§3 Innovatieve kweekmethoden centraal in maricultuurcentrum Neeltje Jans DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS 3w -a -c Voorlopige schadeclaim van ruim één miljoen op bord gemeente Bruinisse j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gedeputeerde A. J. Dijkwel: Visserij kan nog veel leren van de landbouw Krediet f 12.500 nodig voor onderzoek inzake kwestie Zuidgeest 7 Meevaller aangewend voor extra werk aan pandje Diefstal sierdoppen van auto ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24994 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Door schade en schande word! men wijs. Spreekwoord NEELTJE JANS - „Met het voor publiek toegankelijk maken van de maricul- tuuractiviteiten op Neeltje Jans wordt er van het tot nu toe onzichtbare wat meer zichtbaar gemaakt. Dat is van belang voor een beter zicht op vis en schelp- dierenkweek maar ook voor het ontstaan van meer begrip voor de plaats die met name deze bedrijfstak heeft in het totale concept van onze zeearmen". Dat zei gedeputeerde A. J. Dijkwel dinsdag in een toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe maricultuurcentrum op Neeltje Jans. Dijkwel haalde in zijn toespraak uit naar de schelpdierensector. Hij stelde dat het bij de opzet van het maricultuurcentrum heeft ontbroken aan ondersteuning vanuit die sector. „Wat dat betreft kan de visserij nog veel leren van de landbouw", al dus Dijkwel. Het maricultuurcentrum op Neeltje Jans is een initiatief van de Stichting World Fish Center in samenwerking met de Stichting Delta Expo. In het centrum worden moderne kweek-technieken getoond van vis en schelpdieren. Het mari cultuurcentrum is te vinden in de binnenhaven van het voor malige werkeiland en uitge voerd als een wandelpier. Het centrum is van april tot en met oktober geopend voor het pu bliek. Educatie In het maricultuurcentrum staat innovatie voorop. Er wordt geexperimenteerd met verschillende methoden voor het kweken van mosselen, oes ters en forelsoorten. Die kweekprocessen worden zoveel mogelijk natuurlijk gestuurd en het streven is gericht op op timale kwaliteit en produc tiesnelheid. „Door menselijk ingrijpen moeten natuurlijke produktieketens hogere en be tere opbrengsten leveren" Daarnaast dieiic het maricul tuurcentrum een educatief doel. „Veel aspecten van de vis serij en de schelpdierencultuur spelen zich af onder water en daarmee buiten het gezichts veld van de geïnteresseerde buitenstaander", aldus Dijk wel. „Dat wat wij zien beperkt zich voornamelijk tot in- en uitvarende schepen en het bin nenbrengen en verhandelen van visserijprodukten. Van de oesterteelt zien we niet veel meer dan de oesterputten als Het nieuwe maricultuurcentrum op Neeltje Jans. (Foto: Eduard Engel). we een wandeling over de dijk bij Yerseke maken". Dijkwel stelde in zijn toe spraak dat middels het voor het publiek toegankelijk mari cultuurcentrum het onzichtba re zichtbaar wordt gemaakt. „In die optiek kan dit maricul tuurcentrum haar bijdrage le veren aan de totale educatie van datgene wat vooral de Oos- terschelde te bieden heeft", al dus de gedeputeerde. Recreatief Het maricultuurcentrum heeft volgens Dijkwel ook betekenis voor de recreatieve ontwikke ling van Neeltje Jans. Hij kop pelde daar de opmerking aan vast dat de recreatieve ontwik kelingen op Neeltje Jans 'nu niet bepaald van een leien dak je' gaan. „Het plan Van Gaste ren voorop, met daarachter een aantal andere plannen, hebben tot op dit moment niet veel op geleverd" aldus Dijkwel. „Tot op heden is er naast Delta Expo als enorme publiekstrek ker nog niet veel to stand geko men", aldus de gedeputeerde. „Ook vanuit die optiek voegt het maricultuurcentrum iets toe aan het pakket Zeeland. Het in de markt zijn van Zee land voor wat betreft het toe risme wordt hiermee uitge breid en ook dat is een ontwik keling die de provincie deugd doet". Dijkwel koppelde daar de op merking aan vast dat zijn ins- ziens de 40.000,- die de pro vincie in het maricultuurcen trum heeft geinvesteeerd goed besteed is. „Een investering die vanuit onze verantwoorde lijkheid meerdere doelen dient. Een opzet die aan zoveel aspecten aandacht schenkt kan volgens ons niet meer stuk", al dus de gedeputeerde. Doorbraak Namens de Stichting World Fish Centre werd het woord ge voerd door mr. R. de Blij. Hij noemde de tot stand koming v^n .het maricultuurcentrum een doorbraak. „We hebben van de nood een deugd ge maakt", aldus De Blij. „Op het voormalige werkeiland is een bepaald gebied, ruwweg vanaf het Topshuis tot en met de par keerplaatsen, bestemd voor be bouwing. Helaas, zolang er geen zicht is op de invulling van dit gebied met een groot schalige voorziening is de Be heers NV Neeltje Jans uiterma te beducht om enige vorm van bebouwing toe te staan. Dit zou het perspectief van een il lustere toeristische attraactie kunnen belemmeren. Daarom ben ik zo blij met deze door braak". De Blij plaatste het maricul tuurcentrum vervolgens in historisch perspectief. „De stormvloedkering in de Ooster- schelde is niet alleen tot stand gekomen onder invloed van de ijveraars voor het instandhou den van het bijzondere Ooster- scheldemilieu. Ook het be drijfsleven in Yerseke heeft zich stevig geweerd in haar ac tiviteiten voor een Ooster- schelde met behoud van eb en vloed", aldus De Blij. Hij vervolgde met de constate ring dat in dit geval het milieu- en het bedrijfsbelang naadloos op elkaar aansloten. „Want het handhaven van de eb- en vloed beweging was een levensvoor waarde voor het voortbestaan van de mossel- en oestercultu res in Yerseke". Begin De Blij benadrukte in zijn toe spraak dat het maricultuurcen trum op Neeltje Jans in feite nog maar het begin is. De inzet is en blijft een internationaal georiënteerd visserijcentrum. „Dat was toch de inzet?", aldus de retorische vraag van De Blij. Hij gaf zelf het antwoord: „Dat is juist, maar Keulen en Aken werden ook niet in één dag gebouwd". Hij voegde daar aan toe dat er inmiddels al meerdere zaken tot stand zijn gekomen. Zo is er reeds een cursus viskweek ge houden en werd het initiatief genomen voor een basiscursus schelpdieren. En er wordt nog steeds stevig aan de weg getim- vervolg pagina BRUINISSE - Namens oud-garagehouder P. A. Zuid geest uit Bruinisse is bij de gemeente Bruinisse een voorlopige schadeclaim van ruim één miljoen gul den ingediend. Dat maakte burgemeester A. Voge laar gisteravond bekend tijdens de vergadering van de commissie financiën van de gemeente. Aan de commissie werd het voorstel voorgelegd om 12.500 uit te trekken voor het inschakelen van een deskun dige die moet gaan onderzoeken of er inderdaad sprake is van door Zuidgeest geleden schade waar de gemeente Bruinisse voor aansprakelijk gesteld kan worden. De voorgeschiedenis nog even in een notedop. In 1987 besloot de toenmalige gemeenteraad tot reconstructie van de Nieuw- straat in Bruinisse. Onderdeel van die reconstructie was het instellen van éénrichtingsver keer in de straat gekoppelde aan een versmalling. Zuidgeest liet van meet af aan weten dat een dergelijke reconstructie ten koste zou gaan van zijn be drijf en tekende protest aan te gen het besluit van de gemeen te. Rechtsgeding De gemeente voerde ondanks de protesten van Zuidgeest haar plannen onverkort uit. Zuidgeest claimt nu dat de re constructie van de Nieuwstraat geleid heeft tot de ondergang van zijn bedrijf. Hij stelt de ge meente daarvoor aansprake lijk. Er ligt inmiddels een uispraak van de Kroon aan gaande de kwestie. In die uitspraak wordt gesteld dat de gemeente onzorgvuldig bestuur kan worden verweten en dat is voor Zuidgeest en zijn raadsman genoeg aanleiding om een schadeclaim bij de ge meente in te dienen. Bij het in dienen van die schadeclaim ging men ervan uit dat de ge meente eieren voor haar geld zou kiezen en het gesprek met Zuidgeest en diens raadsman aan zou gaan. Dat is tot op heden niet ge beurd, vertelt Zuidgeest, op de publieke tribune tijdens de commissievergadering, desge vraagd. De gemeente krijgt tien dagen de tijd om te reage ren op de schadeclaim. Laat men binnen tien dagen niets van zich horen dan volgt een kort geding met als inzet die schadeclaim. Burgemeester Vogelaar liet zich gisteravond niet verleiden tot concrete uitspraken over de reactie van het college op de door Zuidgeest ingediende schadeclaim. Hij beperkte zich tot een korte toelichting op het voorstel van het college om een krediet van 12.500 beschik baar te stellen voor onderzoek. Het onderzoek richt zich, zo bleek uit de uitleg van Voge- Een deskundige moet gaan onderzoeken of door de reconstructie van de Nieuwstraat Zuidgeest on evenredige schade heeft opgelopen waarvoor de gemeente aansprakelijk gesteld kan worden. (Ar chieffoto). laar, op de vraag of door de re constructie van de Nieuwstraat door Zuidgeest onevenredige schade is geleden waarvoor de gemeente aansprakelijk ge steld zou kunnen worden. „Wij willen als college eerst de uit slag van dat onderzoek afwach ten", aldus Vogelaar. Zuidgeest maakte geen gele genheid van het spreekrecht voor het publiek. De leden van de commissie deden er even eens het zwijgen toe. Wanneer het onderzoek van start gaat en wanneer de uitkomst bekend zal zijn is op dit moment nog niet bekend. Het krediet van 12.500 wordt gedekt uit het restant van de gelden voor de derde fase van de herinrichting van de Bruse dorpskern. Brandweer Weinig moeite bleek de com missie ook te hebben met het voorstel van het college een aanvullend krediet beschik baar te stellen voor de aan schaf van materiaal voor de brandweer. Gebleken is dat naast de opgenomen materia len ook vervanging van 15 gasmaskers noodzakelijk is. Zonder noemenswaardig com mentaar schaarde de commis sie zich verder achter het voor stel van het college om 4500,- uit te trekken voor de realise ring van een zogenaamde Ha ven Ontvangst Installatie (HOI). In een HOI kunnen ge bruikers van de haven hun che misch afval kwijt. De exploita tiekosten van een Hoi worden onder het motto de vervuiler betaalt doorberekend aan de gebruikers van de haven. Wel enige discussie onstond over het voorstel van het colle ge om een aantal woningen aan de Prinses Wilhelminalaan in Bruinisse aan de huurders te koop aan te bieden. Op vragen van de commissieleden ant woordde burgemeester Voge laar dat de gemeente uitgaat van de taxatiewaarde van de huizen in kwestie. „Dat zien wij als een reële aanname", al dus de burgemeester. Wat zon HET WEER Perioden met zon en vrijwel overat droog. Min.temperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur van 19 tot 25 graden plaatselijk in Lim burg en het Oosten van Noord- Brabant. Matige wind, windkracht 3. METROPIA-PROJECT Zierikzee maakt kans de vaste uitvalsbasis te worden voor het Metropia-project. MUSSENGILDE Het Mussengilde uit Oosterland bestaat al bijna hon derd jaar. BOMEN In Bruinisse discussieerde men over het al dan niet verwijderen van de bomen in de Molenstraat. NIEUWE TRAINER De w Bruse Boys oefende voor het eerst onder leiding van de nieuwe trainer Cees van Dijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Toekomstig onderkomen peuterspeelzaal wordt opgeknapt BRUINISSE - Het toekomstig onderkomen van peu terspeelzaal De Krukels in Bruinisse, het pand Mo lenstraat 44, wordt verder opgeknapt. Eerder stelde de raad 47.000,- uit voor aanpassing van het pand ten behoeve van de peuterspeelzaal. Dat karwei is afgerond én men heeft nog ruim 8000,- over. Dat geld wordt nu, als de ge meenteraad akkoord gaat ge bruikt om een aantal deuren te vervangen en buitenschilde- werk te verrichten. Een en an der werd besproken tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en de verga dering van de commissie finan ciën van de gemeente Bruinis- Hard nodig „Ik stond er ook eerst een beet je aarzelend tegenover, maar ik heb me laten overtuigen van de noodzaak", antwoordde burge meester A. Vogelaar op vragen uit de commissie openbare werken. „Ik ben er wezen kij ken en het houtwerk is op som mige plaatsen echt slecht", al dus de burgemeester. Zowel binnen de commissie openbare werken als binnen de commissie financiën bleken geen zwaarwegende bezwaren te bestaan tegen het aanwen den van de meevaller voor het extra werk aan het pand aan de Molenstraat. Voorheen was op die lokatie onder meer het VVV-kantoor ondergbracht. Tijdens de vergadering van de commissie financiën werd het verzoek van de provinciale VW om een éénmalige subsi die van 350,- beschikbaar te stellen ten behoeve van een gidsencursus voor Noord- en Midden-Zeeland. Burgemees ter Vogelaar antwoordde op vragen uit de commissie dat er zich uit Bruinisse vier mensen voor die gidsencursus hebben aangemeld. Die mededeling haalde het laatste restje twijfel bij sommige commissieleden weg. De heer H. L. uit Haamstede kwam maandagmorgen tot de ontdekking dat de vier sier doppen van zijn auto waren ge stolen. De auto stond geparkeerd voor zijn woning aan de Margriet- straat te Haamstede. De dief stal vond plaats in de nacht van maandag op dinsdag. De sierdoppen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 250 gulden. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45, jaarabonnement f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: I 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1