Speciale zomereditie Filmprogramma's over de regio te zien in Zeeuwse Bibliotheek streeknieuws ff .'ii mJ m 1- Ji 1- - -i Ji bijlJ -i-L-i- li i '1 Wh -j— J Tijdens September Cultuurmaand Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten STICHTING TER BEVORDERING VAN KOMISCHE EN KRITISCHE NOTEN M p 1 =^=l \i - t h1Jj Groeten Uit Het Terrasje Het Concert De Ansichtkaart Het Affiche i DINSDAG 23 JULI 1991 NR 24985 S In de films wordt een beeld gegeven van Zeeland in vroeger tijden. MIDDELBURG - In het kader van de oude Zeeuwse filmdagen presenteert het Filmfestival Zeeland in samenwerking met het Zeeuws Filmarchief filmpro gramma's over Walcheren, de Bevelanden en Schou wen-Duiveland. Dit in het kader van September Cultuurmaand. De films worden vertoond in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De ope ningsmanifestatie is gepland voor 14 september en wordt gehouden in de Schouwburg in Middelburg. 91/361. Nogmaals een plaatje van de vuurtoren van Noordwelle, de zogenaamde stenen toren Noord-Schouwen. Deze toren, de tweede toren, zoals men in Renesse altijd pleegde te spreken werd hier in 1848 gebouwd. Het onderstel was een ontwerp van L. Valk en de gietijzeren bovenbouw van Q. Harder. Het onderstuk was dus opgetrokken van metselsteen en de opbouw van gietijzer, ter wijl de grondvorm in het bestek kogelvormig wordt genoemd. De aannemer van de fundering van Daniel de Jongh uit het Zuidhollandse Ameide voor de som van f 49.000,—. Deze post werd later nog verhoogd met f 7.995,— voor meerwerk, dat buiten het bestek plaats vond. De gietijzeren opbouw werd acht jaar later (1856) geplaatst door gieterij Enthoven. De eerste ontsteking vond plaats op 1 september 1848 en de tweede op 16 december van hetzelfde jaar. Zoals reeds bij de vorige foto werd vermeld maakte de genie op 25 juli 1916 een einde aan het bestaan van deze Schouwse vuurtoren. De vorige foto met manschappen van de genie werd door fotograaf P. C. Pagé uit Zierikzee gemaakt. Merkwaardiger wijze werd de hierboven opgenomen foto gemaakt door de Zierikzeese fotograaf P. C. van Immerzeel. Twijfel daaromtrent is niet moge lijk want beide fotografen drukten op de achterzijde hun eigen naamstempel af. Deze foto, maar ook de vorige (no. 91/360) is afkomstig uit de nalatenschap van de Erven Alexander Victor Marie Goeminne-van de Veire te Brasschaat, van wie we ze enkele jaren geleden heel spontaan ten ge schenke kregen. Correspondentie over deze rubriek Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Vorig jaar was de Dag van de Zeeuwse film een overweldi gend succes. De voorstellingen waren al snel uitverkocht. Dit jaar worden er verschillende voorstellingen gegeven. De werkgroep van het Zeeuws Filmarchief heeft ervoor geko zen om alle films op video over te zetten omdat het oude film materiaal veelal broos en kwetsbaar is. Openingsmanifestatie Op 14 september wordt in de Schouwburg in Middelburg de openingsmanifest^itie gehou den. Vertoond wordt een geva rieerd filmaanbod over Zee land. Er worden onder meer beelden getoond van Arnemui- den Goes, Middelburg en Vlis- singen. Verder zijn er tijdens de openingsmanifestatie optre dens van onder meer het West- kappels dameskoor en het ZWN-koor. Naar verwachting wordt de openingsmanifestatie rond 19.00 uur afgesloten met een speelfilm. Op 18 en 20 september staat het Walcheren van voor de oorlog centraal. In de oude havenstad Vlissingen verkopen Arne- muidse vrouwen hun vis en op de markt in Middelburg doen de Walcherse boeren zaken. Ook het Walcherse platteland met zijn struwelen en kromme paadjes is vertegenwoordigd in het programma. De oorlog en de Watersnood ramp die Walcheren hebben ge teisterd komen eveneens aan bod. Het programma begint op beide dagen om 20.00 uur. Bij dit programma is er een optre den van het duo Piet en Piet van Rooyen. Het programma over de Bevelanden is te zien op 19 en 21 september, respec tievelijk vanaf 20.00 en 22.00 uur. Landbouw In dit programma is veel aan dacht voor de landbouw op de Bevelanden in de jaren dertig. Ook het Goes van voor de oor log is te zien. Van de Waters noodramp op de BEvelanden zijn unieke beelden te aan schouwen. Bij dit programma zorgt Engel Reinhoudt voor de muzikale omlijsting. Op 21 september om 14.00 uur wordt het programma over SchouwenrDuiveland ver toond. Het programma bestaat uit opnames van Slot Haamste de, Zierikzee in de jaren dertig en Bruinise in de jaren vijftig. Elvira Simons verzorgt een muzikaal intermezzo. Over Tholen en Zeeuwsch-Vlaande- ren kon bij gebrek aan mate riaal geen programma samen gesteld worden. Vanaf 3 september kan men tij dens openingsuren in de Zeeuwse Bibliotheek kaarten kopen of reserveren voor deze unieke voorstellingen. De kaarten voor de openingsmani festatie zijn te krijgen bij het Filmfestival Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE Bassie en Adriaan Het circusduo Bassie en Adriaan komt zoals al eerder gemeld de komende periode re- schipper I. Jumelet werd voor de Grevelingensluis aangeva ren door een coaster. Een repa ratie, die zal worden uitge voerd door de firma Kooiman uit Zwijndrecht waarbij over een lengte van twaalf meter nieuwe platen worden ingezet, is het gevolg. YERSEKE Reparatie De mosselkotter Bru 23 van gelmatig in de buurt. Dinsdag 13 augustus komt het duo in dorpshuis de Schutse te Burgh- Haamstede. Vanaf 19.00 uur kan klein en groot het televi sie-duo in levende lijve aan schouwen. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW in Burgh-Haamstede. DEN HAAG - Honderdvijftig Nederlandse scouts nemen van 8 tot 16 augustus deel aan de 17e Wereld Jamboree in Sorak- san National Park in Zuid- Korea. NO 2 HOOFDREDACTEUR: NICÖLAAS NOTENBAERD ÉN AL5 StAA WEEft TDo«P iw RvjUT 3>AN 2 E& IX ,e R j AARSuKtvt.jF £0-VEN JA ix w a Wou VAN jou. ix EEN FN Bvyf EEN BUR.CHE.N AAI? Burghje boven Mijn dorpje klein, in 't Schouwse land, als jij me tegenlacht, met in 't voorjaar tegen blauwe lucht je perenbloesempracht, als jij weer werkt in tuin en hof na winterweer en kou, dan groeit en bloeit het bovenal. Burghje boven, ja ik hou van jou! Elvira Vos-Simons: ,,Ik heb vierentwintig man nen" ,,Ik hou echt wel van een grap je er tussendoor en ik sla er best weieens iets uit waarvan ik denk: Wat zeg ik nóu toch! Een poosje terug, dat moet je er niet inzetten hoor, gebeurde het bij zo'n moeilijk stukje uit het Halleluja-koor van Han del. Toen zeiden de sopranen: Die mannen komen achterop! Ik zeg: Nee, jullie zijn veel tei gehaast. Maar jullie moeten die mannen niet opjagen, want dan ben je nergens. Nou, toen kreeg ik commentaar natuur lijk. Maar dat heb ik er dan uit- geflapt voordat ik er erg in heb. Ik had het met die Zeeuwse liedjes van Jannekee, daar moeten die tenoren opeens een halve toon naar boven. Ik zeg: Mannen, pak die meid toch eens goed beet en ga eens mee naar Bóven! Wat zeg je nou? riep het hele koor. Maar ja, dat gaat zo spon taan, toch krijg ik ze dan wel waar ik ze hebben wil. 'Nu met Hope' groeit nog steeds. Ik heb zelfs vierentwin tig mannen. En dan komen ze bij me en dan zeggen ze: ,,Hoe kom jij toch aan al die man nen?" Dan zeg ik: ze komen vanzelf! In het begin durfden die mannen niet te zingen. O! Ik kreeg er niet uit wat erin zat. Tben zei ik: Weet je wat ik ga doen mannen? (Lief stem metje:) Hebben jullie zin om een half uurtje te blijven na af loop, dan gaan wij eens extra oefenen. ,,Ja hoor", riepen ze „dat doen we wel!" Aldus mevr. Bolkenbaas-van Hoek. In het kader van vier bijzondere afleveringen in de zomertijd bracht het Noot ver band een bezoek aan Burgh. Op een terras spraken we met Elvira Vos-Simons en afgelo pen donderdag bezochten we het openingsconcert van een se rie rondom het Albertus Gruy- senorgel. Mensen die van een intiem, verstild concert hou den, komen in Burgh voluit aan hun trekken. Of, om het met de woorden van het tweede couplet te zeggen: Hier vind ik warmte, rust en sfeer. Burghje boven, ik hou ook van jou! En zo zijn de Westhoekzangers ontstaan. Eén keer in de maand repeteren we anderhalf uu£ extra op een aparte avond. Misschien komt Show Boat ooit nog eens ter sprake. Ik zeg tegen de mannen: Jullie tim meren een boot en dan roei je maar en dan zing je 'Old man river'. Zo probeer ik ze steeds maar te activeren en enthou siast te houden. Ja, de mannen groep is een deel van het koor „Nu met Hope". Met een aantal vrouwen doe ik ook iets ex tra's. Doordat ik met dat koor ben gaan werken dacht ik: Hier zit zoveel goed materiaal in. Op een keer zei ik: Wat zou ik graag met jullie gaan Barber- shoppen. Ik heb Rob van der Meulen uit Vlissingen ge vraagd om een avond te organi seren, zodat het koor kon horen wat dat nu inhoudt. Dat was me een happening! Het was met de mannen opeens: Sin- ging on the plee, want er was geen ruimte om te oefenen. Er zijn nu nog vijf dames van overgebleven die met heel veel plezier deze zangkunst beoefe nen. Het koor is in 1905 opge richt door meester Hubrechtse. Ze repeteerden op zondag avond. Na hem zijn er nog zes dirigenten geweest. Ho- genstein was de zesde. Heel lang ben ik begeleider van zijn kinderkoor geweest en toen hij dirigent werd van Nu met Hope zei hij: Ik wil het wel proberen mits Elvira achter de piano kruipt. Hij bleef vijfen twintig jaar dirigent. Sinds ne gen jaar ben ik nu dirigent. Zesendertig jaar ben ik al aan het koor verbonden. Ik ben er mee vergroeid. In het begin zag ik wel tegen het dirigeren op. Er waren zo veel mensen in het koor die mij' gekend hebben als „Elviertje", maar ik heb het toen een jaar geprobeerd. Na een jaar heeft het koor even vergaderd en toen werd ik met applaus ont vangen. Ik probeer altijd een gezellige sfeer te creëren, want in een ontspannen sfeer neem je veel meer stof tot je dan dat het een strenge toestand is. Ik doe het allemaal zo graag. Ik vind het heerlijk. Muziek is m'n hobby. Ze zeggen altijd te gen me: Jouw enthousiasme is zo overweldigend. Daar kun nen we niet omheen. Maar stel nu maar eens een vraag hoor. Ik ben al zo lang aan het woord geweest Vrome en vrolijke Zeeuwen van toen Bij elk kerkconcert hoort een wankel tafeltje, een te klein geldkistje en een zorgelijke penningmeester die precies bij houdt hoeveel muzikale zielen hem van zijn geldproblemen willen verlossen. In Burgh zijn de programma's genummerd. Ik ben nr. 48. 'Bent u tevreden' vraag ik aan de penningmees ter. 'Nou als we de zestig halen zitten we goed'. Het zijn de zomer-zorgcn van de commissies die concerten organiseren. De eerste zorg is: Kunnen we een leuke serie organiseren? De tweede zorg: Krijgen we de concertgevers zo gek dat ze voor een grijpstuiver toch wil len concerteren. Zorg drie: Hoe komen we aan voldoende be zoekers om rond te komen. Om acht uur loopt Wim Boer naar voren en heet ons alle maal welkom. (Ik hoop dat u het allemaal heeft kunnen vin den Hij stelt ons aan de concertgevers voor: organist Albert Clement, rondgebrild en dus duidelijk doctpr in de musicologie. Ten tweede zange- .res Heieen Stroo. Vanuit de hoogte knikt ze ons vriendelijk toe. Albert Clement zit echter op de voorste bank ten einde het programma toe te lichten. In een minuut geeft de beste man toch even een college over Zeeuwse componisten en hun invloed op Bach, dat ik likke baardend aantekeningen begin te maken. Helaas. Hij heeft één keer diep adem genomen en de muzikale informatie stroomt zo snel dat het voor aardse mu zikale stervelingen niet bij te houden is. Daarna stijgt ook hij hemel waarts en neemt plaats achter het Albertus Gruijsenorgel ten einde het publiek te vermaken met Nederlandse en met name Zeeuwse componisten. In het eerste stuk van Bronne- müller zit volgens Clement een stukje dat Bach van Bronne- müller gepikt heeft. Maar vroeger dacht men wat' ruimer over plagiaat dan tegenwoor dig. Na een orgelstuk wordt er nooit geklapt. Misschien om dat de mensen nooit zeker we ten of het wel afgelopen is. Het gevolg was dat alle stukken in stilte werden afgewerkt. Een mevrouw links voor me pro beerde na de suite van Bustijn met een voorzichtige klap de boel op gang te brengen, maar de mensen lieten haar stikken en met een rood hoofd keek ze maar naar het volgende pro grammapunt. Die Zeeuwse componisten wa ren vroeger vrome jongens. Niet minder dan vier 'Zeeuwse psalmen' vertolkte Heieen Stroo van mensen als Remigius Schrijver en Joost Verscheure- Reynvaan. Zij werkten in Mid delburg en Vlissingen. Willem Lootens begon in de I8e eeuw echter in Zierikzee. Dat was te horen. Geen vrome psalmen maar een 'Marche' met een soort 'Lang-zal-die-leven' rit me, gevolgd door een dansje en een aantal variaties op een vro lijk volkswijsje. Een andere Zeeuw was de com ponist Pieter Bustijn die lang geleden op Krayenstein werk te, niet als bowlingbaan-be heerder maar als hofcomponist op het gelijknamige kasteel. Van hem klonk de tweede sui te, een werk dat zelfs Bach in 1713 onder ogen heeft gehad. Natuurlijk wilde Heieen Stroo zich ook op andere wijze laten horen en dus verlieten we de Zeeuwse componisten en kwa men bij mensen als Vivaldi en Mozart, die ook niet onaardig hebben geschreven. Tbrwijl de driekwartsmaat van het Domine Deus van Vivaldi weerklinkt zie ik een hoofd voor me heen en weer deinen. Zanglerares Titia Dijkstra volgt nauwlettend de fraaie verrichtingen van haar leer ling. Dr. Clement Stroo is een Bach- kenner en wat is een concert zonder Bach? Vandaar dat we als laatste de Pastorale van Bach te horen krijgen. Na het slotakkoord houdt het publiek zich niet meer stil. Wilt u even naar beneden ko men? roept een stem. Bloemen en nog eens bloemen, handen en lofbetuigingen. Vrolijk ver laten we de kerk na een avond met (gelukkig) Zeeuwse musici en ook nog Zeeuwse compo nisten. „Dag Wim" zeg ik tegen Wim Boer die in het portaaltje staat. Tbrwijl ik naar de auto loop denk ik: Waarom staat hij niet op het concertlijstje? Naar welke Burghenaar gaat de muzikale ansichtkaart van deze week? Uit Burgh kwam het voorstel om deze kaart te sturen naar M. Hogenstein, 't Lage Burgh 5 in Burgh. De heer Hogenstein is de oud-dirigent van het koor Nu met Hope. Nog steeds is het koor hem niet vergeten, met name niet hoe hij zijn 'troetel schijf': Het Orgeldeuntje van broeder Lethansius met over gave kon dirigeren! Op het Burghse affich lezen we nog een drietal concerten. Aanstaande donderdag musi ceert een tweetal vrouwelijke musici (Corinne Rieske en Lian Huyben) op orgel en het bijzon dere instrument blokfluit. Op 8 augustus concerteren Arie Hoek (orgel) en Mariet Kaas schieter (sopraan). Een week later wordt het laatste concert in de serie gegeven, een concert voor orgel en spinet. Nico en Henny Blom zijn dan de con certgevers. Elvira Vos-Simons. (Foto: Joop van Houdt). A I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 5