Jaarlijkse Wielerronde van Bruinisse op 25 juli Kinderen behalen massaal diploma's Johnny Quaak onderneemt volgend jaar weer poging bij WK-bergloop Paarden onderworpen aan keuring Renesse Door blessure geen Wereldkampioenschap berglopen voor Quaak Honderdéénendertigste koersoverwinning voor Van der Steen? MAANDAG 22 JULI 1991 NR 24984 7 ZIERIKZEE - In zwembad Onderdak te Zierikzee heeft een groot aantal kinderen het zwemdiploma behaald. De uitslagen in de diverse categorieën zijn: Diploma A Jacco Bastiaanse, Camiel Beij- ersbergen, Babette Berrevoets, Johan Bolkenbaas, Mare Bo mer, Mariët den Boer, Carolina Boot, Fenneke Boot, Rosanne Bottema, Gertjan Broere, Mar cel de Bruin, Aart Clarissen, Remco Donselaar, Sander Eek hof, Mario van Eenigen, Ro bert Fonteyne, Janita van Gas tel, Renate den Haan, Marc van Hekke, Nadine Hendrikse, Pa tricia Hokke, Joan v. d. Hoek, Mike de Jonge, Marjolein Kloet, Matthijs Koppert, Loes Krijger, Frank Kristelijn, Cristian Lang, Marit v. d. Lin de, Patricia Lokerse, Oliver Louden, Ramona Oosterling, Lisette Pennavoire, Wendy Plaisier, Johnny Rocha, Anne Roos, Matthieu de Ronde, An- gelique de Ruiter, Milan Schalk, Marlies Seinen, Jerom Sluijs, Maarten van Strien, Jennifer Swantje, Dirk Tim- mers, Ma ja Truijens, Natha- nael v. d. Vate, Diana Verloo, Michael Vis, David Vos, Ester de Vos, Bianca v. d. Welle, Auke Witteman, Tim v. d. Wouden. Diploma B Charlotte Audier, Mark Aukes, Marieke van Belzen, Bram Bol le, Joris Bolle, Bonnie Boo- gerd, Daniël Colijn, Christian Coomans, Edwin Duinhouwer, Gerard Dwars waard, Remco Flohil,. Lennert Goudzwaard, Renate Goudzwaard, Wilke Groenleer, Ricky de Groot, As- trid den Haan, Jeanique van Iwaarden, Marleen Keus, Clau dia Kiesenberg, Carina Kik, Johan de Klepper, Nils Krijger, Mike v. d. Linde, Ger Lager- wey, Linda Luteyn, Renata v. d. Palm, Jeroen Pen, Marcel Post, Michaël Quaak, Gerard Renes, Persijn de Rijke Angelique Rooda, Jelle de Roos, Christi an Schouwenaar, Thirza Schuhmacher, Remco Seeder, Geert Stenger, Martijn Sten- ger, Jacco Vasseur, Steven Ver- seput, Anieke Verwest, José Vrijdag, Roy Willemse, hr. Wes- dorp. Basisdiploma Leanne Dorst, Thomas Hart, Bonnie Kloet, Johan Stoutjes- dijk, mevr. Boulonois, mevr. Post, hr. Viergever, hr. Damen, hr. Landman. Zwemvaardigheid 1 Barry van Baarle, Bobby van Baarle, Sandra Bastiaanse, Sharon den Boer, Leonie Broe re, Christa Filius, Wouter Fioo- le, Martine Geschiere, Perry Goedegebure, Sabine Groenen dijk, René Holkers, Karen 't Hoofd, Jeroen van Hooydonk, Sjoerd de Jong, Kim de Jonge, Marco Kenters, Leon Kik, Eri- ka Klap, Ramon v. d. Zande, Bert-Jan Zondag, Jurgen Ver- woerd, Inez van Velzen, Ingrid Koelemy, Ramon Koster, Ma- rijn van Kralingen, Jeroen van Kralingen, Martine Krips, An ne Lanting, Jan-Willem Lou- bert, Stephanie Loudon, Minoe Mol, Sabrina van Nijnatten, Hans Padmos, Marian Pankow, Anouck Priemis, Tim Ravia, Mariëlle ter Riet, Dave Salo mons, Arjan Smalheer, Bas Strijbos, Jan Tbnis, Sander Uyl, Mennolt Vedder, Rob Ver- cauteren, Danny van Vossen, Wings Yuen, Jesca Welmer, Ant je van 't Westende, Erik v. d. Wetering, Dennis v. d. Wou den, Remi van Velthoven, Mark v. d. Wekken, Jeroen v. d. Wetering, Wendy v. d. Weel, Be- dette v. d. Zande, Erik v. d. Plas. Zwemvaardigheid 2 Linda Berrevoets, Jorien v. d. Brand, Mans Broekema, Sjon- nie Bruëns, Esmee Buursink, Daan Flikweert, Guido de Graaf, Marleen de Graaf, Hugo Hartman, Ruben v. d. Have, Robert Jobse, Remi Kristelijn, Claire Loeve Andrea de Looff, Perry Lukus, Michel Nuyens, Christian van Putten, Ferdi Reedijk, Martin van Schee, Ro nald van Schie, Evert Schiette- katte, Willeke Schot, Walter Timmer. Zwemvaardigheid 3 Marjolein Agterhuis, Róbert- Jan Berman, Sonja Berrevoets, Richard den Boer, Karin van Dongen, Lasse Dubbelaar, Casper van Eijk, Kristie den Engelsman, Boudewijn Heij- boer, Heidi de Koek Suzanne Limburg, Bov van Lint, Natas- ja Lookman, Marjo Merle, Co- rine Mol, Lee Mol, Dorine Pie- ters, Wendy Raayen, Leon v. d. Sande, Jolien Schraver, Lee- nert v. d. Sluis, Martin Steen- kist, Pascal Stoutjesdijk, Mar jolein Struik, Sietse Veenstra, Gerbrand Verton, Marwin Ver ton, Mireille Verton, Rik de Vos, Mischa v. d. Wekken, Ma thijs van IJsseldijk. HAARLEM - Tbn Verzijlberg, 45 jaar softbalscheidsrechter, heeft zondag het onderschei dingsteken van de KNBSB ont vangen. Ton Schouten, coach van Jong Oranje, werd op de zelfde wijze door de honk- en softbalbond onderscheiden. BARCELONA - Wereld- en Olympisch waterpolókampi- oen Joegoslavië is als houder van de wereldbeker onttroond door de Verenigde Staten. Bij het toernooi in Barcelona won nen de Amerikanen in de fina le na verlenging met 7-6 (1-1, 0- 1, 1-2, 3-1, 1-1, 1-0). Spanje zege vierde in de strijd om de derde plaats eveneens na verlenging met 11-10 over Hongarije (2-1 2- 3 2-2 3-3 0-0 2-1). RENESSE - Na een uiterst geslaagde keuring van de Bond van Paardenfokkers te Renesse, die vooral in de ochtend zeer druk werd bezocht heeft de jury de volgende uitslag vastgesteld: bij de trekpaarden werd als beste veulen van de keuring Olga van de Bosweg van de heer v. d. Velde uit Zonnemaire aan gewezen. Ook de hengstveulens Udo van Ceres (van M. J. Kloet uit Zierikzee) en Oscar van de Bosweg ontvingen een eerste premie. De jonge paarden hadden een verrassing in petto, omdat de niet zo lang geleden aange kochte Carolien van 't Over- laar van de Combinatie v. d. Berg-de Korte uit Renesse het jeugdkampioenschap 1991 voor zich opeiste. Dit gebeurde na langdurig juryberaad, omdat Wilma en Wanda van Steen zwaan, beide van A. N. Steen- dijk te Nieuwerkerk, sterke concurrenten waren. De heer Steendijk was overigens de be langrijkste adviseur van de Comb. v. d. Berg-de Korte ge weest bij de aankoop van Caro lien! inbreng van de heer Beije uit Renesse. Bij de veulens won Kim van H. Punt uit Ellemeet, jeugdkampioene werd Veroni- que van Wervenhoven van H. Beije uit Renesse. Eerste prij zen waren er ook voor de 1- jarige merrie Irene van Wer- kenhoven van Beije en de 3- jarige merrie Geertje van me vrouw Van Oosten uit Renesse. Bij de oudere merries won Hei- dy van H. Beije en de beste Haflinger van de keuring werd Malle, een ruin, eveneens van de heer Beije. Bij de oudere merries ging de strijd tussen Kitty en Gea van de Bosweg van v. d. Velde uit Zonnemaire en Tineke en Ra mona van Steenzwaan van Steendijk. Ook hier had de ju ry veel tijd nodig om tot een bcslssing te komen. Uiteinde lijk werd Kitty van de Bosweg (van S. M. v. d. Velde uit Zonne maire) de kampioene 1991. De eerste prijs bij de fokgroepen ging naar stal v. d. Velde uit Zonnemaire en eerst bij de merries met afstammelingen werd Ramona van Stcenzwaan van de heer Steendijk. De Haflingers waren ook in groten getale aanwezig met vanzelfsprekend de grootste Lana De keuring bij de Fjorden stond in het teken van Lana, een op 4 juni 1991 geboren mer rieveulen van de Gebr. Horst uit Zierikzee/Noordwelle. Het kleine paardje won de titel bij de veulens, werd kampioene bij de Fjorden tot 3 jaar en won ook het dagkampioenschap. De eerste prijs bij de 1-jarigen merriën was voor Kari van de Gebr. Horst en bij de 3-jarige merriën voor Irsula van C. L. v. d. Weele uit Zierikzee. Irsula werd ook kampioene bij de Fjorden ouder dan 3 jaar. Bij de oudere merriën was Elrike van S. J. C. Hart uit Haamste de de boste. dag. Het mooie aan hardlopen vindt hij het feit dat, als er iets fout gaat, je jezelf de schuld kan geven; je kan zelf je fouten nagaan en die proberen eruit te halen. „Bovendien ben je altijd in de natuur bezig, je bent vrij om, in tegenstelling tot team sport, te doen en laten wat je wilt; en je kan jezelf helemaal leeglopen als je daar zin in hebt", zo zegt Quaak. Vlak voor een marathon let sterk wielrenner is, blijkt wel uit zijn glansrijke carrière die vele hoogtepunten kent. Zo heeft hij de negendaagse etappe-koers Niedersachsen in Duitsland gewonnen. Deze koers werd gehouden in het ka der van de Nederlandse selec tie amateurs voor het Wereld kampioenschap in Goodwood in Engeland. Van der Steen werd destijds geselecteerd om als reserve mee te gaan naar het WK. Helaas was Van der Steen niet genoodzaakt in te vallen; wel hield hij er een mooie herinnering en een gele trui aan over. Verder heeft Van der Steen op dit moment het briljante aantal van 130 rondes gewonnen waaronder ook en kele zware klassiekers (200 ki lometer) zoals de Omloop van de Baronnie, de Ronde van Limburg, en de Ronde van Drenthe, rondes waar niet de eerste de beste wielrenners aan deelnemen. Prof Het wielrennen heeft Van der Steen geen windeieren gelegd. Verschillende ereplaatsen en wedstrijden tot in Marokko en Joegoslavië aan toe heeft hij gereden. Op ongeveer 27-jarige leeftijd was Van der Steen op zijn sterkst; in die jaren kon hij zo'n achttien koersoverwinnin- gen per jaar op zijn naam schrijven. Tbch heeft Van der Steen zich nooit in het prof circuit begeven. „In die tijd heb ik wel enkele aanbiedin gen gehad van kleine profclubs maar uit financieel oogpunt vonden we het risico daarbij te groot. Bovendien ben ik liever een goede amateur dan een kleine prof", aldus Van der Steen. Nu kan hij voor zichzelf koersen terwijl men als prof meer voor het beroep bezig is. „Sportief gezien is het dus als amateur leuker. Ik heb het goed naar mijn zin en ben in veel landen geweest om koer sen te rijden; wel vraag je je zelf weieens af hoe het als prof geweest zou zijn", aldus Van der Steen. Op veertienjarige leeftijd is Van der Steen begonnen met de wielersport. Vooral op acht tienjarige leeftijd moest hij veel voor zijn sport laten. „Als je dan 's maandags op je werk komt, en je hoort je vrienden praten over de zaterdagavond, dan is het toch wel even moei lijk, maar daar groei je op een gegeven moment ook weer uit". Uiteraard volgt ook Van der Steen de Tbur de France op de voet. Breukink was zijn favo riet; nu is dat Bugno, vooral diens manier van rijden be wondert hij. ,,Als hij aan het fietsen is, kun je niet aan hem zien dat hij zichzelf inspant; en dat met een snelheid van zo'n zestig kilometer per uur", zo zegt Van der Steen. Een renner waar Van der Steen zich graag mee vergelijkt is Hinault; vooral zijn koersinzicht komt met dat van Van der Steen overeen. BURGH-HAAMSTEDE - „Het had zwaar geregend dus de hellingen waren spekglad; vooral bij de afda lingen was dat erg lastigIk voelde het al aankomen, maar toen ik tijdens zo'n afdaling uitgleed, sloeg mijn knie helemaal vast". Aan het woord is Johnny Quaak. Dit jaar deed hij mee aan een kwalificatie wedstrijd voor het WK-bergloop in Zwitserland. Door een valpartij moest hij de bergloop in Limburg voor de kwalificatie van het WK vroeg tijdig beëindigen; voor Quaak was dit een erg moeilijke be slissing, nog nooit heeft hij een wedstrijd vroegtijdig moeten beëindigen. Enige tijd geleden liep hij tijdens de marathon van Rotterdam ook een blessu re op; toch besloot Quaak door te lopen. Deze beslissing had als consequentie dat hij de daaropvolgende drie maanden niet kon lopen. Deze gebeurte nis in gedachten houdend, be sloot Quaak, hoewel hij op een vierde plaats liep, de loop te beëindigen. Het feit dat de snelste loper tijdens de berg loop in Limburg, de twintig ki lometer in 1 uur en vijftig mi nuten liep terwijl hij deze af stand normaal in een tijd van 1 uur en vier minuten aflegt, be wijst wel dat de wedstrijd erg zwaar was. Bovendien be schouwt Quaak mensen die uit het westen van het land komen in het nadeel omdat zij nergens goed kunnen trainen. Het bij insiders bekende Pad des Doods in de duinep (een erg zwaar traject) noemt Quaak een peuleschilletje vergeleken bij de loop in Limburg. Iets anders In een hardloopkrant las Quaak een advertentie gericht op mensen die eens iets anders wilden dan een marathonloop. Het leek hem wel w$tt, dus hij reageerde op deze advertentie. Ook de tijden die de hardlo pers de afgelopen periode gelo pen hadden, moesten opge stuurd worden. 42 deelnemers, waaronder ook Quaak, werden uitgenodigd om een weekend naar Papendal te komen om daar de krachten te meten. Tij dens een berg-tot-berg-loop van 23,2 kilometer aldaar, be haalde hij een tweede plaats. Deze 42 mensen, verdeeld over de sectoren; dames, cross kort en cross lang, stroomden ook door naar Limburg waar de eindstrijd plaats zou vinden. De fanatieke hardloper uit Burgh-Haamstede koos voor de sector Cross lang omdat hij een slow starter is, oftewel ie mand die eerst warm moet lo pen en dan pas lekker op gang komt. Het berglopen staat nog niet ingeschreven bij de KNAU, de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie, omdat er nog geen budget voor aanwezig is. Vol gend jaar komt daar verande ring in; het berglopen is dan wel van een budget voorzien. Ook is het geheel dan groter opgezet zodat de bergloop een groter publiek bereikt. Ook Quaak doet dan weer mee en probeert zich dan wel te kwali ficeren. Na zijn blessure die hij tijdens de bergloop opdeed, heeft Quaak eerst een pauze voor zichzelf ingelast. „Voorlo pig heb ik wel even genoeg ge traind; voor de bergloop in Limburg trainde ik ongeveer tien keer per week, dat moet wel want met zo'n zware wed strijd kom je er anders niet", aldus Quaak. Het wereldkampioenschap berglopen in Zwitserland is nog veel zwaarder. Er zijn stuk ken van achttien kilometer klimmen bij en hellingen van veertig procent. Een zware training is onontbeerlijk. Quaak begint na zijn rustperi ode dan ook weer hard te trai nen in de domeinen. De domei nen vindt Quaak niet echt ideaal om in te trainen: „Als je een helling beklimt in de do meinen, en je benen willen niet meer, dan ben je al bijna boven ook, terwijl in Limburg of Zwitserland het ephte klim werk dan nog maar begint", al dus Quaak. Ondanks de slech te trainingssituatie in het Wes ten werd Quaak in de kwalifi catiewedstrijden voor het WK toch vierde, met nog tien kilo meter te gaan. Quaak weet ech ter niet of hij bij de eerste drie, die door zouden gaan naar het WK, gezeten zou hebben: „De drie hardlopers die voor me lie pen, zijn uiteindelijk als vijf de, zesde en zevende geëindigd; ik kan er dus geen zinnig woord over zeggen. Ik denk er in ieder geval goed aan gedaan te hebben om te stoppen; als ik door had gelopen dan had ik misschien weer drie maanden thuis moeten zitten". Doel Quaak gaat in de tussentijd niet bij de pakken neerzitten. Hij gaat er weer hard tegen aan. Voorlopig is zijn doel, tij den te verbeteren. De halve marathon van Etten-Leur (21 kilometer) probeert Quaak binnen één uur en tien minuten te lopen. Zes keer per week traint Quaak zo'n twee uur per Quaak vooral op zijn voeding: veel koolhydraten binnenkrij gen en weinig vet. Verder rookt en drinkt Quaak niet; hij is, zo als hij het zelf uitdrukt, een sportman in hart en nieren. Voordat hij begon te hardlo pen, voetbalde hij. Toen hij daarmee stopte, begon hij te zoeken naar een andere leuke sport. Aanvankelijk viel zijn keuze op het meedoen aan tri atlons. De 1/8 triathlons in de regiö vindt Quaak echter te licht. Om hieraan mee te doen, vindt hij het niet eens nodig om te trainen. Zijn keuze viel dus later op hardlopen. Voor het worden van prof beschouwt Quaak zich met zijn 31 jaar te oud maar volgend jaar doet hij zeker weer een poging om zich zelf voor het WK-berglopen te kwalificeren. Johnny Quaak. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Donderdag 25 juli moet de Tour de France een dag plaatsmaken voor de Tour de Bru, of tewel de jaarlijkse Ronde van Bruinisse. Namen als Lemond, Theunisse en Indurain worden die dag in geruild voor Van der Steen, Rasenberg en Van der Klundert. De koers voor de B-amateurs/veteranen begint om 16.30 uur en telt met haar 24 ronden, zestig kilometer. De A-amateurs starten om 19.00 uur, deze koers telt veertig ronden en is daarmee honderd kilometer lang. Vorig jaar werd de Ronde van Bruinisse door het centrum ge reden. Door de aanpassingen in de dorpskern neemt de Ron de dit jaar weer de gestalte aan van twee jaar geleden en de ja ren daarvoor: de startstreep verschijnt op de Molenweg, vervolgens wordt de koers via Burgemeester Hagelaan, Deestraat, Steinstraat, Boom- dijk en Molenweg, compleet ge maakt. Inmiddels hebben zich voor. beide koersen elk, al bij na zeventig deelnemers aange meld. Het maximum aantal deelnemers bedraagt tachtig renners; er kunnen dus nog aanmeldingen verricht wor den. Gerenommeerde renners als: Franse, Tak, de gebroeders Van Vlimmeren, Van Passel, Van Klundert, Heeren, Rasen berg en Van der Steen meten ook dit jaar hun krachten weer. Teun van Zalm van het Wieier- comité Bruinisse verwacht een grote belangstelling voor de Ronde van Bruinisse: „De Wie lerronde leeft in Bruinisse, de mensen komen allemaal om hun persoonlijke favoriet aan te moedigen", aldus Van Zalm. Favoriet Ook Toon van der Steen, plaat selijke favoriet, zal zeker door vele mensen aangemoedigd worden. In de klasse A-ama teurs, waarin hij vorig jaar tweede werd, heeft hij ook dit jaar weer een goede kans om te winnen. Van der Steen rijdt momenteel zo'n twee a drie wedstrijden per week zodat hij verder niet veel training meer nodig heeft. Om de spieren los te maken stapt Van der Steen wel dagelijks voor circa ander half uur op de fiets. In tegen stelling tot in het voorjaar, wanneer er veel kilometers ge maakt moeten worden als voorbereiding voor het sei zoen, zijn de wedstrijden al voldoende om in vorm te blij ven voor de favoriet uit Brui nisse. Van der Steen is momen teel herstellend van een bron chitis en hoopt hiervan volle dig hersteld te zijn voor de Ronde van Bruinisse. Daar komt bij dat de Ronde van Bruinisse voor Van der Steen toch al moeilijker te rijden is omdat die in zijn woonplaats plaatsvindt. Omdat hij daar de plaatselijke favoriet is, wordt hij door de andere renners nauwlettend in de gaten gehou den. Tbch denkt Van der Steen dat, als hij een goede dag heeft, een goede kans maakt om te winnen. Zijn grootste rivaal vindt hij Bob Rasenberg, een sterk solo-rijder die momen teel in topvorm is en in de kracht van zijn leven. Van der Steen verwacht dat Rasenberg zeker bij de eerste drie zal fi nishen. Van der Steen fietst de laatste tijd alleen nog op de rij- dersprijs; de overwinning en de eer zijn hem dierbaarder dan premies of prijzen. Een goede uitslag is zijn eerste prioriteit. Van der Steens ster ke punt is het koersinzicht; ook is hij nog steeds een sterk sprinter. Dat Van der Steen een Toon van der Steen in actie tijdens de wielerronde van Nieuwerkerk vorig jaar. Archieffoto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 7