§3 Gevarieerd programma tijdens de vierde Ring Promotiondag Duingebied op Neeltje Jans TAXATIE? 'Reacties mensen belangrijk voor vaststellen knelpunten' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j DE EERSTE TWEE i WEKEN GRATIS Nevenfunctie Ring Promotiondagen: tegengaan vandalisme Parkeerverbodsborden in Meelstraat hangen weer terug Ooster- lands echtpaar komt om bij ongeval in België Politie houdt 17 herrie schoppers aan 7 i u, 3p>e>c T a>2.fcgj flöc ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24991 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - Gebruinde naar zonne brandolie ruikende mensen, jongelui in afgeknipte spijkerbroeken, kinderen op dekens die hun han deltje aan het verkopen zijn en een bebaarde straat muzikant die luidkeels het „Some broken hearts ne ver mend" van Don Williams staat te imiteren. Kort om, de vierde Ring Promotiondag in Burgh-Haam- stede. nen, ook voor de kinderen was er genoeg te doen; er waren gratis suikerspinnen voor de kinderen, er was een spring kussen aanwezig, de kinderen konden pony rijden, er werd druk geschminkt en ze konden hun handeltje aan de man brengen. Hiertoe was er een speciaal recreatieteam aanwe zig dat het geheel verzorgde. Volgens Meulblok hebben de Promotiondagen de nevenfunc tie het vandalisme en de crimi naliteit tegen te gaan: ,,Als een vakantie voor de jongeren al leen bestaat uit naar het strand gaan dan, is de kans aanwezig dat er een bepaalde verveling optreedt. Het gevolg hiervan is dat er weer meer vandalisme en criminaliteit plaatsvindt. Door de Promotiondagen heb ben de jongeren ook eens wat anders te doen en is de sfeer in het dorp ook beter, en als de sfeer goed is en de jeugd heeft wat om handen dan wordt er automatisch minder vanda lisme gepleegd. De reacties zijn erg positief; de plaatselijke bevolking stelt het erg op prijs en ook de toeristen komen graag naar de Promoti ondagen. ,,Uit een enquête is wel gebleken hoezeer plaatse lijke inwoner en toerist de bra derie op prijs stelt", vult Meul blok aan. Gedurende de mor gen trok deze vierde Promoti ondag een massale stroom mensen, 's Middags drukte het weer echter evenals bij de vori- Al dertien jaar lang worden er in Burgh-Haamstede Ring Pro motiondagen gehouden. Ook dit jaar hebben er al vier van de in totaal zes promotionda gen plaatsgehad. Oorspronke lijk werden de Ring Promoti ondagen georganiseerd door de detaillisten die een zaak had den aan de Ring in Burgh- Haamstede. Tegenwoordig wordt het geheel georganiseerd door de Ondernemersvereni ging in samenwerking met de Stichting Rekreatie Activitei ten Westerschouwen. Het geza menlijk doel is het publiek te vermaken en gezien de op komst van detaillisten en pu bliek lukt dat aardig: ,,De on dernemers komen graag terug op de Promotiondagen omdat het gewoon goed loopt", ver klaart secretaris van de Onder nemersvereniging, D. N. Meul blok. Ook hij is op de braderie vertegenwoordigd met zijn groenten-, en fruithandel. Ruim veertig kraampjes staan er op en rondom de Ring opge steld. Ook de kinderen krijgen een kans handel te drijven; door te reageren op een adver tentie, kon er door de kinderen een pasje verkregen worden om hun koopwaar op deze Pro motiondag aan te bieden. Nevenfunctie De Promotiondagen zijn niet 's Morgens was het druk in Burgh-Haamstede, maar 's middags won het strand het van de braderie. alleen gericht op volwassene- (Foto: Joop van Houdt). ge Promotiondag een belang rijk stempel op het aantal be langstellenden. „Over de hele dag genomen, valt de drukte me helemaal niet tegen, 's Mid dags toen het echt strandweer aan het worden was, begon het wel aanzienlijk minder druk te worden dan 's morgens", aldus een medewerkster van een kle- dingkraampje. Streven Het streven van de organisato ren is elke Promotiondag iets speciaals te geven. Zo was er tijdens de vorige Promotion dag een demonstratie van de jeugdbrandweer te bewonde ren. De kinderen konden hier bij een ritje door het dorp ma ken op een brandweerwagen met loeiende sirenes. Bij de ac tiviteiten die nu georganiseerd worden gaat de organisatie uit van kleinschalige activiteiten: ,,Je kunt wel een grote drive-in show huren maar voor het geld dat je daarvoor kwijt bent, kun je de jeugd veel meer bie den", aldus Meulblok. ,,De mu zikant Music Meindert trekt ook de nodige belangstelling. Hij is wereldkampioen mond- harmonicaspelen en heeft mee gewerkt aan shows als van Lee Towers. Zo iemand zorgt voor een gezellige sfeer en zie je al tijd met een schare mensen rond zich". Ook van Henk Kooiman kan gezegd worden dat hij met zijn Mexicaans- achtige muziek voor de nodige entertainment zorgde voor de mensen op de terrassen. De Promotiondagen mogen ge varieerd genoemd worden: van de tientallen kramen zijn er niet veel die dezelfde waren verkopen. Ook ideële instellin gen als het Wereld Natuur Fonds, Artsen zonder grenzen, de Nederlandse Hervormde Kerk en Foster Parents zijn te rug te vinden op de braderie. Het doel van de Promotionda gen wordt, kortom, aanzienlijk benaderd: een gevarieerd, boei end programma aanbieden om de verveling tegen te gaan. Daarbij treden de onderne mers met hun koopwaar geza menlijk naar buiten; het mes snijdt dus aan twee kanten. ZIERIKZEE - Volgens verkeerscoördinator van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland, S. W. H. van Tol zijn de reacties van mensen uit Zierikzee heel be langrijk bij het vaststellen van knelpunten als ge volg van het verwijderen van 165 van de 246 ver keersborden uit de straten van de stad. Het betreft parkeer- en inrijverbodsborden die in de periode van eind 1989 tot april 1991 werden weggehaald. On der meer via de reacties van inwoners van de stad trachten de gemeente Zierikzee en de politie na te gaan of de nieuwe opzet in de praktijk werkt en er nog aanvullende maatregelen genomen moeten wor den. Of de sitüatie in sommige gevallen moet wot- den tyug gedraaid. Zo werden de parkeerverbods borden die werden weggehaald uit de Meelstraat deze week weer terug aangebracht. Dat gebeurde nadat bleek dat in het straatgedeelte tussen de Klokstraat en de Lombard straat opstoppingen ontston den. Tegemoet komende auto's konden elkaar niet meer passe ren tussen de rijen geparkeer de auto's aan weerszijden van de straat. De gemeente werd op die situa tie gewezen door brieven van inwoners van de Meelstraat. ,,Als dergelijke klachten bin nenkomen stellen wij een on derzoek in om te kijken of ze terecht zijn. Als dat het geval is worden maatregelen geno men", aldus van Tol. Zo werd in gedeelten van de Sint Domusstraat een gele streep langs de straatkant aan gebracht. Ook daar ontstonden opstoppingen door al te licht zinnig geparkeerde auto's. In de Nieuwe Bogerdstraat en aan de Zuidzijde van de Oude Ha ven werden fietsstroken aan de rand van de straat aange bracht. ,,Dat werkt heel goed. Men parkeert zijn auto niet op een fietsstrook", aldus Van Tol. Hij is heel enthousiast over het drastische snoeien in het woud van verkeersborden in Zierik zee. ,,De situatie is nu veel dui delijker geworden. Op de loka- Na ze eerder massaal weggehaald te hebben, heeft de gemeente nu op enkele plaatsen weer de ver trouwde parkeerborden geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). ties waar nog wel parkeerver bodsborden hangen is dat ook echt nodig. En voor de rest mag je overal parkeren wanneer je de basisregels in acht neemt". Die basisregels zijn dat men niet voor een uitrit mag staan, vijf meter vanaf een straat hoek moet vrijhouden, dat men niet aan de linkerzijde van de weg mag parkeren en voldoende wegbreedte (2,75 meter) moet overhouden zodat een brandweerauto kan passe ren. Er van uitgaande dat elke auto mobilist van die basisregels op de hoogte is, werden de borden het afgelopen anderhalf jaar verwijderd. Een maatregel die precies in de lijn was van het nieuwe Reglement Verkeersre gels Verkeerstekens dat dit na jaar in Nederland van kracht wordt. ,,De verantwoordelijk heid wordt daarbij meer bij de weggebruiker zelf gelegd en veel minder via het opleggen van allerlei regels". Via een ander regelement, het Besluit Administratie Bepalin gen inzake Wegverkeer (BABW) wordt aan de eigenaren van wegen verplicht gesteld dat zij elke vijf jaar opnieuw moeten bekijken of de verkeersborden die langs hun wegen staan nog wel zinvol zijn. Zierikzee was een van de eerste gemeenten in Zeeland waar een 'opschoning' van het ver keersbordenbestand plaats vond. Zierikzee was een woud van borden. Er werd niet meer op gelet en dat werd ook niet voldoende gecontroleerd. In de loop van de tijd zijn we in heel Nederland overwoekerd door verkeersborden en regeltjes. Dat wil men nu veranderen. Er moet een mentaliteitsverande ring plaatsvinden waarbij mensen meer eigen verant woordelijkheid nemen". Van Tbl geeft toe dat dat best nog een probleem kan zijn. „Maar toch gaan wij er van uit dat mensen zelf zien of ze hun auto ergens kunnen neerzetten of dat ze dat op die plek niet kunnen maken". Naar verwachting wordt bin nen enkele jaren ook in de ge meenten Westerschouwen en Brouwershaven het verkeers bordenbestand 'geschoond'. ,,En het is ook opgenomen in het dorpsplan Oosterland. Dus Duiveland zal ook wel volgen". OOSTERLAND - De 73- jarige K. Goudzwaard en zijn 66-jarige echtge note J. M. Goudzwaard van 't Hoff, beiden uit Oosterland zijn deze week om het leven geko men bij een verkeerson geval in de omgeving van het Belgische Beve- ren. Het echtpaar zat achter in een personenauto bij mensen waarmee men een dagtocht maakte. Op de weg tussen Antwer pen en Beveren werd men betrokken in een ongeluk waarbij een vrachtauto achterop de personenauto reed waar in het Oosterlandse echt paar zat. Meneer en me vrouw Goudzwaard wer den daarbij zo zwaar ge wond dat ze de aanrij ding niet overleefden. RENESSE/SCHARENDIJKE - De politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag 17 mensen aan die zich op straat in Renesse of in de omgeving van de Brouwersdam misdroe gen. In het kader van het lik-op- stuk-beleid werd hun onmid dellijk een boete opgelegd die varieerde van 50 tot 90 gulden. De aanhoudingen vonden plaats vanwege vernielingen die werden aangericht, balda digheid of alcoholmisbruik op straat. Men weet slechts te verbieden, te verhinderen, af te wijzen, doch zelden te gebieden, te bevorderen en te belonen. Goethe Warn HET WEER Droog, vrij zonnig en warm met een middagtemperatuur van ongeveer 25 graden, aan zee enkele graden lager. Minimum temperatuur omstreeeks 14 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. l: VUILSTORT Hek maakt einde aan vuilstorten na openingstijd vuilstortplaats Serooskerke. VOORTZETTING Gestage voortzetting projecten van Stichting Land schapsverzorging Zeeland. MARICULTURES Op Neeltje Jans kan nu kennis gemaakt worden met een Mariculturescentrum. BODY-BUILDING De oud-wereldkampioene body-building Leny Tops traint momenteel in sportschool Attila. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - Vier zaken ston den de Vereniging het Zeeuwse Landschap en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten voor ogen toen zij ver gunning kregen om op het voormalig werkeiland Neeltje Jans (een maagdelijke zand vlakte) te experimenteren: de aanleg van een vogeleiland, het aanleggen van een kunst matig duinlandschap, een sluf ter en het maken van een in laag. Het vogeleiland is in 1990 in ge bruik genomen en telt bijna vijftig paartjes broedende wa tervogels. Ook het duinland schap is nu klaar. Ruim veertig hectare met draglines opgewor pen heuvels. De natuur mag van deze heuvels duinen gaan vormen en men hoopt dat de plantengroei aanslaat en dat over vijf jaar alles groen zal zijn. Kosten van het vogelei land 250.000,van de duin- tjes 300.000,—. Kosten van het gehele project IV2 miljoen. Nog dit jaar hoopt men de slufter klaar te hebben en in 1992 de inlaag. Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN. TELEFOON 01119-2015 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUÏÏ) VOLGAUTO'SGR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER AJ het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. I JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode telefoon plaats: handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1