Werk van drie beeldend kunstenaressen in kerk Nieuwe gemeentegids Bruinisse is uit Goede tijd voor ZWN, ondanks bescheiden winst vorig jaar Niet door vertellen! Commissie financiën over komst nieuwe stichting 'n Juweeltje van 'n auto Burghs kerkgebouw als expositieruimte Groei aantal reizigers op Schouwen-Duiveland Diefstal mountain bikes DINSDAG 23 JULI 1991 NR 24985 3 Niet doorvertellen hoor, maar binnen de muren van het Wes- terschouwse gemeentehuis is tvat paniek ontstaan. Er ligt een strikt geheim rapport op tafel over het voortbestaan van de basisscholeti in Noord- welle en Serooskerke. De tijd, dat ieder zichzelf respecterend Westerschouws raadslid iedere openbare gele genheid aangreep om zich het leed van de scholen aan te trekken, is voorbij. Vanaf he den past een geslotenheid met een grote G. Vorige week dinsdag werden de ouders van de leerlingen van de school in Serooskerke geïnformeerd over de conclu sies in het plan. Maar, zo liet de gemeente weten, mondje dicht tegen de pers. Met andere woorden, het hele dorp mag het weten, maar buiten de grenzen van het dorp is het ge heim. Die logica is velen ont gaan. Juist door de vele plei dooien voor het behoud van de scholen, zijn veel mensen geïn teresseerd in het voortbestaan van de schooltjes. Maar informatie komt pas los als het de gemeente schikt. Vanmiddag, dinsdag, wordt het geheime rapport gepresen teerd. Een week nadat het rap port werd besproken in Se rooskerke. Een week ook na dat in deze krant al globaal werd gemeld wat er in het rap port te lezen staat. Het is de gemeente Westerschouwen niet waardig om over een der gelijk onderwerp zo geheim zinnig te doen. Laat dit geen angstig voorteken zijn van Westerschouwen met nieuw elan. AvdW BURGH-HAAMSTEDE - De kosten die verbonden zijn aan de oprichting- van een nieuwe stichting Werkgelegenheid Zeeland-Noord is een van de punten waarover de commissie financiën van de gemeente Westerschouwen woensdag 24 juli advies moet geven. Dit ge beurt tijdens een voor iedereen toegankelijke vergadering in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. Aanvang 19.30 uur. De oprichting van deze nieuwe stichting is een uitvloeisel van het vorig jaar verschenen werkgelegenheidsrapport Zee land Noord, ontsloten en in ontwikkeling. Hierin wordt gepleit voor regionale aanpak van het werkgelegenheids vraagstuk in noord Zeeland. Ook wordt ervoor gepleit om de contacten tussen bedrijven met vestigingsplannen in dit gebied en de plaatselijke over heden zo kort mogelijk te hou den via de zogeheten één loket functie. Naast provincie moe ten ook de gemeenten geld voor de nog op te richten stich ting beschikbaar stellen. De Westerschouwse commissie fi nanciën moet hierover een oor deel geven. Ook krijgt de commissie de vraag voorgelegd of de ge meente Westerschouwen er goed aan doet om damesshawls te kopen. Deze zijn bedoeld voor representatieve doelein den. Iets geheel anders betreft de kosten van de actie tankslag. Met deze actie willen gemeenten oude onder de grond liggende tanks verwijde ren. De kosten hiervan komen voor rekening van de tankhou der die bij verwijdering van de tanks wel een kleine vergoe ding krijgt. Andere punten die de commis sieleden woensdag krijgen voorgelegd zijn een subsidie verzoek van de Stichting Voor ziening voor Gehandicapten Zeeuwse Dagverblijven en een subsidieverzoek van Vrouwen bellen Vrouwen. Ook komt de begroting van de bibliotheek voor 1992, de begroting 1992 (en de gewijzigde begroting over '91) van de Stichting Welzijn Ouderen en de begroting voor 1992 van de Intergemeentelijke Sociale Dienst ter sprake. DEN HAAG - De Lada 2105 en 2107, de Renault 5 en de Mitsu bishi Galant zijn volgens een onderzoek van de Consumen tenbond auto's die het meest gevoelig zijn voor roest. De Au di 100, de Mercedes 190, de Su zuki Alto en de VW Polo blij ken het best bestand tegen roest. De resultaten van het on derzoek staan in de Consumen- tenfiH»; van ancmctnc BURGH-HAAMSTEDE - Wat waren auto's vroeger toch mooi. 't Mag dan tegenwoordig allemaal technisch perfect uitgekiend zijndeheilige koeien" uit vroeger tijden hebben een allure die z'n weerga niet kent. Wat te denken van de fraai gerestaureerde en keurig glimmende Morgan cabriolet van Peter Nieuwenhuis uit Hoeven. Met zijn passagiere toerde hij maandag met dit ex clusieve pronkjuweel rond over Schouwen-Duiveland. Daarbij veel bewonderende blikken oogstend, want een zo schitterend automobiel aanschouw je nu eenmaal niet elke dag! (Foto: Marij ke Folkertsma). BRUINISSE - De nieuwe gemeentegids '91/'92 is uit. De nieuwe wegwijzer wordt een dezer dagen huis- aan-huis verspreid in Bruinisse. In het compacte naslagwerkje vindt men adressen en telefoonnum mers van tal van organisaties, verenigingen en clubs. De gemeentegids is voorzien van een handige alfabetische inhoudsopgave. ,,Ik twijfel er niet aan dat van dit naslagwerkje in de komen de periode nuttig gebruik zal worden gemaakt", schrijft bur gemeester A. Vogelaar in een kort ten geleide in de nieuwe gemeentegids. De gids kan vol gens hem een bijdrage leveren aan het functioneren van de Bruse gemeenschap. Gemeenbestuur In de gemeentegids allereerst uitgebreid aandacht voor het gemeentelijk apparaat. Niet alleen staat te lezen wat de ver antwoordelijkheden van bur gemeester en wethouders zijn maar ook worden in de gids de namen en adressen van alle ge meenteraadsleden vermeld. Verder wordt uitgelegd wat men moet doen bij de aangifte van geboorte, vestiging in de gemeente en vertrek uit de ge meente. Onder het kopje open bare veiligheid vindt men ver volgens adres en telefoonnum mer van politie en rijkspolitie te water. En zo wordt in de ver schillende hoofdstukken en ru brieken een scala van organisa ties en verenigingen behan deld. In de gemeentegids zijn ook de adressen terug te vinden van instanties of organisaties bui ten Bruinisse die voor de Brue- naars wel interessant cq nuttig kunnen zijn. De Stichting Die- renasyl Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld wordt genoemd, evenals de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde. De nieuwe gemeentegids is geïl lustreerd met foto's. BURGH - Ook dit jaar fungeert de Nederlandse Her vormde kerk aan de Ring in Burgh weer enkele we ken als galerie. Tot en met vrijdag 9 augustus is in de kerk werk te zien van de beeldend kunstenaressen Hetty de Wette, Saskia Eggink-du Burck en Dianne Bakker. Hetty de Wette en Saskia Egginck-Du Burck zijn ver trouwde namen op Schouwen- Duiveland. Beiden hebben hun artistieke sporen ruimschoots verdiend. Thlloze keren expo seerden zij in maar ook buiten de regio. Soms waren dat» solo exposities maar vaak ook ge beurt dit exposeren in groeps verband. Ook in de kerk van Burgh betreft het een groeps- expositie. De twee Schouwen- Duivelandse beeldende kun stenaars exposeren daar met de Groningse Dianne Bakker. De uiteenlopende genres van de drie exposanten plus het re latief grote aantal schilderijen en afbeeldingen zorgen ervoor dat de tentoongestelde werk stukken op sommige gedeelten wel erg dicht op elkaar hangen. Anderzijds accentueert die be perkte ruimte tussen de ver schillende werkstukken de on derlinge verschillen tussen de drie beeldende kunstenaars. De bijdrage van de Zierikzeese beeldend kunstenaar Saskia Egginck-du Burck bestaat uit grafische vormen en etsen. Eg- gink die aanvankelijk als che misch ingenieur in de chemi sche research werkzaam was verlegde haar werkveld meer naar de creatieve hoek. Na het behalen van een lesbevoegd heid tekenen en textiele werk vormen is ze nu als tekenlera res verbonden aan de Dag- en Avondscholengemeenschap in Zierikzee. Daarnaast is zij ook voor zichzelf bezig met het ver vaardigen van grafiek, waarbij het etsen favoriet is. Vanaf 1983 heeft ze zich aan de Vrije Academie in Rotterdam verder bekwaamd in gra fisch/illustratief tekenen en vormgeven en etsen. Het werk van Eggink-du Burck, die ook lid is van de Zeeuwse Kunst kring, kenmerkt zich door de wens om eenvoudige alledaag se dingen als onderwerp voor een werkstuk te nemen. Daar bij „speelt" de Zierikzeese kunstenares met haar etsplaat door erin te boren of te zagen. Bij dit alles blijft het uiteinde lijke resultaat herkenbaar. De Wette Geheel anders is het werk van Hetty de Wette uit Burgh. Van haar zijn acryl- en olieverf schilderijen te zien in Burgh. Hetty de Wette, die in juli nog in De Bewaerschole exposeer de, kreeg een deel van haar op leiding in Texas, waarheen zij op driejarige leeftijd verhuis de. Aan de University of Tfexas studeerde zij twee jaar kunst en in 1982 rondde zij haar op leiding af aan kunstacademie Minerva in Groningen. Vanaf dat moment heeft Hetty de Wette herhaaldelijk in Ne derland en in Texas geëxpo seerd en ook in Perth (Austra lië) was in 1984 werk van haar te zien. In Texas heeft de in Burgh woonachtige kunstena res hoofdzakelijk exposities in Austin gehad. Ook in eigen omgeving is verschillende ke ren werk van haar te zien ge weest. Nadat zij, in de zomer van 1985 in De Bewaerschole exposeerde, was deze maand opnieuw werk van haar te zien in deze galerie in Haamstede. Ook was de schilderes te zien in het NCRV-programma Het Verschil. Dit werd vorig jaar oktober uitgezonden. Uit het werk van Hetty de Wet te blijkt een samengaan van abstractie en realisme, want zo stelt zij, de werkelijkheid be staat immers uit talloze abstracte vormen en structu ren. Naast figuratieve afbeel dingen maakt De Wette ook ge bruik van abstracte elementen in de werkelijkheid, zoals luch ten, zandformaties en dergelij ke. Ofschoon er in de kerk van Burgh ook enkele portretten van De Wette te zien zijn, is zij vooral bekend als natuurschil- der. Tegenwoordig werkt De Wette vaak in opdracht gezien de grote vraag naar schilderij en van zee, strand en duin. Om die natuur vast te leggen trekt ze er dan ook vaak op uit. Dianne Bakker van wie even eens werk te zien is in Burgh komt niet van Schouwen-Dui veland. Zij werd in 1958 in Gro ningen geboren en studeerde daar ook haar opleiding aan de academie voor beeldende kunst Minerva. Ook zij heeft reeds veelvuldig geëxposeerd. Zo was zij in 1986 een van de deelnemers aan Grafiek Divers in Groningen. Het werk van Bakker bestaat voornamelijk uit houtdrukken en collages, maar ook gemeng de technieken zijn in haar werkstukken terug te vinden. Het uitgangspunt bij dit alles is de kleur en de onderlinge werking tussen de verschillen de kleuren. Hiermee wil zij een bepaalde stemming/sfeer over dragen op de toeschouwer. De expositie is tot en met 9 augus tus in de Nedelandse Hervorm de kerk in Burgh te zien en wel dagelijks (met uitzondering van zondag) van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Tot en met 9 augustus is in de Nederlandse Hervormde kerk van Burgh werk te zien van Hetty de Wette, Saskia Eggink-du Burck en Dianne Bakker. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - NV Streekvervoerbedrijf Zuid-West- Nederland ziet met tevredenheid terug op het afge lopen jaar. Het aantal reizigers steeg met 4,3%, ter wijl het streekvervoer landelijk met minder dan 2% groei genoegen moest nemen. Financieel werd het boekjaar afgesloten met een winst van 317.000,-. Dit bedrag is toegevoegd aan de algemene reserve. Hoeewei een winst van enkele tonnen goed staat in een jaar verslag, is het positief resul taat zeer gering in verhouding tot de omzet van meer dan 90 miljoen. De gemaakte winst is dan ook onvoldoende om de noodzakelijke investeringen te financieren. Een steeds groter deel van het vermogen moet worden geleend. Om het bedrijf financieel ge zond te houden, zal daarom de komende jaren hard worden gewerkt aan het op peil bren gen van het eigen vermogen. Dit zal gebeuren door het be perken van investeringen in nieuwe bussen en in gebouwen. Zuid-West-Nederland staat hierin niet alleen. Ook andere streekvcrvocrmaatschappijen moeten hun investeringsplan nen aanpassen. Het overheidsbeleid ten aan zien van verkeer en vervoer is niet eenduidig. In het SVV. deel d. zijn concrete en ambi tieuze doelstellingen voor het openbaar vervoer geformu leerd tot het jaar 2010. In het kader van de Tussenbalans zijn dit voorjaar forse tariefsverho gingen aangekondigd die de groeidoelstellingen van het openbaar vervoer niet bevorde ren. In een evenwichtig prijsbe leid past naar het oordeel van ZWN veel meer prijs- en pro- duktdiffentiatie, waarbij voor hoogwaardig openbaar vervoer in termen van materieel, reistijd en zitplaatsgarantie een hogere prijs wordt ge vraagd. Groei In 1990 werden voor het eerst meer dan 20 miljoen reizigers per jaar vervoerd. Op Voorne Putten was de groei 4,3%. In de Hoekse Waard werden 6% meer reizigers vervoerd. Op Schou wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee was de groei 4,9%. Walcheren en de Bevelan- den vertoonden de sterkste stijging met 7,1%. Het aantal vervoerde reizigers in Zeeuwsch-Vlaanderen bleef ge lijk. In het verslagjaar is de dienstregeling in de Hoekse Waard aanzienlijk gewijzigd. Door de sterke groei van het aantal reizigers waren steeds moer ritten toegevoegd aan het basisstramien, waardoor de harmonische opbouw van de dienstregeling werd aangetast. In de nieuwe dienstregeling is het aantal sneldiensten naar het Zuidplein sterk uitgebreid. Op Voorne Putten is in januari 1990 begonnen met twee nieu we sneldiensten naar het Mar- coniplein in Rotterdam-West. De ene sneldienst verbindt Stellendam, via Hellevoetsluis met het Marconiplein en de an dere geeft een verbinding van Brielle via Rozenburg met het Marconiplein. Inmiddels zijn deze nieuwe sneldiensten al weer aanzienlijk uitgebreid. Vorig jaar is een begin ge maakt met experimenten om het marktaandeel van de bus in het recreatievervoer te ver groten. Dit initiatief heeft dit jaar geleid tot een integraal Zo- merbusproject in samenwer king met da fa. Carlier in Mid delburg. In 1990 zijn de eerste Mercedes- bussen 0405 in exploitatie ge nomen. In het algemeen is ZWN tevreden over dit tweede merk autobus dat in het be drijf is geïntroduceerd. Eind 1990 had ZWN 886 mede werkers in dienst, tegen 855 eind 1989. Deze groei wordt VQor een deel veroorzaakt door het toenemend aantal part timers dat in dienst treedt. ZWN zette 344 bussen in en maakte tevens gebruik van de diensten van verschillende be sloten vervoerders voor het rij den van busritten. Op Schouwen-Duiveland groeide het aantal reizigers met bijna vijf procent. (Archieffoto). Verwachting Mm zaterdag 21 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidw. 3 ZON. EN MAANSTANDEN 24 juli Zon op 05.48, onder 21.43 Maan op 20.34, onder 03.11 25 juli Zon op 05.50, onder 21.41 Maan op 21.03, onder 04.14 Volle Maan: 26 juli (20.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een hogedrukge- bied boven Duitsland en een on weersstoring boven Frankrijk, die langzaam naar het noorden koerst, wordt vandaag met zuidoostelijke wind warme lucht aangevoerd. Hier in lopen, bij zonnig weer, de mid- dagtemperaturen uiteen van 25 gr. aan zee tot 30 gr. in het zuiden van het land. De zuidoostelijke wind is zwak tot matig, rond kracht 3. De onweersstoring komt geleidelijk dichterbij en kan in de avond in het zuiden van het land al een enkele onweersbui brengen. De storing trekt in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land. Daarna komt er koeler weer. BURGH-HAAMSTEDE - Bij de Rijkspolitie Schouwen-Dui veland komen de afgelopen weken opvallend veel meldin gen binnen van diefstal van mountain bikes. De sportieve, stevige en vooral dure fietsen blijken zeer in trek te zijn bij dieven. De politie adviseert daarom ie dereen die een mountain bike heeft deze extra goed vast te zetten wanneer hij op straat wordt neergezet. De heer van den B, uit Apeldoorn had dat blijkbaar niet gedaan. Hij kwam maandag bij de politie melden dat zijn mountain bike ter waarde van ruim 1000. gul den was gestolen toen hij de fiets had neergézet bij slót Haamstede te Haamstede. Vol gens de politie worden de mountain bikes niet alleen in de Westhoek maar op het hele eiland gestolen. ZIERIKZEESCHEjfSS NIEUWSBODJEÜI Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) 1 45,00; per jaar f 169,00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; ..succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3