3^te>A-c Extra zandlaag voor bijna zes kilometer Westerschouws strand HMpP1*"* 'Slotplein' Haamstede voorlopig niet meer dan gemeentelijk gazon Kettingbotsing met vijf voertuigen v>c' K Design in rotanmeu' beien? Rohé, te zien in Zonnemaireü Strand wordt 30 meter breder en twee meter hoger Raad moet zich eerst uitspreken over plan Petit Restaurant 7 9 Illegale kampeerders IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 23 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24985 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 O O De palenrijen op het strand verdwijnen straks grotendeels onder het zand. (Foto: Marijke Fol- kertsma). WESTERSCHOUWEN - Goedkoop, milieuvriende lijk, flexibel en aantrekkelijk voor de recreatie. Zo noemt de directie Zeeland van Rijkswaterstaat het versterken van bijna zes kilometer van de Wester- schouwse kust. Het is de bedoeling dat het strand tussen de vuurtoren en De Punt zo'n 30 meter breder wordt en twee meter hoger. Om dat doel te bereiken is 2,5 miljoen kubieke meter zand nodig. Met deze zandsuppletie is een bedrag van twaalf miljoen gul den gemoeid. zee dragen is", stelt Rijkswa terstaat-voorlichter J. Geluk. Hij legt uit dat veel mensen het aanbrengen van extra zand op het strand zien als een soort re paratie terwijl het in feite ge woon onderhoud van de kust is. En net zoals je een pas ge schilderd kozijn over een paar jaar weer moet schilderen om dat de verf weer afbladdert moet over een aantal jaren weer extra zand op het strand gebracht worden om de kust lijn in stand te kunnen houden. Er is uitgerekend dat de 2,5 miljoen kubieke meter zand die nu op het strand bij Wester- schouwen gespoten gaat wor den voor de zee genoeg is om een jaar of 2es, zeven van te kunnen 'eten'. Dat proces van het extra zand dat zich ver plaatst kan door een ieder waargenomen worden. Op het strand bij de Rotonde staan pa lenrijen die straks door de zandsuppletie grotendeels on der het zand zullen worden gespoten. Geleidelijk aan, zo stelt Rijkswaterstaat, komt er weer steeds meer van die palen tevoorschijn. Goedkoop Volgens Rijkswaterstaat is het aanbrengen van een extra laag zand op het strand een goedko pe én milieuvriendelijke me thode. Goedkoper bijvoorbeeld dan het aanbrengen van een zeewering van steen, beton of asfalt. ,,Het strookt alleen niet met het idee dat mensen van waterbouwers hebben", aldus Geluk. ,'Die denken dat Rijks waterstaat alleen dingen bouwt van steen en beton dat niet kapot kan". Het maken van een betonnen zeewering langs de kust van Westerschouwen zou natuur lijk technisch zeker mogelijk zijn maar als het duin vervan gen zou worden door een dijk zou de gemeente Westerschou wen meteen één van haar be langrijke trekkers kwijt zijn. Het strand van Westerschou wen zou een heel ander karak ter krijgen enmet dat in het achterhoofd iCan gesteld' wor den dat zandsuppletie niet al leen milieuvriendelijk is maar Een zandkust is altijd in bewe ging. Door de stroming spoelt op de ene plaats zand weg en komt dan vaak op een andere plaats langs de kust weer te recht. Op plaatsen waar veel zand verdwijnt kan de zeewe ring te zwak worden en moet de mens ingrijpen om de veilig heid van het achterland te kun nen garanderen. Extra zand De methode die Rijkswater staat hanteert om de kust te houden zo die is wordt in vak taal zandsuppletie genoemd. In gewoon Nederlands gaat het om het aanbrengen van een ex tra zandlaag op het strand, de vooroever en het duin. Dat ex- "tra zand verplaatst zich in de loop der jaren. Het is dan niet echt weg, maar ligt onder wa- ter waar het de vooroever be schermt. ,,Het is een hardnekkig mis verstand om te denken dat De werkzaamheden in kaart gebrachtGestart wordt op het strand ter hoogte van de vuurtoren. zandsuppletie water naar de Van daaruit wordt richting De Punt gewerkt. ook aantrekkelijk voor de re creatie. HAAMSTEDE - Het 'Slotplein' in Haamstede, de hoek Weststraat/Ring wordt voorlopig niet meer dan een fors uit de kluiten gewassen grasveld. „Het is ingezaaid met gras om het stuiven tegen te gaan", aldus burgemeester H. Tees van Westerschouwen. Het werk ligt stil omdat de gemeenteraad zich eerst uit moet spreken over de voors en tegens van een Pe tit Restaurant. „Maar dat wordt op z'n minst augus tus" aldus burgemeester Tees. Het plan voor de opvulling van 'het gat van Haamstede' werd in september vorig jaar gelan ceerd en viel alom in goede aar de. Het eerdere plan om op de plaats waar eerst het bakkerij complex van Hogenaar had gestaan winkels en woningen te bouwen werd onmiddellijk in de ijskast gestopt en zou daar niet meer uit komen. Uitzicht Het uitzicht op Slot Haamste de dat ontstond na sloop van de broodfabriek werd door velen zo gewaardeerd dat de roep om een alternatief plan steeds lui der werd. Dat plan kwam niet veel later. Daarbij ging men er van uit dat dat unieke uitzicht op het slot behouden moest blijven. Het idee werd geboren om een plein te creëren, compleet met zitbanken en wat kleine terras jes. Er zou ook een overdekt beusje moeten komen en een klein restaurant. Men wilde tot elke prijs voorkomen dat het een pleintje vol frietkramen of iets dergelijks zou worden. Een subtiel pleintje moest het wor den, zo stelde wethouder ir. C. W. Veerhoek destijds. Het plan werd zowel in de ver schillende commissies als bij de inwoners van de gemeente Westerschouwen enthousiast ontvangen. Alleen op details kwamen op- en aanmerkingen. In grote lijnen schaarde men zich echter en masse achter het plan. Wat meer discussie ont stond over een onderdeel van het plan: het Petit Restaurant. Onderzoek In janauri 1991 kwam het plan aan de orde tijdens een ge meenteraadsvergadering. Met algemene stemmen schaarde de raad zich toen achter het voorstel van het college om twee ton uit te trekken voor de inrichting van de hoek West straat/Ring. Ook het voorstel om 21 mille op tafel te leggen voor het (laten) ontwerpen van een Petit-Restaurant ontmoet te geen enkele tegenstand. Dat ontwerp is onlangs, zo blijkt uit het verhaal van bur gemeester Tfees, gereed geko men en besproken binnen het college. ,,Wij staan daar posi tief tegenover", aldus Tfees. Hij verwacht dat het ontwerp bin nenkort aan de verschillende adviescommissies voorgelegd kan worden. ,,AIs de raad in kan stemmen met het plan kunnen we verder", aldus de burgemeester. Zand opspuiten in de winter is riskant en duur. Daarom is er voor gekozen om het karwei in zomer en 'najaar uit te voeren. Om te zorgen dat de recreant zo, min mogelijk hinder heeft van de werkzaamheden wordt be gonnen met het minst druk be zochte strandgedeelte, ter hoogte van de vuurtoren. Van daar gaat het richting De Punt maar voordat men dat drukke strandgedeelte aan gaat pak ken is het al minstens half sep tember of misschien nog wel iets later. Zandplaten Begin augustus starten twee zogenaamde cutterzuigers met het opzuigen van zand. Dat zand wordt weggehaald van de randen van de zandplaten ten westen van een stroomgeul voor de kust die de fraaie naam 't Krabbegat draagt. Om de kosten zoveel mogelijk te druk ken is gekozen voor deze zand- winplaats, dicht bij het strand. Het weghalen van zand van de zandplaten heeft nog een bijko mend maar desalniettemin be langrijk voordeel. Doordat iets van de randen weggehaald wordt wordt de stroomgeul breder en daardoor de stroom snelheid lager. Door die lagere stroomsnelheid schuurt het water de kust weer minder uit. Het van de platen opgezogen zand wordt via een drijvende persleiding tegen de duinen, op het strand en op de vooroever gepompt. Het is de bedoelinmg dat dat opspuiten van zand 24 uur per dag en zeven dagen per week doorgaat. De scheep vaart, hoofdzakelijk bestaande uit recreatievaart kan dan geen gebruik maken van 't Krabbe gat. Verstuiving Met het opspuiten van het zand is men er nog niet. Het zand moet verspreid worden over het strand en het is natuurlijk wel de bedoeling dat het niet meteen weer wegwaait. „Om dat verstuiven tegen te gaan komen er rijshoutschermen te gen de duinen en wordt het zand ingeplant met helm om het vast te houden", legt ir. H. Verheij, hoofd dienst Delta- kust, uit. Tijdens het werk is het strand gedeelte waar op dat moment zand gespoten worden taboe voor de recreant. Het strandge deelte wordt dan ook afgeslo ten. Verheij: ,,Het is gevaar lijk. Er wordt met zwaar mate riaal gewerkt en door de zand suppletie kan er ook drijfzand ontstaan". Ook op strandgedeelten die net voorzien zijn van een extra zandlaag is voorzichtigheid ge boden. De recreant wordt door middel van waarschuwings borden geattendeerd op de risi co's die het betreden van dat stuk strand met zich mee brengt. „We zijn ons ervan be wust dat er toch wel ménsen zullen willen kijken naar het werk, maar we proberen ze zo veel mogelijk op afstand te houden", aldus Verheij. Folders Om iedereen te informeren over het hoe en waarom van de zandsuppletie wordt op dit mo ment druk gewerkt aan een fol der die, als het aan Rijkswater staat ligt, bij zoveel mogelijk campings en bungalowparken terecht komt. Het is de eerste keer in Zeeland dat zandsup pletie op een dergelijk grote schaal toegepast wordt. Tbr vergelijking: bij Ameland werd onlangs 1 miljoen kubie ke meter zand gebruikt voor zandsuppletie en op het strand bij Scheveningen werd 800.000 kubieke meter zand gespoten. In Westerschouwen gaat het zo als gemeld om alles bij elkaar 2,5 miljoen kubieke meter zand. De kosten voor het opspuiten van het zand en de verdere daaraan verbonden werkzaamheden bedragen 12 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd door Aannemerscombinatie Westerschouwen, een combina tie van Ballast Nedam Bagge ren BV en Van Oord Werken dam BV. Voor de techneuten onder ons: de aannemerscom binatie maakt gebruik van twee cutterzuigers. De grootste is de Hector met een totaalver mogen van 10.800 kilowatt. De Hector wordt bijgestaan door een 4600 kilowatt sterke Slie- drecht 34. Het ankerbehande- lingsvaartuig Multicat zorgt voor assistentie. Voor het opspuiten wordt een persleiding met een diameter van 800 millimeter gebruikt. Voor de grondverzetwerkzaam- heden op het strand worden bulldozers, kranen en shovels gebruikt. Voor het tegengaan van verstuiving wordt 20.000 meter rijshoutscherm gebruikt en wordt 30.000 vierkante me ter zand ingeplant met helm gras. IJs en weder dienende is het gigantische karwei in no vember helemaal afgerond. De kosten zijn voor rekening van Rijkswaterstaat cq de Rijks overheid. DEN HAAG - Rond negenhon derd Nederlandse militairen van de Koninklijke Lucht macht en het Korps Mariniers nemen van 1 tot 27 september in Denemarken deel aan Acti on Express, een oefening van de Ace Mobile Force (AMF) van de NAVO. De luchtmacht stuurt het 315-squadron met acht F-16-jachtviiegtuigen en rond tachtig man personeel. Onderneem iets niet, of breng het ten einde. Spreekwoord Warm HET WEER Zonnig. Aan het eind van de dag in het zuiden van het land kans op een lokale onweersbui. Mid- dagtemperatuur van 25 graden V» aan zee tot 30 graden in het zui- den van het land. Zuidoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. EXPOSITIE In de kerk van Burgh is werk te zien van drie kunste naressen. FILMFESTIVAL In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt bin nenkort een filmfestival gehouden. STUNTWERK Het Duitse stuntteam Les Aranis leverde gisteren in Zierlkzee prima stuntwerk af. TENNIS Tijdens de openingsdag van het Westhoektennis zijn goede prestaties geleverd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op de Philipsdam voor de Krammersluizen BRUINISSE - Op de Philipsdam ter hoogte van de Krammersluizen vond maandag een kettingbotsing plaats waarbij vijf voertuigen waren betrokken. Drie daarvan, werden zwaar beschadigd en het ver keer over de dam werd gedurende twee uur belem merd vanwege de ravage die door het ongeluk ont stond. Het ongeluk gebeurde maan dag om ongeveer 13.45 uur na dat een hele rij voertuigen op de weg had stilgestaan omdat de Krammersluizen werden ge opend voor vaartuigen. Tben de verkeersstroom zich weer in beweging zette werd door een van de auto's nogal plotseling geremd. Het verkeer daarach ter kon daar niet snel genoeg op reageren. Drie personenauto's en een tou ringcar'botsten op elkaar en de auto die begon met afremmen. De klap kwam zo hard aan dat drie auto's moesten worden weggesleept omdat ze zeer zwaar beschadigd of total loss bleken te zijn. Een auto en de touringcar konden met lichte beschadigingen hun weg ver volgen. Ondanks de schade werd bij de aanrijdingen niemand noe menswaardig gewond. Het ver keer op de Philipsdam moest door de politie gedurende twee uur om de chaos heen worden geleid. Daardoor ontstond wat oponthoud voor de gebruikers van de weg over de Philips dam. RENESSE - In de nacht van maandag op dinsdag ontdekte de politie drie tenten die wa ren opgezet bij de Vroonpias te Renesse. Men maakte de illegale kam peerders wakker en stuurde ze uit het natuurgebied weg naar een camping of hotel. De kam peerders moesten tevens elk een boete van 150 gulden beta len. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Sthouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzee- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Plaats:. Tblefoon Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abon nementenadministratie, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzce.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1