Mussengilde uit Oosterland bestaat bijna honderd jaar Metropia project om jongeren internationaal te leren denken Maricultuur- centrum open Garage Kerkwerve APK STJCp- Inbraak in sportkantine Zierikzee maakt kans vaste uitvalsbasis te worden voor jaarlijks terugkerend project Het mussengilde is niet actief meer maar het is nog wel erg gezellig Verkeersdrukte verwacht op routes naar de kust DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991 NR 24994 3 Gedeputeerde A. J. Dijkioel (uiterst rechts) takelt het lantaarn- net op onder het toeziend oog van de heren Eversdijk, De Beijl en De Blij. (Foto: Joop van Houdt). Vervolg van pag. 1 merd. „Met de agrarisch^ uni versiteit in Wageningen wojrdt een module ontwikkeld" dié volgend jaar september van start moet gaan voor doctoraal studenten die zich willen speci aliseren op het gebied van schelpdiercultures", vertelde De Blij. Het is de bedoeling dat deze cursus-module ook ge schikt wordt gemaakt voor buitenlandse studenten en stu denten in ontwikkelingslan den. Verder ligt er volgens De Blij een blauwdruk op tafel voor een onderzoekscentrum op Neeltje Jans en heeft een vier tal bedrijven, mede op initia tief van het World Fish Centre, besloten gezamenlijk een ad viesgroep op te richten onder de naam World Shellfish Pro jects. „Een vorm van internati onalisatie die komt op een mo ment dat de schelpdiersector in Zeeland in een zogelijke tijd zit als gevolg van de 'problemen met de natuur' zoals beperkte mosselzaadval en de oester ziekte bonamia", aldus De Blij. Lumineus idee De Blij kenschetste de realise ring van het maricultuurcen- trum als pionierswerk. „Alles wat tot nu toe tot stand geko men is is te danken aan een aantal enthousiastelingen", al dus De Blij. „Aan de pioniers van de Viskwekerij Neeltje Jans die een stuk vernieuwing hebben gebracht in de mossel en oesteróultures door metho des die in het buitenland wor den toegepast in te voeren". Ir. W. de Beijl, sprekend na mens de Stichting Delta Expo, zei alle vertrouwen te hebben in een gezonde toekomst voor wat betreft het maricultuur- centrum. Ook hij ging in zijn toespraak in op de recreatieve ontwikkeling van Neeltje Jans. „Het wachten is op dat ene lumineuse idee", aldus De Beijl. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat het maricul- tuurcentrum in zijn ogen zeker een aanvulling is op datgene wat Neeltje Jans de recreant reeds te bieden heeft. „Dit is een nieuwe attractie op Neeltje Jans", aldus De Beijl. Na al dit verbale geweld begaf het gezel schap van genodigden zich naar het nieuwe maricultuur- centrum aan de binnenhaven van Neeltje Jans. Daar vericht- te gedeputeerde Dij kwel de of ficiële openingshandeling die bestond uit het optakelen van een lantaarnnet met oesters. Rolstoelvriendelijk Zoals al aangestipt is het mari- cultuurcentrum toegankelijk voor het publiek. Het centrum is opgebouwd uit twee grote gekoppelde pontons die met el kaar en de wal verbonden zijn door twee bailey-bruggen. Er is permanent een voorlichter aanwezig. De wandelpier is ook toegankelijk voor rolstoel gebruikers. ZIERIKZEESCHEH9 NIEUWSBODE ia Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. -L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax CW10-14315.. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn incfusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertl]den advertenties Maandagkrant vrijdóg tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succea- jes" (t/m 4 regels) 1 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 24 graden Windkracht zuidwest 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 13% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuidwest 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht west 4 ZON» EN MAANSTANDEN 9 aug. Zon op 06.13, onder 21.16 Maan op 05.09, onder 20.45 Nieuwe Maan: 10 aug. (04.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer herstelt zich snel. Er blijft wel een lichte invloed van de oceaan bestaan. Vrijdag is dat te merken aan wolkenvelden die het noorden van het land binnendrij ven. Er zou op de Waddeneilanden later op de dag zelfs wat lichte re gen of motregen kunnen vallen. In het weekend is het aan de zonnige kant. Maar de kust blijft gevoelig voor oceaanbewolking. Waarschijn lijk wordt zondag de warmste dag met in het binnenland op veel plaat sen ruim 25 graden. Na het week end zakt de temperatuur iets terug. Advertentie këurings 1 station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 RENESSE - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in de sportkantine van de sv Renesse. tï t."rn:u .- De dieven gooiden enkele rui ten van het gebouw kapot en doorzochten de hele kantine. Zij stalen wat snoepgoed. De schade door braak bedraagt 'ongeveer 1500 gulden. ZIERIKZEE - ,,Door de Europese eenwording krij gen we binnen tien jaar te inaken met een heel ande re manier van denken. Er zal bij het nemen van be sluiten veel meer rekening moeten worden gehou den met tegengestelde belangen van allerlei ver schillende landen. Daarom is het hoog tijd dat we een nieuwe generatie jongelui krijgen die daarop is voorbereid. Die geleerd heeft daarmee om te gaan". D. W. de Ruiter uit Zierikzee is vol enthousiasme over Metro pia. Een project waarbij onge veer 120 jongeren uit alle delen van de wereld worden getraind om te gaan met economische, culturele en milieu-technische problemen waarbij de belan gen van veel verschillende lan den een rol spelen. Een project dat dit jaar in Zeeland wordt gehouden en dat vanaf volgend jaar wellicht een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis wordt met als uitvalsbasis Zierikzee. De heer de Ruiter was vroeger rector van een lyceum in Den Haag en is na zijn pensionering part-time gaan werken voor Ëndrinfa (Foundation Educati onal Infrastructure in Europa). Een organisatie die zich inzet om de wetgeving en de onder wijsprogramma's in de diverse EG-landen beter op elkaar af te stemmen. Van het ministerie kreeg hij opdracht de condities te scheppen waarmee een jaar lijks Metropia in Zeeland mo gelijk zou worden. Tbt nu toe vond Metropia jaar lijks in een ander EG-land plaats. Het land dat op dat mo ment het voorzitterschap van de EG verzorgde. In 1991 was Nederland dus aan de beurt. Het feit dat de Nederlandse re gering graag wil dat ook in de komende jaren in Zeeland een Metropia wordt gehouden (naast de Metropia-projecten die van land naar land gaan) komt volgens de heer De Rui ter omdat Zeeland een bij uit stek geschikte lokatie is voor een dergelijk project. „Half Europa is afhankelijk van het gebied tussen Antwer pen en Rotterdam. Via de Wes- terschelde en de Nieuwe Water weg ligt hier de levensader tot Europa. Bijna alle EG-landen hebben belang bij de wijze waarop zich dit gebied ontwik kelt". Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de Westerschel- de als uitgangspunt is gekozen van het studieproject Metro pia. Van 15 tot 24 augustus verdie pen de jongeren zich in de pro blematiek die daaraan vastzit in EG-verband. Daarbij moet rekening worden gehouden met de belangen van alle EG- landen. Direct na hun aan komst in Nederland op 8 augustus bezoeken de jeugdige deelnemers daarom de ambas sade van hun land om via een briefing precies te horen voor welke specifieke belangen zij moeten opkomen. Gedurende het Metropia pro ject verblijft de internationale groep jongeren op de schepen van de Zeeuwse Stromen. Zij krijgen een pittig programma voorgeschoteld. Onder meer scholing in twee talen waaron der de voertaal tijdens het pro ject Engels. Public speaking, debatteren op internationaal niveau, is ook een dagelijks on derdeel van het programma. Verder krijgen de jongeren le zingen voorgeschoteld van een select gezelschap van hooglera ren en deskundigen van Rijks waterstaat. Uiteraard bezoe ken de deelnemers van Metro pia zelf diverse lokaties die voor hun kennis over de Westerscheldeproblematiek van belang zijn. Het project wordt besloten met een simula tie. Een zitting waarbij in een openbaar debat een stukje nieuwe wetgeving wordt ge toetst aan de belangen van de diverse landen. De resultaten worden aan de EG' in Brussel en de diverse andere EG- landen bekend gemaakt. Ook voor de jongeren zelf is deelname aan Metropia van be lang. Zij krijgen daarvoor een certifikaat waardoor de kans dat zejkunnen studeren aan een top-universiteit in het buiten land aanzienlijk toeneemt. „De jongeren die aan het pro ject deelnemen zijn geselec teerd aan de hand van de oplei ding die ze volgen. Die heeft al tijd iets te maken met interna tionale samenwerking". Het is volgens De heer De Ruiter de bedoeling dat tien middelbare scholen in Nederland extra aandacht gaan besteden aan onderwijs, een manier van den ken die is gericht op de interna tionale samenwerking die er aan komt. „Van die tien scho len worden dan de deelnemers voor de Metropia-projecten in de komende jaren geselec teerd". Volgens De Ruiter proberen momenteel drie steden in Zee land, waaronder Middelburg en Zierikzee, zich te promoten als uitvalsbasis voor die jaar lijks terugkerend metropia projecten. Hij denkt dat Zie rikzee daarbij een goede kans maakt. „Het ligt mooi centraal en het is de thuishaven van de D. W. de Ruiter: 'Hoog tijd dat we een nieuwe generatie jongelui krijgen'. (Foto: Joop van Houdt). Zeeuwse Stromen die als va rend hotel bij het project kan dienen". Het is volgens de heer De Ruiter van belang hoe het gemeentebestuur en het schoolbestuur van de RSG Pro fessor Zeeman tegenover een dergelijk project staan. „Men hoeft geen geld te geven. Me tropia is het enige project in zijn soort dat volledig wordt betaald door het ministerie. Maar men moet faciliteiten be schikbaar willen stellen voor lezingen. Zoals het stadhuis of de aula van de school". In sep tember wordt duidelijk voor welke stad wordt gekozen. RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - De gunstige weersverwachtingen voor het komend weekeinde zullen volgens de verkeerscentrale in Driebergen en de ANWB leiden tot verkeersdrukte op de routes naar de kust. Zowel zaterdag als zondag kan vertra ging ontstaan op de A12 Utrecht - Den Haag en op de N59 tussen het Hellegatsplein en Zierikzee. De hoofdwegen naar de stranden krijgen, net als vorig weekeinde, veel verkeer te verwerken. In dit verband worden met na me Zandvoort en Hoek van Holland genoemd. Dit week einde eindigen de bouwvakan- ties in de regio's Midden- Nederland en Noord-Neder land. Zowel de ANWB als de Verkeerscentrale verwachten echter geen grote drukte. Ook in België wordt rekening ge houden met druk verkeer naar de stranden. Vooral op de E40 tussen Bryssel en Oostende zal het verkeersaanbod groot zijn. Als dat nodig is zal de Belgi sche politie op deze weg het sy steem van blokrijden hante ren. Daarbij wordt het verkeer onder politiebegeleiding in blokken naar de kust geleid. Grote vertragingen worden hiermee voorkomen. Snelwegen Op de snelwegen in het zuiden van Duitsland kunnen zater dag in noordelijke richting problemen ontstaan met grote aantallen terugkerende vakan tiegangers. Drukte wordt ook verwacht in de omgeving van Keulen en Hamburg en op de doorgaande routes richting Berlijn en de Oostzee. Terugke rende en vertrekkende vakan tiegangers en dagjesmensen, in totaal zo'n 5 miljoen wegge bruikers, zorgen al vanaf vrij dagmiddag voor de nodige drukte op de Franse wegen. Za terdag wordt volgens de ver keerscentrale in Driebergen en de ANWB de drukste dag met problemen op de wegen naar de Atlantische en Middelland se Zeekust en grote steden als Parijs, Lyon en Bordeaux. Het adviès is om niet de zaterdag, maar de zondag te benutten voor de rit door Frankrijk. Het is niet uitgesloten dat zelfs op zondag nog problemen zullen ontstaan bij Parijs en Lyon. Dorst kan zich niet herinneren of er in andere dorpen of ste den ook mussengilden <aetief< waren. m Tijdens de vergaderingen die het mussengilde twee maal per jaar belegd worden er verhalen vertelt, gedichten voorgedra gen en grappen uitgehaald. De vergaderingen vinden in een plaatselijke kroeg plaats en zijn niet toegankelijk voor niet-leden. De laatste jaren ko men ook de vrouwen van de mussenknijpers mee naar de vergaderingen maar, volgens Dorst, is niet elk lid van het mussengilde daar even blij mee: „Door velen worden de vergaderingen beschouwd als een mannen-aangelegenheid", aldus Dorst. Dorst vergelijkt het met een carnavalsachtige toestand. Het ledenbestand van de vereniging bestaat uit allerlei soorten mensen. Het zijn dus niet alleen boeren die in het gilde zitten. Capriolen De schooljongens deden vroe ger allemaal mee aan het van gen van mussen. Dorst herin nert zich de raarste capriolen die uitgehaald moesten wor den om de schichtige mus te pakken te krijgen. Het ging hem niet echt om de bijver dienste want, zo zegt hij, van het geld dat je met het vangen van mussen verdiende, kon je nog niet eens de kogeltjes van je luchtbuks betalen.„Het was meer .iets jacht-achtigs wat de mensen in zich hebben en waarom we het deden. We kon den urenlang in de struiken zit ten met onze luchtbuksen om de mussen te pakken te krij gen", aldus Dorst. Wie door Oosterland fietst kan aan de Sint Joostdijk nog steeds een bordje met daarop Erkend Mussenknijper bewonderen. De laatste mussenknijper die daar woont moet officieel nog een cent voor een dode mus èn een halve cent voor een eitje uitbetalen. Het mussengilde bestaat in Oosterland dus nog steeds. Het gilde omvat precies zesentwin tig leden. Als er iemand weg valt, wordt er weer een nieuw lid gekozen. Ieder lid van het gilde heeft daarbij het recht van veto. De maatstaven om bij het gilde te komen zijn slechts dat je door alle leden een aar dig iemand gevonden moet worden. Wordt je tot het gilde toegelaten, dan betekent da,t dus automatisch dat je als een vriendelijk mens gezien wordt. Het mussengilde heeft uiter aard zijn functie verloren. Per jaar worden er nog wel Johatines Dorst is nu twee jaar actief binnen het Oosterlandse twee vergaderingen belegd mussengilde. (Foto: Joop van Houdt). gens hem zal het mussengilde nog tientallen jaren blijven te bestaan omdat het een gezelli ge vereniging is waarin ook jongere personen graag vertoe ven. Uniek Na de watersnoodramp in 1953 zijn de activiteiten van het mussengilde danig ingekrom pen. Volgens Dorst komt dit omdat de mus voor de boeren geen plaag meer vormt. Door de dakpannen die nu op de da ken van de boerderijen ge bruikt worden, bestaat er daaronder weinig ruimte. De mus heeft die ruimte nodig om te broeden. Als die ruimte er niet 'is dan kan de mus er ook niet vertoeven. Bovendien wordt het doodschieten of van gen van mussen niet meer door het publiek gewaardeerd. OOSTERLAND - Oosterland mag zich een van de weinige dorpen noemen waar het mussengilde nog bestaat. Precies zesentwintig mensen komen twee maal per jaar bijeen en bespreken de stand van za ken op een gezellige manier. Volgend jaar viert het mussengilde zijn honderdjarig bestaan. Voor ieder beroep bestond er vroeger een gilde. Het mussen gilde werd honderd jaar gele den opgericht om het schadelij ke gedierte, de mus, in te per ken. In groten getale nestelden de mussen zich toen onder de dakpannen van de boerderijen. Daken zaten er vol mee. De grond was bezaaid met tarwe: de mussen trokken die uit de grond en lieten ze weer vallen. De boeren rondom Oosterland besloten wat aan dit schadelij ke diertje te doen en richtten het mussengilde op. Iedereen kon mussen vangen of eitjes ra pen en die via een vriend, fami lielid of kennis bij de zoge naamde knijper inleveren. Bij inlevering van een dode mus, kreeg men van de knijper een cent en bij inlevering van een eitje een halve cent. Degene die de meeste mussen of eitjes inle verde, werd de koning ge noemd. In Oosterland, is nog steeds een knijper aanwezig die, nu nog, tegen inlevering van een eitje of mus, respectie velijk een halve cent of een cent uit moet betalen. waarop verhalen worden ver teld, gedichten worden voorge dragen en grappen uitgehaald. „Zo had iemand tijdens zo'n vergadering eens zijn klompen uitgedaan en op de mat gezet. Iemand had deze vol laten lo pen met stroop. Aan het eind van de avond had hij zijn klom pen weer aangedaan en was hij naar huis gegaan. Thuisgeko men had hij zijn klompen voor de deur gezet en op zijn kousen naar binnen gegaan. Het hele huis zat dus onder de stroop", vertelt Johannes Dorst smake lijk Sinds twee jaar is Dorst lid van het mussengilde. Vol-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3