Vierde Toeristendag Zierikzee geteisterd door strandweer DE EERSTE TWEE WEKEN GRATIS illMlllinUIH pililii Dubbele rijbanen in N-59 bij Bruinisse worden enkel i5' Officiële opening Maricultuurcentrum i i1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (L Klasse bewijst zich zelf! Leolux bijvoor beeld! Ook in Zonnemaireü Opvallende programma-onderdelen sieren Toeristendag Werkzaamheden beginnen enkele weken na de bouwvakvakantie Stichting Delta Academie ontvangt geen subsidie Vijf OM- schikkingen in Renesse ft- ZIERIKZEESCHE DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1991 147e JAARGANG NR 24990 .."■A O O WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - De op één na laatste Toeristendag in Zierikzee werd geteisterd door goed strandweer. On danks de vele opvallende attracties besloten velen de Toeristendag te laten schieten en hun dag op het strand door te brengen. De straten en terrasjes ble ven vooral 's middags leger dan andere Toeristenda- gen. Warme Toeristendagen zijn nooit de beste", verklaart een medewerker van een warme broodjeskraam terwijl hij de wespen die heftige aanvallen op de bolussen ondernemen, wegslaat. ,,De concurrentie van het strand is gewoon te groot, de mensen verkiezen het strand boven een Toeristendag met deze temperaturen; en ik kan ze geen ongelijk geven", vervolgt hij. Gedurende de morgen ging het wel maar 's middags bleven de straten en terrassen opvallend leeg. Mario de Goochelaar trok veel belangstelling van de mensen die er waren. Ongelovig en be wonderend keken de belang stellenden toe hoe hij zonder de minste moeite een doekje of balletje laat verdwijnen, of ringen die vooraf op openingen gecontroleerd zijn in elkaar slaat. Mario de Goochelaar is nu zestien jaar oud. Al zes jaar beoefent hij de zwarte magie van het goochelen; gedurende deze zes jaar treedt hij op op kinderverjaardagen, brade rieën, Sinterklaasfeesten en de Toeristendagen. De goochel kunst heeft hij zichzelf aange leerd, Bij een speciale goochel- winkel in Dordrecht koopt hij steeds nieuwe trucs; en daar mee oefent hij zolang tot hij ze onder de knie heeft. Mario pro beert zijn activiteiten als goo chelaar het komende jaar te be perken; hij wil eerst zijn schoo lexamen zien te halen. Over zijn ambities is Mario al even duister als over zijn goochel trucs, dat wil zeggen: hij kijkt wel hoe het loopt. Trekpleister Een andere spectaculaire at tractie die zeker één van de trekpleisters genoemd mag worden was de show van Job Lijfering met zijn twaalftal tij gers. Drie keer die middag stroomde het Havenplein vol om de vervaarlijke en specta culaire show te bewonderen. De show was goed en oogstte veel bewondering maar de die ren leken door de hitte toch niet echt in topvorm te zijn: Lijfering houdt van zijn beroep maar met dit weer zou hij zijn dieren liever met rust laten. „Maar ja, er moet toch brood op de plank komen", verklaart Lijfering. Lijfering is begonnen met het werken met tijgers bij circus Boltini. Gedurende drie jaar deed hij ervaring op met de tij gers van het circus. Daarna be sloot hij echter voor zichzelf te beginnen. Uit dierentuinen in België, Duitsland, en Dene marken haalde hij een gezel schap van acht tijgers bij el kaar dat inmiddels tot twaalf is uitgegroeid. „Voor de om gang met tijgers is liefde, hard heid en respect nodig, precies dezelfde eigenschappen die je nodig hebt om met mensen om te gaan", verklaart Lijfering. De enige schrammen die hij aan zijn werk heeft overgehou den zijn afkomstig van het op bouwen en afbreken van de kooien. Afgezien van enkele trek pleisters dus geen maximale bezetting van het centrum van het monumentenstadje. Vol gens Marcel Romer van De Beuze heeft dit niet alleen met het weer te maken. Volgens hem is Zierikzee aan het ver pauperen. „Er mag niets meer, als je voor live-muziek in het centrum zou zorgen zou het meteen al een stuk gezelliger zijn en tevens een stuk druk ker, maar dat mag niet vanwe ge de geluidsoverlast", aldus Romer. Volgens hem is de ge meente Zierikzee bang voor een massale opkomst van het toerisme vanwege vandalisme, geluidsoverlast, etc. „De mas sale opkomst van toeristen wordt dus opzettelijk een beet je geweerd", zo zegt hij. Een attractie die ook veel be langstelling trok was het op treden van het ZON-orkest of tewel het Zomer Orkest Neder land, bestaande uit vijftig stu denten van het Conservato rium. Zij brachten een popu lair klassiek programma ten gehore. Dit orkest trok twee keer een grote massa mensen naar de Schuithaven. Ook ver zorgde ditzelfde orkest een avondconcert in de Concert zaal. 13 1*5 T ill# De tijgers trotseerden de hitte om aan een groot aantal bezoekers van de Zierikzeese Toeristendag hun kunnen te tonen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De eigenaar van de Rijksweg N-59, de weg tussen Zierikzee en Bruinisse, Rijkswaterstaat begint binnen enkele weken na de bouwvakvakantie met het ombouwen van de dubbele rijbanen in de weg tot enkele. Het betreft het gedeelte voor de Staphorster kruising bij Bruinisse. Volgens hoofd van de techni sche dienst van de dienstkring Noord- en Midden Zeeland van Rijkswaterstaat, S. L. Krekel- berg heeft men daartoe beslo ten omdat op het betreffende weggedeelte veel te hard wordt gereden. Veel automobilisten maken van het stuk dubbele rijbaan gebruik om snel even wat auto's voorbij te steken. Men komt dan met grote snel heid aanrijden bij de Stap horster kruising voor Bruinis se. Een kruising waar veel ver keer vanuit het dorp Bruinisse en vanuit het vakantiepark Aquadelta de N-59 opdraait en waar tevens het dubbele rij baangedeelte overgaat in enke le rijbanen. Tijdens de openbare vergade ring van de Bruse verkeers- commissie dinsdagavond ver telde verkeerscoördinator van de Rijkspolitie Schouwen-Dui- veland, A. W. H. Tol dat de af gelopen drie jaar op die lokatie 45 aanrijdingen hebben plaats gevonden. „Het is een van de drukste punten van Bruinisse en juist daar komt het verkeer met veel te hoge snelheden aanrijden". De twee leden van de verkeerscommissie die tij dens de vergadering aanwezig waren: politieagent Tol en de Bruse directeur gemeentewer ken P. van Beveren stelden zich dan ook positief op ten aanzien van de plannen van Rijkswa terstaat. Volgens de heer Krekelberg van Rijkswaterstaat zullen de werkzaamheden aan de weg ongeveer' vier weken duren. Men begint met het asfalteren van de beide enkele rijbanen die over blijven. Het verkeer wordt dan omgeleid over de beide andere rijstroken van het dubbele gedeelte. Die worden daarna weggebro ken en uiteraard worden de wegbermen aangepast aan het smallere weggedeelte. „Wij proberen de N-59 zo aan te pas sen dat een meer uniform weg- beeld ontstaat. Dus overal en kele rijbanen. Dan heeft het verkeer minder de neiging om op sommige stukken veel har der te gaan rijden", aldus Kre kelberg. Binnen enkele weken beginnen de werkzaamheden, waarmee de dubbele rijbanen in de Rijksweg N-59 voor Bruinisse enkel worden gemaakt. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - De Rijksuniversi teit Utrecht (RUU) mag door gaan met het aanbieden van tijdelijke arbeidscontracten aan „toegevoegd docenten" (docenten zonder onder zoekstaak). De fungerend pre- sisent van de rechtbank in Utrecht, mr. C. van Harinxma thoe Slooten, heeft dat bepaald in een kort geding dat de vier ambtenarencentrales hadden aangespannen tegen de univer siteit. DEN HAAG - De commissie vervoersvraagstukken van de Sociaal-economische Raad (SER) heeft kritiek op het voorstel van de Europese Com missie om de kosten van auto wegen door te berekenen aan het zware vrachtverkeer. Het voorstel is onvoldoende onderbouwd, waardoor de ge volgen voor het bedrijfsleven „in hoge mate onvoorspelbaar en onberekenbaar" zijn. ZIERIKZEE - Hoe sympathiek de Stichting Delta Academie ook moge zijn, op geld uit de Zierikzeese gemeentelijke portemonnee behoeft deze stichting niet te rekenen. De twee vrouw sterke onderwijs commissie schaarde zich dinsdagavond achter het standpunt van burgemeester en wethouders om geen subsidie te verstrekken. De Stichting Delta Academie is een samenwerkingsverband waarin de Hogeschool Zeeland, de Zomeruniversiteit Zeeland, de Open Universiteit, het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, het Roosevelt Study Center en de Zeeuwse Bibliotheek partici peren. De Stichting Delta Aca demie beoogt met deze samen werking een evenwichtig aan bod van uiteenlopende weten schappelijke activiteiten te realiseren. Voor het ontplooien van deze activiteiten zou de in Middelburg gevestigde stich ting graag elk jaar 2500,- van de gemeente Zierikzee willen ontvangen. Zowel college als onderwijs commissie voelde daar maar weinig voor. Wethouder J. Groen herinnerde de commis sie er aan dat een soortgelijk verzoek van de Zomer Univer siteit in het verleden is afgewe zen omdat dit geen direct ge meentelijk belang diende. Dit standpunt nam het college ook nu weer in. Noch wethouder Groen noch de commissie twijfelde aan de verdiensten van de Stichting Delta Academie, waarvan ze ker ook wel Zierikzeeënaren zullen profiteren. Dit echter was voor de commissie geen re den om het subsidieverzoek van de stichting van 2500 gul den positief te beoordelen. Ze ker met het oog op de gevolgen van de Tussenbalans (aanzien lijk minder geld voor de ge meenten) moet Zierikzee extra voorzichtig zijn met dergelijke verzoeken was de mening van de commissie. Vooral ook om dat het hier niet direct een ge meentelijk belang betreft. De gevraagde jaarlijkse ver goeding van 2500,- een bedrag dat voor zowel kleine als grote gemeenten geldt, vond wethou der Groen voor Zierikzee bo vendien wel wat aan de hoge kant. Rafels Positiever was de commissie over het verzoek van de open bare basisschool Binnen de Veste om een bedrag van ruim 11 mille voor de vervanging van dertig leerlingensets en een aantal stoelen in de perso- neelskamer. Die vervanging is niet voor zijn tijd, zo bleek dinsdagavond. „Nieuwe stoe len zijn geen luxe, want de ra fels hangen eraan" had wet houder Groen eerder geconsta teerd. De benodigde 11.339 gulden, waarvoor reeds een bedrag van bijna zevenduizend gulden is gereserveerd leverde geen en kel probleem op bij de commis sie, omdat dit binnen de LONDO-normen (het vergoe dingenstelsel voor het onder wijs) valt. Wel had mevrouw J. Syswerda-Bos liever gezien dat Binnen de Veste niet bij één maar twee fabrikanten offerte zou hebben gevraagd. Dit om dat dit ook in andere gevallen wordt verlangd. Omwille van de uniformiteit van het meubi lair vond Groen dat in dit geval niet nodig. Onderneem iets niet, of breng het ten einde. Spreekwoord Zonnig HET WEER I Flinke zonnige perioden, in het W|/ noordoosten van het land nog een kans op een bui. Min. temp. rond J[ JT 12 graden, middagtemp. van 22 op de Waddeneilanden tot 25 gra- 1 den in het binnenland. Zwakke tot matige NW-wind, rond kracht 3. l: CLOWNSDUO Bassie en Adriaan stalen de show op Onze Hoeve te Bruinisse. WERK Vrouw en Werk Zeeland verwacht de komende tijd meer (her)intreedsters. FIETS Twee dagen op de stoep voor een fiets voor slechts tien gulden. TAFELTENNIS Het tiende en laatste toeristentafeltennistoernooi van Brouwershaven zit erop. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEELTJE JANS - Het nieuwe Maricultuurcentrum op Neeltje Jans wordt dinsdag 6 augustus geopend door D66-gedeputeerde A. J. Dijkwel. De opening wordt voorafgegaan door de ondertekening van een samenwerkingsovereenkomst tussen de Stichting World Fish Center Neeltje Jans en de Stichting Del ta Expo. Bezoekers van Delta Expo op Neeltje Jans kunnen met in gang van 1 augustus in het Ma ricultuurcentrum kennis ne men van verschillende innova tieve kweekmethoden van fo rel en schelpdieren. Het cen trum is uitgevoerd als een wan- delpier in de binnenhaven van Neeltje Jans. Daaraan gekop peld zijn viskooien en verschil lende vormen van hangcultu- res voor de teelt van mosselen en oesters. Op de wandelpier staan infor matiepanelen die de kweekme thoden toelichten. De continu aanwezige voorlichter geeft be zoekers aanvullende uitleg over onder meer de kweek van mosselen in hangcultures, oes ters in lantaarnnetten en de kweek van forelsoorten. Tbr plaatse worden vis- en schelpdierprodukten panklaar te koop aangeboden. Het Mari cultuurcentrum is geopend van april tot en met oktober. UTRECHT - In de tweede helft van 1990 is er een nijpend te kort aan dubbeltjes en stuivers ontstaan, 's Rijks Muntmeester Chr. van Draanen wijt dat in zijn jaarverslag over 1990 aan het toenemende gebruik om geld op te nemen via geldauto maten. De genodigden worden 6 au gustus om 16.00 uur welkom geheten in het Ir J. W. Tbpshuis op Neeltje Jans. Er zijn korte toespraken van mr R. de Blij (Stichting WFC), ir W. de Beijl (Stichting Delta Expo) en gede puteerde Dijkwel (namens de provincie Zeeland). RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag bekeur de de politie in Renesse vijf mensen vanwege hun gedrag op straat. Drie van hen maakten zich schuldig aan openbare dron kenschap. Zij waren zo ver in de olie dat ze naar het politie bureau in Zierikzee moesten worden overgebracht om in de cel hun roes uit te slapen. Twee mensen werden bekeurd van wege baldadig gedrag. Alle verdachten werden behandeld volgens het lik-op-stuk-beleid. Dat wil zeggen dat zij direct een boete, variërend van 50 tot 90 gulden moesten betalen. Al het nieuws van Schouwen-Duiveland in de bus. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 45,— jaarabonnement f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee j weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam I adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i BI Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1