'Ik heb daar dingen meegemaakt waar ik liever niet over praat' ÜS5& Vierde Havendag Zierikzee begint al op vrijdagavond 3 8 Zierikzeese marinier na drie maanden terug uit Irak Twee avonden muziek aan 'f Luitje Burgemeesters dringen aan op meer politie 'n Acorflex-lat- tenbodem beproefd? Dat kan, In Zonnemaireü Oost West, thuis best Gezegde Kar>s op onweer HET WEER Overwegend zonnig. In de middag of avond vooral in de zuidwestelijke helft van het land kans op onweer. Min.temp. ongeveer 17 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 29 gra den. Overwegend matige oostelijke wind-kracht 3 4-. Adres Postcode: Plaats: Tfelefoon -Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Op zaterdag 24 augustus is er weer een Havendag in Zierikzee. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Zierikzee beleeft zaterdag 24 augustus haar vierde editie van de Havendag. Deze dag staat de Nieuwe Haven in Zierikzee in het teken van alle havenfacetten. Traditiegetrouw wordt deze 'afslui ter' van het zomerseizoen door veel eigen inwoners bezocht, maar gezien het tijdstip zullen er zich onge twijfeld nog heel wat toeristen aanmelden. De organisatie van de Haven dag is in handen van het Comi té Havendag Zierikzee, een ad hoe samenwerkingsverband tussen Zierikzee Aktief en de plaatselijke vissersvereniging. De programmering komt over een met die van voorgaande ja ren. Alles begint met de opening door de nog onbekende mossel prinses en de loco-burgemees ter van Zierikzee, L. J. van Gastel. De mosselprinses zal in haar rede ingaan op het wel en wee binnen de visserijbranche. Aansluitend kan er met de mosselkotters meegevaren worden. Ook zullen er schepen van Rijkswaterstaat en de fir ma Bouman bij zijn. Rondvaart In tegenstelling tot voorgaande jaren moet de rondvaartboot van rederij Den Breejen in ver band met de Nationale Visse rijdag in Vlissingen verstek la ten gaan. De organisatie be treurt het samenvallen van bei de activiteiten, omdat het hier door voor bejaarden niet moge lijk is mee te varen. Vanzelfsprekend kunnen er wel weer mosselen gegeten worden. Hoeveel er zullen zijn en tegen welke prijs ze van de hand gedaan kunnen worden, is nog onduidelijk. De Havendag Zierikzee speelt zich rond de Nieuwe Haven af, waar ook dit jaar weer vele kraampjes opgesteld worden. De plaatselijke ondernemers geven acte de présence en dat geldt ook voor een aantal ideë le organisaties. Er worden de monstraties verzorgd door de plaatselijke scouting. Bij de poort stelt de Model bouwclub Flakkee een water bassin op en toont daar haar vele modellen. Kinderen kun nen op die lokatie geschminkt worden en er komt een zoge naamde disco-bounch. In het midden van de Nieuwe Haven komt het boegsprietlopen. Daaraan kan het publiek deel nemen. Tévens is er een boegsprietloop-wedstrijd op het programma gezet tussen de leden van de vrijwillige brand weer en de mosselvissers. De reddingsbrigade verzorgt niet alleen zelf demonstraties, maar begeleidt ook het boegsprietlopen en de geplan de badkuipenrace voor de Zie rikzeese kinderen vanaf acht jaar. Die kunnen zich nu al aan melden via de telefoonnum mers 14924 en 12054. De bad kuipen moeten zelf gemaakte bouwsels zijn, niet milieuver vuilend en vanzelfsprekend kunnen drijven. De Havendag begint dit keer al op vrijdagavond. Zoals gebrui kelijk zijn de mosselschepen dan al verlicht. Aan 't Luitje komt een tent te staan, zoals tijdens de Deltaweek. Dat vergt een behoorlijke investe ring voor het organiserende co mité. Door de tent ook vrijdag avond open te stellen, kunnen de kosten hiervoor gedekt wor den. Er wordt vrijdag al een tap aangesloten en er is zowel vrijdag als zaterdag live mu ziek aan 't Luitje. Verder wordt er onder meer medewerking verleend door Kunst en Eer, een jazzband, het plaatselijke draai-orgel en de Stichting Behoud Hoogaars. Laatstgenoemde stichting vaart met drie hoogaarzen mee. De stichting levert een bijdrage aan de stand van de Stichting Museumhaven. De plaatselijke Watersportvereni ging tenslotte verzorgt zater dag om 21.00 uur een fakkelop tocht en heeft jeugdzeilen op het programma staan. KARAKTER Volgens de Bruse burgemeester gaat karakter van dorp door recreatie niet verloren. FOLKLORE Zaterdag 10 augustus is er weer een Folkloristische Dag in Burgh. BRADERIE Het was afgelopen zaterdag gezellig druk tijdens de Scharendijkse braderie. SMAAKMAKERS Ger de Bakker en Erna Peters waren de smaakmakers bij het tennistoernooi in de Westhoek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Brief naar minister van justitie 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee sche Nieuwsbode! MAANDAG 29 JULI 1991 ZIERIKZEE - De burgemeesters van Schouwen- Duiveland laten zich niet afschrikken door afwij zende antwoorden van het ministerie van justitie. Opnieuw hebben zij in een gezamenlijke brief naar het ministerie er op aangedrongen de politiesterkte op Schouwen-Duiveland te vergroten. Wel wil hij te zijner tijd een werkbezoek aan Zeeland bren gen om te vernemen welke con crete plannen men hier in de provincie heeft gemaakt om na de door het rijk voorgeschre ven reorganisatie te komen tot een goed functionerend politie apparaat. ,,Een apparaat dat ook de extra werkdruk als ge volg van de toenemende recrea tie binnen eigen gelederen kan opvangen", aldus Wooldrik. Geen gehoor Uit de reactie van de burge- Onderzoek De burgemeesters dringen in de brief opnieuw aan op een onderzoek naar de werkdruk van de politie in de regio. ,,De signalen in het rapport over Rijkspolitiegroepen met re creatiegemeenten dat de groepssterkte op Schouwen- Duiveland verhoogd zou moe ten worden met bruto 19 plaat sen kunnen ons inziens niet zonder meer worden gene geerd". De burgemeesters ver zoeken om de problematiek zelf te mogen komen bespre ken op het ministerie. Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. 147e JAARGANG NR 24988 Toen Rijn drie maanden gele den te horen kreeg dat zijn compagnie naar Irak moest moest hij naar eigen zeggen toch wel even slikken. Maar als lid van liet korps mariniers weet je dat je een dergelijk be vel kan krijgen. En dus ga je, zo luidde ongeveer zijn gedach- tengang. Ziekenhuis Rijn kwam met zijn compagnie allereerst in Zahco in Noord- Irak terecht. ,,De Irakezen wa ren daar net weg en wij moes ten de boel opruimen", aldus Rijn. De mariniers kregen op dracht om een ziekenhuis weer op poten te zetten, en dat was géén* gering karwei, zo blijkt uit het verhaal van Rijn. Dat gebeurde nadat men van het ministerie van justitie een brief ontving waarin werd meegedeeld dat uitbreiding van de sterkte niet meer tot de mogelijkheden behoort. De uitnodiging om in het hoogsei zoen Schouwen-Duiveland te bezoeken om zelf te zien hoe de politie dan moet werken wordt door het hoofd van de directie politie, H. P. Wooldrik (die na mens de minister spreekt) daarom afgewezen. meesters van Schouwen-Duive land op deze brief blijkt dat zij er iets anders tegenaan kijken. „Al jarenlang trachten wij enig begrip bij u te wekken voor de problematiek waar de politie in onze regio voor staat. Wij vinden helaas geen gehoor en dat stemt ons, ook met het oog op de komende reductie van de politiesterkte zeer som ber". WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 zelf bouwen", aldus een veront waardigde Rijn. Later bleek dat in het Zomerpaleis in aan bouw nog leden van de Natio nale Garde, de gevreesde elite troepen van de Iraakse dicta tor, aanwezig waren. Na een kort verblijf in het plaatsje Batufa belandde de compagnie van het korps mari- een Russisch machinegeweer. Mijn maat dook plat op de grond. Ik ben naar die man toe- gerend en heb het geweer uit zijn handen geslagen". Later bleek het om een groep Kurdisehe vluchtelingen te gaan. „Maar dat weet je op zo'n moment niet", aldus Rijn. Een ander moment waarop hij met „Het was echt een enorme ben de daar", vertelt de marinier. „De Irakezen hadden ook art sen gewoon kapot geschoten. Zij kregen de keus: of van het dak van het ziekenhuis af springen of de kogel". Geen prettig karwei derhalve voor het korps mariniers. „Nee, dat was niet zo leuk", aldus Rijn. „Maar ik had wel het idee dat we daar heel nuttig werk heb ben verricht". In het ziekenhuis kreeg Rijn ook te maken met het feit dat hoewel de oorlog officieel afge lopen was er her en der nog be hoorlijk wat schermutselingen aan de gang waren. „Er kwa men steeds gewonden binnen met heli's. Dat waren allemaal Kurden die of ziek waren ge- Martin Rijn werd enthousiast onthaald door een groep vrienden. Zij produceerden ook een fraai kertsma). worden of in een gevecht ge wond waren geraakt". Verzetsstrijders Toen de compagnie van Rijn naar het dorp Rangesh werd overgevlogen met heli's werd men daar opgewacht door tot op de tanden bewapende ver zetsstrijders. „Dan sta je toch wel even te kijken", aldus Rijn. „Die gasten waren beter bewa pend dan wij. Ze hadden echt allerlei wapens bij zich". In Rangesh was voor de Neder landse mariniers het geweld niet zo ver weg. „Een kilome ter of tien van Rangesh zaten nog Irakezen, 's Nachts werd daar nog volop geschoten". Na een verblijf van zo'n drie we ken in Rangesh trok men ver der naar een vliegveld dat door de Engelsen was aangelegd en dat beveiligd moest worden. „Vanaf dat vliegveld kon je het Zomerpaleis van Saddam Hus- syn zien. Die vent liet daar echt een compleet dorp voor zich- niers in een vluchtelingen kamp. Men werd onder meer belast met de bewaking van een brug daar in de buurt. „Dat was een strategisch punt. We moesten daar continu wachtlopen". Rijn herinnert zich nog leven dig een angstige ervaring die hij bij die brug opdeed. Hij zag, midden in de nacht wacht lopend, door zijn nachtkijker een tiental personen naderen. „Op gegeven moment staat er ineens een vent op de brug met spandoek. (Foto: Marijke Fol- zijn wapen moest dreigen was toen hij passerende auto's moest controleren op wapens en explosieven. „Eerst zei de man dat hij geen wapens bij zich had. Wij in de kofferbak kijken, niets te vinden. Tben vroeg ik of hij het dashboard kastje open kon maken. Die man doet dat en even later zie ik een pistool in zijn handen. Dan schrik je wel even", aldus Rijn. Waar Rijn ook van geschrok ken is is de enorme hoeveel- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Martin Rijn is terug uit Irak. Na een verblijf van ruim drie maan den in Irak kwam de Zierikzeese marinier zaterdag weer aan in zijn geboorte plaats. Het verhaal van zijn ervaringen daar wil hij wel kwijt, maar het achter ste van zijn tong laat hij niet zien. „Ik heb daar dingen meegemaakt waar ik lie ver niet over praat", aldus de Zierikzeeënaar. Hij praat nuchter over de gevaren waar hij aan bloot gestaan heeft. „Wij hebben geluk gehad. Van een Franse com pagnie daar zijn zes man gesneuveld door een booby-trap die de Irakezen daar achtergelaten hadden". Aan de gevel van het ouderlijk huis van Rijn aan de Mog- gestraat hangt een spandoek: Welkom Thuis en We hebben voor jou echt bier. En ijs koud...Rijn wordt onthaald door een stel vrienden en het is in de tuin een gaan en komen van buren, vrienden en familie die gehoord hebben dat Martin weer thuis zou komen. De ma rinier zelf laat het allemaal ge laten over zich heenkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1