Circus Reinardi amuseert jong en oud op Havenplein Zeeuwse klederdrachten en mutsen in De Bewaerschole streeknieuws Vuurwerkshow Firiety beleeft première in Vlissingen Acties in stukgoed gaan door Warme derde Toeristendag Cactus met meer dan honderd bloemknoppen Van zaterdag 27 juli tot en met 24 augustus DONDERDAG 25 JULI 1991 NR 24986 VLISSINGEN - Vlissingen krijgt op 27 juli de pre mière voor Nederland van de vuurwerkshow Firie ty, een combinatie van vuurwerk, muziek en film. In mei van dit jaar behaalde Nederland hiermee bij de in ternationale vuurwerkcompe- titie in Montreal de tweede prijs, een zilveren Jupiter. Fi riety borduurt verder op een nieuwe uitingsvorm in vuur werk, de pyromusical, een combinatie van speciale mu ziek uit een krachtige geluids installatie en een overdonde rend vuurwerk. Bij de prijswinnende 'show wordt hieraan door filmbeel den een extra dimensie toege voegd. Zo loopt bijvoorbeeld een aangestoken (geanimeerde) lont het filmbeeld uit en ont ploft in werkelijkheid. Of een vulkaan op filmbeeld geeft een eruptie van echt vuur. ,,In com binatie met de juiste muziek en goede geluidseffecten", zo geeft de aankondiging aan, „vertel len de filmbeelden een verhaal en regisseren het vuurwerk en omgekeerd geeft het vuurwerk de film extra inhoud". Competitie De internationale vuurwerk- competitie wordt jaarlijks in Montreal gehouden met als deelnemers uitsluitend vuur werkfabrikanten. Dit jaar be vatte de uitnodiging, voor het eerst ook gericht aan Neder land, de speciale oproep om af te wijken van de bestaande we gen en de combinatie vuur werk/muziek creatief in te vul len. Directeur Hein Hofmeester van JNS Pyrotechniek in Leeu warden koos als inzending voor een eerder uitgevoerd ex periment met filmproducent Gerben Kuipers van het Mo lenstraattheater in Wagenin- gen. Voor de uitvoering zocht het duo contact met animator Gerrit van Dijk en geluidspro ducent Michael Helmerhorst. Deze samenwerking leidde tot Firiety, een pyro-animatie waarin zij met muziek, film en vuurwerk op satirische wijze de geschiedenis van het vuur vertellen. De Nederlandse filmbedrijven Meta-Sound, Ci- neco en Filmtronics droegen zorg voor de technische realisa tie van het project, dat in Cana da werd omschreven als „grand premiere into the pyro technic world of tomorrow". Firiety vormt op 27 juli om 23.10 uur de afsluiting van de openingsdag van het straat festival in Vlissingen. De show is voor de uitvoering in Vlis singen enigszins aangepast. Het filmdoek van 20 bij 12 me ter wordt niet, zoals in Mon treal, op land geplaatst. Het witte doek komt op een ponton in zee, tegen een muur van veertig containers. ROTTERDAM - De verras singsacties van de Vervoers- bond FNV bij de stukgoedbe- drijven in de Rotterdamse ha ven gaan donderdag gewoon door. Vanmorgen, donderdag, om tien uur is het overleg tussen werkgevers en bonden over een nieuwe cao voor de ongeveer 1850 stukgoedwerkers hervat. Beide partijen zijn vastbeslo ten om tot een oplossing van het conflict te komen. De sta kingen in het stukgoed zijn donderdag de vijfde week in gegaan. Donderdagochtend werd volgens een opgave van de Vervoersbond FNV gestaakt bij de overslagbedrijven Multi Terminals en NTB. In totaal zijn naar schatting 175 haven werkers in staking. Bij de twee bedrijven liggen vier schepen. zijn, wanneer uit de geheimzin nige trommel een vilten slan- gekop tevoorschijn komt plus - en dat is de grote verrassing - een klein blond meisje. Die Oosterse geheimzinnigheid wordt gevolgd door de opmer kelijke fysieke prestaties van een heuse Amerikaanse krachtpatser. Wie de spierbal len erbij denkt kaïi zich hele maal inleven in de inspannin gen van Reinardi's sterke man om een gewicht met zijn tan den van de grond te tillen. Koorddanseressen Gratie en soeplesse spreiden de drie in roze tule gestoken koorddanseressen tentoon. Het jeugdige publiek houdt zijn adem in: zouden ze op het koord blijven staan? Met stok, ZIERIKZEE - Hooggeëerd publiek, de artiesten van circus Reinardi presenteren u gratie, lenigheid, acro batiek en geheimzinnigheid". Met deze woorden heeft spreekstalmeesteres Femke van Hoven niets teveel gezegd. Tot driemaal toe voltrekt zich tijdens de derde Zierikzeese Toeristendag een wervelend circusspektakel op het Havenplein. Een optreden ge presenteerd wordt door jeugdcircus Reinardi uit Hulst dat dit jaar een kwart eeuw bestaat. Een spektakel ook waarvoor zeker in de morgenuren grote belangstelling bestaat. En te recht, want wat de vijfentwin tig jonge circusartiesten uit Hulst daar in het centrum van Zierikzee aan kunsten, fratsen en buitelingen vertonen liegt er niet om. Ze hebben er dan ook hard voor getraind. Al naar gelang de nummers waar aan het kind meedoet wordt er woensdag ('s middags of 's avonds), donderdagavond of zaterdagmorgen geoefend om tijdens de optredens - gemid deld zo'n vijftien per jaar in en ook buiten Nederland (België en Duitsland) - goed voor de dag ie komen. Ook wanneer de thermometer dinsdag na twaalven haast tro pische temperaturen aangeeft brengen de jeugdige circusar tiesten hun show vol overgave. Hitte of niet, „the show must go on" vinden ze als rasechte artiesten. Even voor drieën, wanneer de laatste klanken van het or gelspel van Heijerman wegeb ben en de grootste drukte al lang voorbij is, nestelen zich aan de rand van de piste de eer ste toeschouwers. Klein grut dat ongeduldig op het open gaan van het rode doek wacht. Achter dat rode doek worden de laatste voorbereidingen ge troffen voor dit derde optreden in Zierikzee. Na het inzetten van de muziek en een fluitsig naal krijgen de jonge toeschou- wertjes snel gezelschap van an dere kinderen en ouderen, die zich gauw een zitplaatsje onder een van de parasols van de ter rasjes veroveren. Niet onver standig, want de zon mani festeert zich dinsdagmiddag echt als een koperen ploert. De belangstelling voor de ver richtingen van de Zeeuwsch- Vlaamse circusklanten is 's middags dan ook wat minder dan in de morgenuren het geval was. De vijfentwintig circusar tiesten en hun begeleiders (Rei nardi heeft er in totaal vijftien voor het trainen en ondersteu nen van de jeugdige sterren) geven echter geen krimp in de ze zinderende hitte. Ruim een uur lang wordt het publiek ge trakteerd op een wervelende presentatie van datgene wat Reinardi, één van de twee jeugdcircussen in Zeeland, de toeschouwer te bieden heeft. Oosters Nadat de minirettes de derde voorstelling hebben geopend krijgt het publiek een alleraar digst Oosters tafereeltje te zien. Een zeer jeugdige slan genbezweerder met een aantal gesluierde assistenten en een geheimzinnige trommel hou den de spanning erin. Zou er, zoals de spreekstalmeesteres zegt, een heuse slang in zitten? Je zou het wel zeggen wanneer er beweging in het vat komt. Best griezelig eigenlijk, want stel je voor dat daar nu eens echt een cobra uit tevoorschijn komt. Die vrees blijkt ongegrond te parasol en zelfs met een stoel tje balanceren de drie even- wichtskunstenaressen in op perste concentratie over het slechts enkele millimeters dik ke koord. Een enkele keer blijkt die overkant toch wel erg ver te zijn. Dat kan ook haast niet anders als je aan je derde optreden in de brandende zon bezig bent. Valsspelers' 't Zijn valsspelers mam, is de reactie van een jongetje dat met zijn neus op een gedaante verwisselingstruc heeft gestaan. Die truc, heel leuk aangekondigd door Annick Weisevelde bestaat uit de ver wisseling van de twee meisjes Nadia en Jessie. Marcel, die het gebeuren op de voet volgt wordt gevraagd om even te con troleren of de „zaak niet ge nept wordt". Nadat Nadia in de zak is gekropen sluit Marcel de zak met een dikke knoop, waarna de zak met Nadia in de grote geheimzinnige kist gaat. Een ander toeschouwertje moet nog even helpen bij het sluiten van de kist. Die controle is echter niet vol doende om te voorkomen dat meisje Jessie uit de zak kruipt, nadat Marcel tot de ontdek king is gekomen dat er tussen tijds iets met de knoop van de zak is veranderd. D'r klopt dus blijkbaar iets niet vinden Mar cel en zijn broertje, die zijn moeder nogal hard influistert dat het allemaal valsspelers zijn. Zo erg is het nu ook weer niet, een circus zonder goocheltrucs is nu eenmaal geen echt circus! De gymnastische hoogstandjes met zweefsprongen door hoe pels en radslagen en de behen digheid van de acrobaten die het sluitstuk van dit laatste op treden vormen spreken wat dat betreft voor zich. Daar komt geen gegoochel en gefop aan te pas, da's pure lenigheid en spierbeheersing, waarvoor het publiek, dat door de hitte wat loom is geworden, graag bereid is een warm applaus te geven! En daarmee zit het er voor cir cus Reinardi dit jaar weer op in Zierikzee en kunnen de circus artiesten weer huiswaarts ke ren. Duikelen, tuimelen en rollebollen. Een aantal jeugdige circusartiesten van circus Reinardi uit Hulst liet dinsdag in Zierikzee zien waartoe ze allemaal in staat is. (Foto: Marijke Folkertsma). muts liever wat bescheiden van omvang. De kanten muts maakte in de tweede helft van de negentiende eeuw plaats voor een muts van broderie kant, waarover een stijve muts van langette kwam. Behalve dat de muts iets zei over de streek waaruit de draagster af komstig was, zei deze op Zi^id- Beveland ook iets over het ge loof van de draagster. De muts van een katholieke vrouw (met vierkante hangende zijkanten) zag er heel anders uit dan de muts van haar protestantse streekgenote die zich zondags met een breed uitstaande bo- venmuts van kloskant liet be wonderen. Ook kinderen gingen „goedge mutst" door het leven. In de vi trines in De Bewaerschole lig gen verschillende minuscule kindermutsjes. Mutsjes die mevrouw De Kam-De Feiter in de loop der jaren via via op de kop heeft getikt en die door haar in zuurvrij papier zorg vuldig worden bewaard. Op zich niet zo verwonderlijk voor wie weet dat de collectie mut sen een aantal antieke exem plaren uit vorige eeuw bevat. Het oudste exemplaar dat in De Bewaerschole te zien is, is een Axelse muts van kieviten kant uit de periode 1850/1860, weliswaar niet helemaal com pleet maar toch een exemplaar dat gezien de fijnheid van kant een wonder van schoonheid is. Dat geldt ook voor enkele doopmutsjes die uit het fami liebezit van mevrouw De Kam afkomstig zijn en het Walcher- se jongensmutsje uit 1890, een met kralen bestikt zwart muts je met blauwe rand. Hoe men er in het begin van de ze eeuw in Zeeland moet heb ben uitgezien laten de twaalf poppen van het echtpaar Nobels-Noordhoek goed zien. Met deze collectie kleder drachtpoppen heeft het Goese echtpaar al aan verschillende exposities (onder meer in Brouwershaven) deelgenomen om zo de mensen een indruk te geven over de tot verdwijnen gedoemde Zeeuwse kleder drachten. ,,'t Is eigenlijk be gonnen in 1979 met het volgen van een cursus klederdracht poppen maken" vertelt het echtpaar. Die poppen zijn geheel volgens de regels aangekleed en zelfs de minuscule krullen, hangers, oorijzers en andere karakte ristieke streeksieraden zoals het granaten of bloedkoralen collier zijn replica's van de ori ginele sieraden. Die sieraden, die eveneens in De Bewaer schole te bewonderen zijn, zijn het resultaat van vele uurtjes precisie-arbeid van de heer No bel. Tbr ondersteuning van de mut sen en klederdrachtpoppen heeft het Zeeuws Documenta tiecentrum De Bewaerschole enkele authentieke foto's in bruikleen gegeven. Deze af beeldingen 'geven een aardig beeld van de streekdracht op Schouwen-Duiveland aan het begin van deze eeuw. Drie gro te portretten van mensen in klederdracht, literatuur en do cumentatiemateriaal en een 41 minuten durende videoband over het opmaken en aanbren gen van Schouwen-Duiveland- se mutsen maken het geheel compleet. De expositie Klederdrachten en Mutsen wordt zaterdag 27 juli om 15.00 uur geopend met een voord2'acht door Lenie Blom. Tot en met 24 augustus kan men al dit fraais dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 13.30 en 16.30 uur bekij ken. Tijdens de braderiedagen is de expositie ook 's morgens tussen 10.00 en 12.00 uur voor het publiek toegankelijk. MIDDELBURG Concert In de serie zomeravondconcer ten, die door de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg worden georga- niseert, is er dinsdag 6 augus tus een concert van de Kam- pense organist Klaas J. Mul der. Het concert begint om 20.00 uur. KAPELLE Lindeboom Lucas Lindeboom, de vaste bespeler van het Schnitger- orgel in Zwolle, geeft zaterdag 3 augustus een concert in de kerk van de Hervormde ge meente in Kapelle. Zaterdag 17 augustus speelt Klaas J. Mul der in deze kerk. Beide concer ten beginnen om 20.00 uur. KAMPEN - Het in 1990 geslo ten zwembad Seveningen in Kampen, dat sinds drie weken illegaal in gebruik is, mag tot half september open blijven. De gemeente Kampen heeft hiertoe woensdag besloten na onderzoek van het water. Ge bleken is dat de kwaliteit van het water geen bedreiging voor zwemmers vormt. Het zwem bad, dat niet meer aan de wet telijke eisen voldoet, is drie weken geleden gekraakt door gasten van de vlakbij gelegen camping. KERKWERVE - Drie jaar geleden kocht ze hem als een cactus bestaande uit een schijfje met zes bloemknopjes. Nu is het een plant van ruim 40 centi meter hoog met eerbiedwaardige lange stekels. En vele schijven waarop dit jaar niet minder dan 110 bloemknoppen kwamen. Dat werd door de zoon van het echtpaar Kesteloo-Berrevoets uit Kerkwerve via een enthousiast telefoontje aan de Nieuwsbode mee gedeeld. Uit navraag bij bloemiste Con- ny Papeveld uit Noordgouwe blijkt dat dit inderdaad bijzon der is. „Ik heb er nog nooit eer der van gehoord dat een cactus die bij iemand thuis staat zo veel bloemknoppen krijgt. Bij een kweker lukt dat wel eens, maar daar wordt de luchtvoch tigheid precies op het juiste peil gehouden. In een huiska mer is de lucht vaak te droog". Uit een toelichting van me vrouw G. Kesteloo blijkt dat de cactus maar gedurende een gedeelte van het jaar binnens kamers verblijft. „In de winter staat hij boven op een klein ka mertje en geef ik hem helemaal geen water. In het voorjaar zet ik hem buiten zodra de vorst uit de grond is. Dan geef ik hem af en toe een beetje pokon en voor de rest krijgt hij water via de regen". Daar heeft het dit voorjaar niet aan ontbroken en misschien is het daarom dat de cactus in een pot naast de voordeur prijkt met niet minder dan 110 bloem knoppen. „In augustus gaan ze open, dan komen er lichtgele bloemen uit", weet mevrouw Kesteloo uit ervaring. Vorig jaar had de cactus name lijk ook al zo'n 70 bloemknop pen. „En dat terwijl ik hem als zo'n klein ding heb gekocht. Ik vind het prachtig dat hij zo mooi in bloei staat en dat je daarvoor bijna niets hoeft te doen". BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de weekmarkt in Middelburg of tijdens een fietstochtje door de Zak van Zuid-Beveland kom je nog een hoogst enkele keer een Zeeuw of 'n Zeeuwse in klederdracht tegen. Dat dragen van de streekdracht is echter 'n zeld zaamheid geworden en zal over 'n aantal jaren waar schijnlijk wel voorgoed verleden tijd zijn. Hoe mooi en flatteus die streekdrachten eigenlijk zijn blijkt uit de expositie Klederdrachten en mutsen die in de periode van zaterdag 27 juli tot en met 24 augustus in de Bewaerschole in Haamstede te zien is. Deze week als een aantal be stuursleden van de Stichting Westerschouwen Kultureel sa men met Annemarie van der Wiel-Jansen en enkele expo santen druk in de weer zijn met het inrichten van deze over zichtstentoonstelling blijkt hoe fleurig maar vooral ook hoe gevarieerd en onderling verschillend de Zeeuwse kle derdrachten zijn. Verschillen De collectie klederdrachtpop pen van het echtpaar Nobels- Noordhoek uit Goes en de ver zameling mutsen van mevrouw E. de Kam-de Feiter laten die onderlinge verschillen duide lijk uitkomen. De Axelse in streekdracht ziet er heel anders uit dan haar zuster op Walche ren of op de Bevelanden, maar ook is zij een geheel andere verschijning dan de Hulsterse in dracht. Ook binnen de gren zen van de verschillende eilan den, waaruit Zeeland vroeger bestond, bestaan verschillen in dracht. De vier museumpop pen in De Bewaerschole met zondagse- en doordeweekse kostuums uit de privé collectie van mevrouw J. A. M. Kersber gen uit Haamstede laten zien dat ook op Schouwen-Duive land zelf verschillen in dracht waren. Mutsen In het bijzonder de muts, al dan niet met gouden stukken of krullen, verried vaak uit welke streek iemand afkom stig was en soms ook welk ge loof de draagster beleed. „Elke muts heeft zijn eigen verhaal" vertelt mevrouw De Kam-De Feiter, die in de loop der jaren een aanzienlijke verzameling mutsen heeft opgebouwd en waarvan een gedeelte vanaf za terdag in De Bewaerschole te zien is. Een verhaal, echter dat een gesloten boek dreigt te worden. Alleen op Walcheren (onder meer in Arnemuiden) en incidenteel op Zuid-Beveland ziet men nog weieens een (oudere) vrouw in kleder dracht. Elders, zoals op Schouwen-Duiveland komt het dragen van de streekdracht niet meer voor. De oorlog en vooral ook de ramp hebben het einde van de streekdracht inge luid. Die verschillen in streekdracht zijn vooral zichtbaar in 4e mut sen. Zo maakte op Schouwen- Duiveland, Tholen en Noord- Beveland de sluiermuts van kant en tule deel uit van de dracht. De Zuidbevelandse mutsen, volgens mevrouw De Kam de mooiste mutsen in Zee land waren van oorsprong veel kleiner dan de grote mutsen die men op zondag nog weieens een enkel keertje ziet. „Waar schijnlijk was het een soort naijver om de mooiste en grootste muts te hebben" ver klaart mevrouw De Kam dit verschijnsel. Op Walcheren hield men de De expositie klederdrachten en mutsen in de Bewaerschole beaat onder meer een viertal in Schouwen-Duivelandse dracht gestoken poppen, die hier worden aangekleed. (Foto: Marijke Fol kertsma). Het echtpaar Kesteloo bij hun bijzondere cactus. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5