Massale belangstelling' voor Folkloristische Dag Burgh §3 0 1 'Loop naar Havenkwartier was eruit tijdens Toeristendagen' DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2'2JL$ Ook voor uitgekiende wandsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Evenement trok 10.000 a 15.000 bezoekers Toeristendagcommissielid Ria Geluk: Vrachtwagenchauffeur rijdt onder invloed Ontploffing door uitbranden uitlaat U-- -I ZIERIKZEESCHE MAANDAG 12 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24996 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O i»1 BURGH - Zelfs de weergoden leken er aan mee te willen werken om van de tweede Folkloristische Dag, zaterdag in Burgh, een geslaagd evenement te ma ken. En dat werd het in alle opzichten. Het evenement trok vele duizenden be langstellenden van wie velen zichtbaar genoten van het schitterende schouw spel dat de Folkloristische Dag bood. De antieke sjeesjes, versierd met bloem stukken en korenaren, bemand door mensen in Zeeuwse dracht en getrokken door brede oud-Zeeuwse werkpaarden. De oud-Vlaamse spelen die vol enthou siasme werden gespeeld door de jeugd van nu. De antieke tractoren en stationai re motoren. De oude landbouwgereedschappen. De volksdansers, de muziek en de vele Zeeuwse kostuums die ieder die dat wilde een paar uur gratis kon aan trekken. 'Ook burgemeester H. Tees wierp zich op als deelnemer bij het ringsteken. Overigens zonder succes. (Foto: Joop van Houdt). ,,De mensen hebben hier al in files gestaan", aldus P. Melis uit Zoutelande. Met de vele tientallen Zeeuwse kostuums die hij bij zich had toverde hij het oude lagere schoolgebouw aan de Kerkstraat om in een ouderwetse kledingzaak, com pleet met paskamer en fotostu dio. „Ik wil in Californië laten zien hoe de mensen in Zeeland vroeger gekleed gingen", ver telde een van de 'klanten' D. Bodemeijer uit Amerika. Hij was op familiebezoek is Burgh- Haamstede en genoot met volle teugen van de Folkloristische Dag. „Het is prachtig om al die dingen van vroeger weer te zien". De heer Melis stak 's morgens het Westerschouwse burge meestersechtpaar Tees, die de Folkloristische Dag openden, het hele gemeentebestuur en de middenstanders van Burgh in de Zeeuwse dracht van rond 1920 en leende in de loop van de dag in goed vertrouwen vele1 tientallen kostuums uit aan de bezoekers van het evenement. „Vanwege het warme weer deed men meestal alleen het bovenkapje, de beuk, het jakje, het avonddoekje en de boven- schort aan". Iedereen bracht de bijzondere en kostbare kleding weer netjes terug. Na de ervaring die de organisa toren (de Ondernemers Vereni ging Burgh-Haamstede, de Stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen en de Stichting Westerschouwen Cul tureel) vorig jaar opdeden met de eerste Folkloristische dag vorig jaar zette men dit jaar duidelijk de puntjes op de i. Het verkeer werd zaterdag om het dorp heengeleid zodat het ringsteken met sjeesjes op de Burghsering kon plaatsvinden. Het kwam daar uitstekend tot zijn recht, evenals het ringste ken met boerenpaarden waar voor het parkoers was uitgezet in de Kerkstraat. Beide evene menten werden verzorgd door de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging uit Walcheren. De leden van de vereniging streden dit jaar voor het eerst om de Grote Prijs van Burgh. Winnaar bij de ringrijderij te paard werd Rem; ProvA-j.uit Domburg en bij het sjeesjesrijden Natasja en Adrie Verhage uit Seroos- kerke. De prijs voor de mooist versierde sjees ging naar Cor- rie Tilroe en Ries de Visser uit Rittem. Op een grasveldje aan de ach terzijde van de Burghsering waren tussen de perenbomen oud Vlaamse spelen opgesteld. Hoefijzer werpen, kegelen, gaaibollen, steltlopen, trou madame. Spelen die groten deels waren gemaakt van van hout en ijzer. Ze werden met zeer veel enthousiasme ge speeld door de moderne jeugd en een aantal ouders. ,,Ik heb al zeven bakken Zeeuwse bolussen verkocht. Vooral aan vakantiegasten en bezoekers. Ze zeggen dat ze ze nergens anders zo lekken kun nen kopen". Gestoken in een wit bakkerskostuum verkocht Martijn Meerman de typisch Zeeuwse lekkernij vanuit een oude bakkerskar. „Hij is bijna antiek, maar hij rijdt nog heer lijk. Ik ga er elke ochtend nog mee naar Westenschouwen". De kar kan worden beschouwd als het produkt van een oud ambacht. Daarvan waren tij dens de Folkloristische Dag nog vele andere voorbeelden te zien. Er werden manden ge maakt van wilgentenen, klom pen van iepenhout, draad van van schapenwol, kant van fijne draad en zelfs midwinter hoorns. „Van berken en elzen hout", aldus G. Weegerink uit het Gelderse Haaksbergen. Hij liet niet alleen zien hoe de enorme muziekinstrumenten werden gesneden, maar blies er ook op. „Dat deden de men sen in de Achterhoek en Twen te vroeger in de adventstijd voor Kerstmis als men 's avonds bij elkaar zat. Dat was om de boze geesten te verdrij ven en ook om signalen door de geven aan de buren". De Landbouw vroeger stond boven een kraam dat vol lag met instrumenten die vroeger werden gebruikt door de boe ren. Een graanschop, een lijn- zaadschop, een overschietriek (om bloembollen te rooien), een graanpikkel (waarmee na 1930 erwten werden gemaaid) en een blok aan het been. Dat was volgens de toelichting een aan het voorbeen van een paard bevestigd blok dat het vangen van zo'n paard in de weide moest vereenvoudigen. Alle spullen kwamen uit de verzameling van W. P. de Vrieze uit Haamstede en trokken heel wat bekijks. vervolg pagina 4 ZIERIKZEE - „Hoe precies je een evenement ook probeert te plannen en aan te passen aan de wensen, in de praktijk blijkt altijd weer dat het toch anders gaat dan we hadden gedacht. Ook dit jaar verliep het niet volmaakt". Het was niet volmaakt maar in grote lijnen is Ria Geluk van de Toeristendagcommissie te vreden met het verloop van de Toeristendagen, die de afgelopen vijf weken op dinsdag plaatsvónden in Zierikzee. ,,Er hebben zich geen grote problemen voor gedaan en de sfeer op straat was uitstekend. Als je de mensen in zulke grote aan tallen enthousiast ziet genieten dan is het toch leuk en dankbaar werk om de Toeristendagen te organiseren". Desondanks houdt Ria Geluk een slag om de arm op de vraag of ze volgend jaar weer be schikbaar is om het evene ment, samen met anderen, op poten te zetten. „Dat wil ik elk jaar opnieuw afwegen. Ik heb het momenteel erg druk met al lerlei activiteiten die ik op me heb genomen. Af en toe moet ik wat afstoten om te voorko men dat het te gek wordt. Ik ben nu zeven jaar betrokken geweest bij de organisatie van de Toeristendagen. Op zich zou het zo gek nog niet zijn als er weer eens wat fris bloed in de Toeristendagcommissie kwam". De afgelopen vijf weken heeft Ria Geluk weer de nodige erva ring opgedaan met de 'dolle dinsdagen'. Positieve ervarin gen maar ook ervaringen die om een andere aanpak vragen. Zo bleek dit jaar met name dat de straten in het Havenkwar tier veel minder publiek trok ken dan anders. „De loop naar de Sint Domusstraat zat er niet goed meer in. We hadden daar vijf standwerkers staan. Die wilden na de eerste twee Toe ristendagen niet meer komen omdat er te weinig publiek in de Sint Domusstraat kwam". Volgens de organisatrice kost het haar de nodige hoofdbre kens dat zij niet weet waarom de straten in het Havenkwar tier zo weinig publiek trokken. „Tbchtig procent van de bezoe kers van de Toeristendagen komt via de Poststraat binnen en gaat vervolgens via de Dam naar links of rechtdoor naar het Havenplein. De straten naar rechts, de Korte Sint Jan straat, het Visstraatje en de Sint Jacobsstraat bleken niet voldoende aantrekkingskracht te hebben. Misschien omdat er op het Havenpark geen kra men meer stonden. Daardoor waren de mensen niet meer ge neigd om een rondje via het Havenkwartier te lopen". Achteraf gezien was het vol gens Ria Geluk ook beter ge weest om de Toeristendagen een week later te laten begin nen. „We zijn gestarl op 9 juli omdat de noordelijke provin cies toen al vakantie hadden. We streven er naar de Tbe- ristendagen in de drukste pe riode van het zomerseizoen te laten plaatsvinden. Omdat het een evenement is dat aan veel mensen wat heeft te bieden". In totaal is in Zierikzee op zeven dinsdagen in de zomer wat te doen. Aanstaande dinsdag is het Stoomdag, op dinsdag 20 augustus treedt een Engelse Brassband op cn zaterdag 24 augustus is het Havendag. Volgens Ria Geluk komt het steeds vaker voor dat grote eve nementen in Zierikzee, die worden georganiseerd en be taald door de ZOC en Zierikzee Actief, door commerciële be drijven en regionale instellin gen worden gebruikt voor ei gen reklame. „Zonder dat wij daar tevoren iets van horen lo pen tijdens de toeristendagen plotseling als dieren verklede figuren rond, fietst men rond met grote reklameborden van Albert Heijn wordt op straat allerlei reklamemateriaal uit gedeeld van de Olau Line. Op die manier wordt het een rom meltje en die bedrijven zouden ook best financieel een steentje mogen bijdragen. Tfenslotte profiteren ze van de grote groep mensen die door onze in spanningen naar Zierikzee wordt getrokken". Andere zaken die voor verbete ring vatbaar zijn, zijn volgens Ria Geluk de onderlinge ver houdingen van de drie land bouwers aan het Eerste Weegje die hun grond beschikbaar stellen als parkeerterrein. „De prijzen per terrein verschillen van 2 gulden tot gratis parke ren en men bekvecht onderling om de 'klanten'. Dat komt het imago van de Tberistendag niet ten goede". De kinderrommelmarkt op De Balie zou volgens de organisa trice wat langer moeten duren. „Veel kinderen gaan al om 12.00 uur weg. Maar het is de bedoeling dat men tot vier a vijf uur blijft zitten zodat het levendig blijft op de Balie". In het verlengde daarvan liggen klachten van de ideeële instel lingen die dit jaar voor het eerst met hun kramen bij de Dikke Tbren stonden en liever terug naar het Havenplein wil len. Maar dat kan niet want de her nieuwde opzet van de Toe ristendagen was om meer ruimte te creeëren en de kra men te spreiden over de ver schillende lokaties in de stad. „Veel mensen waren ook posi tief over het resultaat. „Je kon beter door de straten en alles was wat overzichtelijker". De opzet om te voorkomen dat mensen op straat lopen te eten en drinken is volgens Ria Ge luk deels gelukt door het plaat sen van meer bankjes en ter rassen. „Maar dat is een van de dingen die nooit helemaal te voorkomen zijn. Dat zit nu een maal vast aan zo'n evenement". Ria Geluk van de Toeristendagcommissie: ,,/fc ben nu zeven jaar betrokken geweest bij de organi satie van de Toeristendagen. Op zich zou het zo gek nog niet zijn als er weer eens wat fris bloed kwam". (Foto: Joop van Houdt). Traditie is kostbaar en heilig; maar zich in de traditie opsluiten is een gevaarlijke traagheid. Marcel Prevost Zonnige perioden HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Mini mumtemperatuur omstreeks 11 graden. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind, rond kracht 3. VAARGEBIED Het vaargebied van snelle motorboten moet volgens burgemeester L. N. Labruyere beperkt worden RAPPERS Rappers stalen de show tijdens Sing a Song in het centrum van Renesse. TOERTOCHT Motorclub Delta organiseert een open toertocht voor motoren. WK-TURNEN De gezusters Linda en Monique Slootmaker zijn gese lecteerd voor het WK-turnen in Amerika. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 91 bekeuringen vanwege te hard rijden RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de heer S. uit Zierikzee aangehouden omdat hij met een vrachtwagen door Renesse reed terwijl hij te veel alcohol gedronken bleek te hebben. Achter op zijn truck vervoerde hij een aantal passagiers. Na dat hem een proces-verbaal en een rijverbod was opgelegd kon de man gaan. Kort daarna werd hij echter weer rijdend aangetroffen, zodat een tweede proces-verbaal werd opge maakt. Dit keer vanwege rij den tijdens een rijverbod. Bij snelheidscontroles vrijdag en zaterdagnacht in de omge ving van Renesse en Scharen- dijke heeft de politie 91 processen-verbaal opgemaakt. Onder de auto's die harder re den dan de maximaal toe- genstane 50 kilometer per uur in de bebouwde kom bevonden zich negen taxi's. De hoogstge- meten snelheden bedroegen 75 en 77 kilometer per uur. De controle werd gehouden met radarapparatuur. Vernielingen G. V. uit Rotterdam werd door de politie aangehouden omdat hij een aantal vernielingen aanrichtte in horecagelegenhe den in Renesse. Na verhoor is de Rotterdammer weer in vrij heid gesteld. Hij heeft de door hem aangerichtte schade ver goed. Hoewel het in het afgelopen weekend behoorlijk druk was in Renesse was de openbare or de volgens de politie redelijk in de hand te houden. In totaal werden 20 mensen aangehou den vanwege baldadigheid, vuurstoken, openbare dron kenschap of urineren op straat. Hun werd in het kader van het lik-op-stuk-beleid direct een geldboete opgelegd. Verder werd een persoon bekeurd van wege rijden zonder rijbewijs en één voor rijden onder in vloed. SCHARENDIJKE - W. K. uit Rotterdam moest per ambu lance worden overgebracht naar het Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. Hij liep brandwonden op aan het ge zicht. Dat gebeurde vrijdag toen de Rotterdammer op een camping aan de Kuyerdamseweg een uitlaat stond uit te branden. Door de benzinedamp volgde een kleine ontploffing waar door hij tweede- en derde graads verbrandingen in het gezicht opliep. Al het nieuws van Schouwen-Duivela.id in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement èt f 45,— C jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. '~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1