Ook hoogseizoen in het dierenasiel te Zierikzee Negen mensen uit de regio presenteren hun grote hobby .■■■■I. I Natuurbeschermers tegen kokkelvisserij Cl 32 kleine en grote katten Tot en met 10 augustus in de Grote Kerk Geld automaat open gebroken o 2 O 3 5 7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 30 JULI 1991 I47e JAARGANG NR 24989 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Niet alleen op de campings is het momenteel hoogseizoen, ook in het dierenasiel aan de Zandweg te Zierikzee heerst een topdrukte. Mo menteel wachten daar niet minder dan 32 kleine en grotere katten op een nieuw baasje. Een aantal dat volgens beheerster Jolanda Meerman nog niet eer der zo groot was. ,,Er zijn vooral bijzonder veel jon ge katjes dit jaar. Natuurlijk worden steeds meer katten gecastreerd of gesteriliseerd. Maar het lijkt wel of veel mensen dit jaar hebben besloten om eens een nestje te houden voor de sterilisatie plaats vond". Er zit momenteel een record aantal katten in het Zierikzeese asiel te wachten op een nieuw onderkomen. (Foto: Joop van Houdt). Vanaf begin juni werden die jonge katjes, inmiddels 7 a 8 weken oud, naar het dieren asiel gebracht omdat men ze particulier niet kwijt kon. ,,De mensen geven ze soms huilend af omdat er niemand blijkt te zijn die ze wil". Ook in het dierenasiel loopt het niet storm met mensen die een kat willen nemen. ,,Het gaat heel langzaam. Dat komt omdat iedereen eerst met va kantie gaat. Daarna neemt men pas een katje wanneer men dat van plan was. Enkele weken geleden zaten in het die renasiel nog 29 jonge katjes plus elf oudere katten. Momenteel omvat de dierenpo- pulatie nog 23 jonge katjes en negen oudere. Verder zijn er twee honden. „Voor het eerst in de bijna vier jaar dat ik hier werk is de ruimte in het dieren asiel wat te krap. Ik zou er een hok bij moeten hebben voor die kleine katjes. Ze zitten nu met zijn tienen en soms met twaalf bij elkaar". Het extra werk dat de grote hoeveelheid dieren met zich meebrengt is volgens Jolanda geen probleem. „Ik word elke dag geholpen door een aantal scholieren dat nu vakantie heeft". Hoewel er in het asiel maar twee honden zitten heeft Jolan da in deze tijd van het jaar ook veel extra werk door- 'weglo pers'. Honden die met hun baas mee op vakantie komen naar Schouwen-Duiveland en hier kwijt raken. „Gelukkig heb ben veel honden tegenwoordig een tatoeagenummer in hun oor sinds dat tien jaar geleden verplicht werd gesteld". Jolan da belt dan naar de Stichting Registratie Gezelschaps Die ren Nederland (SRGD) waar in de computer alle tatoeagenum mers plus bijbehorende naam van hond en eigenaar staat ge registreerd. Of naar de Raad van Beheer waar de gegevens van rashonden zijn opgeslagen. „Zo kun je altijd snel de eige naar van een getatoeëerde hond achterhalen. En het voor komt dat mensen hun hond vastgebonden aan een boom achterlaten wanneer ze op va kantie gaan". De reacties op Jolanda's pogin gen zijn vaak verrassend. „Soms kan ik mensen niet be reiken omdat ze een geheim te lefoonnummer hebben. Als ze dan zelf bellen om te informe ren weet ik gelijk welke hond ze zoeken als ik hun achter naam hoor. Dan krijg je heel verbaasde reacties. Ik hoor als het ware aan de andere kant van de lijn hun mond openval len als ik zeg: U bent zeker die en die hond kwijt". Een getatoeëerde hond blijft dus nooit lang in het asiel. „De twee honden die er nu zitten zijn niet getatoeëerd. De ene is een whippet/beagle die is ge vonden aan de Brouwersdam en de andere een gekruiste poe del die bij Dreischor liep. Mis schien weet iemand van wie ze zijn". De dierenasielbeheerster is een groot voorstandster van het la ten tatoëren van katten. „Ik zeg altijd een bandje kunnen ze kwijtraken, een oor riiet". Alle katten die in het asiel" terecht komen krijgen zo'n tatoeage. Verder worden ze ingeënt, na gekeken door de dierenarts en gesteriliseerd of gecastreerd. Wanneer ze daarvoor te jong zijn krijgt de nieuwe eigenaar een bon mee om dat later gratis te laten doen. Voor dat alles betaalt de nieu we eigenaar, die in het asiel een kat haalt, 70 gulden. Jolanda hoopt dat er de komende we ken veel mensen zullen komen. Ze vindt alle katten in het asiel even mooi. „Elk katje is uniek, we hebben bij de kleintjes veel hele leuke koeien. Dat zijn zwart/wit katjes. Maar de ne gen grotere katten zijn ook heel lief". ZIERIKZEE - „Vroeger had ik een bloemisterij en als ik na het werk tijd had ging ik altijd graag schil deren. Toen vroeg iemand of ik eens een eendje wil de zagen en beschilderen. Dat is uitgegroeid tot een heel dierenpark". Evenals bij J. Roodenburg uit Scharendijke is de hobby van vele mensen 'toeval lig' ontstaan. In de Grote Kerk naast de Dikke Toren in Zierikzee laten negen mensen uit de regio zien wat zij in hun vrije tijd maken. Dat gebeurt in het kader van de expositie Kunstnijverheid die de afdeling Zierikzee van de stichting Oude Zeeuwse Kerken jaarlijks organiseert. De opbrengst van de expositie is bestemd voor de restauratie en de instandhouding van de Grote Kerk. De houten dierenfiguren die de heer Roodenburg zaagde zijn zeer precies beschilderd. „Je kunt wel een dier uitzagen, maar de kop moet nog een beet je spreken ook". In zijn 'stand' hangen verder olieverfschilde rijen en aquarellen van land schappen op Schouwen- Duiveland en bomzai boom pjes. Kleine Chinese boompjes die zijn vrouw A. Roodenburg- van Meningen maakte van kleine lapjes stof. Behalve Roodenburg neemt ook Ank van Roon uit Bruinis- se voor het eerst deel aan de ex positie. Sinds ongeveer een jaar maakt zij schilderingen op lappen zijde. Heel precieze af beeldingen die zijn gemaakt met behulp van de batiktech niek. En schilderingen die zij met een kwast aanbrengt. ..Dat is heel anders dan schilderen op p&pier omdat de verf hele maal uitvloeit". Op stukjes van die stof maakt mevrouw Van Roon borduursels waarna het geheel wordt verwerkt tot broches en wenskaarten. Ook de poppen gemaakt door Janny Schot zijn voor het eerst op de Kunstnijverheidsexposi- tie te zien. Verder is er het werk van een aantal 'oude ge trouwen'. De vlinder- en insek- tencollectie van L. M. van der Zwan uit Zierikzee. Meer dan 1000 verschillende exemplaren in de meest bijzondere vormen en kleuren, afkomstig uit Zuid- Amerika en Europa.,En dat is nog maar de helft van de col lectie die Van der Zwam in de loop van de jaren verzamelde. „Het gaat niet alleen om dat verzamelen. Ik wil de mensen graag meer inzicht geven over de omgeving waarin en de wij ze waarop die dieren leven". Ook M. Verhagen uit Zierikzee is op de jaarlijkse hobbyten toonstelling geen onbekende. Zijn droogbloemcreaties zijn in vele vormen te zien in de Amateurs exposeren in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). Grote Kerk. Verhagen kweekte alle bloemen in zijn tuin en maakte er in de winter stukjes van. Nieuw zijn de dierenfigu ren die hij maakte van bloe men. Zo vader, zo dochter. Dat blijkt een stand verder waar de 21- jarige Carolien Verhagen laat zien hoe zij haar creativiteit tot uiting brengt. Van kraaltjes, band, klei en schilderingen op glas maakt Carolien allerlei sieraden. „Ik houd van siera den, daarom ben ik begonnen met ze zelf te maken". Van haar ook een aantal fijne schilde rijtjes opgebouwd met ge droogde viooltjes. De expositie omvat verder stands met schilderijen van L. Tiebout uit Zierikzee, kaarten en doosjes gemaakt door Han- nie Viergever uit Zierikzee en houtsnijwerk gemaakt door André den Dekker uit Zierik zee. De tentoonstelling is tot en met 10 augustus van maandag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Maandag werd aan de Burghse Weg te Haamstede met bruut geweld een geldautomaat ver nield. Het was de automaat van de Rabobank Schouwen. Het ap paraat werd vernield door on bekenden die het met een hard voorwerp kapot sloegen. De waarde is niet bekend. Namens de bank deed F. S. uit Haam stede aangifte van de vernie ling. Een spreekwoord is een korte uitspraak, gegrond op lange erva ring. Don Quijote Onweer HET WEER Perioden met zon, maar vooral in het zuiden ook enkele regen- of onweersbuien. Min.temp. ±17 gra den. Middagtemp. ±26 graden. Matige tot zwakke wind, rond kracht 3, uit oostelijke richtingen. AUTONIEUWS Volkswagen heeft haar Corrado een nieuw aanzien gegeven. THEATER y Het Theateren Muziekfestival in Renssse mag zeker geslaagd genoemd worden. HISTORIE Een laatste artikel over de historie van de Zierikzeese visserij. VOETBAL Vermoeid RBC sluit trainingskamp af met winst op Bruse Boys. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Brief naar ministerie ZIERIKZEE - In een brief aan de minister van land bouw, natuurbeheer en visserij heeft de Zeeuwse Mi lieu Federatie geprotesteerd tegen de visserij op kokkels in het Deltagebied en met name in de Oos- tersehelde. Uit een inventarisatie door het RIVO blijkt dat in 1991 in de Oosterschelde slechts 40 pro cent van de normale hoeveel heid kokkels voorkomt. In de voordelta en de Westerschelde zouden helemaal geen kokkels zijn dit jaar. Net voldoende voedsel De hoeveelheid in de Ooster schelde zou net voldoende zijn om te voorzien in de voedselbe- hoefte van de scholeksters die in dat gebied leven. Deson danks heeft de rijksoverheid een beleidsvoornemen bekend gemaakt waarin staat dat de kokkelvisserij in het oostelijk deel van de Oosterschelde zou moeten worden toegestaan. Dit omdat daar meer alterna tieve voedselbronnen aanwezig zijn voor de scholeksters, er na bevissing waarschijnlijk meer kokkels blijven liggen en om dat de scholeksters op beperk te schaal kunnen uitwijken naar andere gebieden. De Zeeuwse Milieu Federatie at tendeert de minister op de be vindingen van de Dienst Getij dewateren van Rijkswaterstaat die in de Oosterschelde onder zoek verrichtte naar vogels en schelpdieren. De dienst stelt dat er ten on rechte van wordt uitgegaan dat scholeksters in de Oosterschel de over voldoende andere voed selbronnen kunnen beschik ken. Ruim 80 procent is aange wezen op de kokkels. Zelfs als er niet op kokkels wordt gevist is sprake van een risico jaar voor de scholeksters. Conditieverlies De uitwijkmogelijkheden naar het binnenland zijn beperkt en bij strenge vorst is ook daar het voedsel onbereikbaar. Men stelt daarom dat het toestaan van kokkelvisserij kan leiden tot conditieverlies bij de schol eksters en (bij ongunstige weersomstandigheden) sterfte die groter is dan de natuurlijke omvang. Men vraagt de minis ter daarom in 1991 alle gebie den voor de kokkelvisserij te sluiten. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48,— wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats: Tblefoon -Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1