Gezellige drukte op braderie Scharendijke Iedereen kan in klederdracht bij Folkloristische Dag Burgh DE HOEVE AAN DE LINGE Boekje met een wandelroute langs diverse boomsoorten dit biedt de beeldbuis streeknieuws Evenement dit jaar met ringsteken, oude tractoren, oude ambachten, volksdans en oude volksmuziek Vergadering Bruse verkeers- commissie Vergadering Zierikzeese commissie Met muziek van Schouwse Rei en straatorkest Olé In Westenschouwen A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 BURGH-HAAMSTEDE - Het Zeeland van vroeger. De Zeeuwse dracht, het ringrijden, de oude ambach ten, de volksmuziek, de volksdansen en de land bouwwerktuigen. Het herleeft allemaal weer tij dens de Folkloristische Dag in het Schouwse ring- dorp Burgh. Een evenement dat dit jaar plaatsvindt op zaterdag 10 augustus. Het succes van de eerste Fol kloristische Dag vorig jaar heeft de Ondernemersvereni ging Burgh-Haamstede er toe geïnspireerd het evenement verder uit te bouwen en te ver volmaken. Zo bestaat dit jaar voor alle bezoekers de moge lijkheid om zich in Zeeuwse klederdracht te steken en zo een paar uur rond te lopen. Men kan daarvoor terecht in het oude schoolgebouw aan de Kerkstraat. Natuurlijk bestaat ook de gelegenheid om zich in de Zeeuwse out-fit te laten fo tograferen. Rondom de oude school staat een aantal oude tractoren en stationaire motoren; listers op gesteld die vroeger werden ge bruikt in de landbouw. Een derde nieuw element in de Fol kloristische Dag is het gezel schap Goet ende Fijn dat op ou de muziekinstrumenten als draailier, minstreelharp, luit, koehoorn, klompviool, buikor gel en trekzak Nederlandse en Vlaamse liederen, dansen en muzikale gedichten vanaf de Middeleeuwen laat zien en ho ren. De Folkloristische Dag speelt zich af in de Kerkstraat en op de Burghse Ring die voor de ge- Zoals ook blijkt uit het onder schrift deel 1, is het echtpaar Midavaine van plan ook boek jes te g,aan maken waarin bo- menroutes in en om Burgh en Haamstede wordfen beschre ven. Tévens ligt het in de be doeling om de routebeschrij vingen uit te geven in het Duits ten behoeve van de vele ooster buren die op Schouwen-Duive- land hun vakantie doorbren gen. Midavaine maakte het boekje in eigen beheer. Het is" zijn be doeling de mensen die in de legenheid worden afgesloten voor verkeer. Het evenement wordt om 10.00 uur geopend door de burgemeester van Wes- terschouwen, H. Tées. Hij wordt met zijn echtgenote en de wethouder van culturele za ken G. J. W. van der Salm in een open rijtuig dat wordt ge trokken door Friese paarden vanaf het gemeentehuis in Haamstede vervoerd naar de Kerkstraat in Burgh. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de onderne mersvereniging, W. Kort, opent burgmeester Tbes de Folklo ristische Dag met een toe spraak. Een opening die wordt afgemaakt met een rondrit over de Burghse Ring van het hele gezelschap in vijf sjezen getrokken door Zeeuwse trek paarden. De burgemeester zal daarbij als openingsdaad de eerste ring steken. Een daad die tijdens de Folklo ristische Dag nog vele keren wordt gevolgd want gedurende de hele dag worden ringsteek- wedstrijden gehouden om de Grote Prijs van Burgh. Ze wor den verzorgd door de Zeeuwse Ringrijdersvereniging uit Wal cheren. Op de Ring rondom de kerk dingt men met elf versier- Schouwse Westhoek wonen of verblijven een leuk en leer zaam tijdverdrijf aan te reiken voor als het geen strandweer is. „Zo kun je ontdekken welke bomen en planten groeien in.de omgeving van je camping of bungalowpark". Het boekje omschrijft een rou te die loopt vanaf de Lage Weg tot het Wissewekken in Westen- schouwen. Een route waar langs zich 21 verschillende soorten bomen bevinden. In het boekje staat aangegeven waar die bomen precies staan. de sjezen om de wisselbeker en in de Kerkstraat wordt een 35 meter lange zandbaan aange legd waarop zestien ringste- kers te paard laten zien wat ze kunnen. Eveneens in de Kerkstraat wordt door de plaatselijke middenstand een braderie ge- Via een korte omschrijving en tekeningen wordt verteld hoe men ze kan herkennen en wat er bijzonder aan is. Het boekje kan ook in de winterperiode een leidraad zijn voor de wan deling. Tékeningen van de win tertakken en knoppen laten zien hoe de bomen er dan uit zien. J. Midavaine werd geïnspi reerd om een dergelijk boekje te maken door zijn opleiding tot natuurgids van het IVN (In stituut Voor Natuurbescher mingseducatie). Hij ontving in juni het diploma. „Als natuur gids moet je niet stilzitten maar mensen opzoeken en uit dragen wat je gedurende de cursus hebt geleerd". Het Straatbomenboekje is uitslui tend (en tegen kostprijs) te koop in het bedrijf van Mida vaine, het trampolinecentrum in Westenschouwen. houden waarbij tal van waren worden aangeboden. De kra men worden afgewisseld door een vijftiental .ambachtslieden dat laat zien hoe vroeger de be roepen van stoelenmatter, riet- vlechter, koperslager, mutsen maakster, klompenmaker en kantkloster werden uitgeoe fend. Vanaf 12.00 uur treedt elk uur een Twentsch-Gelderse dans groep op die bestaat uit 16 dansparen. Op de Burghse Ring zit de boerenkapel van de muziekvereniging 'De Witte van Haemstede tussen de pere bomen en zorgt voor muziek. Kinderen kunnen daar pony rijden en in De Zwarte Hoek staat een tiental oude kinder volksspelen waarvan gratis ge bruik kan worden gemaakt. Zo BRUINISSE - Het versmallen van de rijbaan van de Dorps weg en het door een berm af scheiden van deze rijbaan van het fietspad. Dat is een van de onderwerpen die worden be sproken tijdens de openbare vergadering van de Bruse ver- keerscommissie. De commissie komt op dinsdag 30 juli bijeen in het gemeente huis te Bruinisse. Op de agen da staat ook een bespreking van de manier waarop de Mo lenstraat het beste opnieuw kan worden ingericht. Dat wil de gemeente eind 1991, begin 1992 doen in verband met de slechte onderhoudstoestand van de weg en ter verbetering van de gevaarlijke verkeerssi tuatie ter plaatse. Men heeft daarbij de mogelijkheid om af wisselend aan beide zijden van de weg parkeren toe te staan of aan een kant van de weg. Ook wordt gesproken over het al dan niet handhaven van de bo men die in de Molenstraat staan. Verder komt tijdens de verga dering de verkeerssituatie in de Kerkstraat aan de orde, het aanwijzen van een invalidepar keerplaats bij de sportzaal, parkeren op de Philipsdam, een rijbaanversmalling op de Rijksweg N-59, snelheidsme tingen, parkeren in de Dokter de Kockstraat/Molenstraat en het trottoir aan de Deestraat en de verkeersveiligheid. Iedere belangstellende kan de bespre kingen vanaf de publieke tri bune volgen. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE Werkdag in het landschap Op zaterdag 12 oktober wordt dit jaar in heel Nederland een nationale werkdag in het land schap gehouden. Met deze dag openen de provinciale stichtin gen voor natuur- en land schapsbeheer het seizoen voor vrijwilligerswerk in natuur en landschap. Onder het thema natuurlijke oevers in beweging wordt op 12 oktober aan de Boschkreck bij Axel een afkal vende kreekoever door vrijwil ligers van natuurvriendelijke beschoeiing voorzien. Verder is het mogelijk deel te nemen aan een begeleide fietstocht over 15 kilometer die langs een vijftal lokaties voert waar men kan zien op welke wijze vrijwilli gers in het landschap bezig zijn. kan men ringlopen, balgooien en hoepelen. Als inleiding op de Folkloristi sche Dag vindt in expositie ruimte De Bewaerschole aan de Weststraat te Haamstede een expositie van klederdrach ten en mutsen plaats waarbij de nadruk ligt op de kleder dracht van Schouwen- Duiveland. De organisatie van de Folklo ristische Dag verwacht op 10 augustus zo'n 10.000 belang stellenden in Burgh. De auto mobilisten worden naar spe ciaal daarvoor gecreëerde par keerplaatsen gevoerd die staan aangegeven. Aan de dorpsbe woners en de recreanten wordt geadviseerd de fiets te gebrui ken. De Folkloristische Dag duurt tot ongeveer 17.00 uur. ZIERIKZEE - Op maandag 5 augustus vergadert de Zierik zeese adviescommissie voor sociale zaken en Volkskrediet bank in het stadhuis te Zierik- zee. Op de agenda staat de rekening 1990 van de Volkskredietbank en de begroting 1992 van de In tergemeentelijke Sociale Dienst. De vergadering begint om 16.00 uur en kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Zoals al aangestipt ook muziek tijdens de broderie in Scharen- dijke. Voor het eerst was een straatorkest uitgenodigd om het evenement muzikaal te om lijsten. „Dat is een goede greep geweest", aldus Van Iwaarden. „Dat viel in goede aarde". Naast straatorkest Olé uit Goes werd ook muziek ge maakt door de Schouwse Rei. Dinsdag 30 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.36 uur Streetwise, Engelse jeugdserie. 18.01 uur VARA's kindermenu met om: 18.01 uur De tovenaar van Oz, tekenfilmserie. 18.24 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.49 uur Hier is Aubrey, te kenfilm. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Lingo live, spelpro- gramma. 19.47 uur Lieverdjes, Ameri kaanse comedyserie. 20.10 uur Rondje Europa, een bekend VARA-gezicht en een collega maken opnames op hun favoriete plek in Europa. 20.35 uur Ieder z'n deel, come dyserie. 20.55 uur Tien voor taal, spel- programma. 21.35 uur Bankroet, Engelse se rie. 22.25 uur De kloof, discussie programma. Vandaag: WAO. Herh. 23.15 uur Natuurmoment. 23.20 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Santa Barbara, serie. 16.45 uur The big valley, serie. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Crazy crow, teken filmserie 17.40 uur Bouli, tekenfilmse rie. 17.45 uur Captain Planet, te kenfilmserie. 18.10 uur Zorro, Amerikaanse serie. 18.30 uur The edge and beyond, programma over spectaculaire sporten en stunts. 18.45 uur Countdown, poppro gramma 19.2*5 uur Hart voor de natuur, 7-delige serie over het Wereld Natuur Fonds, gepresenteerd door prins Bernhard. Afl. 4. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Murphy's law, Ame rikaanse serie. 21.20 uur Shakespeare: Cym- beline, Engelse tv-bewerking van deze tragedie van Shake speare. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport, samen vatting NK tennis in Warmond. 20.00 uur Pavarotti in het park, rechtstreekse uitzending van het optreden van Luciano Pava rotti in het Hyde Park in Lon den. 22.06 uur Journaal. 22.21 uur Studio Sport Jour naal. 22.36 uur NOS-laat, achter grondinformatie. 23.06 uur Klassieke mechanica II, les 26. 23.36 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 151. 18.05 uur Samson. 18.10 uur Hotshotz, 6-delige Nieuwzeelandse jeugdserie. Afl. 3. 18.35 uur Mooi en meedogen loos (The bold and the beauti ful), Amerikaanse serie. Afl. 217. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Lotto-winnaars en mededelingen. 19.24 uur Sla je slag, spelpro- gramma. 19.28 uur Programma-over zicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur Ruth Rendell-myste- ries, Britse serie naar de verha len van Ruth Rendell. 20.55 uur Margriet, praatshow. 22.15 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag en Sport. Aansl. Kwislijn. 22.50 uur Phar lap, Australi sche speelfilm. 00.45 uur Coda, Pour le piano, prélude van Debussy, uitge voerd door Mare Matthys, pia no. BRT 2 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Moviola, filmmagazi ne. 20.55 uur Als een wereld zo groot, waar uw vlag staat ge plant, afl. 5: Het kapitaal. Door MIEN VAN 'T SANT 37 'Een vraag nog! Beschik je werkelijk over zoveel contanten?' 'Als ik wil binnen een paar dagen. Voor de vorm moet ik de toestemming nog hebben van mijn dochter en van Aries voogd. Maar dat is heus een wassen neus'. 'Mag ik nog weten hoe de vork in de steel zit?' Het is er weer. Het haast weerloze in haar ogen. Dan zegt ze: 'Vertrouw jij me ook al niet? Als je eens wist hoeveel pijn je me daarmee doet!' Hij klopt haar eens op haar schouder. 'Ik vraag het niet als Koert van Nagel, Diana. Dat moet je goed begrijpen. Maar achter mij staat het architectenbureau, dat zeker heden vraagt. Zo zal het ook met de man van de verwarming zijn'. 'Goed dan! Als je er maar niet mee te koop loopt'. Hij knikt. 'Vertel maar!' 'Ik kan voor een fantastisch bedrag dat stuk land aan de Linge kwijt. Cash betalen natuurlijk. De grondprijzen lopen al iets te rug. Je moet je kans tenslotte grijpen, als die het meest gunstig is'. Hij fluit door zijn tanden. 'Vind je dochter dat heus goed?' 'Als ik alles zo zeker wist! Zij krijgt er ten slotte ook haar deel van'. 'En wat, als ze het zelf eens zou willen bezit ten? Het is 'in' om een zomerhuisje aan het water te hebben'. 'Ze kan de Linge wel dromen. Heeft trou wens nooit van water gehouden'. 'Oké dan! Nog een andere vraag. Kan ik het kopen?' Ze slaat van louter verbazing haar hand voor haar mond. 'Jij? Meen je het werke lijk?' 'Snap je het niet? Ik houd wél van water. En ik zal zogezegd onder de rook van 'Zon rondom' wonen. Niemand zal er ooit wat achter zoeken, als ik hier in het dorp mijn vrije tijd doorbreng'. Ze kijkt verheerlijkt naar hem op. 'Het is behoorlijk groot, Koert. Als het moet, kan er zelfs een compleet huis op gebouwd wor den'. 'Des te mooier! Je weet maar nooit. Toch ge loof ik dat je er verstandig aan zult doen, niet alles uit handen te geven. Ik ken de plek wel. Dat stukje aan de andere kant van de kreek hield ik beslist voor mezelf'. Ze meent hem te begrijpen. 'Ik zou er nog altijd een caravan op kunnen zetten. De af rit erheen is prima'. 'En het plekje, waar Diana in alle stilte kan gaan baden. De opschietende wilgen maken een blik vanuit het andere deel wel erg moeilijk'. Ze lacht. 'Erg moeilijk, maar niet onoverko melijk'. 'Dat zijn maar weinig dingen, als je echt iets wijt', pareert hij. Ze gaat er niet op in. 'Je zult wel een dikke prijs moeten geven, Koert. Minstens even veel als die dokter ervoor biedt'. 'Nu direct drieduizend gulden meer'. 'Je durft! Ben je dan zó rijk?' 'Dat plekje is het mij nu eenmaal waard', zegt hij, weer op zijn raadselachtige toon. 'Maak het morgen direct in orde, Diana. Maar dan buiten die Van Drimmelen om. Je houdt er toch geen vee, wel?' 'Gelukkig niet! Hierover heeft hij nu eens niets te zeggen'. En hem spontaan een kus op zijn wang gevend: 'Ik zal hemel en aarde bewegen om aan je wens te voldoen. Maar maak jij dan dat dat bureau van je me het vel niet meer zo over de oren haalt. Kom! We klinken vast op de goede afloop. Want zo wil ik me die denken. Laat Van Drimmelen voor mijn part naar de maan lopen met zijn gepingel en zijn kortzichtigheid. Ik dacht dat het na zijn kattebelletje een verloren avond zou worden. Nu is hij zelfs nog dui zendmaal beter dan ik me hem gedacht had'. Hoofdstuk 10 Dien de Jong kan die nacht van louter op winding niet slapen. Ze hééft de strijd met Van Drimmelen gewonnen.(wordt vervolgd) SCHARENDIJKE - „Vooral 's ochtends was het druk. 's Middags was het wat minder, maar het was ook mooi weer". J. van Iwaarden, voorzitter van Be langenvereniging Middenstand Scharendijke kijkt met tevredenheid terug op de zaterdag in Scharen dijke gehouden braderie. Nieuw tijdens de braderie was het optreden van straatorkest Olé uit Goes. „En dat viel in goede aarde", aldus Van Iwaarden. Zaterdagmiddag, omstreeks het middaguur. Behoedzaam, en vooral met eerbied voor de forse verkeersdrempels, wors telt het autoverkeer zich over de Elkerzeeseweg. Praktisch alle parkeerplaatsen langs de weg zijn bezet en ter hoogte van het sportpark staat een bord dat verwijst naar de par keergelegenheid bij het sport veld. Hier is, met enig geluyk, nog wel een plaatsje te vinden. Het Zwarte Plein, normaliter een parkeerterrein, staat nu volgebouwd met kraampjes. Voor het overgrote deel wordt de markt bemand door hande laren van buiten Scharendijke. Naast sieraden en lederwaren wordt vooral veel kleding ter verkoop aangeboden. Ook is een plaatsje ingeruimd voor een kraam met make-up spul len en een kraam met dieren- voeding. Op de braderie in Scharendijke ook enkele non-profit-organi- saties. De Hervormde Vrou wengroep verkocht zelfge maakte handwerken en één van de vrijwilligers van de Stichting Middenschouwen Cultureel draaide aan het Rad van Avontuur. Verder was er een kinderrommelmarkt op het terrein voor Verjaal. Uiteraard was ook rekening gehouden met de inwendige mens tijdens de braderie in Scharendijke. Zo was er een barbecue neergezet en kon men op verschillende terrasjes van het zonnetje genieten. Het zon nige weer heeft de braderie volgens Van Iwaarden wel een beetje parten gespeeld, ,,'s Mid dags was het toch duidelijk wat minder druk". Hij koppelt daar de opmerking aan vast dat het bezoekersaan tal dit jaar groter was dan in de voorgaande twee jaar. „Vorig jaar was het nog veel warmer, toen zaten ze allemaal aan het strand". Snuffelen op de braderie in Scharendijke. (Foto: Marijke Fol- kertsma). WESTENSCHOUWEN - Straatbomenboekje Deel 1 Westenschouwen. Zo heet een nieuw boekje dat is geschreven door J. Midavaine uit Westenschouwen en getekend door zijn echtgenote E. Midavaine. Het boekje omvat een omschrijving van een wandelrou te door het buurtschap Westenschouwen en omge ving waarbij de bomen die men passeert centraal staan. Vorig jaar werd er voor het eerst een Folkloristische Dag gehouden. Het ringsteken met sjezen was toen één van de hoogtepunten. (Archieffoto). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4