§3 Nieuwe opzet van Tafeltje Dek in Zierikzee, Brouw en Middenschouwen DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS i Vier kunstenaars zoeken sporen in Noordhavenpoort n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reünie leden kabinet Van Agt I in Zierikzee Ook voor haute couture in gordijnstoffen naar Zonnemaire? Jazeker!! Na verwikkelingen geen particuliere maaltijdbereiding meer 7 Excursie spruitkool- studieclub -I I aiERIKZEESCHE NIEUWSBODEIK DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24993 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18S9 o I- v R i ZIERIKZEE - Met ingang van maandag 5 augustus krijgen de gebruikers van Tafeltje Dek Je in Zierik zee, Brouwershaven en Middenschouwen hun warme maaltijd niet langer uit de keuken van het Huis van Nassau. Eind vorige week stopte dit Zierikzeese ca fé/restaurant/hotel met de bereiding van maaltij den voor Tafeltje Dek Je, omdat het door het wegval len van een aantal maaltijden niet langer haalbaar was om deze service te bieden. De gebruikers van Ta feltje Dek Je in Brouwershaven en in Middenschou wen krijgen de maaltijden in het vervolg uit de Cor- neliastichting. Het comité Tafeltje Dek Je Zierikzee dat vorige maand geïnformeerd werd over het be sluit van het Huis van Nassau betrekt de maaltijden sinds maandag van bejaardencentrum Borrendam- een nieuw comité hebben we een beetje opgevat als een te ken dat we het al die jaren niet goed gedaan zouden hebben". me. Met deze te elfder ure gevonden oplossing lijkt het voortbe staan van deze vorm van dienstverlening aan zelfstan dig wonende ouderen en ande ren die niet in staat zijn om zelf voor een warme hap te zorgen, te zijn gewaarborgd, al worden door sommigen hier en daar vraagtekens geplaatst over de haalbaarheid van de nieuwe opzet. Die vraagtekens betref fen dan vooral het inschakelen van een groep vrijwilligers en de aanwezigheid van voldoen de warmhoud-cassettes in Brouwershaven en Midden schouwen. De recente en ook turbulente verwikkelingen rond Tbfeltje Dek Je ontstonden toen in Brouwershaven en Midden schouwen een comité werd op gericht dat deze warme maal tijd voorziening een bredere basis wilde geven. Tot dusverre werden deze Tafeltje Dek Je- maaltijden vijf keer per week door het Brouwse echtpaar A. Timmermans aan huis be zorgd. Ook de bij de gemeenten gerezen twijfels over de kwali teit van met name de dieet- maaltijden speelden mee bij de discussie over een andere en meer professionele opzet van het Tafeltje Dek Je systeem in Brouwershaven en Midden schouwen. ,,De gemeenten vroegen zich af of een particu liere instelling zoals het Huis van Nassau wel daadwerkelijk toegespitst is op de behoeften van de afnemers" aldus hoofd financiën van de gemeente Brouwershaven, N. van Vul pen. Cornelia Het nieuwe comité waarin de ANBO, het FNV, enkele diako- nieën en de enkele hulporgani saties vertegenwoordigd zijn, kwam uiteindelijk met de Cor- neliastichting overeen dat deze zeven keer per week een maal tijd a raison van 6,75 gaat le veren. Ook nam het nieuwe co mité contact op met het echt paar Timmermans met het ver zoek of deze hun werkzaamhe den onder de paraplu van het comité wilden voortzetten. Kwalitatief beter eten Tben beiden na een onderhoud met de welzijnswethouders van Brouwershaven en Mid denschouwen (S. Loschakoff- De Kanter en W. Renden) nog een brief ontvingen waaruit naar hun zeggen bleek dat het de bedoeling was dat de bruikers kwalitatief betere maaltijden (uit de Cornelia- stichting) zouden moeten krij gen was dat voor hen aanlei ding om hun werkzaamheden niet per 1 oktober, zoals aan vankelijk Was bepaald, maar gelijktijdig met het Huis van Nassau te beindigen. Vrijdag 2 augustus bezorgde de heer het echtpaar Timmermans ja renlang heeft verricht. Met het oog op het beeindigen van hun werkzaamheden, dat aanvan kelijk begin oktober was ge pland hadden de betrokken ge meenten daar op gepaste wijze aandacht aan willen besteden. Door het plotseling vervroegde afscheid van het Brouwse echt paar is door dit idee een streep gezet en moet die erkentelijk heid op een andere manier tot uitdrukking worden gebracht. ge- Zierikzee De overeenkomst van het nieu we comité Tifeltje Dek Je Brouwershaven/Middenschou- wen met de Corneliastichting heeft de nodige consequenties gehad voor het comité Thfeltje Dek Je in Zierikzee. Nadat eer der een aantal maaltijden af viel omdat de verzorgingscen- Het Huis van Nassau heeft de maaltijdbereiding voor Tafeltje Dek Je gestopt. De Corneliastichting (voor Tafeltje Dek Je in Brouw en Middenschouwen) en Borrendamme (voor Tafeltje Dek Je in Zie rikzee) hebben deze taak overgenomen. Op de foto worden de maaltijden uit de keuken van Borren damme ingeladen. (Foto: Joop van Houdt). Het echtpaar voelde daar wei nig voor. ,,Dat zou betekenen dat we ook in de weekeinden zouden moeten rijden" ver klaart mevrouw Timmermans in een telefonische reactie. Er was echter nog een andere re den die het echtpaar deed be sluiten om er na dertien en een half jaar definitief een punt achter te zetten. Mevrouw Tim mermans:,,De oprichting van Timmermans dan ook de laat ste Thfeltje Dek Je maaltijden. Dat er in een gemeentelijk sdhrijven vraagtekens werden gezet aqhter de kwaliteit van de Thfeltje Dek Je service ont kent hoofd financiën Van Vul pen met klem. Naar zijn zeggen heeft de gemeente in een brief haar erkentelijkheid uitge sproken voor het vele werk dat tra de bewoners van de aan leunwoningen van een warme hap voorzagen betekende het opnieuw wegvallen van zo'n 'vijfentwintig Tafeltje Dek Je maaltijden voor Brouwersha ven en Middenschouwen dat het voor het Huis van Nassau niet langer haalbaar was om deze Ihfeltje Dek Je maaltij den alleen voor Zierikzee (circa vijfentwintig gebruikers) te verzorgen. Het Huis van Nas sau liet 10 juli dan ook door schemeren dat het ernaar uit zag dat er na veertien jaar voor Tafeltje Dek Je te hebben ge kookt een einde aan deze vorm van warme maaltijdverstrek king zou komen. Dit vermoe den werd 23 juli in een brief aan hét Zierikzeese comité be vestigd. Dit besluit kwam niet hele maal als een donderslag bij heldere hemel. Eind mei kreeg de 77-jarige voorzitsters van Thfeltje Dek Je Zierikzee, me vrouw L. van der Sluis-Bij de Vaate bij toeval een berichtje in het kerkblad de Corridor on der ogen, waarin melding werd gemaakt van de oprichting van een nieuw fhfeltje Dek Je co mité in Brouwershaven/Mid denschouwen. De oprichting van een nieuw Tafeltje Dek Je comité kwam voor zowel het Zierikzeese comité als voor het Huis van Nassau nogal onver wachts. Doorgaan Een vergadering - er zouden er in korte tijd nog vele volgen - werd belegd waarbij ook enke le leden van de welzijnscom- missie (op eigen initiatief) hun gezicht lieten zien. Nadat be sloten was om als comité Tafel tje Dek Je door te gaan moest een alternatief voor de keuken van het Huis van Nassau wor den gezocht. Daarvoor zou vol gens mevrouw Van der Sluis de ouderenfunctionaris R. van der Weide van de Stichting Welzijn voor Ouderen zorgen. En mocht het vinden van. een (in- stellings)keuken onverhoopt moeilijkheden opleveren, dan kon het comité ervan verzekerd zijn dat de keuken van Borren damme voor de maaltijdberei ding garant zou staan. Die toe zegging had wethouder J. Groen (tevens voorzitter van het bestuur van Borrendamme) aan het comité gedaan. Koste wat kost moest immers worden voorkomen dat de gebruikers van de Ihfeltje Dek Je maaltij den de dupe zouden worden van de organisatorische peri kelen. „Als wethouder welzijn is mijn uitgangspunt steeds ge weest dat deze voorziening niet in gevaar mocht worden ge bracht" aldus Groen die hier over verschillende gesprekken met het Tafeltje Dek Je comité heeft gevoerd. Het werd uiteindelijk Borren damme die Tafeltje Dek Je Zie rikzee dagelijks van de beno digde maaltijden zal voorzien. En daarmee trekt de Stichting Welzijn voor Ouderen volgens vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Verschillend maar toch met een duide lijk bindend element. Die indruk wekken de werk stukken van Rijnhard Schregardus Leendert Buth, Ton Lamper en Nelleke van den Oever die tot en met zondag 18 augustus in de Noordhavenpoort onder het motto Het zoeken naar sporen te zien zijn. Het initiatief om samen met een paar andere kunstenaars te exposeren is afkomstig van de Zierikzeese materieschilder Rijnhard Schregardus, een in middels bekende verschijning zowel in als buiten Zeeland. Dit plan voor een groepsexpo- sitie kreeg meer vorm nadat Schregardus Ton Lamper uit 's- Heer Arendskerke en beeld houwer Leendert Buth uit Mid delburg in een galerie tegen het lijf liep. Nelleke van den Oever ontmoette Schregardus tijdens een kunstmarkt in Val- kenswaard. Passend Wie de komende twee weken de Noordhavenpoort binnenstapt moet constateren dat die ont moetingen hun vruchten heb ben afgeworpen. Het werk van de vier kunstenaars dat daar nu te zien is past uitstekend bij elkaar. Waar het werk van de ene kunstenaar wordt afgewis seld door het werk van zijn collega-kunstbroeder geeft een vloeiende overgang te zien. Gemeenschappelijk Hoe verschillend de werkwijze van Lamper, Buth, Schregar dus en Van den Oever ook moge zijn, de gedachten achter de werkstukken vertonen duide lijk gemeenschappelijke trek jes, ook al geven Schregardus en Buth duidelijk te kennen geen echte boodschap uit te willen dragen. In woorden weergeven wat de betekenis van deze beeldentaal is voor hen dan ook geen geringe opga ve, want wollige uiteenzettin gen, daar voelen beide kunste naars weinig voor. Het bindend element in deze expositie vormen de blijvende en immateriële elementen uit de eeuwenoude cultuurgeschie denis. Zowel materieschilder Schregardus als Nelleke van 'den Oever van wie voor het eerst werk in Zeeland te zien is, spelen met de belevingswereld van de mens. Voor Schregardus zijn dat vooral de ervaringen die mensen vroeger en nu op doen. Aardse tinten Met tekens en symbolen ont leend aan vroegere culturen (préhistorie)geeft de Zierikzee se materieschilder deze oor spronkelijke en blijvende waarden weer met olieverf, hars en kunsthars. Behalve de ze oudste geschiedenis ver werkt Schregardus ook regel matig aspecten uit de archeolo gie in zijn werk. Deze elemen ten worden door hem heel per soonlijk weergegeven. Ge bruikte Schregardus in het verleden vaak schitterende blauwtinten, de afgelopen tijd voeren aardse tinten meer de boventoon. Een in blauw weer gegeven maanlandschap met fraai aangebracht reliëf herin nert nog vaag aan die blauwpe- riode. Wel veel blauw en dan in de meest schitterende en soms ook gedurfde combinaties ge bruikt Nelleke van den Oever uit Eindhoven. Voor haar werk, vervaardigd met ge mengde technieken, put de Brabantse kunstenares uit an tieke mythen en dromen van haarzelf of anderen. Hierin openbaart de geestelijke we reld zich als een symbolentaal die door weinigen meer wordt gesproken. Titels als de Val van Troje en de Val van Icarus bie den de bezoeker echter een goe de handreiking om in het werk herkenningspunten te erken nen. Historie Een stuk geschiedenis heeft Ton Lamper uit 's-Heer Arendskerke verwerkt in zijn acht deurpanelen, Tabula en Porta. Voor de docent tekenen is de cultuurhistorie een onuit puttelijke bron van inspiratie. In tegenstelling tot Schregar dus die elementen uit de oud heid een geheel gevoelsmatige interpretatie geeft, bestudeert Lamper dat verleden. Ook ver werkt de Zuidbevelandse kun stenaar motieven en structuren uit oude gebouwen tot indruk wekkende werkstukken. Een voorbeeld hiervoor vormen de acht, met behulp van gemeng de technieken vervaardigde deurpanelen, waarmee Lamper vorig jaar in de Gevangentoren in Vlissingen exposeerde. Deze panelen, die in de historische entourage van de Noordhaven poort goed tot hun recht ko men, vormden Lampers bijdra ge aan het project Tijdsbeeld dat vorig jaar onder auspiciën van de Zeeuwse Culturele Raad werd gehouden. 'Een geheel eigen plaats nemen jde vier beelden van de Middel burgse beeldhouwer Leendert Buth. Met deze beelden, ver vaardigd uit marmer en/of Bel gisch hardsteen wil de beeld houwer uitdrukking geven aan de betrekkelijkheid van de sa menleving nu. Een begrip als tijd bijvoorbeeld is een door de mensen geschapen begrip, waaraan veel belang wordt ge hecht maar dat gerelateerd aan het heelal erg betrekkelijk is. Waar het Buth om gaat is om datgene wat mensen door de eeuwen heen bewust of onbe wust ervaren duidelijk te ma ken. Vaak zijn die constanten herhalingen, zoals blijkt uit het karakteristieke marmeren beeld dat in een nis op de bega ne grond te zien is en dat de ti tel De Loop.der dingen draagt. Door zijn eenvoud boeiend is ook het beeld Ruimte Tijd dat ergens doet denken aan de plaats van de aarde in het hee lal. Kïjken De beelden en schilderijen die nu in de Noordhavenpoort te zien zijn, zijn doelbewust niet voorzien van een begeleidende tekst. Daarmee hopen de kun stenaars dat de bezoeker van de expositie het werk zal bekij ken zonder het direct te willen beredeneren. „Mensen zouden net zoals kinderen het lef moe ten hebben om onbevangen naar het werk van een kunste naar te kijken" vinden Schre gardus en Buth. Tbt en met zon dag 18 augustus is het werk van de vier kunstenaars in de Noordhavenpoort te zien en wel van dinsdag tot en met zon dag tussen 13.00 en 17.00 uur. Eendracht maakt macht, tweedracht breekt kracht. Homerus Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en later een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Matige zuidwestelijke wind, kracht 3 4. i: ACTIVITEITEN CAMPING De activiteiten van de Stichting Recreatie Aktiviteiten strekken zich dit jaar uit tot op de campings. 999-PUNTENSPEL in het centrum van Renesse wordt op zaterdag 17 augustus een negenkamp gehouden. SCHOONMAAKAPPARAAT Het strand van Middenschouwen wordt schoonge maakt met een inventief apparaat. WISSELBEKER Camping Sirjansland behaalde voor de derde keer de wisselbeker bij het campingvoetbaltoernooi Ouwer- kerk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - In het weekeinde van 24 en 25 augus tus komt een aantal oud ministers en staatssecreta- risen die deel uitmaakten van het kabinet Van Agt I (1977-1981) naar Zierikzee voor een reünie. Medio juli benaderde de VVD- voorzitter dr L. Ginjaar (oud- minister van volksgezondheid) burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee over zijn voornemen om in Zierik zee een reünie te houden. Voor de bewindslieden uit het kabi net Van Agt I is die reünie een jaarlijks terugkerend evene ment. Dat als plaats van sa menkomst Zierikzee is uitge kozen is voor de gemeente êen hele eer. Het betreft hier overi gens een besloten bijeenkomst van de dames en heren politici uit de jaren '77-'81. Samen met de huidige burge meester van Tilburg, mr. G. P. Brokx (oud-staatssecretaris van volkshuisvesting en ruim telijke ordening) heeft Ginjaar een programma voor dit reünie-weekeinde samenge steld. Zaterdag 24 augustus- wanneer Zierikzee bruist van activiteiten (Havendag) begint de samenkomst van de heren en dames ministers en staatsse cretarissen met een ontvangst in het Zierikzeese stadhuis. Deze ontvangst is gepland tus sen 12.00 en 12.30 uur. Loco- burgemeester L. J. van Gastel zal het gezelschap toespreken. Vervolgens krijgt het gezel schap een rondleiding door het Zierikzeese stadhuis. In de middaguren kiezen de leden van het kabinet Van Agt I het zeegat. Met de Stad Veere, die indien mogelijk bij 't Luitje zal afmeren, wordt koers gezet naar Yerseke. De gasten keren na hun bezoek weer terug naar Zierikzee, van waaruit het ge zelschap naar Schuddebeurs vertrekt, waar het gezelschap de nacht door zal brengen. Voor zover nu bekend zullen de oud-premier Van Agt en de oud-ministers Wiegel, Garde niers, De Geus, Van der Stee, Braks, Van Aardenne, Tuin man, Pais en Van der Klaauw in Zierikzee acte de présence geven evenals mevrouw N. Smit-Kroes, Brokx, Beelaerts van Blokland, Van Trier en Scholten. LOOPERSKAPELLE - De spruitkoolstudieclub houdt vrijdag 9 augustus een excur sie. De excursie voert naar het be drijf van M. Capelle aan de Ra- vensweg 1 in Looperskapelle. De excursie begint om 15.30 uur. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland In de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45, jaarabonnement f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: ZS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. 4 I y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1