1 De geboorte van The honk- en softbal Islanders; in Oude-Tonge Jeugdcamping erg populair bij Duin en Strand de jeugd MJ le™%ru m M DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS mm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LOTUS GARDISETTE KOBTFAB AABT J deurloo 'Met blijdschap geven wij kennis van:' ,,De jeugd, heeft het erg naar haar zin bijeikaar; ruzies komen zelden voor" t Opruiming Lingerie Diane gM Fl KL FOTO VERSCHOORT L NIEUWSBODE WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-OUIVELAND DECORATIEVE OVERGORDIJNEN Butkzee Havmpfeüi 5 lel 01110-15951 OUDE-TONGE - Enkele maanden terug: besloot de honkbalclub van Oude- Tonge haar knuppels neer te leggen en het voor gezien te houden. Een enthou siast honkballiefhebber en voormalig speler, Jan Zwerus uit Oude-Tonge, kon het echter niet aanzien dat een sport 'zo mooi en boeiend' als deze ten onder zou gaan en besloot om zelf weer een gloednieuw team op te zetten. Samen met en kele overgebleven enthousiastelingen en het nodige 'nieuwe bloed' heeft hij de eerste stappen gezet voor een vereniging met de toepasselijke naam The Islan ders. Tot dusver zijn twee teams gevormd. Trainers zijn Jan-Pieter Koene uit Rotterdam en initiatiefnemer Jan Zwerus. Oude-Tonge heeft jarenlang een.eigen honkbalteam gehad, maar doordat er te weinig ka der was, viel de club uiteen wat enige tijd terug zorgde voor de opheffing van de vereniging. Jan Zwerus die hoorde van de ze opheffing zocht contact met één van de bestuursleden van de opgeheven club, Ben Ha- meeteman. Deze was nog steeds erg enthousiast en Jan Zwerus merkte dat ook hij graag zag dat Oude-Tonge weer een honkbalteam zou krijgen. Het initiatief voor The Islan ders. Team vormen In het voorjaar van 1991 werd begonnen met het werven van leden om zo een team te vor men. Jan Zwerus, voormalig speler in bekende Nederlandse teams als ADO uit Den Haag, The Braves uit Gouda en NDC uit Rotterdam ging op zoek naar een geschikte trainer voor het eerste team, jeugdteam van jongens tussen de 11 en de 14 jaar. Hij besloot .één van de beste slagmensen van het Rot terdamse NDC, de twintigjari ge Jan-Pieter Koene te peilen op zijn interesse een jeugdteam te trainen. Deze bleek het wel te zien zitten. ,,Een goede keuze", zo zegt Zwerus nu. „Jan Pieter kan het heel goed vinden met de jon gens en daarbij is hij een eersteklasspeler die het de kin deren goed kan leren". In juli werd begonnen met de eerste trainingen. In totaal heeft het jeugdteam nu zo'n vijftien le den die allemaal even enthou siast en leergierig zijn zo ver telt de jonge trainer. „Het is duidelijk dat de jongens het heel erg leuk vinden, ze luiste ren goed, willen graag leren en tonen de juiste mentaliteit". Talentvol Jan Pieter Koene, die zelf op zijn dertiende begon met honk bal vertelt dat er in het kers verse team duidelijk potentie zit in de toekomst één van de betere teams van Nederland te worden. Ook Jan Zwerus ziet het jeugdige talent helemaal zitten. „Als we het team zo'n vijf jaar bijeen kunnen houden hebben we een heel goed team dat mee kan doen aan grote competities", aldus Zwerus. Tbch is de vereniging niet van plan zo lang te wachten met deelname aan competities. „We trainen nu hard buiten, tot aan september. Daarna stoppen we er mee tot begin januari daar na gaat het team in de sporthal trainen. Vanaf die tijd gaan we ook meedoen aan competities. Ik denk dat dat dan wel moge lijk zal zijn", zo vindt Zwerus. Honbalfanaat Jan Zwerus is een echte honk balfanaat. Hij heeft in gedach ten de toekomst van The Islan ders al helemaal uitgestippeld. Uit zijn verhalen blijkt een grote liefde voor deze sport, een liefde die hij heel graag wil overbrengen op de spelers. „Honkbal is een sport die in Nederland nog niet zo bekend is. Hier is voetbal de sport die door velen wordt beoefend en waar soms een heel gezin actief aan deelneemt. In Amerika is honkbal heel erg geliefd en daar komen zelfs bij oefen wedstrijden of vriendschappe lijke wedstrijden veertigdui zend mensen kijken", aldus een enthousiaste Zwerus. Hoewel het aantal van veertig duizend toeschouwers niet zo snel behaald zal worden hoopt het bestuur van The Islanders wel dat de honkbal in de regio veel belangstelling zal trek ken. „We weten dat er ook men sen van Schouwen-Duiveland geïnteresseerd zijn in de honk- balsport. Als we hen ook kun nen aantrekken hebben we over een tijdje een stevige ba sis. We willen er een echt regio naal gebeuren van maken", al dus Jan Zwerus. Ook jeugd trainer Jan Pieter Koene heeft zijn hart volledig aan de honk bal verpand. Sinds zijn veer tiende speelt hij voor NDC uit Rotterdam en mag hij zich op zijn twintigste tot één van de beste slagmensen van het team rekenen. Met ervaringen opge daan in Rusland, Tsjechoslo- wakije en in het walhalla van de honkbal, Amerika. NDC haalt regelmatig Ameri kaanse gastspelers naar Neder land. Deze kunneri de Neder landse spelers dan het één en ander leren of gewoon ervarin gen uitwisselen. Ook de ver eniging uit Oude-Tonge hoopt in de toekomst een Amerikaan se speler naar Nederland over te halen, maar dan voor iets langer. „Het is nog maar een gedachte", zo begint Jan Zwe rus, „Maar het lijkt me schitte rend als we in de toekomst een Amerikaanse speler hierheen kunnen halen. Een jonge spe ler die dan ergens in de kost gaat, halve dagen gaat werken en de rest van de tijd training geeft". Voorlopig echter houdt men het bij Jan-Pieter Koene en Jan Zwerus als trainers. Jan Zwerus gaat zich geheel 'werpen' op het seniorenteam. In dit team, dat iedere woens dagavond traint, zitten de le den van 18 jaar en ouder. Het oudste lid tot nu toe is 43, maar volgens trainer Zwerus is er ook ruimte voor leden die ou der zijn. „Ze zijn dan mis schien niet zo snel meer, maar kunnen Op een andere wijze heel goed zijn voor het spel". Softbal In het volgende seizoen dat in januari van start gaat wil de vereniging zich ook serieus be zig gaan houden met de oprich ting van een dames softbal- team. „We hebben nu al gepro beerd een vrouwenteam bijeen te krijgen, maar tot dusver zijn er maar een paar vrouwen op komen dagen. Te weining om een team te vormen", vertelt Zwerus teleurgesteld. Het ver schil tussen softbal en honkbal ligt voornamlijk in de grootte van het speelveld en de grootte van de bal. De bal is groter waardoor er bij het slaan meer weerstand is, waardoor de bal ook niet zo ver weg wordt geslagen. Daarom is het speel veld ook kleiner. Trainer van de vrouwen (en meisjes) wordt Rob Klaasen, voormalig speler bij de Flying Petrols uit Purmerend. Zwerus hoopt dat ook voor de vrouwen een jeugd(adspiranten)team en een seniorenteam gevormd kan worden hoewel hij het liefst zou zien dat er ook een peanut- team komt. Dit laatste is een team van kinderen tot acht jaar die al op heel jonge leef tijd alle kneepjes van het spel wordt geleerd. „Die kinderen leren slaan door de bal vanaf een paaltje te slaan", vertelt Jan Zwerus. Trendy sport Zowel Jan-Pieter Koene als Jan Zwerus denken dat Oude- Tbnge rijp is voor een her nieuwde opzet van het honk- en De trainende jeugd: catcher Lendert van den Ouden (l.), Theon Koote aan slag en trainer Jan-Pieter Koene als pitcher (r.). (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - „Je moet met de jeugd om kun nen gaan en hen accepteren; ze hebben andere ge dachten over bepaalde zaken dan volwassenen. Ik ben zelf ook jong geweest en ik kan dus in de huid van de jeugd kruipen, ik kan hun taal spreken; ik speel geen politie-agentje op mijn camping maar laat wel merken wat er kan en wat er niet kan". Aan het woord is Johan van Baarle, al zestien jaar trotse eigenaar van camping Duin en Strand te Scharendij- ke. Camping Duin en Strand is na de watersnoodramp in 1953 op gericht. De afgelopen zestien jaar staat de camping onder het beheer van Van Baarle. Het bijzondere aan deze camping is het aantal jongeren dat zich elk jaar weer op de camping vestigt gedurende de zomer maanden. Voor de jongeren is een apart gedeelte beschikbaar waar gretig gebruik van wordt gemaakt. In de zestien jaar dat Van Baarle de camping be heert, heeft hij de taal van de jongeren leren spreken; hij loopt niet als een politie agent rond maar probeert de jeugd op een vriendelijke manier duidelijk te maken wat er alle maal kan en wat er niet kan. Bij aankomst wordt ook een beknopt reglement meegege ven, waar Van Baarle naar kan verwijzen als er iets is. On danks de grote concentratie van jongeren, is er weinig ru zie. Per seizoen moet gemid deld slechts één groepje weg gestuurd worden. Faciliteiten Voor de jongeren zijn er specia le voorzieningen getroffen: een automatenhal, een snackbar, een bruin café met biljart, t.v. en video, en een disco zijn en kele van die faciliteiten. Het voordeel van de disco is dat er niet elke avond speciaal naar Renesse moet worden gegaan om te stappen: „Het is er erg druk en gezellig. Je ontmoet er veel jongeren die ook op de camping zitten en zo sluit je weer nieuwe vriendschappen. Bovendien gaat iedere avond in Renesse stappen ook handen vol geld kosten, de taxi alleen al", aldus een jongere op cam ping Duin en strand. Van Baar le vindt het leuk om met de jongeren te werken; „Ik vind het omgaan met jongeren een leuke ervaring, het betekent bovendien een verdringing van de vergrijzing die er anders op treedt". Van Baarle merkt dat er veel vraag naar jongerencampings bestaat. De meeste campings in de buurt zijn typisch gezins campings, voor de jeugd niet aantrekkelijk omdat er bij het minste of geringste klachten komen en omdat ze na een avondje stappen weer vroeg ge wekt worden door 'blèrende' kinderen. „Over het algemeen heeft de jeugd eenzelfde ge dragspatroon als ze op vakan tie zijn: tot diep in de nacht stappen en 's morgens uitsla pen. Dus over het algemeen gaat het wel goed tussen de jeugd onderling. Er zijn na tuurlijk wel verschillende groepen: er zijn surfjongens die puur voor de watersport komen, er zijn disco-types en hardrockers, noem maar op. Maar al deze groepen zijn in een vakantie-stemming en ru zie komt dan ook zelden voor", aldus Van Baarle. Een leuk ver schijnsel vindt Van Baarle ook dat er nu ook kinderen komen van jongeren die jaren geleden ook op de camping stonden. Omdat die mensen vroeger ook op de camping stonden, weten ze hoe het er aan toe gaat en daarom kunnen ze hen met een gerust hart hier naar toestu ren. „Vaak gaat het om jonge ren die voor de eerste keer op vakantie mogen, maar nog niet naar het buitenland. Als de mensen weten hoe het is op de ze camping, omdat ze er zelf ook geweest zijn, laten ze hen met een gerust hart gaan", al dus Van Baarle. De ervaring van Van Baarle is dat een splitsing in plaats waar ouderen én jongeren staan, het beste loopt. Er zijn dan de minste klachten. Toch is het wel met elkaar verweven om dat jongeren ook met hun ou ders meegaan naar de cam ping, als er maar het één en an der voor de hen té doen is. Door de voorzieningen wordt er voor deze jeugd ook aan de verwach tingen voldaan: voor deze jeugd, tot ongeveer zestien jaar, worden onder meer apar te disco's gehouden. De cam ping is gebaseerd op de gedach- tengang dat de jeugd graag bij elkaar kruipt; dat is volgens Van Baarle alleen al te zien aan het bezoek aan disco's door de jeugd. Sinds drie jaar kan er op cam ping Duin en Strand ook gere serveerd wordei^. Het gevolg is dat er een meer gecoördineerde jeugd op de camping komt, de jeugd plant met hoeveel tenten ze op vakantie gaat, met hoe veel mensen, wanneer ze pre cies gaat en wat ze gaan doen. De problemen die enkele jaren geleden in Renesse plaatsvon den, werden volgens Van Baar le veroorzaakt door jongeren die gewoon op de bonnefooi op vakantie gaan, wel zien waar ze terechtkomen en bij zichzelf denken: „We zullen de beest eens uit gaan hangen in Renes se". Dat soort jeugd is niet van het soort dat al in februari een vakantie gaat plannen, en dus Een groep vakantievierende jongelui op camping Duin en Strand. (Foto: Joop van Houdt). zorg je via een systeem van re serveringen dat die jeugd weg blijft. Bovendien zorg je via dit systeem voor seizoensverlen ging. De jeugd komt massaal en gaat massaal weer weg. Als het niet meer druk is op de camping dan vinden de oude ren het gezellig maar de jonge ren vinden dat het dan saai wordt. Als de jongeren reserve ren dan geef ik aan in welke pe riode er nog plaats is waardoor de jeugd die niet vroeg genoeg reserveert allemaal naar een bepaalde periode wordt ver schoven. Automatisch wordt het dan weer druk in die perio de en dus vindt de jeugd het ge zellig; er treedt dus een bepaal de verdeling op", zo zegt Van Baarle. Leeftijdsgenoten Vele jongeren doen op camping Duin en Strand vriendschap pen op en spreken af rond de zelfde tijd het jaar daarop te rug te komen. „Veel jongeren komen aan het eind van hun vakantieperiode naar me toe, geven me een hand en verkla ren enthousiast dat ze het jaar daarop weer terugkomen", zo spreekt Van Baarle. Van Baarle zegt de jeugd ook naar waarde in te schatten. Op vele cam pings wordt de jeugd de slechtste plaatsen gegeven, maar bij hem is dat niet zo, „Ik behandel de jeugd net als vol wassenen, geef hen goede plaatsen en zorg voor goede voorzieningen". De jeugd zelf verklaart het ook goed naar haar zin te hebben. „We weten niet op we volgend jaar terug komen, maar als we niet terug komen, ligt dat zeker niet aan de camping, we hebben het goed naar ons zin hier. Het is erg gezellig om tussen je leef tijdsgenoten te zitten", ver klaart een groep jongeren uit Brabant. De groep blijft twee weken op de camping en haar activiteiten bestaan uit: stap- pén, naar het strand gaan en een pilsje drinken, zo zeggen ze. Het feit dat dit een jonge- rencamping is. spreekt hen wel aan: „Je hebt niet snel klach ten als de radio iets te hard staat of zoals dat op een gezins camping gebeurt dan wordt je meteen voor stomme boer uit gemaakt, nee, we hebben het goed naar ons zin hier", ver klaart de groep unaniem. softbalgebeuren. Er is een ge heel nieuw bestuur gevormd dat vol goede moed en een ster ke basis haar leden wil oplei den. „Honkbal is een trendy sport", zo verklaart Jan Zwe rus. „Flitsende pakken, pet ten; alles even mooi en prach tig. En het spel zorgt voor een waar spectakel, het is een sport met flair". Spannender „Honkbal is iets heel anders dan voetbal", weet Jan-Pieter te vertellen. „Bij voetbal wordt op elkaar gescholden als iets fout wordt gedaan, bij honkbal weet je dat je dan nog beter je best moet doen om de punten weer binnen te halen. Door schelden los je dat niet op, en daarbij voel je zelf meestal al rot genoeg als je iets fout doet". Ook vindt hij dat honkbal veel spannender is dan voetbal. „Bij voetbal is het zo dat wanneer een team met tien tegen vier voorstaat het bijna een verloren strijd is voor de tegenstander. Bij honk bal kun je tot op de laatste slag nog winnen", aldus de jeugd trainer. Materiaal Voorlopig heeft de vereniging het materiaal nog in bruikleen van de plaatselijke MEAO. Toch hoopt men in de toekomst eigen spullen te kopen. Zwe rus: „In Amerika is de sport,,zo geliefd dat grote supermarkt ketens zelfs kleine beginnende teams sponsoren. We hopen dat we ook een goeie sponsor kun nen vinden die onze spelers in de kleding willen helpen. Maar ja, de kosten van een hele out fit bedragen toch al gauw zo rond de tweehonderd gulden. En dat maal negen spelers per team en de reserve-spelers". Ook de handschoenen zijn niet goedkoop, maar die zijn vol gens Jan-Pieter zo sterk dat dat meestal maar een éénmali ge aanschaf is. Hoewel de kin deren kleinere handschoenen hebben dan de senioren. Om dat het een vrij dure sport is wil de vereniging de contribu tie laag houden, niet meer dan honderd gulden per jaar. Experiment Hoewel de vereniging nog in de experimentele fase zit hebben zich intussen al wel genoeg jeugdige leden zich aangemeld. Deze vijftien jongens trainen iedere woensdagmiddag op het sportveld aan de Van Ha lenstraat te Oude-Tonge dat de vereniging gratis mag gebrui ken van de gemeente. De senio ren en de paar dames die zich ook hebben aangemeld trainen op woensdagavond. De droom van Jan Zwerus is dat de ver eniging iedere avond training gaat geven. Een eeuwige droom? „Als je als leek een wedstrijd meemaakt vindt je het soms saai, maar als je er een beetje in thuis bent, zul je zien dat het verslavend werkt". Jan-Pieter doet er nog een schepje boven op. „Het is een team-sport, maar met individuele aspec ten. Sta je in het veld dan komt alles aan op samenwerking. Ben je aan slag dan sta je daar ook voor je team, maar moet je het alleen doen. Het is de meest alround-sport van de we reld". Kennismaking- The Islanders trainen nog tot halverwege september. Daarna gaat de vereniging in ruste tot half januari, wanneer getraind gaat worden in de sporthal. Wie voor die tijd wil kennisma ken met deze sport kan dat doen op woensdagavond. Want hoewel er vanalles over de sport te vertellen valt gaat er niets boven een persoonlijke kennimaking om de laatste twijfels weg te werken zo vin den de beide trainers. Voor nadere informatie kan men zich richten tot Ben Ha- meeteman, bestuurslid en seni orenspeler, zijn telefoonnum mer is 01874-1138 of tot Jan Zwerus; zijn nummer is 01874- 1863. Advertentie lingerie nachtkleding badkleding Dam 21 Zierikzee Tel. 01110-12471 Advertentie FOTO KLAAR winkelt! - tl f 1 H j" -H 1~ -j fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 A) het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169.— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af ~1 naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1