Rotterdamse machinisten staken (voorlopig) door Watersporters verstoren de rust van de zeehonden Stichting Japanse Ereschulden woedend op premier Lubbers Rare jongens, die s Rare jongens, die socialisten agenda Pronk voor oriëntatie- bezoek naar de Molukken Duitser verdronken voor kust van Ameland Mariniers in Turkije worden afgelost Gewelddadig heden bij ontruiming in Hamburg Lenie 1 Hart: Gemeenten moeten meer letten op verzuring Loopzolen en veters een zwak punt kinderschoenen t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking vertrekt zaterdag voor een bezoek van twee weken aan Indonesië. Het grootste deel van zijn bezoek, van 30 juli tot 7 augustus, zal hij door brengen op de Molukken, waar Nederland in de toe komst meer ontwikkelingsactiviteiten wil ontplooi en. Dit heeft de voorlichtingsdienst ontwikkelings samenwerking maandag bekend gemaakt. ROTTERDAM - De wilde staking van de Rotterdam se machinisten gaat ook vandaag, dinsdag, althans voorlopig, door tot er zicht is op een oplossing van de onderbezetting. Pronk zal tijdens zijn oriënta tiereis Ambon, Seram, Buru, Tbrnate, Halmahera, Banda- neira, de Kai-eilanden, de Aru- eilanden en de Thnimbar- eilanden aandoen en spreken met lokale autoriteiten en ont wikkelingsdeskundigen. Zo wel vóór als na zijn bezoek aan de Molukken zal minister Pronk in Jakarta met een aan tal Indonesische ministers de hoofdlijnen van de toekomsti ge bilaterale ontwikkelingssa menwerking bespreken. Toen Pronk dit voorjaar uit Indone sië terugkwam van zijn voorbe reidende bezoek voor de IGGI- conferentie (de bijeenkomst AMSTERDAM - De schedels en botten die zaterdag werden ge vonden op het KNSM-eiland in Amsterdam zijn afkomstig van 'het terrein van de Sint Olofs- kapel aan de Zeedijk. Dit heeft de gemeente Amsterdam maandag bekendgemaakt. Op het terrein vinden op dit mo ment restauratiewerkzaamhe den plaats. Volgens de gemeen te was afgesproken dat het af gewerkte zand, waarvan be kend was dat het menselijke overblijfselen bevatte, op een afgesloten terrein zou worden gestort. Raad van State: De uitspraak betekent een overwinning voor de werk groep „Behoud de Peel". In een serie uitspraken heeft de Raad van State nu acht vergunnin gen voor intensieve veehoude rij, in de gemeente Bakel en Milheeze, ongeldig verklaard. Volgens de Raad van State is er sprake van onzorgvuldig be- Het bovenwerk van de onder zochte kinderschoenen was wel in orde. In het onderzoek is naast degelijkheid ook naar de pasvorm gekeken. De maat-' aanduidingen blijken volgens de VWO niet altijd even nauw keurig te zijn. Fabrikanten zit ten er soms wel een halve maat naast. Er bestaat wel een systeem dat gebaseerd is op een uniform van donorlanden), sprak hij zijn voornemen uit meer ont wikkelingsprojecten op te zet ten in Oost-Indonesië. AMELAND - De 48-jarige N. Roemert uit het Duitse Lenge- rich is maandagmiddag voor de kust van Ameland verdron ken. De man was met zijn zoontje gaan zwemmen en is waarschijnlijk door een verra derlijke stroming in moeilijk heden gekomen. Zijn zoontje wist zich met zijn surfplank'in veiligheid te brengen. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie op Ameland be kendgemaakt De Duitser verbleef met zijn vrouw en twee kinderen op een camping in het dorp Nes op Ameland. Hij is maandagmid dag net buiten het bewaakte strandgedeelte gaan baden. Op aanwijzing van het zoontje is onmiddellijk een zoekactie ge start stuur als een gemeente bij een dergelijke vergunning niet overweegt hoeveel groter de verzuring, de totale ammo- niak-uitstoot, straks wordt. De milieugroep dient stelselmatig bij uitbreiding of vernieuwing van intensieve veehouderijen bezwaren in bij de Raad van State. metriek stelsel: het Mondo- pointsysteem. Dit systeem ver meldt op de schoenendoos in millimeters de lengte van de voet, die in de schoen past. Men hoeft slechts de lengte van de voet te kennen om te weten of de schoen wat lengte betreft past. De VWO is van mening dat de Warenwet Mondopoint verplicht moet stellen om het aantal te klein gekochte schoe nen te verminderen. Dinsdagochtend was er een eerste oriënterend overleg tus sen de regio-directie van NS en de machinisten en afhankelijk van het resultaat van dat over leg zullen de Rotterdamse ma chinisten beslissen of ze stop pen of doorgaan met de acties. Daartoe hebben het actiecomi té en de machinisten dinsdag ochtend vroeg besloten. Doorgaan Circa 70 machinisten - het leeu- wedeel van de Rotterdamse ochtendploeg - deden aan de ac tievergadering mee en besloten unaniem om voorlopig nog door te gaan met actievoeren, aldus een. woordvoerder van het actiecomité. Volgens het ac tiecomité is dinsdagochtend Volgens 't Hart is het de laatste weken tientallen keren voorge komen dat rustende en zogende zêehonden werden verstoord door vaarrecreanten, die bij laag water waren drooggeval len op het Wad. Het probleem speelt vooral bij de Blauwe Balg, een vaargeul tussen Ter schelling en* Ameland. „Veel watersporters komen daar per ongeluk vast te zitten en gaan dan rondlopen op de zandban ken", aldus de directeur van de crèche. Onderzoek Volgens 't Hart is uit onder zoek van .het Rijksinstituut net als maandagochtend het grootste deel van de Rotter damse machinisten niet uitge reden. Dat betekent dat veel treinen in de regio Rotterdam uitvallen of met vertraging rij den. De NS-regiodirectie kwam maandagavond met een voorstel om een soort commis sie van goede diensten in het leven te roepen die moet gaan bekijken of er een mouw is te passen aan de onderbezetting van het machinistenkorps in het Rotterdamse rayon. Die on derbezetting heeft onder meer tot gevolg dat roostervrije da gen soms op het laatste mo ment niet doorgaan. De machi nisten willen dat er straks al leen nog maar met toestem ming van de machinist vrije dagen kunnen worden ge- voor Natuurbeheer gebleken dat dit rondlopen al op ander halve kilometer afstand ver storing kan geven. Bovendien worden juist in deze tijd zee honden geboren; de jongen moeten tijdens laag water wor den gezoogd. Voor zeehonden vrouwtjes met jongen betekent iedere verstoring een gemiste voeding voor het jong. Ook be staat volgens Lenie 't Hart het risico dat moeder en jong el kaar uit het oog verliezen, waarbij het jong een zogeheten „huiler" wordt. Zulke zeehon den hebben geen overlevings kans tenzij ze door mensen worden gevonden en naar de zeehondencrèche in Pietcrbu- ren gebracht. Volgens 't Hart schrapt. Ook willen ze meer re servemachinisten. Commissie De NS-regiodirectie hield tot nu tQe de boot af maar maan dag kwam men met een voor stel om een commissie, waarin onder meer vertegenwoordi gers van de machinisten zitten, te laten studeren op een oplos sing van de problemen. Oriën terend overleg over het NS- voorstel startte om tien uur en de actievoerders hebben beslo ten het gesprek aan te gaap. „We vinden dat we NS het voor deel van de twijfel moeten ge ven en elke mogelijkheid moe ten aangrijpen om er met pra ten uit te komen", aldus de woordvoerder van het actieco mité. „Maar pas als er tijdens het overleg van vandaag blijkt dat er echt zicht is op een oplos sing, dan blazen we de acties af, eerder niet, Aan zoethou dertjes hebben we geen behoef te", zei hij. heeft het lopen op de zandban ken door vaarrecreanten tot nu toe tot een „huiler" geleid. Vitamine D Voor zeehonden in het alge meen is rust in de zomer vol gens 't Hart heel belangrijk. In deze tijd wisselen de zeehon den namelijk van haar. Tijdens deze verharing liggen de beesten graag in de zon; vita mine D, waarvan de vorming door zonlicht wordt bevorderd, is van groot belang voor het verkrijgen van een nieuwe vacht. In het pamflet roept Zee hondencrèche Pieterburen vaarrecreanten op eerst advies in te winnen bij de kustwacht, alvorens ze de Blauwe Balg in varen. „De kustwacht weet precies op welk tijdstip de kans op droogvallen het kleinst is. En als recreantep on verhoopt toch vast komen te zitten, moeten ze in de boot blijven en niet gaan rondlo pen", adviseert Lenie 't Hart. DEN HAAG - De 120 mariniers van de 23e infanteriecompag- nie en de twee landmachttol- ken die in april in Irak werden gestationneerd in verband met de bescherming van Kurdische vluchtelingen en die zich thans in Turkije bevinden, keren op 27 juli terug in Nederland. Zij worden afgelost door 118 mariniers van de 12e infante- riecompagnie die in de nacht van 26 op 27 juli naar Turkije vertrekken. Tien militairen reizen deze groep vooruit, al dus het ministerie van defen sie. De mariniers van de 13e in- fanteriecompagnie en de twee tolken zijn vorige week ver plaatst van Irak naar Turkije, waar ze deel uitmaken van de task force van de geallieerden die door hun militaire presen tie de veiligheid van de Kurden in Noord-Irak moeten garande ren. Deze task force blijft voor lopig in Turkije. Menhir-liefhebbers moeten voortaan 40 franse francs toe gang betalen, om ze alleen maar te kunnen zien: "hoogte vrees of niet, je moet een vier meter hoog en 35 meter breed platform op om de menhirs te mogen bekijken. Het project heet, hoe kan het anders, „Carnac-2000". Er zullen in de buurt nog ettelijke straten om gelegd worden om elke gratis glimp op de menhirs te voorko men en iedereen als schapen op te vangen in een reusachtig ontvangstcentrum. Het minis terie van cultuur heeft uiter aard de beste bedoelingen. De één miljoen toeristen trappen de grond aan de voet van de menhirs weg om hun kinderen bovenop een menhir te kieken, luidde de officiële verklaring. Voordat de menhirs omvallen en breken, plegen wij preven tie! De nazaten van Obelix ge loven er niets van. Het groot scheepse bouwproject moet volgens hen alleen maar geld in het laatje van Lutetia (Pa rijs) brengen. De SOS-Menhirs comités blijven demonstreren, waarschijnlijk totdat Jack Lang in het nachtelijk donker gekneveld tegen een boom naar een vals gezongen overwin ningslied van de Bretonse bard Alain Barrière zal moeten luisteren, die Jack Langs laat ste vinding op het gebied van commerciële cultuur heeft be titeld als „het confisceren van een goed van de hele mens heid". Tot en met 9 augustus Burgh Expositie werk Hetty de Wette, Saskia Eggink en Dianna Bak ker in Heryormde kerk. Toe gankelijk van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Tot en met 27 juli Zierikzee Expositie Allerlei. De Een hoorn. Dagelijks behalve zon dags van 10.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Expositie J. Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Dinsdag 23 juli Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Jan van Dijk. Nieuwe Kerk. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ABZ. Gemeentehuis. 16.45 uur. Renesse 15.00-17.00 uur Biathlon (leef tijd vanaf 15 jaar/inschrijven bij WV-Renesse). Start op het strand. Woensdag 24 juli Renesse 9.00-13.00 uur weekmarkt. Kerkring. 14.00-17.00 uur body-schmink. Strandpaviljoen De Loze Vis ser. 19.30 uur theater De Tbverkist. Schelp enterrein Burgh-Haamstede 12.00-17.00 uur zeekajakken. Strandpaviljoen De Zandsnor. 19.00 uur excursie door het slot bos en de Zeepe duinen (infor matie bij VVV-Burgh-Haam- stede. Commissievergadering finan ciën in gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 25 juli Burgh Concert op Albertus Gruysen- orgel door Corinne Riekse, m.m.v. blokfluitiste Lian Huy- ben. 20.00 uur. Renesse 19.00-21.00 uur Volleybaltoer nooi (inschrijven bij WV- Renesse). Strandpaviljoen De Zwaluw. Burgh-Haamstede Rommelmarkt. In en om de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg. Van 9.30 tot 16.00 uur. 10.00-17.00 uur Ringpromotie. Gezellige braderie met diverse activiteiten. 19.30 uur trimloop kinderen (2,5 km). 20.00 uur Trimloop (3,3/6,6 of 9,9 km). 20.00 uur 9,9 km loop voor KNAU-leden, mannen en vrouw. Voorinschrijving bij VW-Burgh-Haamstede. Start bij de kerk. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart in Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 26 juli Burgh-Haamstede 12.00-17.00 uur zeekajakken. Strandpaviljoen De Schaag. Renesse Straat-theater-muziekdag. In het dorp zullen de gehele dag diverse theater- en muziek groepen optreden. 11.00 tot 23.00 uur. 17.00-21.00 uur Avondmarkt. Dorp. Zaterdag 27 juli Renesse 12.00-14.00 uur strandspelen (leeftijd t/m 12 jaar). Strandpa viljoen De Zwaluw. 16.00-18.00 uur brandweer demonstratie met diverse acti viteiten zoals de zeephelling (inschrijving bij WV- Renesse). Scharendijke Braderie op Zwarte Plein, Dijkstraat en Dorpsstraat. 10.00 uur. Oosterland Grote rommelmarkt rond de Nederlandse Hervormde kerk. 09.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater La&gwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 juli 02.55 137 08.55 -120 15.20 137 21.25 -138 25 juli 03.45 148 09.40 -119 16.05 145 22.10 -145 ROOMPOT BUITEN 24 juli 01.40 130 07.50 -115 14.05 132 20.05 -134 25 juli 02.30 143 08.25 -115 14.50 142 20.45 -142 BRUINISSE 24 juli 03.05 145 08.50 -128 15.25 145 21.20 - 146 25 juli 04.05 158 09.40 -126 16.15 154 22.05 -152 WEMELDINGE 24 juli 03.05 154 09.00 -134 15.25 155 21.25 -152 25 juli 03.50 *167 09.45 -133 16.10 164 22.10 -159 Springtij 27 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De Stichting Japanse Ereschulden vindt dat premier Lubbers de belangen van de slachtoffers van de oorlog met Japan verkwanseld heeft door genoegen te nemen met het berouw van de Japanse premier Kaifu en de kwestie van de door de slachtoffers geëiste schadevergoeding verder als afgedaan te beschouwen. Daarmee is hij eigenlijk opge treden als pleitbezorger voor Japan. Mocht Japan toch uitbe taling van een schadevergoe ding hebben overwogen, dan is dit door de woorden van Lub bers gewoon verknald. Dat stelde de stichting maandag op een persconferentie in Den Haag. Demonstratie De Stichting demonstreerde vrijdag bij het Catshuis, om de aandacht van de daar op be zoek komende Japanse pre mier te trekken en hem een pe titie aan te bieden. De demon stratie viel in het water, door-_ dat Kaifu zowel bij aankomst als vertrek een andere poort nam dan aanvankelijk de be doeling was. Dit wordt door de stichting nog steeds als een misleidingsmanoeuvre be schouwd. De petitie kon niet worden aangeboden omdat er „geen tijd" was, iets wat de stichting ook al nauwelijks kan geloven, omdat de premier de volgende dag wel ging win kelen in Amsterdan). De stich ting gelooft verder niet dat de weigering uitsluitend aan de Japanners heeft gelegen en verwijt de Nederlandse over heid een gebrek aan inzet. tiefnemer voor de stichting, C. Stolk, vindt dat de premier op de televisie zijn excuses moet aanbieden. Secretaris Schee pers van de stichting vindt dat Lubbers domweg ook be leidsmatige fouten heeft ge maakt. Hij heeft de discussie over de ereschulden, die 29 augustus in de Tweede Kamer zal plaatshebben, aan zijn laars gelapt door genoegen te nemen met de - niet eens in het openbaar gesproken - woorden en de krans van Kaifu. „In haar behandeling inzake de Japanse Ereschulden drijft de Nederlandse regering de spot met haar grondwettelijke plichten inzake de mensenrech ten van een belangrijke groep uit de Nederlandse samenle ving, die al jaren door haar ge negeerd wordt", aldus Schee pers. Bestuurslid A. van Milli- gen de Wit wees op de herden king van de Japanse militai ren, die jaarlijks op 15 augus tus in Tokyo plaatsheeft. Ook ware oorlogsmisdadigers wor den daar volgens hem geëerd. „Als het om Duitse oor logsmisdadigers zou gaan, zou er hier grote verontwaardiging zijn, maar nu is er nog nooit een Nederlands protest ge weest.' De Wit hoopt dat koningir Beatrix bij haar bezoek in ok tober niet in'de buurt van de herdenkingsplaats zal worder gebracht. De stichting heeft a. eerder laten weten heftige emo ties te verwachten als de ko ningin op staatsbezoek gaal zonder dat er uitzicht is gebo den op een schadevergoeding. CARNAC - Opnieuw moet zich een heel dorp in Gal lia teweer stellen tegen het centraal gezag, dit keei zonder toverdrank en met slechts de wapenen dei democratie. De Romeinen zijn verdwenen en al weei enige tijd opgevolgd door de Franse socialisten die, aangevoerd door cultuurminister Jack Lang, iets nieuws hebben bedacht om Bretagne, homeland var Asterix en Obelix, te pesten. Straf Eigenlijk zou Lubbers voor de verschillende gebeurtenissen gestraft moeten worden door niet meer op hem te stemmen, vindt vice-voorzitter J. Leen- ders. En met een boycot van Ja panse produkten zouden de Ja panners onder druk kunnen worden gez;et om hun „ere schulden" alsnog te betalen. Het was maar een suggestie, een echte oproep deed de stich ting maandag niet. De initia- Doelwit zijn de menhirs in de heuvels van het dorpje Carnac, die in keurige rijtjes van oost naar west over een lengte van zeven kilometer al 4.500 jaar lang de loop van de zon volgen. Het is de grootste menhir- verzameling in de hele wereld. Kassa! moet de centurion van keizer Mitterrand gedacht heb ben. Volgens de legende zijn de menhirs Romeinen die verstar den tot steen toen zij inge klemd raakten tussen de At lantische Oceaan en Gallische krijgers. Amerikaanse solda ten dachten in WOII op een anti-tank linie van de Duitsers gestoten te zijn toen zij de men hirs in het oog kregen. Replica's De bevolking van Bretagne sterk religieus en verslaafd aan patroonheiligen en talloze wonderdoeners, hebben ook de menhirs liefdevol in hel christendom opgenomen. Al leen de wind en de tand des tijds toonden geen eerbied, zo dat enkele menhirs de afgelo pen jaren door replica's zijr vervangen. Deze lente kon j( nog gewoon vrij rondlopen bi; PIETERBUREN - Watersporters verstoren de zee honden op het wad. Daarom is de zeehondencrèche in Pieterburen onder vaarrecreanten een voorlich tingscampagne begonnen om daar een einde aan te maken. In een pamflet dat in jachthavens wordt ver spreid, waarschuwt de crèche voor de gevolgen van het verstoren van zeehonden. Dit heeft chrèchedirec- teur Lenie 't Hart maandag bekend gemaakt. DEN HAAG - Gemeentebesturen rond het Brabant se natuurgebied De Peel moeten meer letten op de verzuring in dit gebied. Uitbreiding van intensieve veehouderij, zoals varkenshouderijen, dient het ge meentebestuur dan ook kritisch te bekijken. Indien de vergunning onzorgvuldig wordt verstrekt wordt deze ongeldig verklaard, zo heeft de Raad van State maandag in Den Haag bekend gemaakt. Onderzoek VWO: DEN HAAG - De loopzolen van veel kinderschoenen zijn slecht bevestigd en de kwaliteit van de veters is over het geheel genomen erbarmelijk. Dit conclu deert de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) dinsdag naar aanleiding van een onderzoek van 18 paar kinderschoenen, zowel jongens- als meis jesmodellen. DEN HAAG - De Stichting Japanse Ereschulden vindt dat premier Lubbers de belangen van de slachtoffers van de oorlog met Japan verkwanseld heeft door genoegen te nemen met het berouw van de Japanse premier Kaifu en de kwestie van de door de slachtoffers geëiste schadevergoeding verder als afgedaan te beschouwen. Daarmee is hij eigenlijk opge treden als pleitbezorger voor Japan. Mocht Japan toch uitbe taling van een schadevergoe ding hebben overwogen, dan is dit door de woorden van Lub bers gewoon verknald. Dat stelde de stichting maandag op een persconferentie in Den Haag. Demonstratie De Stichting demonstreerde vrijdag bij het Catshuis, om de aandacht van de daar op be zoek komende Japanse pre mier te trekken en hem een pe titie aan te bieden. De demon stratie viel in het water, door-, dat Kaifu zowel bij aankomst als vertrek een andere poort nam dan aanvankelijk de be doeling was. Dit wordt door de stichting nog steeds als een misleidingsmanoeuvre be schouwd. De petitie kon niet worden aangeboden omdat er „geen tijd" was, iets wat de stichting ook al nauwelijks kan geloven, omdat de premier de volgende dag wel ging win kelen in Amsterdan). De stich ting gelooft verder niet dat de weigering uitsluitend aan de Japanners heeft gelegen en verwijt de Nederlandse over heid een gebrek aan inzet. tiefnemer voor de stichting, C. Stolk, vindt dat 'de premier op de televisie zijn excuses moet aanbieden. Secretaris Schee pers van de stichting vindt dat Lubbers domweg ook be leidsmatige fouten heeft ge maakt. Hij heeft de discussie over de ereschulden, die 29 augustus in de Tweede Kamer zal plaatshebben, aan zijn laars gelapt door genoegen te nemen met de - niet eens in het openbaar gesproken - woorden en de krans van Kaifu. „In haar behandeling inzake de Japanse Ereschulden drijft de Nederlandse regering de spot met haar grondwettelijke plichten inzake de mensenrech ten van een belangrijke groep uit de Nederlandse samenle ving, die al jaren door haar ge negeerd wordt.", aldus Schee pers. Bestuurslid A. van Milli- gen de Wit wees op de herden king van de Japanse militai ren, die jaarlijks op 15 augus tus in Tokyo plaatsheeft. Ook ware oorlogsmisdadigers wor den daar volgens hem geëerd. „Als het om Duitse oor logsmisdadigers zou gaan, zou er hier grote verontwaardiging zijn, maar nu is er nog nooit een Nederlands protest ge weest.' De Wit hoopt dat koningin Beatrix bij haar bezoek in ok tober niet in'de buurt van de herdenkingsplaats zal worden gebracht. De stichting heeft al eerder laten weten heftige emo ties te verwachten als de ko ningin op staatsbezoek gaat zonder dat er uitzicht is gebo den op een schadevergoeding. HAMBURG - Bij de ontrui ming van een terrein waar vroeger het theater Alte Flora was gevestigd, is het dinsdag ochtend in Hamburg tot ge welddadigheden gekomen. Een politiemacht van 1.500 man zette het waterkanon in om de duizend verdedigers van het terrein in toom te houden. Er zijn gewonden gevallen en verscheidene demonstranten werden gearresteerd. De demonstranten bestookten de agenten met stenen en vuur pijlen. Ook wanjn de omlig gende straten gebarricadeerd. De agenten slaagden er deson danks in het terrein even na ze venen te ontruimen. Het pro test richtte zich tegen de voor genomen bouw van woningen op het terrein, dat op initiatief van de huidige bewoners tot een alternatief cultuurcentrum 'voor het betroffen stadsdeel is uitgegroeid. CARNAC - Opnieuw moet zich een heel dorp in Gal lia teweer stellen tegen het centraal gezag, dit keer zonder toverdrank en met slechts de wapenen der democratie. De Romeinen zijn verdwenen en al weer enige tijd opgevolgd door de Franse socialisten die, aangevoerd door cultuurminister Jack Lang, iets nieuws hebben bedacht om Bretagne, homeland van Asterix en Obelix, te pesten. Straf Eigenlijk zou Lubbers voor de verschillende gebeurtenissen gestraft moeten worden door niet meer op hem te stemmen, vindt vice-voorzitter J. Leen- ders. En met een boycot van Ja panse produkten zouden de Ja panners onder druk kunnen worden gez;et om hun „ere schulden" alsnog te betalen. Het was maar een suggestie, een echte oproep deed de stich ting maandag niet. De initia- Doelwit zijn de menhirs in de heuvels van het dorpje Carnac, die in keurige rijtjes van oost naar west over een lengte van zeven kilometer al 4.500 jaar lang de loop van de zon volgen. Het is de grootste menhir- verzameling in de hele wereld. Kassa! moet de centurion van keizer Mitterrand gedacht heb ben. Volgens de legende zijn de menhirs Romeinen die verstar den tot steen toen zij inge klemd raakten tussen de At lantische Oceaan en Gallische krijgers. Amerikaanse solda ten dachten in WOII op een anti-tank linie van de Duitsers gestoten te zijn toen zij de men hirs in het oog kregen. Replica's De bevolking van Bretagne, sterk religieus en verslaafd aan patroonheiligen en talloze wonderdoeners, hebben ook de menhirs liefdevol in het christendom opgenomen. Al leen de wind en de tand des tijds toonden geen eerbied, zo dat enkele menhirs de afgelo pen jaren door replica's zijn vervangen. Deze lente kon je nog gewoon vrij rondlopen bij Carnac en de magie van de me tershoge brokken graniet on dergaan. Maar van de zomer was het afgelopen. De Franse monumentenbescherming sloeg toe: eerst werd er dwars door de rijen menhirs een spe ciale toeristische route aange legd, vervolgens werd er een metershoog, kilometerlang hek om de menhirs heen gezet. En in plaats van Romeinse le gioensoldaten patrouilleren er nu Franse gendarmes die moe ten voorkomen dat de bevol king van Carnac zich zijn cul tuurbezit weer toeëigent. Actiegroepen Het ging er soms met boven menselijke kracht aan toe aan het begin van de Verontwaardi ging die gestalte kreeg in „SOS-Menhirs" actiegroepen: de eerste stukken hek werden met blote handen uit de beton nen funderingen getrokken. i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2