Senator Eversdijk belooft aandacht voor beunhazerij I Geitenfokkers treffen elkaar bij keuring in Sirjansland 32-b$ A - Ooit 'n boxspring uit geprobeerd? Dat kan, in Zonnemaireü Mosselsector Zevibel bijeen in Bruinisse Zand met schedels gestort op KNSM- eiland Initiatief van geitenfokvereniging De Drie Eilanden 6 7 'Voortbestaan school na '93 is reële mogelijkheid' KZEESCHE NIEUWSBODEN MAANDAG 22 JULI 1991 147e JAARGANG NR 24984 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 i*1- Senator H. Eversdijk en de nieuwe voorzitter van Zevibel J. D. de Voogd verzonken in ernstig ge peins over de beunhazerij in de mosselsector. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Eerste Kamerlid en visserijspecialist H. Eversdijk zal minister Bukman van landbouw, visserij en natuurbeheer morgen (dinsdag) wijzen op de beunhazerij in de mosselsector. Deze belofte deed de Zeeuwse senator zaterdagmorgen tijdens de reü nie van de mosselvissers van Zevibel in Bruinisse. Een bijeenkomst waarbij de nieuwe Zevibel-voorzit- ter J. D. de Voogd zijn maidenspeech hield en waar bij ook de Bruse mosselprinses Jenneke Otte haar gezicht liet zien. J. D. de Voogd,'de nieuwe voor zitter die dit jaar C. J. van Lie- re uit Bru opvolgde was het die de aandacht op deze beunhaze rij vestigde. In zijn mai denspeech die de titel De Mos selcultuur nu en in de toe komst had wees De Voogd erop dat het niet ondenkbeeldig is dat in de toekomst grotere aan tallen mosselen zullen worden geraapt, wanneer dit niet wet telijk aan banden wordt ge legd. Er blijkt op dit punt een leemte in de Visserijwet te zijn. Nu het ministerie heeft laten weten dat er op korte termijn weinig te doen valt aan deze beunhazerij (lees: het rapen van mosselen met de hand of met gebruk van handwerktui gen) moet Zevibel proberen de zaak in beweging te houden. Dit punt, de beunhazerij lever de vanuit de zaal vragen op, die vooral gericht waren aan de CDA-senator H. Eversdijk. Se cretaris H. Hoogerheide van Algemeen Vissersbelang vond dat het directoraat visserij zich snel moest beraden op te ne men maatregelen, anders zou den de mosselvissers zelf wei eens over kunnen gaan op het handrapen. In maart 1990 is de overheid volgens Hoogerheide gevraagd om iets tegen deze beunhazerij te doen maar tot nu toe is niets gehoord. Dat de tijd dringt onderstreepte de se cretaris van Algemeen Vissers- belang door erop te wijzen dat de waarde van de mosselen zo groot is dat dit interessant gaat worden voor criminelen. Hoo gerheide pleitte er dan ook sterk voor om voor niet-mos- selvissers en -handelaren een verbod in te stellen op het in bezit hebben van een bepaalde hoeveelheid mosselen. In zijn antwoord wees senator Eversdijk op de situatie van twee jaar geleden toen hij in de Tweede Kamer aandacht vroeg voor de beunhazerij in de oes tersector. Door die beunhazerij was kwaliteitscontrole niet mogelijk, met alle mogelijke gevolgen voor de volksgezond heid. Eversdijk gaf toe dat die actie relatief weinig succes heeft gehad. Ondanks dit voor beeld toonde Eversdijk zich be reid de kwestie van beunhaze rij in de mosselsector dinsdag onder aandacht van de minis ter te brengen. Behalve de beunhazerij werd ook de wens naar meer stabiele mosselpercelen en proefperce- len in de Voo"delta uitvoerig toegelicht evenals de verhou ding tussen vissers en natuur beschermers. In zijn eerste offi ciële speech als voorzitter van Zevibel merkte De Voogd dan ook op dat de visserij met vele problemen kampt en de mos selsector blijft daarbij niet buiten schot. Instabiel Het na 1987 uitblijven van de mosselzaadval, de hevige stor men, de ijsgang afgelopen win ter en de instabiele mosselper celen in de Waddenzee drukken hun stempel op de mosselsec tor, maar ook menselijke facto ren spelen zoals de eerder ge noemde beunhazerij en de acti viteiten van met name milieu organisaties („organisaties met andere belangen dan die van de mosselvissers" aldus De Voogd) zijn van invloed op het reilen en zeilen binnen de mos selbranche. De Voogd noemde in dit ver band de plannen voor de Voor delta. Natuur- en milieu-orga nisaties oefenen op Rijkswa terstaat grote druk uit om deze Voordelta uitsluitend te be stemmen tot natuurgebied. De Voogd: „De visser heeft in dit gebied historische rechten en dit moet ook zo blijven". De Voogd pleitte dan ook voor het aanwijzen van nieuwe proefpercelen in deze Voordel ta. Deze wens rechtvaardigde hij door erop te wijzen dat er in de Waddenzee vanwege de stormgevoeligheid en de ver zanding weinig alternatieven zijn. Vijfendertig tot vijftig procent van de percelen is erg instabiel. In de Oosterschelde is de kwa liteit van de mosselpercelen af genomen ten gevolde van de komst van de Stormvloedke ring. Hiefdoor heeft het stro mingspatroon zich negatief ontwikkeld. ^<.-ze afname van de kwaliteit van de percelen in de Oosterschelde en de insta biele percelen in de Waddenzee maken het aanwijzen van nieu we proefpercelen in de Voor delta bij wijze van proef ge wenst. De Voogd beklemtoon de dat het hierbij niet gaat om uitbreiding maar om vervan ging. Natuurbeschermers De zorg om de natuur is geen exclusief recht van de natuur beschermers. Ook mosselkwe kers hebben belang bij natuur behoud. Beide partijen moeten de zorg voor natuurbehoud dan ook gezamenlijk delen aldus De Voogd. Elkaar verketteren levert niets op. In dit verband wees de nieuwe Zevibel-voorzitter op het be lang van een goede voorlich ting. Momenteel bestaat over de massale sterfte onder de ei- dexeenden bij voorbeeld een volkomen vertekend beeld, waardoor de mosselvisser in de publieke opinie als de schuldi ge wordt beschouwd. De stren ge vorst, de ziekte onder de ei- dereenden en het uitblijven van de mosselzaadval zijn fei ten die voor zich spreken. Zon der dit alles zou er voor visser en eidereend voldoende zijn overgebleven. Ondanks de genoemde proble men heeft de mosselsector vol gens De Voogd nog altijd toe komst. Een branche die voor twaalfhonderd arbeidsplaat sen zorgt en waarin voor mil joenen zijn geïnvesteerd en die bovendien leverancier is van hét Zeeuwse produkt bij uit stek moet toekomst hebben. „Laten we hopen op voldoende zaadval en blijven ijveren voor voldoende steun van overheden en politici en laten we vooral onze eigen verantwoordelijk heden kennen, dan moet die toekomst er zijn" aldus de nieuwe voorzitter van Zevibel. Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse noemde in zijn wel komstwoord de problemen waarmee de mosselbranche kampt. Dankzij de positieve signalen die hem hebben be reikt vond de Bruse burge meester dat een voorzichtig vertrouwen in de toekomst van de mosselsector op zijn plaats was. Wel beklemtoonde Voge laar dat de mosselvisserij van de rijksoverheid op korte ter mijn maatregelen verwacht voor de huidige problemen in deze sector. „De mossel vissers worden terecht ongeduldig" al dus Vogelaar. AMSTERDAM - Onbekenden hebben op het KNSM-eiland in Amsterdam 60 kuub zand gestort waarin zich talloze schedels en beenderen blijken te bevinden. De politie tast nog in het duister over de herkomst van de menselijke resten. Vermoe delijk zijn ze afkomstig van een begraafplaats, maar ondui delijk is welke. SIRJANSLAND - Een geit zorgt niet alleen voor melk, maar soms ook voor een fraaie beker met ro zet. Zaterdag, tijdens de jaarlijkse keuring van de geitenfokvereniging De Drie Eilanden in Sirjans land, bezorgde een aantal geitebeesten hun baas of bazin een kampioenschap. Dit vanwege hun ras- of melktypische eigenschappen of hun fraaie uier- vorm. derlandse Witte geit, de Neder landse Bonte geit, de van oor sprong Zwitserse Toggenbur- ger geit en de Nubische geit - de vier rassen die in Sirjans land te zien waren - op hun me rites te beoordelen. In de morgenuren zegevierde Ingeborg 2 van de heer Van As uit Noordgouwe in de categorie één jaar en ouder. Als reserve- kampioen rolde Laura van H. Bout uit Scharendijke uit de bus. Bij de lammeren bleek Jo- zien van Kuyersdam van me vrouw C. van den Hoek uit Re- nesse moeders mooiste te zijn. Mevrouw Van den Hoek viel zaterdagmorgen nog een keer in de prijzen met haar Imke van Kuyersdam. Dit lam werd reservekampioen. Janneke van de heer Van As bleek 's mor gens de geit met de mooiste ui- ervorm te zijn. Ook 's middags werden er de nodige prijzen uitgedeeld. Tbotsie van de Lage Landen van de eigenaars Schenk/Sys- werda uit Nieuwerkerk was onbetwist de beste in de cate gorie geiten van één jaar en ou der. Reservekampioen werd haar huis/stalgenote Antoinet te van de Lage Landen. Die won vanwege de mooiste uier- vorm ook nog een andere eer ste prijs. Rebecca van de Wei- hoek van H. de Ruiter uit Poortvliet won de beker bij de lammeren. Reservekampioen in deze categorie werd Renske van de Lage Landen van de ei genaren Schenk/Syswerda. In de strijd om de titel geit met de mooiste uier werd Sarah van de familie Penninga uit Den Bommel reservekampioen. Twaalf va^ de twintig leden van De Drie Eilanden waren zaterdag naar Sirjansland af gereisd om op een veld bij cam ping 't Hoge Zand hun levende have te laten keuren. Terwijl dat gebeurde speelde zich aan de andere kant van de weg een geheel ander tafereel af. Daar werden bij een aantal kramen de meest uiteenlopende zaken ge- en verkocht. In totaal twaalf leden hadden zich voor deze jaarlijkse gei tenkeuring ingeschreven en met z'n twaalven waren ze goed voor maar liefst 61 melk- geiten. Dieren die in vroeger tijden de „witte motor" van de armere lagen van de bevolking waren en die tegenwoordig meer als hobby worden gehou den. Maar ook nu nog is de melkproduktie van een geit van eminent belang voor een geitenfokker. Zaterdag werden de melkgei- ten echter niet alleen op melk typische eigenschappen beoor deeld. Ook de uiervorm en de rastypische eigenschappen werden door inspecteur B. van der Linden uit Westmaas en de twee keurmeesters, de heren P. van Nef uit Dordrecht en P. van den Driest uit Schiedam onder de loep genomen. Dat gebeurde zowel 's morgens (tussen 10.00 en 12.00 uur) als 's middags (van 14.00 tot 16.00 uur). Om het risico op besmet ting met ziekten als tuberculo se, brucellose, CAE en CL tot het uiterste minimum te beper ken had De Drie Eilanden voor alle zekerheid gekozen voor een keuring in twee gedeelten, waarbij tussen het morgen- en het middaggedeelte een ruime pauze was gepland, zodat de dieren rustig konden worden aan- en afgevoerd. Onder behoorlijke publieke belangstelling van vooral toe risten maar ook van andere geitenliefhebbers werden 's morgens de exemplaren van de certificaatwaardige bedrijven gekeurd, 's Middags waren dan de niet onderzochte geiten aan een grondig onderzoek onder worpen. De keurmeesters en inspecteur Van der Linden had den hun handen vol om de Nc- Zonnig HET WEER Later op de dag in het zuiden van het land kans op een lokale on weersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtem- peratuur van 24 graden aan zee tot 28 graden in het zuiden van het land. Wind zwak tot matig, kracht 3. Zo'n eenenzestig geiten werden zaterdag aan 'n strenge keuring onderworpen, de een aantal fraaie kampioenen en reserve-kampioenen op. (Foto: Joop van i j lever- Goede aandriften betekenen niets, indien zij niet worden omgezet in goede handelingen. Joubert §3 4 VISSERIJDAGEN De Visserijdagen in Bruinisse waren samengevat ge zellig, droog en druk. AFSCHEID L en O heeft afscheid genomen van boekdrukker J. van den Dikkenberg. TENNIS Carpentier schrijft Dikke Torentoernooi op zijn naam in finalepartij. WIELRENNEN Bruinisse beleeft donderdag 25 juli wederom haar ei gen wielercriterium. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Directeur OBS De Schelphoek optimistisch over toekomst: SEROOSKERKE - Het voortbestaan van OBS De Schelphoek in Serooskerke behoort tot de reële mo gelijkheden. Dat schrijft H. Schreurs, directeur van de school, in een artikel in het nieuwste nummer van de Dörpsk'rant Serooskerke. De prognose voor wat betreft het aantal leerlingen in de toekomst ziet er volgens Schreurs 'niet ongunstig' uit. Hetzelfde zou volgens hem gelden voor basisschool De Stove in Noordwelle. Het voortbestaan van OBS De Schelphoek in Serooskerke wordt bedreigd door het ver trek van een aantal gezinnen uit het dorp. Het leerlingen aantal van de school liep terug en het gevaar bestond dat men onder de norm die het rijk stelt aan het voortbestaan van een basisschool zou komen. In april dit jaar stelde de ge meente Westerschouwen nog dat sluiting van de school en/of basisschool De Stove in Noord welle niet ondenkbaar was. „Een innige samenwerking tussen beide scholen en een eventuele fusie zou uitkomst kunnen bieden", aldus Schreurs in de Dorpskrant. Het pakte echter anders uit, zo blijkt uit het relaas van Schreurs. Er werd een onder zoek ingesteld naar de moge lijkheden van beide scholen en hun belang voor de dorpsker nen in kwestie. Onlangs wer den de uitkomsten van dat on derzoek aan de ouders van de leerlingen van beide scholen gepresenteerd. „Aan het eind van deze avond konden we met z'n allen con stateren dat na een tamelijke mineurstemming in april het optimisme over de toekomst van onze school de overhand kreeg", aldus Schreurs. Hij haast zich te zeggen dat er op dit moment nog geen enkele garantie kan worden gegeven. „Maar ook het gemeenbestuur deelt het optimisme". GENÈVE - In Kurdistan in het noorden van Irak zijn honder den mensen omgekomen of verwond bij gevechten tussen het Iraakse leger en Kurden. 12,per maand Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzce- sche Nieuwsbode! Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor 48,— wilen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Naam Adres Postcode: Tblefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuws bode. abon nementenadministratie. antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1991 | | pagina 1