Van alles te d< Festival van h Van alles te doen op Festival van het jaar Wederom vele attracties op kermis Brouwershaven Deel Grevelingendam aangepast aan behoeften moderne recreant Werk van Marion Baars te zien in Mondragon streeknieuws Vandaag oplevering eerste fase herinrichting Inbraak in auto Afbranden hooi en stro Scherpe winstdaling Pechiney Nederland Kermis verrijkt met nieuwe investeringen Activiteitenavond Stichting Jeugd Aandacht voor Bonte Knaagkever S VRIJDAG 26 JULI 1991 NR 24987 3 BRUINISSE - Een groot deel van de Grevelingen dam is aangepast aan de behoeften van de moderne recreant. Vandaag, vrijdag, werd de eerste fase van de herinrichting van de dam opgeleverd. De herin richting is een initiatief van beheerder Natuur- en recreatieschap De Grevelingen. Het schap streeft er naar recreanten kwalitatief goede faciliteiten te bie den. „Die ertoe bijdragen dat men optimaal kan ge nieten van een dagje aan het Grevelingenmeer". Zomer-expositie tot en met september ZIERIKZEE - In restaurant Mondragon in Zierikzee is een expositie ingericht van aquarellen van Marion Baars uit Zwolle. De zomer-expositie in het Zierik- zeese restaurant duurt tot en met september dit jaar. Marion Baars exposeerde eerder in Amsterdam, Antwerpen, Zwolle en het Singer Museum in Laren. L' Eén van de werken van Marion Baars. Qua toeristische aantrekkings kracht stond en staat de Greve lingendam volgens een aantal mensen, waaronder Natuur- en recreatieschap De Grevelingen, onterecht in de schaduw van de vooral door Duitse surf- enthousiasten zeer druk be zochte Brouwersdam. Als het aan het schap ligt komt daar verandering in. Enige tijd geleden werd het plan voor herinrichting van de Grevelingendam gelanceerd. Daarbij stond verhoging van de kwaliteit voorop. De Greve lingendam moet voor een breed publiek een gebied wor den waar men graag een dagje doorbrengt. Om dat doel te be reiken is de dam op verschil lende punten uitgebreid met faciliteiten en werd meer ruim te gecreëerd. Zo werd de zwemplas vergroot met 2500 vierkante meter. De De kermis die Brouwershaven elk jaar weer bezoekt, bestaat voor het grootste gedeelte uit een familiebedrijf, te weten het bedrijf van de familie Wit te. De familie Witte bezoekt Brouwershaven al meer dan honderd jaar. ,,Het voordeel daarvan is dat de mensen je op den duur leren kennen", aldus Hans Witte. Hans Witte staat dit jaar met een betrekkelijk nieuw spel op de kermis, Royal Banker genaamd. Het spel werkt als volgt: je gooit een penning in een sleuf die ge stuurd kan worden. De pen ning komt terecht op een blad vol met andere penningen. Door een schuif wordt de pen ning tegen de andere pennin gen geduwd zodat, als het goed gaat, één of meerdere pennin gen in een bakje vallen. Hier door begint de jackpot te draai en waarmee weer extra punten verdiend kunnen worden. Te gen inlevering van de punten kunnen uiteraard prijzen ge wonnen worden. Vele attracties verrijken dit uitbreiding loopt in de lengte richting van de dam. In het midden is een soort doorwaad bare plaats gemaakt naar een klein eilandje. In totaal beslaat de zwemplas nu 10.000 vierkan te meter. Rondom de zwemplas is een duingebied aangelegd zodat de recreant uit de wind kan zonnebaden. Verspreid over de Grevelingen dam zijn nu vijf toiletgebou wen beschikbaar. Die toiletge bouwen zijn ook voorzien van douches. De toiletten zijn aan gesloten op de nieuw aangeleg de persleiding. Het water wordt afgevoerd naar de zuive ringsinstallatie bij Oude-Tbn- ge. Ook het groen is uitgebreid. Achter de zwemplas en ver spreid over het hele dagrecrea tieterrein is extra beplanting aangebracht. Het is de bedoe ling dat er in het najaar nog jaar het centrum van Brou wershaven, zoals: botswagens, het Royal Banker-spel, een schiettent, mini-cars, een draaimolen, een calypso, snoepkramen, en touwtjetrek- ken. Een kermis zoals de mees te in Zeeland, niet te groot en niet te klein. Grote kermissen passen meestal niet in de cen tra van de Zeeuwse dorpen en steden. Over de vraag of de kermis dit jaar druk bezocht wordt kan Witte niets zinnigs zeggen; een veelvoud van facto ren, waarvan het weer de be langrijkste is, speelt mee: ,,Voor een kermis ben je erg af hankelijk van het weer. Het mag niet te warm zijn want dan trekken de toeristen naar zee, zon en strand. Ook de vele zeiljachten die in de haven van Brouwershaven aangelegd heb ben kiezen dan het ruime sop. Als het te koud is of als het hard regent, komen de mensen ook niet", aldus Witte. Het leuke van op de kermis staan vindt Witte dat het over al waar hij komt feest is: ,,De een aantal struiken bijgeplant wordt. Alles bij elkaar is 82.000 vierkante meter terrein nu beplant. Ook aan de fietsliefhebbers is gedacht. Vanaf de surfplas tot aan de brug bij Bruinisse is een fietspad aangelegd. De schei ding van fiets- en autoverkeer zal volgens het natuur- en re creatieschap de verkeersveilig heid in het recreatiegebied ze ker verbeteren. De lengte van het nieuw aangelegde fietspad bedraagt 2,5 kilometer. Het nieuwe fietspad is twee meter breed. Er is meer gedaan om de ver keersveiligheid te verbeteren. Aan beide zijden van de zwem plas is de parkeergelegenheid vergroot. In totaal zijn er 600 parkeerplaatsen bij gekomen. In de aanrijroute zijn verkeers drempels geplaatst om de snel heid van het verkeer terug te dringen. Ook probeert men de Grevelin gendam aantrekkelijk te ma ken voor catamaran-zeilers. De catapiaran-lokatie is ver plaatst in westelijke richting. Tfevens is een scheiding aange bracht tussen de zwemplas en de catamaranhaven. De cata maran-vereniging heeft de nieuwe lokatie zelf ingericht en voorzien van een kantine. stemming is altijd vrolijk en de mensen zijn aardig". J. W. Eekels, die de calypso beheert, denkt daar anders over: „Er zijn hele goede dagen maar er zijn ook dagen dat het hard werken is voor een mager loontje. Op de meeste kermis sen wordt een plaats gegeven aan de hoogste bieder maar in Brouwershaven is het traditie dat onze kermis komt voor vas te prijzen. Dat heeft als gevolg dat er nog wat te verdienen valt", aldus Eekels. De kermis klanten blijven voor het groot ste deel afhankelijk van de toe risten en dus van het weer. „Er komen natuurlijk ook veel be woners en die zetten ook het nodige om, maar in een plaats als Brouwershaven met een paar duizend inwoners, kun je niet enkel van de bevolking le ven", aldus Eekels. Een nieuwe inventie betreft de botswagens. Eerder duurde het vaak dagen voordat de stellage opgebouwd was. Met een nieuw hydraulisch systeem kan het bouwwerk nu in een veel kortere periode opgezet worden. De basis van het ge heel is een aanhangwagen. De wielen worden hieronder van daan gehaald en het geheel wordt uitgeklapt en geschoven. Alleen de vloer ontbreekt dan nog. Een tijdbesparende in vestering. BRUINISSE - In Bruinisse werd de auto van J. G. ter H. uit Rijssen opengebroken. De dieven gingen er vandoor met een autoradio/cassettespe- lei: De inbraak en diefstal vond plaats tussen dinsdag 17.00 uur en woensdag 13.25 uur. ZIERIKZEE - In een ontwerp van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) aan alle gemeentebesturen wordt voorgesteld de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) zodanig te wijzigen, dat het stoken van vuur in de openlucht verboden wordt. Het overnemen van dit voor stel zou inhouden dat het af branden van stoppelvelden, bermen en dergelijke voortaan alleen zou zijn toegestaan na verkregen ontheffing van het college van burgemeester en wethouders. Op initiatief van de Regionale Brandweer Zeeland, die in de zomermaanden van 1990 ver schillende keren moest uitruk ken naar in brand gestoken stoppelvelden is bovenge noemd ontwerp besproken met vertegenwoordigers van poli tie, Landbouwschap en enkele gemeenten. Men kwam tot de conclusie dat het voor een praktische uitvoe ring beter zou zijn het VNG- voorstel niet volledig over te nemen. In een eigen voorstel aan de Zeeuwse gemeenten is thans opgenomen het stookver- bod niet te laten gelden wan neer dit betrekking heeft op het verbranden van landbouw- reststoffen op het land en on der bepaalde voorwaarden. Men moet het onder andere vooraf melden aan de alarm centrale van de regionale brandweer. In dit voorstel wordt de verant woordelijkheid in eerste in stantie bij de betrokkene zelf gelegd. Als het stoken toch aanleiding geeft tot het optre den van brandweer en/of poli tie zal achteraf getoetst worden of de voorschriften voldoende zijn nageleefd. VLISSINGEN - Het nettobe drijfsresultaat van het alumi- niumbedrijf Pechiney Neder land in Vlissingen-Oost is in 1990 gedaald tot 7,7 miljoen van 106,3 miljoen in 1989. De omzet zakte van 795,8 mil joen tot 612,1 miljoen. De di rectie wijt de winstdaling na de zeer geslaagde jaren 1988 en 1989 in het sociaal jaarverslag over 1990 aan de marktprijzen en de dollarkoers. Als belangrijkste oorzaak van de winstdaling noemt de direc tie de daling van de verkoop prijs van aluminium als gevolg van de onevenwichtige ontwik keling van vraag en aanbod op de wereldmarkt. Het verbruik van aluminium stijgt geleide lijk. De produktiecapaciteit in de wereld daarentegen neemt sprongsgewijs toe. Zoals gemeld is het Festival van het jaar bedoeld voor hen die zich op vrijwillige basis in zetten voor het jeugdwerk. Men kan er collega-vrijwilli gers ontmoeten onder het genot van een hapje en een drankje. Maar uiteraard is er ook van alles te doen in De Driehoek. Activiteitenmarkt Zo is er de activiteitenmarkt. De beide jeugdorganisaties hebben alle ideëen die de vrij willigers hebben geopperd bij elkaar gesprokkeld en met die ideeën een bescheiden exposi tie ingericht. Men vindt er ideeën voor activiteiten voor peuters tot en met de jeugd van 15 jaar. Schilderen is voor Marion Baars haar hele leven al be langrijk geweest. Zij begon met kinderportretten. Daar mee verwierf zij grote bekend heid. Zo kreeg zij onder meer opdracht voor het tekenen van de portretten van de kinderen van het koninklijk huis en ont wierp zij een kaart voor Uni cef. Aquarellen Van de portretten in pastel, en soms ook in olieverf, stapte de kunstenares over op portretten en naakten in aquarel. Ook schildert zij bloemen in dezelf de techniek. Dat laatste is een goede keus gebleken want in het schilderen van bloemen heeft Marion Baars een bijzon dere kwaliteit weten te berei ken. KERKWERVE Kinderactiviteiten Evenals voorgaande jaren wor den er in de voorlaatste school- vakantieweek allerlei kinder activiteiten georganiseerd in Kerkwerve. De organisatie is in handen van de Christelijke Gereformeerde Kerk in dit dorp. In de week van 19 tot 23 augustus wordt een vakantie bijbelschool gehouden, 's Mor gens wordt er gezongen, een verhaal uit de bijbel verteld en allerlei werkstukjes gemaakt. Ook worden er bloem- en fruit- bakjes gemaakt voor de oude ren en zieken, 's Middags wor den er buitenspelen gehouden. Op het programma staan onder meer versierde wagens, een op tocht, pannekoeken eten, een vossenjacht, een fiets- en wan deltocht en een sportspelmid dag. De activiteiten zijn be doeld voor jongens en meisjes tussen vijf en twaalf jaar. Alles duurt van 09.30-11.30 uur en van 13.00-15.00 uur. Drie zalen van de Driehoek zijn gereserveerd om de vrij willigers bij te spijkeren over verschillende onderwerpen. In een van de zalen presenteert de Federatie Christelijk Jeugd werk Zeeland haar Milieupro- jekt. Suggesties worden aange dragen om met het thema mi lieu in het jeugdwerk aan de slag te gaan. Elders in het gebouw is een plaatsje ingeruimd voor de handvaardigheid in het peu- ter/kleuterwerk. Men kan daar een uurtje ideeën opdoen en zelf experimenteren met mate riaal om de creativiteit van de peuters en kleuters nog verder te ontwikkelen. Werken met een thema: hoe pak je dat aan? Die vraag staat Goed uitgebalanceerde kleu ren naast een sterke composi tie zorgen voor een harmonieus samenspel. Maar het is ook het fijne gevoel voor de effecten die met waterverf te bereiken zijn dat maakt dat haar doeken er altijd transparent uit blij ven zien. Kleurschakeringen en lichteffecten brengt zij spon taan aan. In de aquarel techniek kan immers een ge maakte fout niet worden over geschilderd. Na een vakantie in Zuid- Frankrijk raakte Marion Baars in de ban van tuinen en terrassen. Zij plaatst de bloe men in hun omgeving en geeft ze dan op impressionistische wijze weer. Zij wordt daarbij beïnvloed door haar favoriete schilders Monet, Manet en Re noir. OUWERKERK Vroeger eri nu Wie belangstelling heeft voor de geschiedenis van Ouwer- kerk of meer wil begrijpen van wat in het dorp en de omgeving te zien is, kan woensdag 31 juli tussen 14.00-16.00 uur terecht in de consistorie van de Her vormde kerk. M. K. Romeijn toont daar de door hem ver vaardigde maquette van de ou de kerk en de toren en geeft er een toelichting bij. Daarna geeft de werkgroep Oud Ouwerkerk in Documenten middels dia's en verhalen een beeld van het leven in het dorp in de eerste decennia van deze eeuw. Ook komen ter sprake gebeurtenissen als de wind hoos, de inundatie in 1944, de oorlogsbeschadigingen, de Wa tersnoodramp, het dijkherstel en tenslotte de wederopbouw. AMSTERDAM - Nog ongeveer twee weken hebben de archeo logen de tijd om in het zand en de modder, op de plek van de vroegere Olofskapel aan de Amsterdamse Zeedijk, te zoe ken naar fundamenten, oude graven en andere bewijzen van de rijke historie van deze plek. centraal in een andere ruimte van De Driehoek. Een thema kan een Rode Draad door een activiteit zijn. Het is dan wel zaak een thema te kiezen waar men mee uit de voeten kan, an ders loopt het project al vast bij de voorbereidingen. Verder tijdens het Festival van het jaar aandacht voor evene menten en belasting. Hoe zit het nu precies met die belas ting? Als er een optreden ver zorgd wordt en een Discoshow of band wordt ingehuurd waar moet je dan als jeugdwerk- vrijwilliger aan denken. Een must voor elke programmeur. Fondsen en sponsors Ook aandacht voor fondsen en sponsors. Tijdens dit uur wordt de jeugdwerk-vrijwilliger wegwijs gemaakt in de wereld van de fondsen en andere ma nieren om aan geld te komen. Ook spel en beweging komt aan de orde tijdens het Festival van het jaar. Het festival duurt tot ongeveer 22.30 uur. De eerste fasè van de herinrichting van de Grevelingendam in beeld gebracht. BROUWERSHAVEN - Jacob Cats kijkt deze dagen nadenkend toe op al de drukte die op de Markt, het centrum van Brouwershaven, heerst. Er worden druk voorbereidingen getroffen voor de kermis die daar zaterdagmiddag om 13.00 uur geopend gaat worden. De kermis is tot en met dinsdag elke dag tot ongeveer 24.00 uur geopend. In de Smalstad is men druk doende met het opbouwen van de kermis. (Foto: Marijke Folkertsma, ZIERIKZEE - Vrijwilligers in het jeugdwerk een aantrekkelijke avond bieden, dat is het oogmerk van het Festival van het jaar dat donderdag 10 okto ber gehouden wordt. Deze activiteitenavond van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland en de Federa tie Christelijk Jeugdwerk Zeeland wordt gehouden in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Nz in Zie rikzee en begint om 19.00 uur. Verwachting t/m dinsdag 30 ju li WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mld.temp. 26 graden Windkracht zuido. 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 5 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli Zon op 05.52, onder 21.39 Maan op 21.44, onder 06.33 28 juli Zon op 05.54, onder 21.37 Maan op 22.00, onder 07.44 29 juli Zon op 05.55, onder 21.35 Maan op 22.14, onder 0856 Laatste Kwartier: 3 aug. (13.25) HET WEEROVERZICHT DE BILT - We gaan enkele dagen te gemoet met mooi zomerweer. Een hogedrukbied trekt de komende da gen naar Scandinavië waar het maandag aankomt. Voor ons heeft dat een duidelijke weersverbetering tot gevolg. Vanavond kan er in het oosten nog een bui vallen, vannacht ontstaan er enkele mistbanken en daalt het kwik tot omstreeks 11 gra den. Morgen zijn er flinke perioden met zon, het blijft droog, er waait een zwakke wind uit westelijke rich tingen en de middagtemperatuur loopt uiteen van rond 20 graden aan zee tot 25 in het zuidoosten. RENESSE - Voor de derde en laatste keer staat woensdag 7 augustus een kraam op de weekmarkt in Renesse waar van de opbrengst ten goede komt aan de bestrijding van de Bonte Knaagkever. Het inmiddels veelbesproken diertje is gesignaleerd in de kerken van Renesse en Noord- welle. De Bonte Knaagkever nestelt zich in oud eikehout en kan op termijn moer- en kel derbinten ondermijnen. Op den duur kan dat gevaar ople veren voor de stabiliteit van het gebouw. Op de kraam is een sterk aangetast stukje hout te zien en zijn er folders over het doen en laten van de knaagkever te krijgen." De tweede marktdag' bracht' een bedrag van 760,- in het bestrijdings-laatje. Z1ERIKZEESCHER35 NIEUWSBODE Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tof 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1150 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkran! donderdag tot 1150 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) 1 680. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3