§3 3ats A-c 'Kritiek op recreatieprogramma Westerschouwen een beetje flauw' TAXA TIE? Eversdijk luidt noodklok over beunhazerij in de mosselsector Klasse bewijst zich zelf! Musterring bij voorbeeld! Ook in Zonnemaireü S. Minnes van de Stichting Recreatie Zeeland: Zakken rollers op de kermis Aanrijding bromfiets en auto „Als beunhazerij niet gestopt wordt gaan ook reguliere kwekers in gesloten periode vissen Diefstal pop uit expositie ruimte Diefstal fietsen Duivelandse slachtoffer snijdende tegenligger RIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24987 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 (-4 O O RENESSE - „Om een fatsoenlijk zomerprogramma te kunnen maken moet je ruim van tevoren weten hoeveel geld je daarvoor beschikbaar hebt. Wij kregen pas op 14 mei van dit jaar een brief van de gemeente Westerschouwen waarmee duidelijk werd hoeveel we konden besteden aan het recreatieprogramma voor deze zomer. Toen was het al veel te laat om nog een taptoe of een wielerronde te kunnen organiseren". De kritiek van de Westerschouwse raadsleden A. J. Padmos (CDA) en J. C. Hendrikse (PvdA) is bij S. Minnes van de Stichting Re creatie Zeeland niet in goede aarde gevallen. Als coördinator is hij zeer nauw betrokken bij de opzet en de uitvoering van het zomerprogramma dat in op dracht van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen werd gemaakt. Een programma waarmee men de groep vakantiegangers in de Westhoek zo veel mogelijk gespreid wil houden en meer gezinnen (in plaats van jongeren) naar de Westhoek wil trekken. Dat waren volgens Minnes de twee eisen die door de gemeen te Westerschouwen aan het zo merprogramma werden ge steld. ,,En er is niet gevraagd om ook een taptoe, een wieler ronde en veel optredens van straatorkestjes te plannen. De gemeente liet ons daar vrij in". Daarom legt hij de kritiek van de raadsleden Padmos en Hen drikse als 'flauwekul' naast zich neer. Zoals gisteren in deze krant werd gemeld, brachten beide raadsleden tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken naar voren dat zij het betreurden dat steeds meer leuke evenemen ten uit Renesse verdwijnen. Met name de taptoe, de wieler ronde en veel optredens van straatorkestjes. ,,Die kritiek vind ik een beetje flauw. Het is voor ons geen en kel punt om een taptoe of een wielerronde in het programma op te nemen. Maar dan moet wel blijken dat daaraan be hoefte bestaat en we moeten ruim van tevoren weten óver hoeveel geld we kunnen be schikken voor het totale zo merprogramma' Om goede muziekgezelschap pen of wielrenners te kunnen contracteren moet volgens Min nes op zijn laatst in december contact wot den gezocht met die mensen. „Omdat we dit jaar pas in mei duidelijkheid kre gen over de financiële ruimte die we hadden, konden we voor die tijd geen financiële ver plichtingen aangaan". Desondanks trekt de coördina tor, op grond van reacties die bij de WV's binnenkwamen, de conclusie dat het zomerpro gramma van dit jaar voldoet aan een behoefte. „Zowel va kantiegangers als onderne mers reageren enthousiast. Daarom vindt men bij de VVV dat het recreatieprogramma nog nooit zo goed is geweest als dit jaar". Het is dit jaar voor de eerste keer dat het zomerprogramma zowel voor Burgh-Haamstede als Renesse wordt samenge steld, georganiseerd en bege leid door de Stichting Recrea tie Zeeland. „Vorig jaar deden we alleen de begeleiding van een programma voor Renesse, maar dat werkte niet goed". De Stichting Recreatie Zeeland is werkzaam op verzoek van de stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen. Een stich ting waarin alle bedrijfsgroe pen en overheden zijn verte genwoordigd die met de recrea tie van doen hebben. Onder de paraplu van de Stich ting Recreatie Zeeland zijn mo menteel zo'n 20 mensen actief met het uitvoeren van het zo merprogramma. Het zijn stagi aires van Hogescholen voor Re creatie en Iberisme in Nijme gen en Sittard en het CIOS (op leiding sportleraar) in Goes. De Stichting Recreatie Zeeland heeft de beschikking over zo'n 120.000 gulden voor het realise ren van de diverse onderdelen van het zomerprogramma. Van dat bedrag komt 50.000 gulden van de gemeente Westerschou wen, die op 5.000 gulden na wordt besteed aan de zoge naamde overheadkosten. De kosten voor organisatie en ad ministratie. De overige 70.000 gulden wordt bijgedragen door bedrijven in de gemeente Wes terschouwen. Dat bedrag wordt helemaal besteed aan evenementen. De stagiaires werken voor een relatief kleine vergoeding. Daarom vindt Minnes dat de gemeente Westerschouwen 'er met een koopje vanaf komt'. „Als men de grote hoeveelheid evenementen in aanmerking neemt die deze zomer plaats vinden in de Westhoek". Want het programma omvat volgens Minnes veel meer dan de door Padmos en Hendrikse gesigna leerde poppenkast in het dorp en de spelen op het strand. „Om de toeristenpopulatie zo veel mogelijk te spreiden zijn we zowel op het strand, in het .dorp als op de campings ac tief". Op het strand worden bij na dagelijks strandspelen ge organiseerd. Behalve de spelen die in het programmaboekje worden vermeld, zijn dat ook nog allerlei extra evenementen die worden verzorgd door de ClOS-studenten. „Zoals vlot ten bouwen, volleybaltoernooi en, kwalleballen en zandkaste len bouwen". Alle extra evene menten worden aangekondigd via aanplakbiljetten. De recreatiestichting is tevens op ongeveer 20 campings in de Westhoek actief. Groepjes sta giaires verzorgen daar theater voorstellingen, sport- en spel activiteiten en maken video clips, onder meer naar voor beeld van het televisiepro- S. Minnes: ,,Als de wens bestaat dat de taptoe terugkomt kan dat". (Archieffoto Taptoe Renesse gramma Achterwerk in de kast. Tfenslotte zijn er de activiteiten in de dorpen Renesse, Haam stede en Burgh. In Renesse worden veel kleinere activitei ten gehouden op diverse plaat sen in het dorp. Poppenkast, mimevoorstellingen, week markt en straatmuziek. De kri tiek van Padmos en Hendrikse dat er veel minder straator kestjes dan vroeger zouden zijn klopt volgens Minnes ge deeltelijk. „In het jaar dat de criminoloog dr B. M. W. A. Be- ke het recreatieprogramma or ganiseerde waren er heel veel. Maar dat kwam omdat Beke veel meer geld ter beschiking had dan wij. Als daar behoefte aan blijkt te bestaan kunnen we meer van dergelijke straat muziek organiseren. Maar dat gaat dan wel ten koste van de diversiteit van evenementen in het dorp. In Haamstede en Burgh ligt de nadruk van de recreatieactivi teiten vooral op enkele grotere evenementen, waarbij mensen van de recreatiestichting al leen assistentie verlenen. „De Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede heeft nog steeds een belangrijke vinger in de pap bij evenementen als de Ring Promotiondagen in Haamstede en de Folkloristi sche Dag in Burgh. Omdat de mensen zich vooral de grotere evenementen herin neren, worden dit jaar voor het eerst ook in Renesse twee van die activiteiten gehouden. Een daarvan is de Muziek- en Thea terdag die vandaag, vrijdag 26 juli, plaatsvindt. Volgens Min nes heeft de stichting gepro beerd om met dit evenement een vervanging te bieden voor de taptoe van voorheen. Het hangt mede van het al dan niet slagen van de Muziek- en Theaterdag af of men volgend jaar weer zo'n evenement in het programma opneemt of toch maar liever een taptoe. Een tweede groot spektakel is de Stranddag op 6 augustus waar bij op diverse plaatsen op het strand demonstraties en spek- taculaire spelen plaatsvinden. Volgens Minnes is het de be doeling om de evenementen zo wel op de toeristen af te stem men als op de bevolking van Renesse. „Als er weer een tap toe of een wielerronde op het programma zou komen willen we ook heel graag samenwer ken met de mensen uit het dorp die daarmee ervaring hebben". Dat zomerprogramma voor het jaar 1992 wordt dit jaar al be gin september in concept ge presenteerd door de Stichting Recreatie Zeeland. Men hoopt daarmee ook veel vroeger dui delijkheid te krijgen over het bedrag dat de gemeente Wes terschouwen beschikbaar stelt. „Dat zal zeker bijdragen aan de kwaliteit van het uiteinde lijke programma". RENESSE - Gedurende de ker mis die plaatsvond in Renesse zijn minstens vijf mensen de dupe geworden van zakkenrol lers. Vijf mensen deden bij de poli tie aangifte omdat op het ker misterrein hun portemonnee uit hun zak werd gestolen. De Rijkspolitie Schouwen-Duive- land roept daarom de mensen die dit weekend naar de kermis in Brouwershaven gaan extra voorzichtig te zijn. Men ver wacht dat de zakkenrollers hun 'werkterrein' naar de smalstad zullen verplaatsen. SCHAREN DUKE - Op de kruising Elkerzccseweg/Bout- laan te Scharendijke vond don derdag een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een auto. Het ongeluk gebeurde om on geveer 15.00 uur toen S. H. uit Haamstede met een personen auto over de Elkerzeeseweg in de richting Zierikzee reed. Op de kruising met de Boutlaan zou hij geen voorrang hebben verleend aan E. H. uit Zierik zee die hem vanuit de tegen overgestelde richting op een bromfiets naderde. ZIERIKZEE - „Ik vrees dat als deze beunhazerij niet gestopt wordt ook de reguliere kwekers niet meer het geduld kunnen of willen opbrengen en massaal in de gesloten periode ook op mosselzaad gaan vis sen, met alle vervelende gevolgen van dien". Dat schrijft Eerste Kamerlid drs. H. Eversdijk in een brief aan minister P. Bukman van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Eversdijk vraagt de minister op korte termijn maatregelen te nemen om een eind te maken aan die beunhazerij. Eversdijk bezocht onlangs in Bruinisse de reünie van de mosselsector van Zevibel. „Daar werd zeer indringend de zogenaamde beunhazerij, het rapen van mosselen/mossel zaad met zogenaamde hand werktuigen aan de orde ge steld", aldus Eversdijk in de brief aan de minister. Gebrek Hij legt uit dat door de bijzon der slechte zaadval er bij de re guliere mosselkwekers een groot gebrek aan mosselen en mosselzaad dreigt. „De prijzen zijn dan ook zeer fors", aldus Eversdijk. Hij stelt dat het met de hand rapen van mosselen dusdanige vormen heeft aange nomen dat er niet langer spra ke is van mosselen rapen voor eigen gebruik. Volgens Eversdijk gaat het om het op grote schaal verzamelen van met name halfwas mosse len. „Deze worden vervolgens zwart of grijs verhandeld", al dus Eversdijk. Hij voegt daar aan toe dat dit met de hand ra pen ook nog eens gebeurt in de periode dat er niet op mosselen gevist mag worden. Massaal „Mij bleek tijdens de vergade ring (van Zevibel, red.) dat een en ander vrij massaal gebeurt en tot grote woede leidt bij de zich aan wet en regeling hou dende mosselkweker. De alge mene verwachting is dat als er op korte termijn geen verbod komt deze beunhazerij verder zal toenemen, niet in het minst door de zeer hoge prijzen die deze mosselen/mosselzaad op brengen. Het is een uiterst lu cratieve handel geworden", al dus Eversdijk. Verbod Eversdijk doet in zijn brief aan minister Bukman de suggestie om, net als vroeger, het rapen van mosselen en mosselzaad met handwerktuigen te verbie den. Dat kan volgens Eversdijk door wijziging van de visserij- wet of door toepassing van de natuurbeschermingswet. „Gezien eerdere problemen (kokkelsec.tor) zou ik de voor keur geven aan een snelle en eenvoudige wijziging van de visserijwet of wellicht ware na te gaan of op enige wijze bij al gemene maatregel van bestuur kan worden ingegrepen", aldus Eversdijk. Hij benadrukt in zijn brief aan de minister dat er snel iets moet gebeuren. „De tijd dringt". Maaltje mosselen Eversdijk haast zich te zeggen dat het hem er niet om gaat die mensen te treffen die al sinds jaar en dag hun 'maaltje' mos selen rapen. „Maar, zoals ik al eerder zei. mede door de grote schaarste dreigt dit nu echt goed fout te gaan en daarom dit beroep mijnerzijds op u". AMERSFOORT - In het Die renpark Amersfoort wordt een tentoonstelling van de cineast en fotograaf Jan van de Kam gehouden. ZIERIKZEE - Donderdagmor gen is uit expositieruimte De Eenhoorn aan het Havenparkt te Zierikzee een pop ter waar de van 350 gulden gestolen. Het gaat om een werkstuk van de kunstenares Emmy A. Trouw uit Renesse, wiens werk momenteel wordt geëxposeerd in De Eenhoorn. De gestolen pop is een afbeelding van een baby die op een kribje ligt. De kunstenares vertelde er vele uren aan te hebben gewerkt. De pop werd gestolen tussen 10.30 en 13.00 uur. Mensen die weten waarde pop zich bevindt wordt verzocht contact op te nemen met de politie. Tblefoon 01110-14055. RENESSE/ZIERIKZEE - Don derdag werden vier fietsen ge stolen. Uit de aangiftes die bij de poli tie binnenkwamen blijkt dat twee rijwielen werden wegge nomen bij de Zeeanemoonweg te Renesse en twee in Zierik zee, namelijk aan de Oude Ha ven en in de Nieuwe Boogerd straat. Die in een glazen huisje zit moet niet met stenen gooien. Spreekwoord Zonnige perioden HET WEER In de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken. Minimumtempe ratuur ongeveer 11 graden. Mid- dagtemperatuur van 20 graden vlak aan zee tot 24 graden in het oosten van het land. Zwakke wind, uit westelijke richtingen. 7 GREVELINGENDAM De eerste fase van de herinrichting van de Grevelin- gendam is afgerond. EXPOSITIE In de Noordhavenpoort in Zierikzee start woensdag een expositie. IJSLANDVAART Zeeland en de IJslandvaart; een duik in het verre ver leden. WIELRENNEN Zeeuws kampioen Frangois Franse wint de Ronde van Bruinisse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's de macht over het stuur kwijt, raakte in een slip en kwam in de rechterwegberm tot stil stand. Haar auto werd hierbij totaal vernield. Zelf liep zij lichte verwondingen op. De au- tomobilist(e) die het ongeluk door gevaarlijk gedrag op de weg veroorzaakte reed door. Mensen die het ongeluk heb ben zien gebeuren en gegevens kunnen verstrekken over--de--• doorgereden auto wordt ver zocht contact op te nemen met de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. Tfelefoon 01110- 14055. OUWERKERK - Mevrouw I. van B. uit de gemeente Duive- land werd donderdagmorgen het slachtoffer van een tegen ligger die een gevaarlijke in haalmanoeuvre uitvoerde. Mevrouw Van B. reed met haar personenauto over de Rijksweg N-59 vanuit Nieuwerkerk in de richting Zierikzee. Om onge veer U.00 uur -moest -zij~uitwij ken voor een tegenligger die zich vanwege een inhaalma noeuvre op haar weghelft be vond. Mevrouw Van B. raakte door haar uitwijkmanoeuvre Advertentie Makelaarskantoor HANSE B.V. BROUWERSHAVEN. TELEFOON 01119-2015 Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar.... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTOVOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ERKLEINBUS ROLSTOELVERVOER 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 48 wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gestoten envelop, zonder pöstzcgel. sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1