Zeefzand met PAK's is chemisch afval PvdA wil eventueel minder bezuinigen op WAO-uitkeringen Tinbergen waarschuwt voor toenemende immigratie uit de armere landen agenc Actievoerders Vogeleiland vrij Werkgroep onderzoekt verkeers- aspecten aanleg WOV Automarkt Utrecht rustig heropend Studenten krijgen toch studiebeurs Experiment met dag detentie in Rotterdam wegens succes uitgebreid Al 800 tips in moordzaak Jessica Laven Aantal asielzoekers iets hoger dan vorig jaar Koningin breekt kuitbeen Geen bezwaar provincie tegen snelle trein Grote brand in oostelijk havengebied Amsterdam Ambtenaren VROM: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - De ontwikkelingshulp van de rijke landen aan de Derde Wereld is veel te weinig om de inkomensongelijkheid tussen beide groepen landen binnen een redelijke termijn op te heffen. Het huidi ge niveau van de ontwikkelingshulp zal leiden tot een verhoogde immigratie, legaal of illegaal, vanuit de minder ontwikkelde landen. DEN HAAG - Voor de PvdA- fractie in de Tweede Kamer is het bezuinigingsbedrag van 3,8 miljard gulden dat het kabinet wil besparen op WAO en Ziek tewet niet heilig. „Wij willen onderzoeken welk pakket voor ons acceptabel is en dat zou kunnen betekenen dat we op een lager bedrag dan 3,8 mil jard gulden uitkomen", aldus vice-voorzitter Leijnse van de PvdA-fractie. Leijnse heeft maandag met een klein groepje uit de fractie, on der wie fractievoorzitter Wölt- gens, overlegt over de WAO- problematiek. Uitgangspunt daarbij was dat bestaande Datum ZIERIKZEE 7 augustus 8 augustus ROOMPOT BUITEN 7 augustus 8 augustus BRUINISSE 7 augustus 8 augustus WEMELDINGE 7 augustus 8 augustus WAO-uitkeringen niet getrof fen mogen worden, zoals frac tievoorzitter Wöltgens al eer der heeft gezegd. Ook de bena dering van vice-premier Kok, dat mensen die echt niet meer aan het werk kunnen niet mo gen worden getroffen, is in het overleg meegenomen. Het over leg, waar onder andere ook de PvdA-Kamerleden Schoots en Middel bij waren betrokken, zal de komende tijd worden voortgezet. De PvdA-fractie heeft een aantal eigen bereke ningen in voorbereiding en wacht tevens op de verdere uit werking van het kabinets besluit over de WAO door het ministerie van sociale zaken. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 00.55 137 07.10 -133 13.35 134 19.45 -133 02.15 152 08.25 -134 14.50 146 20.55 -145 12.25 131 06.10 -127 18.45 -128 00.55 151 07.15 -131 13.25 145 19.40 -144 00.55 150 07.15 -140 13.35 146 19.50 -141 02.10 162 08.30 -143 14.50 152 21.00 -155 01.00 155 07.15 -146 13.45 152 19.55 -147 02.20 172 08.30 - 149 15.00 166 21.05 -170 Dit hield emeritus-hoogleraar en Nobelprijswinnaar prof. Jan Tinbergen van de Eras- musuniversiteit in Rotterdam maandag in Amsterdam zijn gehoor voor op een internatio naal symposium over mathe matische programmering, of wel besliskunde. Hij zei dat de tijd dringt en de rijke landen zich moeten bezinnen op een substantiële vergroting van hun steun aan de ontwikke lingslanden. Helft De ontwikkelingshulp van de rijke landen bedraagt momen teel 0,35 procent van hun bruto nationaal produkt (BNP). Dit De brand breidde zich uit over tien vijftien compartimenten in de loods, die in gebruik is bij Stedelijk Beheer. Ruim twee uur na het binnenkomen van de melding, om 20.12 uur, kon de brandweer het sein brand meester geven en werd met het nablussen begonnen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Amster damse brandweer heeft be kendgemaakt dat groot mate rieel, waaronder een blusboot, moest worden ingezet om het vuur te kunnen bedwingen. Daarnaast moesten er vier kraanwagens van de politie uitrukken om de deuren van het pand te kunnen openen. Tijdens de brand zijn een aan tal gasflessen in de loods ont ploft. De brandweer kon voor komen dat het vuur oversloeg naar een cacao-opslag. Over de omvang van de schade en de oorzaak van de brand kon de politiewoordvoerder nog geen mededelingen doen. De loods bevatte inboedels. De politie, circa 30 man sterk, heeft de omgeving van de loods afgezet en het verkeer omgeleid. De publieke belangstelling was groot. is de helft van de door de Pearson-commissie in 1969 vastgestelde en later door de Brandt-commissie bevestigde norm van 0,7 procent. Slechts een paar landen, zoals Scandi navië en Nederland, voldoen aan deze norm. Als de situatie niet verandert, duurt het vol gens Tinbergen 538 jaar voor dat de welvaart van de ontwik kelde landen en de Derde We reld op gelijk niveau is. De eco noom vroeg zich af of de bevol king van de onderontwikkelde landen wel het geduld kunnen opbrengen zolang te wachten. Hij dacht van niet. Dat blijkt naar zijn mening wel uit de toe nemende stroom van immi granten uit de minder ontwik kelde landen. Tinbergen vindt De eerste zitting van het kort geding diende vorige week dinsdag voor de fungerend pre sident van de rechtbank in Zwolle, mr. D.J. van Dijk. Die kreeg van de procederende par tijen tegenstrijdige berichten over de mogelijke giftigheid van het zeef zand, dat afkom stig is uit bouw- en sloopafval en dat hergebruikt wordt als grondstof voor asfalt. MIDDELBURG - De verkeers- aspecten, voortvloeiend uit de aanleg van de Westerschelde oeververbinding (WOV) wor den bestudeerd door een tech nische werkgroep. Van Zeeuwse zijde bestaat de werkgroep uit vertegenwoordi gers van rijks- en provinciale waterstaat en de gemeenten Tferneuzen en Sas van Gent. De zelfde instanties vormden al een werkgroep voor de aanleg van een tunnel onder het Ka naal van Gent naar Tferneuzen bij Sluiskil. Voor de bestudering van de we gen in relatie tot de WOV heeft het dagelijks bestuur van Zee land de bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen gevraagd een delegatie van soortgelijke samenstelling als de Neder landse aan de werkgroep toe te voegen. Vertegenwoordigd zou den kunnen zijn de provincie Oost-Vlaanderen de centrale Vlaamse overheid en de ge meenten in het betrokken ge bied. Mochten de elf opnieuw tot een blokkade overgaan, dan zal in overleg met het openbaar mi nisterie worden nagegaan hoe verder tegen hen wordt opge treden. In dat geval zullen de demonstranten volgens de po litie niet zo snel op vrije voeten komen als maandag. Bedreiging Wat de politie de actievoerders vooral kwalijk neemt, is dat ze medewerkers van de sociale werkvoorziening verbaal heb ben bedreigd toen ze maandag wilden beginnen aan het her dat de rijke landen het pro bleem ernstig onderschatten. Wachttijd Op de vraag in welk tempo de ontwikkelingshulp omhoog moet, had de emeritus-hoogle raar geen antwoord. Om de „wachttijd" voor de ontwikke lingslanden bijvoorbeeld te verkorten tot 400 jaar, zal de gemiddelde ontwikkelings hulp moeten worden opge schroefd tot 8,1 procent van het BNP. Wil men het doel van de herverdeling van inkomens tussen rijke en arme landen in drie generaties, dus een eeuw, bereiken dan zal de ontwikke lingshulp zelfs tot 60 procent van het BNP verhoogd moeten worden. Tinbergen besloot zijn betoog met de vraag te stellen of de ontwikkelde landen niet onder druk van de immigratie uit de arme gebieden gedwon gen zullen worden hun bijdra ge aan deze landen tot een veel hoger niveau te brengen dan nu het geval is. Mathematische Van Dijk besloot toen de hoop zeefzand zelf te gaan bekijken en nodigde ambtenaren van VROM, provincie en de ge meenten Kampen en Zwolle uit om hun mening te horen. Ook officier van justitie mr. I. Ver meulen werd om een conclusie gevraagd. Zij besloot begin juli tot stillegging van Recycling Kampen wegens de sterke ver ontreiniging met PAK's. Zij verklaarden allen dat zeefzand door de overheid als chemisch afval wordt gezien. Dit zou ver werking in asfalt wel eens in de weg kunnen staan. Pas sinds enkele maanden zou men zich van dit probleem bewust zijn geworden. Tbt dan was men van mening dat de verontreini ging door de verwerking in een afgesloten materie geen pro blemen voor het milieu ople verde. UTRECHT - De heropening van de automarkt in Utrecht is dinsdag rustig verlopen. Vol gens een woordvoerster van de Utrechtse politie zijn er slechts 1.000 auto's aangevoerd in plaats van de toegestane 1.500. Van overlast in de omlig gende buurten is geen sprake geweest, aldus de politie. •Ook het aantal kooplustigen bleef binnen de perken. Hal verwege de ochtend hadden zich circa duizend bezoekers, waaronder een handjevol Oosteuropeanen, aan de poor ten van het Veemarktterrein gemeld. „Het was heel rustig", aldus de politiewoordvoerster. stelwerk van dit natuurgebied. „Als men wil protesteren, moet men niet bij deze mensen zijn, maar degene die verant woordelijk zijn voor het be leid", aldus de woordvoerder van de politie. Het gemeente bestuur van Deventer heeft maandag tijdens een perscon ferentie verklaard dat er op grond van onjuiste argumenten tegen de ontwikkelingen op het Vogeleiland wordt gede monstreerd. Naar de mening van loco-burgemeester A. Scholten komt er juist een ein de aan de verwaarloosde toe stand van een monumentaal programmering, een systeem dat 40 jaar geleden werd be dacht, kan in dit geval een nut tig instrument vormen. Besliskunde, zoals prof. dr. J. Lenstra van de Technische Uni versiteit in Eindhoven en voor zitter van het organisatiecomi té van het congres, de betrek kelijk jonge wetenschap noemt, is de afgelopen jaren mede dankzij de opkomst van de computer snel gegroeid. De wiskundige aanpak van aller lei maatschappelijke proble men en de oplossing daarvan is volgens hem van grote econo mische betekenis. Mathemati sche programmering wordt al wijd en zijd toegepast bij de oplossing van alledaagse pro blemen. Als voorbeelden noemt prof. Lenstra de sa menstelling van de complexe dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, de lo gistiek van transportonderne mingen, de training van perso neel, de bevoorrading van be drijven, kostenbeheersing en de inrichting van het leger. Tijdens de voortgezette behan deling bleef Meijers advocaat mr. W.H.M. Cnossen op zijn standpunt staan dat de partij zeefzand op kosten van IBA moet worden weggehaald. Cnossen is van mening dat het zeefzand dan bij het verwer kingsbedrijf VMB op de Maas vlakte gestort kan worden. IBA-advocaat mr. C.M.B. Die penhorst bestreed dat. De fun gerend president wil daarom voor vrijdag van Cnossen zwart op wit hebben dat het zeefzand daar kan worden gestort. Van Dijk zal dan op dinsdag 13 augustus vonnis wijzen. ZOETERMEER - Enkele hon derden studenten die eerder van het ministerie van onder wijs te horen kregen dat hun recht op studiefinanciering was verlopen, krijgen toch een studiebeurs of een tegemoet koming in hun studiekosten. Minister Ritzen van onderwijs heeft dit onlangs besloten. Het ministerie van onderwijs deel de dit dinsdag mee. Het besluit van de bewinds man betreft twee groepen van studenten: aankomende stu denten van 27, 28 of 29 jaar oud en studenten die nu al een deel tijdstudie doen met een tege moetkoming in hun studiekos ten. Beiden groepen verloren dit jaar hun recht op studiefi nanciering omdat het beur zenstelsel is gewijzigd. De In formatiseringsbank in Gronin gen, die de studiefinanciering uitkeert, liet de nieuwe eerste jaars van 27, 28 en 29 jaar dit Voorjaar weten dat zij vanaf september een beurs zouden krijgen. Nadat de Tweede Ka mer in april instemde met het voorstel van Ritzen om de maximumleeftijd voor het recht op een studiebeurs te ver lagen van 30 naar 27, trok de bank die toezegging weer in. Ritzen vindt dit onjuist omdat de bank verwachtingen wekte, aldus zijn ministerie. De be trokken studenten krijgen nu tot 1 januari 1992 een beurs. In de jaren daarna kunnen zij die beurs, rentedragend, lenen. stukje Deventer dat ooit dienst deed als bastion van de stads- verdedeging. Uitdunning De bewering van de actievoer ders dat er ten onrechte bomen worden gekapt, klopt daarom volgens Scholten niet: „Er is alleen sprake van uitdunning om gezonde bomen meer lee fruimte te geven." De vrees dat de bouw van een restau rant/theehuis het karakter van het Vogeleiland aantast, is naar zijn oordeel eveneens on gegrond: het horecabedrijf zal niet meer ruimte in beslag ne men dan 1 procent van het ter rein. Het dient volgens Schol ten in de eerste plaats voor een grotere sociale veiligheid op het ruim twee hectare grote ter rein. eri met 9 augustus Burgh Expositie werk Hetty de Wette, Saskia Eggink en Dianna Bak ker in Hervormde kerk. Toe gankelijk van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Tot en met 10 augustus Zierikzee Expositie Kunstnijverheid. Gróte Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. (Behalve zondags). Tot 11 augustus Zierikzee Expositie Elly den Engel- se/Marian van Puyvelde in De Eenhoorn. Dagelijks (m.u.v. zondag), tussen 10.30 en 16.30 uur. Tot en met 24 augustus Burgh-Haamstede Expositie klederdrachten en mutsen in De Bewaerschole, dagelijks (met uitzondering van zondag) van 13.30 tot 16.30 uur. Tijdens braderiedagen ook van 10.00 tot 12.00 uur. Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Augustus en september Zierikzee Expositie schilderijen N. Ne- lisse-Jumelet. Corneliastich- ting. Van 10.00 tot 17.00 uur. Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Dinsdag 6 augustus Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Wim Boer. Nieu we Kerk. 16.00 uur. Burgh-Haamstede 18.30-21.00 uur Campingvoet bal Burgh-Haamstede. Sport park van Zuijen, Leliëndale- weg, Burgh. Renesse 10.00-17.00 uur stranddag. Op verschillende plaatsen op het strand zijn er diverse demon straties en spektaculaire spe len. Woensdag 7 augustus Burgh-Haamstede 10.00 uur Campingvoetbal- jeugdtoernooi. Sportpark van Zuijen, Leliëndaleweg, Burgh. 18.30-21.00 uur campingvoetbal Burgh-Haamstede. 10.00-17.00 uur Zeekajakken. Strandpaviloen De Schaag. 19.00 uur Excursie door het slotbos en de Zeepe duinen (in formatie bij WV-Burgh- Haamstede). Renesse 9.00-13.00 uur weekmarkt. Kerkkring. 19.30 Theater Robhetty. Schel penterrein. Zomeravondconcert. Musicon- fetti. Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 8 augustus Zierikzee Borstvoedingsinformatie avond. Schouwenbank 111. 20.00 uur. Burgh-Haamstede 18.30-21.00 uur Campirigvoet- bal Burgh-Haamstede. Sport park van Zuijen, Leliëndale weg, Burgh. 19.30 uur Trimloop kinderen (2,5 km). 20.00 uur Trimloop (3,3/6,6, of 9,9 km). Inschrij ving bij de kerk. Renesse 19.00-21.00 uur volleybaltoer nooi. Inschrijving bij VVV- Renesse. Strandpaviljoen De Zwaluw. Vrijdag 9 augustus Burgh-Haamstede 18.30-21.00 uur Finale camping voetbal Burgh-Haamstede. Sportpark van Zuijen, Leliën daleweg, Burgh. 14.00-17.00 uur bodyschmink. Strandpaviljoen De Zandsnor. Renesse 12.00-17.00 uur Zcekajakken. Strandpaviljoen De Branding. 17.00-19.00 uur Gezinsactivitei ten. Kerkring. Zaterdag 10 augustus Burgh Folkloristische Dag. Kerk straat en Burghse Ring. Vanaf 10.00 uur. Burgh-Haamstede Body-building evenement. De Schutse. 19.00 uur. Folkloristische dag. Samenkomst Comité Gemeen- tchulp Israël in De Burght. 20.00 uur. Springtij 12 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het Rotterdams experiment met dag detentie van gevangenen die zich tijdens de laatste zes weken van hun straf op de terugkeer naar de maatschappij voorbereiden, vindt navolging in Den Haag, Arnhem, Amsterdam en Breda. Volgende maand zal naast de oude Koepelgevangeis in Arn hem een project met dagdetentie starten en in Den Haag is toestemming gevraagd om drie villa's aan de Pompstationsweg tegenover het Huis van Bewa ring in Scheveningen voor dagdetentie en een pro ject begeleid kamerwonen te bestemmen. „Gedetineerden die een lange straf hebben uitgezeten, moe ten in hun eigen stad aan de te rugkeer naar de maatschappij kunnen werken", vindt justi tie. Tijdens een periode van zes HOORN - Het recherche- bijstandsteam dat de moord op de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker onderzoekt, heeft tot dinsdag ruim 800 tips uit heel Nederland ontvangen, zo heeft een woordvoerder mede gedeeld. Behalve een groot aantal aan wijzingen over de Duitse Mer cedes waarin het kind door haar ontvoerder zou zijn mee genomen, blijft ook informatie binnenkomen over talrijke an dere aspecten van de zaak. Vol gens de woordvoerder- blijft het onderzoeksteam ook veel aandacht besteden aan andere mogelijke sporen dan de Duit se auto. Het assisterende on derzoeksteam in Groningen is maandag ontbonden. weken wordt overdag gewerkt aan scholing, het verkrijgen van een nieuwe werkkring en terugkeer in de gezinssituatie. 's Avonds mogen de gedetineer den naar huis. „Dat moet na tuurlijk zo dicht mogelijk bij huis gebeuren", stelt H. R. Kleinjan, hoofd van de afde ling justitiële inrichtingen van het ministerie van justitie. In mei 1989 werd om die reden een gebouw naast het HvB aan de Noordsingel in Rotterdam be stemd voor dagdetentie voor tien (Rotterdamse) gedetineer den. Volgens Kleinjan is het ex periment zeer geslaagd. Van de 120 gedetineerden die inmid dels de dagdetentie doormaak ten is er slechts één wegens on geoorloofd gedrag naar zijn in richting teruggestuurd. Reden voor justitie om op andere plaatsen in Nederland ook der gelijke projecten te starten. Voorheen brachten gedetineer den de laatste weken van hun straf door in open inrichtin gen. Die bestaan echter alleen in Almelo, Grave, Veenhuizen, Zutphen, Hoorn en Roermond zodat bij voorbeeld Hagenaars en Amsterdammers honderden kilometers van huis aan de te rugkeer naar hun vrijheid en thuissituatie moesten werken. UTRECHT - Tot en met juli zijn dit jaar 10.996 asiel verzoeken ingediend, 292 meer dan in de eerste zeven maanden van 1990, zo heeft het ministerie van justi tie meegedeeld. Over het hele jaar 1990 bedroeg het aantal asielaanvragen 21.208. Justitie signaleert sinds mei een opmerkelijke stijging van het aantal asielzoekers uit Vietnam. Het betreft vooral mensen uit de voormalige DDR en uit andere Oost- Europese landen. Ook het aan tal asielzoekers uit Joegoslavië is de afgelopen maand verder gestegen. In juli kwamen de meeste asielzoekers uit Iran (143), Vietnam (133), Roemenië (129), Joegoslavië (124) en So malië (114), gevolgd door Chi na, Ethiopië, Polen, Turkije en de Sovjet Unie met elk tussen de 63 en 74 aanvragen. Over de eerste zeven maanden van 1991 staat Sri Lanka boven aan met 1.271 verzoeken om asiel, met daarna Iran (977), Somalië (799), Roemenië (785), China (738), Joegoslavië (586), Nigeria (556), Ethiopië (555), Turkije (462) en de Sovjetunie (399). Tijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP DEN HAAG - Koningin Bea trix heeft tijdens het laatste deel van haar vakantie haar rechter kuitbeen gebroken. Dat gebeurde, aldus de Rijks voorlichtingsdienst, toen de vorstin zich tijdens een wande ling verstapte. Wanneer het in cident zich precies heeft voor gedaan, kon de woordvoerder van het koninklijk huis niet zeggen. De koningin en haar drie zoons zijn maandagmiddag van hun zomervakantie in Italië terug gekeerd naar Den Haag. Prins Claus, die een kleine week in Italië verbleef, keerde al eer der terug naar Nederland. Hij is nog steeds in behandeling in het Bronovoziekenhuis. MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van de provincie heeft geen bezwaar tegen de Nederlandse tracés voor de ho gesnelheidsspoorverbinding voor de lijn Amsterdam-Brus- sel-Parijs. Alle tracés liggen buiten het grondgebied van de provincie. Wel laten gs de raad van de wa terstaat weten het voor Zee land ongewenst te vinden dat de frequentie van de intercity- treinen Roosendaal-Antwer- pen als gevolg van de hogesnel heidstrein wordt terugge bracht van een halfuur- naar een uurdienst. In de plannen voor de nieuwe treinverbin ding wordt de verwachting uit gesproken dat het merendeel van de reizigers de intercity- treinen niet meer zal gebrui ken, maar jvoor de hogesnel heidstreinen zal kiezen. I AMSTERDAM - In een loods aan de Surinamekade in het oostelijk havengebied van Am sterdam heeft maandagavond een grote brand gewoed. Dit heeft een politiewoordvoerder meegedeeld. DEVENTER - De elf actievoerders, die maandagoch tend de toegang tot het zogenoemde Vogeleiland in Deventer blokkeerden, zijn in de loop van de dag vrijgelaten nadat tegen hen proces verbaal was op gemaakt. De politie van Deventer heeft dit bekend gemaakt. ZWOLLE - De partij van 2.800 ton met PAK's (poly cyclische aromatische koolwaterstoffen) verontrei nigd zeefzand die op het terrein van Recycling Kam pen is gestort, valt onder de noemer „chemisch af val". Dit verklaarden maandag twee ambtenaren van het ministerie van milieubeheer tijdens de voortzëtting van een kort geding dat door eigenaar H. Meijer van Recycling Kampen was aangespan nen. Meijer wil dat de partij wordt weggehaald door leverancier IBA Milieu uit Zwolle op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. I b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2