Het verantwoord bezig zijn met één van de vechtsporten Sport van toen Lindenaar breekt zijn sleutelbeen Honkbalcoaches na vechtpartij gewond Judojiu-jitsu of boksen Kans op meer Olympische startbewijzen in 1996 Liverpool koopt weer in Forse boete voor Schalke'04 Toeschouwer gedood door bliksem Comb. Van der Kamp wint wedvlucht Meaux VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1991 NR 24995 7 ZIERIKZEE - Ooit begonnen als bittere noodzaak het vege lijf te kunnen redden, worden heden ten dage de verschillende verdedigingstechnieken slechts toegepast als sportbeoefening. Ondermeer judo, jiu-jitsu of boksen vallen onder de noemer vechtsport, en worden veelal bedreven in competitieverband. De nood zaak het aan te leren 0111 een eventuele aanvaller te kunnen pareren is eigenlijk niet meer aanwezig, maar is in een dergelijke situatie wel handig. Al is het alleen maar dat de persoon in kwestie zelfverzekerder overkomt en op die wijze een eventuele agressieve daad in de kiem gesmoord ziet. Met de judosport kan reeds op vierjarige leeftijd een begin worden gemaakt. Een ideale sport voor kinderen de basisbewegingen aan te leren. Naast het judo en jiu-jitsu is de Zierikzeese sportschool Geel hoed sinds geruime tijd ook ge start met het boksen. De trai ningen hiervoor worden gege ven door Leen Moerland uit Nieuwerkerk. De beelden er over die via de beeldbuis de huiskamer binnenkomen zijn overigens veelvuldig menson waardig. Er staan dikwijls hoge bedragen aan geld achter een bokspartij en de bokser moet koste wat kost winnen. Het boksen wat bij ons wordt getraind is echter voor de re creant of beginnen", legt Moer land uit. Spel staat centraal Het spel staat duidelijk cen traal en de leerlingen mogen elkaar in ieder geval niet moedwillig kwetsen. Het aan tal stoten bij het boksen is trouwens beperkt in vergelij king met bijvoorbeeld het jiu jitsu. Ook de houding is geheel anders. Volgens vechtsport- specialist Moerland betekent dit niet dat de bokssport ge ringschattend moet worden ge acht. ,,Zeer zeker niet. Boksen is een boeiende sport waarbij een goede conditie nodig is", aldus zijn vurige overtuiging. Conditionele Vooral het conditionele ele ment krijgt bij de bokstraining veel aandacht. Menig school meisje kan amper zo goéd~óver- weg met een dóódsimpel springtouwtje dan de enthou siaste bokser. Minutenlang, met verschillende tempo wisselingen en in een fraaie ca dans weet een beetje bokser zijn springtouw rond te draai en. Ook het verstevigen van de buikspieren is een belangrijk facet van de bokssport. Een andere vechtsport betreft het goed bekende en geheel in geburgerde judo. Zeker wan neer het niveau van oud- wereldkampioen Anton Gee- sink gehaald wil worden, moet de persoon in kwestie er al op zeer jeugdige leeftijd bij zijn. Vanaf een jaar of vier kunnen de kinderen reeds de basisbe wegingen van de judo-sport worden aangeleerd. Om het ju do goed onder de knie te krij gen is het van belang niet bang te zijn omver gegooid te wor den. Eén van de basis-elemen ten bestaat derhalve uit het aanleren hoe een val te breken. Sommige kinderen zijn angstig door een ander in een stevige houtgreep genomen te worden. Daarom wordt ook aandacht geschonken aan het overwin nen van die angst, door middel van verschillende uitgebalan ceerde oefeningen. Ook jeugd met een eventueel licht ge stoorde motoriek wordt vaak door deskundigen naar de judo-sport verwezen. Deskundige leiding Het judo, mits verantwoord en onder deskundige leiding aan geleerd, geeft dan ook een bre de basis aan bewegingen mee dat weer een positieve uitwer king heeft op een groeiend zelf vertrouwen. ,,En dat geeft je weer bijvoorbeeld de moed om sneller een andere sport te kie zen, of zo", weet Leen Moer land. Een vechtsport waarbij op iets latere leeftijd een serieuze start gemaakt kan worden is het altijd spectaculair ogende jiu-jitsu. Kinden vanaf veer tien jaar komen ervoor in aan merking. Het jiu-jitsu is van ouds eemOosterse vechtkunst, die evenwel in veel opzichten aangepast is aan deze tijd. Jiu jitsu is één van de vechtsporten die zeer doeltreffend kan zijn wanneer hét in' uiterste'nood zaak, zoals levensbedreigende situaties, gebruikt moet wor den. De beoefenaar richt zich name lijk op de vitale delen van het lichaam, wanneer hij onver hoopt wordt aangevallen. Be langrijk in de jiu-jitsu lessen is derhalve dat de leerling zich beheerst en de controle over het eigen lijf behoud. Mede hierdoor ontstaat er tevens een minimum aan blessures. De gevorderde jiu-jitsu beoefe naar dient zich ook te kunnen verdedigen tegen andere gespe cialiseerde vechtsporten. Er worden dientengevolge specia le verbindingstechnieken en verschillende combinaties aan geleerd. Een en ander kost ech ter wel een jarenlange trai ning. GEESTEREN - Jos Lansink zal niet deelnemen aan het inter nationale concours hippique van Geesteren, dat van donder dag tot en met zondag wordt gehouden. NETTUNO - Het dagelijks be stuur van de Internationale Baseball Associatie (IBA) heeft positief gereageerd op het verzoek van de CEBA (de Europese federatie) met twee landen vertegenwoordigd te zijn bij de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Volgend jaar is naast het orga niserend land alleen de Euro pese kampioen present bij het eerste Olympische honkbal- toernooi. De door de IBA over genomen formule voorziet zelfs in de mogelijkheid dat drie van de twaalf deelnemen de teams aan het toernooi in Atlanta uit Europa afkomstig zijn. Een play-off van nummer drie in Europa met de Afri kaanse kampioen zou de derde deelnemer moeten opleveren. De Nederlandse en de Italiaan se bond stellen zich op het standpunt, dat het aantal deel nemende landen bij de Olym pische Spelen van acht op twaalf moet worden gebracht. Het Internationaal Olympisch Comité is daarmee nog niet ak koord. De IBA heeft op initia tief van CEBA-voorzitter Aldo Notari echter al een voorschot genomen op de verdeling: vijf Amerikaanse landen, twee uit Azië, twee uit Europa, het or ganiserend land, een uit Euro pa/Afrika en een uit Azië/ Oceanië. LIVERPOOL - Liverpool heeft donderdag Mark Walters van Glasgow Rangers gecontrac teerd. De veelzijdige voetbal ler kostte de Engelse topclub ruim vier miljoen gulden. Manager Graeme Souness sprak van een belangrijke aan winst. ,,Het voordeel van Wal ters is dat hij op meerdere posi ties is te. gebruiken. Met hem kunnen We velg. kanten op." Het is de derde grote agmkoop van Souness, die vorig seizoen eveneens overkwam van Glas gow Rangers, in korte tijd. Voor ongeveer 17 miljoen gul den haalde hij eerder Dean Saunders en Mark Wright in huis. In Engeland wekken de transacties van de club verba zing. Liverpool sloot het vorige seizoen af met een tekort van ruim een miljoen gulden. De verwachting was dat van de huidige selectie eerst spelers verkocht dienden te worden, voordat nog een nieuweling kon worden aangetrokken. Tbt nu toe verkocht Liverpool slechts international Peter Beardsley aan stadgenoot Everton en Steve Staunton aan Aston Villa. Dat leverde een kleine zeven miljoen gulden op. BURGH-HAAMSTEDE - Eén dezer dagen bereikte ons weer een sportfoio uit de oude doos. Het is nog altijd mogelijk overigens ons dergelijke prenten voor de rubriek 'Sport van toen' te doen toekomen. Bovenstaande kiek uit 1930 toont het toenmalige elftal van de Burgh-Haamsteedse'voetbalvereniging Zwaluwen. Zeker in de crisisjaren was een tijdsverdrijf als voetbal één van de grootste liefhebberijen voor de opgroeiende jeugd. Hoewel ook de ouderen zich gaarne stortte in het strijdgewoel met de lederen voetbal. Let eens aandachtig op de witte voetbalbroekjes. Lijken sommigen niet verdacht veel op die lange onderbroek van opa? Ook de pet en brettels ontbraken niet in die tijd. Staand van links naar rechts zijn te herkennen: Oosterling. N. Fokker. Cor Prince. W. J. Bom. Bartel Geleijnse. Jac van de pol. Zonruiter. Johan Fokker. Op de voorgrond v.l.n.r.: W. Moeilij ker, J. A. Geleijnse. Lee Bakker Deze fraaie prent uit de jaren dertig is ons ter beschikking gesteld door de heer Geleijnse uit Haamstede, waarvoor onze hartelijke dank. UTRECHT - Marcel Lindenaar heeft woensdag avond in de vriendschappelijke wedstrijd FC Utrecht - Valencia (0-1) een sleutelbeen gebroken. De aanvaller zal een maand niet kunnen spelen. Linde naar viel na de rust in. Vijf minuten later werd hij bij een doorbraak gehaakt door Giner. De ex-Hagenaar kwam daarbij zeer ongelukkig ten val en moest onmiddellijk het veld verlaten. De Spaanse verdedi ger kreeg van scheidsrechter Luinge de rode kaart. Linde naar is de vierde speler van Utrecht die geblesseerd raakt. Nieuweling Oosterhuis (lies), Plugboer (achillespees) en De Kruijff (schouder uit de kom) ontbraken woensdag. De ploeg van trainer Fafié komt daar door niet direct in de proble men. Mede door de drie aanko pen (Oosterhuis, Van der Net, Cooke) bestaat de selectie uit 22 spelers. De wedstrijd tegen Valencia was matig. De ploeg van trainer Guus Hiddink ZÜRICH - De vernedering dat het wereldrecord op de 4 x 100 meter mannen niet in Ameri kaanse handen was, is defini tief uitgewist. Nadat de Santa Monica Track Club afgelopen zaterdag in Monaco met 37,79 seconden het wereldrecord van Frankrijk had geëvenaard, sloeg woensdagavond de natio nale ploeg van de Verenigde Staten toe. Het kwartet Mike Marsh, Leroy Burrell, Dennis Mitchell en Carl Lewis noteer de in Zurich 37,67 seconden. sloot met dit resultaat zijn oe- fenstage in Nederland af met een nederlaag (tegen PSV) en twee overwinningen (naast Utrecht ook Vitesse). In de Gal genwaard maakte Giner na rust het enige doelpunt. FRANKFURT - Schalke'04, dat vorige week zaterdag zijn rentree in de Bundesliga maakte, heeft van de Duitse voetbalbond een boete van ruim 28.000 gulden opgelegd gekregen. De club was er in de beslissende fase van het vorige seizoen niet in geslaagd bij thuiswedstrijden de eigen sup porters rustig te houden. Schalke wordt verweten te wei nig veiligheidsfunctionarissen te hebben ingezet en onvol doende garanties te hebben ge boden voor de zekerheid van tegenstanders en arbitraal trio. In de wedstrijd waarin het kampioenschap werd veilig ge steld en bij het laatste duel van het seizoen ontregelden ont- stuimigc fans een normaal ver loop. HAVANA - Vijf innings hanteerden de Canadese en Mexicaanse honkballers de knuppel in hun Paname- rikaanse duel, aan het begin van de zesde bleef het houtwerk in de dugout en gingen beide ploegen ou derwets op de vuist. Nadat de Cubaanse politie er een einde aan had gemaakt, de Amerikaanse umpire de wed strijd had gestaakt, werden een Canadese en Mexicaanse coach per brancard afgevoerd. De Canadees met hartklach ten, de Mexicaan met een tot pulp geslagen gezicht. De ordinaire klopjacht was het eerste incident in zes dagen op de Panamerikaanse Spelen in Cuba. Beide honkbalploegen hadden dringend een overwin ning nodig om de kans op kwa lificatie voor het Olympisch toernooi te behouden. De top- vier van de Pan American Games hebben recht op een startbewijs in Barcelona. Twee daarvan zijn op basis van hun kracht gereserveerd voor Cuba en de Verenigde Staten. Om de overige twee wordt ste vig gevochten. Tegen het einde van de vijfde inning, op de stand 7-5 voor Mexico, iiep de wedstrijd uit de hand. Kamikaze sliding De 18-jarige Andreopoulos, catcher in de Canadese ploeg, maakte een kamikaze sliding bij een mislukte poging het tweede honk te stelen. Hij gleed de Mexicaanse korte stop finaal onderuit. De Mexicaan wilde de Canadees te lijf maar de veldscheidsrechter interve nieerde. Voordat er een bal in de zesde inning gegooid was, begon Andreopoulos in de sla garena te bekvechten met de Mexicaanse hitter Vargas. Op het moment dat Vargas zijn knuppel wegsmeet, stroomden beide dugouts leeg. Er ont stond een flinke vechtpartij, waarbij stevige klappen wer den uitgedeeld. Een Mexicaan die niet genoeg had aan zijn vuisten en met een knuppel verder wilde gaan, kon worden afgestopt. Na tien minuten was de Cu baanse politie de situatie meester. Assistent-coach Up- ham van Canada, oud-prof van de Chicago Cubs en Philadelp hia Phillies, werd in half be wusteloze toestand per bran card afgevoerd. Vermoedelijk was hij het slachtoffer van een hartaanval. Bij de Mexicaanse coach Pollorena liep het bloed over het gezicht. De Ameri kaanse scheidsrechter Peder- sen staakte het duel, riep Mexi co uit tot winnaar en sloeg daarna op de vlucht voor de Canadezen die andermaal in grote woede ontstaken. CARMEL - Voor de tweede keer deze zomer is een toe schouwer bij een van de vier grootste golftoernooien van het profcircuit door de blik sem dodelijk getroffen. Op de openingsdag van de 73ste editie om het kampioen schap van de Professional Golf Association (PGA) in Carmel (Indiana) kwam een 39-jarige man om het leven toen tijdens een onweersbui de bliksem in sloeg op de plek, waar hij stond te schuilen. In juni ge beurde iets soortgelijks bij de open Amerikaanse titelstrijd in Hazeltine. Tben werden zes mensen door een bliksemin slag getroffen, van wié er één overleed. ZIERIKZEE - PV Zierick had onlangs de vlucht Meaux voor jonge duiven. Over een afstand van 314 km en met een snel heid van ±1253 m/min. arri veerde de eerste duif bij de combinatie Van der Kamp. De tweede duif volgde 50 secon den later. C. J. Berrevoets klokte zijn duif als 3e. Er waren 320 dui ven in concours verdeeld over 21 deelnemers. Met een westen wind werden de duiven gelost. Uitslag Comb. Van der Kamp 1, 2, 8, 13, 23, 27, 31, 37, 38, 42, 47, 65, 66, 67, 69, 72, 78, 79 (47); C. J. Berre voets 3, 35, 68 (23); P. G. W. Kou- wenberg 4, 6, 32, 40, 61, 70 (11); M. C. Bolle 5, 11, 16, 20, 21, 24, 25, 28, 36, 43, 48, 80 (23); W. M. Blom 7, 15, 51, 59, 62 (22); comb. De Bruin 9, 29, 34, 77 (10); W. Roggeband 10, 22, 26, 50, 60, 73 (20); E. Kloet 12 (8); A. Schoor- mans 14 (7); M. r. Krijger 17, 56, 76 (8); comb. Snijders 18, 33, 58 (22); P. H. Kouwenberg 19, 71, 75 (25); J. den Hengst 39, 49, 55 (20); M. K. Krijger 41 (12); G. Hogervorst 44, 45, 46, 57, 63, 64 (14); G. Flikweert 52, 53 (17); Kaaysteker den Beor 54 (5). De kampioen van PV Zierick. combinatie Van der Kamp vloog tijdens de wedvlucht vanuit Meaux iveer eens succesvol. (Ar chieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7