.30 166 07.10 201 00.20 -172 19.30 185 12.35 -126 06.40 209 00.30 -179 18.55 196 12.40 -134 voor de herenigde natie zijn ook liberale intellectuelen uit het gebied zoals de premier van de deelstaat Brandeburg, Manfred Stolpe en Richard Schroder, allebei prominente sociaal-democraten wier partij al meer dan een eeuw gekant is tegen Duits chauvinisme. „Wij moeten ons beeld van Pruisen wijzigen. Het was een multina tionale staat - ze lieten de Hu genoten, Nederlanders, Polen, protestantse vluchtelingen toe", meent Schroder die pro fessor in de filosofie is in Oost- Berlijn. „Pruisen was niet de slechtste onder de staten". Maar sommige Duitsland- deskundigen in het buiten land, zoals Moshe Zimmer- mann van de Hebreeuwse Uni versiteit in Jeruzalem, ontdek ken een nieuwe verleiding om Pruisen te rehabiliteren door het te isoleren van het nationaal-socialisme. Zimmer- mann wijst er op dat de Duitse geschiedenis ondeelbaar is. „Frederik staat voor het Duit se militarisme en een autori taire manier van regeren die tot het Derde Rijk en de Holo caust hebben geleid. Dat is van belang". Hohenzollern-dynastie De staat Pruisen ontwikkelde zich halverwege de 17e eeuw en breidde zich, onder de krijgs haftige Hohenzollern-dynas tie, in een reeks oorlogen uit tot het grootste deel van het Kok zei niet te hebben ver wacht dat de discussie in het land over de WAO-plannen „zo snel zou omslaan van 'er moet iets gebeuren met de WAO' naar: 'maar dit niet". Dat er verzet zou rijzen tegen de be perking van de duur van de WAO-uitkering was voor hem een minder grote verrassing. De wijze waarop de communi catie de afgelopen weken bin nen de PvdA is verlopen, ver dient in Koks evaluatie „zeker niet de schoonheidsprijs, maar waar gehakt wordt, vallen spaanders en hier zijn zeker spaanders gevallen". Kok noemt het wel begrijpelijk maar niet rechtvaardig dat de PvdA wordt beschouwd als zondeboek voor de WAO- besluiten. „De WAO is geen PvdA-probleem, maar een ver antwoordelijkheid van de hele coalitie", zo stelde de partijlei der, vice-premier en minister van financiën. ZIERIKZEE - Na een verblijf van vijf maanden in de Perzi sche Golf keert de mijnenjager Zierikzee van de Koninklijke Marine op dinsdag 20 augustus terug in de haven van Den Hel der. Op 18 juli kwamen de andere twee mijnenjagers die in de Golf hebben geopereerd, de Harlingen en de Haarlem, al in Nederland terug. De drie sche pen hebben in totaal 37 mijnen onschadelijk gemaakt. Zij be vonden zich in De Golf in het verband van de Westeuropese Unie (WEU) met het doel de vaarwegen naar de havens en olieterminals van Kuwayt voor de scheepvaart toegankelijk te maken. De 45 opvarenden van de Zierikzee worden op 20 augustus verwelkomd door mi nister Tbr Beek van defensie. DEN HAAG - De kinderpostze gels, die de PTT op 6 november uitgeeft, zijn dit jaar gewijd aan het thema „Kind en buiten spelen". Het is de 65ste serie kinderpostzegels. Dit heeft de PTT zaterdag meegedeeld. De serie bestaat uit drie zegels. De zegel van 60 plus 30 cent heeft als onderwerp „spelen met poppen en robots". Dc postzegel van 70 plus 35 cent handelt over „fietsen om het hardst". De zegel van 80 plus 40 cent beeldt „verstoppertje spe len" uit. huidige Duitsland, met uitzon dering van het westelijk en zuidelijk deel en een groot deel van Polen. Bij de Duitse een wording in 1871 hield Pruisen op als zelfstandige staat te be staan, maar het bleef de over heersende Duitse deelstaat en zetel van de keizers uit het huis Hohenzollern tot aan de Eerste Wereldoorlog. Vandaag de dag zijn de blijken van een een selectief historisch geheugen velerlei. In juli zou den een supermarkt en een be lastingkantoor worden ge opend in vroegere concentra tiekampen van de nazi's, tot joodse groepeen daar lucht van kregen en protesteerden. Hier op gingen de plannen de ijs kast in. Boze dorpsbewoners klaagden dat banen werden op geofferd aan vage voorstellin gen van de geschiedenis. Tben veroorzaakte Kohl een rel door slachtoffers van vernietigings kampen van de nazi's op één lijn te stellen met Duitsers die na de oorlog gestorven zijn in Sovjet-interneringskampen. Vorige week vierde Berlijn het tweede eeuwfeest van de Bran denburger Tbr nadat het IJze ren Kruiws en de adelaar, de kenmerken van de Pruisische macht, er op waren teruggezet. Het communistische Oost- Duitsland had ze in 1958 ver wijderd om die traditie uit te wissen. Pruisische en keizerlij ke IJzeren-Kruisvlaggen wa ren in tientallen exemplaren aanwezig bij rechtse samen- ROTTERDAM - Naar schat ting zevenhonderd Kurden hebben zaterdagmiddag in het centrum van Rotterdam gede- monsteerd. Met de demonstra tie wilden de Kurden aandacht vragen voor de aanvallen die het Turkse leger uitvoert op het in het noorden van Irak ge legen woongebied van de Kur den. Turkije heeft in dit grens gebied een zone van vijf kilo meter tot verboden gebied voor Kurden verklaard. Ook worden doar het Turkse leger nog altijd aanvallen op het woongebied van de Kurden in zuidoost-Turkije uitgevoerd, waarbij al tientallen mensen zouden zijn gedood. Volgens de Kurden is er sprake van ter reurdaden en is het onbegrijpe lijk dat de Europese Gemeen schap geen enkele actie onder neemt. De demonstratie voerde van het centrum van de stad naar het Turkse consulaat aan de Eendrachtsweg. Volgens de Rotterdamse politie is de de monstratie zonder incidenten verlopen. De lancering vond plaats in het raam van de Hergé-tentoon- stelling die momenteel loopt in het Forum des Pyramides in Welkenraedt. De raket is 1,67 meter hoog, weegt 17 kilogram en is een getrouwe replica van de raket uit de Kuifje- verhalen. Ze werd gebouwd door Patrick Vandevoorde, die bij het Europese Ariane- project verantwoordelijk is voor het berekenen van de baan van de Ariane-raket. Zelf is hij een fervent liefheb komsten en openbare festivi teiten als het door West- Duitsland in 1990 behaalde we reldkampioenschap voetballen - wat ondenkbaar was in de ja ren 1945-89 toen de natie ge deeld was. Angst Boven op dit alles, meent de historicus Sebastian Haffner, zal de feestelijke herbegrafenis van Frederik het buitenland bezorgd maken voor een „Vier de Rijk", een angst die pas minder geworden was nadat Kohl had aangetoond dat de eenheid niet betekende dat de naoorlogse grenzen veranderd kunnen worden of dat bondge nootschappen worden opgege ven. De regering van de deel staat Brandenburg, die de her begrafenis organiseerde op verzoek van de nakomelingen van Frederik, is voornemens er een uitgebalanceerd geheel van te maken door steun te geven aan historische debatten voor de televisie en een serie van do cumentaire films over Pruisen. Maar de deelstaat, die gere geerd wordt door sociaal democraten, was tegen de aan wezigheid van militairen en had de conservatieve christen democraat Kohl aangeraden op zijn zomervakantie-adres te blijven. Zelfs leden van Kohl's partij vragen zich af of zijn aanwezigheid verstandig is. „Ook al komt hij als particu lier persoon, de hele zaak krijgt een half officieel of offi- ceel karakter wat veel weg heeft van een staatsceremonie, en dat is precies weat wij wil den vermijden", meent de mi nister van cultuur van Bran denburg, Hinrich Enderlein. De studentenbonden besloten zondag tijdens een speciale vergadering in Utrecht voorlo pig alleen nog maar „kleine verrassingsacties" te voeren. „Tbzijnertijd" worden hardere acties, zoals bezettingen en blokkades, niet uitgesloten. In verschillende studentensteden worden actiecomité's opgericht die de acties moeten voorberei den. Strijdbaar De vergadering in Utrecht ver liep volgens LSVb-voorzitter R. Danen in een „grimmige en strijdbare sfeer". De studen tenvakbonden zeggen dat onge- ber van Kuifje-strips en mini- raketten. Vandaar dat hij dan ook aan de slag trok om een miniatuur-kopie te maken van de raket van professor Zonne bloem. Dat het tuig wel dege lijk de lucht in kan, werd trou wens al in 1989 aangetoond. Tben werd de raket voor het eerst gelanceerd en dit vanaf de basis Kourou in Frans- Guyana. Ze beschikt over de zelfde eigenschappen als haar grotere broers, de Arianes. De raket kreeg als naam R.G.l DEN HAAG - Premier Lubbers betreurt het ernstig dat een aantal gebeurtenissen tijdens het bezoek in juli van de Ja panse premier Kaifu aan Den Haag bij slachtoffers van het Japanse optreden in de Tweede Wereldoorlog „de gevoelens van verdriet en teleurstelling hebben vergroot". ROTTERDAM - Naar schat ting zevenhonderd Kurden hebben zaterdagmiddag in het centrum van Rotterdam gede- monsteerd. Met de demonstra tie wilden de Kurden aandacht vragen voor de aanvallen die het Turkse leger uitvoert op het in het noorden van Irak ge legen woongebied van de Kur den. Turkije heeft in dit grens gebied een zone van vijf kilo meter tot verboden gebied voor Kurden verklaard. Ook worden door het Turkse leger nog altijd aanvallen op het woongebied van de Kurden in zuidoost-Turkije uitgevoerd, waarbij al tientallen mensen zouden zijn gedood. Volgens de Kurden is ér sprake van ter reurdaden en is het onbegrijpe lijk dat de Europese Gemeen schap geen enkele actie onder neemt. De demonstratie voerde van het centrum van de stad naar het Turkse consulaat aan de Eendrachtsweg. Volgens de Rotterdamse politie is de de monstratie zonder incidenten verlopen. veer de helft van de eerste jaars-studenten wordt getrof fen door het plan van-de minis ter. Ze vinden dit extra schrij nend omdat de rente op studie leningen wordt verhoogd tot 11,3 procent. Hierdoor loopt de schuld van deze groep al snel met enkele tienduizenden gul dens op. Dat geldt ook voor studenten die ouder zijn dan 27 jaar en studenten in hun zesde studiejaar. „Afhankelijk van de studie zullen de studieschul den komen te liggen tussen de 30.000 en 150.000 gulden. Stu deren zal dus alleen nog voor de rijkere groepen betaalbaar blijven". („Hergé"), een verwijzing naar de initialen van Kuifjes geeste lijke vader Rémy Georges. Het aftellen van de lancering, een primeur voor Europa, begon zondag om 16.30 uur. Zestig mi nuten later schoot de raket het zwerk in. 670 meter hoog Ze bereikte een hoogte van 670 meter (70 meter meer dan ge pland) en haalde een topsnel heid van 400 kilometer per uur. Zij keerde met een valscherm behouden naar de aarde terug. Tijdens de korte vlucht ver voerde de maanraket poppen van Kuifje, zijn hond Bobby en de vier andere figuren die de maanreis eerder in de boeken meemaakten. De raket kon een hoogte bereiken van 2.000 me ter maar in verband met de luchtcorridor bij Maastricht werd dit beperkt tot rond 700 meter. De reis duurde nu twee minuten. Tot en met 24 augustus Burgh-H aamstede Expositie klederdrachten en mutsen in De Bewaerschole, dagelijks (met uitzondering van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Tijdens braderiedagen ook van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Augustus en september Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Maandag 12 augustus Burgh-Haamstede 10.00-16.00 uur Springkasteel en kinderspelen. Strandpavil joen De Zandsnor. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Renesse 12.00-17.00 uur Zeekajakken. Strandpaviljoen De Schorpi oen. 17.00-21.00 uur Spelspektakel (leeftijd t/m 12 jaar). Schelpen terrein. Dinsdag 13 augustus Burgh-H aamstede 19.00 uur Lachspektakelshow met Bassie en Adriaan. Dorps huis De Schutse. Voorverkoop adres VW-Burgh-H aamstede. Renesse 15.00-17.00 uur Slagbal met hindernissen. Inschrijven bij VVV-Renesse. Woensdag 14 augustus Burgh-Haamstede 19.00 uur Excursie door het slotbos en de Zeepe duinen (in formatie bij WV-Burgh- Haamstede). Renesse 09.00-13.00 uur weekmarkt. Kerkring. 12.00-17.00 uur Zeekajakken. Strandpaviljoen De Loze Vis sers. 19.30 uur Theater. Schelpenter rein. Zomeravondconcert. Orgel klanken. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 15 augustus Zierikzee Optreden van circus Renz op parkeerterrein aan Schel- destraat. 15.00 en 19.00 uur Burgh-Haamstede 10.00-17.00 uur Ringpromotie. Gezellige braderie met diverse activiteiten. 14.00-17.00 uur Bodyschmink. Strandpaviljoen De Zwaluw. 19.30 uur Trimloop kinderen (2,5 km). 20.00 uur Trimloop (3,3/6,6 of 9,9 km). Inschrijven bij de kerk. Renesse 19.00-21.00 uur Volleybaltoer nooi. Inschrijven bij VW- Renesse. Strandpaviljoen De Zwaluw. 17.00-19.00 uur Survival rope course. Bij de Kerkring wordt een touwcircuit uitgezet. Vrijdag 16 augustus Zierikzee Optreden van circus Renz op parkeerterrein aan Schel- destraat. 15.00 en 19.00 uur. Renesse 12.00-17.00 uur Zeekajakken. Strandpaviljoen De Zwaluw. 17.00-21.00 uur Avondmarkt. Kerkring. Ouwerkerk Zomernachtfeest. Op de Ring. Vanaf 21.00 uur. Zaterdag 17 augustus Renesse 999-puntenspel. Kerkring. Van af 14.00 uur. Dreischor Vlasdag. Ring. 10.00 uur. Zondag 18 augustus Renesse 12.00-14.00/15.00-17.00 uur Slrandspelen. Strandpaviljoen De Branding. Maandag 19 augustus Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Renesse Spelspektakel (leeftijd t/m 12 I jaar). Schelpenterrein. 17.00- 21.00 uur. Doodtij: 19 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - PvdA-leider en vice-premier Kok wil een buitengewoon PvdA-congres over de WAO- problematiek en de commotie die daarover is ont staan binnen zijn partij. Kok heeft dit zondag het partijbestuur voorgesteld tijdens het spoedoverleg dat de PvdA-top had op het departement van finan ciën „om de klokken gelijk te zetten" over de onrust inzake het WAO-besluit van het kabinet. AMSTERDAM - Een arrestant is niet helemaal zelf verantwoordelijk voor zijn gezondheidstoestand tij dens zijn verblijf in een politiecel. Dit concludeert de Amsterdamse advocaat mr. H. Kersting uit een recent arrest van de Hoge Raad over de behandeling van de politie van een arrestant. SCHAGEN - Een mogelijk aangestoken brand in een door asielzoekers gebruikte woning aan de Eiken weg in Schagen heeft zaterdag het leven gekost aan een 22-jarige asielzoeker uit Sri Lanka, zo heeft een woordvoerder van de Alkmaarse rijkspolitie mede gedeeld. De brand is uitgebroken na een explosie, die door omwonen den werd gehoord. Uit een eer ste onderzoek blijkt dat het vuur is ontstaan achter de voordeur in de hal van de bene denverdieping van het pand. Het slachtoffer bevond zich in het pand met een 32-jarige asielzoeker uit Bangladesh. Deze kon het brandende pand tijdig via een raam verlaten. Het slachtoffer wist eveneens de woning nog te ontvluchten en werd in de tuin van het pand aangetroffen. Hij werd met zware brandwonden overge bracht naar het Brandwonden centrum van het Beverwijkse Roode Kruis-ziekenhuis, waar hij aan zijn verwondingen be zweek. Hoewel de politie nog geen beeld zegt te hebben van de wijze waarop de brand is ontstaan, wordt brandstich ting niet uitgesloten. CAPE CANVERAL - Het Ame rikaanse ruimteveer Atlantis is zondag na een vlucht van ne gen dagen in Florida veilig ge land. De Atlantis landde om 8.23 uur plaatselijke tijd (14.23 uur onze tijd) op het ruimtevaartcen trum in Cape Canaveral. Het was voor het eerst in vijf jaar dat een ruimteveer daar een landing uitvoerde. De 'spaces- huttle' heeft tijdens de vlucht een communicatiesatelliet in de ruimte gebracht. Aan boord waren vijf astronauten. WELKENRAEDT - Hergé zelf had het waarschijn lijk nooit durven dromen, maar op zondag 11 augus tus was het zover: de raket uit de Kuifje-strips „Ra ket naar de maan" en „Mannen op de maan" ging echt de lucht in. Een schaalmodel van de rood-witte raket van professor Zonnebloem verliet om 17.30 uur de Belgische bodem vanop een terrein in Henri Cha- pelle, in de buurt van Verviers. Ze klom 670 meter hoog en keerde met een valscherm behouden naar de aarde terug. UTRECHT - De Landelijke Studenten Vakbond (LSVh) en een aantal onafhankelijke studentenvak bonden gaan over enkele maanden actie voeren te gen het plan van minister Ritzen om studenten die hun propaedeuse niet in één jaar halen geen studie financiering meer te geven. Ritzen vindt dat die stu denten maar geld moeten lenen totdat ze hun pro paedeuse hebben gehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2