Derde Bruse Visserijdag droog, druk en gezellig VVV Zierikzee niet in paniek door strengere eisen van ANVV Op vakantie naar Lunteren Inbraak in winkel MAANDAG 22 JULI 1991 NR 24984 3 Gepavoiseerde schepen in haven vormen 'n feestelijk tafereel BRUINISSE - 't Is toch nog allemaal op zijn (vis- serslpootjes terecht gekomen, al zal de Stichting Festiviteiten Bruinisse daar enkele dagen geleden wellicht een hard hoofd in hebben gehad. De ver wachting dat Bruinisse het tijdens de Visserijdagen '91 zonder de eerste mosselen zou moeten doen plus de fikse hoeveelheden hemelwater die donderdag tijdens de opening van deze Feestdriedaagse zonder ophouden naar beneden stortten moeten de organi satoren bange uren hebben bezorgd. Vrees, die ach teraf ongegrond bleek te zijn. Vrijdag werden name lijk de eerste Zeeuwse mosselen aangevoerd en ook Pluvius liet zich na donderdag niet meer zien. Op het moment dat de mossel vissers van Zevibel (de Vereni ging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen) in 't Durpsuus met visserijspecia list en Eerste Kamerlid H. Eversdijk discussiëren over de noodzaak om de beunhazerij in deze sector nu grondig aan te pakken, begint Bruinisse za terdag aan zijn derde en laatste Visserijdag. Een Visserijdag mét Zeeuwse mosselen; die zijn de dag tevoren tot opluchting van velen door handelaar Tfeun Hoogerheide vanuit Yerseke naar Bru overgebracht. Bij het stalletje aan het begin van de Oudestraat waar men tegen het luttele bedrag van een gulden een bak met mosse len kan krijgen, verdringt zich zo na half twaalf een lange rij mensen voor wie het eten van mosselen onverbrekelijk ver bonden is aan de Bruse Visse rijdagen. Niet om te eten maar wel om visueel van te genieten is de aangrenzende kraam waar de Bruse vissers iets van hun produkten laten zien. Soorten Afgaande op wat daar alle maal te zien is aan schelpdie ren en vissoorten is de zee, on danks alle ernstige bedreigin gen veroorzaakt door wanbe- ,heer, toch nog altijd een schat kamer van dierlijk leven. Wat éen veelheid aan vis- en schelp diersoorten is er hier bij deze kraam te zien. Dat dat ook zo moet blijven is te horen bij de kraam van Greenpeace die verderop op het Havenplateau is neergezet. Hier presenteert zich het be drijfsleven uit Bru en omstre ken met artikelen en produk ten die voor de scheepvaart in het algemeen en de visserij in het bijzonder van belang zijn. Met op de achtergrond het schitterende tafereel van de ge pavoiseerde Bruse vfcsers- vloot, waarmee iedereen die dat wil 's middags een tochtje naar de Krammer kan maken, probeert Greenpeace aandacht voor haar zaak te vragen. Bewust Op verzoek van de organisatie is Greenpeace hier voor de der de keer met een kraam met documentatie- en promotiema teriaal aanwezig. Geleidelijk aan, zo is de mening van de Greenpeace-vrij williger, wor den de rfiensen zich toch meer bewust van de desastreuze ge volgen van milieuvervuiling en zien zij meer en meer de noodzaak van een schone zee in. Schone zee Het standpunt van Zevibel- voorzitter J. D. de Voogd dat vissers en natuurbeschermers niet tegenover elkaar moeten staan deelt de vrijwilliger vol komen. '„De visserij is zeker gebaat met een schone zee, maar soms hebben natuurbe schermers en vissers tegen strijdige belangen". Zijn buren, een drietal mede werkers van de Visserij-school Meester Snijder uit Stellen dam hebben alle aandacht no dig voor het boeten van ver schillende netten. Een vaardig heid die naast onderdelen als navigeren en visverwerken deel uitmaakt van de twee- of vierjarige opleiding voor de zeevisvaart en waarvoor in Bru de nodige belangstelling blijkt te bestaan. Handwerk Ondanks alle technologische vernieuwingen die ook de zee visvaart niet onberoerd heb ben gelaten is dit boeten nog steeds handwerk. Handwerk, dat alleen met een flinke dosis doorzettingsvermogen kan worden geleerd en waarbij ook het nodige rekenwerk om de hoek komt kijken. Zeker waar het het in model snijden en in elkaar zetten betreft. Ook de niet geringe prijs van het garen - zo'n 25,- per kilo - maakt doordacht te werk gaan noodzakelijk. Die netten, waarvan een reuze-exemplaar aan een kraan is bevestigd gaan bovendien niet lang mee. Na twee a drie weken, zo zegt de representant van de Visse- rijschool heeft het net z'n beste tijd wel gehad. Karretje Wat duurzamer is het vrolijk pruttelende oude en geheel ge restaureerde .karretje" van Clerx en zoon. Deze oude scheepsmotor MWM met Daim ler Benz patent uit 1928 heeft Clerx door toedoen van machi nefabriek Padmos bv in bezit gekregen en in vier jaar tijd ge restaureerd tot een veel aan dacht trekkende bezienswaar digheid-. ,,We hebben er vier jaar Jang met zes man aan ge werkt" vertelt Clerx niet zon der trots. Dat zijn troetelkind veje be wonderende blikken oogst - een draaiende antieke motor is nu eenmaal een uniek iets - be wijst Clerx door even extra gas te geven. Niet alleen de oude ren die deze langzaam loper 't karretje noemen maar ook veel toeristen die Bruinisse zater dag trekt blijven even stilstaan en kijken geïnteresseerd toe. Het gepruttel is inmiddels uit gegroeid tot „gestamp" en lijkt Miss Visserijdagen '91 Jenneke Otte wordt op haar wandeling door een feestvierend Bru begeleid', door voorzitter J. Sluyter van de Stichting Festiviteiten Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt). ,,We voldoen aan de eisen, maar op sommige punten is verbetering gewenst ZIERIKZEE - ,,In feite onderschrijft dit rapport dat gene waarvoor we ons de laatste tijd hebben in gespannen, echt problemen hebben we dan ook niet met deze notitie". Het dagelijks bestuur van de VW-Zierikzee, bestaande uit voorzitter E. Romijn, secretaris H. Wohl en penningmeester J. Brongers reageert allesbehalve paniekerig op de onlangs ge presenteerde nota VVV Formatie '92 van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van VVV's. In deze nota worden de eisen waaraan de VVV-kantoren in de toe komst moeten voldoen, aanmerkelijk aangescherpt om zo als VVV-organisatie tot een duidelijker her kenbaar totaalprodukt te komen. Aanvankelijk veroorzaakte de ze nota het nodige tumult bin nen VVV-kringen. Het aan scherpen van de minimum eisen waaraan de VVV-kanto ren in de toekomst zouden moeten voldoen zou het einde betekenen van een aantal VVV- kantoren. Zij zouden, zo werd gevreesd, „bijkantoor" van de grotere VVV-kantoren in de re gio worden of - nog erger - wor den opgeheven.. Een wat over trokken reactie zo bleek tij dens een bijeenkomst van VVV-bestuurders in 't Zeeuwse en een ANVV-vertegenwoordi- ger vorige week. Gematigd In Zierikzee heeft het strengere eisenpakket van de ANVV, de overkoepelende organisatie van de WV's, niet tot paniek reacties binnen het VVV- bestuur geleid. „In eerste in stantie reageerde het bestuur gematigd op deze nota omdat we de hoofdlijnen van deze no ta onderschrijven" geeft VVV- voorzitter Romijn te kennen. Alleen de uitwerking op 'n en kel punt geeft aanleiding tot enige zorg. De nota VW Formatie '92 die 20 juni aan de leden van de ANVV werd voorgelegd, is door De Greve en Partners op gesteld met het doel een ant woord te geven op de vraag hoe de organisatie van het VVV- wezen en het totaalprodukt dusdanig kan worden verbe terd zodat de toenemende con currentie binnen de toeristen- branche kan worden weer staan. Daarvoor is het gewenst óm ervoor te zorgen dat er meer eenheid komt in het to taalprodukt van de VW. Nu bestaan er in het aangeboden dienstenpakket nogal wat ver schillen tussen de verschillen de VVV-kantoren onderling. Door meer uniformiteit wordt het WV-produkt niet alleen verbeterd maar zeker ook meer herkenbaar, hetgeen gezien de toenemende concurrentie in de toeristenbranche alleen maar positief is. Minimumeisen Om dit alles te kunnen verwe zenlijken heeft de ANVV een aantal minimumeisen opge steld waaraan VW-kantoren moeten voldoen. Zo moet het WV-kantoor bij voorbeeld zes dagen per week en gedurende 45 kantooruren voor het pu bliek geopend zijn en ook moet er steeds op z'n minst één ba liemedewerkster met HAVO- opleiding aanwezig zijn. Ook moeten bezoekers van de WV in mininaal twee vreemde ta len kunnen worden geholpen en moet het kantoor zich op een „klantgevoelige" plaats bevin den. Dit kantoor moet via een dui delijke bewegwijzering (vol gens ANVV-richtlijnen) ge makkelijk bereikbaar zijn en zowel gevels als etalage moeten eveneens als VVV-onderkomen herkenbaar zijn. In het kantoor zelf moeten bepaalde bezoe kersfaciliteiten aanwezig zijn, terwijl de duur van de service verlening voor de cliënt rede lijk moet zijn. Wat het dien stenaanbod betreft moet een VVV-kantoor volgens de nieu we ANVV-richtlijnen een be paald aanbod van documenta tiemateriaal en geschenkbon nen hebben en ook moet het VW-kantoor aangesloten zijn bij enkele stichtingen voor logies- en arrangementenservi ce en voor (theater)boekingen en de uitgifte van geschenk bonnen. VVV-kantoren die aan dit uit gebreide eisenpakket voldoen en die tevens de mogelijkheid hebben om bepaalde manage- mentdiensten aan de kleinere VVV-kantoren in de omgeving te verlenen (tegen betaling) krijgen in de nieuwe opzet de A-status. VVV-kantoren die aan een aantal van deze eisen voldoen en die op bepaalde on derdelen diensten moet „lenen of kopen" van de grotere kan toren krijgen de S-status. Per provincie krijgt één VVV- kantoor de P-status, waarvoor weer bepaalde eisen gelden. De samenwerking tussen VVV- kantoren met een A- en S- status is werd in WV-kringen door sommigen geïnterpre teerd als een saneringsoperatie waarbij een aantal VW-kanto ren zouden worden opgeheven. Het Zierikzeese WV-bestuur heeft daar een meer genuan ceerde mening over. Die samen werking moet niet worden ver ward met fusering, maar moet meer worden gezocht in het le nen of kopen van diensten van de grotere WV-kantoren in de regio. Verwacht wordt dat er honderd van de vierhonderd VW-kantoren die A-status zul len krijgen. De resterende drie honderd zullen de S-status krijgen toebedeeld. Soepel Er is nog een reden waarom Romijn, Wohl en Brongers niet bang zijn voor een ingrijpende saneringsoperatie binnen het VVV-wezen. Uit de bij het rap port behorende memorie van toelichting blijkt immers dat de ANVV deze nieuwe mini mumeisen soepel zal toepas sen. Zo is het in bepaalde ge vallen zoals bijvoorbeeld door specifieke plaatselijke omstan digheden mogelijk om voor een periode van maximaal drie jaar tijdelijk ontheffing voor bepaalde minimumeisen te krijgen. Dit wordt bepaald door een visitatiecommissie die ook de specifieke lokale omstandigheden in haar oor deel betrekt. Er is nog een reden waarom het aangescherpte eisenpakket van de ANW niet tot paniek binnen het Zierikzeese WV- bestuur heeft geleid. Een blik op de lijst met AN W-mini mumeisen was voldoende om te zien dat de WV-Zierikzee aan deze eisen voldeed. Een op merkelijk resultaat gezien de noodklok die drie jaar terug door de VW-Zierikzee werd geluid en die er uiteindelijk toe leidde dat de gemeentelijke subsidie verhoogd werd van vijfduizend gulden tot (maxi maal) 29.000 gulden per jaar, waarmee het dreigende onheil kon worden afgewend. Romijn: „De gemeente heeft toen voor een reddingsoperatie gekozen". Maar ook de WV-Zierikzee zelf heeft er alles aan gedaan om haar financiële situatie te verbeteren. Het aantal leden nam toe en ook de contributie werd twee jaar geleden ver hoogd van honderdveertig tot tweehonderd gulden en daar mee is de WV-Zierikzee een van de duurdere WV's in 't Zeeuwse. Deze inspanningen zijn niet zonder resultaat gebleven. Meer financiële armslag heeft een uitbreiding van de activi teiten tot gevolg gehad waar de blaasmuziek van de Tivoli Band wat te overstemmen. Lint Zo na twaalven heeft met name de Oudestraat de aanblik van een „Lijnbaan op zaterdagmid dag" aangenomen. Een bontge kleurd lint van vakantiegan gers, Bruenaren en andere Schouwen-Duivelanders glijdt onafgebroken tussen de aan weerszijden opgestelde kra men door. Die kramen staan overigens niet alleen in de Ou destraat maar ook aan de Lange- en Korte Ring. Werkgroep Onder de kooplui enkele be kende gezichten van handela ren die dinsdags ook in Zierik zee aan 't werk zijn. Tfemidden van dit rondtrekkende han delsvolkje staan de leden van de Bruse werkgroep Ontwik kelingssamenwerking achter een kraam. Met de verkoop van komkommers en gladiolen doet de werkgroep z'n best om zijn budget (een jaarlijkse sub sidie van de gemeente Bru) wat te verruimen, ,,'t Is uiteinde lijk de bedoeling dat de gehele bevolking op de een of andere manier betrokken raakt bij ontwikkelingssamenwerking. Daarvoor zal de werkgroep de ze winter een voorlichtingsbij eenkomst in In 't Opper hou den" vertelt mevrouw L. Rou- kema, lid van de werkgroep. Dat geven van voorlichting schiet er zaterdag een beetje bij in. Een braderie is nu eenmaal niet de meest vruchtbare plaats om mensen bewust te maken over de oorzaken van de armoede in de wereld. De ver koop van de komkommers en gladiolen brengt deze dag de nodige centjes in het laatje en daar was deze marktdag van de Bruse ontwikkelingswerkers ook voor bedoeld. Niet alleen zij zijn tevreden over de drukte tijdens de Visse rijdagen. Zeker zaterdag wan neer de vakantiedrukte echt is losgebarsten is het niet alleen ontzettend druk maar ook nog eens gezellig in de vissers plaats en daarmee krijgt deze Mosseldriedaagse vol activitei ten en muziek een waardige af sluiting die het wat moeilijke en natte begin donderdag doet vergeten. door ook de opbrengsten aan merkelijk zijn toegenomen. Door dit alles voldoet de VW- Zierikzee nu aan de strengere kwaliteitseisen van de ANW. Om echter ook in de toekomst aan die eisen te kunnen vol doen zal de WV-Zierikzee meer financiële armslag moe ten krijgen" menen Romijn, Brongers en Wohl en mocht hun VW ooit een financiële tik krijgen dan zal het snel af gelopen zijn met het kunnen voldoen aan die ANW-nor- men. Met alle gevolgen van dien, want dan zal de Zierik zeese VVV genoodzaakt wor den om diensten van een ande re VW (met A-status) te „le nen" of te kopen. Iets dat de drie bestuursleden voor een WV in een centrumgemeente als Zierikzee 'n aanfluiting vinden. Hoewel de VW volgens het nieuwe eisenpakket van de ANW bepaald geen slecht fi guur slaat betekent het niet dat de VW-Zierikzee geen zorgen kent. Weliswaar wordt voldaan aan de nieuwe normen maar dat betekent niet verbeterin gen niet echt nodig zijn. De be wegwijzering naar de VVV moet duidelijker worden en ook de huisvesting van de VVV is hard aan verbetering toe. Iets dat ook door het college van burgemeester en wethou ders wordt ingezien. Of dat een ingrijpende verbouwing van het huidige onderkomen aan het Havenpark of een kantoor op een andere lokatie betreft, daarvoor worden nu driftig plannen ontwikkeld en bestu deerd. Een verbetering van het 1 WV-onderkomen is niet het enige dat op het wensenlijstje van de WV-Zierikzee voor komt, ook de samenwerking met de ANWB, waarvoor een aanvraag is ingediend staat hoog genoteerd op dit lijstje. Mocht die samenwerking van de grond komen dan betekent dit alsnog een uitbreiding van het dienstenpakket doordat het VVV/ANWB-kantoor be halve de gebruikelijke dienst verlening ook ANWB-diensten kan leveren, zoals het verko pen van kaarten en routes en reis- en kredietbrieven. Of schoon de drie Zierikzeese WV-bestuurders zo'n ANWB/ WV-kantoor graag in hun ei gen woonplaats gevestigd zou den zien, sluiten zij gezien de huisvesting niet uit dat zo'n kantoor ook elders in de regio zal verrijzen. BRUSSEL - Do Joegoslavische minister van buitenlandse za ken Budimir Loncar en pre mier Ante Markovic ontmoeten 29 juli in Brussel de EG- ministers van buitenlandse za ken. Dit is vrijdag in EG- kringen vernomen. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidw. 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op 05.47, onder 21.44 Maan op 19.55, onder 02.16 Volle Maan: 26 juli (20.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag wordt een zeer zomerse dag. In het zuiden van het land kan de temperatuur tot dicht bij de 30 graden oplopen. Waarschijn lijk wordt het de warmste dag van deze week. Boven Frankrijk is in middels een onweersstoring tot ont wikkeling gekomen. Dinsdagavond is er in onze zuidelijke provincies misschien al iets van te merken. Het gaat dan om een lokale onweersbui. Woensdag zijn de onweerskansen groter. Vooral in het oosten van het land kunnen dan flinke buien ont staan. In het westen stroomt dan al koele zeelucht binnen. ATHENE - James Dobbins wordt de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Europese Gemeenschap. Dit hebben zegslieden van het Wit te Huis vrijdag bekendge maakt in Griekenland, waar de Amerikaanse president Bush momenteel een bezoek brengt. De 49-jarige Dobbins, een carrièrediplomaat, volgt Thomas Niles op. Hij werkt nu nog in Washington op het mi nisterie van buitenlandse za ken, als staatssecretaris belast met Europese en Canadese za ken. HAAMSTEDE - In de nacht van zaterdag op zondag is inge broken in een winkel aan de Ring in Haamstede. M. uit Haamstede deed bij. de politie aangifte van de. in braak. De dieven gingen er vandoor met geld uit de kassa en kleding. Wat precies de schade bedraagt is niet be kend. ZlERIKZEESCHEEï NIEUWSBODFÖ Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van der Wouden Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierik zee; terefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110- 17314. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen Per 3 maanden bij vooruitbetaling) f 45,00; per jaar f 169.00; losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementspe riode schriftelijk bij de Zierik- zeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dins dag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven Advertenties 01110-16551. 62 cent per mm; „succes- jes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aan vraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W ZIERIKZEE - Afgelopen weekeinde is een groep van 63 kinderen en begeleiders op jeugdkamp van het plaatselijke Leger des Heils gegaan. De groep vertrok vanaf de Balie in Zierikzee in de bus rich ting Lunteren. Daar worden de kinderen een week aangenaam beziggehouden met onder meer the- maspelen, een kampvuur en een nachtspeurtocht. Het recreatiecentrum in Lunteren is van het Le ger des Heils en er komen veel kinderen vanuit het gehele land naar toe. De kinderen konden voor een laag bedrag inschrijven, omdat deze activiteit gesubsidieerd wordt en er ook particulieren geld gegeven hebben. De groep hoopt zaterdag 27 juli omstreeks 13.00 uur thuis te zijn. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 3