Dreischor voor zevende keer in teken van de vlashistorie DE HOEVE AAN DE LINGE streeknieuws 'Financiële situatie is verbeterd, maar nog voor verbetering vatbaar' Zaterdag 17 augustus Oud papier actie in Nieuwerkerk Provinciale WV Zeeland over Zeeland ZIEN: 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De heer P. Quist toonde vorig jaar het werk met de vlasrepel. (Archieffoto). DREISCHOR - Dreischor gaat zaterdag 17 augustus weer in de tijd terug. Dan wordt daar voor de zeven de keer de Vlasdag gehouden. Een historisch getinte dag, waarin het vaak in groten getale opgedaagde publiek kennis kan maken met een oude ambacht van dit zo fraai behouden ringdorpje. Het hele proces begon met het repelen. Het vlas werd door een vlaskam gehaald, zodat de zaadbolletjes van de strengels gescheiden werden. Die bolle tjes gingen dan de bollenbre- ker in. Zeeland is in het verleden een belangrijke vlasproducent ge weest, die leverde aan de Vlaamse lakenindustrie. In Dreischor wordt de zeventien de augustus door de eigen be volking getoond hoe het er daar in de jaren dertig aan toe ging. Werkloosheid vierde hoogtij, maar Dreischor wist zich staande te houden. Zodra de oogst in augustus van het land was begonnen de landar beiders met de vlasbewerking. De zwartgeteerde schuren in het dorp herinneren hieraan. Het vlas, in juni en juli volop bloeiend in witte en frisblauwe kleuren, werd in de schuren ge droogd en vervolgens tot ver schillende eindprodukten ver werkt. Linnen is hiervan het meest bekende voorbeeld. Helaas gingen er bij de Waters noodramp van 1953 veel werk tuigen verloren. Een belang rijk stuk geschiedenis leek hiermee verdwenen. Tot enkele jaren geleden een kleine groep Reisenaars (inwoners van Drei-- schor -red.) waaronder een paar oud-vlassers, de behoefte voelden om dit verleden terug te halen, al was het maar eens per jaar. Aspecten En dat initiatief resulteerde ze ven jaar geleden in de inmid dels traditionele Vlasdag. Wie door het dorp wandelt maakt kennis met de verschillende as pecten van de vlasbewerking. Die haalde er het lijnzaad uit. Dat werd vervolgens gebruikt voor de bereiding van lijnolie, een grondstof voor verf en lino leum. De resten van de bolle tjes werden gebruikt als isola tiemateriaal. De stengels on dergingen intussen een rot tingsproces, het roten. Dat kon op twee manieren. Op het land onder invloed van het weer (dauwroot) of in de sloten. Dat laatste gebeurde in Dreischor. Het brakke water gaf het Rei- serse vlas en uiteindelijke lin nen een heel eigen karakter. Later vond het roten plaats in Roterijen, waar het vlas in warm water werd gedompeld. Na dit roten werd het vlas weer van het land of uit de sloten ge haald en uitgespreid over een weiland om te ontzilten en te bleken. Dan volgde het breken van het vlas in de 'braeke'. De houtdelen werden door grote walsen gebroken en meteen daarna van tussen de vezels geslagen. Door dit zwingelen werd het vlas tot lint. Hekelen De overgebleven vezels, het lint, ondergingen hierna nog het hekelen, waarbij de vezels door fijne kammen steeds zachter werden gemaakt. En dan het spinnen. De fijne ve zels konden eindelijk tot draad worden gesponnen. De stap naar het linnen was vanaf hier niet zo groot meer. De liemen, het restprodukt van het vlas, werden verwerkt tot in de bouw gebruikte vezelplaten. Vlas kent dus geen afval. Wie goed was in het kantklos sen, wist van het linnen prach tig kant te maken. Een aantal dames in Reiserse kleder dracht, waarvan de kanten mutsen ook voornamelijk uit linnengaren vervaardigd wer den, tonen de bezoekers een uitgebreide collectie linnen goed en garens. Aan de dorps- ring zijn de handelingen van de vlasbewerking te zien. Een wandeling langs de werk tuigen biedt de bezoeker ge noeg bekijks. Wie er nog meer van wil weten kan een video film bekijken of het plaatselij ke landbouwmuseum bezoe ken. De vlasserij vormt er een van de thema's. Bovendien is er een ingerichte stijlkamer met bedsteden, huishoudelijke voorwerpen, klederdrachten, een dorsmachine en een aantal zeer oude tractoren, dat door liefhebbers met geduld is ge restaureerd. Voor wie het wandelen moe is rijdt er de gehele dag een boe renkar, getrokken door twee Zeeuwse trekpaarden. De sfeer van de dag wordt verder be paald door de kraampjes met antiek en curiosa, een vee markt je, demonstraties van oude ambachten en de brand weer, een kinderrommel markt. En de volksmuziek groep de Zeeuwse Rei speelt, zingt en draagt voor. Er is een slotconcert in de Nederlandse Hervormde kerk om 16.00 uur. De vlasdag begint om 10.00 uur. Door MIEN VAN 'T SANT 35 'Staat de hoeve in brand of is het dak soms bezweken?' grapt hij. Ze is direct de andere Dien de Jong. De Dien, die leven wil, die een man in haar huis wil hebben die haar eens laat lachen. Die als er niemand in de buurt is Diana te gen haar zegt. Die o foei, zo mag ze niet denken haar eens spontaan in zijn armen zou nemen en Zijn stem snijdt elk verder denken af. Ge lukkig maar! schiet het door haar heen. Laat ik mezelf in bedwang houden; me niet opnieuw in een wespennest steken. 'Geef eens antwoord! Is er zo'n haast bij, dat je me nu opbelt?' 'Je moét eenvoudigweg komen', vleit ze. En op haar klaagtoontje: 'Je weet niet wat die akelige Van Drimmelen me nu weer aange daan heeft'. 'Ik kan het wel raden. Het is hem te duur natuurlijk'. 'Gelukkig dat je het direct snapt! Tbe Koert! Je hebt nog een groot deel van de dag vóór je. Probeer nog ergens anders. Jij vindt stel lig een mannetje, die het voor wat billijker prijs voor elkaar bokst. Als je bij Van Drim melen daarmee aankomt, krijg je hem wel murw. O, je künt het. Hij is lang niet dom. Lijm hem vooral door te zeggen dat het voor het bedrijf zoveel voordelen zal hebben. Als je dat maar benadrukt, krijg je hem wel in ons schuitje'. 'Ik zal proberen. Overigens te veel eer voor mijn persoontje, Diana'. 'Je bent een Nee, ik zeg het niet meer. De muren hebben hier oren, geloof ik. Dus tot vanavond! Ik stuur Rina naar haar vriendin. Van Drimmelen zit wel weer op het kantoortje aan zijn eeuwige berekenin gen. Het begint erop te lijken of alles hier hem toebehoort'. 'Jij erbij dus?' 'Lieve deugd! Nooit! Al was hij de enige man op een onbewoond eiland, dan nog zou ik niets van hem willen weten'. 'En dat is voor Diana de Jong heel wat'. Hij hoort haar kirrende lach. 'Met jou sa men zou ik er bijvoorbeeld niet helemaal voor instaan, Koert'. Zijn antwoord is weer even raadselachtig, als het zo dikwijls is. 'Onbewoonde eilan den zijn overigens stom vervelend, weet je dat wel? Laten we het maar op de bewoonde wéreld houden Maar nu gooi ik de tele foon op de haak. Ik ga als een haas aan het werk. Zal er ook over denken hoe we samen die Van Drimmelen murw kunnen praten. So long, godin van de jacht'. De avond verloopt wel heel anders dan Dien verwacht had. Waarom maakte ze ook altijd van tevoren zo precies haar plannen. Zoals ook nu weer. Koert en zij zouden eerst even samen praten. Hij had natuurlijk wel een andere verwarmingsinstallateur ontdekt, die het goedkoper doen wilde. Dan zou ze Van Drimmelen ontbieden of als Koert dat beter vond, hen samen laten onderhande len. Feitelijk had ze voor het laatste het meest gevoeld. Ze hield nu eenmaal niet van al dat gecijfer en heen- en weergepraat. Als Koert het er maar door kreeg, kon de rest haar gestolen worden. Zelfs tegen alle rom mel, die een eventuele aanleg zou meebren gen, zag ze niet op. Feitelijk was het nog wel opwindend. Al die werklui om je heen en daarmee de stellige zekerheid hebben, dat je iedere dag een stapje nader tot het be geerde doel kwam. Het begint in ieder geval gezellig. Dien weet dat ze er verzorgd uitziet. Net als Koert belt, heeft ze de koffie op het lichtje staan. Ze voelt de opwinding, die de avond haar brengen zal. Desondanks begroet ze hem plechtig met mijnheer Van Nagel. Een maal in de gezellige kamer met de weten schap, dat Van Drimmelen achter in het huis op het kantoortje zit, kunnen ze elkaar weer rustig bij de naam noemen. Zijn stoel staat al klaar; zijn lievelingsmerk sigaret ten ligt onder het bereik van zijn handen. Zijzelf rept zich hem zijn koffie aan te ge ven. (wordt vervolgd) NIEUWERKERK - In Nieu werkerk wordt morgen, vrij dag 26 juli, een oud papieractie gehouden. Er is gelegenheid tot inleveren van oud papier tussen 18.30 en 20.30 uur. De container staat opgesteld bij gebouw Salem aan de Molenstraat in Nieu werkerk. De opbrengst van de oud papieractie komt ten goe de aan de zending van de Gere formeerde Gemeente in Nieu werkerk. NEELTJE JANS Waterfietsen Bij de Delta Expo is tot en met 31 augustus '91 een kleine ten toonstelling ingericht rond het fenomeen waterfietsen. Deze expositie, waarbij een drietal waterfietsen wordt getoond, is een aanvulling op de tentoon stelling over ligfietsen in het Zeeuws Museum in Middel burg. Bij de waterfiets-exposi- tie ligt het accent op de fietsen die met menselijke kracht wor den voortbewogen. Dit houdt in dat deze expositie met name aandacht besteedt aan water fietsen die door vormgeving en gebruik van lichte materialen relatief hoge snelheden kun nen ontwikkelen. Al in 1873 werd per waterfiets het kanaal overgestoken. In de loop der ja ren zijn diverse aandrijvingen en materialen ontwikkeld en gebruikt. Door het gebruik van koolstof- en glasvezels, alumi nium en epoxyharsen en vorm geving kan tegenwoordig een rendement van 90% worden ge haald. BURGH Rommelmarkt In de schaduw van de karakte ristieke perebomen aan de Ring van Burgh wordt zater dag 27 juli de jaarlijkse rom melmarkt gehouden. Dit eve nement dat om 8.30 uur begint en tot circa 16.00 uur voort duurt is een Initiatief van de rommelmarktcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk in Burgh. Negentig pro cent van de opbrengst van deze speciale snuffelmarkt komt ten goede aan het gebouw Re- vasa Resultaat van Samen werking). De resterende tien procent gaat naar een project in Zeeland. Welk project dat is wordt zaterdag 27 juli bekend gemaakt. Tijdens deze Burghse rommelmarkt worden curiosa, bloemen en planten en allerlei oude attributen aangeboden. Daarnaast zijn ook boeken, tijdschriften en diverse hand werken te koop en zal het rad van avontuur tot een gokje Vrijdag 26 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.52 uur Bach en Broccoli (Bach et Bottine), Canadese speelfilm. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur De Roze Panter, te kenfilm. 17.42 uur De tuin van Eden, na tuurfilmserie van Richard At- tenborough. Afl. 1: Het ont staan. 18.25 uur Medeklinker, Gospel songs rond de gelijkenissen. Herh. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Hollands welvaren, Ati Dijckmetster achter de schermen van de veemarkt in Purmerend. 19.51 uur Puzzelkampioen, quiz. 20.22 uur Miles from home, Amerikaanse speelfilm. 22.01 uur Rondom tien: De borsten van een vrouw, praat programma. 22.47 Cop rock, Amerikaanse politieserie. 23.30 uur Opmaat, orgelwer ken van Mendelssohn uitge voerd door Aad van der Hoe ven. 23.47 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.35 uur Kijk TV, populair we tenschappelijk programma. Presentatie: Wubbo Ockels. Herh. 17.59 uur TROS Aktua in be drijf, informatieve serie over verschillende bedrijfstakken in Nederland. Vandaag: De we genbouw. 18.39 uur De TV Dokter, medi sche tips. 18.40 uur Tik tak, Belgische kleuterserie. 18.48 uur De avonturen van de Black Stallion, jeugdserie. 19.17 uur Dear John, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 12. 19.40 uur TROS Poll de France. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Op goed geluk, spel- programma. 21.14 uur De TV Dokter, medi sche tips door dr. Ferdinand Zwaan. Herh. 21.15 uur America funniest home video's, thuis-video's ge presenteerd door Bob Saget. 21.41 uur Allo allo, Engelse co medyserie. Afl. 3. 22.16 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.05 uur Studio Sport, WK ju do en Federation Cup tennis. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 15.00 uur Studio sport, Tbur de France: 20e etappe Aix-les- Bains-Macon. 19.00 uur Journaal. 19.15 uur Sesamstraat. 19.33 uur Studio sport, samen vatting Tour de France met Tourjournaal. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Met de prijs voor ogen, Amerikaanse documen taire serie. Afl. 4. 21.16 uur Zomerjazz bij de NOS: Jazz-herinneringen Count Basie, muziekportret. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio sport jour naal. 22.30 uur NOS-Laat, achter grondinformatie met o.a. Ge sprek met de minister-presi dent. 23.00 uur Roland Hassel, serie Zweedse misdaadfilms naar de boeken van Olov Svedelid. Afl. 6. BRT 1 17.25 uur Nieuwskrant. 17.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatiese rie. Afl. 147. 18.05 uur Samson. 18.10 uur Haydaze, 12-delige Australische jeugdserie. Afl. 8. 18.35 uur Tour '91, tourmagazi ne met ritverslag, interviews, studiogasten en eigen reporta ges van Jan Huyse. Presenta tie: Carl Huybrechts. 18.58 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Mededelingen. 19.24 uur Sla je slag, spelpro- gramma gepresenteerd door Geert Hoste. 19.28 uur Vanavond. 19.30 uur Nieuws en sport. 20.00 uur Kwislijn. 20.05 uur De wonderjaren (The wonder years), Amerikaanse comedyserie. 20.30 uur Weekendfilm: Laat ste rustplaats (Resting place), Amerikaanse tv-film. 22.15 uur Vakantievlinder, toe ristische informatie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. Aansl. Kwislijn. 22.55 uur Dame Edna. Dame Edna Everage ontvangt Jane Seymour, Larry Hagman en Arthur Marshall. 23.35 uur Een jaar in Vietnam (Tour of duty), Amerikaanse serie. Afl.: Lonely at the top. 00.20 uur Coda, Eddy van Vliet leest voor uit eigen werk. Van daag: Verliefd. BRT 2 15.00 uur Sport extra. Wielren nen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de 20e rit: Aix-les-Bains-Macon. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur Wereldoorlog II. De repressie, deel 5. 21.50 uur Abdijen der Lage Landen, 11-delige documentai re serie. Afl. 4: Norbertijnen, Tbngerlo-Averbode. aanzetten. Enkele informa tiestands van onder meer Am nesty- International en de We reldwinkel zullen het geheel completeren terwijl ook de mo gelijkheid wordt geboden om de tanden in 'n oliebolletje te zetten. Het wedstrijdelement krijgt vorm in de grote sjoel wedstrijd waarmee een taart te winnen is. Vanaf 10.00 uur be zoekt een clown de rommel markt met het doel kinder snoetjes een fleurig uiterlijk te geven. RENESSE Benoeming De heer L. W. van de Waal is per 1 september benoemd tot on derdirecteur van de Coöpera tieve Rabobank Schouwen BA. Van der Waal is reeds sinds 1971 bij de bank werkzaam. In 1989 werd hem de titel van adjunct-directeur verleend. OOSTERLAND Rommelmarkt Tijdens de rommelmarkt rond de kerk van Oosterland expo seren leden van de Bruse te kenclub zaterdag 27 juli een deel van hun werk. Dat ge beurt in de Nederlandse Her vormde kerk. BRUINISSE Vaarbewijs In de afgelopen jaren is er al heel veel gezegd en gedaan over de invoering van het vaar bewijs voor de watersport. Per 1 april 1992 wordt het zoge naamde klein vaarbewijs offi cieel verplicht voor bepaalde type schepen. Evenals het vaarbewijs voor de beroeps vaart is ook het klein vaarbe wijs verdeeld in twee klassen, namelijk voor het varen op de rivieren, kanalen en meren en voor het varen op de ruime wa teren, zoals het IJsselmeer, de Waddenzee en de Zeeuwse- en Zuidhollandse stromen. Af hankelijk van het vaargebied zal dus vaarbewijs 1 of 2 nodig zijn. Ook dit najaar geven de Zeeuwse vaarschool en de Zeeuwse Volksuniversiteit cur sussen voor het behalen van het vaarbewijs. De cursussen worden gehouden in Yerseke, Bruinisse en Ellewoutsdijk. Verder kunnen er door wa tersportverenigingen cursus sen op lokatie aangevraagd worden. Er moet wel lesruimte beschikbaar zijn en voldoende deelnemers (minimaal twaalf tot veertien). Informatie hier over kan verkregen worden via 01180-34800 en 01130-3224. MIDDELBURG - Met het toeristisch informatie systeem Zeeland ZIEN gaat het de goede kant op. Toch zijn er nog steeds enige knelpunten die een ver dere ontwikkeling van het.systeem in de weg staan. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1990 van de Pro vinciale VVV Zeeland. Het aantal gemeenten dat mee betaalt aan Zeeland ZIEN is weliswaar ge groeid, maar er zijn nog steeds gemeenten die de knip dicht houden voor wat betreft Zeeland ZIEN. En dat blijft een punt van zorg voor de Provinciale VVV. Het toeristisch informatie systeem Zeeland ZIEN werd enkele jaren geleden geïntro duceerd en de animo voor het systeem was niet bijster groot. Nu, een paar jaar later, wint het systeem meer en meer veld, zo blijkt uit het jaarverslag. ,,In het verslagjaar is Zeeland- ZIEN tijdens een groot aantal bijeenkomsten gedemon streerd. Dit heeft, samen met het beschikbaar komen van goedkopere goede Videotex- terminals geleid tot een aan zienlijke groei van het aantal terminalhouders", aldus de Provinciale VVV. Toename Uit het jaarverslag van de Pro vinciale VVV blijkt dat er sprake is van een forse toena me van het aantal gebruikers en klanten van Zeeland ZIEN. Eind 1989 beschikten nog slechts 9 recreatiebedrijven in Zeeland over een terminal. In 1990 groeide dat aantal uit tot 67. En het aantal terminalhou ders blijft doorgroeien volgens de Provinciale VVV. Ook het aantal gemeenten dat het toeristisch informatie systeem van de Provinciale VVV financieel ondersteunt is in 1990 toegenomen. Nieuwe subsidiënten zijn de gemeenten Borsele, Brouwershaven, Brui nisse en Goes. Daar staat weer tegenover dat een aantal ge meenten zich tegen subsidie aan Zeeland ZIEN heeft uitge sproken. Op Schouwen-Duive- land is dat de gemeente Duive- land. Pogingen van de provinciale WV om het aantal plubieks- terminals, terminals langs de weg bijvoorbeeld, uit te brei den zijn vooralsnog niet met succes bekroond. Tbt tweemaal toe heeft men geprobeerd sub sidie los te weken van het mi nisterie van economische za ken maar tot nu toe hebben die pogingen geen resultaat opge leverd. Goed jaar Het jaar 1990 was een goed toe ristisch jaar volgens de Provin ciale VVV. De voorjaarsweek enden waren goed bezet en ook in de zomer beleefde men goe de tijden. En ook in 1990 werd de groei van de recreatie weer ter discussie gesteld. ,,De dis cussie over 'Zeeland is vol' stak opnieuw de kop op", aldus de Provinciale VVV. ,,Het is duidelijk dat in de toe ristische provincie die Zeeland is, waar toerisme en recreatie één van de grootste bronnen van inkomsten is, zich in druk ke perioden op bepaalde plaat sen congestieverschijnselen voordoen", aldus de Provincia le VVV. Zij vindt het te ver gaan om daar de conclusie aan te koppelen dat heel Zeeland altijd vol zou zijn. ,,In Zeeuwsch-Vlaanderen en in het achterland is altijd nog wel een plaatsje te vinden voor de inkomende toerist. In die gebieden is zo'n discussie zelfs grievend te noemen", zo wordt gesteld. ,,Een blik op de sta tistieken leert dat toerisme en recreatie weliswaar jaarlijks enigszins groeien, maar van een spectaculaire groei is zeker geen sprake". Promotie Een van de belangrijkste taken van de Provinciale WV in Zee land is het voeren van promo tie. ,,In een toeristisch zo be langrijke provincie als Zeeland zou een goed ontwikkelde toe ristische promotie een vanzelf sprekendheid moeten zijn", al dus de Provinciale VVV. Zo vanzelfsprekend is die promo tie in Zeeland (nog) niet. zo blijkt uil het jaarverslag. Volgens de Provinciale VW heeft dat alles te maken met de kleinschaligheid van het be drijfsleven in Zeeland. ,,Dat en het gemak waarmee de toerist Zeeland over het algemeen weet te vinden hebben de toe ristische promotie tot een moeizaam beleids-item ge maakt", aldus de Provinciale VVV. Daar komt bij dat het, niet al leen in Zeeland maar eigenlijk in heel Nederland, ontbreekt aan structurele financiële on dersteuning. Ideeën om dat probleem op te lossen zijn er genoeg, zo stelt de Provinciale VW. Men denkt bijvoorbeeld aan parkeerheffingen of verho ging van de toeristenbelasting. In de praktijk zijn die ideeën echter nog door geen enkele ge meente overgenomen. Publiekstest Hoe het met de kwaliteit van de bij de Provinciale VVV aan gesloten VW's staat blijkt uit de resultaten van een in 1990 uitgevoerde publiekstest. Zes entwintig WV's meldden zich aan voor die publiekstest en daarvan scoorden 16 boven het gemiddelde. Een dikke zeven. Van de tien WV's die onder het gemiddelde scoorden kwa men vijf nog aan een voldoen de. Volgens de Provinciale VVV is de uitslag van de pu bliekstest bij de meeste van de geteste WV's reden geweest om eens kritisch te bezien waar en op welke wijze veranderin gen zouden kunnen worden in gevoerd om nog beter te kun nen functioneren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 4