Nieuwe wet van groot belang voor scholen Serooskerke en Noord welle Ondanks bezuinigingen rijk geen belastingverhogingen Op stoep geparkeerde motoren hinderen verkeersstroom Renesse Beslissing om scholen al dan niet te fuseren sterk afhankelijk van wat Tweede Kamer beslist Aanrijding Delingsdijk Diefstal uit auto's Diefstal buitenboord motor Toren uurwerk ontregeld Oud papier actie Renesse Westerschouwen zoekt in overleg met rijkspolitie naar oplossing Voor 93 en 94 financieel minder goede vooruitzichten in Middenschouwen Bonden verliezen kort geding I DONDERDAG 25 JULI 1991 NR 24986 3 BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe wet op het basisonderwijs, die naar ver wachting dit jaar door de Tweede Kamer zal worden vastgesteld, is van essen tieel belang voor de toekomst van de openbare basisscholen in de de kernen Noordwelle en Serooskerke. Wanneer die wet wordt vastgesteld op de wijze die staatssecretaris Wallage voorstelt, zal de gemeente Westerschouwen aan het col lege van gedeputeerde staten van Zeeland vragen haar eis om beide basisscho len te fuseren te laten vallen. Uit een onderzoek van het Provinciaal Opbouwor- gaan Stichting Zeeland is namelijk gebleken dat beide scholen na 1994 voldoen de leerlingen zullen hebben om als zelfstandige basisschool door te kunnen gaan, ook wanneer de schaalvergrotingsoperatie in het basisonderwijs zijn be slag heeft gehad. Volgens de prognose in het on derzoek zal basisschool De Schelphoek in Serooskerke in het jaar 2000 naar verwachting 30 leerlingen hebben en basis school de Stove in Noordwelle zelfs 40. Uit een akköord dat Wallage onlangs sloot met besturen- en ouderorganisaties van basis scholen bleek dat de ophef fingsnorm voor de basisscho len in de gemeente Wester schouwen 28 leerlingen wordt. Ook scholen die minder (maar minimaal 23) leerlingen heb ben, kunnen blijven bestaan wanneer de gemiddelde groot te van de openbare scholen in een gemeente hoger is dan de opheffingsnorm. Het gemiddelde aantal leerlin gen van de vier basisscholen in Westerschouwen is 47 leerlin gen. Een stuk meer dan de ge middelde opheffingsnorm van 28 leerlingen dus. Dat houdt in dat beide basisscholen op grond van deze regel de eerste jaren zouden kunnen blijven bestaan. Volgens de prognose zou men daarna voldoende leerlingen hebben om boven de opheffingsnorm te blijven. Dat een fusie tussen beide scholen geen ideale oplossing zou zijn bleek tevens uit een en quête die door het Provinciaal Opbouworgaan in beide dor pen werd gehouden. Uit ge sprekken met oudere van kin deren van nul tot 12 jaar bleek dat wat betreft leerlingenpo pulaties geen sprake zal zijn van fusie. Minder dan een kwart van de ouders is van plan hun kind(eren) naar de ge fuseerde school te sturen wan neer die niet in het eigen, maar in het naburige dorp komt te staan. Dat alles bleek tijdens een bij eenkomst in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede waar de leider van het onderzoek, ir B. A. J. van der Wouw, de resulta ten officieel bekend maakte. De gemeente Westerschouwen gaf het Provinciaal Opbouwor gaan Stichting Zeeland op dracht het onderzoek uit te voeren omdat men een duide lijke prognose wilde hebben over de hoeveelheid leerlingen die de diverse basisscholen in de gemeente in de toekomst kunnen verwachten. Tevens wilde men weten hoe ouders in Serooskerke en Noordwelle zouden reageren wanneer een fusie tussen beide scholen plaatsvindt en daarmee de school in een van beide dorpen zou verdwijnen. De provincie Zeeland heeft de gemeente namelijk dringend geadviseerd om voor augustus 1993 een dergelijke fusie te rea liseren. Dit omdat beide scho len al langere tijd minder dan het minimum aantal van 23 leerlingen hebben. Daarom moest steeds weer een beroep op gedeputeerde staten worden gedaan om de scholen open te mogen houden. Dit met het ar gument dat het om de laatste school in een kern ging. Dat werd niet altijd zonder meer geaccepteerd door de provin ciale overheid. Zij liet weten de afstand tussen beide scholen (ruim 2 kilometer) zo klein te vinden dat zij niet beide hoe ven te blijven bestaan om te voorzien in voldoende gelegen heid tot het volgen van open baar onderwijs in de dorpen Serooskerke en Noordwelle. Het provinciaal bestuur was tevens van mening dat de wijze waarop de gemeente Wester schouwen de leerlingenprogno ses voor de komende jaren vaststelde niet voldoende was onderbouwd. Met het onder zoek door het Provinciaal Op bouworgaan. Stichting Zeeland kan daaraan niet meer worden getwijfeld. P*recies 44 van de 47 ouders met kinderen van nul tot twaalf jaar in de beide dor pen verleenden hun medewer king aan het onderzoek. Daarbij bleek dat bij het ver dwijnen van de basisschool uit het eigen dorp, de leerlingen zouden worden verspreid over zes andere basisscholen in de buurt. Daarbij was een lichte voorkeur voor de openbare scholen in Ellemeet en Renes- se. Nog geen kwart van de ou ders zou hun kind naar de school sturen waarmee een fu sie is aangegaan, als die school niet in hun eigen dorp staat. De belangrijkste motieven waar mee de keuze werd gemaakt waren de afstand tot de school en het feit of vriendjes van het kind ook naar die school gaan. Op basis van de gegevens die via het onderzoek werden ver zameld deed onderzoeker Van der Wouw twee aanbevelingen aan de gemeente. Wanneer de gemeente éijvópr kiest de fusie door te zetten zal zij de ouders van de school waarvan de loka- tie verdwijnt ervan dienen te overtuigen dat de school in het naburige dorp wel degelijk een aantrekkelijk alternatief is. Als de gemeente de fusie niet wil doorzetten zal zij aan gs van Zeeland moeten vragen om, gezien de gunstige progno se voor beide scholen, de fusie- eis te laten vallen. Wethouder G. J. W. van der Salm vertelde dat de gemeente hierover zal beslissen wanneer duidelijk is op welke wijze de nieuwe wet op het basisonderwijs wordt ingevuld. BRIJDORPE - Op de kruising van de Delingsdijk en de Striepweg vond maandagmid dag een aanrijding plaats tus sen een auto en een bromfiet ser. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.00 uur toen de 16- jarige D. K. uit Zierikzee met zijn bromfiets over de Delings dijk reed. Toen hij linksaf wil de slaan om de Striepweg in te rijden zou hij niet eerst achter om hebben gekeken om te zien of er verkeer achter hem kwam. Dat was wel het geval, de heer H. uit Duitsland kon met zijn personenauto de plot- selingafslaande bromfiets niet meer ontwijken. Bij de aanrij ding werden beide voertuigen beschadigd en de 16-jarige bromfietsbestuurder licht ge wond. BRUINISSE - In de nacht van maandag op dinsdag werden in Bruinisse drie auto's open gebroken. Alle voertuigen stonden gepar keerd aan de Hageweg. Uit de auto's van de heren G. en H., beiden uit Duitsland werd de radio respectievelijk radio/cas settespeler gestolen. Uit de auto van S. uit Nieuw-Dor- drecht een radio. Daarbij komt voor alle slachtoffers de schade die werd veroorzaakt doordat de dieven de auto's openbra ken. AMSTERDAM - Er is onder rei zigers een grote belangsteling voor het gebruik van telefoon en andere communicatiefacili teiten vanuit het vliegtuig. Dat blijkt uit een onderzoek van internationale luchtvaartorga nisatie IATA. AMSTERDAM - Het is de vraag of de snelle groei van de hoeveelheid gebruikte kan toorruimte in Amsterdam en omgeving (in de periode 1987- 1991 gemiddeld 185.000 vier kante meter) kan worden ge handhaafd. BRUINISSE - Uit het jacht van de heer N. uit Duitsland werd een buitenboordmotor gestolen. De diefstal vond plaats in de jachthaven te Bruinisse en werd dinsdag overdag ontdekt door de eigenaar van de boot. De diefstal vond plaats tijdens zijn afwezigheid. Het onder zoek naar de diefstal is in han den van de Rijkspolitie te Wa ter. SCHARENDIJKE - In de nacht van dinsdag op woens dag sloeg de bliksem in in de kerktoren van Scharendijke De toren liep geen schade op door de blikseminslag maar wel raakte het elektronisch ge stuurde uurwerk ontregeld door de inslag. RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse houdt zaterdag 27 juli een oud papier-actie. De ophalers gaan om 8.30 uur uit de startblokken. Men wordt verzocht het papier gebundeld gereed te zetten. Beheerder-conciërge J. van Iwaarden moet nog wat geduld uitoefenen. Uitbreiding van De Put- meet staat gepland voor 1994. (Archieffoto). SCHARENDIJKE - Ondanks het feit dat het rijk fors bezuinigt op haar uitkering aan de gemeenten heeft de gemeente Middenschouwen een sluitende begroting voor 1992 op kunnen stellen zonder dat het nodig is de gemeentelijke belastingen te verhogen. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1992 van de gemeente. In de begroting voor 1992 wordt uitgegaan van een post onvoorzien van 41.500,-. In de begroting is al rekening gehou den met het verdwijnen van de openbare basisschool in Kerk- werve. „De sluiting heeft mede tot gevolg dat de rijks vergoe dingen vervallen terwijl voor de gebouwen toch kosten blij ven bestaan", aldus het college. Die financiële tegenvaller van naar schatting 28.000,- is ech ter al in de begroting verwerkt. Gemeentefonds Ongeveer 35 procent van de in komsten wordt gevormd door de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Zoals bekend mag worden verondersteld is het rijk van zins op dat ge meentefonds te bezuinigen. Hoe die bezuinigingen precies uit gaan pakken is nog niet be kend. Het wachten, zo laat het college weten, is wat dat be treft op de zogenaamde juni- circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken. Voor het jaar 1992 ziet de finan ciële situatie van de gemeente Middenschouwen er nog rede lijk rooskleurig uit. Anders is het gesteld voor wat betreft de jaren '93 en '94. Het meerjaren perspectief geeft voor 1993 een tekort van 45.000,- en voor 1994 een tekort van 26.000,- te zien. Het college verwacht dat er in 1994 weer een positief sal do ontstaat. Korting gemeentefonds De geraamde tekorten zijn vol gens het college te wijten aan verschillende facoren. Tbn eer ste speelt de al eerder genoem de korting op het gemeente fonds een grote rol maar op de tweede plaats komt het plan van de gemeente om in '93 een nieuwe werkplaats voor de dienst gemeentewerken te bou wen. In het bestedingsplan voor dat jaar is voor de bouw een bedrag van 150.000,-opge nomen. Overigens maakt het college zich nu nog niet druk over de voor '93 en '94 geraam de tekorten. „Daar zullen wij ons in 1992 op beraden", aldus het college. Toekomstplannen In de budgetprognose voor '92 tot en met '95 wordt aangege ven voor welke grote uitgaven de gemeente Middenschouwen in de toekomst kan komen te staan. In het kader van de dorpsplannen voor Scharendij ke en Kerkwerve staat een aan tal investeringen op stapel. De grootste investering is noodza kelijk voor uitbreiding van ge meenschapshuis De Putmeet in Scharendijke. Het schort in het gemeen schapshuis aan ruimte en het plan voor uitbreiding maakt onderdeel uit van het dorps plan voor Scharendijke. Met uitbreiding van De Putmeet is een bedrag van 275.000,- ge moeid. Uitbreiding van het ge meenschapshuis staat gepland voor 1994. Verder, zo blijkt uit de budget- prognose, is het de bedoeling dat in 1993 de herinrichting van Julianastraat en Carl- straat in Scharendijke aange pakt wordt. Een karwei waar anderhalve ton voor uitgetrok ken wordt. In 1994 wil men ver keerstechnische voorzieningen aan de Boutlaan bij Scharen dijke treffen. Ook hiervoor wil men 150.000,- reserveren. RENESSE - De gemeente Westerschouwen gaat in overleg met de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een oplossing zoeken voor de overlast die in Renesse wordt veroorzaakt door groepen motoren die regel matig op het trottoir staan geparkeerd. Dat beloofde de burgemeester van Westerschouwen H. Tees aan PvdA-raadslid J. C. Hen- drikse. Hendrikse bracht de kwestie aan de orde tijdens de openbare vergadering van de Westerschouwse adviescom missie algemene en bestuurlij ke zaken, dinsdagmiddag in het gemeentehuis te Haamste de. „De ondernemers worden ver plicht om de stoepen vrij te houden en vervolgens worden er hele groepen motoren op ge parkeerd", aldus Hendrikse. Hij wees erop dat de voetgan- gersstroom die zich over de trottoirs voortbeweegt daar door is genoodzaakt om een stukje over de rijweg te lopen. „In deze drukke periode ver oorzaakt dat weer opstoppin gen van het autoverkeer en ver tragingen voor de bussen van de ZWN die op schema moeten rijden". Hendrikse beklaagde zich over het ontbreken van een reactie van de politie daarop, „Ze ko men langsrijden, ze kijken er naar en doen niets. Het trottoir is kennelijk het domein van de motorrijders en dat vind ik jammer. Als je zo'n duur appa raat kunt berijden heb je ook wel geld om hem neer te zetten op het terrein voor betaald par keren". aldus het PvdA-com missielid. Hij werd bijgevallen door A. J. Padmos die in de commissie ABZ het CDA verte genwoordigt. Commissievoorzitter burge meester Tees had iets meer be grip voor de motorrijders. „Juist omdat het zulke kapita le voertuigen zijn wil men ze onder zijn neus parkeren". Niettemin had hij begrip voor het probleem dat Hendrikse en Padmos aandroegen. „Er moe ten mogelijkheden worden ge zocht om de doorgang voor de voetgangers vrij te houden". Tees vertelde dat de gemeente al contact heeft gezocht met de Rijkspolitie Schouwen-Duive land. „We proberen samen een oplossing te vinden. Wellicht is het mogelijk om een plek te creëren die voor motorrijders aantrekkelijk is voor het par keren van hun voertuig". De burgemeester moest wel toege ven dat het niet meer mogelijk zal zijn die oplossing nog deze zomer te realiseren. Wat mag men wel en wat mag men niet verkopen als detail handel? Ook op deze zere plek legde Hendrikse tijdens de bij eenkomst een vinger. Hij bracht naar voren dat een aan tal ondernemers in de gemeen te dat op grond van een detail handelsvergunning kant en klare etenswaren verkoopt daarbij ook frisdrank en bier levert aan het publiek. „Ik zie het steeds verder uit de hand lopen. Het is niet meer duide lijk waarvoor men een horeca- vergunning nodig heeft en wat nog wel mag met een een de tailhandelsvergunning aldus Hendrikse. De burgemeester beloofde te zullen bekijken wat er aan kan worden gedaan. De commissieleden stelden zich unaniem positief op ten aanzien van het idee om de bei de, WV's in de gemeente te gaan subsidiëren volgens een vast budget. Een vast bedrag dat de VW's naar eigen in zicht kunnen besteden aan per soneel- en andere kosten. Wan neer men daaraan niet vol doende heeft moet meer geld worden gezocht via het verho gen van de de contributie van de ondernemers of verhoging van de kosten voor de diensten die men verleent. Ook op de oprichting van een Stichting Werkgelegenheid Zeeland-Noord reageerde men positief. Het gaat om een stich ting van waaruit bedrijven worden aangetrokken om zich te vestigen in een der gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Burgemeester Tees attendeerde er op dat vooral de mentaliteit van de diverse gemeenten van belang is voor het welslagen van zo'n initiatief. „Het moei lijk gemeenschappelijk kun nen denken kan' daarbij een probleem zijn. Daarom denk ik dat we ons de mentaliteit moe ten aanmeten 'Als het ergens anders regent, drupt het in Westerschouwen'. De gemeente Westerschouwen moet 2,94 per inwoner bijdragen aan de nieuwe stichting. Op de stoep geparkeerde motoren belemmticn de voetgangersstroom in Renesse. (Archieffoto). Verwachting t/m maandag 29 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuid 3 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuido. 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 27 graden Windkracht zuido. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 05.51, onder 21.40 Maan op 21.26, onder 05.22 Volle Maan: 26 juli (20.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een paar warme zomer dagen verwacht het KNMI. Vrijdag is nog een koele dag met niet al te veel zon en in het binnenland een lokale regenbui. In het weekend laat de zon de temperatuur snel oplo pen. Ook maandag is nog een war me dag. Dicht bij de 30 graden kan het dan worden in het zuiden van het land. Het is wel zo dat dan de onweerskansen snel toenemen. On weer dat dinsdag waarschijnlijk weer een koele periode inluidt. ZUTPHEN - De Industriebond FNV en de Industrie- en Voe dingsbond CNV hebben het kort geding dat ze hadden aan gespannen tegen Flexovit in Eibergen verloren. De bonden hadden gevorderd dat aan ie dere werknemer die in mei 1991 in dienst was bij Flexovit 1000 gulden zou worden uitbe taald. Volgens de bonden was dat be drag overeengekomen als af koopsom voor het beëindigen, op 20 mei, van de drie weken durende staking bij het be drijf. De directie beschouwt dit bedrag echter als de winst deling over 1990 en wil circa 40 werknemers die niet het hele jaar 1990 hebben gewerkt of in deeltijd werken, naar rato uit betalen. De vice-president van de rechtbank in Zutphen, mr. Makkink, vindt dat de bonden voor hun stelling dat het om een afkoopsom zou gaan,, on voldoende bewijs hebben aan gevoerd. Om meer duidelijk heid te krijgen zouden meerde re getuigen moeten worden ge hoord, maar daar leent een kort geding zich niet voor. ZIERIKZEESCHEifjJ nieuwsbodeH Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tol 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 1. 1 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3