§2 Geluidsoverlast: politie kan weinig uitrichten tegen ongrijpbaar fenomeen 'De auto's moeten wachten maar dat geldt ook voor de jachten' TAXATIE? DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS Politie bekeurt 15 baldadige jongeren U- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook voor luxe gordijn- ophangsystemen naar Zonnemaire? Jazeker!! Dien van den Berg: Ik verhuizen? Nooit!' Rijkswaterstaat over kritiek op schutregime Grevelingensluis: 7 ^%BIBLI0g^ ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24995 WAARIN OPGENOMEN DE ZÏERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - „Geluidsoverlast is primair een zaak van praten. Mensen die kla gen over geluidsoverlast moeten allereerst gaan praten met diegenen die ge luidsoverlast veroorzaken". Dat zegt adjudant M. P. Lenselink, groepscomman dant van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Geluidsoverlast is, zo blijkt uit zijn verhaal, een vrijwel ongrijpbaar fenomeen dat zich vooral in de (warme) zo mermaanden manifesteert. „Wat de één ervaart als geluidsoverlast, daar stoort de andere zich niet aan", aldus Lenselink. Geluidsoverlast; het gras maaien terwijl de buurman op bed ligt na een nachtdienst van Houdt). (Foto: Joop Geluidsoverlast is er in allerlei maten en soorten. „Het is echt een heel breed scala" stelt Len selink. „Het kan gaan om een barbecue 's zomers als de men sen buiten zitten, maar het komt ook voor dat mensen die op het platteland zijn komen wonen zich storen aan het ge- kraai van de haan van de bu ren". Oud probleem Geluidsoverlast is niet bepaald een nieuw probleem. „En het steekt vooral de kop op als het warm iir*, aldus Lcnselink. „Als het warm is gaan de men sen gezellig buiten zitten". Bij de buren staan de ramen open en het geluid van pratende mensen en/of muziek dringt door daar waar het niet ge wenst is. De meest simpele re medie is dan de ramen dicht doen, maar als het echt warm is, ligt die oplossing vaak niet voor de hand. Eigenlijk, zo benadrukt Lense link, is er maar één echt goede manier om een eind te maken aan geluidsoverlast en dat is praten. Een gesprek kan ver helderend werken. Het kan zijn dat iemand gewoon niet beseft dat hij overlast veroor zaakt en dan staat men in de regel toch wat raar te kijken als er ineens politie op de stoep staat. Vaak, zo blijkt uit het relaas van Lenselink, komt het echter niet tot een gesprek maar wordt onverwijld de politie er- bij gesleept. Hetgeen dan weer kwaad bloed zet bij degene die plotsklaps politieagenten aan de voordeur treft. „En in feite kunnen wij er als politie wei nig aan doen. Er bestaan ge woon te weinig harde cirteria", aldus Lenselink. Bekeuringen Het enige criterium dat hou vast biedt is de in de Algemene Plaatselijke Verordening opge nomen regel dat wie lawaai maakt na 22.00 uur 's avonds een bekeuring kan krijgen we gens burengerucht. Maar ook in dat geval is het steeds weer de vraag: is dit overlast of niet en worden er strafbare feiten gepleegd. Uiteraard is de politie bevoegd om bekeuringen uit te delen aan diegenen die anderen ge luidsoverlast berokkenen. Het gevolg daarvan kan weer wel zijn dat het conflict dat in eer ste aanleg is ontstaan als ge volg van geluidsoverlast uit de hand kan lopen. „Het leidt soms tot een handgemeen of tot het ingooien van ruiten", aldus Lenselink. Geluidsoverlast kan ook een vorm van pesterij zijn. „Het komt voor dat iemand die weet dat de buurman op bed ligt dan toch nog aan brommer of auto gaat zitten sleutelen. Ik heb ook wel gehoord van mensen die 's nachts een kraan lieten lopen om de buren te pesten". Obsessie Geluidsoverlast kan ook een obsessie worden. Een steeds te rugkerende nachtmerrie. Dien van den Berg uit Bruinisse doet haar verhaal.. Zij woont al een dikke tien jaar in de Bergstraat in Bruinisse. Een klein en smal straatje in het oude vissersdorp. Dien kwam er toen nog samen met haar echtgenoot, van wie ze inmid dels is gescheiden, wonen na in Rozenburg gewoon te hebben. Zij had het huisje geerfd. Ook het naastgelegen huis, Bergstraat 6, kwam in familie bezit. Het huis werd echter ver kocht en daarmee is. volgens Dien van den Berg alle ellende begonnen. Het huisje werd een vakantiewoning. De nieuwe ei genaar, de Duitser P. Knüttel, begon het huisje in de zomer maanden aan derden te verhu ren. Tbt groot verdriet van Dien want zij, zo zegt zij, doet in de zomermaanden vaak geen oog meer dicht. Door de dunne mu ren van het huisje heen hoort ze muziek en stemmen. En als de tijdelijke buren besluiten een tuinfeest te houden komt er van slapen volgens Dien he lemaal niets. „De gemeente wil dat ik verhuis. Maar ik blijf mooi hier. Ik heb recht op m'n rust, net als iedere andere Bru- enaar", aldus de 65-jarige Bru- Bellen en schrijven Dien van den Berg voert al zo'n tien jaar een verbeten strijd met de gemeente Bruinisse die in haar ogen verantwoordelijk is voor de overlast waar zij mee te maken heeft. „Ik heb bij de vorige burgemeester, mijnheer Hekman, geklaagd en ik heb ook al brieven geschreven naar de nieuwe burgemeester, mijn heer Vogelaar. Maar de ge meente doet helemaal niets". De gemeente heeft huiseige naar Knüttel indertijd toe stemming verleend om het pand Bergstraat 6 te verhuren als vakantiewoning. En dat had, zo stelt Dien van den Berg, nooit mogen gebeuren. Op de vraag of het niet moge lijk is om met de huurders van Knüttel een gesprek aan te gaan reageert Dien van den Berg verontwaardigd. „Ik spreek geen duits en ik heb er ook geen zin in om friet die duitsers te gaan praten. En ik hoef toch zeker het probleem van de gemeente niet op te los sen". Verschillende mensen, waaronder vertegenwoordigers van de gemeente, hebben tegen Dien van den Berge gezegd dat verhuizen misschien de beste oplossing is. Maar daar wil de Bruse niets van weten. Alleen het woord verhuizen al brengt een felle blik in haar ogen: 'Ik blijf hier zitten tot ze me eruit moeten dragen", aldus Dien van den Berg. vervolg pagina 3 BRUINISSE - „Als we daar iets aan zouden willen doen zou dat heel veel geld kosten". Dat is het com mentaar van L. Kneepkens van Rijkswaterstaat op kritiek op het schutregime dat gehanteerd wordt voor de Grevelingensluis bij Bruinisse. Bij Rijkswa terstaat komen de laatste tijd veel klachten binnen over de wachttijden, zowel voor het verkeer op de weg als voor het verkeer op het water, voor de Bruse sluis. De Grevelingensluis bij Brui- De opvatting dat vooral auto- nisse behoort al jaren tot een mobilisten de dupe zouden zijn van de drukst bezochte sluizen van Nederland. Veel eigenaars van zeil- of motorjachten vere ren de oude vissersplaats met een bezoek en men wil uiter aard graag een tochtje maken op het Grevelingenmeer. Een grote toeloop bij de sluis is het gevolg. Extreem Kneepkens gebruikt het woord extreem om de enorme stroom pleziervaartuigen die gebruik wil maken van de sluis te om schrijven. „Het is de laatste ja ren steeds drukker geworden bij de Grevelingensluis, maar dit jaar is het echt drukker dan ooit. Maar dat geldt niet alleen voor het waterverkeer. Het au toverkeer is ook enorm toege nomen". De sluismeester, zo stelt Kneepkens, kan niet meer doen dan zoeken naar een com promis. als hij de sluis te lang gesloten houdt dan bestaat het gevaar dat de voorhaven, waar de jachten op schutting moeten wachten, overbevolkt raakt. Staat de brug te lang open dan groeit de file op de weg zien derogen. van het veelvuldig openstaan van de brug wijst Kneepkens vierkant van de hand. „Het klopt dat er vaak lange rijen auto's staan te wachten voor de open brug, maar de jachten hebben ook te maken met een wachttijd en die kan soms wel oplopen tot anderhalf uur. De drukte op het water wordt ab soluut niet afgewenteld op de automobilist. De sluismeester zit tussen twee vuren". Voor de sluismeester van de exacte cijfers met betrekking tot het aantal schuttingen maar het staat voor hem als een paal boven water dat het er dit jaar weer een stuk meer worden dan vorig jaar. Met alle gevolgen van dien. „De infra structuur is gewoon niet bere kend op een dergelijke piek". Hij constateert nuchter dat de gesignaleerde problemen on ontkoombaar zijn. „Ik denk dat dat de tol is die je betaalt als recreatiegemeente". De eni ge manier om de problemen op te lossen is volgens Kneepkens het vergroten van de capaciteit van de Grevelingensluis. Maar hij tekent daar meteen bij aan dat hij dat zelf voorlopig nog niet ziet gebeuren. „Dat kost verschrikkelijk veel geld". Langzamerhand een vertrouwd beeld: wachtende auto's voor de Grevelingensluis bij Bruinisse. (Archieffoto). Grevelingensluis zit er volgens Kneepkens absoluut geen rek meer in. „Als hij ziet dat de voorhaven vol is moet hij wel schutten. Als hij nog langer wacht wordt de voorhaven te vol en dan duurt het nog veel langer eer er geschut kan wor den omdat alles klem komt te zitten. En dat is zeker niet in het belang van het wegver keer". Kneepkens beschikt niet over Ochtend- en avondspits De grootste drukte, en in het verlengde daarvan de meeste problemen voor water- en weg verkeer, doet zich volgens Kneepkens vooral 's ochtends vroeg en tegen de avond voor. „Je zou kunnen spreken van een ochtend- en een avond- spits", aldus Kneepkens. Een spits die volgens hem in ieder geval voor het autoverkeer te omzeilen valt. „We houden bij het schutten re kening met de rijtijden van het openbaar vervoer. Dat houdt in dat op het hele en op het halve uur de weg over de brug gega randeerd vrij is", aldus Kneep kens. Automobilisten die op onthoud bij Bruinisse willen vermijden moeten dus zorgen dat ze omstreeks het halve of het hele uur ter hoogte van de sluis zijn. Voor de jachtenbezitters ligt dat iets anders. Iedereen wil er bij mooi (zeil)weer vroeg bij zijn. En dan is de teleurstelling groot als men geconfronteerd wordt met een forse wachttijd bij de Grevelingensluis. Kneepkens: „Ik kan me goed voorstellen dat dat irritaties oproept bij de mensen, maar nogmaals: het is de tol van de recreatie". Morren maakt de last niet minder, moed alleen vermindert haar. Tollens HET WEER In de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken en min. temp. om streeks 13 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog. Mid- dagtemp. van 23 tot 27 graden plaatselijk in het binnenland. Zwakke tot matige ZW-wind. i: THE VOICE Frank Sinatra viert 75ste verjaardag met tournee. ILLEGALE JAGER De kantonrechter legde een illegale jager uit land 450 gulden boete op» ENGLISCH BRASS GROUP Op 20 augustus treedt The Englisch Brass Group op in Zierikzee. VERDEDIGINGSTECHNIEKEN De verschillende verdedigingstechnieken wordfen te genwoordig toegepast als sportbeoefening. Dit nummer bestaat uit .8 pagina's RENESSE - In de nacht van donderdag op vrijdag hield de politie in Renesse 15 jongeren aan. Zij maakten zich schuldig aan baldadigheid, alcohol misbruik of overnachten op de weg. In het kader van het lik-op- stuk-beleid werd hen onmid dellijk een boete opgelegd die varieerde van 50 tot 90 gulden. Tijdens haar surveillances door de westhoek trof de poli tie ook acht recreanten aan die hun tent of camper hadden neergezet in de vrije natuur, il legale recreanten dus. De poli tie trof er vier aan op de Brou- wersdam, een op de Duinweg te Renesse en drie op de Strand weg bij Nieuw-Haamstede. Zij kregen een bekeuring en wer den doorgestuurd naar een camping. Aan de Hogenboomlaan te Re nesse werd de kentekenplaat van een Duitse auto gestolen. De benadeelde is A. H. uit Kostenbroch en het kenteken luidt NE-U-284. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'SGR0EPSVERV0ER KLEINSUS ROLSTOELVERVOER Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN. TELEFOON 01119-2015 Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement a f 169 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ■~i naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. -I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1