Ministerie bepleit besparing energie gedurende gehele jaar Les Aranis leveren prima stuntwerk af in Zierikzee Mosselliefhebber betaalt hoge prijs stukken Bronzen beelden en ikonen in Eenhoorn Vakantie- drukte, op Schiphol valt mee Gefeliciteerd! DINSDAG 23 JULI 1991 NR 24985 Veel belangstelling voor show YERSEKE - De liefhebbers van Zeeuwse mosselen moeten dit seizoen rekening houden met een flinke prijs. De mossel wordt dit jaar duur betaald. Op de eerste mosselveiling van dit seizoen werden in Yerseke 39 partijen aangevoerd. De hoogst betaalde prijs was voor een partij van Prins Dingemanse, die afdrukte bij 375,01 gulden. Aanvoerder was Coen de koning (Bru 62). Een partij die in de eerste veiling geen koper vond, werd bij de tweede veiling verkocht door de Zeeuwse Banier (conserven) voorde minimumprijs van 27 gulden. Er wisselenden negentien partijen van eigenaar voor meer dan 300 gulden per ton, veertien voor prijzen van 200 tot 300 gulden, vier partijen van 100 tot 200 gulden en twee voor minder dan 100 gulden. Wat de mossel straks bij de vishandel gaat kos ten is nog niet bekend, maar er zal in de buidel getast moeten worden. (Archieffoto). Het broeikaseffect ZIERIKZEE - Je zult de mensen de kost moeten ge ven, die na het aanschouwen van al het stuntwerk aan de Scheldestraat te Zierikzee, het gaspedaal op weg naar huis wat dieper indrukten, iets harder remden en hier en daar wat enthousiaster door een bocht gingen. Het Duitse stuntteam Les Aranis le verde maandagavond onder grote belangstelling een prima show af, waarbij de enorme Big foots als uit smijter dienden. Les Aranis is een groep stunt mannen die haar sporen al vele jaren geleden verdiend heeft. Alle denkbare ingrediënten maken onderdeel uit van de vaak spectaculaire show. Al het eerste onderdeel, wanneer een motor een bekende schans afspringt en over een reeks auto's heenspringt, maakt het publiek enthousiast. Er zou nog meer volgen. Team leider Horst Klaas - zelf in het verleden ooit een veertien me ter hoge val gemaakt, waarbij zijn arm werd verbrijzeld, be perkte zijn 'stunts' tot het in grote snelheid met de wagen in z'n achteruit te rijden en een slip te maken. Hij weet er zelfs een wat gespannen jongedame vanuit het publiek voor te charteren. Leider Verder werpt Horst Klaas zich op als strenge leider van de show. Stuntmannen, zoals Les Aranis laten (bijna) niets aan het toeval over. Alles wordt uit gemeten, nogeens bezien en pas na een goedkeurend fluit signaal van de in witte kledij gestoken Horst Klaas gaan de stuntmannen aan de slag. Motoren die door brandende hoepels gaan, stuntmannen, die vastgebonden op de motor kap van een wagen door een brandend houten rek 'vliegen' en de stunt van de Franse deel nemer, die met zijn sloopwagen in hoge snelheid op een op z'n neus gezette wagen inrijdt. De lady-speaker verzekert het pu bliek, dat deze stunt levensge vaarlijk kan zijn. De stuntman komt er zonder kleerscheuren vanaf, maar het publiek is te recht onder de indruk. Over de kop Eén van de leukste stunts om te zien was die van een van de jongere stuntmannen (zoon van Horst Klaas). Hij rijdt in een kanariegeel Renaultje vijf over een schans en slaat over de kop. Hij blijft het herhalen, totdat de wagen niet langer voor of achteruit kan. Het lukt hem maar liefst zes keer. Het pu bliek vindt het prachtig en ap- plaudiseert voor hem. Onder het publiek ook veel Duitse toeristen, die in hun ei gen taal op hun wenken be diend worden door de lady speaker. Het is immers een Duits gezelschap, maar de spreekster beheerst de Neder landse taal ook goed. De afgelopen twee dagen ston den de drie Big footers als pu bliekstrekker langs de Schel destraat in Zierikzee. Big foo ters zijn - de naam zegt het al - betrekkelijk normale wagens, zij het dat er banden onder lig gen tot zo'n twee meter hoogte. De namen spreken voor zich; Master of disaster, destroyer en Baby big foot. Die laatste - een 'normale' Volkswagen Golf met enorme banden komt als eerste het terrein op en maakt een imponerende entree. Vele kinderen nemen meteen bezit van de wagen. Maar een kwar tiertje later zal blijken, dat het de Baby-uitvoering is. Les Aranis leveren een prima show af, waarbij ook wat hu mor te pas komt. Als een van de stuntmannen twee dames weet te regelen qm met hem in de wagen op twee wielen over het parcours te rijden, stapt hij ineens uit en ro.ept verontwaar digd, dat de dames hem wilden kussen. Ook na het hervatten van de rit en na afloop ervan als de dames terug in het pu bliek gaan, loopt een van de stuntmannen achter haar aan omdat ze haar bh vergeten zou zijn. Een prima show, met wel iswaar wat voorspelbare grap jes, maar meer dan de moeite waard. je door de vrijheid van kleur keuze. Alleen voor de kleding van Maria gelden voorschrif ten, want die moet blauw en roodbruin hebben. Daarnaast gelden ook voor de wijze waar op een ikoon wordt geschilderd vaste regels. Ofschoon de combinatie bron zen beelden en ikonen op het eerste gezicht niet zo voor de hand ligt, blijken beide kunst vormen goed samen te gaan, omdat het werk van beide kunstenaressen qua kleur en compositie goed op elkaar aan sluit. Maar bovenal vinden bei de dames het gezellig om sa men te exposeren. Het werk van de dames Van Puyvelde en Den Engelse is vanaf maandag 29 juli tot 11 augustus te zien in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark in Zierikzee. Dage lijks (met uitzondering van zondag) kunnen belangstellen de daar tussen 10.30 en 16.30 uur een kijkje nemen. Atelier Wanneer het weer het maar even toelaat werkt zij in de tuin achter haar huis en drie dagen per week is zij te vinden in het atelier van Peter de Jong in Middelburg. Hier kan de beeldend kunstenares uit Haamstede vooral het grotere werk doen en daarnaast ook ervaringen uitwisselen met an dere kunstenaars. Naast ab stract werk, waarvoor zij een voorkeur heeft, maakt Van Puyvelde ook figuratief werk. AMSTERDAM - In tegenstel ling tot de verwachtingen heeft de stroom vakantiegan gers en de afsluiting van de Gymnastrada dit weekeinde in Amsterdam, op de luchthaven Schiphol geen grote drukte op geleverd. Voor haar onderwerpkeuze zijn mens en dier een onuitputtelij ke inspiratiebron. De beeldend kunstenares uit Nieuw Haam stede werkt in brons maar ook met gepatineerd cement. Door deze techniek vertonen de beel den enige overeenkomst met brons. Haar compagnon Elly den En gelse uit Renesse is het ikonen- schilderen trouw gebleven. De ze ikonen, die na het jaar 200 in van het totale energiegebruik in Nederland maar liefst 10% pure verspilling is. Of omge keerd: dat we zonder veel moei te te doen gemakkelijk 10% energie kunnen besparen. Dat is ook de kernboodschap van de energiecampagne die het ministerie van economi sche zaken vorig jaar is gestart met de bekende slogan: Een be ter milieu begint bij jezelf. Het doel van de campagne is in de komende jaren de 10% ener gieverspilling met de helft te verminderen. In 1994 zou het mogelijk moeten zijn al 5% be spaard te hebben. Bij energiebesparing denken we al snel aan minder stoken. Energiebesparing is echter een kwestie van vier seizoenen. Ook in de zomermaanden kan men bewust omgaan met ener gie. Men kan apparaten die onno dig aanstaan uitzetten, lampen uitdoen op plaatsen waar men niet of nauwelijks komt, en va ker de fiets pakken. Het uit doen van de waakvlam van de cv-ketel of gashaard in de zo mermaanden scheelt al zo'n 75 m3 gas, ofwel bijna 40 gulden. Het uitschakelen van de cv- pomp maakt ook een groot ver schil; daarmee bespaart men circa 200 kWh ofwel ruim 40 gulden aan elektriciteit. Ook kan men in de zomerperiode vast nadenken over isolatie en concrete plannen maken voor het aanbrengen van isolatie. Langs deze weg wil ik de poli tie van Schouwen-Duiveland feliciteren met de aankoop van een Harley-Davidson! Als echte Harley-fanaat juich ik dit toe. Dat een Harley het wint, op het geheel van boch tenwerk, remgedrag en ritcom- fort, van de Honda of BMW- motoren is mij al lang duide lijk. De prijs van 15.000,— voor dit model is trouwens vrij laag. Een echte 'matsprijs' van de heer J. Kennis. Wellicht wil hij meer motoren verkopen aan de diverse korpsen. Tbch ben paar kleine kantteke ningen: de outfit van de heren agenten kan nu echt niet meer: het witte jasje moet vervangen worden door een zwart lederen jack en dc integraal-helm door een highway-patrol model. Een ander punt van kritiek is voor de schrijver van dit stukje. Na enig research had hij kunnen zien dat tussen Harley en Da vidson nog steeds een streepje hoort Harley-Davidson for ever! Alex Heijnen, Zierikzee Een spectaculaire stunt, waarbij een sloopwagen onder hoge snelheid een stuntman letterlijk on dersteboven rijdt. (Foto: Marijke Folkertsma). De bronzen beelden van Ma rian van Puyvelde en de iko nen van Elly den Engelse zijn vanaf maandag 29 juli tot 11 augustus te zien in De Een hoorn. Ofschoon de ikonen naar vast gelegde zwart/wit voorbeelden moeten worden gemaakt krij gen deze bijbelse afbeeldingen toch altiid een persoonliik tint- Op zaterdag en zondag vertrok ken er in totaal 88 charter vluchten. Vorige week waren dat er 85. Slechts zeven liepen een vertraging langer dan een uur op. De reizigers die uit Istanbul moesten komen span den de kroon met twee en een half uur vertraging. Twee vluchten konden niet precies op schema vliegen als gevolg van drukte en één moest een uur in Madrid wachten tot een hevig onweer was gestopt. Iedereen heeft zijn of haar eigen verantwoordelijkheid met energie. ZIERIKZEE - De twee dames van de ikonen. Zo wa ren Elly den Engelse en Marian van Puyvelde bij menige Schouwen-Duivelander bekend. Die tijd lijkt echter voorbij te zijn. Van hun beidjes is alleen Elly den Engelse nog ikonenschilderes. Marian van Puyvelde heeft zich inmiddels toegelegd op bronzen beelden. Deze ikonen en bronzen beelden zijn van maandag 29 juli tot 11 augustus te zien in galerie De Eenhoorn in Zierikzee. Marian van Puyvelde heeft zich jarenlang beziggehouden met het schilderen van ikonen, een uiterst secuur werkje. Van wege haar gezichtsvermogen heeft ze zich nu op latere leef tijd toegelegd op het boetseren van beelden. Vijf jaar lang volgde zij lessen .bdetseren en bronsgieten aan de Vrije acade mie in Rotterdam. de orthodoxe kerk verschenen, hebben puur bijbelse voorstel lingen als onderwerp. In een tijd dat slechts een enkeling de schrijf- en leeskunst machtig was waren die met bladgoud ingelegde ikonen een mogelijk heid om de heilsboodschap aan het kerkvolk té verirondigen. branden vindt plaats bij de op wekking van elektriciteit in elektriciteitscentrales, in de industrie, in het verkeer en in het huishouden. Hoé meer energie we gebruiken, hoe meer kooldioxyde er vrij komt en hoe zwaarder het milieu wordt belast. Doordat de mens alsmaar meer energie gebruikt, komt er ook steeds meer kooldioxyde in de dampkring terecht. Met als ge volg een steeds ernstiger ver storing van het natuurlijk evenwicht hierin. Door deze verandering van de dampkring dreigt een wereldwijde kli maatverandering en een stij ging van de temperatuur op aarde. Dit kan tot gevolg hebben dat op de duur het poolijs smelt en het water in zeeën en oceanen gaat stijgen. Laaggelegen ge bieden, die niet of onvoldoende door dijken worden be schermd, lopen in de volgende eeuw dan het gevaar onder wa ter te verdwijnen. Een ander gevolg kan zijn dat de weers omstandigheden gaan verande ren. Hittegolven, orkanen en overstromingen kunnen vaker en in andere gebieden dan nu op aarde voorkomen. Aangezien vaststaat dat we tot ver in de volgende eeuw voor onze energiebehoeften voor het grootste deel blijven aangewe zen op olie, gas en steenkool, betekent dit eenvoudig dat we minder van deze brandstoffen moeten gebruiken willen we het milieu ontzien. Vooral de uitstoot van kooldioxide mag niet nog méér worden. Natuurlijk kunnen we niet zonder energie, daar is ieder een het over eens. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat V ZIERIKZEE - In de zomer staan wij niet alle dagen stil bij ons energiegebruik, de kachel is uit (als de zon een beetje wil meewerken) en de dagen zijn lang, zodat de lampen in onze huiskamer pas laat op de avond hoeven te worden aangedaan. Tbch is zuinig omgaan met energie iets voor alle seizoe nen, óók voor de zomer. Om een paar huiselijke voorbeel den te noemen: de was kan op zomerse dagen buiten drogen, zodat de wasdroger 'vrijaf' kan krijgen. De zomer is bovendien bij uitstek het seizoen om uw cv-installatie een onderhouds beurt te laten geven, zodat hij van de winter weer zuinig kan branden. Wanneer u de cv niet als heetwatervoorziening ge bruikt, kan de waakvlam in de zomermaanden uit en kunt u een pompschakelaar- laten monteren die ervoor zorgt dat het water niet nodeloos wordt rondgepompt. Met een verstandig energiege bruik kan milieuvervuiling worden teruggebracht. Dat is de boodschap die ons van di verse kanten wordt voorgehou den door energie- en milieudes kundigen van de overheid en andere organisaties. In de afge lopen jaren is het wereldwijd stijgende energiegebruik mede oorzaak van het broeikaseffect en de dreigende gevolgen voor het milieu en voor onszelf. Wat is nu precies het broeikaseffect en hoe ligt de relatie met ons energiegebruik. dampkring is te vergelijken met een deken, die als een be schermende laag rond de aarde ligt. Hij beschermt tegen een teveel aan ultraviolette stra ling van de zon. Tegelijkertijd voorkomt hij dat de aarde te veel warmte verliest en zorgt hij ervoor dat de temperatuur op aarde voor ons precies goed is om te kunnen leven. De dampkring is opgebouwd uit een mengsel van verschil lende gassen, waaronder kool dioxide, methaan en ozon. Deze gassen zijn altijd al in een na tuurlijke verhouding in de dampkring aanwezig geweest. Dit evenwicht is in de tweede helft van deze eeuw echter ver stoord geraakt. De mens heeft de afgelopen decennia te veel schadelijke gassen de lucht in gestuurd, waardoor de wer king van de beschermende de ken om onze aarde is aange tast. Het teveel aan gassen in de dampkring heeft uiteindelijk tot gevolg dat de aarde warmer wordt. Dit proces werkt net als een broeikas. Vandaar dat we spreken van het broeikaseffect. Kooldioxyde Het broeikaseffect heeft ver schillende oorzaken. De groot ste boosdoener is kooldioxide. Dit gas ontstaat onder meer bij de verbranding van steenkool, aardolie en aardgas. Dit ver Broeikaseffect Ons klimaat op aarde wordt, voor een belangrijk deel door de dampkring., bepaald. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7