Baker hoopvol na gesprek met diverse Israëli's Hoge golfslag verrast gasten langs Haagse kust Sjorders weer aan het werk gegaan Verzet PvdA-fractie tegen WAO-plan groeit NVJ vraagt politie opheldering over informatie in Van Goghzaak Demonstranten blokkeren kerncentrale Dodewaard Vanmorgen, maandag, optimistisch verslag ANWB kampt met tekort aan vervangende caravans Gewonden bij ongeregeld heden in Schutterswei F16-team van Koninklijke Luchtmacht wint prijs Vakantie- drukte op Schiphol valt mee Felle brand in oude centrum van Huizen Vrijheid door duizenden begroet Volstrekt verwerpelijk i 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De weerstand tegen de WAO-plannen van de regering neemt in de PvdA-fractie van de Tweede Kamer langzaam maar zeker toe. Kamerlid Spieker heeft gezegd dat ook het voorstel van zijn fractievoorzitter Wöltgens om de huidige WAO'ers financieel te ontzien hem niet ver genoeg gaat. DODEWAARD - Ongeveer tachtig demonstranten hebben zaterdagmiddag de toegang tot de kernener giecentrale in Dodewaard geblokkeerd. De blokka de was georganiseerd omdat er plannen bestaan de centrale tien jaar langer open te houden dan oor spronkelijk de bedoeling was. JERUZALEM - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, James Baker, die de Israëli's heeft trachten te winnen voor vredesbesprekingen met de Arabieren, hoopt binnen enkele dagen" op een po sitieve reactie van de joodse leiders. Dit heeft hij vanmorgen, maandag, gezegd na afloop van besprekingen met de Israëli sche premier Yitzhak Shamir en de ministers van buiten landse zaken en defensie, Da vid Levy en Moshe Arens. ,,De premier zei dat hij binnen kort op onze voorstellen zal reageren. Ik kijk vol verwach ting uit naar hun antwoord", zei Baker. De Amerikaanse be windsman die met het bezoek aan Israël zijn vijfde rondreis door het Midden-Oosten af rondde, had maandagochtend een ontmoeting met de drie Is raëlische leiders, die twee uur duurde. Vredesplan Zondagavond overlegde hij al anderhalf uur met Shamir na zijn aankomst uit Jordanië, waar hij een positieve reactie ontving op het Amerikaanse vredesplan. Baker heeft de betrokken Ara bische staten achter zijn voor stel voor een vredesconferentie gekregen, zodat de joodse staat nu weer aan de bal is. Israël heeft het Amerikaanse plan tot nu toe steeds verworpen. Shamirs woordvoerder, Avi Pazner, zei dat de besprekingen van zondag en maandag ,,zeer goed" waren. ,,Maar er zijn nog steeds verscheidene problemen die we in de komende dagen onder de loep moeten hemen", verklaarde Pazner. vredesproces". De Amerikaan se president, George Bush, op bezoek in Turkije, verklaarde maandag dat Baker bij zijn vredesmissie in het Midden- Oosten goede vooruitgang heeft geboekt. Bush keert maandag nog terug naar de Verenigde Staten, terwijl Ba ker zal doorreizen naar Kuala Lumpur voor besprekingen met de ASEAN-landen. HILVERSUM - De ANWB heeft momenteel een te kort aan caravans om toeristen, die tijdens hun va kantie pech aan hun eigen caravan krijgen, van ver vangende caravans te voorzien. Woordvoerder Die penhorst van de ANWB heeft dat zondag voor de NCRV-radio gezegd. Volgens Diepenhorst is het aantal pechmeldingen dit jaar veel groter dan in voorgaande jaren. „Het zijn er nu al zo'n duizend meer dan vorig jaar", aldus Diepenhorst. Volgens Diepenhorst treden ^daardoor bij de vervangingsoperaties, die de ANWB normaal gespro ken binnen 24 uur uitvoert, op dit moment aanzienlijke ver tragingen op. Die pechmeldin gen betreffen overigens niet al leen caravans. Ook het vervan gen van auto's levert de laatste weken door het grote aantal aanvragen de nodige proble men op. ALKMAAR - Bij ongeregeldheden in de Alkmaarse penitentiaire inrichting Schutterswei zijn zondag vier gedetineerden en twee tot drie personeelsleden licht gewond geraakt. Het ministerie van justitie maakte dat maandag bekend. Het letsel beperkt zich tot snijwonden. Zijn collega De Visser, die in Polen verblijft, zegt in de Krant op Zondag dat PvdA- leider minister Kok moet aftre den. Het fractielid Moor heeft al eerder gezegd dat de WAO- plannen van het kabinet a- sociaal zijn. Spieker zegt moei te te hebben met het plan om mensen die in de toekomst in de WAO terecht komen al na een paar jaar op bijstandsni veau te zetten, zoals Wöltgens tot nu toe bepleit. „Zover ben ik nog lang niet", aldus Spieker. Het kabinet wil nieuwe WAO'ers na één jaar al op bijstandsniveau plaatsen. Volgens Spieker is het aftreden Tijdens de demonstratie heb ben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Vooraf hadden de organisatoren van de blokkade gezegd geen geweld te zullen gebruiken. Ze wilden een her haling voorkomen van de ge welddadige demonstraties tien jaar geleden bij dezelfde cen trale, toen achtduizend demon stranten in gevecht raakten met de politie, nadat ze pro beerden de centrale te bezet ten. Vandaar dat nu slechts voor een sit-down actie bij de toe gangspoort was gekozen. De demonstranten wezen er in een pamflet op dat het gebruik van kernenergie niet alleen gevaar betekent voor de landen waar de centrales staan, maar ook voor de mijnwerkers elders in de wereld, die bij hun werk in de uraniummijnen aan grote hoeveelheden straling komen bloot te staan. Het langer openhouden van de van Kok niet aan de orde. Hij vindt echter wel dat er in de eerstvolgende fractievergade ring van de PvdA in de tweede helft van augustus een stevig robbertje moet worden gedis cussieerd over de WAO-proble- matiek. Kamerlid De Visser verwacht dat er in de PvdA een revolutie uitbreekt. Hij vindt dat de re gering werkgevers moet dwin gen tot het in dienst nemen van een minimum aantal WAO'ers. „Met de WAO-plannen van dit kabinet is de sociaal-democra tie op de vuilnishoop ge dumpt", aldus De Visser in het zondagsblad. centrale in Dodewaard wijzen de actievoerders om deze reden dan ook krachtig van de hand. Tijdens de bouw van de Dodë- waardse kerncentrale is be paald dat deze in 1997 gesloten zou moeten worden. De direc tie van de Samenwerkende Energie Produktiebedrijven (SEP) heeft onlangs echter aan gekondigd dat de centrale nog wel tien jaar langer open kan blijven. Sluiting zou verlies van kennis betekenen en bovendien is de centrale in Dodewaard wegens haar gesloten koelsysteem een hele veilige in vergelijking met andere centrales. Burgemees ter A. D. Harinck van Dode waard, die tijdens de demon stratie poolshoogte kwam ne men, deelt die mening van de SEP. Zolang er nog geen rege ringsbesluit is genomen over de bouw van nieuwe kerncen trales, moet volgens hem de centrale in Dodewaard open blijven. Baker, die opnieuw het Israëli sche nederzetttingenbeleid in de bezette gebieden bekriti seerde, beaamde dat hij over dit onderwerp nog steeds van mening verschilt met Shamir. „Maar", zei hij, „dit is een kwestie die apart staat van het LONDEN - President Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie kan zich voorstellen dat' op een dag de Sovjetuniè geleid wordt dóór een niet-communist. DEN HAAG - Het F16- demonstratieteam van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft zondag tijdens de internatio nale luchttaptoe te Fairford (Engeland) de prijs voor het beste buitenlandse soloteam gewonnen. Dit heeft de lucht macht-voorlichting zondag avond bekend gemaakt. De prijs werd toegekend aan kapitein Reindert Zwaard van de vliegbasis Leeuwarden. Zwaard toonde zijn demonstra tievlucht eerder dit jaar tij dens de luchtshows te Lelystad en Scheveningen en de open dag van de Koninklijke Lucht macht op de vliegbasis Twente. De luchttaptoe te Fairford is één van de grootste lucht vaartshows ter wereld. De NVJ zegt het „volstrekt ver werpelijk" te vinden indien de politie opzettelijk verkeerde informatie aan de pers heeft doorgegeven over het stopzet ten van het onderzoek naar de daders van de geruchtmakende overval, waarbij op 14 april 20 schilderijen van Van Gogh wer den ontvreemd. Tijdens de donderdag gehou den persconferentie ontkenden politiewoordvoerder K. Wil ting en hoofdinspecteur J. Pronker dat de pers opzettelijk was misleid. Volgens hen was er nooit meegedeeld dat het on derzoek was stopgezet. Hot on derzoek raakte door de berich ten echter wel in een stroom versnelling, zo gaf Pronker toe. De berichten waarop Pronker doelde, verschenen rond 8 en 9 juli in de krantekolommen. Té genover journalisten verklaar de een woordvoerster van de politie desgevraagd dat het on derzoek door het 30 man sterke Aanleiding tot de vechtpartij en en vernielingen was volgens het ministerie onenigheid tus sen twee groepen illegale vreemdelingen over het hou den van een actieweek tegen de detentie. De aanstichter van de incidenten zou door de directie in een strafcel zijn geplaatst, waarop de overige gedetineer den tot actie overgingen. Vernielingen Volgens justitie weigerden zij De sjorders hadden nauwelijks kritiek op het door hun onder handelingsdelegatie na drie weken staken behaalde eindre sultaat. Des te meer kritiek was er op de opstelling van 'collega' Vervoersbond CNV. Volgens een van de kaderleden heeft het CNV geprobeerd zijn een maand geleden met de werkgeversorganisatie SVZ ge- rechercheteam was „vastgelo pen". „Alle binnengekomen tips zijn nagetrokken en heb ben niets opgeleverd", aldus de woordvoerster. Telefoons Dat die informatie niet klopte, bleek tijdens de persconferen tie, waar Pronker bekend maakte dat de verdachten al lang in het oog werden gehou den en dat hun telefoons wer den afgeluisterd. Zo ving de politie ook het telefoongesprek op waarin een van de overval lers de tweede opgelucht meld de dat in de kranten stond dat het onderzoek was gestaakt. Ook drie maanden geleden werd er vanuit de journalistie ke hoek kritiek geleverd op de voorlichting over de kunstroof. De 20 schilderijen werden al vrij snel na de overval terugge vonden in een auto bij het naar hun cellen terug te keren en richtten zij vernielingen aan. Het landelijk bijstands team gevangenis dreef de ille gale vreemdelingen binnen een kwartier de cellen in, aldus het ministerie. De schade zou be perkt zijn en wordt maandag geïnventariseerd. De directie van Schutterswei zal maandag met het openbaar ministerie in Alkmaar overleggen over aan gifte van vernieling. Twaalf ge detineerden zijn als straf over geplaatst naar diverse Neder landse strafinrichtingen. sloten principe-akkoord „door de strot" van de Vervoersbond FNV te duwen. „Dat is door de acties opengebroken. Er is een aantal verbeteringen aange bracht. De sjorders hebben hun plaats in de haven veroverd. Ze zullen ernstig rekening met ons moeten houden. We laten ons niet meer met een kluitje in het riet sturen", aldus het kaderlid. Amstelstation. Tégenover jour nalisten werd dat verzwegen. Zelfs nadat een fotograaf van het ANP beelden had gemaakt van de grote pakketten achter in de auto, werd ontkend dat het om de schilderijen ging. Pas om 2 uur 's middags werd tijdens een persconferentie meegedeeld dat alle doeken te recht waren. Niet alleen bij Ne derlandse, maar ook bij bui tenlandse journalisten die hals over kop naar Amsterdam wa ren gevlogen voor wat de groot ste kunstroof sinds de Tweede Wereldoorlog leek te zijn, leid de dat tot felle protesten. Naar aanleiding van het toene mend aantal incidenten heeft de NVJ samen met het Neder lands Genootschap voor Hoofdredacteuren een meld punt ingericht voor klachten over het optreden van politie en justitie. De klachten worden besproken met de minister van justitie. „Onjuiste en onvolle dige voorlichting en inbeslag neming van journalistiek ma teriaal zijn voorbeelden van omgang met de pers die onaan vaardbaar zijn in onze demo cratie", aldus de NVJ. AMSTERDAM - In tegenstel ling tot de verwachtingen heeft de stroom vakantiegan gers en de afsluiting van de Gymnastrada dit weekeinde in Amsterdam, op de luchthaven Schiphol geen ^rote drukte op geleverd. Op zaterdag en zondag vertrok ken er in totaal 88 charter vluchten. Vorige week waren dat er 85. Slechts zeven liepen een vertraging langer dan een uur op. De reizigers die uit Istanbul moesten komen span den de kroon met twee en een half uur vertraging. Twee vluchten konden niet precies op schema vliegen als gevolg van drukte en» één moest een uur in Madrid wachten tot een hevig onweer was gestopt. Op Schiphol wordt in de laatste week van juli en de eerste en laatste weken van augustus een toename van de drukte ver wacht. HUIZEN - Bij een felle uit slaande brand in het oude cen trum van de gemeente Huizen is zondagochtend vroeg een winkelpand volledig uitge brand. Een naastgelegen win kel raakte zwaar beschadigd. Volgens een eerste schatting bedraagt de schade rond de 1 miljoen gulden, aldus een woordvoerder van de brand weer in Huizen. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen duidelijk heid. Bij de bluswerkzaamhe den verleenden de korpsen uit Blaricum en Naarden assisten tie. De 50 spuitgasten hadden het vuur na ruim een uur onder controle, het nablussen duurde tot 's ochtends vroeg. De tech nische recherche stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. GOES - Op de laatste dag van het drie dagen durende Vrij heidlievende mensen-districts congres van Jehovah's Getui gen in de Zeelandhallen te Goes luisterden 4718 personen naar een programma waarin de bijbelse belofte van blijven de vrijheid werd belicht. De belangrijkste lezing van het congres Gods Nieuwe Wereld van vrijheid begroeten, werd uitgesproken door R. J. Engel kamp. De spreker stelde de vraag: Zou u, indien mogelijk, niet graag in een wereld leven die vrij is van vrees, honger, vervuiling, ziekte en oorlog? Vervolgens wees hij op een ma te van vrijheid die veel groter is dan welke sommigen thans ervaren. Hij beklemtoonde dat er in Gods Nieuwe Wereld zo'n vrijheid zal zijn, zoals in de bij bel in Romeinen 8 20, 21 en 2 Petrus 2 13 wordt beloofd. Afgevaardigen uit Zuidwest- Nederland waren van vrijdag tot en met zondag bij deze bij eenkomst in de Zeelandhallen aanwezig. De hoogtepunten van het vrijdagprogramma wa ren de thematoespraak over het onderwerp: Het doel en het gebruik maken van onze door God geschonken vrijheid en een drama, met een tafereel uit de oudheid en een gedeelte in een hedendaagse setting, geti teld Vrijgemaakt om de ware aanbidding te bevorderen. Tbt de hoogtepunten op zater dag behoorden een symposium over het onderwerp Vrijheid met verantwoordelijkheid in de gezinskring, de doop en or- dinatie van 19 bedienaren en een verhandeling over het le ven van Jezus Christus. De aankondiging van een nieuw boek, getiteld: Dc grootste mens die ooit heeft geleefd, veroorzaakte groot enthousias me bij het publiek. Dit congres maakt deel uit van een serie van 6 districtscon gressen die deze zomer in vijf verschillende steden in ons land worden gehouden. Men verwacht dat het totale aantal bezoekers de 43.000 zal over schrijden. KRALENDIJK - De advocaat Michiel Bijkerk, die op Bonai re in hongerstaking is gegaan om een onafhankelijk onder zoek af te dwingen naar het voorkomen van gewelddadig politie-optreden op de Bene denwindse eilanden, heeft van diverse zijden steun gekregen. Twee van zijn naaste kennis sen. Ebert Saragoza en Hubert Anthony, hebben besloten ook in hongerstaking te gaan. Tot en met 9 augustus Burgh Expositie werk Hetty de Wette, Saskia Eggink en Dianna Bak ker in Hervormde kerk. Tbe- gankelijk van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Tot en met 27 juli Zierikzee Expositie Allerlei. De Een hoorn. Dagelijks behalve zon dags van 10.30 tot 16.30 uur. Burgh-Haamstede Expositie J. Berman bij Gale rie Geluk, Zeesterweegje. Za terdag van 11.00-16.00 uur en na afspraak. Tot en met 24 augustus Goes Expositie Zeeuwse Schetsen door Henri en Maurice Seghers uit Antwerpen, museum voor Zuid- en Noord-Beveland, dins dag tot en met vrijdag 11.00- 17.00 uur, zaterdag 11.00-16.00 uur. Juli, augustus en september Goes Expositie Op Water Gebouwd, Vesten van Goes, dagelijks ge opend. Maandag 22 juli Renesse 12.00-17.00 uur zeekajakken. Strandpaviljoen De Zwaluw. 17.00-21.00 uur spelspektakel met o.a. springkasteel. Schel penterrein. Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 23 juli Zierikzee Toeristendag. Balie. Haven kwartier, Havenplein, Mol/ Melkmarkt, Schuithaven/Lan ge Nobelstraat en plein Nieu we Kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert Jan van Dijk. Nieuwe Kerk. .16.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ABZ. Gemeentehuis. 16.45 uur. Renesse 15.00-17.00 uur Biathlon (leef tijd vanaf 15 jaar/inschrijven bij VVV-Renesse). Start op het strand. Woensdag 24 juli Renesse 9.00-13.00 uur weekmarkt. Kerkring. 14.00-17.00 uur body-schmink. Strandpaviljoen De Loze Vis ser. 19.30 uur theater De Tbverkist. Schelpenterrein Burgh-Haamstede 12.00-17.00 uur zeekajakken. Strandpaviljoen De Zandsnor. 19.00 uur excursie door het slot bos en de Zeepe duinen (infor matie bij VVV-Burgh-Haam- stede. Donderdag 25 juli Burgh Concert op Albertus Gruysen- orgel door Corinne Riekse, m.m.v. blokfluitiste Lian Huy- ben. 20.00 uur. Renesse 19.00-21.00 uur Volleybaltoer nooi (inschrijven bij VW- Renesse). Strandpaviljoen De Zwaluw. Burgh-Haamstede Rommelmarkt. In en om de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg. Van 9.30 tot 16.00 uur. 10.00-17.00 uur Ringpromotie. Gezellige braderie met diverse activiteiten. 19.30 uur trimloop kinderen (2,5 km). 20.00 uur Trimloop (3,3/6,6 of 9,9 km). 20.00 uur 9,9 km loop voor KNAU-leden, mannen en vrouw. Voorinschrijving bij VVV-Burgh-Haar»stede. Start bij de kerk. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart in Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 26 juli Burgh-Haamstede 12.00-17.00 uur zeekajakken. Strandpaviljoen De Schaag. Renesse Straat-theatcr-muziekdag. In het dorp zullen de gehele dag diverse theater- en muziek groepen optreden. 11.00 tot 23.00 uur. 17.00-21.00 uur Avondmarkt. Dorp. Zaterdag 27 juli Renesse 12.00-14.00 uur strandspelen (leeftijd t/m 12 jaar). Strandpa viljoen De Zwaluw. 16.00-18.00 uur brandweer- demonstratie met diverse acti viteiten zoals de zeephelling (inschrijving bij VW- Renesse). DEN HAAG - Politie en Vrijwillige Reddingsbriga de zijn zondagmiddag langs de Haagse kust 26 keer in actie gekomen om in moeilijkheden verkerende badgasten uit het water te halen. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie zorgde een wind uit het noordwesten in combinatie met sterke ebstroom voor een hevige golf slag, die veel badgasten ver raste. De politie kon veertien keer een geslaagde reddings operatie uitvoeren; leden van de Haagse Vrijwillige Red dingsbrigade haalden twaalf mensen uit de zee. Negentien keer moest er een boot aan te pas komen om ver dwaalde zwemmers op te pik ken, in vijf gevallen was een handreiking voldoende en twee keer bood een uitgegooi- LA PAZ - In Bolivia zijn over blijfselen van een tot nu toe on bekende cultuur gevonden. In de provincie Beni, aan de oever van de rivier de Mamore, heeft een groep Spaanse en Bolivi aanse archeologen gebruiks voorwerpen van een 3000 jaar oude cultuur ontdekt. Daar naast zijn in verscheidene grot ten lettertekens en aardewerk gevonden. de lijn uitkomst. Een vrouw kreeg veel water binnen en werd naar het ziekenhuis ge bracht, maar ze hoefde uitein delijk niet opgenomen te wor den. Buitenlanders Onder de badgasten die in pro blemen - kwamen, bevonden zich veel buitenlanders, vooral Engelse toeristen. Een politie woordvoerder verwacht, als het huidige weer aanhoudt, de ze week opnieuw problemen met badgasten die te ver in zee gaan. Zonaanbidders en zwem mers worden de komende da gen door middel van in het wa ter geplaatste rode ballen ge waarschuwd zich aan de aan wijzingen van politie en red dingsbrigade te houden en zich niet onnodig in gevaar te bege ven. Op het strand langs de Haagse kust zijn op warme zomerda gen ruim twintig politiemen sen actief. Daarnaast houdt nog een groot aantal leden van de reddingsbrigade een oogje in het zeil. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-mctcoccntrurn Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 juli 01.45 124 07.55 122 14.20 127 20.25 - 130 ROOMPOT BUITEN 23 juli 00.40 117 07.00 - 115 J3.J5 121 J9.25 J24 BRUINISSE 23 juli 01.45 134 07.55 - 128 14.20 137 20.30 - 138 WEMEI.DINGE 23 juli 01.55 139 07.55 134 14.35 143 20.35 143 Springtij 27 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-01122353 AMSTERDAM - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft de Amster damse politie opheldering gevraagd over de manier waarop de politie de pers heeft geïnformeerd in de Van Goghzaak. ROTTERDAM - De sjorders in de Rotterdamse ha ven die lid zijn van de Vervoersbond FNV hebben zondagavond besloten hun staking te beëindigen en maandag weer aan het werk te gaan. Op een tiental na, dat door wilde staken, hebben de sjorders inge stemd met het akkoord dat de Vervoersbond FNV zaterdag bereikte met de werkgeversorganisatie SVZ en de Vervoersbond CNV over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 2