'De gladiool is een zuidelijke bloem die van warm weer houdt' Watersportvereniging Goeree wil een rustige en betaalbare haven JL =R deurloo intermeubel Wederom milieubericht voor Goeree-Overflakkee Voorzitter produktschap siergewassen J. van der Veen opent 34e Delta Flora Dertig procent van benodigde geld binnen Opruiming Lingerie Diane Fl s< NIEUWSBODE WOENSDAG 31 JULI 1991 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U WE N - DU I VEL A N D Nieuw, prachtige kollektie slaapkamers Kom kijken Haringvlietplein 4 - Zierikzee STELLENDAM - Gedurende een week is de visafslag in de haven van Stellen dam omgetoverd in een waar bloemenparadijs. Grote en decoratieve bloemstuk ken waarin de gladiool een hoofdrol speelt doen de de vage vislucht die men bij binnenkomst van het gebouw ruikt snel vergeten. Men bevindt zich op de natio nale gladiolententoonstelling. Een evenement dat dit jaar voor de 34e keer werd georganiseerd op Goeree-Overflakkee. De tentoonstelling duurt van 31 juli tot en met 2 augustus en heeft dit jaar als thema de twaalf Nederlandse provinciën. De opening van de Delta Flora. (Foto: Joop van Houdt). Een thema dat vorm is gegeven door soms metershoge objecten die tussen de bloemstukken zijn geplaatst. Zo wordt Lim burg gesymboliseerd door een levensgrote steenkolenmijn en Overijssel door een brug en een punter die in Giethoorn niet zouden misstaan en Zuid- Holland en Groningen door meterhoge afbeeldingen van respectievelijk de Euromast en de Martinitoren. Als symbool van de provincie Zeeland kozen de organisatoren van Delta Flora voor de mosselvangst. Hetgeen tot uiting komt in een lang lint van lege mosselschel pen dat tussen de gladiolen- creaties door slingert. De bloemenhal werd ingericht door arrangeur Dick Baelde. Behalve bloemen en objecten omvat de tentoonstelling ook enkele schitterende vijvers die werden verzorgd door Ed Dijst uit Dreischor en een aantal kleine dieren zoals konijnen, kippen en cavia's. Zij werden aangeleverd door de kleindie- renvereniging Nut en Sport uit Sommelsdijk. Ook de vereni ging van Azaleakwekers in Ne derland leverde een bijdrage aan de Delta Flora. Behalve een bloemenhal omvat het evenement ook een huishoud- en consumenten beurs waar meer dan honderd bedrijven uit heel Nederland hun produkten presenteren. Vijftien daarvan zijn afkom stig van Goeree-Overflakkee en twee van Schouwen-Duive- land. De Delta Flora werd dinsdag morgen officieel geopend door de voorzitter van het produkt schap voor siergewassen, J. van der Veen. Hij deed dat door het eiland Goeree Overflakkee toe te voegen aan een grote land kaart van Nederland waarop de twaalf provincies waren aangegeven via verschillende kleuren. ,,Met zo'n gladiolen- tentoonstelling hoort Goeree- Overflakkee er zeker bij", zei Van Veen terwijl hij keek naar de knipperende lichtjes waar mee de provinciegrenzen op de kaart werden gemarkeerd. In zijn toespraak die aan de of ficiële handeling vooraf ging Van der Veen in op het wel en wee van de gladiolenteelt in Nederland. „Nederland is een bollenland bij uitstek, Na de tulp en de lelie wordt de gladi ool het meest gekweekt. De gladiool is een zuidelijke bloem die wel van warm weer houdt. Dus nu zullen ze wel flink groeien". Tbt voor enkele maandan was dat anders. Door het koude en natte voorjaar waren de orga nisatoren van Delta Expo ge noodzaakt om de bloemen die zij voor de tentoonstelling no dig hadden vanuit het hele land bijeen te brengen. Uit <le toespraak van Van der Veen bleek dat Nederland momen teel 40 procent van het wereld arsenaal aan gladiolen levert. Vroeger werd een groot deel daarvan in het Westland ge teeld, maar tegenwoordig ge beurt dat in het hele land en dan vooral in de Achterhoek en Flevoland. Ruim 85 procent van al die bloemen wordt geëx porteerd. Vooral in Italië en an dere warme landen als Mexico Argentinië en Chili is de gladi ool populair. En dan vooral in de kleuren rood, geel, paars en wit, zo bleek uit de woorden van Van der Veen. Maar ook andere landen zitten niet stil. Vooral in Brazilië en de Verenigde Staten schijnt zich een goede gladiolenteelt te •ontwikkelen. Verder vormen het Europese landbouwbeleid en de plannen van de regering om de BTW op siergewassen te verhogen bedreigingen voor de gladiolentelers. Tbch zag Van der Veen de toekomst van de gladiolenkwekers zonnig tege moet. „Wanneer men het onder zoek naar de bestrijding van ziektes van de bloem en de pro motie blijft steunen en blijft streven naar maximale kwali teit is er voldoende perspec tief". De voorzitter van Delta Flora, A. Struyk herinnerde er in zijn openingswoord aan dat de af gelopen drie jaar veel gladio lenkwekers hun bedrijf heb ben moeten sluiten. Als mede oorzaak daarvan noemde hij de door de gladiolenorganisa- tie vertrekte statistieken die achteraf gezien te gunstig zou den zijn geweest. Struyk be loofde dat men er als bestuur alles aan zal doen om de gladi olenkwekers juiste statistie ken te bezorgen. Hij werd in het zonnetje gezet omdat het dit jaar de tiende Delta Expo is die onder zijn voorzitterschap wordt gehou den. Zelf complimenteerde Struyk zijn collega J. L. de Lig- nie uit Middelharnis omdat die evenzoveel jaren de organisatie op zich nam. Een zilveren gla diool was er voor Kees Kok uit Ouddorp. Hij werd geëerd van wege zijn werkzaamheden als controleur van de bloembollen keuringsdienst. De speld werd hem overhandigd door Van der Veen. Zoals gebruikelijk werden alle bloemstukken die door gladio lenkwekers en andere bedrij ven voor de Delta Expo werden gemaakt beoordeeld door een jury. Voorzitter Jan Balk maakte de uitslag bekend. Daarbij bleek dat M. Thnis uit Ouddorp en de firma Stoop dit jaar'de wisselbekers hebben gewonnen. BROUWERSDAM - Het toerisme op Goeree-Overflakkee en dan met name op de kop van Goeree neemt ieder jaar toe. Ook het aantal toeristen via water neemt toe. Steeds meer zeilers komen deze kant op voor een al dan niet langdu rig verblijf. Maar op de kop van Goeree is nog geen grote jachthaven. Zeilers gaan dan ook meestal de kant van Schouwen-Duiveland op voor een ligplaats. Watersportvereniging Goeree wil hier graag verandering in brengen. De plan nen en tekeningen voor de aanleg van een gloednieuwe haven liggen allemaal al klaar. Alleen het financiële plaatje is nog niet rond. Voor de realisering van de haven is anderhalf miljoen gulden nodig. Dertig procent van dat bedrag is bij eengebracht door leden van de watersportvereniging. Een groot deel zal worden gefinancierd door de bank, maar zeker geen zeventig procent. Daarom is de wa tersportvereniging naarstig op zoek naar meer leden of naar andere mogelijkhe den om aan het nodige geld te komen. Bestuursleden J. M. Westhoeve en M. G. Hameeteman vertellen één en ander over de plannen. Watersportvereniging Goeree werd op 19 mei 1971 opgericht door tien enthousiaste water sporters. Dat er behoefte was aan iets dergelijks in de ge meente Goedereede en omstre ken bleek uit het feit dat er binnen een half jaar al zo'n vijftig leden waren. Kort daar na is de vereniging naar de ge meente gegaan om bestaans recht aan te vragen voor Water sport Vereniging Goeree. Als lokatie kreeg de vereniging een plaats aan de Ouddorpse ha ven. Zelfwerkzaamheid Omdat de financiële positie van de kersverse watersport vereniging nog niet van dien aard was dat er grote uitgaven gedaan konden worden werd gekozen voor 'zelfwerkzaam heid' voor de aanleg van stei gers en elektriciteit. De leden wisten toen vijftig ligplaatsen te realiseren, genoeg voor het aantal leden dat de vereniging telde. Tegenwoordig heeft de vereniging echter zo'n hon derdtachtig leden. Veel meer dan er ligplaatsen zijn. Een groot probleem omdat de leden graag allemaal een ligplaats zouden willen hebben. Van daar dat de watersportvereni ging met het plan is gestart om een eigen jachthaven te bou wen. Het idee is een jaar geleden ontstaan. Tntussen heeft de ver eniging al wel de benodigde vergunningen van de gemeente ontvangen. Voor subsidies van of garantstelling door de ge meente komt de watersportver eniging jammergenoeg niet in aanmerking. „Als de gemeente garant zou staan konden we ge lijk beginnen", vertelt J. M. Westhoeve, bestuurslid van de vereniging en tevens lid van de haven commissie. „Zij kunnen hier, zo zeggen zij zelf, echter niet aan beginnen omdat ze dan moreel verplicht zijn om voor iedereen garant te staan". Begroting De begroting voor de nieuwe haven is gesteld op anderhalf miljoen. Dan is de haven nog niet af. De leden zullen zelf wa ter en elektriciteit aanleggen om de kosten zo veel mogelijk te drukken. Een groot deel van het geld zal worden gebruikt voor de aanleg van een dam. Deze dam wordt volgens de plannen aangelegd op de grens van de waterlijn van rond de zes meter naar rond de tien me ter. Dat is een flinke overgang wat kan zorgen voor verzak king als deze dam niet goed wordt gestut met een damwand of grove steen. Welke van de twee methoden gebruikt gaat worden is nog niet bekend. „We hebben enkele aannemers gevraagd voor welke methode zij zouden kiezen, maar de één zegt te kiezen voor de dam wand en de ander voor de grove steen", aldus Westhoeve. „Om het zeker te weten laten we in augustus enkele grondmon sters nemen. Aan de hand van die monsters wordt gekeken wat het beste is. We kunnen na tuurlijk niet riskeren dat de dam ineens in het water ver dwijnt bij zwaar weer. Maar de ene methode is natuurlijk wel goedkoper dan de andere", al dus Westhoeve eerlijk. De haven-commissie heeft haar zinnen gezet op 1992 als het jaar waarin de haven klaar moet zijn. Nog dit jaar wil zij laten onderzoeken of dit te ver wezenlijken is. „Om ervoor te zorgen dat er in de tussentijd geld blijft binnen komen heeft de commissie een financie ringsplan opgezet", zo vertelt Westhoeve. „Via dit plan kun nen geïnteresseerden obliga ties kopen voor de nieuwe ha ven en op voorhand een lig plaats huren", vult Hameete man aan. „In dit huren zijn verschillende mogelijkheden. Zo kan men een ligplaats voor vijf jaar huren, maar dan voor vier jaar betalen. Op die ma nier betaalt iedereen mee aan de realisatie van de nieuwe ha ven", aldus het bestuurslid. De kosten van de huur zijn vol gens de beide heren extreem laag. „We hebben een streefbe drag van vijfenveertig of zesen veertig gulden de vierkante meter", vertelt Westhoeve. „Dat is vrij laag voor een lig plaats in dit gebied". Beide mannen zijn er van overtuigd dat er veel mensen op de nieu we haven af zullen komen. „Het probleem is alleen dat veel mensen eerst iets gereali seerd willen zien voordat ze hun geld erin steken", aldus Westhoeve. Bijkomstigheden Met de aanleg van het havenge deelte zijn ze er volgens beide bestuursleden nog lang niet. „Er zijn nog zoveel bijkomstig heden", zo weet Hameeteman. „Als de haven uitbreidt moe ten er ook grotere doucheruim ten komen, grotere toiletgele genheden, dat soort dingen. Ook moet er een parkeerruim te komen die ruimte biedt aan de mensen die met hun boot in de haven liggen. Dergelijke fa ciliteiten moeten de leden van de watersportvereniging zelf aanleggen", aldus Hameete man. Westhoeve vertelt één en ander over hoe de haven zelf eruit gaat zien. „Er komen vier aan legsteigers. Aan drie van deze steigers worden boxen ge maakt. Bedoeling is dat deze boxen boten van zowel vier a vijf meter tot vijftien a zestien meter kunnen plaatsen. Het gros zal echter rond de tien me ter zijn", zo vertelt Westhoeve. „De diepte van de haven zal lo pen van één tot tweeëneenhal- ve meter. Het laatste steiger zal ook dienen als aanlegsteiger voor platbodems". Geen jetsethaven Watersport Vereniging Goeree wil van de nieuwe jachthaven geen jet-set haven maken, maar een gezellige, rustige en vooral betaalbare ligplaats voor allerlei soorten boten. „Er wordt momenteel door ple- ziervissers gebruik gemaakt van de oude haven voor de aan leg van hun bootjes, dat willen wij gewoon zo houden. Ook zij blijven terecht kunnen bij de jachthaven van Ouddorp", al dus M. G. Hameeteman. Er is na aanleg van de haven ruimte voor honderd ligplaat sen. Hoewel de watersportver eniging liever had gezien dat dat aantal plaatsen meer was geweest krijgt ze niet meer ruimte van de gemeente Goede reede. Tbch zijn de beide be stuursleden Westhoeve en Ha meeteman al blij als deze hon derd gerealiseerd worden. De lokatie waar de nieuwe jachthaven gaat komen. (Foto: Joop van Houdt). I „De Grevelingen is één van de zuiverste vaarwateren in Ne derland", zo vertelt Hameete man. „De vraag naar ligplaat sen is erg groot. Het water hier biedt mogelijkheden voor zo wel de beginnende zeiler als de meer gevorderden. Daarbij ligt het ook maar vijftig kilometer van Rotterdam af, wat ook een pluspunt is". Beide heren we ten het in ieder geval te verko pen, déze nieuwe haven. „De loopafstand naar het centrum is hoogstens vijftien minuten, daar kunnen de inkopen ge daan worden". De haven van Ouddorp is be woond. In de huizen die na de oorlog weer zijn opgebouwd, na door de Duitsers te zijn af gebroken voor de aanleg van een marinehaven, wonen altijd mensen. Basis van de jachtha ven wordt het clubhuis van de watersportvereniging. Omdat het dan zal dienen als toi let/douchegelegenheid en ook voor andere doeleinden ge bruikt gaat worden wordt het uitgebreid. De tekeningen hiervoor liggen al klaar. Hijsinstallatie Naast het clubhuis staat een hijsinstallatie die gebruikt kan worden voor het uit het water halen van de boten voor kleine reparaties en het schoonmaken. Het hefvermo gen van de installatie bedraagt enkele tonnen. Deze hijsinstal latie is nog een overblijfsel van de vorige inwoner van het club huis, de reddingsmaatschap pij- M. G. Hameeteman en J. M. Westhoeve hopen beiden dat de aanleg van de haven snel kan beginnen. Volgens hen zijn er maar twee breekpunten meer, dat zijn het financiële gedeelte en de dam. Aan de dam wordt in augustus gestart. Hoewel dan nog niet met de aanleg er van begonnen zal worden wordt er wel met de grond monsters begonnen. Wat het fi nanciële breekpunt betreft, daar hopen de beide bestuurs leden een oplossing voor te vin den door meer geïnteresseer den te vinden die van te voren al willen investeren. „De ha ven komt er sowieso", aldus Westhoeve. „Hoe eerder we kunnen starten, hoe beter". Informatie Voor nadere informatie kan men terecht bij de secretaris van Watersport Vereniging Goeree, I. J. den Boer, Vis- serssttaat 3. 3253 XK Ouddorp. Zijn telefoonnummer is 01878- 1878. Tévens kan men hier te recht voor huur en obligaties. OUDE-TONGE - Over het deelproject Afval van de actie Werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee, werd reeds meermalen bericht. Tot dusver is er een 75-tal lokaties op het eiland geïnventariseerd en werd daarbij in 14 gevallen proces-verbaal opge maakt. Vanwege de zomerdrukte krijgt het project thans minder aandacht, wat echter niet wegneemt dat in voorkomende gevallen wel wordt opgetreden! Het beleid van de Officier van Justitie, milieuzaken te Rotter dam blijft erop gericht om alle vormen van verbrandingen van afvalstoffen in de open lucht te verbieden en aan te gaan pak ken. Nu de oogsttijd snel na dert, wordt erop verzoek van de Officier van Justitie nog maals nadrukkelijk op gewe zen, dat het verboden is om oogstresten als; loof, hooi en stro op het land te verbranden. Voorgaande jaren vond dit sto ken tamelijk veel plaats. Afbranden Bij deze verbrandingen wor den overtredingen bij of krach tens bepalingen van de Af valstoffenwet, de Hinderwet, de Wet Bodembescherming, c.q. de Wet Economische Delic ten en/of de Algemeen Plaatse lijke Verordening gepleegd. De eigenaar huurder gebruiker uitvoerder is hierbij straf baar, waarbij men bijvoor beeld tot een maximum geld boete van 10.000,— (en onder bepaalde omstandigheden zelfs tot 25.000,per feit kan worden veroordeeld! Men dient zich dus wel terdege te bedenken, alvorens de akker 'af te branden'! Er zal voor een andere oplossing als bijvoor beeld oprapen en -persen of verhakselen van het oogstafval gekozen dienen te worden. Door de zeer natte weersom standigheden werden veel ak kerbouwers gedwongen om de bespuitingen van hun gewas sen uit handen te geven. Op het land kon niet meer gereden worden met de spuitwerktui- gen. Er worden nu dan ook veel bespui tingen verricht met vliegtuigen. Dit vliegtuigspui ten levert tot op heden weinig klachten op. Soms gaat er ech ter toch iets niet goed. Zo werd afgelopen week tegen een be drijf uit Dinteloord proces verbaal opgemaakt, omdat binnen enkele weken tot twee maal, een woning, wasgoed, auto's en volkstuinen werden bespoten met het bestrij dingsmiddel. Te harde wind Ook werd begin deze week te gen een ander landbouwlucht- vaartbedrijf proces-verbaal op gemaakt, omdat werd gespoten met een te harde wind (maxi mum windkracht 3 a 4), waar bij het middel op een naastlig gend perceel terecht kwam. Voor klachten of nadere infor matie over milieu-aangelegen heden kan men op de werkda gen terecht bij het RCPM, Voorstraat 13 te Oude-Tonge, telefoon 01874-1244 (A. W. Pol dervaart, J. Kievit). Indien ge sloten of geen gehoor kan men bellen: Rijkspolitie Middel harnis, 01870-2444, vanwaar men de melding verder door geeft. Advertentie lingerie nachtkleding badkleding Dam 21 Zierikzee Tel. 01110-12471 Advertentie FOTO KLAAR H| KL Ml terwijl'u winkelt! fotografie video foto's in 1 uur klaar FOTO VERSCHOORE ZIERIKZEE DAM 5 - TELEFOON 011 '0-12796 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met dc Zierikzcc- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— wilen wij de Zierikzeesehe Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in ccn gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar Zierikzeesehe Nieuwsbode, nbon nementenadministratic, ar.twoordnummer 12, 4300 VB Zirrikzrr

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1