Comité Tafeltje Dek Je start maandag 5 augustus Ongekende mogelijkheden in Ford's Continental-experiment Schouwen-Duiveland onder schot markt berichten In Brouwershaven en Middenschouwen Angst en spanning: de jaren 1940-1945 CDA wil onderzoek naar haar scheurtjes Twee doden bij verkeers ongeval 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BROUWERSHAVEN/MIDDENSCHOUWEN - Met ingang van maandag 5 augustus gaat het vorig jaar opgerichte comité Tafeltje Dek Je Brouwersha- ven/Middenschouwen warme maaltijden verstrek ken aan ouderen, gehandicapten en alleenstaanden die bij voorbeeld wegens ziekte niet in staat zijn om zelf voor een warme hap te zorgen. Deze maaltijden met een prijs van 6,75 worden betrokken van de Corneliastichting in Zierikzee. Helemaal nieuw is deze warme maaltijdverstrekking in beide gemeenten niet. Zo'n twaalf jaar lang bracht een particulier vijf keer per week een warme hap aan huis. Om tot een bre dere opzet van deze warme maaltijdverstrekking te ko men, een wens van de Stichting Vrijwillige Hulpdienst Brou wershaven, stak een aantal hulp- en ouderenorganisaties eind mei vorig jaar de koppen bijeen. Uit die contacten ont stond begin juni het comité Ta feltje Dek Je Brouwersha- ven/Middenschouwen met daarin vertegenwoordigers van de Stichting Vrijwillige Hulp dienst Brouwershaven, de FNV-Ouderenbeleid Schou wen-Duiveland, de ANBO-af- deling Zonnemaire, het Rode Kruis en de NCVB uit Midden schouwen en de diaconieën uit Brouwershaven en Midden schouwen. Opzet Ibt februari 1991 bestonden de werkzaamheden van dit comité uit het uitdokteren van de meest gewenste opzet voor het Thfeltje Dek Je-project in de beide gemeenten. Om goed be slagen ten ijs te komen stak het comité zijn licht op bij de comi- té's in Westerschouwen en Bruinisse en werd ook contact gezocht met het Rode Kruis Ziekenhuis, verzorgingscentra in Bruinisse en Zierikzee en met de Corneliastichting. Na ampele overwegingen en ver schillende onderhandelings- gesprekken kwamen comité en Corneliastichting tot elkaar wat de leverantie van de maal tijden betreft. Ofschoon het streven van het comité was om de maaltijden voor 6,50 aan te bieden werd het uiteindelijk 6,75 voor een driegangen maaltijd. En met deze overeen komst is het comité tevreden. Met het vinden van een leve rancier van de maaltijden, die zeven keer per week of zo men wil vijf keer per week aan huis worden bezorgd was het comité nog niet klaar met de voorbe reidingen. Er werd contact op genomen met J. Timmermans, jarenlang bezorger van warme maaltijden, in de hoop dat deze zijn werkzaamheden onder de paraplu van het comité Tafeltje Dek Je zou willen voortzetten. Deze gaf echter de voorkeur aan zelfstandig blijven. Financiering Ook de financiering van het project vroeg de nodige aan dacht van het comité dat de to tale kosten voor het eerste jaar op ruim 119.000 gulden schat. Een behoorlijke kostenpost, waarbij niet uit het oog mag worden verloren dat de aan schaf van zo'n zestig thermoca- ters, goed voor dertig gebrui kers en een paar transportwa gentjes voor het warmhouden van de maaltijden flinke kostenposten zijn. Voor de aanschaf van dit mate riaal (hetzelfde dat in Bruinis se wordt gebruikt) heeft het co mité Tafeltje Dek Je een gift van twintigduizend gulden van het Julianafonds gekregen. Het logo van het comité Tafel tje Dek Je Brouwershaven en Middenschouwen. Ook de gemeenten Brouwers haven en Middenschouwen zul len aan dit Thfeltje Dek Je pro ject financieel bijdragen. In de begroting voor 1991 van het co mité is uitgegaan van een sub sidie van 21.530 gulden, terwijl de diaconieën jaarlijks drie honderd gulden zullen bijdra gen. Met deze inkomsten en de inkomsten uit de maaltijden hoopt het comité in ieder geval kostendekkend te kunnen wer ken. Sneller Wat sneller dan wellicht werd aangenomen begint het comité Tafeltje Dek Je maandag 5 augustus reeds met het bezor gen van warme maaltijden. De zaak is min of meer in een stroomversnelling geraakt' doordat de particuliere bezor ger en de leverancier van deze warme maaltijden (het Huis van Nassau in Zierikzee) te kennen hebben gegeven dat zij hun werkzaamheden met in gang van 2 augustus zullen be ëindigen. Om te voorkomen dat de ge bruikers van de Thfeltje Dek Je maaltijden het zonder warme hap zouden moeten stellen is er door het Comité Tafeltje Dek Je Brouwershaven/Midden- schouwen hard aan gewerkt om 5 augustus te kunnen be ginnen. Het enige dat het comi té nog rest is het bezoeken van de huidige gebruikers van de warme maaltijdvoorziening. Vier bezorgers zullen de war me maaltijd vanaf 5 augustus dagelijks of vijf keer per week indien men dat wenst tussen 11.30 en 12.15 uur thuis bezor gen bij diegenen die reeds ge bruik maakten van deze war me maaltijdvoorziening en bij hen die via de huisarts of wijk verpleging bij het comité Tafel tje Dek Je Brouwersha- ven/Middenschouwen worden aangemeld. Dat kunnen oude ren zijn die niet goed voor zich zelf kunnen zorgen maar ook alleenstaande zieken, die tijde lijk gebruik kunnen maken van deze voorziening. Bij de sa menstelling van de maaltijden wordt ook rekening gehouden met dieet- en menu-wensen. Voor de betaling van deze maaltijden 6,75 per stuk) worden bonnen uitgegeven. Deze worden per./ veertien stuks verkocht. Het secretari aat van het comité Thfeltje Dek Je Brouwershaven/Midden- schouwen berust bij D. Jeroen- se, Markt 10, Brouwershaven (tel. 01119-1297). De Continental CCV. ZIERIKZEE - Vroeger luidde het antwoord op de vraag „Hoe kom ik in de Carnegie Hall?" meestal: „Oefenen, heel erg veel oefenen". Over niet al te lan ge tijd kan echter ook volstaan worden met de aan schaf van een Ford, Lincoln of Mercury. De Electro nics Division van de Ford Motor Company onthulde deze week een toekomstwijzend concept op basis van de Lincoln Continental, die voorzien is van de allernieuwste elektronische apparatuur. ,,De Continental CCV (Commu nications Concept Vehicle) is een rijdend laboratorium, ont werpen om diverse combina ties van audio en visuele tech nieken in een auto te kunnen onderzoeken en evalueren", vertelde Don Duncan, manager voor audio planning, marke ting en business development bij Ford's Electronics Division. „Met deze rijdende showroom denken we de klanten enig in zicht te gevan van hetgeen mo gelijk is wanneer autotechniek en audiovisuele technieken met elkaar gecombineerd wor den", aldus Duncan. „De jaren negentig en daarna zullen voor dé'automobilist een spannende tijd worden want door toepas sing van de allernieuwste elek- tronika zullen we onze perso nen- en bedrijfswagens van nóg meer sensationele uit rustingsdetails kunnen voor zien". Het meest opvallende detail van de Continental CCV is een volkomen nieuw Digital Sig nal Processing (DSP) systeem BRUINISSE - Behalve Zeeland kan geen enkele pro vincie bogen op een eigen standaardwerk over de be wogen periode 1940-1945. Een boek, dat „geldt als de officiële geschiedschrijving van Zeeland ten tijde van de Tweede Wereldoorlog" kon worden gereali seerd dank zij het initiatief van het provinciaal be stuur en dank zij de onnavolgbare wijze waarop de auteur zich van zijn taak heeft gekweten. Laatstgenoemde, Gijs van der Ham, is gepromoveerd op het eindresultaat van zijn omvang rijke wetenschappelijke ar beid. Het lijvige boekdeel (706 pp is fraai door Waanders- Zwolle uitgegeven en is voor zien van de aanduiding deel 2. Dit laatste wijst terug op een tien jaar eerder verschenen eerste deel, dat eveneens in op dracht van GS-Zeeland werd begonnen door L. W. de Bree, maar door diens onverwacht overlijden onvoltooid bleef en door anderen werd afgerond. „Deel 2" kreeg een volkomen nieuwe opzet en verscheen vo- rog jaar (1990) als een zelfstan dig boek. Het is terecht alom zeer geprezen en zelfs al be kroond. De geïnteresseerde lezer op Schouwen-Duiveland kan, wanneer hij /zij enige moeite wil doen bijzonder veel we tenswaardigheden aantreffen over de lotgevallen van Schouwen-Duiveland en de be woners die hier de oorlogsja ren hebben doorgebracht. Ve len van hen moesten nader hand onder erbarmelijke om standigheden noodgedwongen naar elders evacueren. Niet kunnende vermoeden dat zij al in 1953 opnieuw „op de vlucht" moesten... De dikke „turf" die Van der Ham samenstelde is uiteraard geen plaatjesboek. Tbch zijn de uitvoerige beschrijvingen op aantrekkelijke wijze verleven digd met een rijke keuze aan zeldzaam beeldmateriaal. Het begint al op pagina 31 met een curieuze opname van een groot aantal Duitse soldaten, dat met hun commandant moeder naakt staat aangetreden op het strand van Schouwen. (1941). Een andere groep Duitsers, maar dan in uniform, ziet men in de omgeving van de Plompe toren patrouilleren, (p. 43). Er is ook een zeldzame foto van een zware ijzeren wegversper ring bij de Zierikzeese Nob el- De restanten van de kerk van Brvinisst, hel dorp dat vanaf Sint Philipsland veelvuldig doelwit was van geallieerde kanonnen. poort om te verhinderen dat soldaten van de Wehrmacht het stedelijk grondgebied zouden betreden omdat er sprake was van een difterie-epidemie. (eind 1943). Hoogst curieus is de afbeelding van de hamster voorraad die in oktober 1943 bij de burgemeester van Oos- terland werd ontdekt. Deze fa milie bleek bij het begin van de oorlog wel heel sterk door de zogenaamde „hamsterwoede" te zijn getroffen. De mare chaussee had niet minder dan vijf getypte bladzijden nodig om de gehele voorraad op te ne men. Het was Albert Heijn in het klein! Onder vuur Men houdt de adem in bij het lezen van hetgeen zich in het laatst van het jaar 1944 heeft afgespeeld toen het oorlogs front dwars door Zeeland liep en ook Schouwen-Duiveland dag en nacht onder schot werd gehouden. Zeer gedetailleerd is het grillig verloop van de oor logsgebeurtenissen door dr Van der Ham beschreven. Men krijgt een goed beeld van het geen de inwoners van Schou wen-Duiveland in die barre herfst- en wintermaanden heb ben moeten doorstaan. Grote delen van het dubbel-eilanden werden op last van de Duitsers onder water gezet waarbij zij veel steun ondervonden van de NSBer ir Ilcken van het Water schap Schouwen. Luchtfoto In het boek is een scherpe luchtfoto opgenomen, die op 18 maart 1945 door de geallieerde luchtmacht werd gemaakt van het uitgestrekte inundatiege- bied bij Haamstede. Vanzelf sprekend komt ook het binnen lands verzet op Schouwen ter sprake. Het drama van de tien gehangenen in dc Slotlaan van kasteel Moermond is op sobere maar indringende wijze be schreven: „de manier waarop deze executie werd uitgevoerd, was voor Nederland uitzonder lijk". In Zeeland 1940/1945 kan men alles nog eens meebele ven, óók de bevrijding in 1945 en alles wat er op volgde Wiebe Keikes dat de audio-installatie van de auto in staat stelt de geluids kwaliteit van de bekendste concertzalen ter wereld na te bootsen. Met een druk op de knop kunnen de inzittenden èen studio-opname omzetten in een live optreden zoals dat in een concertzaal, een jazz club of sportstadion zou klinken. Met een andere knop kan men binnen de concertruimte als het ware van plaats verande ren, bijvoorbeeld dichter bij het podium of er verder van verwijderd. „Digital Signal Processing zal voor de huidige audio-systemen zijn wat stereo voor mono was, vertelde Dun can. „Het voegt er een extra di mensie aan toe". De DSP tech nologie manipuleert de timing van het audiosignaal. Vertra gingen, echo's en weerkaatsin gen kunnen op elektronische wijze worden nagebootst waar door de akoestiek van diverse ruimtes kan worden gerepro duceerd. Kenmerken Om dat te bereiken bezochten geluidstechnici verscheidene concertzalen, operagebouwen, jazz clubs en stadions om di verse kenmerken van de ge- luidsreproduktie te meten die noodzakelijk waren voor de elektronische nabootsing van het effect in een auto. Het Ford DSP-systeem biedt zes keuze mogelijkheden voor muzie- kweergave: een kleine concert zaal, een grote concertzaal, een grote kathedraal, een grote operazaal, een jazz club en een stadion. Daarnaast biedt DSP ook nog de mogelijkheid om gesproken woord beter ver staanbaar te maken door het achtergrondgeluid op elektro nische, wijze weg te filteren. DSP is echter slechts één van de speciale details waarmee de Continental CCV, die op de Na tional Automobile Dealer Con vention alhier werd gelan ceerd, is uitgerust. Daarnaast is de Continental CCV ook voorzien van een speciale draadloze telefoon, die niet al leen gebruikt kan worden als de gebruikelijke Ford hands- free" autotelefoon maar die ook voorzien is van de moge lijkheid tot spraaksturing. Voor de spraaksturing hoeft de telefoon slechts gevraagd te worden zich in te schakelen, waarna de naam genoemd kan worden van de persoon die men wenst te spreken. De telefoon, zal dan op basis van een tevo ren gemaakte opname van de stem van de gebruiker en een bepaald commando de verbin ding tot stand brengen. Met het door de stem geactiveerde sy steem kunnen maximaal twin tig verschillende telefoonnum mers door twee gebruikers worden voorgeprogrammeerd. Het systeem is in staat ieder accent of iedere taal te begrij pen. Voor privégesprekken is in de armsteun aan bestuurszijde een handtelefoon ingebouwd. Voor wie de voorkeur geeft aan een conventionele bediening kan het telefoonnummer ook met de hand gekozen worden. In het telefoongeheugen kun nen 99 telefoonnummers voor een snelle handbediende num merkeuze worden opgeslagen. Daarnaast is er voor de achter passagiers een compacte draadloze telefoon in de mid- denarmsfeun ingebouwd. Het wordt voortdurend door de auto-accu bijgeladen. Hij kan tegelijkertijd met de hoofd telefoon gebruikt worden om dat hij van een afzonderlijke antenne gebruik maakt. Dat biedt de passagiers voorin de mogelijkheid de passagiers achterin op te bellen. Telefax In het dashboardkastje is een telefax geïnstalleerd die met de hoofdtelefoon is verbonden. De achterpassagiers kunnen televisie-programma's of een videofilm bekijken. Het ach tercompartiment is namelijk voorzien van drie LCD televi sieschermen: één dat vanaf de interieurhemel naar beneden kan worden geklapt, en elk één in de achterzijde van de voorste hoofdsteunen. Elk van de tele visietoestellen in de hoofdsteu nen is op een videocassette- opname/afspeelapparaat aan gesloten, waarvan één in VHS- en het andere in 8 mm- uit voering. Er zijn twee videocassettespe lers en televisieschermen ge monteerd om het scala van mo gelijkheden aan te geven en bo vendien om te evalueren welke technologie het meest geschikt is voor toepassing in auto's, al dus Duncan. Onder de beide apparaten bevinden zich audio-cassettespelers. Twee achterpassagiers kunnen elk afzonderlijk via draadloze hoofdtelefoons van hun per soonlijke muziekkeuze genie ten. Het hoofd-audiosysteem omvat tevens een in de bagageruimte geïnstalleerde CD-wisselaar voor tien CD's. Het audio- systeem kan met behulp van infrarood afstandsbediening van verschillende plaatsen in het interieur worden bediend; bovendien is er voor de achter- passagiers een paneel waarmee alle apparatuur op afstand kan worden bediend. De bestuur der hoeft zelfs zijn handen niet van het stuur te nemen voor de bediening van het aydio- systeem. Op de stuurkolom zijn namelijk vingerlichte druktoetsen gemonteerd voor de bediening van de stereo installatie, voor de volumere geling en de zenderkeuze. DEN HAAG - De Tweede- Kamerfractie van het CDA wil een onderzoek naar haar scheurtjes in de Nederlandse F16's. Verder willen de christendemocraten maatrege len om de veiligheid van de Ne derlandse gevcchtstoestellcn te garanderen. Het CDA-Kamerlid Frinking heeft dit minister Ter Beek (de fensie) schriftelijk gevraagd. Frinking heeft daarbij verwe zen naar eerdere berichtgeving uit dc Verenigde Staten, waar uit blijkt dat haarscheurtjes in alle F16-vliegtuigen zullen lei den tot reparatiekosten van ve le miljarden guldens. Hij wil weten wat voor gevolgen dat heeft voor de toestellen van de Nederlandse luchtmacht en de Nederlandse co-produktie. MIJDRECHT Bij een ver keersongeval in de gemeente Mijdrecht zijn in de nacht van woensdag op donderdag de 32- jarige R. de Leeuw uit Luyks- gestcl en de 22-jarige J.H. Scherpenzeel uit Wilnis om het leven gekomen. Beursbericht Markt Goes dinsdag 23 juli 1991 Uien (excl. btw). Plantuien, incl. Ja panse uien 22 tot 25 cent per kg. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg, exclusief BTW: Weidehooi 170,- tot 200,-, dijkhooi 150,- tot 175,-, veldbeemd 70,- tot 80,-, roodzwenk 40,- tot 50,-. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 24-7. Prijzen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slot vet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aanvoer slachtrunderen 1074, waarvan mannelijk 268. Mann. Super 8,15-9,15. Mann. extra kwal. 7,75-8,15. Mann. Ie kwal. 6,75-7,75. Handel traag en prij zen prijshoudend. Mann. 2e kwal. 6,00-6,75. Mann. 3e kwal. 5,70-6,00. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk Su per 8,55-11,00. Vrouwel. extra kwal. 7,30-8,55. Vrouwel. Ie kwal. 5,70-7,30. Handel rustig en prijzen iets lager. Vrouwel. 2e kwal. 5,00-5,70, Vrouwel. 3e kwal. 4,50-5,00 en worstkwali teit 4,50-5,00. Handel traag en prijzen iets lager. Gebruiksrunderen per stuk in klusief BTW: Aanvoer ge bruiksrunderen 1009, waarvan graskalveren 115. Melk- en kalfkoeien le soort 1400-2300, 2e soort 925-1400. Handel rustig en prijzen gelijk. Melk- vaarzen le soort 1325-1850 en 2e soort 900-1325. Handel rustig en prijzen gelijk. Kalfvaarzen le soort 1500-2350 en 2e soort 1125-1500. Handel rustig en prijzen iets hoger. Guste koei en le soort 1200-1875 en 2e soort 850-1200. Handel willig en prij zen iets hoger.Enterstieren 775- 1425. Handel rustig en prijzen gelijk. Pinken 600-1100. Handel rustig en prijzen gelijk. Gras kalveren 450-800. Handel rustig en prijzen gelijk. Vleeskalveren per kg levend gewicht inclusief BTW: Aan voer vleeskalveren 21. Vlees kalveren le soort 4,75-5,20, 2e soort 4,25-4,75 en 3e soort 3,50- 4,25. Handel flauw en prijzen lager. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTWf1 Aan voer roodbont 716. Stierkalve ren extra kwaliteit 700-820, le kwaliteit 500-700 en 2e kwali teit 340-500. Handel traag en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 350-450, le kwaliteit 190-350, 2e kwaliteit 125-190. Handel traag en prij zen lager. Aanvoer zwartbont 524. Stierkalveren extra kwali teit 470-620, le kwaliteit 350- 470, 2e kwaliteit 180-290. Han del traag en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 225-300, le kwaliteit 140-225 en 2e kwaliteit 100-104. Handel traag en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 231. Vleesrassen le kwaliteit 500-750 en 2e kwali teit 300-500. Handel traag en prijzen lager. Slacht varkens (per kg. levend gewicht incl. BTW). Aanvoer 429. Slachtvarkens 2,45-2,55, zeugen extra kwal. 2,40-2,48, le kwal. 2,30-2,40 en 2e kwal. 2,20- 2,30. Handel flauw en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklu sief BTW: Aanvoer 1598, waar van geen lammeren. Slacht schapen 2,00-3,70. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien en rammen geen notering. Zuiglammeren 7,00-8,50. Han del flauw en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 70-125. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien en rammen geen notering. Zuiglammeren 80-155. Handel flauw en prijzen lager. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aan voer 678 stuks. Weidelamme- ren 60-110. Handel rustig en prijzen gelijk. Geiten en bokken: Aanvoer 129 stuks. Prijzen 10-45. Handel traag en prijzen gelijk. Aanvoer totaal 6409 stuks. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot zon- dingspredikant (theologisch docent en toerustingspredi kant verbonden aan de evange lische kerk van Halma Heira, Indonesië): H. G. Schuurman, kandidaat te Oegstgeest; naar Nieuw-Weerdinge: A. P. Korth, kandidaat te 's-Hecr Hendriks- kinderen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hooghalen in com binatie met Bcilen: T. C. Zwarts, kandidaat te Billho-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 6